50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

هزینه مهاجرت به کانادا چقدر است؟ (بررسی همه روش ها)

بررسی کامل هزینه روش‌های مهاجرتی به کانادا

کانادا با اطمینان از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای مهاجرت است. 23 درصد جمعیت کانادا مهاجر است و تا سال 2022 میلادی، حدود 213 هزار ایرانی در آن اقامت پیدا کرده‌اند. به مهاجرت به کانادا امید داشته باشید. اما باید بدانید که هزینه مهاجرت به کانادا چقدر است؟

در این مقاله قصد داریم درباره هزینه روش‌های مهاجرتی به کانادا توضیح دهیم. بررسی می‌کنیم که هزینه مهاجرت کاری به کانادا، هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا، هزینه مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ و هزینه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری چقدر است؟ در نهایت نیز به سوالات متداول درباره هزینه روش‌های مهاجرتی به کانادا پاسخ می‌دهیم.

موسسه حامی مهاجر شرکت متخصص و با تجربه در زمینه اموری همچون اخذ انواع ویزای کانادا، تحصیل در کانادا، اخذ اقامت کانادا و ثبت شرکت در کانادا است. در صورت نیاز به مشاوره‌های تخصصی درباره تحصیل در کانادا و سایر خدمات می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

بررسی کشور کانادا

کشور کانادا به 10 استان تقسیم می‌شود که عبارت است از کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووا اسکوشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد و ساسکاچوان. عموما زبان انگلیسی و فرانسوی، زبان رسمی کانادا محسوب می‌شوند.

چگونه می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید؟ شما می‌توانید با روش‌های گوناگون به کانادا بروید. کار، تحصیل، خوداشتغالی، سرمایه‌گذاری و حتی ایجاد یک استارتاپ می‌تواند راه شما را به کانادا باز کند. این روش‌ها متنوع هستند و البته هزینه‌های متفاوتی دارند.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق کار

قبل از آن‌که در مورد هزینه مهاجرت به کانادا صحبت کنیم، ابتدا درباره چگونگی مهاجرت از طریق دریافت ویزای کاری کانادا توضیح کوتاهی می‌دهیم.

کانادا نزدیک به 20 میلیون نفر نیروی کار فعال دارد و در سال 2021، مهاجرانی که در 10 سال اخیر مهاجرت کردند، حدود 8 درصد از جمعیت نیروی کار فعال را تشکیل می‌دهند. در کل کشور کانادا به دلیل ظرفیت بالای پیشرفت اقتصادی با کمبود نیروی کار مواجه است و قرار است بخش عمده نیازش را با مهاجران تامین کند. بنابراین تخصص در هر شغلی می‌تواند بلیط ورود شما به کانادا باشد.

دو روش معمول از روش‌های دریافت ویزای کار برای مهاجرت به کانادا را در زیر عنوان کردیم:

 • امتیازبندی در برنامه‌های مهاجرت کاری کانادا (همچنین شرکت در سیستم اکسپرس انتری)
 • دریافت پیشنهاد کاری (Job Offer) از کارفرما در کانادا

در کل برای مهاجرت کاری به کانادا چه از روش امتیازبندی و چه از روش دریافت پیشنهاد کاری از کافرمای کانادایی، فرد متقاضی باید شرایط اولیه برای صلاحیت اخذ ویزای کار را داشته باشد. برای این منظور موارد زیر به عنوان شرایط اولیه در مورد فرد بررسی می‌شود:

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه و سابقه کار
 • وضعیت تاهل
 • مدرک یا دانش زبان انگلیسی و فرانسوی
 • سازگاری یا انطباق‌پذیری (توانایی انطباق با فرهنگ و شرایط زندگی در کشور کانادا)
 • مورد نیاز بودن نوع تخصص و شغل با توجه به لیست مشاغل کانادا

در صورتی که به عنوان نیروی مختصص تحت برنامه Federal Skilled Worker Program اقدام کنید، طبق موارد ذکر شده در بالا به شما امتیاز داده می‌شود و حداقل امتیاز مورد نیاز برای واجد شرایط بودن 67 از 100 است.

