20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

عکس ویزای شینگن؛ شرایط، اندازه و نمونه عکس

شرایط و مشخصات عکس ویزای شینگن 

زمانی که در هول‌‌وولای گرفتن ویزای شینگن هستید و برنامه سفر خود را می‌چینید، در همین بین حواستان به عکس ویزا باشد! عکس‌ها از جمله الزامات حیاتی برای تکمیل درخواست شما هستند. 
البته نه فقط برای ویزای شینگن؛ زیرا مهم نیست که از کدام نوع ویزا درخواست می‌کنید، همیشه باید همراه با سایر مدارک، دو قطعه عکس ارائه دهید. 
حالا چرا باید حواستان باشد؟ درست است که ارائه عکس یک مدرک الزامی و عادی است؛ اما مشخصات عکس گرفته شده و شرایط آن، بسیار مهم است و اگر طبق استانداردها نباشد، عکس شما قابل‌قبول نیست! در ادامه همراهمان باشید تا شرایط عکس ویزای شینگن را بدانید. 

شرایط عکس ویزای شینگن

وقتی به جمع‌آوری مدارک لازم برای ویزای شینگن مشغول هستید، باید به عکس آن نیز دقت کنید تا شرایط گرفتن ویزای شینگن را داشته باشید.

شرایط عکس ویزای شینگن

مشخصات عکس برای هر ویزای کوتاه مدت شینگن عبارت‌اند از:

 • دو عکس باید یکسان باشد و حداکثر در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • اندازه عکس باید 3.5 × 4.5 سانتی‌متر باشد. 
 • عکس سیاه‌وسفید قابل‌قبول نیست و عکس باید رنگی باشد. 
 • سر باید 70-80 درصد از عکس را بگیرد.
 • زمینه یا بک‌گراند عکس روشن باشد. (خاکستری روشن الگوی پیشنهادی نیست)
 • متقاضی باید مستقیم به دوربین نگاه کند.
 • چهره خنثی باشد، یعنی بدون لبخند و با دهان بسته.
 • از پوشیدن لباس یا رنگ مشابه با پس‌زمینه خودداری شود.
 • از لنز رنگی یا عینک موقع عکاسی استفاده نشود.  

کشورهای شینگن یک قدم جلوتر رفته‌اند و کلیه نیازهای عکس برای ویزای اروپا را با جزئیات بیان کرده‌اند. در ادامه این مقاله می‌توانید کلیه شرایط و مشخصات عکس ویزای شینگن را که به روشنی و واضح بیان شده است، بخوانید.

مشخصات عکس برای ویزای شینگن

همانطور که گفتیم، عکس ویزای شینگن (برای مثال ویزای شینگن سوئیس) در روز انگشت‌نگاری و تحویل مدارک به سفارت کشور مدنظرتان، باید با استانداردهای اتحادیه اروپا که سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (زیرنظر سازمان ملل متحد)، آنها را تعیین کرده است، باشد. این عکس، همان عکس بیومتریک یاBiometric Passport Photo است که توسط دفاتر وک گرفته می‌شود. 

مشخصات عکس برای ویزای شینگن

سایز عکس ویزای شینگن  

اندازه عکس ویزای شینگن ثابت و غیرقابل تغییر است. هر دو عکس باید 35 میلی‌متر عرض و 45 میلی‌متر طول داشته باشند. قالب قابل قبول شامل نشان دادن ویژگی‌های ظاهری چهره متقاضی، از نوک چانه تا بالای سر و هر دو طرف چپ و راست صورت است.
همانطور که در نمونه عکس ویزای شینگن زیر می‌بینید، صورت در مرکز عکس قرار گرفته است؛ یعنی حدود 70 تا 80درصد عکس باید توسط چهره متقاضی پر شود، با ارتفاع قابل قبول از چهره 32-36 میلی‌متر! فراموش نشود که سر متقاضی به‌طور کامل از جمله مدل مو نشان داده شود.
توضیحات ذکر شده به این دلیل است که تمام عکس‌های ارسال شده در اندازه‌های مختلف به غیر از اندازه عکس واجد شرایط ویزای اروپا، ممکن است باعث رد درخواست ویزای شینگن شود.

نکات مهم در گرفتن تصویر ویزای شینگن

 • روشنایی پذیرفته شده در عکس زمانی است که به‌طور یکنواخت در تمام صورت پخش شود. پرهیز از بازتاب عکس، سایه‌ها و چشم‌های قرمز، کاملا حیاتی است.
 • از داشتن عکسی که بسیار مبهم، با نور خیلی زیاد و روشن یا برعکس بسیار تاریک است، خودداری کنید.

