50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

معرفی دانشگاه کلن آلمان؛ از شرایط پذیرش تا رشته ها

دانشگاه کلن آلمان؛ از شرایط پذیرش تا رشته ها

به دانشگاه کلن آلمان خوش آمدید: جایی که سنت با نوآوری همراه است!
در قلب اروپا، کنار سواحل رود راین، موسسه آموزشی قرار دارد که قرن‌هاست ذهن‌ها را پرورش و شکل می‌دهد. دانشگاه کلن در زبان آلمانی اغلب به آن "Universität zu Köln" می‌گویند، به‌عنوان نماد برتری علمی در قلب آلمان است.
این دانشگاه معتبر با سابقه‌ای به بیش از شش قرن، گذشته را در آغوش گرفته و در عین حال خود را به‌سوی آینده سوق داده است. شعار آن، « Wissen zu schaffen, zu bewahren und zu vermitteln» که به‌معنی «ایجاد، حفظ و انتقال دانش» است. این شعار تعهد دانشگاه به ارائه آموزش و یادگیری برتر را نشان می‌دهد. در دانشگاه کلن، هرکسی می‌تواند زمینه مورد علاقه خود را پیدا کند و در محیطی پویا و الهام‌بخش تحصیل کند.

انتخاب دانشگاه مناسب در آلمان می‌تواند دشوار باشد. بر روی تجربه تیم حامی مهاجر حساب کنید تا مسیر شما برای تحصیل در آلمان ساده‌تر شود.
همین امروز تماس بگیرید: 02148000957

رنکینگ دانشگاه کلن

دانشگاه کلن یکی از بزرگ‌ترین و در عین‌حال قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان به‌شمار می‌رود. این دانشگاه در سطح ملی و جهانی در رتبه‌بندی بالایی قرار دارد. رنکینگ دانشگاه کلن آلمان به‌شرح زیر است:

 • رتبه اول در شهر کلن آلمان
 • رتبه 6 تا 9 در بین دانشگاه‌های کشور آلمان 
 • رتبه 146 در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی توسط تایمز (Times Higher Education) در سال 2023
 • رتبه 268 جهان بر اساس رتبه‌بندی QS در سال 2024
 • رتبه 244 در رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان (US News & World Report) در سال 2023
 • رتبه 151 در رنکینگ دانشگاه‌های جهان توسط دانشگاه جیائو تونگ شانگهای ARWU
 • رتبه 98 در بین بهترین دانشگاه‌های جهانی در اروپا توسط US News

شرایط پذیرش دانشگاه کلن آلمان

پذیرش در دانشگاه کلن

ارائه مدارک تحصیلی مورد تایید نظام آموزشی آلمان و ارائه مدرک زبان (آلمانی یا انگلیسی) به همراه اجازه تحصیل در آلمان، از اصلی‌ترین شرایط اپلای دانشگاه کلن آلمان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا مانند ایرانیان است. 
شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا باتوجه به مقطع و رشته تحصیلی آن‌ها متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که این ضوابط برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا از جمله ایران است و شرایط دانشجویان تابع یا مقیم کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت خواهد بود. 

شرایط پذیرش دانشگاه کلن در مقطع کارشناسی

برای درخواست مقطع لیسانس در دانشگاه کلن آلمان، مدارک و شرایط زیر الزامی است:

 • مدرک رسمی ورود به دانشگاه(Hochschulzugangsberechtigung) 
 • دانشگاه کلن یک آزمون واجد شرایط به نام TestAS برگزار می‌کند. اگر دانش‌آموزان به دنبال پذیرش در دانشگاه کلن هستند، باید نمره مناسب از این آزمون را دریافت کنند.
 • دانشگاه کلن، برنامه‌های کارشناسی را فقط به زبان آلمانی ارائه می‌دهد، بنابراین دانشجویان باید حداقل سطح 2 زبان آلمانی DSH را داشته باشند.
 • ترجمه معتبر اسناد و مدارک 
 • ریز نمرات رسمی دبیرستان
 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی

شرایط پذیرش دانشگاه کلن در مقطع کارشناسی ارشد

به‌طور کلی، شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه کلن آلمان به‌شرح زیر است:

 • معتبر بودن مدرک کارشناسی (از کشورهای اتحادیه اروپا یا کشورهای خارج اتحادیه اروپا)
 • ارائه مدرک معتبر زبان آلمانی یا انگلیسی (سطح زبان آلمانی C1 و نمره 6 آیلتس یا 80 تافل)
 • توصیه‌نامه
 • ترجمه معتبر اسناد و مدارک 
 • ارائه سوابق تحصیلی و ریز نمرات دیپلم و لیسانس

