لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر

پناهندگی در ترکیه ، به خاطر موقعیت آن ، به عنوان پلی از آسیا به اروپا ، هموراه مورد توجه آسیایی ها بوده است. مدت هاست که پناهندگی در ترکیه به دلیل ثروت آن در مقایسه با سایر کشورهای همسایه ، به عنوان مقصد و یا یک نقطه گذرا برای مهاجران و پناهجویان از آفریقا نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین ترکیه به واسطه قدمت تاریخی زیاد اشتراکات زیادی از لحاظ فرهنگی و سبک زندگی با ایرانیان داشته و همواره مورد توجه عده کثیری از مردم ایران بوده است به همین دلیل ایرانی های زیادی خواستار پناهندگی در ترکیه هستند.

ترکیه در سالهای اخیر رشد و پیشرفت چشمگیری در زمینه های مختلف از قبیل اقتصاد، گردشگری و شهرسازی مدرن داشته است و در ساهای اخیر برای پیوستن به اتحادیه اروپا تلاش زیادی انجام داده است. به واسطه همین پیشرفت ها ، کیفیت زندگی در ترکیه نسبت سالهای گذشته بسیار افزایش داشته ، از همین رو افراد زیادی پناهندگی در ترکیه را انتخاب می کنند.

قوانین پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه همواره قوانین مختص خود را داشته است. بین سالهای ۱۹۳۴ تا ۲۰۰۶، قانون شماره ۲۵۱۰ ترکیه ، قانون اقامت رسمی خارجیان را در ترکیه تنظیم کرد. این قانون حق پناهندگی در ترکیه را فقط به افرادی که از نژاد و فرهنگ ترک هستند اعطا می کند.(یکی از موارد اصلی اختلاف بین ترکیه و اتحادیه اروپا این قانون بود)

هنگامی که در سال  2006 قانون جدید در مورد محل سکونت بعد از پناهندگی در ترکیه تصویب شد، تاکید بر کلیات قانون قبلی حفظ شد، و به همین دلیل است که در ترکیه، کانال تسهیل استقرار رسمی پناهندگان که منجر به دریافت شهروندی ترکیه در مدتزمان کوتاهی شود وجود ندارد.
ترکیه اخیرا ، قانون پناهندگی در ترکیه به مدت طولانی را تصویب كرد كه موجب تقویت حمایت از افرادی كه به دنبال پناهندگی در ترکیه هستند ، می شود. این قانون جدید پس از تصویب پارلمان توسط رئیس جمهور ترکیه به تصویب رسید، و اولین چارچوب قانونی را برای حمایت از پناهجویان و پناهندگان در ترکیه فراهم می کند.

درخواست پناهندگی در ترکیه

اگر قصد پناهندگی در ترکیه را دارید و با مدارک رسمی لازمه، مثل پاسپورت و یا ویزا وارد این کشور شده اید ، باید در کمیسون عالی پناهندگی UNCHR درخواست دهید. هم‌چنین ثبت نام در  UNHCR، به منزله‌ی ایجاد اقامتی قانونی برای شما نخواهد بود  پس به "اداره استانی رسیدگی به امور مهاجرت" در شهر محل سکونت خود مراجعه نمایید. همچنین اگر مدرک شناسایی ندارید و می خواهید درخواست پناهندگی در ترکیه را بدهید ، این کار را باید در نزدیک منطقه به محل ورود خود به ترکیه انجام دهید.

شرایط پناهدگی در ترکیه

در وحله اول پناه جو باید برای پناهندگی در ترکیه شرایط لازم را داشته باشد. واجد شرایط بودن پناه جو باید بررسی شود که این کار توسط کارشناسان در دفتر مرکزی سازمان (DJMM) صورت میگیرد. در ادامه پس از ثبت نام، بررسیها و مصاحبهها توسط این مجموعه  در بخش مورد نظر (asam) ، برای پناهندگی در ترکیه انجام میشود. پس از مصاحبه و بررسی شرایط شما تصمیم نهایی را مقامات در سازمان(PDMM) میگیرند و این پروسه زمانی تا اعلام تصمیم نهایی 6 ماه به طول می انجامد.

 لذا در این بررسیها افراد خواستار پناهندگی در ترکیه بر اساس اولویت های بین المللی دسته بندی شده و مصاحبه با آنها، توسط افراد آموزش دیده وخبره، ظرف ۳۰ روز از تاریخ ثبت نام انجام میشود. در همین رابطه بر اساس قانون(LFEP) افرادی (سالخوردگان، زنان باردار، کودکان خردسال، قربانیان شکنجه و خشونت جنسی و فیزیکی و معلولین )که دارای نیازهای ویژه  هستند مشخص می شوند.

همراه داشتن وکیل برای پناهندگی در ترکیه

برای افرادی که درخواست پناهندگی در ترکیه را دارند ، در اکثر موارد در جلسهی مصاحبه  حضوری ، مترجم در اختیار افراد قرار داده میشود ، اما به طور کلی افراد اجازهی به همراه داشتن وکیل، مترجم، روانشناس، نماینده قانونی یا اعضای خانواده خود را دارند. نتیجه نهایی به صورت کتبی اعلام شده و در صورت رد شدن درخواست پناهندگی در ترکیه، امکان تجدید نظر وجود خواهد داشت. در صورت رد شدن درخواست مجدد و جواب منفی، پناهجو موظف به ترک خاک کشور ترکیه است. لازم به ذکر است این مراحل شامل هزینههای اداری است که از جمله آنها میتوان به هزینه دفتر اسناد رسمی و وکیل اشاره داشت. در این مورد دولت ترکیه کمک هزینههایی برای افراد که خواستار پناهندگی در ترکیه هستند در نظر گرفته است و در صورت نیاز فرد میتواند از آنها بهره برد.

مجوزهای کار پناهندگی در ترکیه

نکته ای که در پناهندگی در ترکیه وجود دارد این است که برای دسترسی به بازار کار ، پناهجو و کارفرمای آینده باید مشترکاً اوراق مجوز کار را ثبت کنند. قانون جواز کار بیگانگان، وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه را مقرر می کند که تصمیم نهایی را در مورد درخواست یک بیگانه برای اجازه کار در مدت 30 روز اتخاذ کند.
اگر تصمیم منفی باشد ، متقاضی می تواند ظرف سی روز به دادگاه اداری در ترکیه مراجعه و در خواست تجدیدنظر کند.
لازم به یاد اوری است که وزارت کار و تأمین اجتماعی برای تصمیم در مورد مجوز اقامت پناه جو ، ارزیابی های خاص خود را دارد.


دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3
مطالب مرتبط
شنبه 16 مرداد 1400
اقامت و ویزای توریستی ترکیه: بررسی شرایط، هزینه و مدارک

اقامت توریستی یکساله ترکیه یا اقامت موقت ترکیه مخصوص کسانی است که قصد اقامت موقت به دلایل مختلف مثل کار از طریق ثبت شرکت یا تحصیل در ترکیه را دارند ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
اخذ اقامت ترکیه

با حامی مهاجر شما قادر خواهید بود به صورت یک ساله و قابل تمدید، بدون شرط حضور و به صورت تضمینی در مدت زمان کمتر از چند روز اقامت ترکیه را اخ ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه ، به خاطر موقعیت آن و ثروت آن در مقایسه با سایر کشورهای همسایه ، به عنوان پلی از آسیا به اروپا ، هموراه مورد توجه آسیایی ...

ادامه مطلب