کارنتی کیس برنده لاتاری به چه معناست؟ (توضیحات کامل در مورد یک اصطلاح رایج)

کارنت شدن کیس برنده لاتاری یعنی چه؟ | حامی مهاجر

هنگامی که برندگان لاتاری سوال می‌پرسند که چه زمانی برای مصاحبه ویزا دعوت می‌شوم؟ کارشناسان ما در جواب می‌گویند که قبل از هر چیز باید منتظر کارنت شدن کیس نامبر خود باشید. اما کارنتی چیست؟ و اصطلاح کارنت شدن کیس نامبر برنده لاتاری به چه معنی است؟ در این مقاله قصد داریم این اصطلاح رایج در پرونده های ویزای لاتاری را توضیح دهیم. با حامی مهاجر همراه باشید!

کارنتی یا کارنت شدن یعنی چه؟

اصطلاح کارنت شدن یا کارنتی به معنای " به جریان افتادن " یا " وارد پروسه کاری شدن " است. هنگامی که یک پرونده اداری وارد فرآیند اجرا می‌شود، در اصطلاح انگلیسی می‌گویند که کارنت شده است. بنابراین اگر برای خاصی یک پرونده اداری در خارج از کشور تشکیل داده‌اید، باید منتظر به جریان افتادن پرونده خود (کارنتی پرونده) باشید. اگر پرونده کارنت نشود، هیچ بررسی یا کاری روی آن انجام نخواهد شد.  

کارنتی به معنای به جریان افتادن پرونده است

کارنت شدن کیس برنده لاتاری چیست؟

یک برنده لاتاری گرین کارت پس از تکمیل فرم DS-260 و امضای دیجیتالی آن ، باید منتظر بماند تا پرونده او به جریان بیافتد یا اصطلاحا کیس برنده لاتاری کارنت شود. تا زمانی که کیس نامبر برنده لاتاری کارنت نشود، هیچ کاری روی پرونده او انجام نخواهد شد و در نتیجه زمان مصاحبه لاتاری نیز برای او تعیین نمی‌شود.

بنابراین یک برنده لاتاری، باید اول منتظر اعلام کارنتی کیس خود باشد و بعد از آن می‌تواند منتظر دریافت نامه دعوت به مصاحبه لاتاری از سفارت آمریکا باشد.

از کجا بفهمیم کارنت شدیم؟

کارنت شدن کیس برندگان لاتاری از طریق ماهنامه وزارت امورخارجه آمریکا با نام ویزا بولتن اطلاع داده می‌شود. فایل Pdf ویزا بولتن هر ماه در وبسایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا قابل دانلود است.

در ویزا بولتن آمریکا، علاوه بر بیان تعداد ویزاهای مهاجرتی و غیرمهاجرتی صادر شده در هر ماه، کارنتی کیس نامبر برندگان لاتاری نیز اعلام می‌شود. مثلا عکس زیر مربوط به یکی از ویزا بولتن ها است و در آن اعلام شده است که برندگان لاتاری از ایران تا کیس نامبر 5500 کارنت شده‌اند یا به زبان ساده‌تر پرونده برندگان لاتاری از ایران تا کیس نامبر 5500 به جریان افتاده است.

اگر جز برندگان لاتاری هستید، می‌توانید صفحه ویزا بولتن فارسی را در سایت حامی مهاجر مشاهده کنید. این صفحه هر ماه به روز رسانی می‌شود و در این صفحه می‌توانید آخرین و مهم‌ترین اخبار مربوط به کیس نامبر های کارنت شده برندگان لاتاری را بخوانید.

نحوه اطلاع از کارنت شدن کیس لاتاری

اولویت کارنت شدن کیس برندگان لاتاری

اولویت کارنت شدن با کیس های با عدد پایین‌تر است. به طور مثال اگر کیس نامبر یک برنده لاتاری 2024AS00002852 باشد، رقم های آخر کیس نامبر مشخص می‌کند که این شخص، 2852 امین برنده لاتاری در آسیا است و به همین ترتیب باید منتظر کارنت شدن کیس نامبر خود باشد.

