50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

با ویزای شینگن ایتالیا پا در چکمه اروپا کنید!

ویزای شینگن ایتالیا 2024: هزینه و شرایط اخذ

هفتمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد. خاستگاه یکی از قدرتمندترین امپراتوری‌های دنیا بوده و در قلب دریای مدیترانه می‌درخشد. اگر دیروز شکوه قدرتش زبانزد مردم جهان بود امروز با زیبایی‌های طبیعی و تاریخی‌اش آهنربای گردشگران بسیاری‌ست. کاخ‌ها و قلعه‌هایش، 7600 کیلومتر خط ساحلی‌اش، دریاچه‌های زیبا و پارک‌های ملی سرسبزش همگی دست به دست هم داده‌اند تا ایتالیا را تبدیل به محبوب‌ترین مقصد توریستی جهان کنند.

شما هم با یک ویزای شینگن می‌توانید از این کشور زیبا دیدن کنید. کار سختی نیست اگر شرایط و قوانین آن را بدانید! چه خودتان برای دریافت ویزا اقدام کنید یا آن را به یک شرکت مهاجرتی بسپارید؛ درهرحال این مسیری‌ست که بسیاری از ایرانیان طی کرده‌اند و امروز نام ایتالیا در سابقه سفر بسیاری وجود دارد.

چراکه نه؟ شما هم می‌توانید!

در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در زمینه ویزا و مهاجرت، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

معرفی ویزای شینگن ایتالیا

تفاوت چندانی با سایر ویزاهای توریستی منطقه شینگن ندارد. چون شرایط صدور ویزا تقریبا ثابت است و از اصولی پیروی می‎‌کند که در توافقنامه شینگن آمده است.

آنچه که باعث شده است که به ویزای شینگن ایتالیا به‌صورت اختصاصی بپردازیم، محبوبیت این کشور در میان ایرانیان است. همین دلیل باعث شده که بخش قابل توجهی از ویزاهای شینگن ایتالیا به ایرانیان تعلق بگیرد. اما این موضوع اصلا به معنای تضمینی بودن صدور ویزای ایتالیا نیست. چون به‌طورکلی هیچ تضمینی برای انواع ویزاهای شینگن وجود ندارد.

انواع ویزای شینگن ایتالیا

با توجه به هدف خود از ورود به ایتالیا، باید برای دریافت نوع خاصی از ویزای شینگن ایتالیا اقدام کنید. هر نوع ویزای شینگن ایتالیا، به برخی مدارک بیشتری علاوه بر مدارک کلی ویزای شینگن نیاز دارد. در ادامه، به بررسی انواع آن می‌پردازیم:

انواع ویزای شینگن ایتالیا

 • ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی ایتالیا: درصورتی‌که ایتالیا مقصد شما نیست ولی برای رسیدن به مقصد خود که خارج از منطقه شنگن است نیاز به تغییر پرواز و فرود در یکی از فرودگاه‌های ایتالیا دارید، باید برای دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی اقدام کنید.
 • ویزای شنگن ترانزیت ایتالیا: ویزای ترانزیت ایتالیا مختص دریانوردان است. آن‌هم در شرایطی‌که باید در یکی از بنادر ایتالیا پیاده شوند تا به مقصد خود خارج از منطقه شینگن بروند.
 • ویزای شینگن تجاری ایتالیا: به افرادی اختصاص دارد که با اهداف تجاری به کشور ایتالیا سفر می‌کنند.
 • ویزای شینگن تحصیلی ایتالیا: برای شرکت در دوره‌های تحصیلی، آموزشی یا کارآموزی در ایتالیا که مدت آن‌ها کمتر از 90 روز است، کاربرد دارد.
 • ویزای شینگن پزشکی و درمانی ایتالیا: در صورت نیاز به دریافت خدمات پزشکی یا انجام عمل جراحی در ایتالیا، باید برای دریافت ویزای پزشکی ایتالیا اقدام کنید.
 • ویزای شنگن فرهنگی و ورزشی ایتالیا: درصورتی‌که شما از اعضای یک رویداد فرهنگی، ورزشی و مذهبی هستید یا قصد سفر به ایتالیا برای شرکت در این‌گونه رویدادها را دارید، باید برای دریافت این نوع ویزای ایتالیا اقدام کنید.
 • ویزای شنگن برای همسر شهروند ایتالیایی: در‌صورتی‌که همسر شما یک شهروند ایتالیایی است و شما می‌خواهید به ایتالیا سفر کنید، باید برای دریافت این نوع ویزای شینگن درخواست دهید.
 • ویزای شینگن برای نمایندگان رسمی خارجی: اگر به‌عنوان نماینده یا هیئت رسمی خارجی برای شرکت در جلسات، مذاکرات یا بازدید رسمی به ایتالیا دعوت شده باشید، باید برای دریافت این ویزای نمایندگان رسمی اقدام کنید.

