50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرایط تحصیل هنر در آلمان به همراه لیست دانشگاه ها

تحصیل هنر در آلمان؛ شرایط پذیرش، رشته ها و لیست دانشگاه ها

هنر زبانی است که با روح ما صحبت می‌کند. مهم نیست از کجا آمده‌ایم، اگر رگه‌های هنری و اشتیاق سوزان به خلاقیت دارید، تحصیل هنر در آلمان می‌تواند درهای کاملا جدیدی برای درک هنر سنتی و معاصر باز کند. رشته‌ی هنر در آلمان محبوبیت بسیاری دارد، به‌طوری که دانشگاه‌های معتبر و برتر بی‌شماری برای هنرهای زیبا، برنامه‌های تخصصی با مدرک‌هایی در سطح جهان ارائه می‌دهد. 
آلمان نه تنها منبع الهام‌بخش بسیاری از هنرمندان است، بلکه شرایط تحصیل مقرون‌به‌صرفه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده است. اما به‌عنوان یک دانشجوی ایرانی شرایطی برای ادامه تحصیل در رشته هنر در آلمان وجود دارد که این مقاله به آن خواهیم پرداخت. همچنین، در ادامه با بهترین دانشگاه‌های هنر آلمان آشنا خواهید شد، لذا تا انتهای این مقاله با حامی مهاجر همراه ما باشید. 

شرایط تحصیل هنر در آلمان 

برای پذیرش تحصیلی آلمان باید شرایط و مدارکی را ارائه دهید. به‌طور کلی، اصلی‌ترین شرایط تحصیل در رشته هنر در آلمان به شرح زیر است: 

 • اثبات توانایی هنری (portfolio) که شامل ارائه نمونه آثار هنری مانند نقاشی، عکاسی و سایر هنرهای مرتبط با زمینه کاری هنرمند می‌شود. 
 • دریافت صلاحیت پذیرش دانشگاه (Abitur) یا معادل آن که اغلب با کسب نمره قابل قبول در امتحان ورودی دانشگاه شامل آزمون تستی، آزمون عملی و مصاحبه بدست می‌آید. 
 • ارائه مدارک و سوابق تحصیلی که شامل گواهی دیپلم تایید شده در نظام آموزشی آلمان، مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس می‌شود. 
 •  داشتن مهارت زبان آلمانی برای تحصیل در رشته‌های هنری بسیار حائز اهمیت است. البته برخی از برنامه‌های دوره‌های تحصیلی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. 
 • اخذ پذیرش که شامل تکمیل فرم درخواست برای دانشگاه‌های هنر آلمان و رشته‌ی هنری مورد نظر متقاضی می‌شود. 

پذیرش رشته هنر در آلمان

اگرچه، شرایط پذیرش در رشته‌های هنری آلمان در بالا اشاره شد، اما دانشگاه‌های هنر برای سنجش استعداد هنری متقاضیان، فرآیند گزینش گسترده‌ای مانند ارزیابی توانایی هنری را طی می‌کنند. هر یک از آزمون‌های ارزیابی چه عملی و چه تئوری در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. 

شرایط پذیرش رشته هنر در آلمان

پذیرش مقطع کارشناسی هنر در آلمان

متقاضیان و دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش رشته هنر در آلمان برای مقطع لیسانس، نیاز به ارائه نمونه کارهای هنری و اثبات توانایی و خلاقیت هستند. همچنین، ارائه مدرک زبان آلمانی با سطح B2 در مقطع لیسانس الزامی است، زیرا اغلب رشته‌های هنری در مقطع کارشناسی به این زبان تدریس می‌شود. 
علاوه‌بر این، ارائه مدارک تایید شده دیپلم و داشتن تمکن مالی از دیگر شرایط تحصیل هنر در آلمان به‌شمار می‌رود. این دوره معمولا برای یک دانشجوی تمام وقت سه تا چهار سال (6 تا 8 ترم) طول می کشد. 

