لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر
اخذ اقامت ترکیه به صورت یک ساله و قابل تمدید، بدون شرط حضور، به صورت تضمینی در مدت زمان کمتر از چند روز، بدون اجاره ملک یا از طریق اجاره ملک یا ارائه تمکن مالی یا خرید ملک میسر است. در ادامه پس از بررسی انواع اقامت ترکیه، به مزایای اقامت ترکیه خواهیم پرداخت و در نهایت بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه را ارائه خواهیم کرد.  اقامت ترکیه به دو صورت موقت و دائم می‌باشد. 

اقامت ترکیه یک ساله

اقامت یکساله  ترکیه اجازۀ اقامتی است که به مدت حداکثر یک سال اما قابل تمدید به شخص، اجازۀ ماندن و اقامت در ترکیه را میدهد. اقامت یک ساله ترکیه به قصد انجام کار، فعالیت اقتصادی، تحصیل یا به قصد بازدید و گردش است. این اقامت قبلا روی تمکن مالی 30 هزار لیر صادر میشد و نیاز به گواهی عدم سوپیشنیه داشت اما الان هر دو شرط برداشته شده است.

هزینه های اداری و کارگزاری

هزینه های اداری اقامت ترکیه نهایتا 2000 لیر و هزینه کارگزاری و وکالت برای امور اداری و مالیاتی و حکومتی نیز 2000 لیر میباشد. امکان افتتاح حساب بانکی و دریافت کارت اعتباری نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که این اقامت بدون شرط حضور است و بعد از اخذ اقامت میتوانید خاک ترکیه را ترک کنید و هر سال آن را تمدید کنید. موسسه حامی مهاجر با روابط قوی در ترکیه این امکان را دارد که بدون نیاز به اجاره ملک نیز برای شما این اقامت را بدست آورد.

اقامت دائم ترکیه

اقامت دائم ترکیه ، اجازه اقامت و زندگی دائمی در کشور ترکیه را به شخص میدهد. دریافت اقامت ترکیه از هر روشی، بین 5 تا 8 سال به طول می‌انجامد. عموماً برای اقامت دائم ترکیه، ابتدا یکی از روشهایِ اقامت موقت، از نوع تمدید شونده را باید دریافت کرد و پس از چند دوره تمدید و گذشت زمان و بدست آوردن شرایط مورد نظر برای ادارۀ مهاجرت ترکیه، اقامت موقت را تبدیل به اقامت دائم نمود. 

اقامت تحصیلی ترکیه

همانطور که از نام این اقامت پیداست، اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه، مخصوص دانشجویانی است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند. جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه ، یکی از مراکز زیر نظر وزارت آموزش و پرورش یا وزارت آموزش عالی ترکیه، باید پذیرش متقاضی را تایید کنند. اگر زمان پذیرش تحصیلی، شخص در ایران اقامت داشته باشد این فرد با نامۀ پذیرش یکی از مراکز تحصیلی، ویزای تحصیلی دریافت کرده و با همان ویزا وارد ترکیه می‌شود و مراحل دریافت اقامت را طی می‌کند. برای اخد اقامت تحصیلی، حتماً باید با ویزای تحصیلی وارد کشور ترکیه شد. همچنین پروسۀ اخذ شهروندی در مورد اقامت تحصیلی که 5 سال است، نصف مدت تحصیل را جزو آن پنج سال به حساب می‌آورند.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

در صورت ازدواج با یک شخص ترک، بعد از سپری کردن 3 سال از 5 سال به صورت متوالی، می‌توانید درخواست اقامت دائم بدهید. مسئولان مربوطه تحقیقات لازم را در طول 3 سال انجام میدهند تا متوجه واقعی بودن این ازدواج شوند. در صورتِ صوری بودن این ازدواج، اقامت دائم به شخص تعلق نمی‌گیرد. شخصی که با او قصد ازدواج دارید باید ملیت ترک داشته و نباید پناهنده باشد. 3 تا 5 سال مدت زمان لازم است تا پروسه کسب اقامت از این طریق، طی شود. شخص در این مدت فقط از طریق توریستی مانند تور استانبول می‌تواند وارد کشور شود که مدت اقامتش باید حداکثر 89 روز باشد. ازدواج کاملاً میبایست به صورت رسمی باشد و به ثبت برسد تا بتوان از طریقِ آن اقامت دائم ترکیه را دریافت نمود. همچنین اگر شخص مورد نظر برای ازدواج در ترکیه دختر طلاق گرفته باشد، باید از زمان طلاق آن 300 روز گذشته باشد.

