20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
دانشگاه سیه نا: شرایط تحصیل 2024

یک دانشگاه دولتی با امکانات رفاهی عالی برای دانشجویان بین‌المللی. نه‌تنها امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی استانی و دولتی را دارید بلکه اگر دانشجوی نمونه‌ای باشید، موسسات پژوهشی زیادی هستند که حمایت مالی‌تان کنند. شعارش پیش به‌سوی تعالی جهانی است و این یعنی‌ اینکه به یک دانشگاه بین‌المللی وارد شده‌اید. دانشگاهی که تکه‌ای از تمام فرهنگ‌ها را در خود جای داده است و در قلب توریستی‌ترین کشور دنیا، جهان علمی خود را ساخته است.

بله! اینجا قرار است درباره دانشگاه سیه ‌نا ایتالیا صحبت کنیم. یک زمانی اولین دانشگاه مطرح این کشور بود. حالا دیگر نیست اما هنوز هم برای بسیاری از مردم ایتالیا قابل احترام است و دانشجویان فارغ‌التحصیل شده از آن، با افتخار مدرک خود را به کارفرمایان نشان می‌دهند. آنچه در ادامه می‌آید، از سیر تا پیاز این دانشگاه است، پس همراهمان باشید.

دانشگاه سیه نا کجاست؟

وارد شهر سیه‌نا از توابع استان توسکانی که شوید، از هر که بپرسید آدرس آن را به شما می‌دهد. این دانشگاه اولین دانشگاه دولتی ایتالیا محسوب می‌شود و کمتر کسی‌ست که نداند کجاست و چرا اینقدر در بین دانشجویان محبوب است.

سال تاسیس آن به 1240 برمی‌گردد و در نیمه دوم قرن چهاردهم میلادی به یک دانشگاه مدرن تبدیل شد. برای همین است که وقتی برای اولین بار پایتان را به داخل آن می‌گذارید، انگار در متن تاریخ قدم برمی‌دارید و در قلمرو امپراطوری روم هستید.

اگر می‌خواهید بیشتر درباره این دانشگاه بدانید، سایت دانشگاه سیه نا ایتالیا اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد، فعلا موارد زیر را داشته باشید تا بعد درباره جزئیات برنامه‌ها و شرایط ورود به آن صحبت کنیم.

دانشگاه سیه‌نا در یک نگاه

نوع دانشگاه

دولتی-تحقیقاتی

سال تاسیس

1240

آدرس وبسایت

www.unisi.it

تعداد دانشجویان بین‌المللی

16000

تعداد اساتید

800

تعداد دانشکده‌ها

4

شعار

مسیری به‌سوی تعالی جهانی

رنکینگ دانشگاه سیه‌ نا

قرن بیستم روی خوشش را به این دانشگاه نشان داد. چون سرعت رشد آن بیشتر از گذشته شد و آنقدر پیشرفت کرد که در سال 2014  جزء یکی از برترین دانشگاه های ایتالیا بود. حالا کمی این رتبه‌بندی تغییر کرده است اما هنوز جایگاه خود را در بین دانشگاه‌های برتر این کشور حفظ کرده است، هرچند شاید کمی عددها تغییر کرده باشد. اینکه الان در چه وضعیتی به سر می‌برد را در جدول زیر نشان داده‌ایم:

رتبه جهانی

رتبه اروپایی

رتبه ملی

731

289

22

دانشکده های سیه نا

بهترین رشته‌های این دانشگاه در 4 دانشکده متفاوت تدریس می‌شود. دانشکده پزشکی، داروسازی و فلسفه اولین دانشکده‌های آن بودند و مدت‌ها بعد یعنی در سال 1880 دانشکده حقوق این دانشگاه تاسیس شد. در تصویر عناوین دانشکده‌های دانشگاه سیه‌نا را مشاهده می‌کنید:

دانشکده های دانشگاه سیه نا

رشته های دانشگاه سیه نا

دانشگاه سیه‌نا 70 رشته دانشگاهی دارد. بهترین آنها شامل رشته‌های حقوق، مدیریت و اقتصاد می‌شود و رشته‌های پزشکی آن مود تایید وزارت بهداشت ایران است. 