به طور مثال این برنده لاتاری به ویزا بولتن مراجعه می‌کند و در آنجا می‌بیند که برندگان لاتاری تا کیس نامبر 1500 کارنت شده‌اند، بنابراین متوجه می‌شود که هنوز پرونده‌اش به جریان نیافتاده است و باید منتظر اطلاعیه‌های بعدی ویزا بولتن باشد.

اگر نمی‌دانید کیس نامبر برنده لاتاری چیست، حتما مقاله نمونه جواب های لاتاری را بخوانید.

مرحله بعد از کارنت شدن چیه ؟

بعد از کارنتی کیس نامبر، اصلی‌ترین کارهای بعد از برنده شدن در لاتاری شروع می‌شود. مراحل بعد از کارنت شدن شامل موارد زیر است:

منتظر نامه دوم برندگان لاتاری و تعیین وقت مصاحبه باشید

بعد از کارنتی، فقط باید منتظر نامه دعوت به مصاحبه یا اصطلاحا نامه دوم باشید. در این نامه، زمان و محل مصاحبه لاتاری مشخص شده است و باید طبق آن زمانبندی به سفارت مشخص شده مراجعه کنید.

اینکه چه مدت زمان بعد از کارنتی، نامه دعوت به مصاحبه برای شما ارسال می‌شود، واقعا مشخص نیست. امکان دارد کیس نامبر های کارنت شده، بلافاصله نامه دوم را دریافت کنند و امکان این نیز وجود دارد که چند ماه بعد از کارنتی، نامه دعوت به مصاحبه برای شما ارسال شود.

بنابراین بعد از کارنت شدن باید در بازه های زمانی مشخص دریافت وقت سفارت را کنترل کنید. اگر از طریق حامی مهاجر پرونده لاتاری خود را پیش ببرید، کارشناسان ما این موضوع را برای شما بررسی می‌کنند و راهنمایی‌های لازم را در هر مرحله ارائه می‌کنند.

بیشتر بدانید : نحوه بررسی دریافت نامه دوم برندگان لاتاری

رزرو وقت مدیکال برندگان لاتاری

قبل از اینکه برای مصاحبه سفارت بروید، توصیه می‌کنیم که مرحله مدیکال ویزای آمریکا را انجام دهید. ویزای لاتاری از نوع مهاجرتی است و برای صدور آن نیاز به انجام معاینات و آزمایشات پزشکی در نزد پزشک معتمد سفارت آمریکا دارید.

در ایران، پزشک معتمد سفارت آمریکا وجود ندارد. بنابراین برای انجام مرحله مدیکال ویزا باید به یکی از کشورهای ارمنستان، ترکیه یا امارات مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم که مقاله نحوه رزرو وقت مدیکال و آدرس پزشکان معتمد سفارت آمریکا را بخوانید.

مراحل بعد از کارنت شدن

مصاحبه در سفارت و پاسخ به سوالات افسر ویزای آمریکا

مهم‌ترین مرحله دریافت ویزای لاتاری، مصاحبه در سفارت آمریکاست. برنده لاتاری و تمام افراد زیر مجموعه او (همسر و فرزندان زیر 21 سال) باید در روز مصاحبه، همراه با تمام مدارک لازم به سفارت آمریکا مراجعه کنند و با افسر کنسولی به صورت حضوری مصاحبه کنند.

در نتیجه پاسخ به سوالات افسر ویزای آمریکا بسیار مهم است. ارائه اطلاعات متناقض یا اضافه می‌تواند شما را به دردسر بیاندازد و کمترین مشکل این است که صدور ویزای شما به تاخیر خواهد افتاد. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای آمادگی کامل در مصاحبه لاتاری، حتما از خدمات ماک سفارتی استفاده کنید.

در ضمن برای رفع تمام نگرانی‌ها و داشتن همراهی کامل برای انجام کارهای سفارتی، می‌توانید از خدمات تور سفارتی آمریکا استفاده کنید. با استفاده از خدمات تور سفارتی، ضمن رزرو وقت مدیکال، تمام زمان بندی‌های سفر برای شما انجام خواهد شد و یک کارگزار با تجربه در تمام مراحل همراه شما خواهد بود.

