طبق گزارش ICEF، کانادا اکنون به عنوان چهارمین کشور پیشرو در عرصه پذیرش دانشجویان بین المللی قرار دارد. اعتبار بالای مدارک دانشگاه‌های کانادا که به راحتی در کشور آمریکا و انگلستان معادل‌سازی می‌شوند، در کنار هزینه کمتر تحصیل در کانادا نسبت به آمریکا و اروپا باعث شده است که سالانه بیش از 130,000 دانشجوی خارجی، برای تحصیل در دانشگاه به کشور کانادا بروند. پیش‌بینی می‌شود این پذیرش دانشجو برای تحصیل در کانادا به دلیل رشد جمعیت طبقه متوسط در بازارهای نوظهور، که باعث افزایش دانشجویان بین المللی می شود، رو به افزایش خواهد بود.

بنابراین در این مقاله قصد داریم درباره ویزای تحصیلی کانادا و شیوه پذیرش تحصیلی کانادا توضیح دهیم. در این مقاله تمام مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا ، مدارک لازم برای تحصیل در کانادا ، هزینه تحصیل در کانادا و هزینه ویزای تحصیلی کانادا مورد بررسی قرار می‌گیرد. قسمتی از مطلب نیز به چگونگی تحصیل رایگان در کانادا اختصاص دارد و در این قسمت مطالبی درباره شرایط تحصیل رایگان در کانادا و شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا بیان خواهد شد.

موسسه حامی مهاجر تخصص ویژه و تجربه‌ای طولانی در زمینه اموری همچون اخذ انواع ویزای کانادا ، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا ، اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی درباره تحصیل در کانادا و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا (حتی بدون مدرک زبان) می‌توانید به وسیله شماره 02149078 ( خط ویژه ) با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

همانطور که گفتیم، کانادا کشوری مهاجرپذیر است و در پذیرش دانشجویان بین‌المللی در رتبه‌های بالای جهانی قرار دارد. دانشگاه‌های کانادا نیز هم به لحاظ رتبه‌های جهانی و هم اعتبار مدرک تحصیلی در رتبه‌های بالای دنیا قرار دارند و از شرایط تحصیلی و امکانات رفاهی بسیار بالایی بهره‌مند هستند.

یکی دیگر از نکات مثبت تحصیل در کانادا، داشتن اجازه کار در حین تحصیل است و به این ترتیب دانشجویان هم می‌توانند بخشی از هزینه زندگی و تحصیلات خود را به وسیله کار جبران نمایند و هم می‌توانند به این وسیله تجربه و سابقه کاری خود در کانادا را بالا ببرند. این در حالی است که در کشورهای دیگری همچون آمریکا کار با ویزای تحصیلی ممکن نیست. در صورت فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا نیز، امکانی برای پیدا کردن کار در این کشور و دریافت اقامت دائم کانادا وجود خواهد داشت که در ادامه این مقاله آن را توضیح خواهیم داد.

از طرف دیگر در کانادا بورس‌ها، اسکالرشیپ‌ها و کمک‌های مالی متنوع و زیادی برای دانشجویان برتر و سخت‌کوش بین‌المللی وجود دارد که با دریافت آن‌ها یا می‌توان از امکان تحصیل رایگان در کانادا بهره‌مند شد و یا آنکه بخش زیادی از هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را جبران نمود. در ادامه نحوه استفاده از شرایط تحصیل رایگان در کانادا را نیز برای شما بیان خواهیم کرد.

مزایای تحصیل در کانادا چیست

تمام این مزیت‌ها باعث شده است که کانادا کشوری ایده‌آل برای ادامه تحصیل باشد و بسیاری از افراد تمایل دارند که با اخذ ویزای تحصیلی کانادا به این کشور بروند و از امکانات تحصیلی کانادا برای ساختن آینده‌ای درخشان برای خود و فرزندانشان بهره ببرند. در ادامه این مقاله بیشتر در مورد مسائلی همچون مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا و شیوه اعزام دانش‌آموز به کانادا صحبت خواهیم کرد.

و همچنین ظرفیت مهاجرپذیری بالای این کشور و اجازه کار در کنار تحصیل یا استفاده از بورسیه‌های تحصیلی متنوع باعث شده که افراد بسیاری به منظور اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند و یا به دنبال اعزام دانش‌آموز به کانادا به دلیل تضمین آینده تحصیلی باشند.

دیگر خدمات حامی مهاجر: اخذ ویزای مولتی کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

اگر بخواهیم بخواهیم به صورت خلاصه مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا را بر شماریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • رنکینگ بالای دانشگاه های کانادا در سطح جهانی
 • شهریه‌های مناسب نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی
 • رفتار خوب کشور کانادا با مهاجران و تمایل کشور کانادا برای جذب دانشجویان بین المللی
 • مدارک معتبر دانشگاه‌ های کانادا که به راحتی در کشورهای آمریکا و انگلستان قابل معادل‌سازی و پذیرش هستند.
 • اجازه کار در کنار تحصیل
 • امکان استفاده از بورس‌های گوناگون تحصیلی
 • امکان تحصیل دانش آموزان در این کشور نیز فراهم است.