شرایط پذیرش دانشگاه کلن در مقطع دکتری

شرایط عمومی برای به رسمیت شناختن مدرک دانشگاهی و پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه کلن آلمان به‌شرح زیر است:

 • گذراندن حداقل 4 سال در دانشگاه و به دنبال آن یک امتحان ورودی و اتمام پایان نامه کارشناسی‌ارشد
 • ارائه مقاله، رزومه، پروپوزال و انگیزه‌نامه 
 • تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی (برخی از دانشکده ها نیاز به درخواست تایید استاد راهنما برای تحصیل در مقطع دکتری به زبان غیر آلمانی دارند)

توجه داشته باشید که موارد ذکر شده، تنها شرایط اصلی برای پذیرش در این دانشگاه محسوب می‌شود. به‌منظور تایید آن‌ها و همچنین، اخذ ویزای تحصیلی ارائه مدارک دیگر مانند ترجمه رسمی تمام مدارک هویتی و تحصیلی به همراه پرداخت هزینه‌ای جهت تمکن مالی ضرورت دارد.

رشته های دانشگاه کلن آلمان

رشته های دانشگاه کلن آلمان

دانشگاه کلن به 6 دانشکده تقسیم شده است و بیش از 250 رشته در مقاطع مختلف تحصیلی برگزار می‌کند. همچنین، این دانشگاه بیش از 100 مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در زمینه‌های علوم سیاسی، اقتصاد، بازاریابی، مدیریت بین‌المللی، علوم اعصاب، بیوشیمی، جامعه‌شناسی و تحقیقات اجتماعی ارائه می‌دهد. 
مهمترین رشته‌های دانشگاه کلن آلمان به‌شرح زیر است:

 1. دانشکده مدیریت، اقتصاد و علوم اجتماعی شامل رشته‌های مدیریت، کسب و کار، مطالعات ارتباطات، علوم اجتماعی و سیاسی
 2. دانشکده حقوق (فقط به زبان آلمانی)
 3. دانشکده پزشکی (با کلینیک وابسته به آن) شامل رشته‌های علوم بهداشتی، علوم اعصاب، دندانپزشکی، گفتار درمانی و شنوایی‌شناسی (فقط به زبان آلمانی)
 4. دانشکده هنر شامل رشته‌های باستان‌شناسی، تاریخ هنر و هنرهای زیبا
 5. دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی شامل رشته‌های ریاضیات کاربردی، بیوشیمی، زیست‌شناسی، جغرافیا، فیزیک و ژئوفیزیک
 6. دانشکده علوم انسانی شامل رشته‌های الهیات، مطالعات اسلامی، مطالعات مذهبی، زبان‌شناسی

رشته های دانشگاه کلن به زبان انگلیسی

تدریس کلیه برنامه‌های کارشناسی در دانشگاه کلن به زبان آلمانی است و تنها رشته‌های مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. مهمترین رشته‌های دانشکاه کلن در آلمان که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به‌شرح زیر است:

رشته دانشگاهی

مقطع

روانشناسی

کارشناسی ارشد

جامعه شناسی

کارشناسی ارشد

مدیریت بازرگانی

کارشناسی ارشد

اقتصاد (کلان و خرد)

کارشناسی ارشد

کارآفرینی

کارشناسی ارشد

حسابداری و مالی

کارشناسی ارشد

سیاست اقتصادی و عمومی

کارشناسی ارشد

استراتژی کسب و کار

کارشناسی ارشد

مطالعات رهبری

کارشناسی ارشد

حقوق اقتصادی

کارشناسی ارشد

سیستم های اطلاعات کسب و کار

کارشناسی ارشد

روانشناسی کسب و کار

کارشناسی ارشد

تجارت بین الملل

کارشناسی ارشد

MBA

کارشناسی ارشد

برای اطلاع از رشته‌های تحصیلی بیشتر و زمان ثبت‌نام می توانید به سایت دانشگاه کلن آلمان مراجع کنید. این سایت به دو زبان انگلیسی و آلمانی در دسترس است. همچنین، برای اطلاع دقیق‌تر از شرایط پذیرش در دانشگاه کلن و مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان با کارشناسان تیم حامی مهاجر، در ارتباط باشید.

