هر فردی که قصد سفر به اروپا را دارد، تمایل دارد تا ویزای شنگن دریافت کند و به این وسیله بتواند همزمان به چندین کشور اروپایی عضو اتحاد شنگن سفر کند. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه ویزای شنگن بگیریم؟

متقاضیان سفر به اروپا، هنگام درخواست ویزای شنگن، به مدارکی نیاز پیدا می‌کنند که باید برای تکمیل فرآیند درخواست ویزای شنگن ارائه داده شوند. البته دریافت ویزای شنگن بستگی زیادی به ملیت شما دارد.

60 کشور در سرتاسر جهان وجود دارد که شهروندان آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا، به منطقه شنگن وارد شوند. اما برای اهالی منطقه خاورمیانه (و بسیاری نقاط دیگر) نیاز به اخذ ویزای شنگن وجود دارد.

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که ویزای شنگن چیست؟ منطقه شنگن به چه کشورهایی می‌گویند؟ چه ملیت‌هایی به ویزای شنگن نیاز دارند؟ دشواری‌های اخذ ویزای شنگن چیست؟ چگونه ویزای شنگن بگیریم؟ یا در صورت رد شدن درخواست شینگن چه باید بکنیم؟ و در آخر به این موضوع خواهیم پرداخت که بهترین سفارت‌ها برای اخذ شنگن کدام است؟

هولدینگ تخصصی حامی مهاجر، کارگزار رسمی ویزا در ایران است. مشاوره ویزای توریستی و شنگن در موسسه حامی مهاجر رایگان است. کارشناسان ما با بررسی دقیق شرایط شما، شانس شما برای اخذ ویزای توریستی را تعیین می‌کنند و سپس تمام مراحل اخذ ویزای شنگن را برای شما انجام خواهند داد. در صورت نیاز برای تماس با کارشناسان حامی مهاجر می‌توانید با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید.

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن، نوعی از ویزای اقامت کوتاه است که به اشخاص خارج از منطقه شنگن اجازه می‌دهد به کشورهای عضو توافق‌نامه شنگن سفر کنند و در طول مدت معینی، در محدوده توافق‌نامه شنگن اقامت داشته باشند. هر اقامت اگر به قصد گردشگری یا انجام فعالیت‌های تجاری باشد، بسته به نظر افسر صادرکننده ویزا، می‌تواند تا 90 روز طول بکشد، اما معمولا ویزاهای شنگن با اعتبارهای 14 روز یا 21 روز صادر می‌شوند.

ویزای شنگن به عنوان رایج‌ترین ویزا در اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. کسانی که امکان اخذ این ویزا را پیدا کرده باشند، قادر خواهند بود که آزادانه و بدون هیچ گونه کنترل مرزی در کشورهای شنگن سفر کنند. در حال حاضر 26 کشور عضو توافق‌نامه شنگن هستند. چنانچه مقاله اخذ اقامت اروپا را مطالعه کنید، می‌توانید لیست کشورهای عضو شنگن را ببینید.

شنگن یک ویزای موقت است و می‌تواند توسط هر کدام از کشورهای عضو توافق‌نامه شنگن صادر شود. دارندگان ویزای شنگن، با رعایت برخی قوانین می‌توانند بدون هیچ مشکلی در محدوده شنگن تردد کنند. اما زمانی که شما به خاطر داشتن ویزای شنگن می‌توانید در مرزبندی‌های شنگن اقامت داشته باشید، به این بستگی دارد که چه هدفی داشتید که متقاضی ویزای شنگن شده‌اید؟

ماهیت سفر شما مشخص می‌کند که اجازه پیدا می‌کنید چقدر در منطقه شنگن بمانید؛ این اجازه می‌تواند از چند ساعت توقف، محدود به یکی از فرودگاه‌های کشورهای عضو منطقه شنگن باشد یا می‌تواند مهلت 5 ساله با اجازه نامحدود ورود و خروج در تمام کشورهای منطقه شنگن باشد.  اما در کل شنگن یک ویزای موقت است و ویزای مناسبی برای کسانی نیست که قصد تحصیل یا کار در اروپا را دارند.

 ویزای شنگن یک مجوز قانونی پیش‌بینی شده برای کنترل تردد اتباع خارجی به کشورهای عضو شنگن است که طی یک قراداد مهم در سال 1985 شکل گرفت. در این سال کشور لوکزامبورگ میزبان 22 کشور عضو اتحادیه اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا شد. طی انعقاد قرارداد مذکور، این کشورها مقید شدند در قالب یک مجموعه واحد عمل کنند.