اقامت ترکیه از طَریقِ ثبت شرکت

پس از ثبت شرکت در ترکیه و دریافت اجازۀ کار اقدام به دریافت اقامت موقت شش ماهه از ترکیه نمایید. پس از گذشت 6 ماه و دریافت اجازه کار از وزارت کار و امور اجتمای ترکیه، قادر به دریافت اقامت یکساله می‌شوید. پس از پایان یکسال، اقامت شما دو بار دیگر به مدت دو سال تمدید شده و در مجموع پس از پنج سال اقامت و فعال بودن شرکت (که خیلی مهم است)، می‌توانید درخواست اقامت دائم بدهید. شناسنامه و پاسپورت ترک خود را با قبول درخواست اقامت دائم ترکیه، بدست می‌آورید. سرمایه اولیه شرکت حداقل 100 هزار لیر می‌باشد که به ازای هر 40 هزار لیر یک نفر میتواند درخواست اقامت بدهد. ثبت شرکت بسته به شعبه اداره دارایی و روزی که کار ثبت آغاز می‌شود، بین 4 الی 8 روز به طول می‌انجامد.
 

اقامت ترکیه از طریق سرمایه ‌گذاری خرید ملک

اقامت از طریق خرید ملک سالهاست به خریداران املاک ترکیه (اتباع اتحادیه اروپا و آمریکا) طبق قوانین سابق یعنی قانون عمل متقابل، که حق خرید مستغلات در ترکیه را داشتند ، ارائه میشده و با توجه به تصویب قانون حق خرید املاک به دارندگان پاسپورت ایرانی، قوانین اقامتی و مهاجرتی ترکیه نیز در حال طی مراحل اداری و هماهنگی با قانون جدید املاک ترکیه می‌باشد.
با خرید ملک می‌توانید اقامت یکساله کشور ترکیه را دریافت نمایید. بعد از اتمام مدت یکسال، درصورتی که هنوز صاحب ملک باشید و سند ملک به نام شما باشد، می‌توانید این اقامت را برای یکسال دیگر تمدید کنید. برای اخذ اقامت دائم ترکیه باید حداقل بین 5 تا 8 سال اقامت موقت داشته باشید. در این مدت باید در ترکیه زندگی کرده و بیمه داشته باشید. پروسۀ کاری حدود یکسال است که در صورت داشتن شرایط، اقامت دائم را دریافت می‌کنید. از سپتامبر 2018 تغییراتی در قانون خرید ملک در ترکیه ایجاد شد که اخذ اقامت را برای متقاضیان راحت‌تر می‌کند. حداقل هزینه خرید ملک 250 هزار دلار شده است.

اخذ اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی

متقاضی یا سرپرست خانواده جهت اخذ اقامت ترکیه از این طریق، باید ثابت کند که درآمد ماهانه ثابت و بالایی در کشور خود دارد. اثبات تمکن مالی از روشهای مختلف امکان پذیر می‌باشد: ارائه دریافت اجاره نامه ملک، سود سپرده بانکی، اوراق بهادار شامل سود و حقوق بازنشستگی. متقاضی اخذ اقامت ترکیه باید صاحب سند ملکی شش دانگ در ایران و یا سپرده بانکی یکساله باشد. همچنین متقاضی باید مدارک هویتی خود و گواهی سوء‌پیشینه را ارائه دهد.
این روش اقامت ترکیه، بیشتر برای افرادی مناسب می‌باشد که بازنشسته هستند و از لحاظ مالی مشکلی ندارند و نیاز به کار ندارند و صرفا برای مهاجرت موقت، قصدِ داشتن اقامت طولانی مدت کشور اروپایی را دارند . همچنین این ویزا فرصتی است برای افرادی که قصد راه‌اندازی کسب و کار، ثبت شرکت یا خرید ملک را در کشور ترکیه دارند و تمایل دارند که ابتدا بتوانند برای مدت نسبتاً طولانی در کشور ترکیه زندگی کنند و پس از آن برای تصمیم بعدی خود اقدام کنند. اخذ ویزا با اثبات تمکن مالی راهی برای اخذ ویزای نوع D و یا همان ویزای بلند مدتی می باشد که صرفا اجازه ورود و حضور در کشور مقصد را به شخص می  دهد . مدت زمانی صدور ویزای تمکن مالی ، ۱ سال است که قابلیت تمدید نیز دارد پروسه زمانی لازم تا زمان اخذ ویزای تمکن مالی ، تقریبا ۳ تا ۴ ماه می باشد. 

اقامت ترکیه از طَریق اجاره ملک

افرادی که در یکی از شهرهای ترکیه، اقدام به اجارۀ یکساله آپارتمان نمایند و یا نامۀ رزرو هتل با همین مدت اقامت را به اداره پلیس خارجی‌ها در ترکیه، با سایر مدارک ارائه نمایند، طبق قانون مهاجرت ترکیه، امکان اخذ اقامت یکساله ترکیه را دارند. برای اجاره آپارتمان در ترکیه، لازم است اعتبار کافی مالی نشان داده و حداقل مبلغ 6 هزار دلار در حساب خود داشته باشید.اجاره نامه شما باید به صورت واقعی انجام شده و در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد تا به استعلام اداره امنیت ترکیه پاسخ داده شود.

