50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در قبرس شمالی؛ ارزان و جهانی درس بخوانید

آخرین شرایط تحصیل در قبرس شمالی - 2024

"یک گوهر زیبا در میان دریای مدیترانه" این توصیفی‌ست که اغلب درباره قبرس شمالی می‌گویند. آنانی که سفر کرده‌اند، می‌دانند که چه گزینه ایده‌الی برای گذران یک تعطیلات آرام و جذاب است. اما راستش را بخواهید این گوهر زیبا در سالهای اخیر جور دیگری برای ما ایرانیان به‌خصوص دانشجویان ایرانی می‌درخشد. چرایی آن را باید در تب داغ مهاجرت تحصیلی و سیستم آموزشی پیشروی این کشور جستجو کرد.
هزینه و زمان دو دغدغه و نگرانی مهم مهاجران تحصیلی به اروپا، آمریکا و کانادا است. چه بسا حتی مانعی ذهنی برای کسانی ایجاد کرده‌اند که آرزوی تحصیل در سیستم‌های آموزشی پیشرفته دنیا را دارند. قبرس شمالی یک راه میان‌بر است. یک سکوی پرتاب به سوی معتبرترین دانشگاه‌های جهان. می‌خواهید شما هم این راه میان‌بر را بلد شوید؟پس ادامه این مقاله را بخوانید.

چرا قبرس شمالی را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنیم؟

کشور قبرس جزیره‌ای واقع در شرق دریای مدیترانه است. این کشور به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: قبرس شمالی که بخش ترک‌نشین آن است و بخش دیگر اکثرا یونانی‌نشین محسوب می‌شود. در هر دو بخش نیز زبان رسمی مردم، ترکی و یونانی است.
بخش قبرس شمالی از امنیت اجتماعی بالا و هزینه‌های تحصیل و زندگی پایینی برخوردار است. به‌همین دلیل در سالهای اخیر به یکی از انتخاب‌های افراد جهت ادامه تحصیل تبدیل شده است. این درحالیست که دانشگاه‌های این بخش از کشور صاحب اعتباری بین‌المللی هستند و با دانشگاه‌های معتبر جهان ارتباط مستقیم دارند. از این رو اخیرا به یکی از گزینه‌های افراد برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. همچنین به واسطه نزدیکی به کشور ترکیه یک فرصت ویژه برای دانشجویانی است که هم اکنون در حال تحصیل در ترکیه هستند.

مزایای تحصیل در قبرس شمالی

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به این پرسش دقیقا پاسخ دهیم که چرا قبرس شمالی در سالهای اخیر برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان محبوب شده است. بخشی از دلایل به موارد زیر خلاصه می‌شود:

فرصت تبادل دانشجو با سایر دانشگاه‌های معتبر جهان

با تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی این شانس را خواهید داشت که در دانشگاه‌های آمریکا، کانادا، استرالیا و اروپا تحصیل کنید. این فرصت بعد از 1 الی 2 سال تحصیل نصیب‌تان خواهد شد. بعد از آن می‌توانید برای تبادل دانشجو درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید.

فرصت تبادل دانشجو با تحصیل در قبرس شمالی

داشتن مدرک زبان رسمی و معتبر الزامی نیست

خبر خوب برای متقاضیان به مهاجرت تحصیلی این است که تحصیل در قبرس شمالی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد. بنابراین اگر میزان تسلط به زبان انگلیسی‌تان کم است، می‌توانید بعد از مهاجرت دوره‌های آموزش زبان را بگذرانید.
البته تسلط حداقلی به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی برای رفع نیازهای اساسی بسیار ضروری است. چراکه زبان مکالمه‌ این کشور ترکی استانبولی و انگلیسی است. بنابراین اگر دانش حداقلی به زبان ترکی دارید نیز چند قدم جلوتر از سایر دانشجویان هستید.

امکان استفاده از ارزهای معتبر جهانی در قبرس شمالی

ارز رایج و رسمی قبرس شمالی لیر ترکیه است. بنابراین شرایط مقرون ‌به‌صرفه‌ای برای ایرانیان ایجاد می‌کند. از این گذشته بسیاری از ارزهای رایج جهانی را شما می‌توانید در این کشور استفاده کنید. همچنین برای خرید، فروش و معاملات تجاری و بازرگانی حتما نیازی به تبدیل ارز ندارید.