شرایط ویزای شینگن ایتالیا

دریافت این نوع ویزا رابطه مستقیمی با تابعیت و کشوری که فرد از طریق آن درخواست ویزای شینگن می‌کند، بستگی دارد. اگر به یکی دسته‌های زیر تعلق دارید، برای ورود به ایتالیا به ویزای کوتاه مدت نیاز خواهید داشت:

 • شما تبعه کشور ثالثی هستید که به توافقنامه آزادسازی ویزا با کشورهای شینگن نرسیده است.
 • شما تبعه کشور ثالثی هستید که موافقت نامه آزادسازی ویزا را با کشورهای شنگن امضا کرده است، اما قبلاً از ورود به ایتالیا یا هر کشور دیگری از شنگن رد شده‌اید.

بعد از ملیت و نوع کشور مبداء، نوبت به مدارک و میزان تمکن مالی می‌رسد که در قسمت بعد توضیح دادیم. به‌طورکلی، میزان تمکن مالی تاثیر زیادی در شرایط گرفتن ویزای شینگن دارد و در کنار آن نامه هدف از سفر نیز بایستی جذاب و قانع کننده باشد.

مراحل درخواست ویزای شینگن ایتالیا

این قسمت راهنمای گام به گام دریافت ویزای شینگن کشور ایتالیا است. این مراحل براساس آخرین بروزرسانی 2024 نوشته شده است:

مراحل درخواست ویزای شینگن ایتالیا

توجه داشته باشید که فرم درخواست این نوع ویزا به‌صورت آنلاین تکمیل می‌شود. همچنین برای پیگیری و اطلاع از روند دریافت ویزا می‌توانید به قسمت  Track your visa application وبسایت ویزامتریک مراجعه کنید و با واردکردن شماره پاسپورت و آیدی پیگری از وضعیت درخواست خود مطلع شوید. همچنین درصورت رد ویزا می‌توانید فرایند اداری لازم برای رفع ریجکتی ویزای ایتالیا را انجام دهید.

شما می‌توانید در صورت تمایل انجام صفر تا صد خدمات انواع ویزای شینگن ایتالیا را به کارشناسان موسسه حامی مهاجر بسپارید و از مشاوره و ارزیابی تخصصی این مجموعه بهره مند شوید.

مدارک لازم برای ویزای شینگن ایتالیا

مدارک عمومی جهت اخذ ویزای کوتاه‌مدت ایتالیا را در زیر توضیح دادیم:

 • فرم درخواست ویزا
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • بلیط رفت و برگشت از ایتالیا
 • بیمه نامه مسافرتی
 • مدارک اقامت در ایتالیا
 • اثبات تمکن مالی
 • مدارک پرداخت هزینه ویزا

مدارک لازم برای ویزای شینگن ایتالیا

علاوه‌بر مدارک کلی مورد نیاز که گفتیم، سفارتخانه‌های شینگن در سرتاسر جهان بسته به وضعیت شغلی متقاضیان ویزا، مدارک خاصی از آن‌ها درخواست می‌کنند. همچنین، بسته به نوع ویزایی که درخواست می‌دهند، ممکن است چندین مدرک اضافی نیز مورد نیاز باشد. توجه داشته باشید که شرایط عکس ویزای شینگن استانداردهایی دارد که باید رعایت شود. 

