20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
دانشگاه جنوا ایتالیا؛ شرایط، زمان اپلای و رشته های دانشگاه 

مهاجرت به قلب اروپا، آینده شیرین و توصیف‌ناپذیری که در انتظار شماست! کشوری که روی نقشه با شکل چکمه‌ای خود می‌درخشد! جایی که بیشترین جاذبه‌های گردشگری را در میراث جهانی یونسکو ثبت کرده است! سرزمین پیتزاهای خوشمزه، سرزمینی که بخشی از آن به‌روی آب قرار دارد و روی امواج آرامش می‌توانید لحظات خود را بگذرانید! 
بله! توصیفات ذکر شده جایی نیست جز ایتالیا! ایتالیا به دلیل تمدن قوی و غنی خود مورداستقبال تعداد بسیاری از مهاجران قرار گرفته است. به‌طوری که دانشگاه‌های آن به‌راحتی پذیرش تحصیلی به متقاضیان داده و خوش‌آمدگوی جهانیان هستند. 
حال سوال این است؛ کدام دانشگاه برای اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا مناسب است؟ آیا امکان تحصیل رایگان نیز وجود دارد؟ در این مقاله قصد داریم یکی از بهترین و باتجربه‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا را به شما معرفی کنیم. دانشگاهی به نام "جنوا" که در شمال غربی ایتالیا و هم‌مرز با فرانسه قرار دارد و می‌توانید تعطیلات بین ترم‌ها را در کافه و رستوران‌های پاریس بگذرانید!

معرفی دانشگاه جنوا 

دانشگاه جنوا (به ایتالیایی: Università degli Studi di Genova) که به اختصار UNIGE نام دارد، دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در شهر بندری جنوا، ریویرا در منطقه لیگوریا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1481 تأسیس شد و بزرگ‌ترین دانشگاه در لیگوریا است که بیش از 33,000 دانشجو دارد.

جنوا به دلیل آموزش با کیفیت بالا، تمرکز قوی بر تحقیق و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، در لیست برترین دانشگاه های ایتالیا، شناخته شده است.
تاریخچه جالبی که این دانشگاه دارد، توجه متقاضیان را به خود جلب کرده است. پس از تأسیس امپراتوری فرانسه، که جمهوری جنوا را جذب کرد، آموزش عالی به مدارس ویژه مختلفی تقسیم شد که عبارت‌اند از: حقوق، پزشکی، علوم فیزیکی و ریاضی، بازرگانی، زبان و ادبیات، شیمی.
بنابراین طی سال‌هایی، دانشگاه جنوا وابسته به دانشگاه امپراتوری پاریس بود، اما در نهایت این دانشگاه در سال 1812 به عنوان یک دانشگاه جداگانه احیا شد.
در اواخر قرن بیستم، دانشگاه با پردیس‌های منطقه‌ای جدید به سرعت گسترش یافت. در سال 1996 برخی از بخش‌ها در ساوونا در یک منطقه پادگان ارتش بازسازی شده، تأسیس شد. آن پردیس میزبان گروه مهندسی و همچنین دوره‌های بازرگانی است و آزمایشگاه‌های جدیدی در زمینه‌های شبیه‌سازی، لجستیک و مهندسی صنایع ساخته شده‌اند.
در حال حاظر، دانشگاه جنوا در چندین پردیس مستقل واقع در مناطق مختلف شهر سازماندهی شده است و همچنین دارای تعدادی پردیس منطقه‌ای در ساوونا، ایمپریا، سانتا مارگریتا لیگور، ونتیمیلیا و لا اسپزیا است.

پردیس های دانشگاه جنوا ایتالیا

این پردیس‌ها به‌صورت زیر، بخش‌بندی شده‌اند:

 • پردیس بالبی: بخش‌های اقتصاد، علوم انسانی، فلسفه، زبان، حقوق و علوم سیاسی 
 • پردیس سرزانو: بخش‌های علوم آموزشی و معماری 
 • پردیس آلبارو: بخش‌های مهندسی 
 • پردیس Valletta Puggia: گروه‌های ریاضی، فیزیک و شیمی
 • پردیس سن مارتینو: دپارتمان‌های پزشکی و علوم زمین 
 • باغ گیاه‌شناسی دانشگاه (Orto Botanico dell'Università di Genova): یک هکتار در مرکز شهر، درست بالای ساختمان اصلی دانشگاه
 • پردیس ساوونا: میزبان دوره‌های مهندسی، پزشکی و علوم ارتباطات
 • پردیس La Spezia: میزبان دوره‌های مهندسی، طراحی، اقتصاد و حقوق
 • پردیس امپریا: میزبان دورههای حقوق و اقتصاد
 • باغ گیاه شناسی Hanbury: اداره یک منطقه حفاظت شده و نامزد ثبت میراث جهانی یونسکو در پروژه "آلپ مدیترانه" در نزدیکی پردیس ونتیمیلیا 