پذیرش کارشناسی ارشد هنر در آلمان 

رشته‌های هنری آلمان در مقطع ارشد به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس شده و معمولا بین یک تا دو سال تحصیلی (2 تا 4 ترم) طول می‌کشد. به‌همین علت داشتن مدرک معتبر زبان تدریس شده در این مقطع الزامی است. به‌طور کلی، مهمترین شرایط تحصیل فوق لیسانس هنر در آلمان به شرح زیر است: 

 • اثبات توانایی هنری 
 • ارائه آثار هنری یا تحقیقات علمی
 • ارائه مدرک لیسانس مورد تایید 
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی آلمان
 • داشتن توصیه نامه، رزومه، پرپوزال، سرتیفیکت از نمایشگاه‌های هنری
 • داشتن سطح زبان B2 آلمانی یا مهارت زبان انگلیسی با حداقل نمره آیلتس 6.5

پذیرش دکتری هنر در آلمان

برای ادامه تحصیل هنر در آلمان برای مقطع دکتری، داشتن تسلط زبان آلمانی یا انگلیسی، بسیار حائز اهمیت است. همچنین، ارائه مدارک و سوابق تحصیلی، ارائه مقاله علمی، گواهینامه شرکت سمینار یا نمایشگاه‌های هنری بین‌المللی از اصلی ترین شرایط پذیرش در مقطع دکتری هنر آلمان است. اغلب رشته‌های هنری در مقطع دکتری به‌صورت تحقیق و پژوهش‌ به دانشجویان ارائه می‌شود و دوره‌های دکتری هنر و طراحی معمولا سه سال (6 ترم) طول می‌کشد.

مدارک لازم برای پذیرش رشته هنر در آلمان

مدرک لازم برای تحصیل هنر در آلمان

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های هنر آلمان معمولا می‌توانند مستقیماً از طریق پورتال آنلاین دانشگاه یا توسط Uni-Assist، ثبت‌نام را انجام دهند. اگر چه شرایط پذیرش در هر یک از دانشگاه‌های آلمان متفاوت است، اما اصلی‌ترین مدارک لازم برای تحصیل رشته‌های هنری در آلمان عبارت‌اند از: 

 • تکمیل فرم درخواست
 • رزومه و انگیزه نامه
 • ارائه نمونه کار هنری
 • مدارک و سوابق تحصیلی با ترجمه رسمی 
 • مدرک مهارت زبان (آلمانی یا انگلیسی)
 • اثبات پرداخت هزینه‌های تحصیل
 • داشتن VPD (ارائه گواهی تایید مدارک دانشجو از سایت Uni-Assist)

تحصیل هنر در آلمان به انگلیسی

به‌طور کلی، تحصیل رشته‌ی هنر در آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی در دسترس است. با‌این حال، بیشتر رشته‌های هنر در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی به زبان آلمانی است. اما امکان تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی وجود دارد.
اگرچه مدرک و نمره زبان در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است، اما برای ادامه تحصیل هنر در آلمان به زبان انگلیسی باید حداقل نمره 6.5 آیلتس را داشته باشید. لازم به‌ذکر است برای تحصیل در دوره‌های ارشد و دکتری هنر، نمره بالاتری مورد نیاز است. 

رشته های هنر در دانشگاه های آلمان

رشته‌های هنری بسیار متنوعی در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود که عبارتند از: 

گرایش رشته‌های هنری در آلمان

رشته‌های هنر در دانشگاه‌های آلمان

نقاشی

نقاشی، نقاشی دیجیتال

عکاسی

عکاسی، عکاسی صنعتی، عکاسی تبلیغاتی

نمایش

تئاتر، سینما، بازیگری و ...

موسیقی

تئوری موسیقی، خوانندگی، صدابرداری

معماری

معماری شهری، طراحی شهرسازی و دکوراسیون داخلی

طراحی صنعتی

طراحی صنعتی، مدل‌سازی، صنایع دستی

مد و طراحی لباس

طراحی لباس، طراحی پارجه

لیست دانشگاه های هنر آلمان

دانشگاه‌های هنر و طراحی آلمان در سطح جهانی بالایی برخوردار هستند و در‌حال‌حاضر پذیرای دانشجویان خلاق و با استعداد در زمینه هنر هستند. بسیاری از دانشگاه‌های هنر آلمان گزینه‌های تمرین محور را ارائه می‌کنند، با‌این‌حال کلاس‌های تئوری را با اقتضای مقطع تحصیلی برگزار می‌کنند. 

