20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
هزینه های تحصیل در آلمان (دانشگاه های دولتی و خصوصی)

برخلاف سایر مقاصد تحصیلی پرطرفدار در جهان که هزینه‌های تحصیلی یک دغدغه بزرگ محسوب می‌شود، دانشجویان بین المللی در آلمان امکان تحصیل با هزینه های پایین را دارند. آلمان یکی از معدود کشورهایی است که تحصیلات دانشگاهی را رایگان ارائه می‌دهد.
به‌طورکلی، هزینه تحصیل در کشور آلمان به فاکتورهای متعددی از جمله نوع دانشگاهی (دولتی یا خصوصی)، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. به همین علت در ادامه با شرایط و میانگین هزینه تحصیل در آلمان آشنا شوید.

هزینه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه است. بر اساس طرح دولتی که در سال 2014 تصویب شد، پرداخت شهریه دانشگاه‌های دولتی در 16 ایالت آلمان برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی لغو شد. البته، از سال 2017 دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در منطقه بادن-وورتمبرگ (شامل دانشگاه‌های فرایبورگ، هایدلبرگ، هوهنهایم، کارلسروهه، کنستانز، مانهاین، اشتوتگارت، توبینگن و اولم) ملزم به پرداخت شهریه شدند.
هزینه هر ترم تحصیلی در این دانشگاه‌ها 1.500 یورو و برای مدرک دوم 650 یورو در هر ترم است. البته در تمام دانشگاه‌ها هزینه‌ای برای ثبت‌نام، تایید و مدیریت وجود دارد که هزینه آن متفاوت است. این هزینه ها معمولا بیش از 300 تا 500 یورو در هر ترم نمی شوند. 
اگرچه در برخی از نقاط کشور آلمان پرداخت شهریه‌ها در سال 2017 مجدداً برقرار شد، اما هزینه تحصیل در آلمان نسبت به جاهای دیگر بسیار کمتر است. علاوه‌بر شهریه‌های پایین یا رایگان، امکان اخذ بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد؛ بنابراین، مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل هر ساله روبه افزایش است.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان به شرایط متعددی از جمله دانشگاه و رشته تحصیلی بستگی دارد. متقاضیانی که تسلط کامل به زبان آلمانی دارند امکان تحصیل رایگان در برخی دانشگاه‌ها را خواهند داشت و تنها مبلغی بابت ثبت‌نام و مراحل اداری پرداخت می‌کنند. البته برخی از دانشگاه‌ها باتوجه به رشته تحصیلی هزینه‌های متغیری را دریافت می‌کنند. در دانشگاه‌های خصوصی نیز هزینه تحصیل دریافت خواهد شد، اما باتوجه به رشته تحصیلی و دانشگاه این هزینه متفاوت است. 

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

اکثر دانشگاه‌های دولتی در آلمان هیچ شهریه‌ای برای برنامه‌های کارشناسی ارشد، حتی از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا دریافت نمی کنند. با‌این حال، برخی از دانشگاه‌های دولتی مانند دانشگاه فرایبورگ و دانشگاه فنی مونیخ آلمان مبلغ 700 تا 1.500 یورو را بابت هزینه تحصیل ارشد در آلمان اخذ خواهند کرد. هزینه تحصیل فوق‌لیسانس در دانشگاه‌های خصوصی آلمان به‌مراتب بیشتر خواهد بود که باتوجه به رشته تحصیلی 20.000 یورو متغیر است. 

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

اکثر دانشگاه‌های آلمان، برنامه‌های دکترا را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند و تنها حداقل مبلغی به‌عنوان هزینه‌های مشارکت اجتماعی دریافت می‌شود. با‌این حال، در برخی از دانشگاه‌ها هزینه‌ای برای مقطع دکتری اخذ خواهد شد. البته شایان ذکر است که این هزینه ها باتوجه به رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود و گاهی به دانشجو بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه اعطا خواهد شد. 

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در آۀمان به انگلیسی

رشته‌های تحصیلی که به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان ارائه می‌شود، همانند رشته‌های تحصیلی به زبان آلمانی رایگان هستند. اما همچنان این قانون در برخی از دانشگاه‌های ایالت آلمان برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا صدق نکرده و دانشجو ملزم به پرداخت هزینه است. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان، باتوجه به مقطع و رشته تحصیلی بین 1500 (در دانشگاه‌های دولتی) تا 30.000 یورو (در دانشگاه‌های خصوصی) متغیر است. 

هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی آلمان

دانشگاه‌های خصوصی اغلب هزینه‌ای برای شهریه دریافت می‌شود که‌ باتوجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. حداکثر هزینه دریافتی در دانشگاه‌های غیر دولتی آلمان حدود 30.000 یورو خواهد بود. این مبلغ بسیار کمتر از هزینه ای است که در سایر مقاصد تحصیلی محبوب باید پرداخت شود. 
در زیر لیستی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان و میانگین شهریه‌های درخواستی آن‌ها آورده شده است.

نام مراکز و دانشگاه‌های خصوصی آلمان

میانگین هزینه شهریه

دانشگاه علوم کاربردی CODE

9.800 یورو

EBC Hochschule

10.000 یورو

SRH Hochschule Berlin

10.000

کالج بارد برلین

28.700 یورو

دانشگاه Adventist Friedensau

بین 1.200 تا 4.900 یورو

مدرسه حکومت هرتی

32.000 یورو

مدرسه مدیریت اتو بیشیم

15.000 یورو

مدرسه بازرگانی مونیخ

24.000 یورو

مدرسه بازرگانی GISMA

بین 3.000 تا 30.000 یورو

دانشگاه علوم کاربردی اروپا

بین 1.400 تا 3.000 یورو

توجه داشته باشید که علاوه‌بر دریافت شهریه‌های مقرون به‌صرفه، بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویانی که معیارهای خاصی را دارند، هزینه های کمتری را ارائه می‌‌دهند.

هزینه رشته های پرطرفدار در آلمان

همان‌طور که در طول متن اشاره کردیم، هزینه ادامه تحصیل در آلمان باتوجه به رشته‌ها و مقطع متفاوت هستند. به‌عنوان مثال هزینه‌ای که یک دانشجو علوم سیاسی پرداخت می‌کند با مبلغ پرداختی دانشجوی مدیریت کسب و کار یا مهندسی متفاوت است. در ادامه می‌تواند میانگین هزینه تحصیل پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی آلمان را مشاهده کنید:

رشته تحصیلی

دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه‌های خصوصی

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

از 300 تا 2 هزار یورو

از 15 تا 28 هزار یورو

هزینه تحصیل مهندسی در آلمان

از 500 تا 3 هزار یورو

از 9 تا 20 هزار یورو

هزینه تحصیل معماری در آلمان

از 350 تا 3 هزار یورو

از 5 تا 20 هزار یورو

هزینه تحصیل حقوق در آلمان

از 350 تا 3.500 یورو

از 10 تا 20 هزار یورو

هزینه تحصیل مدیریت بازرگانی در آلمان

از 300 تا 3 هزار یورو

از 10 تا 25 هزار یورو

هزینه تحصیل MBA در آلمان

از 500 تا 5 هزار یورو

از 10 تا 30 هزار یورو

توجه داشته باشید که هزینه‌ها در هر مقطع تحصیلی باتوجه به دانشگاه متغیر است و مبالغ ذکر شده به صورت تقریبی است. 

کلام آخر 

ما در این مقاله به هزینه‌های تحصیل در مقاطع و دانشگاه‌های مختلف آلمان پرداخیتم. اگر چه در اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه‌ای دریافت نمی شود، اما ممکن است بین 1500 تا 3500 یورو در هر ترم برای دانشجویان خارجی هزینه دریافت کنند. در حالی که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان معمولا بین 10.000 تا 30.000 یورو در سال متغیر است. 
به‌طور کلی، هزینه تحصیل در آلمان برای یک دانشجوی بین المللی تا حد زیادی به دانشگاه انتخابی و برنامه تحصیلی بستگی دارد. اگر به فکر اخذ ویزای تحصیلی آلمان و همچنین ارزان‌ترین روش مهاجرت تحصیلی به آلمان هستید، با کارشناسان تیم حامی مهاجر در ارتباط باشید. برای تحقق رویاهات همین حالا با شماره 02148000957 تماس بگیر.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
محمد
راسته که میگن آلمان دیگه شهریه رایگان نداره؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام محمد عزیز!

بله. با توجه به آخرین تغییرات صورت‌گرفته، در حال حاضر تحصیل رایگان در آلمان امکان‌پذیر نیست؛

با این حال، شهریۀ معقول دانشگاه‌های این سرزمین و وجود بورسیه‌های علمی متعدد، باعث شده‌اند که آلمان همچنان یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی باشد.