50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرایط تحصیل پرستاری در آلمان برای ایرانیان

تحصیل پرستاری در آلمان 2024؛ از پذیرش تا هزینه ها

شاید به این فکر کنید که رشته پرستاری از آن دست رشته‌هایی است که قبولی آن در کشورهایی مثل آلمان همانند ایران، دشوار است. بدون شک زیرمجموعه‌های پزشکی و پیراپزشکی نیاز به دانش، هوش، انگیزه و اراده بالایی دارد، اما غیر ممکن هم نیست. خوشبختانه در چند سال گذشته، شرایط مناسبی برای تحصیل رشته پرستاری در آلمان به‌دلیل کمبود نیروی کار فراهم شده است. 
اگرچه برای تحصیل پرستاری باید جزء بچه‌های درس‌خوان‌ها باشید، اما تنها پیش شرط برای ورود به دانشگاه‌های آلمان داشتن تسلط کافی به زبان آلمانی است. ما در این مقاله به بررسی شرایط پذیرش و معرفی بهترین دانشگاه پرستاری آلمان پرداختیم. 

چگونه در آلمان مدرک پرستاری بگیرم؟

به‌طور کلی، نظام آموزشی آلمان دو روش را برای تحصیل در پرستاری متقاضیان و دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است که عبارت‌اند از:

 • آوسبیلدونگ پرستاری آلمان
 • پذیرش رشته پرستاری از دانشگاه‌های آلمان

متقاضیان می‌توانند باتوجه به شرایط و انگیزه‌شان برای دوره‌های کارآموزی پرستاری یا تحصیل آکادمیک در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. در ادامه هر یک از دو روش تحصیل پرستاری در آلمان را بررسی خواهیم کرد. 

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان    

آوسبیلدونگ (Ausbildung) پرستاری آلمان یک دوره کارآموزانی است که 3 سال طول می‌کشد. این دوره شامل 2100 ساعت کلاس عملی و 2500 ساعت کلاس تئوری است. اصلی‌ترین شرایط پذیرش آوسبیلدونگ پرستاری آلمان به‌شرح زیر است: 

 • کمتر از 30 سال سن داشته باشید.
 • مدرک معتبر دیپلم یا معادل ارائه کنید.
 • مدرک زبان آلمانی سطح B2 داشته باشید.

پذیرش رشته پرستاری در دانشگاه‌های آلمان 

از دیگر روش‌های تحصیل و اخذ مدرک پرستاری، پذیرش از دانشگاه‌های برتر آلمان است. مزیت تحصیل در رشته پرستاری در آلمان این است که دانشجویان پرستاری در حین تحصیل، حقوق هم دریافت می‌کنند. اگرچه حقوق دانشجویان پرستاری در آلمان به اندازه یک پرستار تمام وقت نیست، اما همچنان مبلغی خواهند گرفت. 

دانشگاه های برتر پرستاری در آلمان

بهترین دانشگاه پرستاری آلمان

دانشگاه‌ها و دانشکده‌های بسیاری در آلمان در رشته پرستاری دانشجوی داخلی و خارجی می‌پذیرند. اما اگر به دنبال بهترین دانشگاه پرستاری آلمان هستید، می توانید برای یکی از دانشکده‌های زیر درخواست پذیرش ارسال کنید. 

 • دانشگاه هامبورگ 
 • دانشگاه بیلفلد
 • دانشگاه اسلینگن
 • دانشگاه برمن
 • دانشگاه فرایبورگ    
 • دانشگاه بادن-وورتمبرگ
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه IMC Krems
 • دانشگاه کاتولیک علوم کاربردی ماینز
 • دانشگاه علوم کاربردی لوتری نورنبرگ

رشته پرستاری در آلمان 

رشته پرستاری در دانشگاه‌های آلمان در سه شاخه پرستاری عمومی، پرستاری اطفال و پرستاری سالمندان ارائه می‌شود. در مقاطع تحصیلات تکمیلی شاخه‌هایی مانند پرستاری تخصصی، سالمندی بالینی، توانبخشی و مراقبت طولانی مدت، بهداشت، مراقبت تسکینی و موارد دیگر تدریس می‌شود. 