لیست زیر از اصلی‌ترین دانشگاه‌های هنر و طراحی آلمان به‌شمار می‌روند:

 • دانشگاه هنر برلین
 • دانشگاه باهاوس، وایمار
 • دانشگاه هنر، برمن
 • دانشگاه هنر براونشوایگ
 • دانشگاه هنر و علوم اجتماعی آلانوس
 • آکادمی دولتی هنرهای زیبا اشتوتگارت
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه هنرهای زیبا مونستر
 • آکادمی هنرهای زیبا مونیخ
 • آکادمی هنرهای زیبا لایپزیگ
 • آکادمی هنرهای زیبا نورنبرگ
 • دانشگاه هنر فولک وانگ در اسن
 • آکادمی هنر Muthesius در شهر کیل
 • آکادمی هنرهای دراماتیک ارنست بوش در برلین
 • دانشگاه هنر و طراحی بورگ گیبیچنشتاین در شهر هال
 • آکادمی هنرهای رسانه ای کلن

بهترین دانشگاه های هنر در آلمان

بهترین دانشگاه های هنر آلمان

اغلب دانشگاه‌های هنر و طراحی آلمان کیفیت بالای آموزشی ارائه می‌دهند. با‌این‌حال، برخی از دانشگاه‌های هنر آلمان در رتبه‌بندی جهانی جایگاه بالایی دارند. در ادامه با 5 دانشگاه برتر هنر در آلمان آشنا شوید. 

دانشگاه هنر برلین

دانشگاه هنر برلین (Berlin University of the Arts)، یکی از بهترین و متنوع‌ترین دانشگاه‌های هنر و طراحی در کشور آلمان است. در این دانشگاه اشکال مختلفی از رشته‌های هنری توسط اساتید و هنرمندان به‌نام تدریس می‌شوند. 

نوع دانشگاه

دولتی

محل

برلین

معیارهای پذیرش

آزمون ورودی

دوره‌های تحصیلی

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

گرایش‌های رشته‌ی هنر

نمایش و بازیگری، هنر و رسانه، موسیقی، نقاشی، گرافیک، مجسمه‌سازی، طراحی لباس، معماری و ...

دانشگاه باهاوس، وایمار

دانشگاه باهاوس در شهر وایمار (Bauhaus University, Weimar) انواع برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری را در زمینه هنر و طراحی ارائه می‌دهد. در این دانشگاه مدرک حرفه‌ای سطح اول با دوره‌هایی مانند هنر و طراحی رسانه، طراحی محصول، ارتباطات بصری و غیره ارائه می‌دهد. همچنین برنامه‌های کارشناسی‌ارشد در گرایش‌های مختلف مرتبط و تنها یک برنامه دکتری در این دانشگاه تدریس می‌شود. 

نوع دانشگاه

دولتی

محل

وایمار

معیارهای پذیرش

آزمون ورودی و مصاحبه

دوره‌های تحصیلی

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

گرایش‌های رشته‌ی هنر

نقاشی، گرافیک، عکاسی، مجسمه سازی، طراحی صنعتی (محصول)، هنر و رسانه، هنر‌های زیبا و ...

دانشگاه هنر برمن

دانشگاه هنر برمن (University of the Arts, Bremen) یکی از بهترین دانشگاه های هنر و طراحی در جهان است. دانشکده هنر و طراحی این دانشگاه برنامه های تحصیلی را در زمینه های مختلف هنری از جمله هنرهای زیبا، طراحی یکپارچه و رسانه های دیجیتال ارائه می‌دهد. 

