50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

برنامه استانی ساسکاچوان کانادا شاخه OID چیست؟

هر ساله متقاضیان زیادی برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند. روش‌های گوناگونی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. یکی از این روش‌های محبوب، مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه استانی ساسکاچوان در شاخه OID است که از طریق آن می‌توان اقامت دائم کانادا را به صورت مستقیم دریافت کرد. این برنامه برای افرادی که در برنامه اکسپرس اینتری ساسکاچوان امتیاز کافی را کسب نکرده‌اند و یا پیشنهاد کاری از ساسکاچوان ندارند، بسیار مناسب است.

این که به طور کلی OID چیست و  مهاجرت کاری به کانادا از طریق OID برنامه استانی ساسکاچوان به چه صورت است، در ادامه مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این برنامه، تا پایان مطلب با حامی مهاجر همراه باشید.

حامی مهاجر یک موسسه مهاجرتی متخصص و معتبر در زمینه انواع خدمات مهاجرت به کانادا همچون اخذ اقامت دائم کانادا، ویزای تحصیلی کانادا، ویزای توریستی کانادا و گرفتن وقت انگشت نگاری کانادا است. برای دریافت هر گونه مشاوره یا خدمات در این زمینه می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان و مشاوران ما ارتباط برقرار نمایید.

برنامه استانی ساسکاچوان کانادا شاخه OID

OID چیست؟

بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا ممکن است با این واژه غریبه باشند و هیچ اطلاعاتی در خصوص این که OID چیست، نداشته باشند.

Occupation IN Demand که به اختصار OID نامیده می‌شود، برنامه مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان است. این برنامه برای افراد متخصصی است که در برنامه استخر اکسپرس اینتری ساسکاچوان امتیاز کافی را کسب نکرده‌اند اما سابقه کار و یا تحصیل در لیست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان را دارند.

متقاضیان باید حداقل امتیاز لازم در برنامه OID که 60 امتیاز است را در سیستم امتیازبندی استان ساسکاچوان (SINP) کسب کنند. همچنین معیارها و رشته‌های مورد نیاز، بر اساس نیاز بازار کار استان ساسکاچوان است و در زمان‌های مختلف تغییر می‌کند.

نیروی متخصص بین‌المللی ساسکاچوان

نیروی متخصص بین‌المللی ساسکاچوان

در برنامه نیروی متخصص ساسکاچوان یا همان اسکیل ورکر، متقاضی بر اساس معیارهایی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کاری، سطح زبان و دریافت حداقل امتیاز، واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا برای خود و کلیه اعضای خانواده خود می‌گردد.

این برنامه زیرمجموعه برنامه‌های اقتصادی کانادا است و به همین منظور هزینه‌های اقدام برای مهاجرت به کانادا در این برنامه پایین است. برنامه‌های اسکیل ورکر به 3 گروه زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 1. پیشنهاد کاری از ساسکاچوان (Employment Offer)
 2. مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان (Occupation In-Demand)
 3. اکسپری اینتری ساسکاچوان (Saskatchewan Express Entry)

در گروه اول داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ساسکاچوانی الزامی است اما در گروه دوم و سوم نیازی به داشتن پیشنهاد کاری نیست ولی سابقه کاری بسیاری اهمیت دارد. برنامه استانی ساسکاچوان به دلیل طیف سنی گسترده‌تر و سطح زبان پایین‌تر نسبت به دیگر برنامه‌ها، از محبوبیت خاصی در بین متقاضیان دریافت اقامت دائم کانادا برخوردار است. از سوی دیگر نظم و دقت بالا در بررسی پرونده‌های ساسکاچوان و کاهش زمان انتظار متقاضیان، محبوبیت این برنامه را دو برابر کرده است.

به این موضوع باید دقت داشت که برنامه مهاجرتی که برای متقاضیان خارج از کانادا در ساسکاچوان بیشترین کارایی را دارد، برنامه International Skilled Worker یا همان نیروی کار ماهر بین‌المللی است. اساس این برنامه بر اساس شغل متقاضی یا ناک (NOC) است که اصطلاحا به آن ناک محور می‌گویند و مدرک تحصیلی به صورت مستقیم متقاضی را مجاز به شرکت در این برنامه نمی‌کند. تاثیر مدرک تحصیلی در این برنامه، در امتیازدهی است که بر اساس سطح مدرک تحصیلی، امتیاز آن به متقاضی داده می‌شود.