بسیاری از رشته‌هایی که دانشگاه سیه‌‌نا ایتالیا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد، کاملا به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. البته میزان تنوع رشته‌های کارشناسی بسیار محدودتر از رشته‌های کارشناسی ارشد است و تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد بیشتری را پذیرش می‌کند.

برخی از مهمترین رشته‌های دانشگاه سیه‌نا

علوم ارتباطات

امور مالی و بانکداری

اقتصاد و تجارت

علوم سیاسی

تاریخ و میراث فرهنگی

مددکاری اجتماعی

بیوتکنولوژی

بهداشت دندان

مامایی

پرستاری

چشم‌پزشکی

فیزیوتراپی

زیست شناسی

علوم مشیمی

زمین‌شناسی

مهندسی کامپیوتر

ریاضیات

مدیریت مهندسی

اقتصاد

امور مالی

مطالعات هنری

تاریخ هنر

پزشکی و جراحی

داروسازی

دندانپزشکی

حقوق

شرایط اپلای دانشگاه سیه نا 2024

برای تبدیل شدن به یکی از دانشجویان دانشگاه سیه‌نا، بسته به ایتالیایی بودن یا نبودن‌تان، باید مراحل مختلفی را دنبال کنید. توصیه می‌کنیم قبل از ارسال درخواست پذیرش، حتما با واحد آموزش دانشگاه در وبسایت apply.unisi.it مشورت کنید. همچنین می‌توانید تمامی مراحل اپلای و ثبت‌نام دانشگاه سیه نا ایتالیا 2024 را از طریق همین وبسایت انجام دهید. 

شرایط اپلای در دانشگاه سیه نا

اگر درخواست شما تایید شود، یک نامه پذیرش اولیه دریافت خواهید کرد. این نامه برای پیش ثبت‌نام کافیست و پس از آن می‌توانید برای شروع فرایند درخواست ویزا اقدام کنید. همچنین اگر در فعالیت‌های ورزشی، داوطلبانه و پروژه‌های علمی و تحقیقاتی شرکت کرده باشید، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش خواهید داشت.

امکان ارسال چه تعداد درخواست پذیرش دانشگاه سیه نا وجود دارد؟
شما می‌توانید در هر دوره پذیرش حداکثر دو درخواست را ارسال کنید. همچنین توجه داشته باشید که هزینه پذیرش برای هر درخواست ارسالی باید پرداخت شود.

آیا دانشگاه سیه نا آزمون ورودی دارد؟

جواب به این سوال به شرایط و نوع مقطع تحصیلی بستگی دارد. به‌ این صورت‌که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های غیر پزشکی لازم به شرکت در هیچ آزمونی نیست. اما اگر متقاضی یکی از رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی آن‌هم به زبان انگلیسی باشید باید در آزمون تولک شرکت کنید. رشته‌هایی هم که به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند حتما مدرک آزمون آلفا تست را دارند. دانشجویان رشته‌های پزشکی نیز ملزم به شرکت در آزمون آیمت هستند. 

شرط معدل دانشگاه سیه نا

برای ورود به این دانشگاه باید حداقل نمرات لازم را در آزمون‌های زبان کسب کنید. همچنین معدل مدرک تحصیلی قبلی‌تان هم مهم است. وگرنه شرایط لازم را برای تجربه تحصیل در سیه‌نا نخواهید داشت. در ادامه حداقل نمرات را برای دریافت پذیرش سیه نا آورده‌ایم:

 • IELTS:5.5
 • TOFEL:65

مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه سیه نا

مدارک زیر برای دریافت پذیرش این دانشگاه مهم است. قبل از هرچیز توجه داشته باشید که ارسال مدارک تحصیلی جعلی جرم محسوب می‌شود و تمام اسناد توسط متخصصان مورد بررسی کامل قرار می‌گیرند.

