20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

مزایای اقامت ترکیه

مزایای انواع اقامت و پاسپورت ترکیه (بررسی کامل)

کشور ترکیه، یکی از پربازدیدترین مقاصد توریستی حال‌حاضر دنیا است و در طی چند سال اخیر، همواره در میان کشورهای پرگردشگر جهان قرار داشته است. تا آنجا که سال گذشته، بیش از 50میلیون نفر راهی این کشور شدند و از جاذبه‌های توریستی‌وگردشگری آن دیدن کردند.

با این وجود، تنها جاذبه‌های توریستی ترکیه نیستند که مسافران را به خود جذب می‌کنند، بلکه امکانات رفاهی و مزایای اقامت ترکیه نیز از دیگر دلایلی هستند که پای افراد بسیاری را به این سرزمین باز می‌کنند و فکر اقامت در ترکیه را به ذهن آن‌ها می‌اندازند.

به همین خاطر، در این مقاله می‌خواهیم به‌صورت کامل درباره مزایای اقامت ترکیه صحبت کنیم و ویژگی‌های هر یک از انواع گوناگون اقامت ترکیه را ذکر کنیم. یعنی ضمن پاسخ‌دادن به سوال مزایای اقامت ترکیه چیست، روش های اخذ اقامت ترکیه را نیز بیان می‌کنیم و تک‌به‌تک، ویژگی‌های اقامت ترکیه با اجاره خانه، اقامت ترکیه با خرید خانه و اقامت ترکیه از طریق کار را بررسی می‌کنیم.

به این صورت که مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه، مزایای کیملیک کارت ترکیه، مزایای اقامت یکساله ترکیه، مزایای اقامت موقت ترکیه، مزایای اقامت کاری ترکیه و مزایای زندگی در ترکیه را بیان می‌کنیم و سپس به‌صورت جداگانه، مزایای پاسپورت ترکیه و مزایای شهروندی ترکیه را بررسی می‌کنیم. در نهایت نیز به معایب زندگی در ترکیه می‌پردازیم تا در خصوص تمام زوایای زندگی در این سرزمین صحبت کرده باشیم. با ما همراه باشید.

حامی مهاجر، موسسه مهاجرتی معتبری است که در زمینه اخذ اقامت ترکیه، به مراجعین خود خدماتی تخصصی ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به اخذ انواع ویزای ترکیه، اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه اشاره کرد. ضمنا شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

مزایای اقامت ترکیه چیست؟

ترکیه، یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای حال‌حاضر آسیا محسوب می‌شود و زندگی در آن، با نکات مثبت بسیاری همراه است. از جمله اینکه این کشور، در یکی از پرآب‌ترین مناطق کره زمین قرار گرفته است و توسط دریاهای مدیترانه، مرمره، سیاه و اژه محاصره شده است. بنابراین از مزایای اقامت ترکیه این است که در این سرزمین عمدتا مشکل آب وجود ندارد و ساکنین آن، کم‌تر با مشکلات ناشی از کم‌آبی روبه‌رو خواهند شد.

دیگر اینکه طبیعت ترکیه زبانزد است و مراتع سبز بسیاری دارد. چنان‌که شهرهای آنتالیا، کوش آداسی و... به‌واسطه طبیعت زیبای خود، سالانه پذیرای گردشگران بسیاری هستند. ضمنا صنعت عمران این کشور نیز رو به پیشرفت است و بسیاری از ساختمان‌های نوساز آن، ظاهری لوکس و ساختاری مستحکم دارند. بنابراین افراد با اقامت در این سرزمین هم می‌توانند از مناظر زیبای ترکیه لذت ببرند و هم زندگی پرآرامشی را در ساختمان‌های ایمن این کشور سپری کنند.

علاوه بر این‌ها، صنعت مد و فشن ترکیه نیز بسیار پیشرفته است و البسه تولید‌شده در این سرزمین، کیفیت قابل‌توجهی دارند. ضمن اینکه به دلیل برقراری تجارت آزاد بین ترکیه و دیگر کشورهای جهان، لباس‌های ترک در طی سالیان اخیر توانسته‌اند راه خود را به بازارهای بزرگ اروپایی باز کنند تا به این ترتیب، ترکیه به یکی از کشورهای پیشتاز جهان در عرصه تولید پوشاک تبدیل بشود. بنابراین بهره‌مندی از لباس‌های باکیفیت و خوش‌قیمت، از دیگر مزایای اقامت در ترکیه محسوب می‌شود.

از جمله دیگر مزایای اقامت ترکیه، باید به سیستم حمل‌ونقل پرسرعت این کشور نیز اشاره کرد که از وقت ساکنین ترکیه محافظت می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون هیچ دردسری، به مقصد خود برسند. ضمن اینکه سیستم سلامت ترکیه هم بسیار کامل است و تمامی افراد، از پوشش بیمه‌ای مناسبی برخوردار هستند.

اما چگونه می‌توان اقامت ترکیه را اخذ کرد و از این مزایا بهره‌مند شد؟ همراهمان باشید تا به‌اتفاق یکدیگر، برخی از مهم‌ترین روش های اخذ اقامت ترکیه را بررسی کنیم.