تاخیر در ارسال فرم DS-260 و وقت مصاحبه لاتاری

برندگان لاتاری توجه کنند که تاخیر در ارسال فرم DS-260 ارتباطی با تعیین وقت سفارت ندارد. کارشناسان حامی مهاجر همیشه به برندگان لاتاری توصیه می‌کنند که حتما تا قبل از کارنت شدن کیس نامبر، فرم DS-260 خود را تکمیل کرده باشند.

اما این موضوع به آن معنی نیست که هر شخصی فرم DS-260 را زودتر تکمیل کنید، زودتر نیز به مصاحبه دعوت خواهد شد. کارنتی برندگان لاتاری بر اساس کیس نامبر آن‌ها انجام می‌شود و در مرحله دوم سفارت‌ها با توجه به دستورالعمل‌های خود تعیین می‌کنند که کدام کیس زودتر به مصاحبه دعوت شود.

بنابراین توصیه می‌کنیم که در تکمیل فرم DS-260 عجله نکنید. ولی این موضوع را هم در نظر داشته باشید که مدت محدودی برای دریافت ویزای لاتاری مهلت دارید و نباید هیچ زمانی را هدر دهید. همه مراحل را در بهینه ترین حالت ممکن انجام دهید و در این زمینه حتما از تخصص کارشناسان مجرب بهره ببرید.

تغییر وقت سفارت لاتاری

تغییر وقت سفارت برای ویزای لاتاری

تعیین محل سفارت برای مصاحبه ویزای لاتاری، توسط KCC (مرکز کنسولی کنتاکی) انجام می‌شود. این مرکز پیشنهاد شما را درباره محل سفارت در نظر می‌گیرد، ولی در نهایت با توجه شرایط موجود درباره سفارت محل مصاحبه شما تصمیم‌گیری خواهد کرد.

امکان دارد که شما در فرم DS-260 ، محل مصاحبه را در سفارت آنکارا تعیین کنید، ولی پس از دریافت نامه دعوت به مصاحبه، متوجه شوید که به سفارت آمریکا در ارمنستان دعوت شده‌اید. شما می‌توانید درخواست کنید که محل مصاحبه یا وقت آن تغییر کند.

ولی توصیه می‌کنیم که وقت سفارت یا محل مصاحبه را تغییر ندهید. بهتر است روی همین زمان بندی اداره کنسولگری ادامه مراحل کاری را طی کنید. چرا که مدت محدودی برای دریافت ویزای لاتاری وقت دارید و عوض کردن وقت مصاحبه لاتاری یا محل آن، باعث اتلاف وقت خواهد شد و بعد از پایان سال مالی، امکان دریافت ویزا وجود نخواهد داشت.

پاسخ به سوالات متدوال درباره کیس نامبر های کارنت شده

کیس نامبر 10000 به بالا شانس کارنت شدن و دعوت به مصاحبه لاتاری را دارد؟

بله. در هر سال شانس کارنت شدن تمام کیس های برنده شده در لاتاری وجود دارد. اینطور نیست که کیس های بالا شانسی برای دریافت ویزا نداشته باشند. توصیه ما این است که حتی اگر شماره کیس بالایی دارید (حتی 18000 یا 20000) حتما مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری را انجام دهید و این شانس طلایی را راحت از دست ندهید.

چند ماه است که کیس من کارنت شده است، اما نامه دعوت به مصاحبه برای من ارسال نمی‌شود، مشکل چیست؟

هیچ مشکلی وجود ندارد. گاهی شلوغی کار سفارت ها و برخی عوامل نامشخص باعث ایجاد تاخیر در دعوت به مصاحبه می‌شود. بنابراین اگر کارنت شده‌اید، ولی دعوت به مصاحبه نمی‌شوید، باید صبور باشید. جز این کار خاص دیگری نمی‌توانید انجام دهید.

