20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرایط زندگی دانشجویی در آلمان (مزایا، معایب و هزینه ها)

شرایط زندگی دانشجویی در آلمان به همراه هزینه ها

هر‌ساله جوانان ایرانی به‌دنبال رویای شیرین زندگی در اروپا با هدف تحصیل به کشورهای مختلفی مهاجرت می‌کنند. در یک دهه گذشته، کشور آلمان با ایجاد بستری امن و فضایی پویا برای دانشجویان بین‌المللی میزبان ذهن‌های نوآور و خلاق شده است. به‌همین علت بسیاری از ایرانیان تمایل بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به آلمان دارند. 
از هزینه تحصیلی کم تا تضمین کار پس از تحصیل، اکثر دانشجویان ایرانی را جذب این کشور کرده است، به‌طوری که آلمان هر ساله بیش از 400 هزار دانشجوی بین‌المللی را می‌پذیرد. اگر می‌خواهید با شرایط زندگی دانشجویی در آلمان بیشتر آشنا شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

بدون شک داشتن یک مشاور کاربلد می‌تواند تحقق رویای تحصیل در آلمان را آسان‌تر کند. کارشناسان تیم حامی مهاجر از ابتدا تا انتهای مسیر در کنار شما هستند،
پس همین حالا تماس بگیر: 02148000957

شرایط زندگی دانشجویی در آلمان برای ایرانیان

کشور آلمان با معماری جذاب و تاریخ غنی شناخته شده است و سالانه مقصد بسیاری از توریست‌ها به‌شمار می‌رود. اما در یک دهه گذشته به دلیل جذب دانشجویان بین المللی شاهد طیف متنوعی از ملیت‌ها هستیم. زندگی دانشجویی در آلمان، یک تجربه هیجان انگیز برای هر دانشجوی بین‌المللی است. دانشجویان می‌توانند با پذیرش از مراکز آموزش‌عالی و اخذ ویزای دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان برای ادامه تحصیل اقدام کنند. 
توجه داشته باشید که شرایط تحصیل در آلمان به دانشگاه پذیرش شده، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. از طرفی داشتن شرایط ایده‌آل زندگی دانشجویی در آلمان با نحوه تامین هزینه ها و اشتغال دانشجویان ارتباط مستقیم دارد. ما در مقاله هزینه تحصیل در آلمان به طور مفصل به شهریه دانشگاه های آلمان پرداختیم، اما در ادامه این مقاله به سایر مخارج زندگی دانشجویی در آلمان خواهیم پراخت.     

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی آلمان

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های زندگی دانشجویی در آلمان، تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی است. به‌طور کلی، هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به طور میانگین 800 تا 1.000 یورو در ماه است. البته مخارج زندگی دانشجویی به سبک زندگی، محل اقامت و شهر محل تحصیل بستگی دارد و نمی‌توان هزینه ثابتی از خرج‌های زندگی دانشجویی در کشور آلمان بیان کرد. 
برخی مخارج ثابت مانند هزینه اسکان، هزینه حمل و نقل، هزینه خوراک و پوشاک وجود دارد که در جدول زیر به‌طور میانگین در یک ماه به آن اشاره شده است.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه اسکان در آلمان

خوابگاه دانشجویی: 250 تا 400 یورو

اجاره آپارتمان: 800 تا 1.600 یورو

هزینه غذا

200 یورو

هزینه حمل و نقل

بین 70 تا 90 یورو

هزینه‌های جانبی تحصیل (کتاب و غیره)

از 30 تا 90 یورو

هزینه پوشاک

از 40 تا 100 یورو

هزینه خدمات تلفن، اینترنت، تلویزیون و غیره

از 35 تا 55 یورو

سایر هزینه‌ها

از 100 یورو به بالا

توجه داشته باشید که هزینه‌های ذکر شده در بالا تقریبی است و باتوجه به سبک زندگی دانشجو متغیر خواهد بود. به‌منظور اطلاع از هزینه های دقیق و نحوه گرفتن ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید با مشاوران و کارشناسان تیم حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

 محل اقامت دانشجویی در آلمان

دانشجویان بین المللی می‌توانند در خوابگاه‌های دانشجویی یا آپارتمان‌های دانشجویی آلمان اسکان داشته باشند. اکثر خوابگاه‌ها در محوطه دانشگاه یا اطراف آن قرار دارند، اما برخی از خوابگاه‌ها در خارج از دانشگاه یا در محل اقامت خصوصی در نزدیکی موسسه است. 
اغلب خوابگاه‌های دانشجویی فضاهای بزرگ با تعداد اتاق‌های متعددی هستند که به هر دانشجو به‌طور مستقل داده می‌شود و امکانات دیگر نظیر آشپزخانه مشاع هستند. البته هر یک از دانشگاه‌ها خدمات متفاوتی را برای اسکان دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. 
برخی دانشجویان، زندگی در خانه‌های دانشجویی مشترک یا مستقل را ترجیح می‌دهند که بدون شک هزینه های بیشتری به نسبت خوابگاه های دانشجویی خواهند داشت. به‌طور کلی، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند خانه‌های دانشجویی در آلمان را همراه با امکانات اولیه مانند آب، برق، اینترنت را دریافت می‌کنند. 