نوع دانشگاه

دولتی

محل

برمن

معیارهای پذیرش

آزمون ورودی

دوره‌های تحصیلی

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

گرایش‌های رشته‌ی هنر

نقاشی، طراحی، گرافیک، عکاسی، مجسمه سازی، هنر و رسانه 

 

دانشگاه هنر براونشوایگ

دانشگاه هنر براونشوایگ (Braunschweig University of Art) دانشگاه بین المللی هنری-علمی است که حدود هزار دانشجو در دوره‌های مختلف ثبت‌نام می‌کنند. این دانشگاه یکی از بزرگترین مدارس هنر در آلمان است که کارگاه‌های مجهزی در رشته‌های هنری به‌ویژه برای رشته‌های عکاسی و فیلمسازی دارد. 

نوع دانشگاه

دولتی

محل

براونشوایگ

معیارهای پذیرش

آزمون ورودی و مصاحبه

دوره‌های تحصیلی

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

گرایش‌های رشته‌ی هنر

نهنر و رسانه، عکاسی، صداگذاری، انیمیشن کامپیوتری و فناوری ویدیو، نمایش، هنر‌های تجسمی و ...

دانشگاه هنر و علوم اجتماعی آلانوس

یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد در دانشگاه هنر و طراحی آلانوس (Alanus University of Arts and Social Sciences)، تفکر خارج از چارچوب و ترکیب علم با هنر است. در این دانشگاه خلاقیت و نوآوری بسیار مورد تشویق و حمایت قرار می‌گیرد و هیچ چارچوبی برای بیان هنر در نظر گرفته نمی‌شود. 

نوع دانشگاه

خصوصی

محل

حدفاصل شهر کلن و برمن

معیارهای پذیرش

مصاحبه

دوره‌های تحصیلی

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

گرایش‌های رشته‌ی هنر

هنرهای تجسمی، هنر‌های نمایشی، هنر‌درمانی، معماری 

هزینه تحصیل هنر در آلمان

اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند و تنها هزینه‌ی مشارکت دانشجو بین 250 تا 300 یورو از دانشجویان در هر ترم دریافت می‌شود. البته دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا اگر مایل به تحصیل در ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ هستند، باید حدود 1.500 یورو در هر ترم شهریه بپردازند. 
تحصیل هنر در دانشگاه‌های خصوصی آلمان ممکن است حدود 3.500 یورو در هر ترم هزینه داشته باشد. دانشگاه های خصوصی هیچ گونه بودجه دولتی دریافت نمی کنند. بنابراین، هزینه های تحصیل کاملاً به موسسه بستگی دارد و ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

بورسیه تحصیلی رشته هنر آلمان

همان‌طور که اشاره شد، هزینه‌های تحصیل رشته هنر برای افراد غیر اتحادیه اروپا در همه ایالت‌ها رایگان نیست. اما نظام آموزشی آلمان با ارائه بورسیه‌های متنوع، شرایط تحصیل رایگان هنر در آلمان را فراهم کرده است. مهمترین، بورسیه‌های رشته هنر در آلمان به شرح زیر است: 

 • بورسیه DAAD
 • بورسیه Heinrich Böll Foundation
 • بورسیه Konrad-Adenauer-Stiftung 
 • بورسیه Rosa Luxemburg Foundation

کلام آخر 

ما در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه هنر آلمان پرداختیم. تحصیل رشته‌های هنری در آلمان به شما این امکان را می‌دهد که بخشی از یک محیط زیبا، متنوع و فرهنگی باشید که در سراسر جهان بسیار مورد توجه است. رشته‌های هنر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری به 2 زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شود. همچنین، در این مقاله برترین دانشگاه‌های هنر آلمان را معرفی کردیم. 
امکان ادامه تحصیل رشته هنر در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی با هزینه‌های مقرون به‌صرفه و رایگان (دریافت بورسیه تحصیلی) امکان‌پذیر است. سیستم آموزشی هنر در دانشگاه‌های آلمان ترکیب کلاس‌های تئوری و عملی است. اگر قصد ادامه تحصیل رشته هنر در آلمان را دارید، کافی‌ست با کارشناسان حامی مهاجر از طریق شماره تماس 02148000957 در ارتباط باشید. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0