چه عواملی روی کارنتی برندگان لاتاری تاثیر دارد؟

این موضوع که سفارت های منطقه شما چقدر شلوغ هستند و توانایی بررسی چه تعداد پرونده را دارند، یکی از عوامل مهم در کارنتی برندگان لاتاری است. امکان دارد که چند ماه تعداد کیس نامبرهای کارنت شده تغییر نکند و امکان این وجود دارد که در طی چند ماه پایانی تمام کیس نامبرها کارنت شوند. همه چیز به میزان کار سفارت ها بستگی دارد.

چرا کیس نامبر بالاتر از من دعوت به مصاحبه شده، ولی من دعوت نمی‌شوم؟

معمولا روال بر این است که کیس نامبرهای پایین تر، زودتر به مصاحبه دعوت می‌شوند، اما در دو سال گذشته عدم هماهنگی هایی در دعوت کیس نامبرها پیش آمده است و امکان دارد که گاهی اوقات کیس نامبرهای بالاتر سریع تر از کیس نامبر پایین به مصاحبه دعوت شوند. البته این اتفاق همیشگی نیست و تاثیر زیادی بر دعوت برندگان لاتاری ندارد.

کیس نامبر من کارنت نمیشه، چطور پیگیری کنم؟

برای پیگیری اینکه چرا کیس نامبر شما کارنت نمی‌شود، می‌توانید ایمیلی را به KCC ارسال کنید و موضوع را توضیح دهید. اما تجربه ما نشان داده است که این کار تاثیری ندارد و در نهایت رویه کارنت شدن کیس‌ های برندگان لاتاری، به شکل طبیعی خود ادامه پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر کیس شما کارنت نشده است، توصیه می‌کنیم که صبور باشید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3
azi
سلام، من برنده لاتاری ۲۰۲۳ هستم، فرم ds 260 اول ماه جون پر کردم و تا به امروز که ۱۵ آگست هستیم هیچ خبری از وقت مصاحبه نیست.ممنون میشم کمک کنید
کارشناس حامی مهاجر

سلام. وقت بخیر. مصاحبه‌ها در حال انجام است. برای پیگیری بیشتر و دریافت راهنمایی، می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر مشورت کنید.

محمد مطهر
سلام و وقت تان بخیر بنده از برندگان دی‌وی لاتری ۲۰۲۳ هستم، موقع ثبت نام تاریخ تولد خود را اشتباه درج نموده بودم، بعد از گذشت دو هفته و تلاش های زیاد، تاریخ درج شده را دریافتم. اما حالا وقتی وارد می‌شویم و با وارد کردن کیس‌نمبر و کانفارمیشن نمبر و نام خانوادگی و تاریخ تولد، لاگ‌ان نمیشود و و میگوید که این کیس‌نمبر در حال حاضر در دست‌رس نیست. در مورد چه کار باید کرد؟ کبس‌نمبر من هم از ۱۵۰۰ پایین است.
کارشناس حامی مهاجر

سلام. وقت بخیر. در مورد این موضوع باید با کارشناسان موسسه حامی مهاجر مشورت کنید. برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید با شماره 02148406 تماس بگیرید یا از سامانه آنلاین دریافت وقت مشاوره مهاجرتی حامی مهاجر استفاده کنید.

ناشناس
سلام خسته نباشید، من برنده لاتاری ۲۰۲۲ هستم‌، درباره کیس نامبرها میخواستم بدونم چقدر بالا باشه خوب نیست؟ من کیسم ۹ هزاره، استرس دارم که کارنت میشه این عدد و شانس مصاحبه داریم و حدودا چه ماهی؟ ممنون میشم راهنمایی کنید، سپاس ۰
کارشناس حامی مهاجر

درود بر شما

از اونجایی که کیس نامبر شما تقریبا بالا هست، پیشنهاد می کنیم حتما با کارشناسان موسسه تماس حاصل کنید.

چون به احتمال زیاد نیاز به مشاوره برای برندگان لاتاری رو خواهید داشت.