هلند یکی از کشورهای عضو شینگن و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه کشاورزی ، صنعت و گردشگری است. برای مهاجرت به هلند راه‌های مختلفی وجود دارد از جمله مهاجرت کاری، سرمایه گذاری، و تحصیلی. اما رایج ترین روش، اقدام از طریق مهاجرت تحصیلی است. تحصیل در هلند مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است زیرا دانشگاه های هلند و رشته های تدریس شده در این دانشگاه ها دارای آینده شغلی بسیار خوبی هستند و دانشجویان این فرصت را دارند که پس اتمام دوره تحصیلشان به مدت یک سال به دنبال شغل موردعلاقه خود بگردند. سپس در صورت یافتن شغل مناسب می‌توانند اقامت طولانی‌تر یا حتی اقامت دائم این کشور را بدست آورند.

شرایط تحصیل در هلند

در هلند بیش از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود دارد که در این میان حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند. علاوه بر این سطح علمی دانشگاه‌های هلند بسیار بالاست و به همین علت تحقیقات علمی این دانشگاه‌ها از اعتبار بین المللی برخوردارند. با توجه به همین مسئله، بسیاری از کسانی که متقاضی اخذ اقامت هلند و تابعیت این کشور هستند تحصیل در هلند را برای ورود به این کشور انتخاب میکنند.
تحصیلات دانشگاهی در هلند در سه مقطع کارشناسی (۲۴۰ واحد طی ۴ سال)، کارشناسی ارشد (۶۰ تا ۱۲۰ واحد طی یک یا دو سال) و دکترا (۱۲۰ واحد در طول ۳ سال) به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه میشود. سال تحصیلی در هلند معمولاً از اوایل سپتامبر آغاز میشود. البته دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها باید از چند ماه قبل برای تحویل مدارک و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند. داشتن مدرک دیپلم برای متقاضیان ادامه تحصیل در هلند الزامی است، در غیر این صورت متقاضیان زیر 21 سال برای تحصیل در هلند باید در امتحان ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت و نمره قبولی را کسب نمایند.
افرادی که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند باید یک سری هزینه‌ها را به حساب دانشگاه موردنظر واریز کنند. این هزینه‌ها عبارتند از:
 • هزینه شهریه یکسال یا یک نیم سال تحصیلی
 • مبلغ 500 یورو جهت بیمه یک ساله
 • مبلغ 500 یورو برای صدور اقامت یک ساله
 • هزینه اجاره اتاق برای حداقل 3 ماه
از میان متقاضیان تحصیل در هلند کسانی که این هزینه‌ها را به حساب دانشگاه مورد نظر واریز می کنند دیگر نیازی به ارائه سند تمکن مالی یا اثبات پشتوانه مالی ندارند و ویزای آنها از طرف سفارت هلند در مدت زمان کمتری نسبت به سایر افراد صادر خواهد شد. همچنین افرادی که  از طریق تحصیلی به این کشور مهاجرت می کنند از مزایای اقامت تحصیلی هلند برخوردار خواهند شد.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

برای اعزام دانشجو و تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم با معدل بالای 12 و آیلتس با حداقل نمره 6 الزامی است. البته کسانی که مدرک زبان ندارند می‌توانند در کلاس‌های آموزشی زبان در کشور هلند شرکت کنند اما پیشنهاد ما این است که برای راحت تر طی شدن روند اخذ ویزای تحصیلی هلند داوطلبان مدرک زبان خود را در ایران بگیرند.
تحصیل در هلند در مقطع لیسانس 4 سال طول می‌کشد و زبان تدریس در این دوره زبان آلمانی است به همین دلیل متقاضیان تحصیل در هلند باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها در هلند مدرک B1 یا B2  زبان آلمانی را داشته باشند. قابل ذکر است کسانی که مدرک زبان آلمانی خود را در ایران گرفته‌اند نسبت به کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های کالج زبان آلمانی در هلند هستند، راحت‌تر موفق به اخذ ویزای تحصیلی هلند میشوند. دانشجویان در مقطع لیسانس می‌توانند 10 ساعت در هفته با حقوق 80 تا 100 یورو کار کنند.
 

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

دانشجویان متقاضی تحصیل در هلند می توانند دوره کارشناسی ارشد خود را در کمتر از 2 سال به پایان برسانند. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به مدت 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند که حقوق آنها در هفته به حدود 160 تا 200 یورو میرسد.
ادامه تحصیل در هلند مقطع دکترا در دانشگاه‌های هلند 4 سال طول میکشد و پرداخت شهریه دانشگاه در این مقطع از دو طریق استفاده از بورسیه تحصیلی و پرداخت شهریه توسط خود دانشجو صورت میگیرد. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در هلند می‌شوند در ماه مبلغی حدود 2000 دلار حقوق دریافت می‌کنند به همین دلیل رقابت برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند همراه با بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است. در مقطع دکترا بیشتر رشته‌ها به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند. همچنین دانشجویان در مقطع دکترا می‌توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و مبلغی حدود 240 تا 300 یورو در هفته حقوق دریافت کنند.

تحصیل دوره های زبان در هلند

امکان طی دوره‌های زبان انگلیسی نیز در هلند وجود دارد، چنانچه فردی علاقه و / یا حوصله ادامه تحصیل در هلند را نداشته باشد می تواند دوره های زبان انگلیسی را در این کشور بگذراند. مدت زمان این دوره بسته به شرایط دانشجو متفاوت است و ارائه مدرک زبان هرچند در سطح پایین الزامی است.

