20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه فرایبورگ آلمان؛ آمیزه ای از تاریخ و نوآوری

دانشگاه فرایبورگ آلمان؛ شرایط پذیرش به همراه رشته های تحصیلی

تصور کنید در مکانی مشغول به درس خواندن هستید که زمانی محل تحصیل و تدریس برخی از بزرگترین اذهان غرب، از جمله یوهان اک، ماکس وبر، ادموند هوسرل، مارتین هایدگر و فردریش هایک بوده است. واقعا چه جایی بهتر از دانشگاه فرایبورگ را در آلمان پیدا خواهید کرد که تاریخ، فرهنگ و سنت در کنار پیشرفت و نوآوری به حرکت خود ادامه می‌دهند.
دانشگاه فرایبورگ (Uni Freiburg)، با نام رسمی دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ، یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی - دولتی آلمان محسوب می‌شود. این مرکز با قدمتی بیش از 550 سال، تاریخ طولانی در آموزش رشته‌های علوم انسانی، حقوق و پزشکی دارد. 
ما در ادامه این مقاله قصد داریم شرایط پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه فرایبورگ بررسی کرده و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه را معرفی کنیم. پس اگر علاقه‌مند به شناختن یکی از برترین موسسات تحقیقاتی و آموزشی اروپا هستید، این مقاله را از دست ندهید. 

رنکینگ دانشگاه فرایبورگ 

در سال 2023 دانشگاه فرایبورگ آلمان بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه QS به عنوان دهمین دانشگاه برتر آلمان و ششمین دانشگاه جامع برتر معرفی شده است. دانشگاه فرایبورگ در بین دانشگاه‌های جهان، رتبه 189 و در بین 668 دانشگاه برتر اروپا جایگاه 79 قرار دارد. 
همچنین، در جدیدترین رتبه‌بندی جهانی دانشگاه Times Higher Education سال 2024، این دانشگاه رتبه 128 را به خود اختصاص داده است. بر اساس رتبه‌بندی و ارزیابی THE، دانشگاه فرایبورگ توانسته در رنکینگ جدید، امتیاز کامل 100 را در رده صنعت بدست آورد. 

لیست رشته های دانشگاه فرایبورگ آلمان

دانشگاه فرایبورگ از 11 دانشکده تشکیل شده است که بیش از 250 برنامه تحصیلی را در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می‌دهد. رشته‌های دانشگاه فرایبورگ آلمان به تفکیک دانشکده و گرایش‌های مختلف تحصیلی عبارت‌اند از:

 • دانشکده الهیات شامل علوم اجتماعی مسیحی، الهیات کاتولیک و مطالعات دینی
 • دانشکده مهندسی شامل رشته‌های مهندسی میکروسیستم و مهندسی سیستم‌های پایدار 
 • دانشکده پزشکی شامل رشته‌های پزشکی، پرستاری، علوم مامایی، پزشکی مولکولی و دندانپزشکی در دانشگاه فرایبورگ
 • دانشکده حقوق شامل گرایش‌های رشته حقوق 
 • دانشکده علوم انسانی شامل رشته‌های جامعه شناسی، روانشناسی، علوم سیاسی و علوم اجتماعی 
 • دانشکده زیست‌شناسی شامل زیست شناسی رشد و ژنتیک، علوم اعصاب، اکولوژی، بیوشیمی و میکروبیولوژی 
 • دانشکده ریاضیات و فیزیک شامل رشته‌های ریاضیات، فیزیک، فیزیک کاربردی، علوم کامپیوتر 
 • دانشکده زبان و لغت‌شناسی شامل رشته‌های علوم باستان شناسی، مطالعات تمدن باستان، تاریخ هنر، ادبیات انگلیسی، ادبیات آلمانی، تاریخ و ...
 • دانشکده شیمی و داروسازی شامل رشته‌های شیمی، علوم دارویی و داروسازی
 • دانشکده اقتصاد و علوم رفتاری شامل رشته‌های علم اقتصاد، مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی علوم تربیتی 
 • دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی شامل رشته‌های علوم زمین، علوم محیطی، علوم جنگل، جغرافیا و زمین شناسی 

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رشته‌های تحصیلی این دانشگاه یا سایر دانشگاه های برتر آلمان با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. برای دریافت مشاوره تحصیلی تنها کافی‌ست با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

رشته های دانشگاه فرایبورگ

رشته های دانشگاه فرایبورگ آلمان به انگلیسی 

اکثر برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه فرایبورگ به زبان آلمانی برگزار می‌شود. با این حال، در مقاطع فوق لیسانس و دکتری امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. در جدول زیر می‌توانید لیست رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرایبورگ به زبان انگلیسی را مشاهده کنید. 

رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه فرایبورگ

مقطع تحصیلی

مطالعات زبان انگلیسی و آمریکایی

کارشناسی

هنر و علوم لیبرال

کارشناسی

فیزیک کاربردی

کارشناسی ارشد

فیزیک

کارشناسی ارشد

علوم زیست پزشکی

کارشناسی ارشد

مطالعات فرهنگی بریتانیا

کارشناسی ارشد

علوم کامپیوتر

کارشناسی ارشد

اقتصاد

کارشناسی ارشد

مهندسی امبدد سیستم (Embedded Systems)

کارشناسی ارشد

ادبیات انگلیسی

کارشناسی ارشد

علوم محیطی

کارشناسی ارشد

علوم جنگل

کارشناسی ارشد

زمین شناسی

کارشناسی ارشد

بهداشت جهانی شهری

کارشناسی ارشد

علوم پزشکی (تحقیقات قلب و عروق)

کارشناسی ارشد

مهندسی میکروسیستم

کارشناسی ارشد

علوم اجتماعی

کارشناسی ارشد

مهندسی انرژی خورشیدی

کارشناسی ارشد

مهندسی سیستم‌های پایدار

کارشناسی ارشد

رشته های دانشگاه فرایبورگ به زبان فرانسوی – آلمانی

برخی از رشته‌های این دانشگاه به دو زبان آلمانی و فرانسوی ارائه می‌شود که اغلب شامل برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است. مهمترین، رشته‌های دو زبانه فرانسوی _ آلمانی به شرح زیر است: 

 • بیوشیمی و بیوفیزیک (کارشناسی ارشد)
 • مطالعات تمدن باستان (کارشناسی ارشد)
 • علوم سیاسی کاربردی (کارشناسی ارشد)
 • زبان و ادبیات فرانسوی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • روزنامه‌نگاری (کارشناسی ارشد)
 • حقوق آلمان و فرانسه (کارشناسی ارشد)
 • روابط اقتصاد بین‌المللی (کارشناسی ارشد)

شرایط تحصیل در دانشگاه فرایبورگ 

به‌طور کلی، دانشجویان ایرانی برای اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان باید واجد شرایط دانشگاه درخواستی خود باشند. مهمترین و اصلی‌ترین شرایط ورود به دانشگاه فرایبورگ به شرح زیر است. 

1- ارائه مدارک تحصیلی مورد تایید 

یکی از شرایط اصلی ورود به این مرکز آموزش عالی، ارائه گواهی پایان تحصیلشان مورد تایید نظام آموزشی آلمان و معادل Abitur آلمانی است. به‌طور کلی، مدارک تحصیلی متقاضیان بین‌المللی از جمله دانشجویان ایرانی معادل Abitur آلمانی نیست، اما با گذراندن دوره مقدماتی Studienkolleg و قبولی در آزمون ارزیابی صلاحیت ورود را خواهید داشت. 

شرایط پذیرش دانشگاه فرایبورگ برای ایرانیان

2- مهارت و تسلط به زبان

از آنجایی که اکثر رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرایبورگ به زبان آلمانی است، داشتن تسلط کافی به این زبان الزامی است. در برخی موارد، برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، لذا داشتن مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز است.

مدارک زبان برای ورود به دانشگاه فرایبورگ

از معتبرترین مدارک زبان آلمانی و انگلیسی برای اخذ پذیرش این دانشگاه به‌‎شرح زیر است: 

مدارک زبان آلمانی

مدارک زبان انگلیسی

DSH سطح 2 یا 3

IELTS با حداقل نمره 6

TestDaF سطح 4 یا 5

TOFLE با حداقل نمره 85

اثبات مهارت‌های زبان آلمانی در سطح B2 و C1

PTE با حداقل نمره 60

لازم به‌ذکر است در برخی موارد الزامات و مدارک زبان دیگری با توجه به رشته انتخابی اعمال می‌شود که می‌توان آن‌ها را در مقررات مربوط به پذیرش یا اساسنامه دانشگاه مشاهده کرد. 

3- شرط معدل دانشگاه فرایبورگ

برای ورود به برنامه‌های کارشناسی در دانشگاه فرایبورگ، حداقل مجموع 75٪ یا معدل 2 در دبیرستان (معادل نمره 14در ایران) مورد نیاز است. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، معدل 2.5 یا 77-79٪ در مقطع کارشناسی (معادل نمره 15در ایران) برای همه متقاضیان توصیه می‌شود.