به علاوه فردی که با داشتن شرایط گفته شده جاب آفر (پیشنهاد کاری) را دریافت کرده است، می‌تواند تحت برنامه مهاجرت کاری فدرال کشور کانادا، این پیشنهاد را در سیستم اکسپرس اینتری (سامانه اینترنتی برای مهاجرت کاری تحت برنامه‌های فدرال) وارد کرده و با دریافت امتیاز بیشتر، شانس خود را برای قبولی در رقابت در اکسپرس اینتری بالا برده و از این روش برای مهاجرت به کانادا استفاده نماید. در بخش بعدی درباره مهاجرت کاری از طریق اکسپرس اینتری صحبت می‌کنیم.

کشور کانادا تقریبا هر 10 سال، نیازمندی‌های مشاغل خود را تحت عنوان "لیست طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا" در اختیار مهاجران قرار می‌دهد. اگر عبارت  National Occupational Classificationرا جست‌و‌جو کنید، یا مقاله‌هایی را جست‌و‌جو کنید که با نام اختصاری NOC (ناک) منتشر می‌شوند، می‌توانید لیستی از نیازمندی‌های مشاغل در کانادا را پیدا کنید. این مشاغل در قالب شش گروه (5-4-3-2-1-0) منتشر می‌شوند. البته لیست طبقه‌بندی که در سال 2016 منتشر شد، شامل پنج گروه بود و 0،A، B، C و D نام گروه‌های آن بود.

اگر شما پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کانادا داشته باشید و شرایطی داشته باشید که سفارت ورود شما به کانادا را تایید کند، مانند عدم سوپیشینه و مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به کانادا یا شغل مدنظر، هزینه‌ای جز هزینه رایج تهیه ویزا، تهیه مدارک مورد نیاز ویزا و بلیط رفت نخواهید داشت. البته باید مبلغی برای اسکان خود در بدو ورود به کانادا پس‌انداز کنید.

در کل ویزای کار در مقایسه با ویزاهای دیگر کانادا ارزان‌تر است. چون در ویزای کار هزینه‌هایی مانند شهریه دانشگاه موجود در مهاجرت تحصیلی نیست. همچنین نیازی به تامین هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت در کانادا وجود ندارد. البته باید تمکن مالی خود را اثبات کنید. باید ثابت کنید که از پس مخارج یک سال زندگی در کانادا برخواهید آمد. بعد از بیان هزینه‌های فرایند دریافت ویزای کار کانادا، تمکن مالی لازم را برای این ویزا عنوان خواهیم کرد.

در صورتی که برای برنامه مهاجرت کاری به کانادا به عنوان نیروی متخصص (Federal Skilled Worker Program) اقدام کنید و دولت کانادا صلاحیت شما را تایید کند، شما به عنوان نیروی کار متخصص معمولا اقامت دائم دریافت خواهید کرد. هزینه‌های لازم برای دریافت اجازه اقامت دائم به عنوان نیروی متخصص در جدول زیر آورده شده است:

نوع کارمزد

میزان هزینه به ازای هر فرد (دلار کانادا)

بررسی پرونده متقاضی

850

صدور حق اقامت دائم

500

بررسی پرونده متقاضی به علاوه صدور حق اقامت دائم

1,350

بررسی پرونده همسر به علاوه صدور حق اقامت دائم

1,350

کارمزدهای اضافی به ازای هر فرزند (مجرد زیر 22 سال)

230

تست‌های پزشکی (به ازای هر فرد)

220-450

میانگین هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی

200

انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک (برای هر نفر)

85

تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای کار کانادا

تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای کار کانادا

همانطور که می‌دانید، برای مهاجرت به کانادا باید به افسر مهاجرتی اطمینان دهید که در صورت ورود به کشور کانادا، برای دولت بار مالی نخواهید داشت و می‌توانید از پس مخارج اولیه زندگی در کانادا برآیید.