 سوالات متداول

سوال: چگونه اقامت ترکیه را دریافت کنیم ؟

جواب: بنابه قانون 6458 مهاجرتی ترکیه که در تاریخ 2013/04/11 برای اتباع خارجی 183 کشور شامل ایران تصویب شده است ، با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله به شما تعلق میگیرد که هر ساله قابل تمدید می‌باشد

سوال: آیا اقامت یکساله می تواند منجر به شهروندی ترکیه شود؟

جواب: بله، درصورت رعایت شرایط اخذ شهروندی و حضور مستمر طی 5 سال، تمدید اقامت 1 ساله می تواند منجر به شهروندی ترکیه شود.

سوال: آیا زمانیکه شهروند دائم ترکیه شدم باید شهروندی فعلی خودم را باطل کنم؟

جواب: خیر، قوانین ترکیه اجازه می دهد شما شهروندی دوتابعیتی یا چند تابعیتی داشته باشید. این بستگی به مقررات کشور شما دارد.

سوال: آیا در زمان درخواست شهروندی ترکیه خانواده ام هم شهروند ترکیه می شوند؟

جواب: بله شما، همسر (یا شوهر) و تمام فرزندان زیر 18 سال (در تاریخ درخواست) شهروندی دریافت میکنید.

سوال: در یک سند ملک چند نفر ممکن است، نامشان ذکر شود؟

جواب: فقط یک نفر و خانواده درجه یک می توانند شهروندی بگیرند.

سوال:فرایند اقامت از طریق ملک برای فرزندان بالی 18 سال چگونه است؟

جواب: در صورتیکه فرزندان بالای ۱۸ سال باشند حتما به طور مستقل باید برای خرید ملک و گرفتن اقامت استانبول اقدام نمایند.

سوال: فرزند من 8 سال دارد و سال اول و دوم ابتدایی را در ایران تحصیل کرده است، آیا با توجه به اینکه زبان ترکی و انگلیسی بلد نیست می تواند در مدارس ترکیه مشغول به تحصیل شود و ادامه دهد؟

جواب: بله، در مدارس ترکیه برای کودکان اتباع خارجی کلاس آموزش زبان برگذار شده و طی مدت کوتاهی فرزند شما براحتی خواهد توانست به تحصیل خود ادامه دهد.

سوال: شرایط ثبت نام و تحصیل در مدارس ترکیه به چه صورت است؟

جواب: در ترکیه، کودکان در سن هفت سالگی به مدرسه می روند، کل دوره ی مدرسه 12 ساله می باشد. برای ثبت نام در مدرسه باید کارنامه آخرین مقطع تحصیلی فرزندتان را از مدرسه محل تحصیل ایشان در ایران گرفته و به مدارس ترکیه تحویل دهید.

سوال: کدام مدارس برای فرزندان ما بهتر است؟ مدارس ایرانی یا ترک؟

جواب: اگر قصد دارید در ترکیه بمانید و زندگی کنید بهتر است فرزندان خود را به مدارس ترکیه ای بفرستید. زبان فارسی را نیز خود به ایشان آموزش دهید.

سوال: زبان تدریس در مدارس چیست و برای آموزش زبان ترکی آیا فرزندان ما از تحصیل عقب خواهند ماند؟

جواب: از تحصیل فرزندان در مدارس ترکی نباید ترسید، آن ها از طریق دوستان و همکلاسی ها خیلی سریع با محیط و زبان جدید سازگار می شوند و در مدت 1 الی 2 ماه زبان ترکی را خواهند آموخت.

سوال: آیا امکان اجاره ملک پس از خرید ملک در ترکیه هست؟

جواب: بله امکان اجاره ملک بخصوص در فصل تابستان وجود دارد.

سوال: آیا با اجاره ملک هم میتوان اقامت ترکیه را دریافت کرد؟

جواب: بله، بنابه قانون مهاجرتی ترکیه، اقامت به اجاره کننده اتباع خارجی در خاک ترکیه تعلق می گیرد و با اجاره ملک می توانید اقامت دریافت کنید.

سوال: آیا با خرید یا اجاره ملک می توانیم حساب بانکی افتتاح کنیم؟

جواب: بله، بعد از خرید یا اجاره ملک و دریافت اقامت شما می توانید اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید. با ارائه یکی از قبوض آب، برق، تلفن و یا گاز که به نام شما و آدرس شما باشد، برایتان یک حساب بانکی در یک بانک بین المللی افتتاح می کنیم تا انتقال وجود برای شما آسان باشد.

