ویزاهای خانوادگی آمریکا از دسته ویزاهای مهاجرتی هستند که در آن یک شهروند ایالات متحده یا مقیم دائم قانونی یعنی دارنده گرین کارت برای یکی از بستگان خود درخواست می دهد تا به آنها اجازه مهاجرت به ایالات متحده را بدهند. فرآیند این نوع ویزا با توجه به رابطه اعضای خانواده و یا اینکه درخواست کننده شهروند ایالات متحده است یا مقیم دائم است متفاوت می باشد. ما در ادامه این مقاله به انواع ویزاهای خانوادگی، شرایط هرکدام و مراحل اخذ آن می پردازیم.

ویزاهای خانوادگی آمریکا

دو نوع ویزای مهاجرتی مبتنی بر خانواده وجود دارد:

ویزای فوری بستگان درجه یک و نامحدود (IR):

این ویزاها بر اساس یک رابطه خانوادگی نزدیک با یک شهروند ایالات متحده، مانند همسر، فرزند یا والدین است. تعداد مهاجران این دسته درهرسال محدود نیست وبه صورت نامحدود است. انواع این نوع ویزا به شرح زیر است:

 • IR-1: مختص همسر یک شهروند آمریکا می باشد.

 به این نکته توجه داشته باشید درصورتی که بیش از دو سال از مدت ازدواج آن ها گذشته باشد همسرشهروند آمریکایی می تواند ویزای IR-1 دریافت کند و درغیر این صورت ویزای CR1 دریافت می کند.

 • IR-2: مختص فرزند مجرد زیر 21 سال یک شهروند آمریکا می باشد.
 • IR-3: مختص شخص یتیمی که در خارج از ایالات متحده آمریکا می باشد و توسط یک شهروند آمریکایی به فرزندخواندگی قبول شده است.
 • IR-4: مختص شخص یتیمی که در خاک آمریکا توسط یک شهروند آمریکایی به فرزندخواندگی پذیرفته می شود.
 • IR-5: والدین یک شهروند آمریکایی که حداقل 21 سال سن دارد.

 

ویزای اولویت خانوادگی و محدود(F):

این ویزاها برای روابط خانوادگی خاص ونسبتا دورتر با یک شهروند ایالات متحده و برخی از روابط مشخص شده با یک مقیم قانونی آمریکا (LPR) هستند و برای روابط خانوادگی غیر از همسر،فرزندان زیر 21 سال و یا والدین می باشد. همچنین این ویزاها محدود هستند و برای هر سال مالی محدودیت عددی دارند. این ویزا را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

ویزای خانوادگی اولویت اول (F1):

مختص فرزندان مجرد 21 سال ویا بالاتر شهروندان آمریکا. درهرسال مالی 23,400 ویزا از این نوع صادر می شود.

ویزای خانوادگی اولویت دوم (F2A):

 مختص همسران و فرزندان مجرد و زیر 21 افراد دارای گرین کارت.

ویزای خانوادگی اولویت دوم (F2B):

 مختص فرزندان مجرد 21 سال و بالاتر افراد دارای گرین کارت. در هر سال مالی 114,200 ویزا از هردو نوع F2 صادر می شود.

ویزای خانوادگی اولویت سوم (F3):

 مختص فرزندان متاهل شهروندان آمریکا. هر سال مالی 23,400 ویزا از این نوع صادر می شود.

ویزای خانوادگی اولویت چهارم (F4):

 برادران و خواهران شهروندان آمریکا در صورتی که شهروندآمریکایی 21 سال و بالاتر باشد. هرسال مالی 65000 ویزا از این دسته صادر می شود.

تفاوت ویزای CR1 و IR1

اگرشما با یک شهروند آمریکایی یا دارنده گرین کارت ازدواج کرده اید و به دنبال دریافت ویزای آمریکا در حین زندگی در خارج از کشورآمریکا هستید، باید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده آمریکا در کشورخود درخواست دهید. این فرآیند به شما امکان می‌دهد ویزای CR1 یا ویزای IR1 را دریافت کنید، که هر دو به شما امکان می‌دهند در ایالات متحده زندگی و کار کنید، البته با شرایط کمی متفاوت. ویزای IR1 برای همسران شهروندان آمریکایی است که حداقل دو سال ازدواج کرده اند، در حالی که ویزای CR1 برای همسران شهروندان آمریکایی است که مدت ازدواج آنها به دو سال نرسیده است. علاوه بر این، در ویزای CR1 زوج باید برای مدت دو سال متاهل بمانند درحالی که ویزای IR1 این شرط را ندارد. در نهایت، ویزای CR1 دو سال اعتبار دارد، در حالی که ویزایIR1 ، به مدت 10 سال اعتبار دارد.همچنین همسر مقیم دائم آمریکا یعنی افرادی که دارای گرین کارت آمریکا هستند می توانند ویزای C21 را دریافت کنند.