روش های اخذ اقامت ترکیه

به‌صورت کلی، می‌توان اقامت ترکیه را به اقامت توریستی یکساله و اقامت دائم ترکیه تقسیم کرد که در ادامه، هر دو مورد را بررسی کنیم. اما پیش از آن، باید این مطلب مهم را ذکر کنیم که داشتن اقامت توریستی ترکیه به معنی اخذ پاسپورت این کشور نیست. بلکه دریافت اقامت دائم ترکیه است که به اخذ پاسپورت این کشور و زندگی همیشگی در آن منجر می‌شود.

ضمن اینکه مجوز اقامت برای ایرانیان تنها در صورتی صادر می‌شود که افراد، بخواهند بیش از 90 روز در ترکیه باشند. زیرا ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به هیچ مجوزی و تنها با پاسپورت، 90 روز در ترکیه زندگی کنند.

اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

اقامت ترکیه با اجاره خانه

در سالیان گذشته، اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه یکی از آسان‌ترین روش‌های اخذ اقامت ترکیه محسوب می‌شد و افراد بسیاری، از این طریق موفق شده بودند اقامت یکساله ترکیه را به‌دست بیاورند. اما طبق آخرین دستورالعمل‌های اداره مهاجرت این کشور، دیگر گرفتن اقامت ترکیه با اجاره خانه امکان‌پذیر نیست و افراد برای اینکه بتوانند اقامت موقت ترکیه را اخذ کنند، باید از روش‌های دیگری اقدام کنند.

اقامت ترکیه با خرید خانه

دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه، به دو شیوه امکان‌پذیر است. یکی دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه کمتر از 400هزار دلار و دیگری اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه به ارزش بیش از 400هزار دلار. در شیوه اول، افراد می‌توانند با خرید ملکی به ارزش کمتر از 400هزار دلار، اقامت توریستی ترکیه را به‌دست بیاورند و به‌مدت یک سال، بدون هیچ مشکلی در این کشور زندگی کنند.

گفتنی است که در این روش شرط حضور در ترکیه وجود ندارد و افراد می‌توانند با خروج از ترکیه، همچنان اقامت این کشور را داشته باشند. ضمن اینکه این‌دسته از متقاضیان اخذ اقامت ترکیه، می‌توانند از طریق اجاره‌دادن خانه خود به کسب درآمد بپردازند یا با خرید خانه در یک منطقه مناسب، بر روی املاک سرمایه‌گذاری کنند.

اما در سمت مقابل، شیوه دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه با ارزش بیش از 400هزار دلار وجود دارد که نه‌تنها سبب اخذ اقامت دائمی ترکیه می‌شود، بلکه به دریافت پاسپورت این کشور نیز می‌انجامد. بنابراین از آنجایی که افراد با داشتن پاسپورت ترکیه، می‌توانند مانند هر شهروند دیگری به کار و تحصیل در ترکیه بپردازند و از تمام امکانات اجتماعی این کشور بهره‌مند شوند، می‌توان گفت این روش از بهترین شیوه‌های دریافت اقامت ترکیه محسوب می‌شود.

ضمن اینکه در این شیوه از دریافت اقامت ترکیه نیز، شرطی مبنی بر حضور همیشگی فرد در ترکیه وجود ندارد. گفتنی است که ما در خصوص مزایای پاسپورت ترکیه، در بخش‌های بعدی مقاله به‌صورت مفصل صحبت خواهیم کرد. اما پیش‌تر از این، در خصوص چگونگی خرید خانه در ترکیه مقاله راهنمای کامل خرید خانه و ملک در ترکیه را آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

همچنین شما برای می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه، با شماره 02148000957 تماس بگیرید و از راهنمایی‌های کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر استفاده کنید.

اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق کار، از جمله اقامت‌های دائمی ترکیه به‌حساب می‌آید که تمدیدپذیر است و پس از چند سال، می‌تواند به دریافت پاسپورت این کشور منجر شود. به این صورت که هر شخص خارجی، اگر 5 سال در ترکیه کار کند و بیمه و مالیات خود را بپردازد، می‌تواند پاسپورت این سرزمین را دریافت کند.

ضمنا برای ثبت شرکت نیز چنین شرایطی حاکم است. یعنی چنانچه افراد بخواهند برای اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت اقدام کنند، باید پس از طی‌کردن مراحل ثبت شرکت، کسب‌وکار خود را به‌مدت 5 سال فعال نگه دارند تا در نهایت، واجد شرایط اخذ پاسپورت ترکیه بشوند.

اما گفتنی است که قدم اول در اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، دریافت چالیشما ایزین یا همان مجوز کار است. زیرا در ترکیه، کارکردن بدون مجوز تخلف است و مجازات دارد. ضمن اینکه چنانچه افراد قصد کار در ترکیه را داشته باشند و بخواهند برای اقامت ترکیه از طریق کار اقدام کنند، ابتدا باید کار مناسب خودشان را بیابند و سپس نسبت به دریافت کارت چالیشما ایزین و ویزای کار ترکیه اقدام نمایند.

همچنین بخوانید: اخذ ویزای کاری ترکیه

نکته مهم این است که روش‌هایی دیگری نیز مانند اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل، ازدوج و... برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد که ما همه این‌ها را، قبلا در مقاله همه‌چیز درباره مهاجرت به ترکیه توضیح داده‌ایم. آن را مطالعه کنید.

مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه

پس از بررسی برخی از مهم‌ترین روش های اخذ اقامت ترکیه و ارائه توضیحاتی پیرامون آن‌ها، اکنون نوبت آن است تا به مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه بپردازیم. اما پیش از این، ابتدا لازم است در خصوص چیستی این کارت صحبت کنیم و بگوییم کیملیک کارت چیست.