شرایط تحصیل پرستاری در آلمان

به‌طورکلی، متقاضیان و دانشجویان ایرانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان باید واجد شرایط مراکز آموزشی‌عالی این کشور باشند. برای تحصیل رشته پرستاری در آلمان نیز باید مواردی رعایت شود تا اجازه ورود به دانشکده‌های پرستاری را داشته باشید.
اصلی‌ترین شرایط تحصیل پرستاری در آلمان عبارت‌اند از: 

 • ارائه مدرک Abitur (گواهی پایان دوره متوسطه مورد تایید نظام آموزشی آلمان)
 • اثبات گذراندن دوره زبان آلمانی سطح B1 

دو شرط اصلی برای تحصیل پرستاری در آلمان داشتن مدرک دیپلم تایید شده نظام آموزشی آلمان و مهارت کافی به زبان آلمانی است. بهتر است بدانید مدرک دیپلم دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا از جمله ایرانیان برای پذیرش در دوره‌های پرستاری کافی نیست. لذا متقاضیان ملزم به گذراندن یک دوره کالج آلمان (Studienkolleg) هستند.
پس از طی شدن این دوره و قبولی در آزمون ارزیابی، Abitur یا همان مدرک معادل دیپلم آلمان را کسب کرده و اجازه ورود به دانشگاه و دوره‌های پرستاری آلمان را خواهید داشت. علاوه‌بر این، ارائه گواهی یا مدرک معتبری که تسلط شما به زبان آلمانی را مشخص کند، الزامی است. 

مدارک پذیرش رشته پرستاری در آلمان

مدارک لازم برای تحصیل رشته پرستاری در آلمان

مهمترین مدارک برای اخذ پذیرش در رشته پرستاری آلمان به‌شرح زیر است: 

 • پذیرش از دانشگاه یا دوره کالج مقدماتی
 • درخواست ویزای دانشجویی آلمان  
 • مدرک زبان آلمانی
 • سوابق تحصیلی 
 • گذرنامه
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه نامه

مقاطع تحصیلی رشته پرستاری در دانشگاه‌های آلمان 

بر اساس آمارها، 443 برنامه تحصیلی پرستاری در 131 دانشگاه در آلمان موجود است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. 

پذیرش لیسانس پرستاری در آلمان

متقاضیان می‌توانند برای پذیرش مقطع کارشناسی پرستاری اقدام کنند. اگرچه شرایط پذیرش اغلب یکسان است، اما برخی از دانشگاه‌ها مدارک یا شرایط دیگری مانند آزمون ورودی و مصاحبه خواهند داشت. لازم به‌‎ذکر است، مدرک BSc با مدرک پرستاری عمومی و مامایی (GNM) متفاوت است. 
لیسانس پرستاری (BSc) و پرستاری عمومی و مامایی (GNM) هر دو مدرک حرفه‌ای و مورد تایید بخش‌های درمانی این کشور هستند. اما تفاوت اصلی آن‌ها در مدت زمان و سطح تحصیلات است.
پرستاری عمومی و مامایی یک دوره دیپلم 3 ساله است، در حالی که BSc یک دوره لیسانس 4 ساله است. از نظر برنامه درسی، پرستاری GNM و BSc موضوعات مشابهی مانند آناتومی، فیزیولوژی، فارماکولوژی و اصول اولیه پرستاری را پوشش می دهند. با این حال، در مدرک لیسانس پرستاری BSc ممکن است موضوعات دیگری مانند روش های تحقیق، آمار و اقتصاد سلامت ارائه شود که معمولاً در GNM پوشش داده نمی شوند.

تحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در آلمان 

مدت زمان تحصیل پرستاری در مقطع فوق‌لیسانس حدود دو سال است. دانشجویان ایرانی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقطع ارشد باید مدارک لازم از سوابق تحصیلی معتبر، مدرک زبان آلمانی در سطح B2 (برخی از دانشگاه‌ها C1) و مجوز تحصیل را داشته باشند. 

دکتری پرستاری در آلمان

مدرک دکتری پرستاری (DNP) بالاترین مدرک در رشته پرستاری است، به این معنی که هیچ سطح تحصیلات بالاتری برای آموزش مبتنی بر عمل در پرستاری وجود ندارد. چنین پرستارانی دارای بالاترین سطح تخصص پرستاری هستند، لذا اغلب به‎‌عنوان مدیر یا رهبر سازمانی مشغول به فعالیت هستند. 
شرایط پذیرش در مقطع دکترای پرستاری آلمان به مراتب دشوارتر از دیگر دوره‌ها خواهد بود. از اصلی‌ترین شروط برای پذیرش داشتن مدرک معتبر دوره ارشد و تسلط به زبان آلمانی در سطح تخصصی است. 