مراحل اخذ ویزای خانوادگی آمریکا

مراحل اخذ ویزای خانوادگی آمریکا

 1. ارسال درخواست

شهروندان آمریکا و متقاضیان مقیم دائم  آمریکا باید فرم I-130 را به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا(USCIS) ارسال کنند. این را می توان به صورت الکترونیکی یا از طریق فرآیند فرم کاغذی از طریق پست انجام داد. درخواست مهاجرت شما باید توسط USCIS تایید شود تا پرونده شما بتواند به مرکز ملی ویزا ادامه یابد.

 1. شروع پردازش مرکز ملی ویزا (NVC)

پس از اینکه USCIS درخواست شما را تأیید کرد، پرونده شما را برای پیش پردازش به مرکز ملی ویزای وزارت امور خارجه (NVC) منتقل می کند. اولین مرحله در این پردازش، ایجاد پرونده شما در سیستم است. پس از تکمیل، به شما نامه خوش آمدگویی را از طریق ایمیل یا پست ارسال می کنند. با اطلاعات این نامه، می توانید برای بررسی وضعیت خود، دریافت پیام ها و مدیریت پرونده خود به مرکز درخواست الکترونیک کنسولی (CEAC) وارد شوید.

هنگامی که هزینه ها، فرم ها و اسناد پشتیبانی خود را به NVC ارسال کردید، آنها پرونده شما را بررسی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تمام مدارک مورد نیاز برای برنامه ریزی مصاحبه ویزای مهاجرت را ارائه کرده اید. مصاحبه ها بر اساس در دسترس بودن قرار ملاقات های ارائه شده در سفارت یا کنسولگری انجام می شود.

 1. پرداخت هزینه ها

اولین کاری که باید پس از دریافت نامه خوش آمدگویی NVC خود انجام دهید، پرداخت هزینه های پردازش است. شما به یک شماره حساب بانکی یا چک ویا پس انداز از یک بانک مستقر در ایالات متحده نیاز دارید. پس از ارسال پرداخت‌های خود به صورت آنلاین، قبل از ادامه مرحله بعدی، حداکثر ۱ هفته به NVC فرصت دهید تا هزینه‌های شما را پردازش کند. تا زمانی که NVC پرداخت های شما را پردازش نکند، نمی توانید به فرم DS-260 دسترسی پیدا کنید.

 1. تکمیل فرم I-864

سوگند نامه پشتیبانی که فرم I-864 نیز نامیده می شود، سندی است که فرد برای پذیرش مسئولیت مالی متقاضی که برای زندگی در ایالات متحده می آید امضا می کند. به شخصی که سوگندنامه حمایت را امضا می کند، "اسپانسر" نیز گفته می شود. با این حال، اگر درآمد اسپانسر ناکافی باشد، یک حامی مالی مشترک ممکن است موافقت کند که I-864 را نیز از طرف وی تکمیل کند. سوگند نامه پشتیبانی از نظر قانونی قابل اجرا است. مسئولیت مالی اسپانسر معمولاً تا زمانی ادامه می‌یابد که متقاضی یا شهروند ایالات متحده شود و یا می‌تواند 40 فصل کاری واجد شرایط (معمولاً 10 سال) تحت قانون تأمین اجتماعی به وی اعتبار داده شود.

با امضای فرم I-864، اسپانسر (ویا هر حامی مالی مشترک) موافقت می‌کند که در صورت لزوم از منابع خود برای حمایت مالی از ذینفع استفاده کند. اگر ذینفع و افراد وابسته هر گونه مزایای عمومی تعیین‌شده فدرال، ایالتی یا محلی را دریافت کنند، طبق قوانین ایالات متحده، دفتر نمایندگی ارائه‌دهنده این مزایا از امضاکننده I-864 درخواست بازپرداخت خواهد کرد.

 1. گردآوری شواهد مالی و سایر اسناد حمایتی

پس از اینکه حامی مالی فرم تعهدنامه پشتیبانی را تکمیل کرد، باید شواهدی از امور مالی و سایر اسناد پشتیبانی جمع آوری کند. به خاطر داشته باشید که هر حامی مالی باید سوگندنامه حمایت و همچنین شواهدی از امور مالی خود و سایر اسناد پشتیبانی را ارائه دهد. در صورت عدم انجام این کار، رسیدگی به پرونده شما به تاخیر می افتد.