تحصیل در کانادا چگونه است؟

برای پاسخ به سوال تحصیل در کانادا چگونه است؟  بهتر است جواب را در دو قسمت تحصیل در مدارس کانادا و تحصیل در دانشگاه‌ ها و کالج های کانادا مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید به خوبی با تمام ابعاد سیستم تحصیلی کانادا آشنا شوید. ابتدا با مدارس کانادا شروع می‌کنیم.

دوره‌های تحصیلی در مدارس کانادا

مدارس در کانادا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند که شهریه مدارس خصوصی بسیار زیاد است و در این مدارس دانش آموزان در زمان کمتر می‌توانند تعداد درس‌های بیشتری را بردارند. تحصیل در مدارس بین‌المللی در تمام ایالت‌های کانادا به جز کبک، به زبان انگلیسی انجام می‌شود و در کبک اکثر مدارس فرانسوی زبان هستند. فارغ از زبان اصلی آموزش، زبان انگلیسی یا فرانسه به‌عنوان زبان دوم از سنین پایین به کودکان آموزش داده می‌شود.

دروسی که در مدارس کانادا آموزش داده می‌شود به دو دسته دروس اجباری و اختیاری تقسیم می شوند. دروس اختیاری شامل برنامه‌نویسی، نساجی، کسب و کار، شیمی، زیست، فیزیک و زبان سایر کشورها، آشپزی، مکانیک، تاریخ و جغرافیاست. دروس اجباری شامل کامپیوتر، زبان، هنر و علوم است.

تحصیل در مدارس کانادا

 اولین مقطع تحصیلی از 4 سالگی شروع می‌شود و JK نام دارد که معادل مهد کودک در ایران است. مقطع SK نیز معادل پیش دبستانی است و  تحصیل در آن از 5 سالگی آغاز می‌گردد. دوره ابتدایی نیز از پایه اول تا ششم است و معمولاً از سن 6 تا 12 سالگی را شامل خود می‌کند.

دوره متوسطه در تمام استان‌های کانادا به جز کبک از پایه هفتم آغاز و تا دوازدهم ادامه می‌یابد. در کبک پایان مقطع دبیرستان پایه یازدهم است. دوره دبیرستان در کشور کانادا از سن 13-12 سالگی شروع شده و تا سن 18-17 سالگی ادامه دارد.

تحصیل در مدارس کانادا، برای افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند و شهروندان و فرزندان افرادی که ویزای کار دارند، ۱۰۰٪ رایگان است. فرزندان افرادی که پدر یا مادر آن ها مجاز به تحصیل یا کار در کانادا بوده است، نیازی به اجازه تحصیل برای حضور در مدرسه در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و یا متوسطه ندارند ولی وقتی فرزند در ایالت محل زندگی خود به سن‌ قانونی برسد، برای ادامه تحصیل در کانادا باید اجازه تحصیل دریافت کند.

تحصیل در کانادا برای دانش آموزان خارجی

دانش آموزانی که دارای سن زیر 17 سال هستند و موفق به دریافت پذیرش از مدارس معتبر کانادا شده‌اند، می‌توانند والدین خود را همراه خود به کانادا ببرند. در این شرایط والدین برای همراهی فرزند خود باید به منظور دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام کنند. کودکانی که زیر 10 سال هستند، حتما باید با یکی از والدین وارد کانادا شوند.

تحصیل در کانادا برای دانش آموزان خارجی

دانش آموزانی که به هر دلیل نتوانند همراه والدین خود وارد کانادا شوند می‌توانند از روش های اقامت در زمان تحصیل کنند. یکی از این روش‌ها طرحی به نام Home stay می‌باشد که با پرداخت ماهیانه 900 دلار، دانش‌آموز می‌تواند در طول مدت تحصیل با یک خانواده معین زندگی کند. در برخی از ایالت‌ها فرزندان افراد دارنده ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند رایگان تحصیل کنند.

انواع موسسات آموزش عالی در کانادا

موسسات آموزش عالی در کانادا را می‌توان از لحاظ ماهیت آموزشی به دانشگاه ‌ها و کالج ها تقسیم بندی کرد. دانشگاه ها در کانادا عموما بر روی علم آموزی و تحقیقات تمرکز دارند، در نتیجه در این نوع از موسسات آموزش عالی کانادا، هدف بیشتر ارتقا علمی دانش آموختگان است. بنابراین دانشگاه ها دارای مدارک علمی معتبری هستند.

مفهوم کالج در کانادا کمی با آمریکا متفاوت است. کالج ها در کانادا عموما بر روی حرفه آموزی و آموزش مهارت های فنی تمرکز دارند و هدف آن ها بیشتر تربیت دانشجویان برای کار است.   

تحصیل در دانشگاه های کانادا چگونه است؟

دانش‌آموزانی که قصد ورود به دانشگاههای کانادا را دارند باید دوره دبیرستان را به پایان برسانند. برای پذیرش از دانشگاه های کانادا باید مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه داشته باشید اما برخی کالج ها و دانشگاه های کانادا دوره های 6 ماهه تا 2 ساله زبان ارائه می‌کنند، که می‌توانید در این نوع دانشگاه‌ها بدون داشتن مدرک زبان پذیرش تحصیلی بگیرید. مقاطع تحصیلی دانشگاه های کانادا شامل موارد زیر هستند :

دوره مقدماتی پیش از لیسانس ( PRE BACHELOR )

افرادی که رزومه علمی و نمره خوبی برای ورود به دوره کارشناسی ندارند می بایست این دوره را بگذرانند. البته برخی افراد نیز به صورت داوطلبانه تمایل دارند در این مقطع شرکت کنند تا با توان علمی بهتری وارد دوره لیسانس شوند.