با توجه به نوع مهاجرت، تمکن مالی شما باید برای سفارت به ازای فرد، همسر و فرزندان (به علاوه فرزند تحت تکفل همسر) اثبات شود. در قوانین مهاجرتی کانادا، همسر و فرزندان مجرد زیر 22 سال به عنوان همراه فرد متقاضی ویزا محسوب می‌شود. مواردی که بر تعیین میزان تمکن مالی تاثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

 • هزینه بلیت رفت به کانادا
 • هزینه لازم برای سکونت
 • هزینه خوراک و پوشاک
 • هزینه حمل و نقل در کانادا

توجه کنید که حداقل هزینه زندگی در ماه برای هر فرد در کانادا حدودا از 1300 تا 2600 دلار کانادا است. تمکن مالی برای ویزای کار کانادا با توجه به تعداد نفرات خانواده (فرد به علاوه همراهان) تعیین می‌شود. در جدول زیر میزان تمکن مالی لازم برای ویزای کار کانادا بر اساس تعداد نفرات ثبت شده است. این میزان براساس دلار کانادا است.

تعداد نفرات

میزان تمکن مالی

(دلار کانادا)

1

13,310

2

16,570

3

20,371

4

24,733

5

28,052

6

31,638

7

35,224

به ازای هرنفر بیشتر

3,586

بعد از عنوان میزان تمکن مالی، نکته مهم، روش‌های اثبات تمکن مالی کانادا است. برای اثبات تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا، موارد و نکات زیر را مطالعه فرمایید:

 • پول و سرمایه فرد باید قابل دسترس باشد، برای مثال شما نمی‌توانید میزان سهم خود را از یک دارایی مثل ملک که به سادگی قابل تبدیل به پول نقد نیست، به عنوان بخشی از تمکن مالی خود ارائه دهید.
 • برای این‌که تمکن مالی را ارائه دهید، باید از طرف هر بانک یا موسسه مالی که در آنجا پول نگه‌داری می‌کنید، نامه رسمی ارائه دهید. این نامه باید شامل سربرگ موسسه یا بانک مربوطه، اطلاعات تماس و آدرس آن‌ها، نام شما، لیست تمام بدهی‌ها مثل بدهی‌های کارت اعتباری و وام، حساب‌های جاری و سرمایه‌گذاری، جزئیات و گردش حساب در 6 ماه اخیر باشد. توجه کنید که حتما در ارائه‌نامه از موسسه موردنظر، مهر و تاریخ درج شده باشد.

مواردی را که می‌توانید به عنوان تمکن مالی ارائه دهید، در ادامه عنوان کردیم:

 • سهم موجود در بازار سهام (مانند بازار بورس)
 • اسناد خزانه (از انواع اوراق بهادار)
 • چک یا حساب‌های پس‌انداز بانکی
 • حواله بانکی
 • پول نقد
 • گواهی سرمایه‌گذاری معتبر
 • حساب جاری یا سپرده کوتاه‌مدت

هزینه‌های مربوط به اکسپرس انتری کانادا

اکسپرس اینتری کانادا، سامانه اینترنتی است که شما می‌توانید تحت یکی از برنامه‌های مهاجرتی فدرال کانادا یعنی نیروی کار متخصص (Federal Skilled Worker Program)، نیروی فنی ماهر (Federal Skilled Trades Program) و افراد با سابقه کار در کشور کانادا (Canadian Experience Class) برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید.

هدف از راه‌اندازی این سیستم و سامانه اینترنتی، سرعت بخشیدن به انتخاب و انجام فرایند گزینش افراد واجد شرایط برای مهاجرت کاری به کانادا است. البته توجه داشته باشید که لزوما از طریق اکسپرس اینتری اقامت دائم دریافت نخواهید کرد. امکان آن قطعا وجود دارد، اما باید شرایط شما بررسی شود.