کیملیک، در لغت به‌معنای هویت است و کیملیک کارت، کارت ملی شهروندان ترکیه محسوب می‌شود. گفتنی است که وجود این کارت هویت برای تمامی افراد الزامی است و اطلاعات شهروندان بر روی آن درج می‌شود. بنابراین کسانی هم که می‌خواهند بیش از سه ماه در ترکیه اقامت کنند، حتما باید کیملیک کارت را اخذ کنند. گفتنی است که در صورت صدور کیمیلیک برای مهاجران، به آن کیملیک اتباع خارجی یا کارت اقامت ترکیه نیز می‌گویند.

از جمله شرایط گرفتن کیملیک کارت ترکیه این است که افراد، حتما باید برای خود بیمه سلامتی خریداری کرده باشند و برخلاف قوانین مهاجرتی ترکیه، عملی مرتکب نشده باشند. البته منظور از این گفته، لزوما دوری از ارتکاب جرم نیست. زیرا همان‌طور که گفتیم، کارکردن بدون مجوز نیز می‌تواند تخلف به‌حساب بیاید و مانع از صدور کیملیک کارت افراد بشود.

در ادامه، به ویژگی‌های کارت هویتی ترکیه می‌پردازیم و می‌گوییم مزایای کیملیک کارت ترکیه چیست.

مزایای کیملیک کارت ترکیه

کیملیک کارت ترکیه

از جمله مزایای کیملیک کارت ترکیه این است که دارندگان این کارت، هزینه کم‌تری را برای استفاده از سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی پرداخت خواهند کرد. ضمن اینکه برای شهروندان این کشور، ورود به بسیاری از موزه‌ها، مناطق تفریحی، اماکن تاریخی و... رایگان یا مشمول تخفیف است. بنابراین دسترسی آسان به جاذبه‌های توریستی و گردشگری ترکیه، از دیگر مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه یا همان کیملیک کارت است.

علاوه بر این، با داشتن کیملیک کارت ترکیه می‌توان سیم‌کارت بلندمدت این کشور را تهیه کرد و از خدمات مخابراتی این سرزمین بهره برد. زیرا سیم‌کارت‌های توریستی ترکیه تاریخ انقضا دارند و پس از گذر سه ماه، از کار میفتند. اما سیم‌کارت‌های بلندمدت تاریخ انقضا ندارند و تا آخرین روز اقامت در ترکیه، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

ضمن اینکه امکان افتتاح حساب در ترکیه و استفاده از خدمات دولتی این کشور، از دیگر مزایای کیملیک کارت ترکیه محسوب می‌شوند. چرا که افراد به‌لطف تراشه‌های الکترونیکی موجود در کارت اقامت خود، می‌توانند در بسیاری از نهادهای دولتی تراکنش انجام بدهند یا از این کارت خود، به‌جای کارت‌های اعتباری استفاده کنند.

دیگر اینکه افراد با داشتن کیملیک کارت ترکیه، می‌توانند انشعاب آب و برق را به نام خود کنند. زیرا یکی از اقدامات اولیه به‌هنگام خرید یا اجاره ملک در ترکیه، این است که افراد حتما باید انشعاب خانه جدید را به نام خود بزنند تا برای پرداخت مالیات، مشکلی ایجاد نشود. بنابراین از جمله مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه این است که این عمل به‌راحتی صورت می‌پذیرد.

در نهایت نیز باید به این اشاره کنیم دارندگان کیملیک کارت ترکیه در صورتی که بتوانند گواهینامه رانندگی خود را دریافت کنند، گواهینامه و کارت هویتی ایشان ادغام می‌شود. بنابراین دیگر نیازی به حمل کارت‌های اضافی نیست و در مواقع نیاز، تنها ارائه کیملیک کارت کافی است.

مزایای اقامت یکساله ترکیه

چنان‌که پیش از این گفتیم، اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه دیگر ممکن نیست. با این حال افراد می‌توانند با خرید خانه، اقامت یکساله ترکیه را اخذ کنند و زندگی بی‌دغدغه‌ای را در این سرزمین آغاز کنند. گفتنی است که این اقامت تمدیدپذیر است و افراد می‌توانند در پایان هر سال، مجددا اقامت خود را تمدید کنند.

اما مزایای اقامت یکساله ترکیه چه مواردی هستند؟ به‌طور کلی، اجازه اقامت ترکیه این امکان را به شما می‌دهد که ضمن زندگی در این سرزمین، در مدارس و دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید، حساب بانکی باز کنید، گواهینامه رانندگی ترکیه را اخذ کنید، پس از دریافت مجوز کار به کارکردن در این سرزمین مشغول شوید و...

همچنین باید گفت که مجوز اقامت موقت ترکیه، می‌تواند برای هر یک از اهداف زیر صادر شود:

 • برای اهداف گردشگری (البته ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزای ترکیه یا دریافت مجوز اقامت این کشور، به‌مدت 90 روز در این سرزمین زندگی کنند. اما برای اقامت بیش از 90 روز، باید مجوز اقامت ترکیه اخذ شود.)
 • برای انجام تحقیقات علمی
 • برای ایجاد ارتباطات تجاری، ثبت شرکت و...
 • برای تحصیلات یا شرکت در دوره‌های آموزشی
 • برای درمان پزشکی (در صورتی که شخص ناقل بیماری‌های خطرناک نباشد)

بنابراین افراد چه برای گشت‌وگذار راهی ترکیه شده باشند و چه برای تحصیلات قدم در این سرزمین گذاشته باشند، در صورتی که بیش از 90 روز در این سرزمین بمانند و اقامت موقت ترکیه را اخذ کنند، می‌توانند از تمامی مزایای اقامت یکساله ترکیه بهره‌مند بشوند. در ادامه، تعدادی از این مزایای اقامت موقت ترکیه را بررسی می‌کنیم.