رنکینگ دانشگاه جنوا ایتالیا 

با توجه به جستجوی آکادمیک مایکروسافت، دانشگاه جنوا در بین دانشگاه‌های اروپایی در زمینه‌های علوم کامپیوتر جایگاه‌های بالایی دارد و رتبه 2 در ایتالیا و رتبه 35 در اروپا را دارد. 
به صورت کلی با درنظر گرفتن تمامی رشته‌های این دانشگاه، رتبه‌های آن به‌صورت زیر است:

نوع رتبه‌بندی

رتبه در سال 2024

جهانی QS

530

اروپایی

119

ملی

16

دانشکده های دانشگاه جنوا 

این دانشگاه در مجموع از 5 دانشکده و 23 بخش تشکیل شده است:

دانشکده های دانشگاه جنوا 

رشته های دانشگاه جنوا ایتالیا

دانشگاه جنوا برنامه‌هایی را در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد تا تمامی سلیقه‌ها و علایق را به خود جذب کند. رشته‌های پرطرفدار و مهم این دانشگاه عبارت‌اند از: 

کشاورزی

معماری و طراحی

هنر

اقتصاد و مدیریت

پزشکی و جراحی

داروخانه

علوم زیستی و فیزیکی

تجارت و اقتصاد

مهندسی کامپیوتر

علوم و فناوری اطلاعات

مهندسی و فناوری مهندسی

علوم محیطی و علوم بهداشتی

قانون و مدیریت بازرگانی

علوم انسانی، تاریخ و فلسفه

فیزیوتراپی

پرستاری و مامایی

روانشناسی

مهندسی پزشکی

علوم اعصاب

فیزیک و علوم نانو

مهندسی عمران

علوم و فناوری شیمی و مواد

علوم و فنون دریایی

ترجمه و تفسیر

این دانشگاه همچنین خانه تعدادی از مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های معتبر جهانی است که در حال انجام تحقیقات پیشرفته در زمینه‌های مختلف هستند. 
شما می‌توانید در رابه با دیگر دانشگاه های برتر ایتالیا، مانند دانشگاه بولونیا ایتالیا نیز اطلاعات کسب کنید و سپس تصمیم‌گیری کنید. 
دانشگاه جنوا دارای شهرت بین‌المللی قوی است و فارغ‌التحصیلان آن بسیار مورد توجه کارفرمایان در ایتالیا و سراسر جهان هستند. جنوا، تمرکز زیادی بر بین‌المللی شدن دارد و دانشجویان آن فرصتی برای تحصیل در خارج از کشور و شرکت در برنامه‌های تبادل بین‌المللی دارند.

شرایط پذیرش دانشگاه جنوا ایتالیا 

برای اپلای دانشگاه جنوا، برخی شرایط موردنیاز است. برای مثال دانش زبان انگلیسی یا ایتالیایی، معدل بالای 14 در مقطع کارشناسی و بالای 16 در مقطع دکترا و سن بین 18 تا 36 سال نیاز است.

شرایط پذیرش دانشگاه جنوا ایتالیا 

در ادامه اطلاعات جزئی‌تری در این رابطه می‌توانید ببینید.

زبان موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه جنوا

اگر دیپلم دبیرستان خود را در خارج از کشور گرفته اید، باید در آزمون تعیین سطح زبان ایتالیایی شرکت کنید و نمره B2 را کسب کنید. مگر اینکه دوره ای را انتخاب کنید که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود.
از ویژگی‌های خوب این دانشگاه این است که دوره‌های زبان ایتالیایی نیز برگزار می‌شود که درصورتی که دانش زبان ایتالیایی نداشته باشید، شرکت در این دوره (آنلاین و بدون مدرس) ضروری است و برای واجد شرایط شدن شرکت در آزمون تعیین سطح، باید حداقل 50 درصد از ساعات دوره را تکمیل کرده باشید. 
در زبان انگلیسی، مدارک TOEFL، Cambridge Advanced English Test، IELTS، TOEIC برای این دانشگاه موردقبول هستند و نمره‌های آن به‌صورت زیر باید باشد:

 • تافل با نمره 70+
 • آیلتس (باید نسخه آکادمیک باشد) بانمره 6.0+ 
 • دولینگوDuolingo  با نمره 95+

البته باید بدانید اگر زبان آموزش آخرین مدرک تحصیلی شما به زبان انگلیسی باشد، این مدارک مورد نیاز نیست و این مدرک توسط یک سند رسمی یا نامه از دانشگاه تأیید شده است. همچنین بدانید که اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید، می‌توانید در آزمون ارزیابی زبان انگلیسی B2 که توسط دانشگاه ارائه می‌شود، ثبت‌‌نام کنید.

شرط معدل (GPA) موردنیاز دانشگاه جنوا ایتالیا 

دانشگاه جنوا در ایتالیا از دانشجویان می‌خواهد که حداقل معدل 2 را داشته باشند تا شانس خوبی برای پذیرش در دانشگاه جنوا برایشان در نظر گرفته شود. همچنین متقاضیان باید در فعالیت‌های دیگری مانند ورزش، هدایت برخی پروژه‌ها، خدمات اجتماعی برای بهبود شانس پذیرش شرکت کنند.

آزمون ورودی دانشگاه جنوا ایتالیا 

اگر برای دوره‌ای از میان رشته‌های پزشکی و جراحی، دندانپزشکی یا علوم معماری اقدام می‌کنید، باید برای آزمون پذیرش در وب سایت دانشگاه جنوا  ثبت‌نام کنید .آزمون موردنیاز برای رشته‌های پزشکی IMAT نام دارد و آزمون رشته‌های مهندسی TOLIC است. 
آزمون تعیین سطح زبان ایتالیایی که در بالاتر ذکر شد نیز مدت زمان 35 دقیقه‌ای دارد و شامل تست A2+B2 است. 

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه جنوا

 • رزومه تحصیلی یا CV
 • مدارک هویتی مانند پاسپورت و عکس پرسنلی 
 • دیپلم و مدارک تحصیلی سابق شما همراه با ترجمه رسمی 
 • توصیه‌نامه 
 • انگیزه‌نامه و بیانیه شخصی 
 • مدارکی دال بر تسلط شما بر زبان انگلیسی یا ایتالیایی 
 • نمره‌های مربوط به آزمون‌های ورودی موردنیاز 
 • پوتفولیو 
 • مقالات ثبت شده و رسمی برای مقطع دکترا 

شهریه دانشگاه جنوا

هزینه تحصیل دانشگاه جنوا در ایتالیا، بر اساس درآمد خانواده و کشور مبدا دانشجو محاسبه می‌شود و معمولا این هزینه‌ها بین 150 تا 3500 یورو متغیر است. همچنین ایتالیا یکی از کشورهایی است که بیشترین فرصت‌های بورسیه تحصیلی را در اروپا ارائه می‌دهد که در ادامه خواهید دید. 

شهریه دانشگاه جنوا

بورسیه دانشگاه جنوا

یکی از فاکتورهای مهم برای تصمیم به ادامه تحصیل در کشوری دیگر و مهاجرت تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هزینه تحصیل است. خوشبختانه، گزینه‌های زیادی برای کمک به دانشجویان در بورسیه استانی جنوا برای تأمین بودجه متقاضیان وجود دارد.
یکی از بهترین بورسیه‌هایی که می‌توان برای تحصیل رایگان در ایتالیا استفاده کرد، بورسیه استانی ایتالیا است. برای اطلاع از این بورسیه که باعث افزایش متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور شده است، روی کلمه مربوطه کلیک کرده و مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید. 

ددلاین پذیرش در دانشگاه جنوا ایتالیا 

اولین تاریخ ممکن برای ثبت درخواست پذیرش از دانشگاه جنوا، 18 دسامبر 2023 بوده و ددلاین آن در تاریخ 29 مارچ 2024 است. این درخواست برای ترم تحصیلی 2024 در نظر گرفته خواهد شد. متقاضیان باید در این بازه زمانی، مدارک خود را جمع‌بندی و به دانشگاه ارسال کنند. 