 1. تکمیل درخواست ویزای آنلاین (DS-260)

پس از پرداخت هزینه های خود و به روز رسانی وضعیت در CEAC به "PAID"، شما و هر یک از اعضای خانواده واجد شرایطی که با شما مهاجرت می کنند باید درخواست ویزای مهاجرت و فرم DS-260 را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که ارسال فرم DS-260 به طور رسمی درخواست ویزا را اجرا نمی کند. درخواست ویزا تا زمانی که متقاضی ویزا توسط افسر کنسولی ایالات متحده مصاحبه نشود، به طور رسمی انجام نمی شود. پس از ارسال فرم DS-260 به صورت آنلاین، باید صفحه تاییدیه را پرینت کرده و در مصاحبه همراه خود داشته باشید.

 1. جمع آوری و ارسال اسناد و مدارک مورد نیاز

پس از تکمیل DS-260 خود، شما و هر یک از اعضای خانواده که با شما مهاجرت می کنند، باید مدارک مورد نیاز برای پشتیبانی از درخواست ویزا را جمع آوری کنید. اسناد شما باید توسط مرجع رسمی صادر کننده در کشور شما صادر شده باشد. همچنین تمام مدارکی که به زبان انگلیسی یا به زبان رسمی کشوری که از آن درخواست می کنید نوشته نشده اند، باید با ترجمه تایید شده همراه باشند.پس از آن شما باید تمامی این مدارک را به طور واضح و در سایز درست اسکن کنید. سپس برای ارسال اسناد، وارد CEAC شوید هنگامی که تمام مدارک مورد نیاز برای هر بخش را آپلود کردید، پرونده شما برای بررسی در مرکز ملی ویزا (NVC) قرار می گیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که هیچ مدرکی را برای NVC پست نکنید. اگر این کار را انجام دهید، رسیدگی به پرونده خود را به تاخیر می اندازید و خطر از دست دادن اسنادی را که ارسال می کنید، خواهید داشت.

 1. برای مصاحبه آماده شوید

پس از اینکه مرکز ملی ویزا (NVC) زمان مصاحبه ویزا شما را تعیین کرد، برای شما ایمیلی با ذکر تاریخ و زمان مصاحبه را ارسال خواهد کرد. پس از دریافت نامه قرار مصاحبه از NVC، باید اقدامات زیر را قبل از تاریخ مصاحبه انجام دهید.

 • انجام مدیکال (معاینه پزشکی در مرکز مورد تایید و تعیین شده توسط ایالات متحده آمریکا)
 • ثبت نام برای سایر دستورالعمل های قبل از مصاحبه
 • مدارک مورد نیاز برای مصاحبه را جمع آوری کنید و در زمان مصاحبه همراه خود داشته باشید

 

در تاریخ و زمان برنامه ریزی شده مصاحبه خود، با پرینت صفحه تاییدیه درخواست ویزای خود (DS-260) به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده بروید. یک افسر با شما و اعضای خانواده شما مصاحبه می کند و تعیین می کند که آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرت هستید یا خیر. همچنین به عنوان بخشی از فرآیند مصاحبه، اسکن اثر انگشت دیجیتال بدون جوهر گرفته خواهد شد. بعد از انجام مصاحبه افسر دستور صدور یا عدم صدور ویزا را می دهد.

مدارک مورد نیاز ویزای خانوادگی آمریکا

مدارک مورد نیاز ویزای خانوادگی آمریکا

 • پاسپورت
 • عکس
 • شناسنامه
 • فرم DS-260 و تاییدیه آن
 • اسناد فرزندخواندگی (در صورت وجود)
 • گواهی ازدواج (درصورت وجود)
 • سوپیشینه
 • سوابق خدمت (برای آقایان)
 • اسناد و مدارک درخواست کننده(شهروند یا دارنده گرین کارت آمریکا)
 • مدارک مدیکال(معاینات پزشکی)

هزینه ویزای خانوادگی آمریکا

اخذ ویزای خانوادگی آمریکا شامل هزینه های:

 • تکمیل فرم I-130 
 • تکمیل فرم DS-260 
 • انجام خدمات مدیکال (معاینات پزشکی)

و همچنین سایر هزینه ها از جمله ترجمه مدارک، دریافت مدارک مورد نیاز و همچنین هزینه های سفر برای مصاحبه و ...می باشد. این هزینه ها ممکن است از موردی به مورد دیگر و کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

مدت زمان تایید فرم I-130

زمان رسیدگی به دادخواست I-130 شما به روابط خانوادگی و محل درخواست شما بستگی دارد. برای بستگان فوری (همسر یا فرزند مجرد) دارنده گرین کارت ایالات متحده (مقیم دائم قانونی) که در خارج از کشور زندگی می کنند، زمان پردازش فرم I-130 در حال حاضر بین 18.5-32.5 ماه متفاوت است. برای کسانی که در ایالات متحده زندگی می کنند، زمان پردازش در حال حاضر 12-22 ماه است.