 • پاسپورت معتبر
 • CV یا رزومه تحصیلی
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • عکس پرسنلی
 • مدارک تحصیلی
 • نمرات آزمون‌های زبان
 • نمرات آزمون GMAT, TOLC, IMAT
 • پورتفولیو (برای متقاضیان معماری و برنامه‌ریزی شهری)
 • پورپوزال تحقیقاتی (برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)

مدارک ثبت نام در دانشگاه سیه نا

ددلاین دانشگاه سیه نا 2024

اول این نکته را بگوئیم که اگر می‌خواهید برای ورود به دانشگاه Siena اقدام کنید، زمان اپلای دانشگاه سیه نا در سال تحصیلی 2024-2025  1 فوریه 2024 باز می‌شود. این زمان در بین رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد مشترک است. همچنین برای سال تحصیلی 2025 باید از 13 نوامبر 2024 اقدام کنید و یک بازه زمانی دو ماهه را در اختیار خواهید داشت.

هزینه دانشگاه سیه نا

شهریه ثابت سالانه برای دانشجویان خارجی دانشگاه Siena حدود 700 یورو است. اما اگر بخواهید رشته زبان و فرهنگ ایتالیایی را بخوانید بسیار کمتر از این مبلغ یعنی 500 یورو را پرداخت می‌کنید. مانند سایر دانشگاه‌های ایتالیا، دانشجویانی که مدارک لازم برای درآمد مالی کم را ارائه دهند درصدی از میزان هزینه تحصیلی‌شان کم می‌شود. همچنین اگر بتوانید بورسیه‌ استانی ایتالیا را بگیرید که از پرداخت شهریه معاف هستید.

اما شهریه با هزینه تحصیلی فرق می‌کند. شما علاوه‌بر مبلغی که به‌صورت سالانه به دانشگاه پرداخت می‌کنید، مبلغی نیز باید برای هزینه‌های جانبی کنار بگذارید. هزینه‌های جانبی هم شامل هزینه کتاب و لوازم‌التحریر، هزینه وعده‌های غذایی در دانشگاه، هزینه کتابخانه و خوابگاه و هزینه سایر خدمات رفاهی می‌شود. پس چیزی در حدود 1700 یورو برای تحصیل در Siena باید خرج کنید.

بورسیه های دانشگاه سیه نا

بورسیه دانشگاه سیه نا ایتالیا

دانشجویان Siena هم مانند سایر دانشجویان ایتالیا دو نوع بورسیه تحصیلی دارند. بورسیه دانشگاهی – بورسیه استانی.

بورسیه استانی مخصوص دانشجویانی است که توانایی پرداخت شهریه را ندارند. این افراد می‌توانند با ارائه اسناد مالی درآمد ماهانه خانواده خود کمک هزینه تحصیل دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا نیز توسط سازمان آموزش و پرورش این کشور ارائه می‌شود و مختص دانشجویان خارجی دوره کارشناسی ارشد رشته‌های آموزش عالی هنر، موسیقی و رقص است. مبلغ آن 900 یورو است و ماهانه به حساب آنها واریز می‌شود. 

دانشگاه سیه‌نا به‌طور دوره‌ای جوایز و بورسیه‌های ارائه شده توسط بخش‌ها یا مؤسسات یا سازمان‌های خارجی را در وبسایت  unisi.it/borse منتشر می‌کند. اگرچه این وب‌سایت عمدتاً به زبان ایتالیایی است اما مبنع موثقی برای کسب اطلاعات به‌روز از جزئیات برنامه‌های بورسیه است.