سوال: در صورت فوت صاحب ملک قانون ارث در ترکیه برای اتباع خارجی به چه صورت خواهد بود؟

جواب: قانون ارث درباره اتباع خارجی به صورت اصل عمل متقابل می باشد. این قانون برای یک شهروند خارجی همان تعریفی را دارد که برای یک شهروند ترک لازم به ذکر است که در صورت داشتن وصیت نامه رسمی و قانونی دولت ترکیه طبق آن وصیت نامه عمل خواهد کرد. در غیر این صورت ارث مطابق قانون به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید.

سوال: خرید اقساطی ملک در ترکیه به چه صورت می باشد؟

جواب: با پرداخت نصف مبلغ به نام شما انتقال پیدا خواهد کرد و مابقی طی اقساط 30 یا 60 ماهه که بر مبنای نوع پروژه محاسبه می شود، پرداخت خواهد شد.

سوال: آيا امكان دريافت سند قبل از اتمام پروژه خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟

جواب: بله در برخی پروژه ها خریدار میتواند قبل از اتمام پروژه، سند ملکی خود را دریافت نموده و از مزیت های خريد املاك در تركيه نظیر اخذ اقامت، افتتاح حساب بانکی و… بهره مند شود.

سوال: انتقال سند به چه صورت انجام می شود؟

جواب: برای انجام قطعی معامله و خرید خانه یک کپی از پاسپورت و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی و 6 قطعه عکس لازم است، تا قرارداد خرید را امضاء کرده و صاحب آن خانه شوید.

سوال: سندی که برای ملک دریافت می کنیم به چه صورت خواهد بود؟

جواب: انتقال املاک برای تمامی اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می شود. این سند هیچ فرقی با سندی که برای تبعه ترک صادر می شود ندارد. سند ملک در ترکیه در دو رنگ صادر می شود که سند قرمز رنگ برای خانه و سند آبی رنگ برای زمین است.

سوال:ثبت شرکت در ترکیه چند روز طول میکشد؟

جواب:مدت زمان ثبت شرکت از زمان حضور شرکا در ترکیه حداکثر۵ روز کاری میباشد

سوال:اجاره دفتر کار در ترکیه به چه صورت است؟

جواب:برای ثبت شرکت ارائه اجاره نامه به شرکت الزامی می باشد. در ترکیه لازم نیست دفتر کار به صورت جداگانه تهیه گردد و امکان تهیه دفتر خانگی نیز وجود دارد.

سوال: شرایط کار درترکیه به چه شکل می باشد؟

جواب: جهت اخذ ویزای کاری در ترکیه شما نیاز به دریافت اجازه کار درترکیه دارید که این اجازه از دو طریق می تواند انجام بگیرد 1) توسط کارفرما شما 2) اقدام از طریق کنسولگری ترکیه.

سوال: درخواست صدور مجوز کار رد شده است، آیا می توانیم مجددا درخواست دهیم؟

جواب: امکان درخواست مجدد برای خارجیانی که درخواست اولیه آنها برای صدور مجوز کار رد شده است، وجود دارد.

سوال: در صورت رد درخواست مجوز کار، مراجع مرتبط برای اعتراض کدامند؟

جواب: ظرف 30 روز از تاریخ اعلان می توانید به صورت آنلاین توسط سیستم درخواست تجدید نظر خود را ثبت کنید.

سوال: اعلام نتایج ارزیابی درخواست های مجوز کار به چه نحوی صورت می پذیرد؟

جواب: خارجیانی که درخواست مجوز کارشان به نتیجه رسیده است رای وزارت خانه به کارفرمای مربوطه و همچنین کارت مجوز تنظیم شده از طریق پست الکترونیکی ارسال می شود.

 


دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 15
مطالب مرتبط
سه شنبه 12 اسفند 1399
ازدواج در ترکیه

یکی از اسان ترین روش های مهاجرت، مهاجرت از طریق ازدواج است. در این مطلب چگونگی و مراحل ازدواج در ترکیه می پردازیم. ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
اقامت و مهاجرت به ترکیه: از روش های عالی برای اخذ اقامت تا هزینه و مزایا

آسان‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه، اجاره خانه در این کشور است. چنانچه در یکی از شهرهای ترکیه خانه اجاره کنید، اقامت ترکیه بدون شرط حضور را دریافت خواهید کرد ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
10 دانشگاه برتر ترکیه

کشور ترکیه به دلیل مکان جغرافیایی و نزدیکی آن به ایران مقصد مورد علاقه بسیاری از دانشجویان است. در این مقاله 10 دانشگاه برتر ترکیه را که در ...

ادامه مطلب