شرایط مورد نیاز برای برنامه OID

شرایط مورد نیاز برای برنامه OID

برای آن که متقاضیان بتوانند برای این برنامه درخواست دهند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • حضور در خارج از کانادا یا داشتن وضعیت قانونی اقامت در کانادا
 • دریافت حداقل 60 امتیاز از 100 امتیاز در سیستم SINP
 • داشتن حداقل نمره زبان معادل CLB4
 • عضویت در نظام مربوطه برای رشته‌های نظام‌مند
 • داشتن مدرک دانشگاهی
 • سابقه کاری که در لیست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان باشد
 • داشتن حداقل یک سال سابقه کاری تمام وقت در 10 سال گذشته که مرتبط با رشته تحصیلی باشد
 • داشتن تمکن مالی مورد نیاز در برنامه استانی ساسکاچوان
 • عدم اعلام پناهندگی

روند دریافت اقامت دائم از طریق OID

روند دریافت اقامت دائم از طریق OID

متقاضیانی که قصد دریافت اقامت دائم کانادا از طریق OID را دارند، باید روند و مراحل زیر را طی کنند.

بررسی شرایط

در ابتدای کار متقاضی باید بررسی کند که آیا شرایط دریافت اقامت کانادا از طریق این برنامه را دارد. همچنین سوابق کاری و تحصیلی در لیست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان را داشته باشد و حداقل امتیاز در سیستم امتیازبندی ساسکاچوان (SINP) که 60 امتیاز است را دریافت نماید.

معادل‌سازی مدارک تحصیلی

تمامی مدارک تحصیلی متقاضی که خارج از کانادا دریافت کرده است، باید برای معادل‌سازی با مدارک کانادا، به موسسات کانادایی ارسال شود که به این مرحله اصطلاحا Assessment گفته می‌شود.

دریافت مدرک زبان

مدرک زبان مورد نیاز در برنامه استانی ساسکاچوان، در زبان‌های انگلیسی و فرانسه حداقل سطح CLB4 است. اما ممکن است با توجه به امتیاز متقاضی، نیاز به ارائه سطح بالاتری از آیلتس یا زبان فرانسه باشد.

عضویت در نظام مربوطه

در صورت نظام‌مند بودن عنوان شغلی متقاضی، حتما باید قبل از اقدام برای تشکیل پرونده، برای عضویت در نظام مربوطه اقدام نماید. برای انجام این کار نیازی به مدرک زبان و حضور فیزیکی متقاضی در کانادا نیست.

تشکیل پروفایل

پس از انجام مراحل بالا، متقاضیان می‌توانند برای تشکیل پروفایل در سایت ساسکاچوان اقدام نمایند و وارد استخر متقاضیان واجد شرایط که اصطلاحا Pool نامیده می‌شود، گردند.

دریافت دعوتنامه

ساسکاچوان معمولا هر 14 روز یک بار، متقاضیانی را که ثبت‌نام کرده و پروفایل خود را تشکیل داده‌اند، انتخاب می‌نماید و برای آنها دعوتنامه صادر می‌کند که این دعوتنامه‌ها از طریق ایمیل به متقاضیان ارسال می‌شود. امتیاز متقاضی یکی از مهمترین عوامل برای صدور دعوتنامه است.

ارسال مدارک

متقاضیان پس از دریافت دعوتنامه، 60 روز فرصت دارند تا مدارک را بر اساس چک لیست ارسال نمایند. هر گونه خطای سهوی و یا عمدی در مدارک ارسالی و پروفایل متقاضی، علاوه بر اینکه باعث رد شدن پرونده او می‌شود، به مدت 5 سال نیز از ورود به کانادا به هر طریقی محروم خواهد شد. ارسال ناقص مدارک نیز باعث تاخیر و طولانی شدن روند پرونده می‌شود که در نهایت ممکن است منجر به رد شدن پرونده متقاضی گردد.

به همین دلیل بهتر است متقاضیان پیش از هر اقدامی از مشاوره و راهنمایی‌های کارشناسان و مشاوران حامی مهاجر استفاده نمایند. برای دریافت وقت مشاوره با شماره 02149078 تماس بگیرید.

انجام آزمایشات پزشکی (مدیکال) و چک امنیتی

متقاضیان نباید بیماری واگیردار و یا بیماری که درمان و هزینه‌های دارویی بالایی برای کانادا دارد، داشته باشند. به همین دلیل افراد برای انجام معاینات و آزمایشات پزشکی لازم، نزد پزشکان معتمد سفارت کانادا می‌روند که این کار در ایران هم انجام پذیر است و سفر به کشورهای همسایه نیازی نیست. منظور از چک امنیتی نیز نداشت سو سابقه متقاضی است که توسط سفارت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انگشت‌نگاری و تشخیص چهره

این مرحله که به مرحله بایومتریک معروف است، برای تمامی متقاضیان ویزای کانادا که بالای 14 سال و زیر 60 سال سن دارند، الزامی است. متقاضیان ایرانی برای انجام مراحل بایومتریک پس از دریافت نامه بایومتریک و رزرو وقت، باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنند.

الصاق ویزای بر روی پاسپورت

پس از انجام تمامی مراحل و صدور ویزا، آخرین مرحله الصاق ویزای بر روی پاسپورت یا اصطلاحا پاس ریکوئست است. این مرحله را نیز خود متقاضی می‌تواند انجام دهد اما بهتر است برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان از خدمات پیکاپ پاسپورت کانادا حامی مهاجر استفاده نماید.