هزینه تحصیل در هلند

به طور کلی هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان علاوه بر شهریه دانشگاه شامل هزینه مربوط به خرید کتاب‌های درسی، کارآموزی، مسکن، خوراک، پوشاک، بیمه، و حمل و نقل میشود. طبق آمار سازمان خدمات مهاجرت و اعطای تابعیت هلند (IND) ، متوسط هزینه سالیانه تحصیل در هلند 10350 یورو میباشد که اتباع خارج از اتحادیه اروپا باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشند تا بتوانند ویزای هلند را دریافت کنند.
شهریه مقاطع مختلف تحصیلی برای دانشجویان تبعه خارج از اتحادیه اروپا به شرح زیر است:
 • کارشناسی: 6000 تا 10000 یورو در سال
 • کارشناسی ارشد: 7000 تا 20000 یورو در سال
 • دکترا: 40000 تا 50000 یورو در سال

بورسیه تحصیل در هلند

بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیل در هلند در واقع به صورت نقدی به دانشجو پرداخت نمی گردد بلکه به صورت کمک هزینه تحصیلی و تخفیف در شهریه ارائه می شود. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه میشوند می توانند شهریه مربوط به دانشجویان اروپایی را بپردازند به این صورت که شهریه دانشگاه به صورت عادی به طور میانگین ۱۰۰۰۰ یورو در سال می باشد ولی شهریه سالیانه برای دانشجویان خارجی بورسیه شده ۲۰۰۰ یورو است. متقاضیان تحصیل در هلند برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه‌های معتبر دریافت کرده باشند. علاوه بر آن باید مدرک زبان آیلتس 6.5 و مقالات بین‌المللی، همچنین یک استاد مشاور برای پشتیبانی تز دکترای خود داشته باشند. دانشجویانی که همه یا بیشتر این شرایط را داشته باشند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه‌های هلند را دارند.
چندین بورسیه تحصیلی توسط  EP-Nuffic، مرکز خدمات بین المللی در آموزش هلند اداره می شوند که عبارتند از: 
 1. بورسیه اراسموس: این برنامه بورس تحصیلی در سال 2014 تا 2020 به اجرا در می آید و به دانشجویان شهروند اتحادیه اروپا کمک می کند تا در یک دوره 3 تا 12 ماه در کشورهای دیگر تحصیل یا کار کنند.
 2. بورسیه MENA MSP: این بورسیه به متقاضیان تحصیل در هلند از کشورهای الجزایر، مصر، عراق، اردن، لبنان، لیبی، مراکش، عمان، سوریه و تونس برای انجام یک دوره کوتاه در هلند تعلق می گیرد.
 3. بورسیه نارنجی تلیپ: این برنامه بورس تحصیلی به دانشجویان اهل برزیل، چین، اندونزی، کره، مکزیک و روسیه که قصد تحصیل در هلند را دارند تعلق میگیرد.
 4. بورسیه StuNed:  این بورس تحصیلی ویژه متخصصان اهل کشور اندونزی برای مطالعه یک دوره کارشناسی ارشد، دوره کوتاه یا برنامه آموزشی در هلند است.

کمک هزینه تحصیل در هلند

کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی است که به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تسهیلات مالی تحت عنوان Student Grants یا وام‌های مربوط به شهریه بتوانند در دانشگاه‌های این کشور تحصیلات سطح بالا را تجربه کنند. طرح‌های حمایت مالی دیگری نیز مانند کمک هزینه اجاره مسکن Huurtoeslag و کمک هزینه خدمات بهداشت و درمان   Zorgtoeslag  برای پوشش هزینه‌های تحصیل در هلند وجود دارد.

شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه تحصیل در هلند

 •  سن متقاضی تحصیل در هلند نباید بیشتر از ۳۰ سال باشد.
 • متقاضی تحصیل در هلند تبعه کشورهای اتحادیه اروپا باشد و طی ۵ سال گذشته اقامت هلندی اخذ نموده باشد یا حداقل ۵۶ ساعت در ماه کار کرده باشد.
 • متقاضی تحصیل در هلند اجازه  اقامت یا کار با همان حقوقی را داشته باشد که به یک شهروند هلندی تعلق میگیرد.
 • درآمد ماهیانه متقاضی تحصیل در هلند کمتر از ۱۳ هزار یورو در ماه باشد.
بعلاوه دانشجویان اروپایی که قادر نیستند شهریه‌های تحصیل در هلند را بپردازند می توانند از وام‌های دانشجویی استفاده کنند که تحت شرایط خاصی مانند داشتن حساب بانکی در هلند، کد شناسایی شهروندی این کشور، و داشتن سن کمتر از ۳۰ سال امکان پذیر است. دانشجویان دوره لیسانس موظفند وام دریافتی را تا سقف زمانی 7 سال بازپرداخت نمایند. دولت هلند به منظور جذب دانشجویان بین‌المللی غیر از اتحادیه اروپا، برنامه‌ای را تحت عنوان طرح تشویقی برای ارائه کمک هزینه‌های مالی به این دانشجویان آغاز نموده است. این بورس تحصیلی که به مبلغ 5000 یورو برای سال اول تحصیل در هلند در نظر گرفته شده است توسط وزارت آموزش و پروش، وزارت علوم و چند دانشگاه هلند تامین میشود که متقاضیان واجد شرایط میتوانند تنها یک بار از آن استفاده کنند.

شرایط استفاده از این بورس تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی غیر اروپایی

 • متقاضی ملیتی غیر از کشورهای اتحادیه اروپا داشته باشد.
 • فرد متقاضی شرکت در دوره های آموزشی کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه های هلند باشد.
 • فرد متقاضی تحصیل در هلند قبلاً مدرک تحصیلی از موسسات یا دانشگاه های هلندی نگرفته باشد.
 • فرد شرایط خاص دانشگاه مورد نظر را داشته باشد.
 
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0