در این قرارداد، کشورهای عضو متعهد شدند تا قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را نادیده بگیرند. بنابراین منطقه‌ بزرگ و یکپارچه شکل گرفت و یک ویزای واحد برای سفر و اقامت در تمامی کشورهای عضو شنگن تصویب شد. این ویزا شنگن یا ( Schengen Visa ) نام گرفت و  به عنوان گسترده‌ترین منطقه بدون مرز جهان شناخته شد.

بیشتر بدانید: اولین ورود با ویزای شینگن کدام کشور باید باشد؟

منطقه شنگن چیست؟

شنگن یک منطقه متشکل از 26 کشور اروپایی است که بعد از توافق‌نامه 1985 در لوکزامبورگ، مرزهای داخلی بین خود را برای اتباع خود آزاد کردند و  متحدانه تلاش کردند تا مرزهای خارجی خود را تقویت کنند. کسانی که اقامت دائم شنگن را داشته باشند یا شهروندان این منطقه، آزادانه مجاز به تردد بین این کشورها هستند.

در حال حاضر 26 کشور به عنوان کشورهای عضو، در توافق‌نامه شنگن حضور دارند. برای اینکه بتوانیم موضوع را بهتر درک کنیم، باید کشورهای عضو شنگن را یک قلمرو یا کشور واحد تصور کنیم که از 26 استان مجزا تشکیل شده است. در ابتدا تنها 5 کشور آلمان، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند عضو این توافق‌نامه بودند؛ اما بعدتر، 21 کشور دیگر به آن پیوستند.

در سال 1985، قرارداد شینگن با 5 عضو تدوین و فرایند اجرایی آن 5 سال بعد در سال 1990 آغاز شد. کشورهای مذکور در 1990، برای بار دوم برای امضای کنوانسیون اجرای پیمان شنگن گرد آمدند و متعهد شدند که به قوانین زیر پای‌بند بمانند.

 • کنترل مرزهای داخلی را برای شهروندان یکدیگر لغو کنند.
 • یک رویه‌ی یکپارچه برای صدور ویزا اتخاذ کنند.
 • یک بانک اطلاعاتی برای ورود و خروج به منطقه شنگن ایجاد کنند.
 • برای تعامل و همکاری افسران داخلی و مهاجرت قوانین یکسان وضع کنند.

چند ماه بعد ایتالیا به این توافق‌نامه پیوست. سپس اسپانیا و پرتغال عضویت خود را در پیمان شنگن امضا کردند. این گسترش و عضوگیری ادامه پیدا کرد و به یکی از مهم‌ترین پیمان‌های بین‌المللی منطقه‌ای در جهان بدل شد. آخرین کشوری که به این پیمان پیوست، لیختن‌اشتاین بود که عضویت خود را در سال 2018 اعلام کرد.

امکان دارد این لیست در آینده تغییر پیدا کند. امروز، کشورهایی مانند قبرس، رومانی، کرواسی سعی می‌کنند که به این پیمان ملحق شوند. کشورهایی که نام آن‌ها را در جدول زیر می‌بینید، اعضای فعلی پیمان شنگن هستند.

آلمان

یونان

مالت

سوئد

اتریش

مجارستان

هلند

سوئیس

بلژیک

ایسلند

نروژ

چک

دانمارک

ایتالیا

لهستان

اسپانیا

استونی

لتونی

پرتغال

اسلوونی

فنلاند

لیتوانی

اسلواکی

فرانسه

لیختن‌اشتاین

لوکزامبورگ

 

به غیر از کشورهایی که نام بردیم، بسیاری از کشورهای اروپایی مایل هستند در حوزه شنگن عضو شوند. اما شنگن برای آن که عضویت کشورها را بپذیرد، شروطی دارد که کشورهای متقاضی باید برای انجام آن‌ها آمادگی کامل داشته باشند. هر کشور برای عضویت در شنگن باید قادر باشد؛

 • باید ویزاهای هماهنگ شینگن صادر کند.
 • باید از طریق سایر کشورهای عضو، مرزهای خود را کنترل کند.
 • باید تجهیزات لازم برای کنترل مرزهای هوایی، زمینی و دریایی را داشته باشد.
 • باید بتواند از اطلاعات شخصی و همکاری با پلیس حفاظت کند.
 • باید آمادگی پیوستن به سیستم اطلاعات شینگن (SIS) را داشته باشد.
 • باید امکان هماهنگی با سازمان‌های مجری قانون شینگن را در صورت لغو همکاری داشته باشد.