مزایای اقامت موقت ترکیه

برخی از مهم‌ترین مزایای اقامت موقت ترکیه، از این قرارند:

 • امکان افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه، یکی از مزایای اقامت موقت ترکیه است.
 • برخورداری از آموزش رایگان زبان ترکی، برای افراد دارای اقامت ترکیه
 • امکان تحصیل فرزندان در مدارس بین المللی
 • اخذ اقامت ترکیه، بدون شرط حضور در این کشور
 • امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • اخذ بی‌دردسر مجوز کسب‌وکار (در کمتر از یک هفته)
 • امکان اشتغال در ترکیه، با حقوق پایه حدودا دو برابر ایران
 • دریافت وام با سود کم، در صورت راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه
 • امکان تحصیل فرزندان در مدارس ایرانی موردتایید آموزش‌وپرورش
 • خرید خودروهای روز دنیا به صورت اقساطی و معاف از مالیات برای ایرانیان
 • امکان دریافت کارت اعتباری یا مستر کارت برای پرداخت‌های اینترنتی بین‌المللی
 • سهولت در دریافت ویزای آمریکا، کانادا، انگلستان و ویزای شینگن برای ایرانیان مقیم ترکیه

مزایای اقامت کاری ترکیه

اقامت کاری ترکیه

از جمله مهم‌‌ترین معایب زندگی در ترکیه این است که در این سرزمین، فرصت‌های شغلی محدودی برای مهاجران خارجی وجود دارد. چرا که به‌صورت کلی، وضعیت بازار کار ترکیه تعریف چندانی ندارد و ساکنین این کشور نیز با مشکلاتی روبه‌رو هستند. بنابراین مشغول‌به‌کارشدن در ترکیه، نیازمند صبر و تلاش بیشتری است.

با این وجود، کشور ترکیه به‌سبب ظرفیت بالای گردشگری و نیز اهمیتی که برای صنعت توریسم قائل است، موقعیت‌های شغلی متنوعی در زمینه‌های مرتبط با گردشگری دارد. از جمله اینکه بسیاری از هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و... نیاز به نیروی کار دارند. یا حتی به‌دلیل تعدد گردشگران در بسیاری از شهرهای ترکیه، امکان تاسیس هتل و رستوران نیز در این مناطق وجود دارد که همین، خود یکی از مزایای اقامت کاری در ترکیه است.

از سوی دیگر، به این خاطر که ترکیه با کمبود نیروی درمانی روبه‌رو است، افراد می‌توانند برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپیزشکی راهی این کشور بشوند و به فعالیت در زمینه‌های گفته‌شده بپردازند. به خصوص که دولت ترکیه در طی چند سال اخیر، همواره بر افزایش تعداد متخصصین درمانی تاکید داشته است.

علاوه بر این، می‌توان گفت که بحث کار نیمه‌وقت نیز در ترکیه به‌شدت داغ است و افراد می‌توانند شانس خود را برای فعالیت در یکی از این مشاغل امتحان کنند. هتل‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خوابگاه‌ها، آموزشگاه‌ها و... از جمله مجموعه‌هایی هستند که امکان کار پاره‌وقت را برای افراد فراهم می‌کنند. بنابراین از دیگر مزایای اقامت کاری ترکیه، می‌توان به امکان فعالیت در مشاغل نیمه‌وقت اشاره کرد.

مزایای زندگی در ترکیه

پیش از بیان مزایای زندگی در ترکیه، ذکر این نکته ضروری است که در بسیاری موارد، فرهنگ مردم این کشور به فرهنگ مردم ایران شباهت دارد. بنابراین به‌سبب همین اشتراکات فرهنگی است که مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان، راحت‌تر از زندگی در سایر نقاط جهان است.

از جمله اینکه اکثر اهالی ترکیه بسیار مهمان‌نواز و خوش‌برخوردند و از لحاظ رفتاری، تا حد زیادی به ایرانیان شباهت دارند. به‌عنوان مثال، احترام ویژه‌ای برای سالمندان قائل‌اند و همین، خود یکی از مزایای زندگی در ترکیه محسوب می‌شود. دیگر اینکه فرهنگ غذاخوردن مردم این کشور هم به فرهنگ غذاخوردن ایران نزدیک است و بیشتر افراد، از غذاهای کبابی استفاده می‌کنند. ضمن اینکه اکثر ساکنین ترکیه مسلمانند و به همین دلیل، غذاهای این کشور به‌صورت حلال طبخ می‌شود.

در رابطه با فرهنگ غذایی ترکیه، ذکر این نکته نیز ضروری است که غذاهای ترک تنوع زیادی دارند و عموما بسیار لذیذند. بنابراین افراد می‌توانند با زندگی در ترکیه، از این تنوع غذایی گسترده لذت ببرند و فرصت چشیدن طعم‌های جدیدی را به‌دست بیاورند.