دوره لیسانس ( BACHELOR )

دوره لیسانس در دانشگاه های کانادا ۴ سال است اما طول این دوره در برخی از دانشگاه های استان کبک ۳ ساله است. دانش آموزانی که نمرات خوبی در مقطع دبیرستان اخذ نموده باشند؛ با مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 یا مدرک تافل معادل آن می‌توانند در دوره کارشناسی دانشگاه های کانادا تحصیل نمایند. البته دانشگاه های مختلف با سطح علمی متفاوت معیار یکسانی برای ارزیابی مدرک دبیرستان و نمرات مدرک زبان متقاضی ندارند و قاعدتا دانشگاه های با رنک بالاتر نمره رزومه قوی تری را قبول می‌کنند.

دوره مقدماتی فوق لیسانس

دانشجویانی که نمرات مناسبی برای ورود به دوره کارشناسی ارشد ندارند و یا نمره مدرک زبان آن‌ها در حد قابل قبولی نیست، می‌بایست دوره مقدماتی فوق لیسانس را بگذرانند. معدل دانشجو برای ورود به این دوره باید حداقل ۱۲ و نمره آزمون زبان او نیز حداقل ۵.۵ در آیلتس و یا معادل آن در تافل باشد.

مقطع فوق لیسانس ( Master )

یکی از شروط ورود به این دوره، دارا بودن معدل بالای 13 در مقطع کارشناسی و نمره آزمون زبان حداقل 6 یا 6.5 در آیلتس و معادل آن در تافل است که این شرایط با توجه به دانشگاه و رشته مورد نظر ممکن است تغییر کند. دوره فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا دو ساله است.

مقطع دکترا

برای اخذ پذیرش در دوره دکترا معدل دانشجوی متقاضی باید بالاتر از 13 باشد و نمره آزمون آیلتس بالاتر از 6.5یا 7 یا معادل آن در تافل برای اخذ پذیرش در این دوره الزامی است. دوره دکترا دارای دوره آموزشی و فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی است. اگر دانشجو در طول تحصیل نمرات بالایی کسب کند، می‌تواند از مزایای کمک هزینه درسی و دریافت اسکارشیپ بهره‌مند شود.

بهترین دانشگاه های کانادا به همراه رتبه جهانی

در جدول زیر برخی از بهترین دانشگاه های کانادا به همراه اطلاعاتی از ایالت و رتبه جهانی آن دانشگاه آورده شده است. دقت کنید که رتبه جهانی دانشگاه ها جمع‌بندی کلی از تمام امکانات رفاهی و پتانسیل تحصیلی دانشگاه ها است و به این معنی نیست که دانشگاه با رتبه جهانی بالاتر در تمام رشته‌ها برجسته است و اساتید بهتری دارد. در انتخاب دانشگاه باید به رشته خود و رتبه دانشگاه در رشته مورد نظر خود توجه کنید و آن را با سایر دانشگاه‌ها مقایسه کنید.

نام دانشگاه

ایالت

شهر

رتبه جهانی

دانشگاه تورنتو

(University of Toronto)

اونتاریو

تورنتو

22

دانشگاه بریتیش کلمبیا

(The University of British Columbia )

بریتیش کلمبیا

ونکوور

32

دانشگاه واترلو

( University of waterloo )

اونتاریو

واترلو

55

دانشگاه مک گیل

(McGill university )

کبک

مونترال

60

دانشگاه آلبرتا

(University of Alberta )

آلبرتا

ادمونتون

97

دانشگاه یورک

(University of Calgary )

اونتاریو

تورنتو

107

دانشگاه کویین

(Queen's University)

اونتاریو

کینگستون

119

دانشگاه کلگری

(University of Calgary )

آلبرتا

کلگری

122

دانشگاه ام سی مستر

(Mc master university )

اونتاریو

هامیلتون

144

تحصیل در کالج های کانادا چگونه است؟

همانطور که گفتیم سیستم کالج ها در کانادا کمی با سیستم آمریکا متفاوت است. در کالج‌های کانادا اغلب رشته‌های فنی حرفه‌ای و مهندسی تخصصی و کاربردی در دوره‌های کوتاه مدت برگزار می‌شود. بعضی از رشته‌های تحصیلی در کالج‌ها تا مقطع لیسانس نیز ارائه می‌شوند که این مقطع یا در خود کالج تکمیل می‌شود یا با همکاری یکی از دانشگاه‌ها برگزار می‌گردد.

تحصیل در کالج های کانادا

مدت زمان دوره های کالج در کانادا 2 الی 4 سال است. جهت اخذ پذیرش از کالج ها باید دیپلم 12 ساله و مدرک زبان مورد تایید کالج را ارائه نمایید. کالج ها بیشتر از دروس تئوری بر روی دروس عملی تاکید دارند و هدف آن‌ها آماده کردن دانشجو برای ورود به بازار کار است. عموما پس از پایان تحصیل در کالج های کانادا به دانشجو مجوز کار داده می‌شود و دانشجویان می‌توانند بعد از تحصیل برای اخذ اقامت اقدام کنند.