محل اسکان و خوابگاه دانشگاه سیه نا

دانشجویان غیربومی دانشگاه Siena برای سکونت در شهر سیه نا چند گزینه پیش‌رو دارند. جدول زیر هرکدام را معرفی کرده‌ایم:

خوابگاه‌های DSU

اتاق‌های دونفره دارد و توسط انجمن منطقه‌ای اداره می‌شود.

خوابگاه کنوانسیون ASP

به‌صورت آپارتمانی هستند و برای رزروهای قبلی تخفیف وجود دارد.

مهمانخانه ویلا ایل پینو

60 نفر ظرفیت دارد و توسط یک شرکت خصوصی اداره می‌شود.

آپارتمان‌ها و مسکن‌های خصوصی

این نوع سکونت‌گاه‌ها در دسته خوابگاه‌های دانشجویی قرار نمی‌گیرد و زیر نظر دانشگاه نیستند.

خلاصه کلام

با تحصیل در دانشگاه سیه نا آشنا شدید. ما سعی کردیم شرایط کلی و ضروری آن را به‌صورت خلاصه برای شما بیان کنیم. این دانشگاه قدیمی کشور ایتالیا حرف‌های زیادی برای دانشجویانش دارد و با تحصیل در آن قطعا مطالب جامعی درباره رشته خود و سایر مسائل علمی و حرفه‌ای کسب خواهید کرد.

اگر سوالی دارید که هنوز به پاسخ آن نرسیده‌اید کارشناسان حامی مهاجر آماده راهنمایی شما هستند. آنها به‌خوبی درباره شرایط اقامت تحصیلی در ایتالیا می‌دانند و می‌توانند در این زمینه راهنمایی‌های خوبی ارائه دهند. همچنین درباره شرایط آزمون‌های ورودی، نحوه اپلای، نوع مدارک لازم و سایر مسائلی که مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا می‌شوند نیز راهنمایی‌تان خواهد کرد. کافیست تماس بگیرید: 02148000957

سوالات متداول درباره دانشگاه سیه نا ایتالیا

در این بخش به سوالات پرتکرار این موضوع می‌پردازیم. سوالاتی که بیشتر درباره موقعیت مکانی این دانشگاه، مهمترین رشته‌های آن و شرایط آزمون ورودی می‌پردازد. همچنین یکی از سوالات درباره رشته دنداپزشکی است که هم سوال و هم پاسخ آن را در ادامه آورده‌ایم.

دانشگاه سیه نا در کدام شهر است؟

دانشگاه سیه نا در شهر سیه نا در استان توسکانی کشور ایتالیا قرار دارد. حدود 50 کیلومتر با شهر فلورانس فاصله دارد و یکی از مقاصد گردشگران اروپایی و دانشجویان به‌شمار می‌آید.

چه رشته هایی در دانشگاه سیه نا ایتالیا به انگلیسی تدریس می شود؟

دانشگاه Siena رشته‌های متنوعی دارد. اما مهمترین آنها رشته مدیریت، تجارت و هنر است. البته رشته دندانپزشکی این دانشگاه نیز بسیار معروف است و به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.  

آیا پذیرش در دانشگاه سیه نا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

بله در برخی از رشته‌ها امکانپذیر است. اما دانشجویان باید در آزمون ورودی برخی از رشته‌ها درصد بالایی از تست‌های زبان را پاسخ درست دهند. 

آیا آزمون ورودی دانشگاه سیه نا برای تمام رشته ها الزامی است؟

خیر. دانشجویان رشته پزشکی و مهندسی باید آزمون ورودی دهند و در برخی از رشته‌های ایتالیایی زبان نیز بدون نمره آزمون آلفا تست، فرایند پذیرش انجام نمی‌شود. اما برای تحصیل در بسیاری از رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه سیه نا ایتالیا چیست؟

تحصیل دندانپزشکی در سیه نا به زبان انگلیسی است. همچنین باید حتما در آزمون IMAT شرکت کنید. علاوه‌بر این، در این رشته محدودیت پذیرش وجود دارد و در هر سال تحصیلی 15 دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0