امتیازبندی برنامه استانی ساسکاچوان

امتیازبندی برنامه استانی ساسکاچوان

برای شرکت در این برنامه کسب حداقل 60 امتیاز الزامی است. معیارهای لازم و امتیازهای هرکدام به صورت جداگانه برای شرکت در این برنامه در موارد زیر ذکر شده است. این موارد برای هر دو روش SINP EE و SINP OID قابل استفاده است.

امتیاز مدرک تحصیلی – حداکثر 23 امتیاز

نوع مدرک

امتیاز

کارشناسی ارشد، دکترا و یا بالاتر

23

کارشناسی

20

مدارک فنی و حرفه‌ای*

20

دیپلم (2ساله کانادایی)

15

دیپلم (1 ساله کانادایی)

12

* قابل ذکر است که منظور از مدارک فنی و حرفه‌ای اشاره شده در بالا، تنها مدارک اخذ شده در داخل کانادا هستند.

امتیاز سابقه کار – حداکثر 15 امتیاز

سابقه کار در 5 سال گذشته

امتیاز

 

سابقه کار در 6 تا 10 سال گذشته

امتیاز

5 سال

10

5 سال

5

4 سال

8

4 سال

4

3 سال

6

3 سال

3

2 سال

4

2 سال

2

1 سال

2

1 سال

0

امتیاز زبان – حداکثر 30 امتیاز

سطح زبان اول

امتیاز

 

سطح زبان دوم

امتیاز

CLB 8

20

CLB 8

10

CLB 7

18

CLB 7

8

CLB 6

16

CLB 6

6

CLB 5

14

CLB 5

4

CLB 4

12

CLB 4

2

امتیاز سن – حداکثر 12 امتیاز

محدوده سنی

امتیاز

کمتر از 18 و بالاتر از 50

0

بین 18 تا 21

8

بین 22 تا 34

12

بین 35 تا 45

10

بین 46 تا 50

8

امتیازات فرعی

عنوان

امتیاز

پیشنهاد شغلی با مهارت بالا از یک کارفرما در ساسکاچوان

30

دارای خویشاوند در ساسکاچوان

20

حداقل 12 ماه سابقه کار در ساسکاچوان در 5 سال گذشته

5

حداقل 1 سال سابقه تحصیل تمام وقت در ساسکاچوان

5

ناک شغلی (NOC)

ناک شغلی (NOC)

اصطلاح NOC مخفف عبارت National Occupation Classification و به معنای دسته‌بندی ملی مشاغل است. یکی از مزایای ناک راحت کردن کار ماموران مهاجرتی و متقاضیان مهاجرت به کانادا است. بدین صورت که برنامه‌های مهاجرتی که بر اساس تخصص حرفه‌ای متقاضیان عمل می‌کنند، نیاز به یک مرجع برای دسته‌بندی و تعریف مشاغل دارند. به همین منظور از ناک برای ارزیابی تخصص متقاضیان مهاجرت استفاده می‌کنند. ناک‌ها از لحاظ سطح مهارت یا Skill Type به 5 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 1. دسته 0 که مشاغل مدیریتی هستند.
 2. دسته A که مشاغل با سطح مهارتی حرفه‌ای هستند. مثل پزشکان و مهندسان
 3. دسته B که مشاغل فنی را شامل می‌شود. مثل تکنولوژیست‌ها و تکنسین‌ها
 4. دسته C برای مشاغل با سطح مهارتی متوسط در نظر گرفته شده است. مثل قصاب و راننده کامیون
 5. دسته D که برای مشاغل کارگری تعریف شده است. مثل کارگران خدماتی

 

سخن پایانی

متقاضیانی که از طریق این برنامه اقدام می‌کنند باید از این موضوع اطلاع داشته باشند که ویزا و کارت اقامت دائم کانادای آنها توسط اداره مهاجرت استان ساسکاچوان صادر نمی‌شود بلکه توسط IRCC صادر می‌شود. با این حساب مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استانی ساسکاچوان (SINP)، یک فرآیند دو مرحله‌ای است.

به این صورت که متقاضی ابتدا با ارسال پرونده خود به اداره مهاجرت ساسکاچوان و در صورت تایید این اداره، Nomination دریافت می‌کند و در ادامه برای دریافت ویزای ورود به کانادا و دریافت کارت اقامت دائم این کشور (PR)، پرونده خود را جهت بررسی به اداره مهاجرت فدرال کانادا یا همان IRCC ارسال می‌کند و در صورت تایید و داشتن شرایط فدرال، IRCC کارت اقامت را برای متقاضی صادر می‌کند.

برای آن که پروسه دریافت ویزای متقاضیان با مشکل مواجه نشود و یا با یک خطای سهوی یا عمدی درخواست ویزای آنها رد نشود، بهتر است تمامی مراحل اخذ ویزای کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا را به حامی مهاجر بسپارند. برای دریافت هر گونه خدمات در زمینه اخذ ویزای کانادا می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان و مشاوران ما ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0