بهترین کالج های کانادا

در جدول زیر تعدادی از بهترین و بزرگترین کالج های کانادا به همراه حوزه حرفه‌ای آن‌ها آورده شده است. کالج‌ ها در کانادا بهترین مکان برای آموختن واحدهای مربوط به کار و اشتغال هستند و همانطور که مشاهده می‌کنید اکثر کالج های خوب کانادا در ایالت اونتاریو واقع شده‌اند.

نام کالج

ایالت

شهر

حوزه حرفه‌ای

کالج سنتنیال

(Centennial College)

اونتاریو

تورنتو

بازرگانی، رسانه، مهندسی و علوم بهداشت، هتل داری

کالج هامبر

(Humber College)

اونتاریو

تورنتو

کسب و کار، هتلداری، علوم بهداشت

کالج جورج براون

   (George Brown College)

اونتاریو

تورنتو

طراحی، کسب و کار، رسانه، علوم بهداشت و مهندسی

کالج سنکا

(Seneca College)

اونتاریو

تورنتو

مالی، کسب و کار، هنرهای کاربردی

کالج رد ریور

(Red River College)

مانیتوبا

ونیپگ

موزیک، رادیو، رسانه

کالج شریدان

(Sheridan College)

اونتاریو

تورنتو

رشته های هنری مانند انیمیشن، گرافیک، عکاسی و ...

کالج لمبتون

(Lambton College)

اونتاریو

سارنیا

آموزش آتش نشانی

کالج فن شاو

(Fanshawe College)

اونتاریو

لندن کانادا

هنرهای کاربردی، کسب و کار و مراقب‌های بهداشتی

کالج موهاک

(Mohawk College)

اونتاریو

هامیلتون

بازرگانی، رسانه، مهندسی و علوم بهداشت

ویزای تحصیلی کانادا

برای افراد خارجی تحصیل در کانادا بدون داشتن ویزای تحصیلی امکانپذیر نیست. برای آنکه اجازه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کانادا را داشته باشید، ملزم به طی مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستید. ویزای تحصیلی کانادا از دسته ویزاهای موقت کانادا محسوب می‌شود و با داشتن آن می‌توانید تا اتمام دوره تحصیلات خود در کشور کانادا اقامت موقت داشته باشید و به هر نقطه از کانادا سفر کنید. این ویزا پس از اتمام دوره تحصیلات تا یکسال قابل تمدید است. برای آشنایی با سایر انواع ویزاهای کانادا، می‌توانید مقاله انواع ویزای کانادا را بخوانید.


مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

اولین مرحله برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ، دریافت پذیرش تحصیلی کانادا است. برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا ابتدا باید با یکی از موسسات آموزشی معتبر و معین کانادا که با عنوان DLI شناخته می‌شوند، ارتباط برقرار کرده و مدارک تحصیلی خود را به آنان ارائه دهید. در صورتی که حد نصاب‌های مورد نظر موسسه آموزشی مورد نظر خود را داشته باشید، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا خواهید شد و نامه قبولی از سمت آن موسسه آموزشی دریافت می‌کنید که به نامه DLI معروف است.

پس از دریافت پذیرش تحصیلی کانادا می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت مهاجرتی و تابعیت کانادا (CIC) برای ارسال درخواست اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. برای گرفتن پکیج درخواست نامه‌تان باید به یک سری سولات درمورد خودتان در وب سایت CIC پاسخ دهید. این سوالات مشخص می‌کنند که شما شایسته انتخاب شدن برای ارسال درخواست‌نامه آنلاین برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا هستید یا خیر و اینکه چه مدارکی را لازم دارید.

در صورت احراز صلاحیت شما، یک کد چک لیست شخصی دریافت خواهید کرد که 60 روز اعتبار دارد و برای تایید درخواست‌نامه آنلاین خود به این کد نیاز دارید. این صفحه همچنین شامل یک راهنمای درخواست نامه، مقدار تقریبی شهریه آموزشی، یک لیست از مدارک مورد نیاز برای تایید و معرفی مراحل بعدی گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

وقتی که برای ارسال درخواست آماده شدید در مرحله ی بعد، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، جایی که کد شخصی چک لیستتان را وارد می‌کنید. سپس لیست مدارک شخصی موردنیاز خودتان را دریافت می‌کنید و به شما اجازه آپلود و ارسال مدارکتان در CIC داده می‌شود. در این مرحله نیاز به برخی پرداخت‌های آنلاین به منظور پرداخت هزینه‌های تشکیل پرونده می‌باشد. پس از این مرحله درخواست شما مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید به شما ویزای تحصیلی اعطا می‌گردد.

بسیاری از افراد با وجود داشتن سوابق تحصیلی درخشان به دلیل عدم اطلاع از پیشنیاز ها و مدارک لازم برای تحصیل در کانادا و همچنین نداشتن تجربه در زمینه روال کاری و مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا نمی‌شوند و اصطلاحا درخواست آنان ریجکت می‌شود. به همین دلیل مشورت گرفتن در زمینه مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا امری مهم و ضروری است که می‌تواند جلوی عدم پذیرش و ریجکت درخواست شما را بگیرد. برای اطلاع از دلایل ریجکتی ویزای کانادا و راه حل‌های رفع آن، می‌توانید مقاله رفع ریجکتی ویزای کانادا را بخوانید.