ارائه رشته های متنوع و جذاب برای همه علاقمندان به ادامه تحصیل

تقریبا هیچ رشته‌ای وجود ندارد که در دانشگاه‌های قبرس شمالی ارائه نشود. البته که برخی رشته‌ها در این کشور معتبرترند اما می‌توان گفت برای تمامی علایق برنامه تحصیلی ارائه شده است. به‌خصوص که هدف‌گذاری بسیاری از دانشگاه‌ها جذب حداکثری دانشجویان بین‌المللی است. بنابراین سعی شده که رشته‌های محبوبی برای این دانشجویان ارائه شود. به‌عنوان مثال، اخیرا رشته‌های روابط بین‌الملل، انیمیشن و بازی‌سازی در دانشگاه‌ها ارائه شده که کاملا مطابق با تغییرات روز جهان و درخواست‌های متقاضیان است.

یکی از مقاصد محبوب متقاضیان تحصیل ارزان است

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ارزان محسوب می‌شود. لازم نیست سرمایه هنگفت داشته باشید یا نگران شهریه باشید. شما می‌توانید بدون صرف هزینه هنگفت به این کشور مهاجرت قانونی کنید. ادامه تحصیل دهید و درنهایت شانس دریافت مجوز اقامت را کسب کنید.
جالب است بدانید که به‌طور کلی قبرس کشوری پیشرفته، مرفه محسوب می‌شود. اما با این وجود بسیار ارزان است. بنابراین مهاجرت تحصیلی به این نقطه از جهان فرصت ساختن زندگی مناسب با هزینه‌های پایین را به شما می‌دهد.

احتیاج به ویزا ندارید

این یکی از مهمترین مزایای تحصیل در این کشور است. ایرانیان احتیاجی به دریافت ویزای تحصیلی ندارند. بنابراین بخش زیادی از دغدغه‌های مهاجرتی که عموما بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سایر کشورهای جهان دارند را تجربه نخواهند کرد.

نزدیکی با ایران و سهولت در تردد

در مقایسه با کشورهای آمریکا، کانادا و اروپا، این کشور سهولت تردد بیشتری با ایران دارد. فاصله چندانی با ایران ندارد و اقوام و آشنایان دانشجویان به‌راحتی می‌توانند برای دیدار با دانشجو به این کشور سفر کنند.

امکان دریافت پاسپورت برای دانشجویان

جالب است بدانید که تا زمانی‌که در این کشور مشغول به تحصیل هستید، می‌توانید کارت اقامت دریافت کنید. پس از دوران تحصیل و در زمان فارغ‌التحصیلی نیز امکان ارائه درخواست شهروندی و پاسپورت را دارید. البته داشتن سابقه کار در این مورد بسیار مهم است.

اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی

اگر دنبال این هستید که با بورسیه مهاجرت تحصیلی کنید، این کشور بهترین انتخاب است. دانشگاه‌های این کشور برنامه‌های بورسیه مناسبی را به دانشجویان ایرانی پیشنهاد می‎‌کنند. مانند دانشگاه EMU که معمولا حداقل به 50 درصد دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد.

نگاهی به شرایط تحصیل در قبرس شمالی

در سالهای اخیر سیستم آموزشی این کشور تغییر و تحولات بسیاری را شاهد بوده است. این تغییر و تحولات همگام با سایر بخش‌ها رخ داده و نشان از روند رو به پیشرفت این کشور خاص و ویژه است. همین موضوع باعث شده که متقاضیان تحصیلی زیادی از سراسر دنیا داشته باشد. حتی دانشجویان اروپایی نیز اقبال زیادی به این کشور نشان داده‌اند. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از شرایط تحصیل در مقاطع مختلف است:

تحصیل در مدارس قبرس شمالی

تحصیل در مدارس قبرس شمالی

اگر فرزندی دارید که آماده ورود به مقطع پیش دبستانی است، باید بالای 3 سال سن داشته باشد. دوره پیش‌دبستانی در این کشور یک ساله است و اجباری محسوب می‌شود. همچنین ارائه آن به‌صورت زبان انگلیسی است.
انواع مدارس این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. اما  هر دو نوع آن از یک سیستم آموزشی پیروی می‌کنند. تحصیل در مدارس ابتدایی به مدت 6 سال ادامه دارد. همچنین در سن 12 سالگی فرد به کالج عمومی می‌رود که در آن دوره تحصیلات بین رشته‌ای را بگذراند.
سیستم مدارس ابتدایی در سه دوره برنامه‌ریزی شده است. دوره اول، دبستان است که مشابه با مدارس ابتدایی ایران برای کودکان بین ۷ تا ۱۲ سال ارائه می‌شود. همچنین مدت آن پنج سال است. دوره دوم، تحصیلات متوسطه اول است که به فرزندان 12 تا 14 ساله اختصاص دارد. دوره سوم تحصیلات متوسطه دوم نام دارد. این دوره توسط دبیرستان‌های معروف به “Lycee`s” و مدارس حرفه‌ای ارائه می‌شود.
بهترین مدارس بین‌المللی قبرس شمالی معطوف به موارد زیر است:

 • مدرسه انگلیسی زبان نکت
 • مدرسه انگلیسی زبان گیرنه
 • آکادمی آمریکایی
 • مدرسه سنت جان
 • مدرسه انگلیسی پاسکال
 • مدرسه بین‌المللی لیماسول

معمولا مدارس خصوصی ساعات و دوره‌های طولانی‌تری دارند. برخی از آنها از سیستم‌های آموزشی مدارس انگلستان الهام گرفته‌اند و دوره‌هایSATs و TEFOL را ارائه می‌دهند. همچنین بخش مهمی از برنامه درسی آنان به درس فناوری اطلاعات اختصاص دارد.
در کنار همه این موارد فعالیت‌‎های فوق برنامه، مشخصه اصلی سیستم مدارس خصوصی است. همچنین مطابق با علایق و استعدادهای طبیعی کودکان، تشویق‌شان می‌کند که اعتماد به نفس خود را در رقص، موسیقی، ورزش و سایر انواع اجرا افزایش دهند.

تحصیل کارشناسی در قبرس  شمالی

برای پذیرش در دوره کارشناسی باید حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشید. این محدودیت برای کارشناسی ارشد و دکترا وجود ندارد. مدت زمان این مقطع تحصیلی حدود 4 سال است. همچنین لازمه اخذ پذیرش، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان عنوان شده است.
دانشجویان کارشناسی این فرصت را دارند که از میان طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی، علاقه خود را انتخاب کنند. همانطور که در بالا گفته شد بدون مدرک زبان می‌توانید برای پذیرش اقدام کنید. اما چون تمامی برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، بایستی بعد از مهاجرت بخشی از زمان خود را به آموزش زبان انگلیسی اختصاص دهید.
حداقل معدل برای رشته‌های پزشکی و خلبانی 16 است. همچنین کسانی‌که علاقمند به رشته مهندسی هستند نیز باید مدرک دیپلم‌شان حداقل 14 باشد. جهت تحصیل کارشناسی در سایر رشته‌ها به حداقل معدل 13 نیاز دارید.

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس در دوره فوق لیسانس 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد. در این مدت دانشجویان موظف به ارائه پایان‌نامه و دفاع از آن هستند. شرط لازم برای فارغ‌التحصیلی نمره 2.5 است که براساس نظام نمره‌دهی ایران همان نمره 13.5 محسوب می‌شود. البته امکان جایگزینی پایان‌نامه با واحدهای درسی دیگر نیز است. در این شرایط بایستی پروژه‌ای مجزا به دانشگاه ارائه دهید.
خوشبختانه تمامی رشته‌های دانشگاه EMU در مقطع کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم ایران است. اما این ویژگی برای رشته‌های بدون پایان نامه وجود ندارد.

تحصیل دکتری در قبرس شمالی

مقطع دکترا در دانشگاه های قبرس متقاضیان بسیار زیادی دارد و 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. دانشجویان در مقطع دکترای دانشگاه‌های قبرس می‌بایست یک پایان نامه نیز تحویل دهند. در مقطع دکتری ارائه بورسیه  تحصیلی در سطح محدود انجام می‌شود اما با توجه به سوابق علمی و اجرایی و تحصیلی دانشجو در این مقطع نیز امکان اخذ بورسیه وجود دارد.