برای اطلاع بیشتر در زمینه اکسپرس اینتری کانادا و شرایط آن مقاله‌ی "شرایط مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری" را مطالعه فرمایید.

به طور کلی ثبت نام در اکسپرس انتری هزینه‌ای ندارد، اما پس از ثبت نام و در صورت پذیرش، در هر مرحله باید هزینه‌ها و کارمزد آن فرایند را پرداخت کنید. هزینه‌های مربوط به اقدام برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق اکسپرس انتری، بر اساس همان جدولی است که برای هزینه‌های مهاجرت از طریق برنامه دریافت اقامت دائم به عنوان نیروی کار متخصص عنوان کردیم.

البته توجه داشته باشید در صورتی می‌توانید اقامت دائم را دریافت کنید که جزء بالاترین امتیازها (در استخر امتیازبندی سیستم اکسپرس انتری) بوده و برای شما دعوت‌نامه ارسال شود.

ارائه تمکن مالی به روش اکسپرس انتری مانند روش مهاجرت کاری به کانادا به عنوان نیروی کار متخصص است.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

بعد از بیان هزینه‌های مهاجرت به کانادا با برنامه‌های نیروی کار متخصص فدرال و سامانه اینترنتی اکسپرس اینتری، در این بخش از مقاله به مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری پرداخته و هزینه‌های هرکدام را توضیح می‌دهیم.

هدف از این‌گونه برنامه مهاجرتی، جذب سرمایه، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برای پیشرفت اقتصادی کشور کانادا است. از جمله دلایلی که کارآفرینی، ایجاد کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در کشور کانادا پیشنهاد می‌شود، ظرفیت رشد اقتصادی بالا، هزینه‌ها و مالیات نسبتا پایین برای کسب‌وکارها و کیفیت زندگی بالا است.

در حال حاضر 3 روش برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری وجود دارد:

 • مهاجرت به کانادا با ویزای استارتاپ کانادا (Start-up Visa)
 • مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی (Self-employed People)
 • برنامه مهاجرتی از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری در استان کبک کانادا (Quebec Business Immigration)

با توجه به نوع و روش مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری، میزان سرمایه‌ای که باید برای آن روش مهاجرت داشته باشید، مشخص می‌شود:

 • در صورتی که تمایل دارید برای ویزای استارت آپ کانادا اقدام نمایید، حداقل سرمایه شما باید بین 75,000 تا 200,000 دلار کانادا باشد.
 • اگر قصد دارید از طریق خود اشتغالی به کانادا مهاجرت کنید، حداقل سرمایه برای مهاجرت به این روش تعیین نشده است، اما باید تمکن مالی ارائه دهید. شرایط تمکن مالی براساس همان جدولی است که در بخش تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا از طریق کار گفته شد و می‌توانید به آن جدول مراجعه نمایید.
 • برای برنامه مهاجرتی از طریق کارآفرینی در استان کبک باید گفت استان کبک در کشور کانادا در برخی شرایط قوانین مهاجرتی جداگانه‌ای دارد. شرط اصلی برای این نوع برنامه مهاجرتی، اقامت دائم فقط در این استان بعد از مهاجرت است. همچنین حداقل سرمایه لازم برای آن 2 میلیون دلار کانادا بوده و باید سابقه کار در پست مدیریت را حداقل به مدت 2 سال داشته باشید.

هزینه‌های فرآیند درخواست و اخذ ویزا برای مهاجرت به کانادا از این سه روش سرمایه‌گذاری یکسان بوده و در جدول زیر آمده است.

