ویزای شینگن نوع A

اگر مقاله انواع ویزای شینگن را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که یکی از انواع ویزای شنگن، ویزای ترانزیت فرودگاهی است. این ویزا برای زمانی صادر می‌شود که شما قصد رفتن به کشوری خارج از منطقه شینگن را دارید و باید پرواز خود را در یکی از کشورهای این منطقه تغییر دهید. در این مقاله می‌خواهیم به ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن (ویزای نوع A) بپردازیم. به این صورت که این ویزا را معرفی کرده و به طور دقیق شرایط آن را توضیح می‌دهیم. به نکات مهم در استفاده از این ویزا با توجه به شرایطتان اشاره می‌کنیم و مدارک و هزینه‌های درخواست ویزا را عنوان می‌کنیم.

ویزای شینگن نوع A چیست؟

ویزای شینگن نوع A، ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Schengen Visa) است. به این ویزا به صورت اختصار ویزای شینگن ATV نیز می‌گویند. همانطور که گفتیم، اگر می‌خواهید به کشوری خارج از منطقه شنگن بروید و برای اینکار باید در فرودگاه یکی از کشورهای عضو این منطقه پرواز را عوض کنید، ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی مناسب شماست. دقت کنید که شما با داشتن این ویزا نمی‌توانید از منطقه تعیین شده (منطقه ترانزیت بین‌المللی) خارج شوید و وارد خاک کشور منطقه شنگن شوید.

نکته بسیار مهم این است که اگر شما برای تغییر پرواز خود باید از یک فرودگاه به فرودگاه دیگر بروید و مستقیما پرواز خود را در یک فرودگاه واحد عوض نمی‌کنید، نباید برای ویزای شینگن نوع A اقدام کنید. در این حالت ویزای شینگن نوع C را باید اخذ کنید. این موضوع هم برای زمانی صادق است که شما از یک فرودگاه به فرودگاه دیگر در یک کشور منطقه شینگن بروید، هم برای زمانی است که جهت تغییر پرواز باید بین دو کشور یا بیشتر (در منطقه شینگن) جابجا شوید.

اتباع کدام کشورها باید ویزای شینگن A اخذ کنند؟

اتباع کشورهای زیر برای تغییر پرواز خود در فرودگاه کشور حوزه شنگن باید ویزای شنگن نوع A دریافت کنند.

ایران

افغانستان

اتیوپی

اریتره

عراق

کنگو

غنا

بنگلادش

نیجریه

پاکستان

سومالی

سریلانکا

البته برخی کشورها علاوه بر موارد گفته شده در جدول، به لیست خود کشورهای دیگری را هم اضافه کرده‌اند.

ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی

شرایط معافیت از دریافت ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی (نوع A)

در صورت داشتن یکی از ویژگی‌های زیر، حتی اگر از اتباع کشورهای گفته شده (برای دریافت اجباری ویزای نوع A) باشید، نیازی به اخذ این ویزا نخواهید داشت:

- اگر پاسپورت رسمی و دیپلماتیک دارید.

- یکی از اعضای خانواده شما، شهروند کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه شینگن است.

- در صورتی که ویزای معتبر را از این کشورها و مناطق داشته باشید: ویزای منطقه شینگن، اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، یا ویزای کشورهای کانادا، ژاپن و یا آمریکا

- اگر اقامت (معتبر) این کشورها را دارید: اعضای منطقه شینگن، اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و کشورهای آندورا، کانادا، ژاپن، سان مارینو و یا آمریکا

- اگر از پرسنل پرواز کشورهای عضو معاهده هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی هستید (کنوانسیون شیکاگو). کشور ایران از امضاکنندگان این معاهده است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن نوع A

1- فرم درخواست ویزا: باید برای فرم درخواست ویزای کوتاه‌مدت اقدام کرده و آن را دقیق تکمیل کنید، سپس آن را پرینت و امضا کنید.

2- دو عدد قطعه عکس مناسب پاسپورت و معتبر (برای 3 ماه گذشته)

3- پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید حداقل دو صفحه خالی برای قرارگیری برچسب ویزا داشته باشد. همچنین تاریخ صدور پاسپورتتان نباید قدیمی‌تر از 10 سال گذشته باشد.

4- مدارک نشان‌دهنده پرواز شما به کشور مقصد نهایی (هردو مدارک مورد نیاز است): رزرو بلیط رفت و برگشت (به کشور سوم)، ویزای صادر شده از طرف کشور مقصد نهایی شما (در صورتی که نیاز به ویزا داشته باشید)

5- بیمه مسافرتی با پوشش 30,000 یورو (به خصوص برای فوریت‌های پزشکی)

6- رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

هزینه درخواست ویزای شینگن نوع A

هزینه درخواست برای ویزای شینگن نوع A، با هزینه درخواست ویزای کوتاه مدت شینگن (نوع C) یکسان بوده و بر اساس گروه‌های سنی زیر در جدول آمده است.