علاوه بر این موارد، آب‌وهوای این کشور نیز بسیار تعریفی است و از اصلی‌ترین مزایای زندگی در ترکیه به‌حساب می‌آید. تا آنجا که بسیاری از مسافران، سفرشان را طوری برنامه‌ریزی می‌کنند تا بیشترین بهره را از آب‌وهوای دل‌پذیر این سرزمین ببرند و تعطیلات خود را، در میان وزش‌های ملایم نسیم مدیترانه‌ای سپری کنند.

دیگر اینکه کشور ترکیه، شب‌های زنده‌ای دارد و تجربه زیست شبانه آن، بی‌اندازه لذت‌بخش است. همچنین تاریخ این سرزمین بسیار غنی است و در جای‌جای آن، آثاری تاریخی از گذشته بر جای مانده است. بنابراین بازدید از جاذبه‌های تاریخی این کشور و غرق‌شدن در میان صفحات تاریخ، می‌تواند از دیگر مزایای زندگی در ترکیه باشد.

در نهایت باید به این مورد نیز اشاره کنیم که مردم این کشور، برخورد بسیار خوبی با حیوانات دارند و احترام ویژه‌ای برای حقوق این موجودات قائلند. تا آنجا که در سال 2016، مجسمه معروف «تمبیلی» را در شهر استانبول بنا کردند. بنابراین این مورد نیز، یکی از قابل‌توجه‌ترین مزایای زندگی در ترکیه است.

مزایای پاسپورت ترکیه

مزایای پاسپورت ترکیه

اخذ پاسپورت ترکیه، به‌معنای دریافت اقامت دائم این کشور است. یعنی افراد با دریافت گذرنامه ترکی خود، می‌توانند مادام‌العمر در ترکیه زندگی کنند و بی هیچ مشکلی، اوقات خود را در این سرزمین بگذرانند. البته باید بدانید که اقامت دائم ترکیه نیز مانند اقامت موقت آن، شرط حضور ندارد. بنابراین برای داشتن پاسپورت ترکیه، احتیاجی به حضور همیشگی فرد در این سرزمین نیست.

همچنین گفتنی است پاسپورت ترکیه، از جمله پاسپورت‌های معتبری است که به‌واسطه آن، می‌توان سفر بی‌دردسری را به بیش از 111 کشور جهان تجربه کرد. به این صورت که دارندگان پاسپورت ترکیه بی آنکه نیازی به اخذ ویزا باشد، می‌توانند از 70 کشور دنیا بازدید کنند و در سفر به 36 کشور دیگر نیز، ویزایشان را در بدو ورود به مقصد دریافت کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند پیش از ورود به 5 کشور، ویزای الکترونیکی این کشورها را اخذ کنند. بنابراین امکان سفر آسان به کشورهای دنیا، از مهم‌ترین مزایای پاسپورت ترکیه است.

در این بین، ذکر این نکته ضروری است که ما در خصوص پاسپورت ترکیه، ارزش آن و شرایط دریافتش قبلا به‌صورت کامل صحبت کرده‌ایم و ریزبه‌ریز جزئیاتش را شرح داده‌ایم. می‌توانید آن را در این صفحه مطالعه کنید: چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم؟

علاوه بر این، یکی دیگر از مزایای اقامت دائم ترکیه، امکان ایجاد هویت جدید است. به این صورت که افراد به‌هنگام دریافت پاسپورت ترکیه، می‌توانند اسم‌وفامیل جدیدی برای خود انتخاب کنند و هویت قبلی‌شان را ترک کنند. البته گفتنی است هیچ اجباری برای لغو تابعیت قبلی وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند هم‌زمان، هر دو تابعیت خود را حفظ کنند. با این حال، ساخت هویت جدید با مزایایی همراه است؛

از جمله اینکه افراد می‌توانند با اخذ تابعیت دوم، بر محدودیت‌های پاسپورت اول خود غلبه کنند. به‌عنوان مثال، بسیاری از اتباع کشور چین به این خاطر که برای ورود به آمریکا مشکل دارند، ابتدا پاسپورت ترک خود را اخذ می‌کنند و سپس با تغییر نام و نام‌خانوادگی و ساخت هویت جدید، اقدامات لازم را برای اخذ ویزای ایالات متحده صورت می‌دهند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند موانع موجود بر سر راه مهاجرتشان به آمریکا را از بین ببرند.

ضمن اینکه ترکیه روابط دوستانه‌ای با آمریکا دارد و افراد در صورت داشتن پاسپورت این کشور، راحت‌تر می‌توانند برای اخذ اقامت آمریکا اقدام کنند. همچنین به‌سبب عضویت ترکیه در ناتو، این کشور با دولت‌های اروپایی نیز روابط نزدیکی دارد و همین مسئله، یکی دیگر از مزایای اقامت دائم ترکیه است.

جدا از تمامی این موارد، افراد می‌توانند با دریافت پاسپورت ترکیه به برخی از رویاهای خود نیز جامه عمل بپوشانند. به‌عنوان مثال، نوجوانانی که آرزوی فوتبالیست‌شدن را در سر می‌پرورانند، می‌توانند با اخذ پاسپورت ترکیه و ورود به آکادمی‌های فوتبال این کشور، فرصت دیده‌شدن را به‌دست بیاورند و قدم در رقابت‌های اروپایی بگذارند.