کشورهای واجد شرایط که نیازی به اخذ ویزای شنگن ندارند

 • سفر به منطقه شنگن برای چهار گروه بدون محدودیت امکان دارد:
 • گروه نخست، شهروندان کشورهای عضو شنگن هستند که عدم محدودیت برای آن‌ها بدیهی است. دومین گروه کسانی هستند که اقامت دائم یا حق شهروندی یکی از کشورهای عضو شنگن را اخذ کرده باشند.
 • سومین گروه شهروندان اتحادیه اروپا هستند.
 • چهارمین گروه افرادی غیر از شهروندان اتحادیه اروپا هستند که جزو کشورهای واجد شرایط هستند که نیازی به اخذ ویزای شنگن برای سفر 90 روزه یا کمتر ندارند.

آلبانی

آندورا

آنتیگوآ و باربودا

آرژانتین

استرالیا

باهاما

باربادوس

بوسنی و هرزگوین

کانادا

شیلی

کلمبیا

کاستاریکا

دومینیکا

السالوادور

جورجینا

گرنادا

گواتمالا

ایالت واتیکان

هندوراس

اسرائیل

ژاپن

کیریبانی

مقدونیه

مالزی

جزایر مارشال

موریس

مکزیک

میکرونزی

مولداوی

موناکو

مونته نگرو

نیوزلند

نیکاراگوئه

پالائو

پاناما

پاراگوئه

پرو

ساموآ

سان‌مارینو

سیشل

صربستان

سنگاپور

سلیمان جزایر

کره جنوبی

سنت کیتز و نوویس

سنت وینسنت و گرنادینها

اوکراین

تیمور شرقی

امارات متحده عربی

واناتو

تونگا

تووالو

ونزوئلا

سنت لوسیا

برزیل

اروگوئه

             

شرایط اخذ ویزای شنگن

شرایط اخذ ویزای شنگن پیچیدگی‌های خاصی دارد و شما باید اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط اخذ آن هستید؛ وگرنه رد شدن در مصاحبه ویزای شنگن، شرایط شما را برای اقدام دوباره سخت‌تر می‌کند. همچنین چون چندین نوع گوناگون ویزای شنگن تعریف شده است، شما باید مطمئن باشید که واجد شرایط آن کد ویزایی هستید که در حال اقدام برای آن هستید.

قبل از اینکه اقدام به اخذ ویزای شنگن کنید، باید مطمئن باشید که ویزای مورد نیاز شما کدام است، مقصد و قصد سفرتان چیست و چه مدت قصد ماندن دارید؟ ممکن است مجبور باشید توضیحاتی درباره دارایی و هزینه سفرتان بدهید. همچنین باید مدارک مورد نیاز و زمان مناسب برای اقدام را بشناسید. این مدارک بسته به اینکه قصد سفر تفریحی، ورزشی، تحصیلی یا ... را داشته باشید تغییر می‌کنند.

مضاف بر این اطلاعات، شما باید با توجه به ملیتی که در آن قرار گرفته‌اید، شرایط خود را برای اخذ ویزای شنگن بسنجید. این مورد بیشتر به مناسبات سیاسی بین کشورها وابسته است و اگر از این موضوع اطلاع کمی داشته باشید، ممکن است دلیل برخی پرسش‌ها و رفتارها را در مواجهه با افسران سفارت ندانید و واکنش شما مانع موفقیت شما در اخذ ویزای شنگن باشد.

بنابراین؛ نیاز شما به کسب مشاوره از کارشناسان مهاجرت، در اقدام برای ویزای شنگن، بیشتر از هر اقدام دیگری است که برای مهاجرت انجام داده‌اید. شما نیاز دارید که افراد باتجربه مدارک و شرایط شما را بسنجند و به شما راهکارهای اطمینان‌بخش ارائه دهند، تا اقدام شما برای اخذ ویزای شنگن موفقیت‌آمیز باشد و همانطور که گفتیم متحمل پیچیدگی‌هایی نشوید که بخاطر رد شدن در اخذ ویزای شنگن پیش می‌آید.

در بین تمام شرایط اخذ ویزای شنگن، هدف شما از تقاضای ویزای شنگن برای صادرکنندگان این ویزا بسیار اهمیت دارد. شما باید توانایی آن را داشته باشید که توضیحی کامل در خصوص دلیل سفرتان ارائه دهید. سپس باید بررسی کنید که برای این هدف چه ویزایی لازم است؟ بعد از آن باید مدارک لازم برای اخذ این کد از ویزا را آماده داشته باشید و در نهایت برای ویزای شنگن اقدام کنید.