نوع کارمزد

میزان کارمزد به ازای یک نفر (دلار کانادا)

صدور حق اقامت دائم

515

بررسی پرونده متقاضی

1,625

بررسی پرونده و صدور حق اقامت دائم متقاضی

2,140

بررسی پرونده همسر متقاضی

850

بررسی پرونده و صدور حق اقامت دائم همسر متقاضی

1,365

کارمزد اضافی به ازای هر فرزند

(مجرد زیر 22 سال)

230

تست‌های پزشکی

(به ازای هر فرد)

220-450

میانگین هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی

200

انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک (برای هر نفر)

85

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

بی‌شک کشور کانادا یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی است. اعتبار بالای دانشگاه‌ها و مدارس، امکان کار حین تحصیل و پایین بودن هزینه تحصیل نسبت به کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا از جمله اساسی‌ترین دلایل علاقه دانش‌آموزان و دانشجویان به تحصیل در کانادا است. در پاسخ به این سوال "هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟" باید گفت بستگی به مقطع تحصیلی شما، دانشگاهی که می‌خواهید در آن درس بخوانید و رشته‌ تحصیلی مدنظرتان دارد.

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا شامل موارد زیر است:

 • شهریه دانشگاه یا مدرسه مورد نظر
 • هزینه کلاس زبان در کانادا
 • هزینه محل اقامت در کانادا
 • هزینه خوراک و پوشاک
 • هزینه حمل و نقل
 • هزینه بیمه درمانی
 • هزینه کتب و جزوات درسی
 • هزینه تفریحات و سایر

در ادامه در مورد هزینه‌های ذکر شده در بالا توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

شهریه دانشگاه‌های کانادا

در کل میزان شهریه لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به دانشگاه و رشته تحصیلی موردنظر شما بستگی دارد. میانگین شهریه سالانه را در استان‌های کانادا در جدول زیر آورده‌ایم:

استان

میانگین شهریه سالانه

مقطع تحصیلی کارشناسی

(دلار کانادا)

میانگین شهریه سالانه

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد

(دلار کانادا)

آلبرتا

29,610

16,833

بریتیش کلمبیا

32,909

21,750

منیتوبا

18,459

12,387

نیوبرانزویک

17,024

13,427

نیوفاندلند و لابرادور

16,786

5,327

نوا اسکوشیا

21,224

23,275

اونتاریو

45,242

27,149

جزیره پرنس ادوارد

19,666

10,889

کبک

29,827

19,288

ساسکاچوان

24,541

7,790

البته در جدول بالا شهریه‌ها براساس رشته‌های تحصیلی مشخص نشده و به صورت میانگین آورده شده است.

در جدول زیر شهریه دانشگاه‌های کانادا را بر اساس رشته‌های پرطرفدار عنوان کردیم. میزان شهریه درج شده در جدول متغیر بوده و بستگی دارد به دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید.

رشته تحصیلی

میانگین شهریه سالانه

مقطع تحصیلی لیسانس

(دلار کانادا)

میانگین شهریه سالانه

مقطع تحصیلی فوق لیسانس

(دلار کانادا)

پزشکی

58,790

 

دندانپزشکی

59,515

27,712

داروسازی

42,323

15,317

حقوق

42,224

19,442

مهندسی

39,562

23,708

مدیریت و کسب‌و‌کار

33,901

27,875

رشته هنر

46,980

16,895

توجه داشته باشید که تحصیل در رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های کشور کانادا با سیستم آموزشی کشور ایران متفاوت است. برای مثال جهت تحصیل در رشته پزشکی دانشگا‎‌ه‌های کانادا، باید دوره علوم پایه از جمله زیست، شیمی، فیزیک یا سایر رشته‌های مرتبط را گذرانده باشید. همچنین داروسازی مانند سایر رشته‌های تحصیلی غیر پزشکی دارای مقاطع تحصیلی ناپیوسته (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) است.

هزینه دوره زبان در کانادا

هزینه دوره زبان در کانادا

برای کسانی که نیاز به گذراندن دوره زبان انگلیسی یا فرانسوی در کشور کانادا دارند، دانستن هزینه آن دوره مهم و یاری‌رسان است. در جدول زیر شهریه دوره‌های یک‌ساله زبان را در 4 شهر کانادا مشاهده می‌کنید.