مشاوران مجرب ما در موسسه حامی مهاجر می‌توانند شما را در روند اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا و همچنین دریافت ویزای تحصیلی کانادا کمک کنند. همچنین در صورت ریجکتی درخواست ویزای تحصیلی شما، می‌توانند جهت رفع ریجکتی شما را راهنمایی کنند. در صورت نیاز به استفاده از خدمات موسسه ما می‌توانید با شماره 02149078 ( خط ویژه ) تماس حاصل فرمایید.

 مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا 

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی را به صورت کامل تکمیل نمایید. تکمیل درست این فرم از اهمیت بسیاری برخوردار است. توصیه می‌شود برای تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی خود حتما از مشاورین آگاه در این حوزه مشاوره بگیرید.
 • نسخه اصلی نامه قبولی شما از سوی موسسات آموزشی معتبر کانادا
 • پاسپورت معتبر یا مدارک سفر که به شما اجازه بازگشت به کشورتان را بدهد.
 • دو قطعه عکس مطابق استاندارهای تعیین شده
 • ارائه گواهی تمکن مالی در مدت اقامت. تمکن مالی شما برای هر سال باید بین 10,000 تا 11,000 دلار باشد.
 • نامه‌ای که در آن هدف شما از تحصیل در کانادا بیان شده باشد.
 • اگر شما قصد تحصیل در کبک را داشته باشید ارائه مدارک زبان فرانسوی در کنار زبان انگلیسی الزامی است
 • گواهی پرداخت هزینه‌ها
 • از دیگر الزامات تحصیل در کانادا داشتن مدرک زبان معتبر است. آزمون‌های قابل پذیرش از سوی موسسات آموزشی کانادا شامل موارد زیر هستند :
  • IELTS Academic
  • TOEFL IBT
  • PTE Academic
  • C1 Advanced 

شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • گرفتن پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی معتبر :

شما باید نمرات لازم در موسسه آموزشی مورد نظرتان را کسب کرده باشید. معمولا بیشتر دانشگاه ها و مدارس کانادا حد نصابی برای معدل شما و نمرات آزمون شما در نظر می‌گیرند. البته می‌توان از برخی موسسات آموزشی بدون مدرک زبان پذیرش تحصیلی دریافت کرد که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

 • تمکن مالی :

شما باید ثابت کنید که در مدت زندگی در کانادا می‌توانید از خودتان و اعضای خانواده که همراه شما هستند حمایت مالی کنید. چنانچه قصد تحصیل بیشتر از یکسال در کانادا را دارید، فقط باید اثبات کنید که توانایی مالی شما به اندازه سال اول تحصیل شما در کانادا می‌باشد.

اگر شما در یکی از گروههای زیر قرار دارید؛ نیازی به اخذ ویزای تحصیلی کانادا نخواهید داشت:

 • اگر شما جز خانواده عضو نماینده مجلس خارجی در کانادا باشید که توسط وزارت امور خارجه، تجارت توسعه کانادا معتبر شناخته شده باشد.
 • اگر شما در برنامه‌ای آموزشی ثبت نام کرده باشید که مدت زمان آن کمتر از شش ماه است.
 • اگر شما شامل قانون نیروهای بازدیدکننده هستید و عضوی از نیروهای مسلح خارجی به حساب می‌آیید.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان تمام انواع ویزای کانادا ملزم به این هستند که به منظور تشکیل پرونده و شروع پروسه بررسی پرونده ویزا، به دفاتر معتبر VAC کانادا مراجعه کنند و در آنجا اطلاعات بیومتریک خود را به ثبت برسانند. اطلاعات بیومتریک شامل انگشت‌نگاری و تصویر برداری است.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

بنابراین شخص متقاضی پس از ثبت آنلاین درخواست خود، باید از دفاتر VAC کانادا نوبت دریافت کند و با مراجعه حضور به این دفاتر اثرانگشت نگاری شده و از او عکس گرفته شود. در صورتی که برای دریافت نوبت از دفاتر VAC کانادا (که در ایران وجود ندارد) دچار مشکل هستید، می‌توانید این کار را به موسسه حامی مهاجر بسپارید، ما می‌توانیم در سریع‌ترین زمان برای شما نوبت بگیریم.

در جدول زیر انواع کارمزدهای ثبت اطلاعات بیومتریک و همچین کارمزد دریافت مجوز تحصیلی آورده شده است.

هزینه به دلار کانادا

نوع کارمزد

85

کارمزد ثبت اطلاعات بیومتریک (به ازای هر شخص)

170

کارمزد ثبت اطلاعات بیومتریک (برای خانواده‌های دونفره یا بیشتر)

255

کارمزد ثبت اطلاعات بیومتریک
 (برای گروه‌های هنری با تعداد اعضای 3 نفر یا بیشتر)

150

کارمزد صدور مجوز تحصیلی (به ازای هر شخص)


هزینه تحصیل در کانادا

در این قسمت سعی شده است، خلاصه‌ای از هزینه های تحصیل در کانادا برای شما بیان شود. برای راحتی بیشتر هزینه های تحصیل در کانادا را در دو بخش هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا و هزینه تحصیل در مدارس کانادا مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای دریافت اطلاعات بیشتر از جزییات هزینه تحصیل در کانادا، می‌توانید مقاله هزینه تحصیل در کانادا را بخوانید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا به عوامل بسیاری بستگی دارد، اما به صورت کلی هزینه های تحصیل در دانشگاههای کانادا بسیار مقرون به صرفه تر از کشورهای اروپایی و آمریکا است. در حالت کلی به مبلغی حدود 20,000 تا 30,000 دلار کانادایی برای هرسال نیاز دارید تا تمامی هزینه های تحصیلی خود را تامین نمایید.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزانی که اقامت دائم کانادا را دارند می‌توانند از سیستم آموزشی دولتی کانادا به صورت رایگان استفاده کنند اما دانش آموزان خارجی جهت تحصیل در مدارس دولتی می‌بایست مبلغی در حدود ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار کانادا بابت شهریه سالیانه پرداخت کنند.