سایز عکس ویزای شینگن

 • از چرخاندن سر یا باز کردن دهان هنگام عکس خودداری کنید. تنها صورت پذیرفته‌شدن عکس، نگاهی خنثی با زاویه دید مستقیم و روی دوربین متمرکز شده با دهان بسته است.
 • از داشتن پس‌زمینه عکس رنگارنگ، الگومانند یا سایه‌دار خودداری کنید؛ زیرا فرم قابل‌قبول، رنگ خاکستری خنثی و بدون شکل است، پس زمینه‌ روشن، به صورت و مدل موها تقابل می‌دهد.
 • عکس باید با کیفیت بالا پرینت شود و با وضوح حداقل 600 DPI چاپ شود. پوست متقاضی باید طبیعی باشد، در حالی که تمام عکس باید خنثی باشد و لکه یا خطوط نداشته باشد. 
 • از تمرکز چشم‌ها روی دوربین یا بستن چشم‌ها یا پوشاندن چشم با موها خودداری کنید؛ زیرا روش پذیرفته شدن عکس با نگاه کاملا مستقیم به دوربین، با چشمان کاملا باز و صورت کاملا مشخص است.
 • از قرار دادن عینک آفتابی، عینک نوری تیره، عینک‌های نوری دارای قاب‌هایی که چشم شما را بپوشانند، خودداری کنید و به‌همین ترتیب از بازتاب فلش جلوگیری می‌کنید. تنها در مواردی عکس با عینک قابل‌قبول است که چشمان فرد متقاضی قابل مشاهده باشد و با قاب عینک پوشیده نشوند.
 • از عکس گرفتن با کلاه یا روسری‌هایی که صورت شما را پوشانده است یا باعث می‌شود روی چهره سایه بیفتد، خودداری کنید. تنها استثناء در مورد لباس‌های مذهبی است و حتی در این شرایط باید صورت از نوک چانه تا پیشانی به وضوح دیده شود.
 • لازم به ذکر است عکس نوزادان زیر 6 ماه در حالت دراز کشیده یا نشسته روی صندلی کودک نیز قابل‌قبول است.تنها کافی‌ست پس‌ زمینه یک برگه یک رنگ مناسب باشد. همچنین الزامات قید می‌کند که هیچ تکیه‌گاه قابل مشاهده‌ای مانند دست‌ها وجود نداشته باشد. اگر چشمان نوزاد مستقیم روبه دوربین نباشد، مشکلی ندارد؛ زیرا کنترل این موضوع در نوزادان سخت است.

سخن پایانی 
پس دانستید که سایز عکس برای ویزای شینگن باید 3.5 در 4.5 باشد و مشخصات عکس برای ویزای شینگن مطابق با استانداردهای گفته شده، قابل‌قبول است. تنها کافی‌ست در عکس نگاهتان مستقیم و رو‌به دوربین باشد، سرتان صاف باشد، گردی صورت کاملا قابل مشاهده باشد (یعنی روی پیشانی مو نباشد، عینک یا لنز رنگی نداشته باشید، کلاه روی سرتان نباشد و در صورت عکاسی با روسری، صورت و چانه کاملا مشخص باشد) ، بک‌گراند رنگ خاکستری روشن باشد، رنگ لباس با پس‌زمینه یکی نباشد، چشمان کامل باز و دهان بسته باشد. 
رعایت همین موارد گفته شده در عکس برای ویزای شینگن،  باعث می‌شود عکستان موردقبول باشد و در استعلام ویزای شینگن شما، مشکلی پیش نیاید. در صورت تمایل به دریافت ویزای شینگن، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید و مشاوره‌ای رایگان با کارشناسان مجرب حامی مهاجر داشته باشید. حامی مهاجر، بی حد و مرز در هر جایی از اروپا، آمریکا، کانادا و ترکیه در کنار شماست! 

سوالات متداول درباره شرایط عکس ویزای شینگن 

در ادامه سوالات پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده شده است. فراموش نکنید کارشناسان ما در حامی مهاجر هم از طریق ثبت سوالتان در دیدگاه و هم از طریق تماس تلفنی، پاسخگوی شما هستند. 

آیا شرایط و مشخصات عکس تمام کشورهای شینگن یکسان است؟

بله، شرایط و مشخصات عکس ویزا برای هر یک از اعضای منطقه شینگن یکسان است: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لاتویا، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس. این بدان معناست شرایط عکس ویزای شینگن ایتالیا، هیچ تفاوتی با ویزای فرانسه ندارد!

عکس بیومتریک چیست؟

یک عکس بیومتریک برای مطابقت با استانداردهای بین‌المللی برای اسنادی مانند پاسپورت، اجازه اقامت و درخواست‌های مهاجرتی یا توریستی ساخته شده است که از سال 2006 الزامی شده‌اند. این عکس‌ها جزئی از شناسه بیومتریک شما و وارد سیستم اطلاعات ویزای شینگن می‌شود و تا 5 سال در دسترس خواهد بود. مقامات می‌توانند از این عکس‌ و اطلاعات برای اهداف مختلف مربوط به مهاجرت، جرائم یا هر تحقیق دیگری استفاده کنند. 

آیا عکس ویزا باید باحجاب باشد؟ 

خیر. هیچ اجباری نیست و حتی بهتر است کلاه یا پوشش سر را که مو یا خط موی شما را تیره می‌کند، بردارید؛ مگر اینکه بخواهید با توجه به دین خود، عکس باحجاب و مذهبی داشته باشید. در این صورت هم اگر تمام صورت شما قابل مشاهده باشد و هیچ سایه ای روی صورت شما ایجاد نشود، عکس قابل‌قبول است. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
حمید صیدگاهی
آیا عکس ویزای بدون روسری خانم در فرودگاه ایران مشکلی ایجاد نمیکند؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام. خیر. مشکلی ایجاد نمیکنه.