شهر

 دوره زبان

شهریه یک‌ساله

(دلار کانادا)

تورنتو

انگلیسی

3,515

کبک

فرانسوی

3,570

ونکوور

انگلیسی

4,083

کلگری

فرانسوی

3,446

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا تنها به شهریه دانشگاه محدود نمی‌شود. دانشجویانی که می‌خواهند برای ادامه تحصیل به این کشور بروند، باید علاوه بر شهریه دانشگاه به هزینه‌های زندگی در کانادا فکر کند. این هزینه‌ها می‌توانند شامل هزینه‌هایی نظیر مسکن یا خوابگاه دانشجوئی، موادغذایی، حمل و نقل، پوشاک ( با توجه به شرایط آب و هوای کانادا)، تفریحات و غیره شود.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا از شهری به شهر دیگر متفاوت است. مانند همه جای دنیا زندگی در حومه شهر ارزان‌تر از زندگی در مرکز شهر است و دانشگاه‌ها نیز خدماتی برای زندگی ارائه می‌دهند. اینکه دانشگاه شما دولتی، غیردولتی یا بین‌المللی باشد در هزینه‌های شما موثر است. اما نکته مهم درباره کانادا مساحت زیاد آن است، یعنی باید نزدیک به دانشگاه و در محیط آکادمیک زندگی کنید. بنابراین هر دانشگاه یا کالج تخمینی از هزینه‌های زندگی در کانادا ارائه می‌دهد.

بخشی از هزینه‌های گذران زندگی دانشجویی در کانادا در جدول زیر آمده است.

نیازهای زندگی در کانادا

جزئیات

هزینه تقریبی ماهانه

(دلار کانادا)

سکونت و محل اسکان

خوابگاه

350-600

خانه

250-650

آپارتمان اشتراکی

400-800

اجاره آپارتمان

(بدون اسباب منزل)

300-500

خوراک

-

200-300

پوشاک

-

88

حمل و نقل

اتوبوس

100-150

مترو

65-99

تاکسی (هرکیلومتر)

40-50

بیمه درمانی دانشجویی

-

40-60

کتب، جزوات درسی و لوازم تحریر

 

84

تفریحات و ورزش

 

150

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

بعد از عنوان میزان میانگین شهریه دانشگاه‌های کانادا با توجه به استان و رشته‌های تحصیلی پرطرفدار، در این بخش درباره تحصیل در مدارس کانادا توضیح می‌دهیم. در سیستم آموزشی کشور کانادا، سن مناسب مدرسه از 5 یا 6 سالگی شروع ‌می‌شود. دو مقطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه در این سیستم آموزشی وجود دارد. معمولا این دو مقطع تحصیلی درکل11 یا 12 سال طول می‌کشد.

مدارس دولتی کشور کانادا برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا رایگان است، اما برای دانش‌آموزان اتباع خارجی مانند مدارس خصوصی شهریه دارد.

همچنین مدارس به دو نوع روزانه و شبانه نیز تقسیم‌بندی می‌شود. مدارس شبانه کانادا (Boarding School) مدارسی هستند که دانش‌آموزان می‌توانند در آن‌ها اقامت داشته باشند. در ضمن در کنار مدارس کانادایی، مدارس ایرانی نیز در شهرهای مختلف کانادا وجود دارند.

میانگین تقریبی شهریه مدارس روزانه و شبانه کانادا در جدول زیر نمایش داده شده است. دقت کنید این ارقام شهریه تقریبی مدارس بوده و به صورت میانگین محاسبه شده است، ممکن است شهریه برخی مدارس ارزان‌تر و یا گران‌تر باشد و بستگی به پایه تحصیلی، کیفیت آموزش و شهر آن مدارس دارد.