دوره‌‎های زبان آموزی در قبرس شمالی

همانطور که گفته شد، الزامی به داشتن مدرک زبان برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور وجود ندارد. اما می‌توانید قبل یا حین تحصیل در یک دوره زبان یکساله شرکت کنید. به‌طور معمول، این دوره زبان در دانشگاه‌های قبرس برگزار می‌شود. 
البته یک آزمون تعیین سطح نیز دارد که نتیجه آن برای دانشجو حیاتی است. به‌این صورت که اگر سطح زبان فرد کمتر از متوسط باشد، بایستی قبل از شروع کلاس‌های دانشگاه یک یا دو ترم از این دوره آموزشی را بگذراند. اما افرادی که تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارند، بعد از شروع دانشگاه می‌توانند در این دوره آموزشی شرکت کنند. طبیعی‌ست افراد دارای مدرک زبان تافل و آیلتس از گذراندن این مرحله بی‌نیاز هستند.

دوره های زبان آموزی در قبرس شمالی

در دوره‌های زبان در قبرس شمالی معمولاً بین ۱۶ الی ۲۰ دانش‌آموز در هر کلاس حضور دارند که همین موضوع کیفیت آموزش را بالا می‌برد. دوره‌های زبان فرانسوی، آلمانی و عربی هم در این کشور وجود دارند، اما اکثر متقاضیان برای یادگیری زبان انگلیسی این کشور را انتخاب می‌کنند.
کلاس‌های این دوره زبان با حضور حداکثر 20 زبان آموز برگزار می‌شود. این موضوع باعث افزایش کیفیت آموزشی  شده است. شهریه آن بین 800 تا  2000 دلار تعیین شده که بسیار اقتصادی محسوب می‌شود. البته دوره‌های زبان فرانسوی، آلمانی و عربی هم وجود دارد. اما معمولا متقاضیان زبان انگلیسی بیشتر از سایر زبان‌ها است.

رنکینگ دانشگاه‌ های قبرس شمالی

دانشگاه‌های قبرس شمالی کاملا معتبر هستند. بسیاری از آنها در سطح ملی و بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای دارند. همچنین تمامی دانشگاه‌ها توسط  YODAK تایید شده‌اند. YODAK همان شورای عالی برنامه‌ریزی، اعتبار سنجی و هماهنگی است که وظیفه ارزیابی سیستم آموزشی کشور قبرس شمالی را بر عهده دارد. 

نام دانشگاه

رتبه کشوری

رتبه جهانی

نوع دانشگاه

دانشگاه خاور نزدیک

Near East University

1

995

خصوصی

دانشگاه مدیترانه شرقی

Eastern Mediterranean University

2

2246

دولتی

دانشگاه گیرنه

Girne University

3

2877

خصوصی

دانشگاه اروپایی لفکه

European University of Lefke

4

4967

خصوصی

دانشگاه باهچه شهیر قبرس

Bahçeşehir Cyprus University

5

6011

خصوصی

بهترین رشته های تحصیلی در قبرس شمالی

قبرس شمالی اخیرا رشته‌های تحصیلی خود را در دانشگاه‌ها افزایش داده است. بنابراین معمولا کمتر کسی پیدا می‌شود که علائق خود را در میان رشته‌های ارائه شده پیدا نکند. مگر اینکه بسیار تخصصی و نادر و جدید باشد. 
مهمترین مواردی که بایستی درباره انتخاب رشته درنظر بگیرید، علاقه و بازار کار است. زیرا عدم توجه به هرکدام ممکن است شما را دچار مشکل کند. به‌خصوص در موضوع مهاجرت تحصیلی که فرد بعد از فارغ‌التحصیلی بایستی حتما به فکر بازار کار باشد. بنابراین حتما وضعیت رشته مورد نظر را در بازار کار در نظر بگیرید تا چالش کمتری برای کار بعد از تحصیل داشته باشید.
جدول زیر به‌صورت مختصر و مفید مهمترین و بهترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس شمالی را معرفی کرده است:

مقطع

رشته

 

 

کارشناسی

گردشگری

هتلداری

معماری

مهندسی عمران

مدیریت بازرگانی

پزشکی

 

 

کارشناسی ارشد

بانکداری

مدیریت مالی

استحکام سازی

نانو تکنولوژی

مهندسی مواد

بهداشت شغلی

سیستم‌های اطلاعاتی و نوآوری دیجیتال

علوم داده

پزشکی

 

دکتری

مدیریت بازرگانی

اقتصاد

روابط بین‌الملل

امور مالی

تحصیل رشته ‌های پزشکی در قبرس شمالی

رشته پزشکی و دندان‌پزشکی از رشته های پرطرفدار این کشور هستند. همچنین دانشکده‌های پزشکی، مجهزترین دستگاه‌های پزشکی را برای تدریس دانشجویان به‌کار می‌برند. متقاضیان رشته پزشکی باید حتما مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام قدیم در رشته‌های تجربی یا ریاضی و با معدل کل بالاتر از ۱۶ باشند. 
دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه اروپایی قبرس بهترین برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد پزشکی برای دانشجویان به زبان انگلیسی برگزار می‌کند. طول دوره آن ۶ سال و شهریه این رشته تقریبا بیش از 15000 یورو در سال تعیین شده است.