زیرا ساختار آکادمی‌های فوتبال ترکیه بسیار اصولی است و این آموزشگاه‌ها، در طی سالیان اخیر توانسته‌اند بازیکنان شاخصی نظیر هاکان چالهان اوغلو، چنگیز اوندر، بوراک ایلماز، مریه دمیرال و... را به جهان فوتبال معرفی کنند. ضمن اینکه تیم‌ملی فوتبال ترکیه نیز سابقه سوم‌شدن در رقابت‌های جام‌جهانی 2002 را در کارنامه خود دارد و در این‌زمینه، عملکر خوبی از خود به‌جای گذاشته است.

در یک نگاه کلی، می‌توان سایر مزایای پاسپورت ترکیه را این‌چنین دسته‌بندی کرد:

 • امکان درخواست پاسپورت برای همسر و فرزندان زیر 18سال متقاضی
 • امکان پیگیری فرایند اخذ پاسپورت، بدون شرط حضور
 • امکان تحصیل رایگان و مشغول‌به‌کارشدن در ترکیه
 • اخذ راحت‌تر انواع ویزای آمریکا، بریتانیا و کانادا
 • امکان سفر آسان به بیش از 111 کشور جهان
 • امکان داشتن تابعیت دوگانه
 • کیفیت زندگی قابل‌قبول

مزایای شهروندی ترکیه

پس از ذکر مزایای پاسپورت ترکیه، اکنون می‌خواهیم مزایای شهروندی ترکیه را نیز بررسی کنیم و ببینیم شهروندان این کشور، از چه امکاناتی برخوردار هستند. به همین خاطر، همان‌طور که پیش از این نیز گفتیم، باید اول از همه به عضویت ترکیه در ناتو اشاره کنیم. زیرا به‌سبب معاهدات گوناگونی که بین این سرزمین و دیگر کشورهای عضو ناتو تنظیم شده است، امروزه ارزش پاسپورت ترکیه بسیار زیاد است و این، خود یکی از مهم‌ترین مزایای شهروندی ترکیه است.

دیگر اینکه برخلاف پاسپورت ایران، اعتبار پاسپورت ترکیه ده‌ساله است و شهروندان این کشور می‌توانند بدون هیچ دردسری به ویزای مولتی آمریکا با اعتبار 6 ماه تا 10 سال دست پیدا کنند یا اینکه ویزای پنج‌ساله کانادا را اخذ کنند.

در حالی که به‌سبب اعتبار کوتاه‌مدت پاسپورت ایران، ویزای توریستی کانادا به حای ویزای ده‌ساله به صورت ویزای پنج‌ساله صادر می‌شود. همچنین به‌دلیل نبود روابط دیپلماتیک بین ایران و آمریکا، ویزای توریستی آمریکا نیز برای ایرانیان، تنها به صورت 6ماهه و سینگل صادر می‌شود. بنابراین باید گفت که اخذ آسان ویزای آمریکا و کانادا، از دیگر مزایای شهروندی ترکیه محسوب می‌شود.

از طرف دیگر، برخی روش های مهاجرت به سرزمین‌های اروپایی و آمریکایی، تنها ویژه شهروندان ترک است. بنابراین شهروندان کشورهای دیگر می‌توانند با دریافت پاسپورت ترکیه، از این فرصت‌های مهاجرتی استفاده کنند و خودشان را با روش‌های گوناگونی به آمریکا و اروپا برسانند.

در نهایت نیز باید به این اشاره کنیم که ساکنین ترکیه، از تمامی حقوق شهروندی این کشور برخوردار هستند. یعنی از مزایای شهروندی ترکیه این است که افراد می‌توانند در انتخابات رای بدهند، برای نامزدی در این گزینش سیاسی اقدام کنند، از برنامه‌های بازنشستگی بهره ببرند، به تحصیل رایگان در ترکیه بپردازند و...

معایب زندگی در ترکیه

ویژگی های زندگی در ترکیه

پس از بیان مزایای اقامت ترکیه و بررسی تمام جوانب آن، اکنون نوبت آن است تا درخصوص معایب زندگی در ترکیه نیز صحبت کنیم و بگوییم که در سمت دیگر ماجرا چه می‌گذرد! بنابراین لازم است در همین ابتدا به یکی از مهم‌ترین معایب زندگی در ترکیه اشاره کنیم و بگوییم که گرانی سوخت، همواره یکی از نکات منفی زندگی در ترکیه بوده است. ضمن اینکه گازکشی سراسری در این کشور وجود ندارد و همچنان، برخی مناطق ترکیه از گاز شهری بی‌بهره‌اند. به‌نحوی که افراد مجبورند برای راه‌اندازی سیستم گرمایشی، از روش‌های متفاوتی استفاده کنند.

علاوه بر این، اقتصاد ترکیه در طی سالیان اخیر با مشکلاتی روبه‌رو شده و تورم بر این کشور سایه انداخته است. به همین خاطر، ارزش لیر نسبت به قبل پایین‌تر آمده و زندگی مردم ترکیه تحت‌الشعاع این اتفاقات قرار گرفته است. البته همین مسئله سبب شده است که برای ایرانیان، زندگی در ترکیه به‌صرفه‌تر باشد.

از دیگر معایب زندگی در ترکیه که به‌نحوی به مردم این سرزمین برمی‌گردد، یکی سرانه بالای مصرف دخانیات آن‌ها است و دیگری، عدم آشنایی آنان با زبان انگلیسی. البته گفتنی است که اکثر اهالی استانبول، تا حد زیادی به زبان انگلیسی مسلط هستند. اما باقی مردم ترکیه، چندان رابطه‌ای با انگلیسی ندارند و مکالماتشان تنها به زبان انگلیسی صورت می‌پذیرد.

