لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر

کدام کشورها مقصدهای برتر دانشجویان ایرانی هستند

افزایش هزینه‌ها و دشواری مهاجرت دانشجویی از ایران موجب رشد تعداد دانشجویان ایرانی در کشورهایی شده است که قوانین ساده‌تری برای صدور ویزای دانشجویی دارند و از نظر هزینه اقامت نیز ارزان‌تر است. سالنامه مهاجرتی ایران در سال 1400 نشان می‌دهد که تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور طی سال‌های 2000 تا 2018 با افزایش 3.2 برابری مواجه شده و از حدود 18 هزار نفر به حدود 57 هزار نفر رسیده است.

تعداد دانشجویان ایرانی خارج کشور از سال 2011 به بعد همواره در سطح 50 هزار نفر باقیمانده که تقریبا 1.6 درصد از مجموع کل دانشجویان ایرانی است. بر اساس محتوای سالنامه مهاجرتی ایرانی که از سوی رصدخانه مهاجرت ایران تدوین و از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران منتشر شده است، ایران در سال 2000 از نظر تعداد دانشجوی ارسال به خارج از کشور در مقایسه با سایر کشورهای جهان در رتبه 26 قرار داشته است که این رتبه در سال 2013 به 11 کاهش و در سال 2018 به 19 افزایش پیدا کرد.

بر اساس آمار منتشر شده کشورهای آمریکا، ترکیه، آلمان، ایتالیا و کانادا به عنوان پنج مقصد اصلی دانشجویان ایرانی است. در آمریکا به عنوان نخستین مقصد دانشجویان ایرانی حدود 12 هزار نفر در سال 2018 مشغول به تحصیل بوده‌اند. بر طبق همین آمار ایران در سال 2018 جزو 5 کشور برتری قرار داشته که بالاترین میزان ارسال دانشجو به ترکیه را داشته است.

پایین بودن هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورها، یکی از دلایل اصلی افزایش جمعیت دانشجویان ایرانی در ترکیه بوده است. تعداد دانشجویان ایرانی در ترکیه از 499 نفر در سال 2000، به 1488 نفر در سال 2012 رسید و پس از آن به بیش از 4 هزار نفر در سال 2014 افزایش یافت و تا کنون همچنان روند صعودی داشته است.

برای اطلاع از آخرین اخبار مهاجرت تحصیلی می‌توانید پیج اینستاگرام حامی مهاجر را دنبال نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در آمریکا، تحصیل در کانادا و یا تحصیل در ترکیه با کارشناسان حامی مهاجر با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید.


دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0
مطالب مرتبط
سه شنبه 12 اسفند 1399
دولت ترامپ مهاجرانی که درآمد کم و اندکی دارند را از دریافت ویزا منع خواهد کرد

رئیس جمهور دونالد ترامپ اعلامیه ای صادر کرد و طبق این اعلامیه مهاجرانی که توانایی گرفتن بیمه درمانی و توانایی پرداخت هزینه خدمات پزشکی را ...

ادامه مطلب
دوشنبه 01 شهریور 1400
به رسمیت شناخته شدن واکسن کرونا ترکیه از سوی اتحادیه اروپا

به نقل از خبرگزاری تی آر تی ۳ واکسن کرونای دیگر شامل واکسن های ساخته شده توسط کشورهای ترکیه، مقدونیه شمالی و اوکراین توسط اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده‌اند ...

ادامه مطلب
دوشنبه 29 آذر 1400
اولویت‌های جدید کانادا در خصوص متقاضیان مهاجرت

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در نامه‌ای خطاب به شان فریزر وزیر جدید مهاجرت کانادا، بیان داشته است که کانادا باید زمان رسیدگی به درخواست‌های مهاجرت را کاهش دهد و بر گسترش فرصت‌های اقامت دائم برای ...

ادامه مطلب