50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا؛ راهنمایی جامع برای دانشجویان مشتاق

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا؛ شرایط پذیرش + بهترین دانشگاه ها

خود را در قلب اروپا تصور کنید، در چهارراه تاریخ، هنر و علم. حالا، بیشتر تصور کنید! آن زمان که معتبرترین مدرک دندانپزشکی جهان را در دست دارید و هر جا در اتحادیه اروپا می‌توانید کار کنید. درهای تبدیل شدن به یک دندانپزشک حرفه‌ای به‌سویتان باز است و هیچ مرزی برای رویاپردازی ندارید.

همه می‌گویند ایتالیا مقصد ارزان برای دانشجویان خارجی است. ما هم همین را می‌گوئیم؛ اما دلیل بهتری برای انتخاب این کشور داریم. سازمان بهداشت جهانی، سیستم بهداشتی ایتالیا را در میان بهترین‌های جهان قرار داده است. پس با یک سیستم آموزشی باکیفیت در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی مواجه هستید.

ایتالیا به شما خوش آمد می‌گوید. همین الان خود را در میان دانشجویان دندانپزشکی این کشور ببینید.

شرایط تحصیل دندان پزشکی در ایتالیا

برای تحصیل در این رشته چه شرایطی وجود دارد؟ بهتر است قبل از هر اقدامی برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا اول پاسخ این سوال را بدانید تا بعد درباره نوع دانشگاه‌‍‌ها و نحوه اپلای و دریافت پذیرش اقدام کنید. ما برای دسترسی سریع شما به اطلاعات کلی این رشته یک جدول طراحی کردیم؛ سپس به‌صورت تفصیلی به هرکدام می‌پردازیم:

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در یک نگاه

مدت زمان تحصیل

6 سال

آزمون ورودی

دارد

تعداد دانشگاه‌های دندانپزشکی

55

زبان تحصیل

انگلیسی و ایتالیایی

حداقل مدرک تحصیلی برای دریافت پذیرش

داشتن دیپلم دبیرستان

اعتبار مدرک

معتبر در بسیاری از کشورهای جهان

میانگین شهریه

6000-21000 یورو

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

6 سال طول می‌کشد تا مدرک دندانپزشکی خود را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کنید. آنچه در پایان دوره نصیب‌تان می‌شود دانش علوم زیستی همراه با نکته‌های علوم بالینی و مهارت جراحی دندان است. چون دو سال اول را به مباحث تئوری می‌پردازید و با آناتومی بدن انسان آشنا می‌شوید.

پس از دو سال دروس تئوری، نوبت به مباحث عملی می‌رسد. در این مرحله بیشتر با دندان و اجزای آن آشنا خواهید شد و به‌صورت تخصصی به بیماری‌های رایج دندان و روش‌های درمان آن می‌پردازید. همچنین اصول ارتباط با بیمار را نیز فرامی‌گیرید تا تبدیل به یک دندانپزشک حرفه‌ای و دوست داشتنی شوید.

آزمون ورودی دندانپزشکی در ایتالیا

هرکسی‌که علاقمند به ادامه تحصیل دندان پزشکی در ایتالیا را دارد، باید با IMAT آشنا باشد. درواقع این یک آزمون بین‌المللی پذیرش پزشکی است که شامل رشته دندانپزشکی هم می‌شود.

آزمون دندانپزشکی ایتالیا به‌صورت سراسری برگزار می‌شود و به یک دانشگاه اختصاص ندارد. اما ممکن است هر دانشگاهی حداقل نمره قبولی متفاوتی را برای پذیرش اعلام کند.

توجه داشته باشید که دانشگاه‌های برتر معمولا نمره بالاتری برای پذیرش تعیین کرده‌اند. بنابراین برای ورود به بهترین دانشگاه‌ها باید حداکثر نمره را کسب کنید. همچنین برای اطلاع از میزان نمره قابل قبول آزمون IMAT بایستی به سایت رسمی هر دانشگاه مراجعه کنید.

آزمون IMAT برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

هیچ محدودیت سنی برای این رشته تعیین نشده است. بنابراین در هر سنی که هستید، امکان اقدام برای دریافت پذیرش و شرکت در آزمون‌های ورودی را دارید. منتها ممکن است برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا کمی با چالش روبرو شوید. چون هر چه سن‌تان بالاتر باشد، شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا دشوارتر و سفارت سخت‌گیری بیشتری برای صدور ویزا به‌کار می‌برد.

معمولا افراد 18 تا 25 سال شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا دارند.