شهریه مدارس خصوصی ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار در سال است که کیفیت و خدمات این مدارس تعیین کننده این شهریه است. مدارس شبانه روزی نیز در بسیاری از ایالات پذیرای دانش آموزان بومی و خارجی هستند. شهریه مدارس شبانه روزی هم در حدود ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار در هر سال است.

میانگین هزینه های زندگی در کانادا

میانگین هزینه های زندگی در کانادا از شهری به شهر دیگری متفاوت است و می‌تواند به نسبت شرایط شما تغییر کند. میانگین هزینه های زندگی در کانادا برای یک شخص عادی، ماهانه 2,730 دلار و برای یک خانواده چهارنفری مبلغی بین 2,158 دلار تخمین زده شده است. برای اطلاع از تمام هزینه‌های زندگی در کانادا می‌توانید مقاله هزینه زندگی در کانادا را بخوانید.

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در دانشگاه ها و مدارس کانادایی، امکان‌پذیر است. برای تحصیل رایگان در مدارس کانادا در صورتی که شما دارنده ویزای تحصیلی باشید یا اینکه اقامت دائم کانادا را داشته باشید؛ فرزند شما می‌تواند به رایگان در مدارس دولتی کانادا به تحصیل بپردازد. در واقع تحصیل در مقاطع آموزشی ابتدایی تا دبیرستان برای شهروندان کانادایی رایگان است و در صورتی که شما شرایط گفته شده در بالا را داشته باشید، فرزند شما نیز می‌تواند به رایگان در مدارس دولتی کانادا به تحصیل بپردارد.

تحصیل رایگان در کانادا

برای تحصیل رایگان در دانشگاه ‌های کانادا نیز راه‌های گوناگونی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دریافت فول فاند تحصیلی از کانادا یا دریافت بورسیه های تحصیلی گوناگون کانادا اشاره کرد. در ادامه به توضیح بیشتر این دو مورد پرداخته و نحوه تحصیل رایگان در کانادا به این شیوه‌ها را بیان خواهیم کرد.

دریافت فول فاند تحصیلی کانادا

یکی از موثرترین شیوه ها برای تحصیل رایگان در کانادا دریافت فول فاند از دانشگاه‌های کاناداست. فاند در واقع کمک مالی است که از طرف دانشگاه یا یک نهاد دیگر به دانشجویان دارای صلاحیت صورت می‌گیرد تا او را در هزینه‌های تحصیل و زندگی یاری دهد و انگیزه دانشجو را برای ادامه تحصیل و انجام تحقیقات افزایش دهد.

فاندهای گوناگونی وجود دارد که در شکل‌های اسکالرشیپ ( تخفیف های شهریه دانشگاه ) ، بورس‌ تحصیلی ، فعالیت به عنوان دستیار آموزشی و یا پژوهشی و یا ترکیبی از هر تمام این‌ها می‌توانند ارائه شوند. به فاندهایی که جزیی از هزینه تحصیل و یا زندگی را پوشش می‌دهند فاندهای جزیی یا پارشیال فاند می‌گویند و  به فاندهایی که تمام هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهند، فاند کامل یا فول فاند می‌گویند.

نحوه دریافت فول فاند تحصیلی از کانادا

بنابراین یکی از راه‌های تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا دریافت فول فاند کانادا است. یکی از راه‌های دریافت فول فاند کانادا ، ارتباط با اساتید دانشگاه های گوناگون کانادا و ارسال CV (نوعی رزومه مفصل تحصیلی) به آن‌هاست، در صورتی که این اساتید CV شما را بخوانند و شما را دارای صلاحیت لازم بدانند، می‌توانند شرایط پذیرش فول فاند شما را فراهم آورند و به این ترتیب با فراهم آمدن هزینه تحصیل و زندگی، شرایط تحصیل رایگان در کانادا برای شما فراهم می‌شود.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد چگونگی دریافت فول فاند تحصیلی، می‌توانید مقاله چگونگی گرفتن فول فاند از آمریکا و کانادا را بخوانید و برای نوشتن یک CVخوب نیز می‌توانید از راهکارهای معرفی شده در مقاله  چگونه یک CV بی نقص بنویسیم؛ بهره ببرید.  

 بورسیه تحصیل در کانادا چیست؟

بورس تحصیلی نیز نوعی کمک مالی است، که می‌تواند قسمت یا بخش کاملی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را تامین نماید. به فردی که تحت پوشش بورس تحصیلی قرار می‌گیرد و از آن استفاده می‌کند، بورسیه می‌گویند. منتها اشتباه رایجی وجود دارد که به جای استفاده از واژه بورس تحصیلی، بورسیه تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی کانادا

یکی دیگر از شیوه‌های تحصیل رایگان در کانادا، استفاده از بورس های تحصیلی کاناداست. بورس های تحصیلی کانادا می‌توانند از طرف دانشگاه‌ها و یا نهادهای خصوصی اعطا شوند و برخی از آنان می‌توانند تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجو را پوشش دهند. در ادامه به معرفی بهترین بورس های تحصیلی کانادا پرداخته و شرایط اخد بورس تحصیلی کانادا را بیان خواهیم کرد.

بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا

بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی Vanier : یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا به شمار می‌رود که در سطح دکترا و دکترای مستقیم ارائه می‌شود. مبلغ اعطا شده توسط بورسیه تحصیلی Vanier پنجاه هزار دلار کانادا در سال و به مدت سه سال است. این بورس دولتی است و در هر سال 166 بورس Vanier اعطا می‌شود. مبلغ اعطا شده توسط این بورس می‌توانید به صورت کامل هزینه زندگی و تحصیل یک دانشجو را فراهم آورد.

بورسیه تحصیلی لستر پیرسون ( Lester pearson) : مخصوص دانشجویان دانشگاه تورنتو است. در هر سال 37 بورس تحصیلی لستر پیرسون به بهترین دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه تورنتو اعطا می‌شود. مبلغ این بورس به حدی است که تمام هزینه‌های شهریه و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد و مدت زمان آن چهار سال است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا : مخصوص دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه بریتیش کلمبیا است. مبلغ بورس تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا پنجاه هزار دلار کانادا در سال و به مدت سه سال می‌باشد. مبلغ این بورسیه نیز می‌تواند تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا را پوشش دهد.

بورسیه تحصیلی اونتاریو تریلیوم (Ontario Trillium)  : بورسیه تحصیلی اونتاریو تریلیوم یا OTS نیز یکی دیگر از بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا به ارزش چهل هزار دلار کانادا در سال است که مدت آن سه سال است. این بورسیه تحصیلی به دانشجویان دکتر اعطا می‌شود و می‌تواند تمام هزینه زندگی و تحصیلی دانشجو را تامین نماید.

بورسیه تحصیلی گرانت بانتینگ ( Banting ) : این بورسیه تحصیلی مخصوص مقطع فوق دکترا می‌باشد. ارزش بورسیه تحصیلی بانتینگ هفتاد هزار دلار کانادا در سال و به مدت دو سال است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کانادا

 • بورس‌های تحصیلی در دانشگاه کارلتون، برای تمام دانشجویان بین المللی جهت تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.
 • بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه Concordia مونترال در دسترس تمام دانشجویان در مقطع کارشناسی است.
 • بورسیه ‌های تحصیلی در دانشگاه Fairleigh Dickinson برای دانشجویان بین المللی در دسترس است.
 • بورسیه های تحصیلی دانشجویان بین المللی در کالج هامبر تورنتو : طیف وسیعی از بورس تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی وجود دارد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا

با بررسی مبحث تحصیل رایگان در کانادا به این جمع بندی رسیدیم که تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا به وسیله ی اخذ بورسیه تحصیلی نیز امکان پذیر خواهد بود، اما شرایط بورسیه تحصیلی کانادا چیست و چه کسانی واجد شرایط دریافت این بورس ها هستند؟ در این بخش به بررسی شرایط بورسیه تحصیلی کانادا می‌پردازیم.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

یکی از شرایط مهم اخذ بورسیه تحصیلی؛ اقدام به موقع برای دریافت آن است. معمولا بورسیه های تحصیلی وقت محدودی برای پذیرش دارند و اگر وقت پذیرش آن‌ها تمام شود، عموما باید تا سال بعد منتظر بمانید. دریافت بورسیه تحصیلی کانادا شرایط سخت و رقابتی دارد و از طرفی فرصت‌های دریافت آن محدود می‌باشد.

در سال 2016 دولت کانادا سهم بزرگی در حدود 13.4 میلیارد دلار را صرف هزینه های مربوط به بورسیه نمود. که این رقم، دولت کانادا را به بزرگترین منبع تامین بورسیه های تحصیلی تبدیل کرد. اما چه کسانی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا هستند؟ افرادی که دارای شرایط زیر باشند؛ می‌توانند در برنامه کمک هزینه تحصیلی کانادا شرکت کنند :

 • برای دوره ی تحصیلی بیش از دو ترم ثبت نام کرده باشید.
 • جواز تحصیل معتبر داشته باشید.
 • دانشجویی دارای صلاحیت باشید و بتوانید لیاقت خود را در زمینه‌ای تحصیلی و پژوهشی به خوبی نشان دهید.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

اگر شما نیز قصد تحصیل در کانادا را دارید اما موفق به دریافت مدرک معتبر زبان همچون آیلتس یا تافل نشده‌اید، ناامید نشوید. تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان نیز ممکن است. درست است که داشتن مدرک زبان معتبر، امتیاز بالایی برای دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی کانادا دارد، اما امکان این وجود دارد که بسیاری از دانشگاه‌ها بدون داشتن مدرک زبان شما را پذیرش کنند. برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان سه راه کلی وجود دارد.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

راه اول: گواهی مهارت انگلیسی برای کانادا را بگیرید.