دوره های مقدماتی زبان آلمانی در دانشگاه کلن 

در دانشگاه کلن، دوره مقدماتی زبان آلمانی برای دانشجویان لیسانس یا دوره‌هایی با آزمون دولتی برگزار می‌شود. توجه داشته باشید این دوره برای افرادی‌ست که حداقل سطح زبان B2 را دارند، اما هنوز سطح زبان لازم برای مطالعات تخصصی را ندارند. کل دوره شامل 20 ساعت ترم در هفته (هر کدام 45 دقیقه) است. اگر این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید، سطح زبان لازم برای پذیرش در دوره تخصصی را کسب خواهید کرد.

آخرین زمان پذیرش دانشگاه کلن آلمان 

آخرین مهلت پذیرش یا ددلاین دانشگاه کلن آلمان برای سال تحصیلی 2023 – 2024 به‌شرح زیر است:

 • آخرین مهلت اپلای در ترم زمستان دانشگاه کلن: 20 آگوست 2023
 • آخرین مهلت اپلای در ترم تابستان دانشگاه کلن: 15ژانویه 2023

توجه داشته باشید که برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه در مقاطع مختلف، زمان‌بندی متفاوتی دارند که باید از طریق سایت پذیرش بررسی شود.

هزینه تحصیل دانشگاه کلن آلمان

هزینه تحصیل در کلن آلمان

از آنجایی که دانشگاه کلن یک دانشگاه دولتی است، هیچ شهریه‌ای دریافت نمی کند. دانشجویان تنها هزینه‌ای تحت عنوان خدمات دانشجویی شامل هزینه ورزش دانشگاه و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را پرداخت می‌کنند. با‌این حال تحصیل در برخی رشته‌ها برای دانشجویان بین‌المللی مستلزم پرداخت هزینه است که باتوجه به مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. 
به‌طور کلی، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه کلن به یک شغل پاره‌وقت، دریافت وام دانشجویی و در نهایت بورسیه تحصیلی نیاز خواهند داشت. 

اشتغال همزمان با تحصیل در دانشگاه کلن

دانشجویان بین‌المللی تا 120 روز کامل (4-8 ساعت در روز) یا 240 نیم روز (1-4 ساعت در روز) مجاز به کار در سال هستند. این آیین‌نامه برای دوره‌های کارآموزی با حقوق و بدون حقوق نیز اعمال می‌شود. البته کار به عنوان دستیار دانشجو در دانشگاه برای مدت زمان طولانی‌تر مجاز خواهد بود.

بورسیه دانشگاه کلن 

شما می‌توانید به‌عنوان یک دانشجوی خارجی یا فارغ التحصیل برای دریافت کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی درخواست دهید. پایگاه داده‌های بورسیه با در نظر گرفتن کشور مبدا و حوزه موضوعی شما، یک مرور کلی از برنامه‌های مختلف بورسیه را به شما ارائه می‌دهد.
استانداردها برای اعطای بورسیه تحصیلی بسیار متفاوت است، اما در اکثر بورسیه‌ها پتانسیل تحصیلی دانشجو سنجیده می‌شود و نیاز مالی در الویت قرار نمی‌گیرد. به‌طور کلی، دانشگاه کلن یک برنامه بورسیه برای دانشجویان آلمانی و بین‌المللی ارائه می‌دهد. این برنامه شامل سه کمک هزینه است:

 • بورسیه فدرال آلمان (Deutschlandstipendium des Bundes)
 • کمک هزینه تحصیلی اجتماعی (Sozialstipendium der Universität zu Köln)
 • بورسیه برای دانش آموزان دارای معلولیت و بیماری مزمن (Stipendium für Studierende mit Behinderung oder chronischer Erkrankung)

تمام کمک هزینه‌ها باتوچه به عملکرد تحصیلی اعطا می‌شوند، البته برای برخی از بورسیه‌های دانشگاه کلن، معیارهای اجتماعی نیز تعیین‌کننده هستند. 

توجه داشته باشید دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، شانس نسبتا کمی برای دریافت بورسیه دارند. بورسیه‌ها اکثرا به دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد. همچنین، تأمین کامل مالی (تحصیل رایگان) فقط در موارد استثنایی امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: شرایط کار بعد از تحصیل در آلمان

خدمات دانشگاه کلن آلمان 

امکان استفاده از خوابگاه، کتابخانه، خدمات درمانی و محیط‌های فرهنگی و ورزشی دانشگاه از مهمترین خدمات دانشگاه کلن محسوب می‌شود. از بین خدمات گسترده این دانشگاه، ارائه خوابگاه دانشجویی و خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی حائز اهمیت است.

