تحصیل در قبرس 2021

امروزه افراد در سراسر دنیا خواهان مهاجرت به کشورهای پیشرفته و مدرن می‌باشند و البته یکی از سریع‌ترین و پرطرفدارترین انواع مهاجرت، مهاجرت تحصیلی می‌باشد. کشور قبرس کشوری جزیره‌ای واقع در شرق دریای مدیترانه می‌باشد که به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: قبرس شمالی که بخش ترک نشین قبرس است و بخش یونانی نشین؛ در هر دو بخش زبان رسمی مردم ترکی و یونانی می‌باشد. کشور قبرس به دلیل امنیت اجتماعی بالا و پایین بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی یکی از انتخابهای افراد جهت ادامه تحصیل می‌باشد. دانشگاه‌های قبرس از اعتباری بین المللی برخوردارند و با دانشگاههای معتبر جهان ارتباط مستقیم دارند از این رو همه ساله افراد زیادی در سراسر دنیا متقاضی تحصیل در قبرس می‌باشند. دانشگاه‌های معتبر قبرس در قبرس شمالی هستند. قبرس جنوبی یک دانشگاه معتبر گروه یک به نام "دانشگاه قبرس" دارد.

تحصیل در قبرس (قبل از دانشگاه)

آموزش پیش دبستانی در قبرس برای کودکان بالای 3 سال در دسترس است، که مدت زمان تحصیل آن یک سال طول می‌کشد و قبل از ورود به دبستان گذراندن پیش دبستانی اجباری است. تحصیل در مدرسه ابتدایی به مدت 6 سال ادامه دارد. در کشور قبرس در سن 12 سالگی، به کالج عمومی می‌روید که تحصیلات بین رشته‌ای فراوانی را با فعالیتهای فوق العاده‌ای فراهم می‌کند. تحصیل در مدارس قبرس شامل Gymnasio (آموزش متوسطه پایین) و Lykeio (آموزش متوسطه) و به مدت شش سال است. آموزش عالی در قبرس در مؤسسات دولتی و خصوصی ارائه شده است و سیستم در حال توسعه دارند.

دوره‌‎های زبان آموزی قبرس

چنانچه دانشجویان دوره کارشناسی مدرک TOEFL با نمره ۵۵۰ و ACADEMIC IELTS با نمره ۶ به دانشگاه ارائه نماید، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارد. در غیر اینصورت دانشجو پس از ثبت نام در دانشگاه در آزمون تعیین سطح زبان شرکت خواهد کرد. حسب نتیجه این آزمون ممکن است دانشجو ناگزیر باشد که یک ترم و یا دو ترم تحصیلی، قبل از شروع درس در دانشکده، مدرسه زبان دانشگاه را بگذارند. شهریه هر ترم زبان حدود ۳۵۰۰ دلار است.

بورسیه مذکور در بند ۳ به شهریه زبان نیز تعلق می‌گیرد. دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا چنانچه TOEFL با نمره ۵۳۰ و یا ACADEMIC IELTS با نمره ۵/۶ به دانشگاه ارائه دهند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارند در غیر اینصورت باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت نمایند و حسب نمره آزمون مذکور، حداقل یک واحد و حداکثر چهار واحد زبان و همزمان با واحدهای درسی در دانشگاه بگذرانند. شهریه هر واحد زبان در یک ترم حدود ۸۰۰ دلار است.

تحصیل در قبرس (کارشناسی)

برای پذیرش در دوره کارشناسی حداکثر سن ۳۰ سال است. ولی برای کارشناسی ارشد و دکترا محدودیت سنی وجود ندارد. تحصیل در قبرس دَر مَقطع لیسانس حدود 4 سال به طول می انجامد و لازمه اخذ پذیرش در مقطَع لیسانس دانشگاه‌های قبرس داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می‌باشد. اما طبق قوانین وزارت علوم ایران مدرک کارشناسی فارغ التحصیلانی ارزشیابی میشود که مدرک پیش دانشگاهی داشته باشند. در این مقطع تحصیلی دانشجویان می‌توانند از میان طیف گسترده رشته‌های تحصیلی، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده و به تحصیلات خود ادامه دهند. پذیرش در مقطع لیسانس شرط معدل ندارد و با هر معدلی شامل ۵۰% بورسیه تحصیلی می‌باشد.

 

تحصیل در قبرس (کارشناسی ارشد)

تحصیل در قبرس دَر دوره فوق لیسانس 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان در این مَقطَع تحصیلی موظف به ارائه پایان نامه و دفاع از آن می‌باشند. پذیرش در مقطع فوق لیسانس شرط معدل ندارد و با هر معدلی شامل ۵۰% بورس تحصیلی می‌باشد. تمامی رشته‌های دانشگاه EMU در مقطع کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم ایران است به غیر از رشته‌های بدون پایان نامه. درصورت نرسیدن نمرۀ زبان به حد نصاب درسهای زبان انگلیسی به صورت پیش نیاز ارائه خواهد شد.