به طور مثال، اگر شما یک تاجر هستید و برای این منظور اقدام به تقاضای ویزای شنگن کرده‌اید که قرادادی بین‌المللی را با یک شرکت در اروپا امضا کنید، باید دعوتنامه‌ای معتبر از آن شرکت داشته باشید. همچنین با توجه به اهمیت زمانبندی در ویزای شنگن، باید برنامه‌ریزی‌های شما و شریک تجاری اروپایی شما، برای افسران مهاجرت قابل توجیه باشد. وگرنه سفارت هدف شما را باور نمی‌کند.

برای افسران مهاجرت اهمیت دارد که شما توان مالی لازم برای سفر به منطقه شنگن را دارید؟ یا به خوبی می‌توانید از پس هزینه‌های سفر خود برآیید؟ بنابراین قبل از هر اقدامی برای اخذ ویزای شنگن، باید بدانید که چگونه تمکن مالی خود را ثابت کنید. مطمئن باشید که اگر تمکن مالی شما ثابت نشود، ویزای شنگن به شما نمی‌دهند.

به استثنای اینکه سفارت تمکن مالی شما را برآورد می‌کند، از شما خواسته می‌شود که گردش حساب مالی خود در 4 تا 6 ماه گذشته را ارائه دهید. زیرا باید بررسی کنند که ادعای شما درباره برخورداری مالی، راست یا دروغ است؟ پرینت حساب شما، نوع شغل و مانده حساب شما مهم است و اگر تناقضاتی در این مدارک دیده شود، به راحتی فرصت پیدا نمی‌کنید که به سفارت توضیح دهید. هر ابهامی در این مدارک، مساوی با ریجکت شدن شماست.

نکته بسیار مهم در شرایط اخذ شنگن این است که ثابت کنید به کشور خود برمی‌گردید. برای افسران مهاجرت قانع‌کننده‌ترین توضیح این است که ثابت کنید، به کشور خود وابستگی دارید.

مراحل درخواست ویزای شنگن

مهم‌ترین موضوعی که باید در رابطه با اخذ ویزای شنگن مورد توجه قرار بگیرد، وقت سفارت است. شما باید قبل از پر کردن فرم‌ها و تکمیل مدارکی که ملزم به ارائه آن هستید، از سفارت وقت گرفته باشید. پس از آنکه وقت سفارت مشخص شد، باید مراحل زیر را سپری کنید.

 • مدارک شما توسط کارشناس بخش ویزا بررسی می‌شود.
 • شرایط شما توسط کارشناس بخش ویزا تایید می‌گردد.
 • شما باید فرم‌های اخذ ویزای شنگن را تکمیل کنید.
 • شما درخواست وقت سفارت را ارائه می‌دهید.
 • تا فرا رسیدن زمان معین شده توسط سفارت، نواقص احتمالی مدارک را برطرف می‌کنید و ترجمه آن‌ها را انجام می‌دهید.
 • مدارک خود را به سفارت ارسال می‌کنید.
 • فرایند انگشت‌نگاری توسط متقاضی آغاز می‌شود.

باید تایید کنیم که اخذ ویزای شنگن مراحل پیچیده‌ای دارد و اغلب افرادی که بدون مشورت کارشناسان درخواست ویزای شنگن داده‌اند، ریجکت شده‌اند. بنابراین نیاز شما به کارشناسان اخذ ویزا محرز است. بنابراین اولین مرحله درخواست ویزا شنگن را ارتباط با کارشناسان ما بدانید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن

تنظیم مدارکی که برای ویزای شنگن ارائه می‌دهید بسیار مهم است. زیرا این مدارک پیش از مصاحبه معرف شما است. این مدارک باید بدون ابهام و کامل به سفارت ارائه شوند. آنچه مهم است و شما باید به آن دقت داشته باشید، این است که سرنوشت پرونده شما، یعنی ریجکت شدن یا ویزا گرفتنتان، در وهله اول به همین مدارک وابسته است. به طور عمومی مدارک مورد نیاز شما به قرار زیر است؛ اما کارشناس شما شرح کاملی از مدارکی را که بنا به شرایط نیاز شماست را به در اختیارتان قرار می‌دهد.

