20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

مشکل ویزای آمریکا برای سربازان سپاه حل شد؟

مشکل صدور روادید آمریکا برای سربازی سپاه حل شد. این خبری بود که دیروز خبرگزاری‌ها منتشر کردند و منبع این خبر دستورالعمل جدیدی بود که در روزنامه رسمی دولت آمریکا منتشر شد. اما موضوع رفع ممنوعیت گرفتن ویزای آمریکا برای سربازان سپاه به همین سادگی‌ها هم نیست. اصل ماجرا پیچیده‌تر از چیزی هست که در عنوان خبر مشاهده می‌کنید. به همین دلیل وقتی امروز صبح تکذیب این خبر منتشر شد، برای بسیاری از افراد این ابهام پیش آمد که قضیه از چه قرار است.

آیا همه موانع برطرف شده؟ آیا سربازان سپاه به راحتی ویزای آمریکا دریافت خواهند کرد؟ لزوما نمی‌توان به این پرسش‌ها پاسخ مثبت داد. پیچیدگی‌ها و نکاتی در این دستورالعمل جدید وزارت خارجه آمریکا وجود دارد که سعی داریم در این مقاله آن‌ها را شفاف‌سازی کرده و راهنمایی‌های لازم برای دریافت ویزای آمریکا را ارائه کنیم. پس تا انتهای این مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.

موسسه حامی مهاجر متخصص در امور ثبت‌نام و مشاوره لاتاری ، اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و مشاوره برای اخذ اقامت دائم آمریکا است. در صورت نیاز برای تماس با کارشناسان موسسه حامی مهاجر می‌توانید با شماره 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

مشکل ویزای آمریکا برای سربازان سپاه حل شد؟

دستورالعمل جدید صدور ویزای آمریکا برای سربازان سپاه

این دستور العمل جدید وزارت خارجه آمریکا و وزارت امنیت داخلی در مورد نحوه اعمال قوانین (i)(b)(3)(d)212 و (b)(3)(a)212 است که قوانین مرتبط با ممنوعیت ورود اعضا و افراد منتسب به گروه‌های مخالف با دولت امریکا هستند.

وزرای امنیت داخلی و خارجه امریکا پس از مشاوره با دادستان کل امریکا و با در نظر گرفتن سیاست خارجی ‌و منافع ملی تغییراتی در مورد نحوه اعمال و اجرای قوانین (i)(b)(3)(d)212 و (b)(3)(a)212 توسط وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی مرتبط با ممنوعیت ورود اعضا و افراد منتسب به گروه‌های مخالف با دولت امریکا ایجاد کردند.

قانون جدید رفع ممنوعیت ویزا آمریکا برای سربازی سپاه چیست؟

بنا به دستورالعمل جدید، پرونده افرادی که موجب فراهم شدن حمایت‌های حداقلی، ناچیز و کم اهمیت به گروه‌های مخالف دولت آمریکا هستند، باید مورد بررسی قرار گیرند و در صورت احراز ۱۱ شرط از ممنوعیت صدور روادید آمریکا معاف خواهند بود.
عبارات بالا به صورت خلاصه به این معنی است که قضیه به این سادگی نیست. این دستورالعمل به صورت کلی صادر شده است و در آن منظور از گروه‌های مخالف با دولت آمریکا کاملا مشخص نیست. یعنی مشخص نیست که به صورت جزئی آیا سربازان سپاه هم جز این دستورالعمل هستند یا خیر.

از طرف دیگر اگر سربازان سپاه ذیل این دستورالعمل باشند، باید 11 شرط داشته باشند تا شامل این دستورالعمل جدید باشند و همه این شرط‌ها باید در مورد آن‌ها بررسی شود. بنابراین سربازان سپاه یا هر ارگان دولتی دیگر که از طرف آمریکا در گروه‌های مخالف قرار گرفته‌اند، اگر شامل این 11 شرط باشند، می‌توانند ویزای آمریکا دریافت کنند. اما این شروط چه چیزی هستند؟

شرط‌های رفع ممنوعیت صدور ویزا آمریکا برای سربازان سپاه

شرط‌های رفع ممنوعیت صدور ویزا آمریکا برای سربازان سپاه

۱- به صورت داوطلبانه و با اطلاع قبلی در هیچ فعالیت منتسب به گروه‌های مخالف آمریکا مشارکت نداشته باشید.

۲- به دنبال دستیابی به مزایا یا حفاظت‌های تعیین شده تحت قوانین مهاجرتی باشید و در این خصوص از لحاظ قانونی با مشمول شدن معافیت، واجد شرایط باشید.

۳- می‌بایست تمامی چک‌های امنیتی و چک‌های مرتبط با سو سابقه را با موفقیت پشت سر بگذارید.

۴- می‌بایست به صورت کامل و تا حد امکان نحوه، شرایط و میزان حمایت و همچنین تمامی ارتباطات با گروه‌های مخالف آمریکا و یا اعضای آن گروه‌ها را در فرم‌های مربوطه و در مصاحبه با نمایندگان دولت (افیسرها) به اشتراک بگذارید.

۵- نباید به صورت عمدی و از روی قصد، هیچگونه حمایتی از گروه‌های مخالف آمریکا و یا فعالیت‌های آن‌ها داشته باشید.

۶- نباید به صورت آگاهانه در هیچ گونه فعالیت مخالف دولت آمریکا مشارکت داشته باشید.

۷- نباید به صورت آگاهانه در هیچ گونه فعالیت تروریستی که هدف از آن اشخاص غیرنظامی، اتباع امریکایی و یا منافع امریکا باشد مشارکت داشته باشید.