مدارک لازم برای ورود به دانشگاه فرایبورگ 

علاوه‌بر مدارک تحصیلی معتبر و مهارت‌های زبانی، ارائه برخی مدارک برای ورود به دانشگاه‌های آلمان اجباری است. مدارک لازم برای تحصیل و پذیرش در این دانشگاه عبارت‌اند: 

 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان 
 • مدارک و سوابق تحصیلی با ترجمه رسمی
 • ارائه مدارک معتبر زبان آلمانی یا انگلیسی 
 • رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه نامه 
 • ارائه گواهی برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه مقالات علمی (برای مقاطع ارشد و دکتری)

مهلت پذیرش دانشگاه فرایبورگ

دانشجویان بین‌المللی امکان ثبت درخواست پذیرش به صورت تمام‌وقت و کوتاه‌مدت را دارند. منظور از تحصیلات تمام‌وقت این است که متقاضی می‌تواند یک دوره کامل تحصیلی را در دانشگاه فرایبورگ گذرانده و مدرک (لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا/دکترا) کسب کنند. 
به‌طورکلی، مهلت اپلای و ددلاین دانشگاه فرایبورگ به‌شرح زیر است: 

زمان اپلای دانشگاه فرایبورگ

ددلاین دانشگاه فرایبورگ

ترم تابستانی: 15 ژانویه تا 15 فوریه

ترم زمستانی: 1 ژوئن تا 15 آگوست

ترم تابستانی: 15 مارس

ترم زمستانی: 30 آگوست

توجه داشته باشید که شرایط پذیرش در دوره‌های کوتاه مدت (یک یا دو ترم به عنوان دانشجوی انتقالی) شامل برخی از دانشجویان بین‌المللی نمی‌شود. به‌منظور اطلاع از شرایط و مهلت ثبت‌نام می‌توانید به سایت دانشگاه فرایبورگ آلمان مراجعه کنید. 

هزینه دانشگاه فرایبورگ

شهریه دانشگاه فرایبورگ رایگان هستند و دانشجویان تنها موظف به پرداخت هزینه‌ی دانشجویی شامل بیمه می‌شود. لازم به ذکر است که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در برخی از رشته‌ها ملزم به پرداخت 1.500 یورو در هر ترم هستند. البته این دانشگاه با ارائه بورسیه‌های تحصیلی، شرایطی را برای تحصیل رایگان دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. 

هزینه تحصیل در دانشگاه فرایبورگ آلمان

بورسیه تحصیلی دانشگاه فرایبورگ آلمان 

دانشگاه فرایبورگ بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های تحصیلی اعطا می کند که مخارج تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد. دانشگاه فرایبورگ بورسیه تحصیلی اختصاصی با نام Deutschlandstipendium را اعطا می کند که یک بورسیه تحصیلی ملی است. 
همچنین، بورسیه‌هایی توسط دولت آلمان مانند DAAD، آراسموس و بادن وورتمبرگ به متقاضیان واجد شرایط داده می شود. ارائه بورسیه‌های تحصیلی در این دانشگاه باتوجه به صلاحیت متقاضی انجام خواهد شد. 

کلام آخر 

تحصیل در دانشگاه فرایبورگ تنها به معنای درس خواندن و گرفتن مدرک نیست، بلکه اخذ پذیرش در این دانشگاه شرایطی را برای رسیدن به دستاوردهای خلاقانه فراهم می‌کند. اگرچه رسیدن به معیارهای این دانشگاه در نگاه اول دشوار باشد، اما غیر ممکن نیست. 
تنها کافی‌ست به خودباوری برسید و در طول مسیر از تجربه افراد کاربلد استفاده کنید. اگر در مسیر مهاجرت و تحصیل در آلمان دچار تردید شدی، نگران نباش! کارشناسان حامی مهاجر از ابتدای مسیر با شما هستند تا به هدف نهایی و رویایی خودتان برسید. پس همین حالا با مشاوران مجرب ما از طریق شماره 02148000957 تماس بگیرید.             

سوالات متداول درباره دانشگاه فرایبورگ آلمان 

آیا دانشگاه فرایبورگ برای دانشجویان بین المللی رایگان است؟ 

شهریه دانشگاه فرایبورگ رایگان است و تنها هزینه ترمی از دانشجویان دریافت می‌شود. البته لازم به‌ذکر است دانشجویان بین‌المللی در برخی از رشته‌های تحصیلی ملزم به پرداخت 1.500 یورو در هر ترم خواهند بود. 

آیا ورود به دانشگاه فرایبورگ سخت است؟

نرخ پذیرش دانشگاه فرایبورگ نسبت به برخی از دانشگاه‌های آلمان بالاست، اما همچنان شرط معدل، نمرات قابل‌قبول، میزان نوآوری دانشجو و قبولی در مصاحبه یا آزمون ورودی برای برخی رشته‌ها، ملاک پذیرش این دانشگاه محسوب می‌شود. 

زبان تحصیل در دانشگاه فرایبورگ آلمان چیست؟

زبان اصلی تحصیل در این دانشگاه، آلمانی است، اما رشته‌هایی به زبان انگلیسی و دو زبانه مانند آلمانی- فرانسوی و دیگر زبان ها ارائه می‌شود. 

آیا دانشگاه فرایبورگ به زبان انگلیسی تدریس می کند؟

بله. البته توجه داشته باشید که اکثر برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در مقطع ارشد و دکتری ارائه می‌شود. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0