محل اسکان و خوابگاه دانشگاه جنوا

دانشگاه جنوا برای دانشجویان تعدادی مسکن و خوابگاه در نظر گرفته است که تمامی آنها در نزدیکی دانشگاه قرار دارند. باید دقت داشته باشید به دلیل تقاضای زیاد، پس از اخذ پذیرش در دانشگاه و قبولی در آن، هرچه سریع‌تر برای خوابگاه نیز درخواست دهید. 
لازم به ذکر است قیمت متوسط اتاق یک نفره بسته به منطقه و سطح راحتی مورد نیاز (آپارتمان بازسازی شده، اینترنت، وای فای، آسانسور، تراس) دارد و بین 300 تا 350 یورو در ماه متغیر است. 
همچنین میانگین هزینه اتاق دو نفره 250-300 یورو برای هر نفر در ماه است. قیمت یک آپارتمان کامل نیز بین 500 تا 700 یورو در ماه است.

سایر امکانات رفاهی دانشگاه جنوا ایتالیا 

علاوه‌بر خوابگاهی که در بالا ذکر شد، دانشگاه جنوا امکانات دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از: 

 • سالن غذاخوری و کافه تریا: دانشجویان می‌توانند تمامی وعده‌های طول روز خود را در سالن غذاخوری دانشگاه، با پرداخت 4 الی 6 دلار دریافت کنند. همچنین انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد همراه با میان‌وعده‌های مختلف، در کافه دانشگاه در دسترس دانشجویان است. 

امکانات رفاهی دانشگاه جنوا ایتالیا

 • کتابخانه: این دانشگاه در کتابخانه خود هزاران جلد کتاب علمی و غیرعلمی دارد که در اختیار دانشجویان قرار گرفته‌اند. دانشجویان از صبح تا عصر می‌توانند در این کتابخانه به مطالعه بپردازند. 
 • سالن ورزشی: ورزش‌های متنوعی در دانشگاه جنوا قابل تجربه است که یکنواختی درس خواندن را از بین برده و علاوه‌بر کمک به سلامت و تندرستی دانشجویان، انرژی زیادی به آنها می‌دهد. 

سخن پایانی 
با توجه به توضیحات داده شده در رابطه با این دانشگاه منحصربه‌فرد، در صورتی که تمایل به اخذ مشاوره تخصصی و اطلاع از شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا دارید و می‌خواهید با توجه به شرایط شخصیتان بدانید پذیرش در کدام رشته مناسب شماست، همین حالا با شماره 02148000957 تماس گرفته تا با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 
گفتنی‌ست دانشگاه جنوا که یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایتالیاست، در رتبه‌بندی دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران و دانشگاه‌های موردتایید وزارت علوم ایران، رتبه بالایی دارد. 

سوالات متداول درباره دانشگاه جنوا ایتالیا 

قطعا برای انتخاب دانشگاه کشور مقصدتان، سوال‌های زیادی در ذهن دارید. تنها کافی‌ست با شماره بالا تماس بگیرید یا در قسمت دیدگاه‌ها سوال خود را بنویسید تا کارشناسان حامی مهاجر پاسخگویتان باشند. 

آیا اخذ پذیرش از دانشگاه جنوا ایتالیا دشوار است؟

حامی مهاجر، بی حد و مرز در کنار شماست! با داشتن مشاوره تخصصی و جمع‌آوری مدارک صحیح و ارسال به‌موقع آنها با رعایت الزامات، شانس اخذ پذیرش برایتان به بالاترین حد ممکن می‌رسد. 

شانس پذیرش دانشگاه جنواو ایتالیا برای دانشجویان ایرانی چقدر است؟ 

دانشگاه جنوا، دانشگاهی دولتی با تجربه بسیار بالا در زمینه تدریس انواع رشته‌های ذکر شده در مقاله است. بنابراین متقاضیان زیادی خواهان تحصیل در این دانشگاه هستند و باید دقت بالایی در ارسال مدارک خود داشته باشید. 

آیا دانشگاه جنوا به زبان انگلیسی تدریس می کند؟

دانشجویان می توانند در یکی از 137 برنامه تحصیلی شرکت کنند که از این تعداد 18 برنامه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، همچنین شامل مدرک دوگانه با سایر دانشگاه‌های سراسر جهان است. همچنین بیش از 45 دوره تحصیلات تکمیلی، 25 دوره مقطع کارشناسی ارشد سطح اول و دوم و 29 دوره دکتری بهره ببرند.

هزینه رفتن به دانشگاه جنوا چقدر است؟

هزینه‌ها بین 150 تا 3500 یورو متغیر است و باتوجه به شرایط متقاضی و رشته انتخابی او دارد. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0