مدارک لازم اضافی برای ویزای شنگن ایتالیا براساس وضعیت اشتغال

اگر شاغل باشید باید مدارک زیر را جمع‌آوری کنید:
•    قرارداد استخدام
•    فیش حقوقی سه ماه اخیر
•    گردش حساب بانکی سه ماه اخیر
•    کپی از مجوز کسب و کار (درصورت خوداشتغالی)
•    اظهارنامه مالیات بردرآمد (ITR)

اگر مشغول به تحصیل هستید بایستی مدارک ثبت‌نام و نامه‌ای از دانشگاه یا مدرسه را با خود به‌همراه داشته باشید. افراد بازنشسته نیز باید صورت‌حساب بازنشستگی در 6 ماه اخیر را ارائه دهند. کسانی‌که تحت تکفل همسر یا والدین خود قرار دارند بایستی اطلاعات مالی و استخدامی همسر یا والدین خود را به سفارت ارائه دهند.

دریافت ویزای شینگن فرانسه برای شرکت در المیپک 2024

مدارک لازم اخذ ویزای شینگن ایتالیا برای افراد زیر سن قانونی

برای ویزای کوتاه مدت ایتالیا در افراد زیر سن قانونی و والدینی که برای فرزند خردسال خود درخواست می‌دهند، علاوه بر مدارک اصلی، مدارک زیر نیز مورد نیاز است:
•    شناسنامه
•    فرم درخواست ایتالیا که توسط والدین امضا شده است
•    نامه ای از والدین مبنی بر اجازه سفر و مسئولیت مالی سفر فرزند خود
•    کپی گذرنامه والدین
•    حکم دادگاه خانواده در صورتی که فقط یکی از والدین حضانت کامل فرزند را بر عهده داشته باشد.

مدت زمان صدور ویزای شینگن ایتالیا

مدت زمان پردازش ویزای کوتاه مدت ایتالیا معمولا 15 روز است. با این حال، بسته به شرایط متقاضی، این مدت ممکن است تا 30 روز تمدید شود. همچنین در موارد استثنایی ممکن است این فرآیند تا 60 روز طول بکشد، زیرا سفارت ایتالیا ممکن است نیازمند مشورت با کنسولگری‌های دیگر شینگن باشند. 

به‌منظور جلوگیری از تاخیر در صدور ویزای شنگن ایتالیا، بهتر است در اسرع وقت درخواست خود را ارسال کنید. توصیه می‌شود که حداقل سه ماه پیش از تاریخ سفر خود به ایتالیا، درخواست ویزای خود را ثبت کنید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا به‌موقع ویزای خود را دریافت کنید و در زمان مناسب به سفر خود برسید.

مدت زمان صدور ویزای ایتالیا

هزینه ویزای شینگن ایتالیا

هزینه پردازش ویزای شینگن ایتالیا برای انواع آن به شرح زیر است:

متقاضی ویزای شینگن ایتالیا

هزینه (یورو)

هزینه (دلار)

افراد بالای 12 سال

80

96

کودکان 6 تا 12 سال

40

48

کودکان زیر 6 سال 

رایگان

رایگان

دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک یا افرادی که برای امور رسمی و دولتی سفر می‌کنند

رایگان

رایگان

اعضای خانواده تبعه اروپایی

رایگان

رایگان

دانش آموزان و معلمان همراه در اردو مدرسه

رایگان

رایگان

محققانی که برای انجام تحقیقات علمی سفر می‌کنند

رایگان

رایگان

اتباع ارمنستان، آذربایجان و روسیه

35

42

* توجه داشته باشید که هزینه ویزا در زمان ارسال درخواست پرداخت می‌شود و قابل استرداد نیست. در صورت انصراف از درخواست یا رد شدن آن، هزینه‌‌ای عودت داده نمی‌شود. 