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های قبرس شمالی
لازم به ذکر است علاقمندان تحصیل در رشته پزشکی بایستی یک آزمون ورودی را بگذرانند. محتوای این آزمون ورودی در رابطه با مباحث زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک است.
همانطور که گفتیم طول دوره تحصیل پزشکی در قبرس ۶ سال است. اما ۳ سال ابتدایی آن در دانشگاه EMU قبرس و ۳ سال نهایی آن در دانشگاه مرمره ترکیه برگزار می‌شود که به کد رشته ٩١ معروف است.
یک دوره پزشکی با کد رشته ٩٣ نیز وجود دارد که ٣سال اول، دانشگاه مدیترانه شرقی و ۴سال دوم در دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران با بورس ۵٠درصد است. این دوره مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

تحصیل در رشته داروسازی

رشته داروسازی در قبرس به صورت دکترای حرفه‌ای ۶ ساله است. که شرط پذیرش آن بر مبنای معدل سال سوم و پیش دانشگاهی بوده و نیازی به آزمون ورودی و مدرک زبان ندارد. قابل ذکر است که متقاضیان این رشته باید دارای مدرک پیش دانشگاهی ودیپلم ریاضی یا تجربی با معدل کل ۱۸ به بالا در هر دو مقطع باشند و میانگینی از معدل‌ها مد نظر نیست.

تحصیل دندانپزشکی در قبرس شمالی

تحصیل در رشته دندان پزشکی در قبرس شمالی 5 سال طول می‌کشد. در پایان دوره 5 ساله مدرک کارشناسی دندانپزشکی به دانشجو تعلق می‌گیرد. تمامی تدریس‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی انجام می‌شوند و شامل 5000 ساعت دروس تئوری و عملی و معادل 300 واحد درسی است. دانشجو باید هر سال 60 واحد را بگذراند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های قبرس شمالی

بورسیه یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در روند تحصیلی دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. دانشجویان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین دانشجویان می‌توانند بعد از اخذ پذیرش و در ابتدای هر ترم درخواست بورس تحصیلی کنند.
در هر ترم تحصیلی دو متقاضی از کشورهای مختلف می‌توانند از بورس تحصیلی کامل استفاده کنند. همچنین سایر دانشجویان نیز امکان استفاده از بورس 50 درصدی را دارند. البته دانشجویانی که موفق به دریافت بورس تحصیلی 50 درصدی شدند نیز این شانس را خواهند داشت که نمره 8 دریافت کنند. در این شرایط، علاوه‌بر تخفیف قبلی از ۵۰ درصد تخفیف بیشتر نیز برخوردار می‌شوند. بنابراین در کل هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نخواهند کرد.
انواع بورسیه دانشجویی قبرس شمالی به قرار زیر است:

 • بورسیه براساس معدل دیپلم و لیسانس
 • بورسیه براساس معدل دانشجو در حین تحصیل
 • بورسیه ورزشی
 • بورسیه دولتی
 • بورسیه فامیلی

نام بورسیه

شرایط

بورسیه براساس معدل دیپلم و لیسانس

 • معدل بالای 15: امکان دریافت بورسیه 50 درصدی
 • معدل پایین 15: امکان دریافت بورسیه 25 درصدی

بورسیه براساس معدل دانشجو

 • شهریه ترم بعد به دانشجویان ممتاز تعلق نمی‌گیرد.
 • معاف از پرداخت شهریه تا پایان دوره تحصیلی برای دانشجویانی که 3 ترم متوالی ممتاز می‌شوند.

بورسیه ورزشی

 • دانشجویانی که در رشته ورزشی خاصی مدال کسب کرده باشند در تیم ورزشی دانشگاه عضو شده و در این صورت شهریه تحصیلی به آنها تعلق نمی‌گیرد و در برخی مواقع حتی حقوق و مسکن نیز دریافت می‌نمایند.