 • تکمیل فرم درخواست ویزا به ازای هر فرد
 • دو عکس رنگی بیومتریک و مناسب پاسپورت
 • شناسنامه
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • پاسپورت شما باید 2 صفحه خالی داشته باشد
 • پاسپورت شما باید از زمان آغاز سفر 3 تا 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • مدارک شغلی، استخدام، سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • پرینت گردش حساب مالی 3 ماه آخیر
 • نامه‌ای که تمکن مالی و وضعیت مناسب اقتصادی شما را نشان دهد.
 • مدارک مالی نظیر سند خانه و اجاره نامه
 • مدارک ازدواج یا سایر مدارکی که توجیه می‌کنند شما دارای روابط عاطفی و خانواده هستید
 • مدارکی که هدف شما از سفر و برنامه‌ریزی‌های شما را توجیه کند.
 • بلیط رفت و برگشت
 • رزرو هتل‌ها یا دعوت‌نامه‌ میزبان در سفر
 • دعوت‌نامه باید حامل کپی پاسپورت و کارت شناسایی میزبان باشد
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی با پوشش درمانی 30 هزار یورو برای کشورهای شنگن

همچنین مدارکی برای احراز هویت افراد زیر سن قانونی، باید به مدارک فوق پیوست شود

 • گواهی تولد
 • رضایت‌نامه یکی از والدین یا رضایت محضری والدین

همچنین مدارکی برای اهداف کسب و کار، باید به مدارک فوق پیوست شود

 • دعوت‌نامه از یک شرکت معتبر و مستقر در حوزه شنگن
 • قرداد، فاکتور پرداخت شده و مدارکی که ارتباط شما را ثابت کند
 • گزارش سالانه و سایر مدارک مربوط فعالیت کاری شرکت شما به صورت شفاف   
 • قرارداد، مدارک بیمه و دیگر مدارکی که استخدام شما در آن شرکا را ثابت کند
 • بلیط شرکت در سمینار، رویداد یا همایش کاری

همچنین مدارکی برای ویزای تحصیلی، باید به مدارک فوف پیوست شود

 • مدرک ثبت نام در موسسه آموزشی
 • اثبات ثبت نام در کلاس‌ها

متقاضیان اخذ ویزای شنگن باید در نظر داشته باشند که تمام مدارک باید به زبان سفارت ترجمه شود و در روز انگشت‌نگاری باید تحویل افسر سفارت داده شود. در صورتی که اطلاعات بیومتریک شما در سامانه اطلاعات ویزای اروپا ثبت نشود، یا ثبت آن منقضی شده باشد، ملزم به انجام پروسه انگشت‌نگاری در سفارت خواهید بود.

هزینه درخواست ویزای شنگن

هزینه‌های ویزای شنگن برای سفر به اروپا، بستگی به هزینه ترجمه و تهیه مدارک، زمان و هدف سفر شما دارد. اما به طور عمومی، دریافت ویزای شنگن مستلزم پرداخت مبالغ زیر به سفارت است.  

 • 80 یورو ( معادل 90 دلار ) برای متقاضیان 13 و بزرگتر    
 • 40 یورو ( معادل 45 دلار) برای کودکان 12 تا 6 سال
 • برای افراد زیر 6 سال این هزینه دریافت نمی‌شود

اگر شما از توابع کشورهای زیر باشید، این هزینه مشمول توافق‌نامه‌های تسهیل ویزا می‌شود و به 35 یورو تقلیل پیدا می‌کند.

آلبانی

ارمنستان

آذربایجان

کاپه‌ورده

یوگوسلاوی سابق جمهوری مقدونیه

مولداوی

مونته‌نگرو

صربستان

روسیه

اوکراین

گرجستان

بوسنی و هرزگوین

 

همچنین، اگر قصد اخذ ویزای طولانی‌مدت را دارید، باید هزینه ویزا را مستقیما از ما ( کارشناس ویزای شنگن حامی مهاجر) یا سفارت استعلام کنید. این بستگی به جزئیات سفر شما دارد.

علاوه بر این؛ باید درنظر داشته باشید که ریجکت شدن یا صرف نظر کردن شما از دریافت ویزا به معنای استرداد مبلغی که پرداخت کرده‌اید نیست.

مدت اعتبار ویزای شنگن

تاریخ اعتبار ویزای شنگن می‌تواند دو منظور را پوشش دهد. اگر منظور متقاضیان ویزای شنگن این است که ویزا تا چه مدت اعتبار دارد؟ باید گفت مشخصا 6 تا 3 ماه در شرایط عادی ویزا اعتبار دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید و به منطقه شنگن بروید.

اما اگر منظور متقاضیان آن است که چقدر اجازه حضور در خاک اروپا را خواهند یافت، باید گفت دارنده ویزا می‌تواند حداکثر 90 روز در منطقه شنگن استقرار پیدا کند. بر روی ویزای کسانی که اولین سفر خود به شنگن را انجام می‌دهند، عدد یک درج می‌شود که یعنی فقط یکبار با این ویزا حق ورود به شنگن را دارند. اقامت آنها نیز 15 روز خواهد بود. 