زبان تحصیل رشته دندانپزشکی در ایتالیا

تا پیش از این، بسیاری از دانشکده‌های دندانپزشکی این کشور به زبان ایتالیایی ارائه می‌شدند. اما روند روبه‌رشد آمار دانشجویان خارجی باعث شده که تعداد کرسی‌های زبان انگلیسی افزایش یابد. با این وجود اگر به زبان ایتالیایی مسلط باشید، گزینه‌های انتخاب بیشتری در اختیار خواهید داشت.

برای تحصیل دندانپزشکی به زبان ایتالیایی لازم است مدرک زبان Tolimo ارائه دهید. همچنین اگر خواهان تحصیل این رشته به زبان انگلیسی باشید، مدرک تافل و ایلتس الزامی است.

البته برخی دانشگاه‌ها دوره آمادگی زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند. این دوره مختص دانشجویان خارجی است که سطح زبان A2 دارند و می‌خواهند مهارت زبانی خود را بهبود بخشند.

حتی اگر به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنید، توصیه ما این است که حتما در این دوره آمادگی شرکت کنید. چون یک دندانپزشک درصورتی می‌تواند در ایتالیا موفق باشد که به زبان رسمی این کشور تسلط کافی داشته باشد.

شرط معدل برای تحصیل رشته دندانپزشکی

معیار معدل در بسیاری از دانشگاه‌های جهان براساس GPA ارزیابی می‌شود. هرچند سیستم نمره‌دهی ایتالیا متفاوت با ایران و سایر کشورها است؛ اما بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیایی همچنان GPA را معیار قرار می‌دهند. نمره GPA بین 0 تا 4 است و بسیاری از دانشکده‌های دندانپزشکی نمره بین 3 تا 4 را به عنوان نمره قابل قبول در نظر می‌گیرند.

البته باز هم تاکید می‌کنیم که معیار شما برای اطلاع از شرایط دریافت پذیرش باید وبسایت رسمی دانشگاه باشد. چون هر دانشگاه و موسسه آموزشی مدارک و شرایط منحصربه‌فردی در این خصوص دارند.

 شرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ایتالیا

دندانپزشکی با سلامت و جان انسان‌ها در ارتباط است. بنابراین دریافت مجوز کاری یا ادامه تحصیل در این رشته منوط به انجام مراحل معادلسازی‌ست.

البته اگر صفر تا صد این رشته را در کشور ایتالیا تحصیل کرده باشید، نیازی به انجام معادلسازی نیست. مشکل از آنجاست که بخشی دوران تحصیل خود را در کشوری خارج از اتحادیه اروپا سپری کرده باشید.

برای معادلسازی مدرک دندان پزشکی ایتالیا باید یک آزمون تئوری و عملی را بگذرانید. این آزمون به زبان ایتالیایی برگزار می‌شود و سطح تسلط‌تان به این زبان موفقیت شما را رقم خواهد زد. پس از کسب نمره قبولی در این آزمون باید در دوره آشنایی با نظام پزشکی این کشور شرکت کرده و پس از طی دوره کارورزی مجوز کار خود را دریافت خواهید کرد.

معادلسازی مدرک دندانپزشکی در ایتالیا

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی ایتالیا

در زیر فهرست از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی ایتالیا آورده شده است. معیار این رتبه‌بندی تعداد مقالات و تحقیقات علمی انجام شده در حوزه دندانپزشکی‌ست. همانطور که می‌بینید دانشگاه میلان در صدر قرار دارد که نه‌تنها جزو 50 دانشگاه دندانپزشکی برتر دنیا محسوب می‌شود بلکه در کل اروپا صاحب رتبه 12 است.

نام دانشگاه

رتبه در اروپا

رتبه در جهان

دانشگاه میلان

University of Milan

12

47

دانشگاه بلونیا

University of Bologna

16

55

دانشگاه اسپینوزا رم

Sapienza University of Rome

21

72

دانشگاه فلورانس

University of Florence

39

113

دانشگاه تورین

University of Turin

44

131

دانشگاه فدریکو دوم ناپل

Federico II University of Naples

47

146

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا بدون آزمون

شما هم به‌دنبال راه میانبری برای ورود بدون آزمون به دانشگاه‌های دندانپزشکی ایتالیا هستید؟ تعجبی ندارد، همه در جستجوی راه آسانتر هستند. چون کنکور و آزمون به خودی خود پرچالش است.