مقطع تحصیلی

نوع مدرسه

میانگین تقریبی شهریه

(دلار کانادا)

دبستان

روزانه

15,000

شبانه‌روزی

28,000

خصوصی

32,700

دبیرستان

روزانه

25,200

شبانه‌روزی

55,600

خصوصی

36,000

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کانادا حتما مقاله "هزینه تحصیل در کانادا" را مطالعه فرمایید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی در کانادا برای دانشجویان

هزینه اخذ ویزای تحصیلی در کانادا برای دانشجویان

گذشته از شهریه دانشگاه‌ و هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان، شما نیاز به کسب اطلاعاتی در زمینه هزینه اخذ ویزای تحصیلی از سفارت کانادا دارید. هزینه‌های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی نیز به دو قسمت تمکن مالی و هزینه‌های رایچ اخذ ویزا از سفارت کانادا تقسیم می‌شود. برای اینکه بتوانید تمکن مالی خود را به سفارت کانادا اثبات کنید، می‌توانید اسناد مالی زیر را ارائه دهید:

 • چک بانکی قابل تبدیل به دلار کانادایی
 • ارائه نامه تمکن مالی 4 ماهه اخیر بانکی
 • ارائه اوراق بهادار قابل ترجمه
 • داشتن بورسیه یا وام تحصیلی از بانک، دانشگاه و یا موسسه آموزشی در کانادا
 • اثبات توانایی مالی برای پوشش شهریه و اقامتگاه دانشجویی
 • اثبات تمکن مالی والدین و تعهد آن‌ها برای پوشش هزینه‌های تحصیلی (اسپانسرشیپ)
 • داشتن گواهی سرمایه‌گذاری تضمینی (GIC) از یک موسسه مالی در کانادا
 • داشتن حساب بانکی در کانادا با موجودی کافی

این اسناد باید دارائی شما را به قرار زیر ثابت کنند تا امکان تحصیل در کانادا را پیدا کنید:

تمام استان‌ها (غیر از استان کبک)

نفرات

تمکن مالی سالانه

(دلار کانادا)

تمکن مالی ماهانه

(دلار کانادا)

دانشجو

10,000

833

نفر اول خانواده به عنوان همراه

4,000

333

عضو دیگر خانواده به عنوان همراه

3,000

255

اگر شما می‌خواهید در استان فرانسوی زبان کانادا یعنی کبک تحصیل و زندگی کنید، میزان تمکن مالی موردنیاز متفاوت است.

استان کبک

نفرات

تمکن مالی سالانه

(دلار کانادا)

تمکن مالی ماهانه

(دلار کانادا)

1 نفر زیر 18 سال

6,569

547

1 نفر 18 سال به بالا

13,134

1,095

2 نفر 18 سال به بالا

19,264

1,605

2 نفر 18 سال به بالا و

1 نفر زیر 18 سال

21,579

1,798

2 نفر 18 سال به بالا و

2 نفر زیر 18 سال

23,290

1,941

اهمیت اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی بالا است. بنابراین دقت کنید نامه‌ای که به کنسولگری یا سفارت ارائه می‌دهید باید دارای جزئیاتی همچون میانگین موجودی، گردش حساب، مقدار واریز و برداشت در 6 ماه اخیر باشد. شما نمی‌توانید مبلغ تمکن مالی را یکباره به حساب وارد کنید و به اصطلاح حساب‌سازی کنید. در این صورت سفارت به شما ویزای تحصیلی نمی‌دهد.

کارمزد دریافت اجازه تحصیل و سایر کارمزدها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

نوع کارمزد

میزان کارمزد

(دلار کانادا)

صدور اجازه تحصیل

150

انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

(برای یک نفر)

85

انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

(برای خانواده دونفره یا بیشتر به طور همزمان)

170

انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

(برای گروه‌های هنری 3 نفر به بالا)

255

هزینه اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا

هزینه اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا

تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور فقط برای دانشجویان نیست، بلکه دانش‌آموزان نیز می‌توانند با ویزای دانش‌آموزی تحصیل خود را در کانادا ادامه دهند. مهم‌ترین مسئله در خصوص ویزای دانش‌آموزان برنامه اقامتی دانش‌آموز و والدین آن‌ها است. قبل از برآورد هزینه‌ها بسنجید که شانس اقامت در خاک کانادا برای شخص دریافت‌کننده ویزای دانش‌آموزی و والدین او چقدر است؟