رد شدن درخواست شنگن  

در خلال متن؛ به دلایلی اشاره کردیم که باعث رد شدن درخواست شنگن می‌شود. اما باید توجه کنید که تاکنون ما به دلایلی اشاره کردیم که می‌توانست سبب ریجکت شدن متقاضایان نشود، اگر آن‌ها مشورت و آگاهی لازم را کسب می‌کردند. به عبارت دیگر ما به انواعی از سهل‌انگاری اشاره کردیم که باعث رد شدن درخواست شنگن شده است. اما مواردی وجود دارد که سبب محرومیت از این ویزا خواهد شد. هر درخواست شما برای ویزای شنگن رد می‌شود اگر مشمول موارد زیر باشید:

 • عدم ارائه مدارک معتبر جهت برگشت به کشور مبدا

یکی از بزرگترین مشکلات ایرانیان برای اخذ ویزای شنگن این است که نمی‌توانند دلیل یک دلیل محکم و قانع‌کننده بیاورند که برگشت آن‌ها به مبدا را ثابت کند. اگر نتوانید چنین شواهدی را ارائه دهید، مطمئنا درخواست شما ریجکت می‌شود.

 • خالی بودن پاسپورت نداشتن سفر قبلی به خارج از ایران

برخی متقاضیان بدون داشتن سفر خارجی قبلی، اقدام به درخواست ویزای شنگن می‌کنند. در این شرایط سفارت درخواست شما را ریجکت می‌کند و متاسفانه هیچ توضیحی به شما نخواهد داد.

 • داشتن دعوت‌نامه از اقوام درجه یک

اگر دعوت‌نامه شما افسر سفارت را به این شبهه بیاندازد که داشتن ساپورت مالی و پشتیبان خانوادگی شما را از بازگشت بازمی‌دارد، قطعا درخواست شما ریجکت می‌شود.

 • داشتن آلرت در حوزه شنگن

اگر در هر درخواست ریجکت شده‌اید، تا 8 ماه اقدام دوباره نکنید، حتی از سفارت کشوری دیگر در منطقه شنگن. زیرا بدون تردید درخواست شما ریجکت می‌شود.

 • فعالیت جنایت‌کارانه در گذشته یا حال

هر مشاهده‌ای که باعث شود شما برای امنیت داخلی منطقه شنگن مضر تلقی شوید، سبب می‌شود درخواست شما ریجکت شود.

 • تولد غیرقابل قبول

هر گواهی ازدواج یا تولد غیررسمی یا فاقد ترجمه درست شما را در درخواست ویزای شنگن با شکست مواجه می‌کند.

 • گذرنامه نامعتبر

گذرنامه‌هایی که کمتر از سه ماه اعتبار دارند، دو صفحه خالی ندارند، مساوی با شکست درخواست ویزای شنگن است.  

 • نداشتن هدف قابل توجیه

عدم توانایی در توضیح هدف سفر و استفاده اشتباه از منطقه شینگن باعث ریجکت شدن درخواست متقاضیان شنگن است.

 • نامه اشتغال به کار از مرجع نامعتبر

اگر نامه‌ای اشتغال به کار شما مهر و امضای معتبر نداشته باشد، اگر این نامه در سربرگ نامعتبر باشد، یا اگر از تاریخ آن سه ماه گذشته باشد، درخواست شما ریجکت می‌شود.

 • تمکن مالی ناکافی

عدم ارائه صورت‌حساب‌های مالی یا ناتوانی در اثبات سطح معیشت قابل، یعنی درخواست ویزای شنگن شما ریجکت خواهد شد.

 • بیمه نامعتبر

اگر امکان آن را ندارید که بیمه مسافرتی معتبر برای سفرتان به منطقه شنگن خریداری کنید، هر اقدام شما برای درخواست ویزای شنگن ریجکت خواهد شد.

 • مدارک جعلی

ارائه هر سند جعلی به سفارت یعنی شما برای همیشه امکان اخذ ویزای شنگن را از دست خواهید داد.

 • گذرنامه آسیب دیده

اگر گذرنامه خود را در شرایط بدی نگه داشته باشید و دفترچه آسیب دیده باشد، قبل از اقدام برای ویزای شنگن، آن را عوض کنید، وگرنه درخواست شما ریجکت خواهد شد.