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان

هزینه خوابگاه های دانشجویی آلمان

به‌طور کلی، اجاره ماهانه یک خوابگاه دانشجویی در آلمان بین 250 تا 400 یورو است. با‌این‌حال، در برخی از شهرهای گران قیمت مانند مونیخ یا اشتوتگارت، هزینه اجاره‌بها به 700 یورو در ماه خواهد رسید. علاوه بر اجاره بها، هزینه‌های آب، برق و اینترنت هم به صورت جداگانه از دانشجویان دریافت می‌شود. 
برای خوابگاه‌های دانشجویی، میانگین هزینه آب و برق حدود 35 یورو در ماه است. در‌حالی که این هزینه در خوابگاه‌های دانشجویی شهرهای گران قیمت حدود 55 یورو در ماه می‌رسد. توجه داشته باشید محل اقامت و خدمات ارائه شده در خوابگاه‌های دانشجویی نقش بسزایی در هزینه‌های پرداختی خواهد داشت. 

 هزینه اجاره خانه دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی در آپارتمان‌های مستقل بیشتر از خوابگاه دانشجویی است. هزینه اجاره آپارتمان در آلمان به فاکتورهای متعددی از جمله شهر، محله، متراژ و هزینه‌های جانبی مانند آب، برق، اینترنت و سایر هزینه‌های مشترک در ساختمان بستگی دارد. به‌طور کلی، متوسط اجاره در آلمان 800 یورو در ماه است، اما این مبلغ در شهرهای بزرگ به 1.600 یورو در ماه نیز می‌رسد. 
علاوه‌بر اجاره‌بها، به‌طور میانگین باید 255 یورو در ماه برای هزینه‌های جانبی مانند آب و برق در یک آپارتمان یک خوابه پرداخت شود. شایان ذکر است که در شهرهای آلمان خانه‌های دانشجویی خصوصی وجود دارد که شرایط زندگی مشترک با چند نفر در خانه را فراهم می‌کند. از مزیت های این خانه امکان تقسیم هزینه‌های مشاع و اجاره‌بها برای دانشجویان است. 

هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای آلمان 

مخارج زندگی دانشجویی از جمله هزینه اسکان، حمل‌و‌نقل، خوراک و سایر هزینه‌های جانبی در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است. در کل، مخارج زندگی ماهانه در شهرهای بزرگی مانند برلین و هامبورگ بالاست. در ادامه با مخارج زندگی دانشجویان ایرانی در سه شهر بزرگ آلمان آشنا شوید.

هزینه زندگی دانشجویی در برلین

برلین به عنوان پایتخت آلمان، جز گران‌ترین شهرها در این کشور به‌شمار می‌رود. با‌این‌حال، شرایط کاری مناسب برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، این شهر را به مقصد مناسبی برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است. در جدول زیر می‌توانید برخی از هزینه‌های معمولی زندگی دانشجویی در شهر برلین را مشاهده کنید. 

هزینه زندگی دانشجویی در برلین -2023

اقامت در خارج از دانشگاه

300 تا 800 یورو

اقامت در محوطه دانشگاه

400 یورو

مواد غذایی

23 یورو (در هر وعده غذایی)

هزینه حمل‌و‌نقل

90 یورو

هزینه جانبی (آب، برق، انترنت و ...)

300 یورو

هزینه زندگی دانشجویی در مونیخ

مونیخ یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای آلمان است که به‌دلیل استقرار دانشگاه‌های برتر، میزبان دانشجویان بین‌المللی است. اگر‌چه مونیخ جزء شهرهای گران آلمان محسوب می‌شود، اما هزینه‌های تحصیل رایگان همچنان این شهر را به مقصد بسیاری از دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. 
متوسط هزینه ماهانه زندگی در مونیخ برای دانشجویان 1.200 تا 1400 یورو در ماه تخمین زده می شود. در‌هر‌حال، نحوه زندگی و نوع اقامتگاه دانشجو تاثیر بسیاری در هزینه نهایی خواهد داشت. در جدول زیر می‌توانید برخی از هزینه‌های معمولی زندگی دانشجویی در شهر مونیخ را مشاهده کنید.