۸- نباید به صورت آگاهانه در هیچ گونه فعالیت مرتبط با فراهم کردن سلاح، مهمات و مواد انفجاری و یا انتقال و یا پنهان کردن آنها مشارکتی داشته باشید.

۹- نباید مشمول سایر بندهای قانون (b)(3)(a)212 باشید که این معافیت را از شما سلب می‌کند.

۱۰- نباید هیچ تهدیدی برای ایمنی و امنیت امریکا باشید.

۱۱- با در نظر گرفتن جمیع شرایط، باید واجد شرایط معافیت از قوانین ممنوعیت ورود به آمریکا باشید.

خبر تکذیب رفع ممنوعیت ویزا صحیح است؟

خبر تکذیب رفع ممنوعیت ویزا صحیح است؟


بعد از انتشار خبر شاهد آن بودیم که وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگاران برخی رسانه‌های فارسی اعلام کرد: " تصور ایجاد شده در ساعت‌های پیش، درباره لغو ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیانی که در سپاه خدمت سربازی کرده‌اند، نادرست است."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه اعلام کرد:  "تصمیم تازه دولت جو بایدن در رابطه با لغو منع صدور ویزا برای کسانی که در گروه‌های مخالف دولت آمریکا به صورت داوطلبانه فعالیت نکرده‌اند، شامل سپاه پاسداران نمی‌شود."

اما این سخنان نیز باز ابهام زیادتری را به دستورالعمل وارد کرد. همانطور که پیش‌تر گفتیم، در دستورالعمل نام دقیقی از گروه‌های شامل دستورالعمل نیامده است، بنابراین به صورت کلی می‌توان گفت که سربازان سپاه هم اگر شامل شروط 11 گانه باشند، می‌توانند از این معافیت استفاده کنند، اما از طرف دیگر حرف‌های سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا را داریم که در پرسش به خبرنگاران اعلام کرده است که این دستورالعمل شامل سربازان سپاه نمی‌شود.

با این تناقضات به نظر می‌رسد که باید منتظر دستورالعمل‌های تکمیلی جدیدی باشیم که ابهام‌ها دستورالعمل قبلی را به صورت کامل رفع کند و در حال حاضر نمی‌توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد که ممنوعیت صدور ویزا برای سربازان سپاه برداشته شده است یا خیر.

اما نکته مثبت اینجاست که دستورالعمل صادر شده در این رابطه راه را برای برداشته شدن ممنوعیت کلی صدور ویزا برای افرادی که خدمت سربازی خود را در سپاه گذرانده‌اند از نظر حقوقی هموار کرده است و باید تا صدور دستورالعمل‌های کتبی و شفاف‌ساز منتظر ماند. چرا که ملاک کار آفیسرهای USCIS و سفارتخانه ها و کنسولگری‌های آمریکا دستورالعمل‌ها هستند و پرسش و پاسخ‌ها و گمانه‌زنی‌ها ملاک کار این ادارات نیست.

سخن پایانی

پس از خبر دیروز درباره رفع ممنوعیت صدور روادید آمریکا برای سربازان سپاه و خبر امروز درباره تکذیب آن از طرف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، فضای رسانه پر از گمانه‌زنی‌ها شده است و رسانه‌های گوناگون یکدیگر را به دروغگویی متهم می‌کنند، اما واقعیت این قضیه چیست؟ آیا سربازان سپاه شامل دستورالعمل جدید وزارت خارجه آمریکا شده‌اند یا این قضیه صحیح نیست؟
در این مقاله به صورت کامل درباره ابهام‌های دستورالعمل‌ جدید دولت آمریکا صحبت کردیم و در نهایت باید جمع‌بندی کنیم که نمی‌توان خبر اصلی را به صورت کامل تایید یا تکذیب کرد و همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم، این دستورالعمل دارای پیچیدگی‌ها و ابهاماتی است که باید منتظر شفاف‌سازی آن ماند.

توجه کنید که ملاک کار سفارتخانه‌ها و افسرهای کنسولی، دستورالعمل‌های کتبی هستند و با خبر و گمانه‌زنی نمی‌توان یک تصمیم مهاجرتی گرفت. بنابراین باید منتظر دستورالعمل‌های شفاف و بدون ابهام جدید ماند تا ابعاد قضیه به صورت کامل مشخص شود.
بنابراین همانگونه که قبلا هم توصیه کرده‌ایم، برای انجام امور مهاجرتی خود، حتما از تجربه و تخصص کارشناسان موسسات معتبر استفاده کنید و در این مسیر با افراد ناشناس مشورت نکنید. آگاهی از قوانین و تجربه انجام پرونده‌های مهاجرتی، دو پارامتر مهم هستند که باید همیشه آن‌ها را برای مشاوره مهاجرتی در نظر بگیرید.

موسسه حامی مهاجر متخصص در امور ثبت‌نام و مشاوره لاتاری ، اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و مشاوره برای اخذ اقامت دائم آمریکا است. در صورت نیاز برای تماس با کارشناسان موسسه حامی مهاجر می‌توانید با شماره 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 15 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
بهرام
من امسال لاتاری شرکت کردم. آیا این ممنوعیت برای برندگان لاتاری هم هست؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز؛

برندگان لاتاری هم مانند سایر کسانی‌ که قصد مهاجرت به کشور آمریکا را دارند مشمول این شرایط می‌شوند. در صورت دریافت راهنمای‌های بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید. 02148000957