 • عدم رعایت تاریخ ویزای شینگن در گذشته  

بخاطر داشته باشید که نباید از مقررات زمان‌بندی در ویزای شنگن تعدی کنید، وگرنه تمام فرایندی که برای اخذ ویزای شنگن گذرانده‌اید، مختل می‌شود.

انواع ویزای شینگن

.

ویزای شنگن انواع مختلفی دارد که با توجه به هدف و شرایط هر متقاضی یا درخواست کننده ویزای شنگن، به او یا خانواده‌اش تعلق می‌گیرد. از ظرافت‌های ارائه درخواست ویزای شنگن این است که شما باید مطابقتی را  پیدا کنید که درخواست شما با هر کدام از ویزاهای شنگن دارد. رعایت این شرط پاسخ‌های شما را توجیه‌پذیر و فرایند اخذ ویزا را تسریع می‌کند. باید بدانید که برای هر نوع سفر به منطقه شنگن، چه نوع ویزایی را درخواست کنید.

ویزای شنگن تایپ A

این ویزا به شما امکان می‌دهد تا بتوانید از فرودگاه‌های حوزه شنگن استفاده کنید و به کشوری خارج از حوزه شنگن سفر کنید. شما با این ویزا امکان تردد در خارج از فرودگاه‌های شنگن را نخواهید داشت.

ویزای شنگن تایپ B (ترانزیت)

با داشتن این ویزا، امکان عبور از خاک شنگن را پیدا می‌کنید. اما تمام توقف شما نباید از 5 روز بیشتر شود. این ویزا برای ترانزیت یا عبور حامل‌های ترانزیتی از منطقه شنگن تعبیه شده است.

ویزای شنگن تایپ  C

عموما توریست‌های ایرانی از این ویزا استفاده می‌کنند. تایپ c یک ویزای کوتاه مدت مسافرتی است که اقامت 90 روزه در خاک شنگن را ممکن می‌کند.

ویزای شنگن نوع C تک بار ورود

این ویزا اجازه می‌دهد که شما یک بار به منطقه شنگن وارد شوید و 90 روز اقامت داشته باشید. این ویزا بعد از اولین خروج شما باطل می‌شود، حتی اگر اعتبار دفترچه باقی مانده باشد.

ویزای شنگن نوع C دو بار ورود

تفاوت این ویزا با نوع c تک بار ورود آن است که به شما دو بار اجازه ورود به منطقه شنگن را می‌دهد.            

ویزای شنگن نوع C مولتیپل

این نوع ویزا محدودیت تعداد ورود به منطقه شنگن را ندارد اما اعتبار آن در پایان 6 ماه تمام می‌شود.

ویزای شنگن تایپ D

از این ویزا تاجرین و بازرگانان استفاده می‌کنند. تاجرین با استفاده از این ویزا امکان پیدا می‌کنند چندین بار در سال در منطقه شنگن تردد کنند. 

ویزای شنگن تایپ LTV

این ویزا اعتبار محدودی دارد و دارنده آن تنها درکشوری می‌تواند تردد کند که ویزای خود را از سفارت آن کشور دریافت کرده است؛ اگر دارنده ویزای  فوق بخواهد به کشور دیگری از کشورهای شنگن برود، نام آن کشور باید در ویزای فرد ذکر شده باشد.

بهترین آژانس برای اخذ ویزای شنگن کدام است؟

پیش از این اشاره کردیم که مشورت گرفتن از کارشناسان مهاجرت، در اخذ ویزای شنگن چقدر اهمیت دارد. با توجه به اینکه تصمیم‌گیری‌های افسران مهاجرت تا سطح زیادی سلیقه‌ای است، اگر شما آشنایی کمی با سلیقه آنان داشته باشید، امکان موفقیت شما در اخذ ویزای شنگن کاهش پیدا می‌کند.

اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که بهترین آژانس برای اخذ ویزای شنگن کدام است؟ قطعا پاسخ درست موسسه حامی مهاجر است. ما با اختلاف از آژانس‌های دیگر در ایران، در حوزه ویزا شنگن و حوزه خدمات منطقه شنگن برتر بوده‌ایم.

توجه داشته باشید که حامی مهاجر با سابقه بیش از یک دهه، قوی‌ترین تیم‌ اجرایی در ایران برای اخذ ویزای شنگن را در اختیار شما می‌گذارد. ما با سابقه بیش از 3 هزار پرونده موفق، تنها در حوزه شنگن، این اعتبار را کسب کرده‌ایم.