در انتها نیز باید به این اشاره کنیم که سیستم اداری و قضایی این سرزمین، چندان خالی از اشکال نیست و گاهی اوقات، مسائلی خلاف‌قاعده در آن رخ می‌دهد. از جمله اینکه در صورت بروز اختلاف با شهروندان ترکیه و تشکیل پرونده قضایی برای مهاجران، سیستم قضایی این کشور عمدتا رای را به نفع متولدین ترکیه صادر می‌کند. مگر اینکه در این میان، ادله محکمی در جریان باشد. بنابراین این مورد، از دیگر معایب زندگی در ترکیه محسوب می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به‌صورت مفصل، در خصوص مزایای اقامت ترکیه صحبت کنیم و تمام جوانب آن را بررسی کنیم. به همین خاطر، بحث را با پاسخ‌دادن به سوال مزایای اقامت ترکیه چیست آغاز کردیم و برای آشنایی بیشتر مخاطبانمان، برخی از مهم‌ترین روش های اخذ اقامت ترکیه را معرفی کردیم.

یعنی گفتیم که اقامت ترکیه با اجاره خانه، اقامت ترکیه با خرید خانه و اقامت ترکیه از طریق کار به چه صورت صورت می‌پذیرد. همچنین راجع‌به مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه و مزایای کیملیک کارت ترکیه حرف زدیم تا مخاطبانمان بدانند که به‌واسطه داشتن این کارت اقامتی، چه امکاناتی در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

در ادامه، هر یک از مزایای اقامت یکساله ترکیه، مزایای اقامت موقت ترکیه و مزایای اقامت کاری ترکیه را به‌صورت جداگانه موردبحث قرار دادیم و به‌طوری کلی، درباره مزایای زندگی در ترکیه و ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سرزمین صحبت کردیم.

سپس گفتیم که مزایای پاسپورت ترکیه چه مواردی هستند و اخذ شهروندی این سرزمین، به برخورداری از کدام مزایای شهروندی ترکیه منجر می‌شوند. در پایان نیز، به بررسی معایب زندگی در ترکیه پرداختیم و به وجهه دیگر زندگی در ترکیه، نیم‌نگاهی انداختیم.

بنابراین موضوع مزایای اقامت ترکیه را از تمامی جهات موردبحث قرار دادیم جزئیات آن را موشکافانه بررسی کردیم. با این حال، اگر هنوز سوال بی پاسخی در ذهن شما وجود دارد، می‌توانید آن را در قسمت نظرات مطرح کنید یا ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، پرسش خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول در خصوص مزایای انواع اقامت و پاسپورت ترکیه

فرایند اخذ اقامت ترکیه برای فرزندان بالای ۱۸ سال به چه صورت است؟

چنان‌که گفتیم، افراد تنها می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18سال خود اقامت ترکیه را اخذ کنند. بنابراین فرزندان بالای 18سال، باید خودشان جداگانه درخواست اقامت بدهند.

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه چقدر است؟

طبق یک دستورالعمل کلی، هر شخص می‌تواند با خرید خانه به ارزش 75هزار دلار، اقامت یکساله ترکیه را به‌دست بیاورد. با این وجود، کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر قادرند که از طریق روش‌های دیگر و با صرف هزیه‌ای معقول، اقامت یکساله ترکیه را برای افراد اخذ کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02149078 تماس بگیرید.

واقعیت های زندگی در ترکیه چیست؟

همان‌طور که در مقاله اشاره کردیم، زندگی در ترکیه نیز مانند زندگی در هر کشوری معایبی دارد که از جمله آن‌ها، می‌توان به گرانی سوخت، کمبود گاز و... اشاره کرد. برای اطلاع بیشتر از این موارد، می‌توانید مقاله را مطالعه کنید.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران؟

زندگی در ایران و ترکیه، هر کدام مزایای خاص خود را دارد. از جمله اینکه هزینه سوخت در ایران کمتر است و در سمت مقابل، ازرش پاسپورت ترکیه بالاتر است. بنابراین کاملا به خود افراد بستگی دارد که بر اساس شرایطتشان، چه تصمیمی می‌گیرند.

چگونه اقامت ترکیه را دریافت کنیم ؟

بنابه قانون 6458 مهاجرتی ترکیه که در تاریخ 2013/04/11 برای اتباع خارجی 183 کشور شامل ایران تصویب شده است ، با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله به شما تعلق میگیرد که هر ساله قابل تمدید می‌باشد

آیا اقامت یکساله می تواند منجر به شهروندی ترکیه شود؟

بله، درصورت رعایت شرایط اخذ شهروندی و حضور مستمر طی 5 سال، تمدید اقامت 1 ساله می تواند منجر به شهروندی ترکیه شود.

آیا زمانی که شهروند دائم ترکیه شدم باید شهروندی فعلی خودم را باطل کنم؟

خیر، قوانین ترکیه اجازه می دهد شما شهروندی دوتابعیتی یا چند تابعیتی داشته باشید. این بستگی به مقررات کشور شما دارد.

آیا در زمان درخواست شهروندی ترکیه خانواده ام هم شهروند ترکیه می شوند؟

بله شما، همسر (یا شوهر) و تمام فرزندان زیر 18 سال (در تاریخ درخواست) شهروندی دریافت می‌کنید.