برای بستگان فوری(همسر، فرزند مجرد زیر 21 سال یا والدین) یک شهروند ایالات متحده که در خارج از کشور زندگی می کنند، زمان انتظار برای فرم I-130 در حال حاضر بین 9 تا 13 ماه است. برای کسانی که در ایالات متحده زندگی می کنند، زمان پردازش در حال حاضر 12-22 است.

قوانین مهاجرت خانوادگی به آمریکاقوانین مهاجرت خانوادگی به آمریکا

این نوع ویزا نیازمند دعوت و حمایت مالی یکی از بستگان در آمریکا می باشد. برای اخذ این نوع ویزا متقاضیان باید حداقل 21 سال سن داشته باشند و باید شهروند ایالات متحده یا دارنده گرین کارت آمریکا باشند تا بتوانند از شخص دیگری دعوت کنند.همچنین شخص درخواست کننده باید شرایط درآمد خاصی را داشته باشد. حداقل درآمد مالی، درآمد سالانه 22,888 دلار است. این رقم بر اساس ASPE حداقل 125 درصد بالاتر از سطح فقر فدرال است.

سخن پایانی

همانطور که در مطالب فوق مطالعه کردید ویزاهای خانوادگی آمریکا نوعی ویزای مهاجرتی محسوب می‌شوند، که در آن یک شهروند آمریکا یا دارنده گرین کارت برای اعضای خانواده خود یا یکی از بستگان خود درخواست می دهد اما این نوع ویزا انواع مختلف و شرایطی نیز دارد که بالاتر تمامی موارد را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم در این مقاله پاسخگوی سوالات شما در زمینه انواع ویزای خانوادگی آمریکا و تفاوت ها، مراحل انجام  و قوانین آن بوده باشیم.

موسسه حامی مهاجر، شرکت مهاجرتی متخصص و با تجربه در زمینه اخذ انواع ویزای آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا و پیکاپ ویزای آمریکا می باشد. درصورت نیاز به مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول درباره ویزاهای خانوادگی آمریکا

آیا بدون داشتن درآمد در آمریکا می توانم اسپانسر خانواده ام برای آمدن به آمریکا شوم؟

خیر، برای اینکه اسپانسر شوید باید شرایط درآمد خاصی را داشته باشید. حداقل درآمد مالی، درآمد سالانه 22,888  دلار است. این رقم بر اساس ASPE حداقل 125 درصد بالاتر از سطح فقر فدرال است.

آیا می توانم اسپانسر خاله ام برای آمدن به آمریکا بشوم؟

 والدین شما سریعترین فرآیند مهاجرت را دریافت خواهند کرد زیرا آنها به عنوان بستگان فوری شناخته می شوند. لطفاً توجه داشته باشید که نمی توانید برای اعضای خانواده مانند پدربزرگ و مادربزرگ، خاله، عمه، برادرزاده و غیره دادخواست ارائه دهید.

می توانم اسپانسر چند نفر از اعضای خانواده بشوم؟

 هیچ محدودیت عددی برای اسپانسری وجود ندارد.

چه زمانی IR1 می تواند شهروندی آمریکا را دریافت کند؟

باید اقامت دائم حداقل به مدت 5 سال داشته باشد و یا اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده است حداقل 3 سال اقامت دائم داشته باشد.

برای ویزای خانوادگی به چه نمره زبانی نیاز دارم؟

 برای دریافت ویزای خانوادگی شما به هیچ مدرک زبانی نیاز ندارید.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 7
ناشناس
سلام. من ۳۸ سالمه و برادرم ۲۰ ساله آمریکا زندگی میکنه .میخواستم بدونم من میتونم از طریق ویزای خانوادگی مهاجرت کنم و این کار چقدر طول میکشه .ممنونم
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود همراه عزیز&nbsp;</p> <p>در صورتی که برادتون شهروندی امریکا در یافت کرده باشند می توانید از طریق ویزای F4&nbsp; اقدام کنید .&nbsp;</p> <p>مدت زمان انتظار برای این نوع تایپ ویزا بین 12 تا 15 سال هست&nbsp;</p>