بورسیه دولت قبرس

 • دولت قبرس همه ساله تعداد محدودی از دانشجویان را با توجه به سابقه تحصیلی آن‌ها بورس می‌کند. بنابراین مبلغی ماهیانه در حدود 350 لیر به همراه شهریه دانشگاه به دانشجو پرداخت می‌کند.
 • در اغلب مواقع محل سکونت نیز در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد.

بورسیه فامیلی

 • آن دسته از دانشجویانی که حداقل 2 نفر از عضای خانواده آنها در دانشگاه EMU مشغول تحصیل باشند از تخفیف 10 درصدی شهریه بهره‌مند می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ترکیه بورسلاری (تحصیل رایگان در ترکیه+ حقوق ماهانه و مزایای دیگر)

هزینه های تحصیل در قبرس شمالی

برآورد هزینه قبل از انتخاب دانشگاه کار سختی است. چون هر دانشگاهی سیستم هزینه‌ای متفاوتی دارد. همچنین برخی رشته‌ها پرهزینه و برخی دیگر کم هزینه‌تر هستند. بنابراین اولین توصیه این است که با توجه به نوع دانشگاه، مقطع و رشته مورد نظر خود برآورد هزینه کنید.
تحصیل در مدارس این کشور نیز با توجه به شهر محل زندگی و نوع مدرسه متفاوت است. مدارس دولتی قبرس شمالی هزینه کمتری برای شهریه دارند. اما برای دانش‌آموزان خارجی، مدارس بین‌المللی پیشنهاد می‌شود. این مدارس نیز بیشتر خصوصی هستند و تقریبا بیش از 9 هزار یورو در سال هزینه دارد.

هزینه های تحصیل در قبرس شمالی
شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی از 3000 دلار برای رشته‌های کم هزینه آغاز می‌شود. همچنین ممکن است در برخی دانشگاه‌ها و برای برخی از رشته‌ها تا 13 هزار دلار نیز برسد. کسانی‌که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند نیز بایستی در حدود 5 هزار یورو تا 10 هزار یورو در سال بپردازند.
رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی نیز در همه جای دنیا جزو رشته‌های گران محسوب می‌شود. دانشجویان این رشته در کشور قبرس نیز به‌دلیل استفاده از دستگاه‌ها و امکانات آموزشی پزشکی، سالیانه ممکن است بیش از 22 هزار یورو بپردازند. همچنین تحصیل در مقطع دکتری بیش از 7 هزار یورو  هزینه در بردارد.

نگاهی به وضعیت خوابگاه‌ های دانشجویی قبرس شمالی

خوابگاه‌های دانشجویی در هر دانشگاهی خواهان زیاد دارد. حالا اگر دانشجویان خارجی در دانشگاهی حضور داشته باشند، رقابت برای دریافت امکان اقامت در خوابگاه زیاد می‌شود.
شاید بتوان گفت مهمترین دغدغه دانشجویان بین‌المللی در این کشور، خوابگاه است. خوشبختانه امکانات خوبی از این نظر محیاست. بسیاری از آنان مجهز به اینترنت پرسرعت و سیستم‌های امنیتی ویژه هستند. همچنین تمامی امکانات لازم را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.
همه این شرایط باعث شده است که در سطح بسیاری از خوابگاه‌های اروپایی قرار گیرد. اما یک تفاوت بسیار مهم با اروپا دارد. خوابگاه‌های کشور قبرس بسیار مقرون به‌صرفه‌تر از خوابگاه‌های کشورهای اروپایی هستند. همچنین فاصله نزدیکی با ساختمان دانشگاه دارد. به‌خصوص خوابگاه‌های خصوصی دانشجویی که حتی به استخر، کافه و سرویس حمل و نقل مجهز شده‌اند.

شما هم یکی از مهاجران تحصیلی به قبرس شمالی هستید؟

به اندازه کافی وسوسه شدید؟ حالا متوجه شدید که مهاجرت تحصیلی یک امر غیرممکن نیست. هزار راه نرفته وجود دارد که باید امتحان‌شان کنید. تنها یکی از آنها کشور قبرس شمالی است. در این کشور می‌توانید با استانداردهای اروپایی درس بخوانید بدون آنکه هزینه زیادی صرف کنید. این راه روشن است کافیست بخواهید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0