راه دوم: برای دانشگاهی درخواست دهید که از شما مدرک زبان نخواهد. اسامی برخی از این دانشگاه‌ها به شرح زیر است:

 • کالج اوکاناگان
 • دانشگاه کنکوردیا
 • کالج کامبرین
 • دانشگاه مموریال
 • کالج سنتا تورنتو
 • دانشگاه ریجنا
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه وینیپگ
 • دانشگاه بروک
 • دانشگاه کارلتون

راه سوم: دوره های زبان انگلیسی را به صورت آنلاین سپری کنید و از مدارک معتبر آنلاین و ساده‌تر به جای مدارک آیلتس و تافل بهره ببرید.

تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا، راه‌های گوناگونی دارد که با توجه به شرایط شخصی هر فرد، مقطع تحصیلی او و دانشگاهی که قصد دارد در آن تحصیل نماید،ممکن است نیاز به اقدامات خاص و ویژه‌ای باشد. به همین دلیل مشاوره با یک موسسه مهاجرتی معتبر در این خصوص بسیار می‌تواند شما را کمک کند. موسسه حامی مهاجر متخصص دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا بدون مدرک زبان است و در صورت نیاز به خدمات ما می‌توانید با شماره  02148406 ( خط ویژه ) تماس حاصل فرمایید.

 کار حین تحصیل در کانادا

یکی از امتیازهایی که دانشجویان در حین تحصیل دارند اجازه کار در حین تحصیل است. این امکان به دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته را می‌دهد. کار در حین تحصیل مزیت بزرگی است که بسیاری از کشورهای دیگر آن را ندارند و به افراد دارای ویزای تحصیلی اجازه کار نمی‌دهند.

کار حین تحصیل در کانادا

شما می‌توانید با کار حین تحصیل در کانادا بخش زیادی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تامین کنید. این کار همچنین می‌تواند تجربه بزرگ کاری برای شما باشد و با به دست آوردن تجربه کار و زندگی کانادایی می‌توانید بعد از تحصیل، اقامت موقت خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل نمایید. روش‌هایی برای تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت دائم کانادا وجود دارد که در بخش بعد آن را توضیح می‌دهیم.

اخذ اقامت دائم کانادا به وسیله تحصیل در کانادا

توجه داشته باشید که محصلان بین المللی در ابتدای ورودشان به کانادا قادر به اخذ اقامت دائمی خود نخواهند بود و زمانی می توانند برای اقامت دائمی کانادا اقدام نمایند که تحصیلشان در این کشور به اتمام رسیده باشد. برای اخذ مهاجرت تحصیلی به کانادا ابتدا نیازمند اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستید.

پس از پذیرش گرفتن در یکی از مراکز آموزشی کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید در این کشور به تحصیل پرداخته و در کنار تحصیل کار کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که راحت‌تر از عهده مخارج زندگی و تحصیل در کانادا بربیایید و در کانادا تجربه کاری کسب نمایید.

 پس از پایان تحصیلات در کانادا می‌توانید به وسیله یکی از دو روش کلاس تجربه کانادایی (CES)یا برنامه استانی کانادا (PNP) اقامت موقت خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید. برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد روش‌های مهاجرت به کانادا و روش تبدیل کردن اقامت موقت تحصیلی به اقامت دائم کانادا، می‌توانید مقاله اقامت و مهاجرت به کانادا 2020: 5 روش برای اخذ اقامت  را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم به بررسی ابعاد مختلف چگونگی تحصیل در کانادا و هزینه های تحصیل در این کشور بپردازیم. در این مقاله ضمن شرح چگونگی تحصیل در مدارس و دانشگاه های کانادا ، چیستی ویزای کانادا را نیز توضیح داده و مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را نیز بیان کردیم.

در ادامه مقاله نیز به هزینه تحصیل در کانادا پرداختیم و چگونگی تحصیل رایگان در کانادا را مورد بررسی قرار دادیم. در انتها نیز گفتیم که تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است و همچنین می‌توان به وسیله تحصیل ، اقامت دائم کانادا را اخذ نمود.

امیدواریم که توانسته باشیم، به افزایش آگاهی و اطلاعات شما در زمینه تحصیل در کانادا و پذیرش تحصیلی کانادا کمک کرده باشیم. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی درباره تحصیل در کانادا و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا (حتی بدون مدرک زبان) می‌توانید به وسیله شماره 02148406 ( خط ویژه ) با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 8
MaMaD
سلام . بنده 18 سال سن دارم و دیپلم کامپیوتر با معدل تقریبا 18 دارم .زبانم در حد ilts4 میتونم زبانم رو بهتر کنم . تمکن مالی تقریبا 200 الی 300 میلیون دارم . شانسم برای تحصیل ، فاند یا بورسیه در کانادا چقدر است ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام. وقت بخیر. شرایط شما باید توسط کارشناسان بررسی شود. می‌توانید از بخش دریافت زمان مشاوره آنلاین حامی مهاجر، به این منظور استفاده کنید.

ناشناس
با سلام و احترام از اطلاعات اولیه که مطالعه کردم دل گرم کننده برای بنده و امید به ادامه زندگی داشت تحصیلات بنده کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و مدت 20 سال تهیه کننده آثار فرهنگی بودم
ناشناس
سلام کاملا ساده و مفید بود ممنون از شما بابت معرفی سایت ها و راهنماییتون
ناشناس
با درودی دوباره بازم تشکر میکنم از اینهمه اطلاعات کاملی که در اختیار میگذارید.