هزینه زندگی دانشجویی در مونیخ -2023

اقامت در خارج از دانشگاه

800 تا 1.500 یورو

اقامت در محوطه دانشگاه

400 یورو

مواد غذایی

540 یورو

هزینه حمل‌و‌نقل

60 یورو

هزینه جانبی (آب، برق، انترنت و ...)

300 یورو

هزینه زندگی دانشجویی در هامبورگ

هامبورگ مرکز اصلی دانشجویان بین‌المللی و یکی از گران‌ترین شهرهای آلمان است. با این حال، شرایط هزینه تحصیل رایگان پایین و بازار کاری پویا برای فارغ التحصیلان، همچنان هامبورگ را یک انتخاب عالی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است.
بر اساس، تخمین‌های دولت آلمان، دانشجویان بین‌المللی شهر هامبورگ باید حداقل 1.000 یورو در ماه را برای پوشش هزینه های زندگی پرداخت کنند. در جدول زیر می‌توانید برخی از هزینه‌های معمولی زندگی دانشجویی در شهر هامبورگ را مشاهده کنید. 

هزینه زندگی دانشجویی در هامبورگ -2023

اجاه ماهانه (آپاراتمان 1 خوابه در مرکز شهر)

1.100 یورو

اجاه ماهانه (آپاراتمان 1 خوابه در خارج شهر)

800 یورو

مواد غذایی

14 تا 30 یورو (برای هر وعده غذایی)

هزینه حمل‌و‌نقل

100 یورو

هزینه جانبی (آب، برق، انترنت و ...)

260 یورو

ارزان ترین شهر آلمان برای تحصیل

شهرهای ارزان برای تحصیل در آلمان

همان‌طور که در طول مقاله اشاره شد، هزینه‌های زندگی دانشجویی در شهرهای آلمان با یکدیگر متفاوت هستند به‌عنوان مثال هزینه زندگی در شهر مونیخ یا اشتوتگارت آلمان بیشتر از هزینه‌های زندگی دانشجویی در درسدن یا دویسبورگ است. 

کم هزینه ترین شهرهای آلمان برای زندگی دانشجویی 

شهر آلمان

میانگین هزینه زندگی

شهر هاله

670 یورو

شهر ماگدبورگ

700 یورو

شهر لایپزیگ

750 یورو

شهر دویسبورگ

800 یورو

شهر پوتسدام

850 یورو

شهر ارفورت

870 یورو

شهر کایزرسلاترن

880 یورو

شهر کیل

900 یورو

شهر درسدن

940 یورو

شهر ینا

950 یورو

مشکلات زندگی دانشجویی در آلمان

یکی از چالش‌هایی که دانشجویان بین‌المللی در آلمان با آن مواجه هستند، تسلط به زبان آلمانی است. اکثر دوره‌های کارشناسی به زبان آلمانی است، اما برخی از دوره‌ها به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اگر چه استادان و اکثر دانشجویان به انگلیسی صحبت می‌کنند، اما برای زندگی در آلمان تسلط به انگلیسی کافی نیست. 
بسیاری از مردم آلمان تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند و در اماکن عمومی به زبان کشور خود صحبت می‌کنند. علاوه بر زبان، تفاوت‌های فرهنگی مانند رسم و رسوم‌ها می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی کمی گیج کننده باشد. همچنین، دلتنگی و دوری از خانواده می‌تواند شرایط روحی دانشجویان را تضعیف کند. 
محدودیت‌های مالی نیز تامین هزینه‌هایی مانند مخارج تحصیل، خوابگاه و هزینه‌های زندگی در آلمان را برای دانشجویان بین المللی دشوار می‌کند. البته دولت آلمان با ارائه بورسیه‌های تحصیلی و اجازه اشتغال همزمان با تحصیل توانسته این مشکلات را تا حدودی برطرف کند. 

کلام آخر 

ما در این مقاله نگاهی به شرایط زندگی دانشجویی در آلمان و مخارج دانشجویان ایرانی در آلمان پرداختیم. به‌طور کلی، آلمان برای دانشجویان بین‌المللی، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی، فرصت‌های کاری و استانداردهای زندگی بالا را ارائه می‌دهد.
اگر چه دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل در آلمان با طیف وسیعی از چالش از موانع زبانی گرفته تا تفاوت های فرهنگی روبرو هستند، اما آینده‌ای روشن برای فارغ التحصیلان در این کشور وجود دارد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی در آلمان را دارید، با تیم مجرب حامی مهاجر در ارتباط باشید. کارشناسان حامی مهاجر از ابتدا تا انتهای مسیر مهاجرت تحصیلی همراه شما خواهند بود. پس همین حالا تماس بگیر: 02148000957

 


 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0