20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه هامبورگ آلمان؛ شرایط پذیرش، رشته ها و هزینه تحصیل

دانشگاه هامبورگ آلمان

در میان معماری قدیمی و سنت‌های دیرین شهر هامبورگ، دانشگاه دولتی این شهر زبانزد خاص و عام است. دانشگاه هامبورگ (University of Hamburg) یکی از دانشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده کشور آلمان به‌شمار می‌رود. آموزش مقرون به‌صرفه (رایگان) و داشتن فرصت‌های شغلی متعدد بعد از پایان تحصیل، سبب محبوبیت این دانشگاه بین دانشجویان ایرانی شده است. 
اکثر دانشجویان، این دانشگاه را به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای ادامه تحصیل در آلمان انتخاب می‌کنند. اما قبل از ارسال فرم پذیرش، بهتر است با آخرین شرایط اپلای و رشته‌های دانشگاه هامبورگ آلمان آشنا شوید. ما در این مقاله شرایط اخذ پذیرش، رشته‌های تحصیلی و هزینه تحصیل در دانشگاه هامبورگ آلمان را معرفی کرده‌ایم.

دانشگاه هامبورگ کجاست؟

دانشگاه هامبورگ (Universität Hamburg) که با نام UHH شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی -تحقیقاتی در شمال آلمان است. این دانشگاه با تلاش فون مله و رودولف آدولف ویلهلم راس پس از اصلاحات آموزشی هامبورگ در سال 1919 فعالیت خود را آغاز کرد. 
پردیس اصلی دانشگاه هامبورگ در منطقه مرکزی روترباوم (Rotherbaum) واقع شده است. همچنین، موسسات و سایر مراکز تحقیقاتی وابسته به این دانشگاه در سراسر شهر مستقر هستند. 
دانشگاه هامبورگ به‌عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور با شعار " برای تحقیق، برای تدریس، برای آموزش"، دوره‌های متنوع و فرصت‌های تحقیقاتی عالی را برای دانشجویان فراهم کرده است. تا به امروز هفت برنده جایزه نوبل و یک جایزه گرگبرنده وابسته به دانشگاه UHH بوده‌اند.

رنکینگ دانشگاه هامبورگ

دانشگاه UHH یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان، به‌ویژه در گروه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی است. بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز (سال 2023)، دانشگاه هامبورگ در جایگاه 128 قرار دارد. همچنین، این دانشگاه در رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان سال 2023، جایگاه رتبه 149 را به خود اختصاص داده است. 

رشته های دانشگاه هامبورگ 

رشته های دانشگاه هامبورگ آلمان

دانشگاه هامبورگ مقصد مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی جهت ادامه تحصیل در آلمان به‌ویژه در مقطع کارشناسی ارشد محسوب می‌شود. این دانشگاه در مجموع، بیش از 170 رشته شامل 72 رشته کارشناسی، 89 برنامه کارشناسی ارشد و 6 رشته دکتری را ارائه می‌کند. دانشگاه هامبورگ در رشته‌های حقوق، پزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم طبیعی دانشجو می‌پذیرد.
اصلی‌ترین رشته‌های این دانشگاه به تفکیک گروه‌های درسی عبارت‌اند از: 

 • دانشکده پزشکی زیرشاخه‌های داروسازی 
 • دانشکده مدیریت بازرگانی (مدرسه بازرگانی هامبورگ)
 • دانشکده حقوق شامل رشته‌های جزا و جرم شناسی، حقوق مدنی و حقوق عمومی
 • دانشکده روانشناسی و حرکت انسانی شامل رشته‌های روانشناسی (فقط به زبان آلمانی)
 • دانشکده بازرگانی، اقتصاد و علوم اجتماعی شامل رشته‌های اقتصاد، علوم سیاسی و تجارت 
 • دانشکده تعلیم و تربیت شامل زیر گروه‌های علوم تربیتی و آموزشی (فقط به زبان آلمانی)
 • دانشکده ریاضی، انفورماتیک و علوم طبیعی شامل رشته‌های زیست شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک و بیوانفورماتیک
 • دانشکده علوم انسانی و هنر شامل رشته‌های زبان‌شناسی، الهیات، علوم دینی، تاریخ، فرهنگ و هنر، زبان‌شناسی و باستان‌شناسی (فقط به زبان آلمانی)

توجه داشته باشید که تنها رشته مهندسی در این دانشگاه، رشته مهندسی صنایع و مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد است. دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته‌های مهندسی شهر هامبورگ می‌توانند برای پذیرش در دانشگاه صنعتی هامبورگ (TUHH) اقدام کنند. 

رشته های دانشگاه هامبورگ به زبان انگلیسی

برخی از رشته‌های دانشگاه هامبورگ در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. در ادامه با برخی از مهمترین رشته‌های دانشگاه هامبورگ آلمان که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، آشنا شوید.