در یک سند ملک چند نفر ممکن است، نامشان ذکر شود؟

فقط یک نفر و خانواده درجه یک می توانند شهروندی بگیرند.

فرایند اقامت از طریق ملک برای فرزندان بالای 18 سال چگونه است؟

در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال باشند حتما به طور مستقل باید برای خرید ملک و گرفتن اقامت استانبول اقدام نمایند.

فرزند من سال اول و دوم ابتدایی را در ایران تحصیل کرده است،  می تواند در مدارس ترکیه مشغول به تحصیل شود ؟

بله، در مدارس ترکیه برای کودکان اتباع خارجی کلاس آموزش زبان برگزار شده و طی مدت کوتاهی فرزند شما به راحتی خواهد توانست به تحصیل خود ادامه دهد.

شرایط ثبت نام و تحصیل در مدارس ترکیه به چه صورت است؟

در ترکیه، کودکان در سن هفت سالگی به مدرسه می روند، کل دوره مدرسه 12 ساله می باشد. برای ثبت نام در مدرسه باید کارنامه آخرین مقطع تحصیلی فرزندتان را از مدرسه محل تحصیل ایشان در ایران گرفته و به مدارس ترکیه تحویل دهید.

کدام مدارس برای فرزندان ما بهتر است؟ مدارس ایرانی یا ترک؟

اگر قصد دارید در ترکیه بمانید و زندگی کنید بهتر است فرزندان خود را به مدارس ترکیه ای بفرستید. زبان فارسی را نیز خود به ایشان آموزش دهید.

زبان تدریس در مدارس چیست و برای آموزش زبان ترکی آیا فرزندان ما از تحصیل عقب خواهند ماند؟

از تحصیل فرزندان در مدارس ترکی نباید ترسید، آن ها از طریق دوستان و همکلاسی ها خیلی سریع با محیط و زبان جدید سازگار می شوند و در مدت 1 الی 2 ماه زبان ترکی را خواهند آموخت.

در صورت فوت صاحب ملک قانون ارث در ترکیه برای اتباع خارجی به چه صورت خواهد بود؟

قانون ارث درباره اتباع خارجی به صورت اصل عمل متقابل می باشد. این قانون برای یک شهروند خارجی همان تعریفی را دارد که برای یک شهروند ترک لازم به ذکر است که در صورت داشتن وصیت نامه رسمی و قانونی دولت ترکیه طبق آن وصیت نامه عمل خواهد کرد. در غیر این صورت ارث مطابق قانون به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید.

خرید اقساطی ملک در ترکیه به چه صورت می باشد؟

با پرداخت نصف مبلغ به نام شما انتقال پیدا خواهد کرد و مابقی طی اقساط 30 یا 60 ماهه که بر مبنای نوع پروژه محاسبه می شود، پرداخت خواهد شد.

آيا امكان دريافت سند قبل از اتمام پروژه خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟

بله در برخی پروژه ها خریدار میتواند قبل از اتمام پروژه، سند ملکی خود را دریافت نموده و از مزیت های خريد املاك در تركيه نظیر اخذ اقامت، افتتاح حساب بانکی و… بهره مند شود.

انتقال سند به چه صورت انجام می شود؟

برای انجام قطعی معامله و خرید خانه یک کپی از پاسپورت و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی و 6 قطعه عکس لازم است، تا قرارداد خرید را امضاء کرده و صاحب آن خانه شوید.

سندی که برای ملک دریافت می کنیم به چه صورت خواهد بود؟

انتقال املاک برای تمامی اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می شود. این سند هیچ فرقی با سندی که برای تبعه ترک صادر می شود ندارد. سند ملک در ترکیه در دو رنگ صادر می شود که سند قرمز رنگ برای خانه و سند آبی رنگ برای زمین است.

ثبت شرکت در ترکیه چند روز طول میکشد؟

مدت زمان ثبت شرکت از زمان حضور شرکا در ترکیه حداکثر۵ روز کاری میباشد

اجاره دفتر کار در ترکیه به چه صورت است؟

برای ثبت شرکت ارائه اجاره نامه به شرکت الزامی می باشد. در ترکیه لازم نیست دفتر کار به صورت جداگانه تهیه گردد و امکان تهیه دفتر خانگی نیز وجود دارد.

شرایط کار درترکیه به چه شکل می باشد؟

جهت اخذ ویزای کاری در ترکیه شما نیاز به دریافت اجازه کار درترکیه دارید که این اجازه از دو طریق می تواند انجام بگیرد 1) توسط کارفرما شما 2) اقدام از طریق کنسولگری ترکیه.

درخواست صدور مجوز کار رد شده است، آیا می توانیم مجددا درخواست دهیم؟

امکان درخواست مجدد برای خارجیانی که درخواست اولیه آنها برای صدور مجوز کار رد شده است، وجود دارد.

در صورت رد درخواست مجوز کار، مراجع مرتبط برای اعتراض کدامند؟

ظرف 30 روز از تاریخ اعلان می توانید به صورت آنلاین توسط سیستم درخواست تجدید نظر خود را ثبت کنید.

اعلام نتایج ارزیابی درخواست های مجوز کار به چه نحوی صورت می پذیرد؟

خارجیانی که درخواست مجوز کارشان به نتیجه رسیده است رای وزارت خانه به کارفرمای مربوطه و همچنین کارت مجوز تنظیم شده از طریق پست الکترونیکی ارسال می شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
داور قلعه تکی
درود مالیات بر واردات خودرو در ترکیه چقدر است.؟