معادلسازی مدرک پرستاری در آلمان

 معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

دانشجویان ایرانی به‌منظور معادل‌سازی مدرک پرستاری خود باید واجد برخی شرایط باشند. توجه داشته باشید که ملیت و کشوری که مدرک دانشگاه دریافت کردید، اهمیت چندانی در روند معادل سازی ندارد. به‌طور کلی، اصلی‌ترین شرایط معادل سازی مدرک پرستای در آلمان به‌شرح زیر است: 

 • فرم پذیرش از دانشگاه آلمان 
 • درخواست ویزای تحصیلی یا کاری آلمان 
 • شرکت و قبولی در آزمون معادل‌سازی مدرک پرستاری آلمان
 • داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد پرستاری

هزینه تحصیل پرستاری در آلمان

تحصیل رایگان و مقرون‌به صرفه یکی از مزیت‌های تحصیل در آلمان است. رشته‌های پرستاری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در برخی مناطق شرایط تحصیل بدون شهریه یا کم هزینه را فراهم کرده است. دانشجویان تنها مبلغی بین 300 تا 450 یورو برای هزینه‌های دانشجویی پرداخت می‌کنند. 
با‌این حال، دانشگاه‌ها هزینه‌هایی برای رشته پرستاری دریافت می‌کنند. البته شرایط تحصیل رایگان با اعطای بورسیه‌های تحصیلی امکان‌پذیر است. هزینه آوسبیلدونگ پرستاری آلمان معمولا رایگان است، اما برخی دوره‌ها هزینه‌هایی متغییری را از دانشجویان دریافت می‌کنند. 

بورسیه پرستاری در آلمان

یکی از روش‌های تحصیل رایگان پرستاری در آلمان، دریافت بورسیه تحصیلی است. به‌طورکلی، دانشگاه‌های آلمان بورسیه‌های متنوعی را ارائه می‌دهند که مهمترین آن‌ها به‌شرح زیر است: 

 • بورسیه DAAD
 • بورسیه هاینریش بل آلمان
 • بورسیه بنیاد ملی آکادمیک آلمان
 • بورسیه رزا لوکزامبورگ آلمان

سخن پایانی 

کشور آلمان در چند سال گذشته به‌دلیل کمبود نیرو در مشاغل پزشکی و پیراپزشکی مانند پرستاری، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بسیاری جذب کرده است. ما در این مقاله به این موضوع پرداختیم که برای گرفتن مدرک پرستاری می‌توانید به دو روش شرکت در دوره کارآموزی (آوسبیلدونگ) و پذیرش دانشگاهی اقدام کنید. 
از دیگر شرایطی که برای تحصیل پرستاری مورد نیاز است، داشتن تسلط به زبان آلمانی است. اگر چه امکان شرکت در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌ها وجود دارد، اما برای کار در آلمان زبان آلمانی اهمیت دارد. 
مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌تواند در نگاه اول دشوار باشد، اما می‌توانید روی کمک کارشناسان حامی مهاجر حساب کنید. از ابتدای مسیر تا رسیدن به سر منزل مقصود همراه شما خواهیم بود، پس تماس بگیرید: 02148000957

سوالات متداول رشته پرستاری در آلمان

آیا امکان تحصیل در رشته پرستاری در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد؟

تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی در آلمان برای مقاطع ارشد و دکتری به شکل محدود امکان‌پذیر است. در مقطع کارشناسی این رشته تنهای به زبان آلمانی ارائه می‌شود و الزامی برای ارائه مدرک زبان آیلتس وجود ندارد. 

محدودیت سنی برای تحصیل در رشته پرستاری در آلمان چقدر است؟

حداقل سن 18 سال است و پس از آن محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاه وجود ندارد. البته توجه داشته باشید حداکثر سن برای تحصیل در دوره‌های مقدماتی کالج 25 سال و برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان 30 سال در نظر گرفته شده است

چه سطح زبانی برای تحصیل در رشته پرستاری آلمان در نظر گرفته می‌شود؟

معیارهای اولیه برای تحصیل رشته پرستاری، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 است. در مقاطع تحصیلی دکتری سطح C1 مورد نیاز است. 

آیا می توانیم در حین تحصیل رشته پرستاری در آلمان کار پاره وقت انجام دهیم؟

یکی از مزیت‌های تحصیل پرستاری برای دانشجویان ایرانی اجازه کار پاره‌وقت حین تحصیل است. دانشجویان می‌توانند 20 ساعت در هفته در طول ترم کار کنند.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0