مدت اعتبار ویزای شینگن

مدت اعتبار ویزای شنگن ایتالیا نیز مانند سایر کشورهای این منطقه مشخص و ثابت است و از همان قانون 90/180 تبعیت می‌کند. یعنی از زمان دریافت این ویزا 180 روز فرصت دارید که به کشور ایتالیا سفر کنید اما تنها 90 روز اجازه اقامت خواهید داشت.

تمدید ویزای شینگن ایتالیا

امکان تمدید ویزا شینگن ایتالیا وجود دارد. اگر دلایل محکم و قابل قبولی داشته باشید مبنی‌بر اینکه چرا تمایل دارید مدت زمان بیشتری در منطقه بمانید. دلایلی که در یکی از دسته‌بندی‌های زیر قرار داشته باشد:

 • ورود دیر به منطقه
 • اتفاقات ناگهانی یا اورژانسی
 • دلایل انسان دوستانه
 • دلایل شخصی مهم

اگر تاریخ ویزا 1 ژوئن باشد و شما 15 ژوئن وارد ایتالیا شوید، این امکان برایتان وجود دارد که درخواست تمدید ویزای خود را ارائه دهید. همچنین اگر در طول سفرتان اتفاقی پیش‌بینی نشده مانند شرایط حاد آب‌وهوایی، سوانح طبیعی، جنگ یا اعتراضات شدید به‌وجود آمد، ویزای شما تمدید خواهد شد. شرکت در مراسم خاکسپاری و ادامه روند درمان نیز از دلایل انسان‌دوستانه به شمار می‌آید.

تمدید ویزای شینگن

سخن پایانی

ما در این مقاله درباره گرفتن ویزای شینگن ایتالیا صحبت کردیم. همانطور که گفتیم ویزای شینگن ایتالیا انواع گوناگونی دارد که با توجه به هدف خود از سفر به این کشور، باید برای دریافت یکی از انواع آن اقدام کنید. همچنین درباره شرایط ویزای شینگن ایتالیا، هزینه‌ها و مدت زمان صدور آن نیز توضیحاتی ارائه دادیم. امیدواریم این مقاله پاسخگوی سوالات شما در زمینه دریافت ویزای شینگن ایتالیا بوده باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول در زمینه دریافت ویزای شنگن ایتالیا

به‌طورکلی، صدور ویزا چون قوانین و شرایط متفاوتی دارد، معمولا بسیار سوال برانگیز است. به‌خصوص برای کاربران ایرانی که سفرهای زیادی به اروپا دارند و با چالش‌های پیچیده‌ای مواجهند. همین مساله باعث شده است که بخشی از مهمترین پرسش‌ها را در این قسمت مطرح کنیم و پاسخی کوتاه و مفید به آنها دهیم.

گردش حساب ویزا شنگن ایتالیا چقدر باید باشد؟

هیچ مبلغ مشخصی برای مبلغ گردش حساب عنوان نمی‌شود. آنچه مهم است میزان تراکنش‌های حساب است.

برای دریافت ویزای ایتالیا باید به کجا مراجعه کنیم؟

اخیرا ویزامتریک کارگزار رسمی کشور ایتالیا و بسیاری از کشورهای منطقه شینگن شده است. نشانی سایت آن visametric.com است.

آیا گرفتن ویزای ایتالیا سخت است؟

معمولاً ویزا شنگن ایتالیا بسیار آسان است. اگر در عرض 10 روز نیاز به ویزا داشته باشید و تمام مدارکی که کنسولگری ایتالیا نیاز دارد را داشته باشید، مشکلی نخواهید داشت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
raha parsafar
سلام چقدر طول میکشه ویزای ایتالیا بگیریم؟
کارشناس حامی مهاجر

درود همراه عزیز!

چنان‌که گفتیم، مدت‌زمان اخذ ویزای شینگن ایتالیا تقریبا 15 روز است. با این حال، بسته به شرایط می‌تواند تا 60 روز نیز طول بکشد.