خوابگاه دانشگاه کلن آلمان

اتحادیه دانشجویی کلن (Kölner Studierendenwerk) دارای 90 خوابگاه دانشجویی با 5000 مکان برای دانشجویان دانشگاه‌های کلن، از جمله مکان‌هایی برای دانشجویان با فرزندان یا خانواده است. 
علاوه بر خوابگاه‌های دانشجویی که توسط "Kölner Studierendenwerk" اداره می‌شود، مجموعه‌ای از خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی (وب سایت به زبان آلمانی) نیز وجود دارد. درخواست هر یک از خوابگاه‌های دانشجویی فوق باید توسط متقاضی در اسرع وقت (3 تا 6 ماه قبل از نقل مکان) ارسال شود.

خدمات بیمه درمانی

بیمه‌درمانی برای همه افرادی که قصد ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان را دارند، اجباری است. شما می‌توانید بیمه‌درمانی آلمان را با پرداخت 80 یورو در ماه اخذ کنید. البته دانشجویان اروپایی با ارائه کارت EHIC یا گواهی معافیت (Befreiungsbescheinigung) صادر شده توسط آلمان، تحت پوشش بیمه‌درمانی خارجی یا خصوصی هستند و نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت. 

امکانات دانشگاه کلن آلمان

این دانشگاه علاوه‌بر ایجاد فضای تحقیقاتی و آموزشی، توانسته امکانات فرهنگی، هنری و ورزشی را برای تمام دانشجویان ایجاد کند. اصلی‌ترین امکانات دانشگاه کلن آلمان عبارت‌اند از: 
دانشگاه کلن با همکاری دانشگاه ورزش آلمان، فعالیت‌های ورزشی متعددی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. در سطح دانشگاه مراکز آموزش ورزشی رایگان در دسترس دانشجویان و کارکنان است.
بسیاری از ابتکارات فردی دانشجویان در محوطه دانشگاه به نمایش گذاشته می‌شود. سازمان‌هایی مانند انجمن دانشجویان اروپایی یا انجمن دانشجویان WiSo از ایده‌های جدید و خلاقانه دانشجویان حمایت می‌کنند.
این دانشگاه شرایط برگزاری نمایشگاه های هنری، تئاتر، سینما و موسیقی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

مزایا فارغ التحصیلان دانشگاه کلن آلمان 

تحصیل در دانشگاه کلن مزیت‌های متعددی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. این دانشجویان پس از تحصیل، فرصت‌های شغلی متعددی از سوی دانشگاه، شرکت‌ها و مراکز دولتی این کشور خواهند داشت. علاوه‌بر این، دانشگاه کلن به فارغ‌التحصیلان خود مزایای متعدد دیگری ارائه می‌کند که عبارت‌اند از: 

 • می‌توانند اطلاعات مهم شغلی و پژوهشی را از طریق خبرنامه دریافت کنند.
 • فارغ التحصیلان مادام العمر به رویدادهای دانشگاه دعوت می‌شوند.
 • آن‌ها می‌توانند با قابلیت گروه‌های منطقه‌ای با سایر محققان و اساتید در سایر شهرها ارتباط داشته باشند.
 • از ایمیل اختصاصی فارغ التحصیلان برای ارسال پیام‌های خود استفاده کنند.
 • برای استفاده از امکانات ورزشی و هنری تخفیف دریافت کنند.

کلام آخر 

هدف ما از ارائه این مقاله معرفی دانشگاه کلن آلمان برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند. پذیرش در دانشگاه کلن در 2 دوره فصلی تابستان و زمستان در دسترس است، با‌این حال زمان اپلای و ددلاین دانشگاه کلن آلمان، باتوجه به مقطع تحصیلی و آزمون ورودی متغییر خواهد بود.
در این موسسه آموزش‌عالی رشته‌های مانند علوم سیاسی، مدیریت، اقتصاد، بازاریابی، علوم اعصاب و علوم اجتماعی ارائه می شود. همچنین، در این مطلب، هزینه تحصیل و شرایط دریافت بورسیه دانشگاه کلن را بیان کردیم.
اگر چه این مقاله نکات کلیدی و مفیدی را در بر‌دارد، اما همیشه حضور یک فرد با تجربه مسیر مهاجرت را راحت و هموار می‌کند. حال به این فکر کنید که نه‌تنها یک نفر، بلکه یک تیم باتجربه از کارشناسان کاربلد حامی مهاجر در کنار شما هستند. اگر می‌خواهی به رویاهات برسی همین حالا از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس بگیر.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0