پیشنهاداتی که کارشناسان ما به شما ارائه می‌دهند، نقاط ضعف پرونده‌ شما را برطرف می‌کند. متقاضی برای آن که بتواند این ضعف را برطرف کند، نیاز به تجربه بالایی دارد. هر تلاشی بدون شناخت حساسیت‌های سفارت نتیجه منفی به بار خواهد آورد. ما تبحر بالای خود در ارتقای پرونده‌ها را نشان داده‌ایم.

به طور مثال؛ ممکن است متقاضی سعی کند مدارک را هر چه تمام‌تر ارائه دهد. اما نمی‌داند که بررسی مدارک مازاد برای افسر تصمیم‌گیرنده کسالت‌بار است و باعث می‌شود که پرونده او مردود شود. حتی اگر متقاضی سعی کند مدارک را خلاصه ارائه دهد، همین نتیجه حاصل می‌شود.

شما باید نکاتی را بدانید که برای افسر سفارت اهمیت دارد. پس شما باید افسر پرونده را بشناسید؛ که برای متقاضیان غیرممکن است. ما نقاط ضعف و زوائد پرونده شما را برطرف می‌کنیم. به علاوه، با توجه به شناخت دقیق ما از خواست سفارت‌ها، عناوینی را به شما گوشزد می‌کنیم که باعث برجستگی پرونده می‌شود. ما با هم‌فکری با متقاضی اخذ ویزای شنگن، کشورها و سفارت‌های آنان را بررسی و رصد می‌کنیم، در نتیجه بهترین انتخاب به متقاضی پیشنهاد می‌شود.

رصد کشورها و سفارت‌ها معلوم می‌کند که از کانال کدام یک از کشورها، پرونده شما به موفقیت می‌رسد. این تصمیم‌گیری‌ها بستگی به پرونده شما دارد. همچنین بستگی به شرایط دارد که عموما متقاضی از آن بی‌اطلاع است. شاید شما نتوانید آگاهی دقیقی از تاثیر کرونا بر اخذ ویزای شنگن کسب کنید؛ اما این اطلاعات برای شما اهمیت دارد تا از تضییع هزینه و تلاشی که می‌کنید، اجتناب کنید.

به طور مثال؛ حساسیت‌ها و محدودیت‌هایی در طول شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است که باعث ناکامی متقاضیان می‌شود. همین امور جزئی می‌تواند برای سفارت و افسر مربوطه حساسیت‌زا باشد و باعث شود آن‌ها شما را ریجکت کنند. شما باید بدانید که در این شرایط چه اقدامی لازم است که قبلا اهمیتی نداشت. بطور مثال شما باید بدانید که نوع واکسنی که زده‌اید چه تاثیری بر تصمیم‌گیری افسران سفارت دارد؟

یکی از علل موفقیت ما، در کنار رابطه نزدیک ما با سفارت‌ها، توجه به این ریزجزئیات است. حامی مهاجر در حال رصد و بروزرسانی اطلاعاتی است که عدم آگاهی از آن‌ها، پرونده‌هایی را به شکست می‌کشاند که مستحق اخذ ویزا هستند. همچنین ما با اتکا به اطلاعات بروزرسانی شده و کارشناسان زبده پرونده‌هایی را به موفقیت رساندیم که مستحق شکست بودند.

سوالات متداول

اگر از ویزای شنگن استفاده نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد، تنها متحمل هزینه‌های اخذ ویزا شده‌اید.

چه زمانی باید برای ویزای شنگن اقدام کنیم؟

شما باید 6 ماه قبل از سفر خود به شنگن برای اخذ ویزا اقدام کنید.

آیا می‌شود ویزای شنگن را بصورت آنلاین گرفت؟

این مسئله بستگی به این دارد که از کدام سفارت اقدام به اخذ ویزای شنگن می‌کنید.

اگر بیش از مدت مقرر ویزای شنگن در منطقه شنگن بمانیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر به موقع از منطقه شنگن خارج نشوید، ممکن است تحت مجازات‌هایی از قبیل جریمه نقدی، اخراج فوری و محرومیت چندساله از این منطقه قرار گیرید. توجه داشته باشید که حساسیت بر این موضوع بسیار زیاد است.

راحت‌ترین کشور برای اخذ ویزای شنگن کدام است؟

فرانسه در سال‌های اخیر، بیشترین ویزا شنگن را صادر کرده است.

سخت‌ترین کشور برای اخذ ویزای شینگن کدام است؟

کشورهای اروپایی شرایط یکسانی برای اخذ ویزای شنگن دارند، اما کشور مالت و بلژیک به عنوان سخت‌گیرترین کشورهای ارائه دهنده ویزای شنگن شناخته می‌شوند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0