توجه داشته باشید که همراهی پدر یا مادر دانش‌آموز (به عنوان سرپرست) برای دریافت اجازه و ویزای تحصیلی لازم است، در غیر این صورت باید یک شهروند کانادایی یا دارنده اقامت دائم کانادا به عنوان سرپرست معرفی شود و مسئولیت زندگی دانش‌آموز در کانادا را بر عهده گیرد.

والدین برای همراهی دانش‌آموز باید ویزای توریستی کانادا را دریافت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویزای توریستی کانادا، به مقاله "ویزا ویزیتوری کانادا" مراجعه کنید.

همچنین اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری درباره ویزای دانش‌آموزی کسب کنید، مقاله"شرایط ویزای دانش آموزی کانادا" در سایت حامی مهاجر می‌‌تواند به شما کمک کند.

سخن پایانی

بدیهی است که برای مهاجرت به کشور کانادا با توجه به نوع مهاجرت، هزینه‌های مورد نیاز برای مراحل مختلف بررسی شود، مثل هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا، هزینه مهاجرت کاری به کانادا، هزینه مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ و هزینه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری. این هزینه‌ها می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. همچنین هزینه‌های گفته شده با توجه به  استانی که انتخاب می‌کنید نیز متفاوت است. حتی هزینه مهاجرت برای دو فردی که با یک روش مهاجرت می‌کنند، تفاوت دارد. در این مقاله سعی کردیم خلاصه و کلیاتی از هزینه مهاجرت به کانادا را ارائه دهیم؛ اما مشاوران با توجه به خواست شما می‌توانند شرایط را آسان‌تر کنند.

کارشناسان مجرب موسسه حامی مهاجر می‌توانند با ارزیابی دقیق شرایط شما، برنامه مطمئنی ارائه دهند تا چالش‌ کمتری در مهاجرت به کشور کانادا داشته باشید.

حامی مهاجر تخصص ویژه و تجربه‌ای طولانی در زمینه اموری همچون اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی درباره تحصیل در کانادا و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا (حتی بدون مدرک زبان) می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر در تماس باشید.

سوالات متداول درباره هزینه روش های مهاجرت به کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا برای تحصیل چقدر است؟

بستگی به شرایط، دانشگاه، استان و رشته تحصیلی شما دارد. شهریه و هزینه ویزا و نیازهای زندگی در کانادا را برای تحصیل در کانادا در بخش هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا عنوان کردیم. برای مطالعه می‌توانید به آن بخش از مقاله مراجعه نمایید.

سرمایه لازم برای مهاجرت سرمایه گزاری به کانادا چقدر است؟

حداقل سرمایه شما برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری باید از 75000 تا 200000 دلار کانادا باشد.

متوسط هزینه زندگی در کانادا برای مهاجران چقدر است؟

بستگی به سبک زندگی و مدیریت هزینه شما دارد، اما حداقل هزینه زندگی در ماه برای یک نفر حدود 1300 تا 2600 دلار کانادا است.

تحصیل رایگان در کانادا امکان پذیر است؟

تحصیل رایگان کانادا برای فرزندان زیر 22 سال شهروندان کانادایی و فرزندان زیر 22 سال دارندگان اقامت دائم کانادا امکان‌پذیر است. دانشجویان بین‌المللی باید سعی کنند در زمان درخواست دریافت پذیرش دانشگاه از کانادا، برای اخذ بورسیه دانشگاه تلاش کنند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
سروش
سپاس از اطلاعات خوبتون
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود سهیل عزیز&nbsp;</p> <p>سپاس از نگاه زیبای شما&nbsp;</p> <p>مفتخریم که اطلاعات این مقاله برای شما مفید بوده&nbsp;</p>