متاسفانه راهی برای دور زدن آزمون IMAT نیست. چون این آزمون به‌صورت سراسری برگزار می‌شود و هیچ دانشگاهی اختیار حذف آن را ندارد. بنابراین مطابق با قوانین وزارت آموزش و تحقیقات ایتالیا  (MIUR)شرکت در آزمون برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی اجباری است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

مقررات مربوط به هزینه‌های تحصیل به‌صورت سالانه توسط دانشگاه‌های ایتالیا منتشر می‌شود. این هزینه‌ها بین 156 تا 3500 یورو برآورد شده است. منتها دانشجویان دندانپزشکی که دوره‌های تحصیل طولانی‌مدت 6 ساله دارند، می‌توانند حداکثر در چهار قسط شهریه سالانه خود را پرداخت کنند.

بورسیه دندانپزشکی ایتالیا

به‌عنوان یک دانشجوی پزشکی که به دنبال تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا است، مهم است بدانید چندین فرصت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

  • دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها برای پوشش بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو برای هر سال تحصیل در نظر گرفته شده است.
  • دانشگاه‌های ایتالیا نیز برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی هستند، بورسیه‌های خاصی ارائه می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه میلان برای دانشجویان خارجی رشته دندانپزشکی، بورسیه تحصیلی 4000 یورویی ارائه می‌دهد.
  •  Agenzia Regionale Diritto allo Studio Universitario (DSU) برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل می‌کنند بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. این آژانس مسئول اعطای کمک‌های مالی و سایر اشکال حمایت به دانشجویان واجد شرایط است.
  • انواع مختلفی از بورسیه ها از جمله بورسیه‌های مبتنی بر نیاز و شایستگی وجود دارد. برخی از جوایز ممکن است دانش آموزان را ملزم به کسب معدل بالا یا شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه کنند.

بورسیه رشته دندانپزشکی در ایتالیا

به یاد داشته باشید که ادامه تحصیلات عالی می تواند گران باشد، اما با پشتکار و تحقیق، می توانید راه هایی برای تامین هزینه تحصیل خود از طریق بورسیه های تحصیلی موجود برای دانشجویان بین المللی مانند خودتان پیدا کنید!

دریافت پذیرش تحصیلی رشته دندانپزشکی ایتالیا با کمک حامی مهاجر

چه گفتیم و چه خواندید؟ هر چه بود مسیر را برایتان روشن کردیم. حالا دیگر می‌دانید که چه معیارهایی برای تحصیل این رشته در کشور کهن قاره اروپا وجود دارد. چه حداقل‌هایی باید رعایت کنید و بهترین دانشگاه‌های داروسازی کدام هستند؟

وقتش رسیده که قدم بعدی را بردارید! قدم بعدی چیست؟ مگر نمی‌خواهید دندانپزشک قابل و حرفه‌ای شوید که مدرکش در تمام اتحادیه اروپا و ایران معتبر است؟ ما به شما کمک می‌کنیم و بهتر و سریعتر به مقصودتان می‌رسانیم. از مشاوره تحصیلی گرفته تا انتخاب دانشگاه و راهنمایی برای دریافت بورسیه تحصیلی. این مسیر را با ما تجربه کنید. شماره تماس موسسه حامی مهاجر 02148000957 است.

سوالات متداول در زمینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

در این قسمت باید به سوالات پرتکراری که در زمینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا مطرح می‌شود، بپردازیم. سعی کرده‌ایم مهمترین‌ها را بیاوریم و پاسخی مختصر و مفید به هرکدام دهیم. شاید سوال شما هم بین‌شان باشد. اگر نبود بهتر است از بخش نظرات همین مقاله استفاده کنید و سوال مدنظرتان را بفرستید. کارشناسان ما پاسخ شما را می‌دهند.

آیا امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

بله فقط در صورتی‌که بتوانید صاحب بورسیه شوید. درحال‌حاضر بورسیه استانی ایتالیا تمامی شهریه و هزینه‌های تحصیل دانشجویان را پوشش می‌دهد و برای دانشجویان ایرانی ایدئال است.

مدت تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا چند سال است؟

مدت تحصیل دندانپزشکی در کشور ایتالیا 6 سال است.

آیا امکان تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله. در سالهای اخیر تعداد برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در ایتالیا افزایش پیدا کرده است. 

آیا برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در ایتالیا می‌ توان بورسیه گرفت؟

بله درصورتی‌که نمرات خوبی داشته باشید و رزومه تحصیلی قابل قبولی داشته باشید. در حالت کلی، دانشجویانی که در رده‌های بالای علمی تحصیل می‌کنند، امکان استفاده از وام دانشجویی، کمک هزینه تحصیلی و بورسیه را دارند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0