رشته دانشگاهی

مقطع

روانشناسی

کارشناسی- کارشناسی ارشد

اقتصاد

کارشناسی- کارشناسی ارشد

ژئوفیزیک

کارشناسی ارشد

فیزیک

کارشناسی ارشد

علوم دریایی

کارشناسی ارشد

علوم جوی (هواشناسی)

کارشناسی ارشد

علم گیاهان مولکولی

کارشناسی ارشد

شیمی

کارشناسی ارشد

سیاست، اقتصاد، فلسفه

کارشناسی ارشد

ریاضیات

کارشناسی ارشد

ریاضیات بازرگانی و صنعتی

کارشناسی ارشد

مدلسازی ریاضی

کارشناسی ارشد

قوم شناسی

کارشناسی ارشد

مطالعات اروپایی

کارشناسی ارشد

حقوق و اقتصاد

کارشناسی ارشد

حقوق اروپایی و بین‌المللی

کارشناسی ارشد

مطالعات جنوب آسیایی

کارشناسی ارشد

زبان ها و فرهنگ های آسیای جنوب شرقی

کارشناسی ارشد

شرایط پذیرش در دانشگاه هامبورگ

شرایط لازم برای پذیرش دانشگاه هامبورگ به‌شرح زیر است:

 • ارائه مدارک و سوابق قبلی مانند دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد مورد تایید دانشگاه به همراه ریز نمرات
 • ارائه رزومه، پروپوزال، مقاله علمی و انگیزه نامه برای مقطع دکتری
 • ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B2 و C1 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 یا تافل با حداقل نمره 85
 • ارائه فرم ویزای تحصیلی آلمان (برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا)
 • ترجمه معتبر اسناد و مدارک
 • مدارک گپ تحصیلی و سوابق شغلی
 • ارائه بیمه نامه درمانی

مهلت پذیرش دانشگاه هامبورگ

مهلت پذیرش در دانشگاه هامبورگ

با ورود به سایت دانشگاه هامبورگ می توانید از زمان شروع ثبت نام و برنامه های تحصیلی در هر مقطع آشنا شوید. به‌طور کلی، مهلت اپلای و ددلاین دانشگاه هامبورگ برای سال تحصیلی 2023 – 2024 به‌شرح زیر است:

 • ترم تابستان: 1 دسامبر تا 15 ژانویه
 • ترم زمستان: 1 ژوئن 15 جولای
 • متقاضیان کارشناسی ارشد بین المللی: 15 فوریه 31 مارس

توجه داشته باشید که برخی از رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری نیاز به امتحان ورودی دارند، لذا تاریخ اپلای این رشته‌ها متغییر است. بنابراین، توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر از تاریخ اپلای دانشگاه هامبورگ با کارشناسان حامی مهاجر در تماس باشید. 

هزینه تحصیل دانشگاه هامبورگ آلمان

همانند سایر دانشگاه‌های دولتی آلمان، دانشگاه هامبورگ نیز هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کند. تنها دانشجویان بین المللی باید هزینه مشارکت ترم را برای خدمات دانشجویی و حمل‌و‌نقل بپردازند. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باتوجه به رشته، متغییر خواهد بود. با‌این‌حال دانشجویان بین‌المللی شانس اخذ بورسیه‌های تحصیلی را دارند. 

بورسیه های دانشگاه هامبورگ

خوشبختانه دانشگاه هامبورگ باتوجه به شایستگی دانشجو، بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌کند. اکثر بورسیه‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود. به‌طور کلی، بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه هامبورگ در مقاطع مختلف به‌شرح زیر است:

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

دانشگاه هامبورگ برای دانشجویان بین‌المللی، بورسیه‌ای با نام بورسیه شایستگی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در نظر می‌گیرد. مبلغی که ماهانه برای کمک هزینه تحصیل به دانشجویان پرداخت می‌شود، متغیر خواهد بود. 

بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری

دانشگاه هامبورگ بورسیه‌های شایستگی تحصیلی را به محققان و دانشجویان برجسته مقطع دکتری در همه رشته‌ها ارائه می‌کند. این بورسیه به‌صورت کمک هزینه تحصیلی (تا سقف مشخص) به دانشجویان پرداخت می‌شود. البته دانشجویانی که دارای فرزند هستند، نیز هزینه‌ای ماهانه برای کمک هزینه کودک خود دریافت خواهند کرد. 

خوابگاه دانشگاه هامبورگ

در‌حال حاضر، اتحادیه دانشجویی دانشگاه هامبورگ، 26 تسهیلات مسکن برای 4400 نفر فراهم می‌کند. تنها 10 درصد از خوابگاه‌های این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی اختصاص دارد. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شده‌اند، هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد. از دانشجویانی که مشمول بورسیه تحصیلی کامل نیستند، تنها مبلغ 230 تا 400 یورو به‌صورت ماهانه دریافت می‌شود. 

موقعیت های شغلی در دانشگاه هامبورگ

در این دانشگاه طیف گسترده‌ای از خدمات شغلی و تحقیقاتی به دانشجویان ارائه می‌شود. این برنامه‌ها شامل راهنمایی شغلی، آماده‌سازی درخواست کار، کمک در مصاحبه شغلی، یافتن شغل و کمک به کسانی است که به دنبال تشکیل استارت‌آپ هستند.
مشاوره شغلی و کارگاه های آموزشی نیز بخشی از خدمات در دانشگاه هامبورگ است. به‌همین علت، فرصت‌های شغلی متعددی برای دانشجویان در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی وجود دارد. 

سخن پایانی 

دانشگاه هامبورگ (UHH) یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی آلمان با محور تحقیقاتی است که در بین دانشگاه‌های جهان، رتبه 128 را دارد. رشته‌های حقوق، علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم طبیعی از اصلی‌ترین رشته‌های دانشگاه هامبورگ به‌شمار می‌رود.
این دانشگاه با ارائه بورسیه تحصیلی و ایجاد فرصت‌های شغلی یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیستر از شرایط اپلای دانشگاه هامبورگ و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس بگیرید. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0