تحصیل در قبرس (دکترا)

مقطع دکترا در دانشگاه های قبرس متقاضیان بسیار زیادی دارد و 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. دانشجویان در مقطع دکترای دانشگاههای قبرس می‌بایست یک پایان نامه نیز تحویل بدهند. در مقطع دکتری ارائه بورسیه ی تحصیلی در سطح محدود انجام میپذیرد اما با توجه به سوابق علمی و اجرایی و تحصیلی دانشجو در این مقطع نیز امکان اخذ بورسیه وجود دارد. تمامی رشته های دانشگاه EMU در مقطع دکتری مورد تایید وزارت علوم ایران است به غیر از رشته‌های بدون پایان نامه. دانشجویان مقطع دکتری می‌توانند ارز دانشجویی دریافت نمایند.

تحصیل در قبرس (رشته‌های پزشکی)

متقاضیان رشته پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی باید دارای مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام قدیم در رشته های تجربی یا ریاضی و با معدل کل بالاتر از ۱۶ باشند.

پزشکی

طول دوره تحصیل پزشکی در قبرس ۶ سال است که ۳ سال ابتدایی آن در دانشگاه EMU قبرس و ۳ سال نهایی آن در دانشگاه مرمره ترکیه برگزار می‌شود که به کد رشته ٩١ معروف است. اما یک دوره پزشکی با کد رشته ٩٣ وجود دارد که ٣سال اول، دانشگاه مدیترانه شرقی و ۴سال دوم در دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران با بورس ۵٠درصد می‌باشد که مورد تائید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

داروسازی

رشته داروسازی در قبرس به صورت دکترای حرفه‌ای ۶ ساله است. که شرط پذیرش آن بر مبنای معدل سال سوم و پیش دانشگاهی بوده و نیازی به آزمون ورودی و مدرک زبان ندارد. قابل ذکر است که متقاضیان این رشته باید دارای مدرک پیش دانشگاهی ودیپلم ریاضی یا تجربی با معدل کل ۱۸ به بالا در هر دو مقطع باشند و میانگینی از معدل‌ها مد نظر نیست. رشته داروسازی دانشگاه قبرس مورد تائید وزارت بهداشت و علوم جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

دندانپزشکی

تحصیل در رشته دندان پزشکی در دانشگاه قبرس 5 سال طول میکشد و در پایان دوره 5 ساله مدرک کارشناسی دندان پزشکی به دانشجو تعلق می‌گیرد. تدریس‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی انجام میشوند و شامل 5000 ساعت دروس تئوری و عملی می‌باشد که معادل 300 واحد درسی است. دانشجو باید هر سال 60 واحد را بگذراند.

 

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های قبرس

بورسیه (کمک هزینه تحصیلی) یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در روند تحصیلی دانشجویان بین المللی است و دانشجویان قبرس نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ به این ترتیب که دانشجویانی که در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در قبرس موفق به اخذ پذیرش می‌شوند، می توانند ابتدای هر ترم درخواست بورس تحصیلی در قبرس کنند. در هر ترم تحصیلی دو متقاضی از کشورهای مختلف می‌توانند از بورس تحصیلی در قبرس به طور ۱۰۰% و سایر دانشجویان از ۵۰% بورس تحصیلی در قبرس بهره‌مند شوند. البته اگر شخص متقاضی بورس تحصیلی در قبرس که از ۵۰% تخفیف شهریه بهره‌مند شده، موفق به اخذ نمره ی ۸ شود، می‌تواند علاوه بر تخفیف قبلی از ۵۰ % تخفیف بیشتر نیز برخوردار شده و در کل هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نکند.

بورسیه بر اساس معدل دیپلم و لیسانس

آن دسته از دانشجویانی که متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی قبرس می‌باشند و معدل بالای 15 داشته باشند می‌توانند از بورسیه تحصیلی 50 درصدی استفاده نمایند و دانشجویانی که معدل دیپلم و لیسانس آنها کمتر از 15 باشد امکان دریافت بورسیه تحصیلی 25 درصدی را دارند. در این بورس معدل مقطع دیپلم و لیسانس هر کدام به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

بورسیه بر اساس معدل دانشجو

اگر دانشجویان در ترم تحصیلی خود معدل بالایی داشته باشند و جزء دانشجویان ممتاز شوند در ترم تحصیلی بعدی شهریه به آنها تعلق نمی‌گیرد و اگر 3 ترم متوالی دانشجو شاگرد ممتاز باشد تا پایان تحصیلات خود از پرداخت شهریه معاف می‌شود.

بورسیه ورزشی

دانشجویانی که در رشته ورزشی خاصی مدال کسب کرده باشند در تیم ورزشی دانشگاه عضو شده و در این صورت شهریه تحصیلی به آنها تعلق نمی‌گیرد و در برخی مواقع حتی حقوق و مسکن نیز دریافت می‌نمایند.

بورسیه دولت قبرس

دولت قبرس همه ساله تعداد محدودی از دانشجویان را با توجه به سابقه تحصیلی آن‌ها بورس می‌کند به این صورت که در ماه مبلغی حدود 350 لیر به همراه شهریه دانشگاه به دانشجو پرداخت می‌کند و در اغلب مواقع محل سکونت نیز در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد.

بورسیه فامیلی

آن دسته از دانشجویانی که حداقل 2 نفر از عضای خانواده آنها در دانشگاه EMU مشغول تحصیل باشند از تخفیف 10 درصدی شهریه بهره‌مند می‌شوند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0
مقالات مرتبط