گروه سنی

هزینه درخواست ویزای شینگن نوع A

(یورو)

12 سال به بالا

80

بین 6 تا 12 سال

40

کمتر از 6 سال

رایگان


در کنار هزینه سفارت برای درخواست ویزا، برخی هزینه‌های دیگر مثل ترجمه و آماده کردن مدارک خود را نیز در نظر داشته باشید.

زمان مناسب برای درخواست ویزای شینگن

زمان مناسب برای درخواست ویزای شینگن نوع A

سعی کنید زودتر از 15 روز قبل از سفر و ورودتان به فرودگاه کشور منطقه شینگن برای ویزای نوع A اقدام کنید. حدودا دو هفته طول می‌کشد تا این ویزا برای شما صادر شود، اما گاهی ممکن است در شرایطی خاص تا 30 یا 60 روز نیز ادامه داشته باشد. بنابراین زمان مناسب برای درخواست این ویزا این است که زودتر از دو یا سه هفته برای درخواست آن اقدام کنید. البته توجه کنید که نمی‌توانید درخواست صدور ویزا را 3 ماه قبل از شروع سفر ثبت کنید.

مدت اعتبار ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی

ویزای شنگن نوع A  به مدت 24 ساعت معتبر است. در این مدت شما نمی‌توانید از منطقه ترانزیت بین‌المللی (International Transit Area) خارج شوید. اگر قصد دارید از فرودگاه وارد خاک کشور حوزه شنگن شوید، باید برای ویزای شینگن نوع C (کوتاه‌مدت) آن کشور اقدام کنید.

برای درخواست ویزای شینگن نوع A به کجا مراجعه کنیم؟

برای درخواست ویزای شنگن ترانزیت فرودگاهی باید به یکی از این سازمان‌ها مراجعه کنید:

  • سفارت یا کنسولگری کشوری که فرودگاه در آنجا قرار دارد.
  • مرکز صدور ویزا از کشور سوم (مقصد نهایی شما) که کشور حوزه شنگن صدور ویزا را به آن برون‌سپاری کرده است.
  • سفارت یا کنسولگری کشوری دیگر که کشور منطقه شنگن صدور ویزا را به آن برون‌سپاری کرده است.

ویزای شینگن نوع A فرانسه

ویزای شینگن نوع A فرانسه

قوانین کلی دریافت ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی برای کشور فرانسه با سایر کشورهای منطقه شینگن یکسان است. کشور فرانسه سه نوع ویزای ATV برای متقاضی صادر می‌کند.

  • ویزای یکطرفه ترانزیت فرودگاهی (One-way ATV)
  • ویزای ترانزیت فرودگاهی رفت و برگشت (Return ATV)
  • ویزای مولتی ترانزیت فرودگاهی (Multiple ATV)

فرانسه، مواردی را به لیست کشورهایی که باید برای ویزای ترانزیت اقدام کنند (در جدول آورده شده)، اضافه کرده است. مثل: بولیوی، هند، روسیه، سنگال، سوریه، فیلیپین

سخن پایانی

در این مطلب در مورد ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی صحبت کردیم. کاربرد این ویزا را گفته و شرایط و مدارک لازم برای اخذ آن را عنوان کردیم. یک نکته مهم در این مقاله این بود که اگر به فرودگاه کشور منطقه شینگن رسیدید، تا زمان پرواز بعدی نباید از منطقه ترانزیت بین‌المللی خارج شوید، و اگر قصد ورود به خاک آن کشور را دارید، باید برای ویزای کوتاه‌مدت شینگن اقدام کنید.

برای دریافت ویزای شینگن توصیه می‌کنیم با کارشناسان مجرب ما مشاوره داشته باشید تا به درستی و با اطمینان بیشتر در این مسیر قدم بردارید. شما می‌توانید مشاوره ویزای توریستی شنگن را در موسسه حامی مهاجر به صورت رایگان دریافت کنید.

سوالات متداول درباره ویزای شینگن نوع A

برای تعویض پرواز تا زمان پرواز بعدی در فرودگاه کشور فرانسه می‌مانم، آیا باید ویزای شینگن اخذ کنم؟

بله، اگر از اتباع کشورهایی باشید که در جدول این مقاله گفته‌ایم، باید برای ویزای شنگن ترانزیت اقدام کنید.

یکی از اعضای خانواده‌ام، شهروند کشور عضو شینگن است، می‌توانم بدون ویزا وارد فرودگاه این منطقه شوم؟

بله، در این صورت شما نیازی به اخذ ویزای شنگن ترانزیت ندارید.

هزینه اخذ ویزای شنگن ترانزیت فرودگاهی چقدر است؟

هزینه درخواست ویزای شنگن نوع A با ویزای شینگن کوتاه‌مدت یکسان بوده و در جدول بخش هزینه درخواست این ویزا آمده است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0