50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای تحصیل در آمریکا

قبل از هرگونه بررسی روی روش های اخذ ویزای تحصیلی آمریکا یا ورود به آمریکا از طریق تحصیل، باید سیستم آموزشی آمریکا را بررسی کنیم. در نظام آموزشی آمریکا عموما تحصیل مدرسه از شش سالگی آغاز میشود و 12 سال به طول می انجامد. شش سال اول تحصیل در مدارس ابتدایی را Elementary یا Primary به معنای تحصیلات ابتدایی میخوانیم. شش سال دوم دبیرستان را Secondary Education یا تحصیلات ثانویه مینامیم. در ادامه با موسسه حامی مهاجر همراه باشید.

تحصیلات در مقطع دانشگاهی به Post-Secondary Education شناخته میشود که به معنای تحصیلات پسا ثانویه است. در دوره دانشگاهی، مقطع Associate که معادل فوق دیپلم در ایران است را در مدارس یا کالج ها یا موسسات فنی حرفه ای میگذرانیم. تا مقطع کارشناسی در کالج ها و مقاطع بالاتر از کارشناسی در دانشگاه ها طی میشوند.

بر اساس دسته بندی وزارت امنیت ملی آمریکا که مسئول امور اداری دانشجویان بین المللی است، تحصیل در آمریکا به چهار دسته کلی زیر تقسیم میشود که هریک از آنها را در مقالات مجزا با استفاده از منابع رسمی دولتی آمریکا تحلیل و تشریح کردیم

  1. تحصیل در مهد کودک و مدارس آمریکا با ویزای تحصیلی F1
  2. تحصیل در کالج ها یا دانشگاه های آمریکا با ویزای تحصیلی F1
  3. تحصیل دوره های زبان در مدارس، کالج ها یا دانشگاه های آمریکایی با ویزای F1
  4. تحصیل دوره های فنی حرفه ای در کالج های آمریکا با ویزای M1

تحصیل در مدارس آمریکا

برای تحصیل در مدارس آمریکایی باید چند مرحله را طی کنید، اول مدرسه بین المللی پیدا کنید، دوم پذیرش از آن مدرسه دریافت کنید، سوم برای ویزا اقدام کنید. اما باید حائز شرایطی هم باشید که در ادامه، شرایط تحصیل در مدارس آمریکایی را بررسی میکنیم.

در آمریکا دو گروه مدرسه وجود دارد. مدارس خصوصی و مدارس دولتی. مدارس دولتی، دانش آموز بین المللی را برای حداکثر یک سال و آن هم با فاند دولتی پذیرش میکنند. اگر قصد دارید در یک مدرسه آمریکایی برای بیش از یک سال تحصیل کنید باید از بین مدارس خصوصی انتخاب کنید.

شرایط تحصیل در مدارس آمریکایی برای دانش آموز بین المللی

  1. معرفی سرپرست در آمریکا

دانش آموز بین المللی باید یک سرپرست در آمریکا به مدرسه معرفی کند، این سرپرست میتواند شهروند آمریکایی یا شخصی باشد که اقامت دائم آمریکا یا گرین کارت دارد. این یک الزام است.

  1. مدرک زبان

اخذ پذیرش از مدرسه آمریکایی برای گرید 8 به پایین نیازی به مدرک زبان ندارد اما دانش آموز جهت اخذ پذیرش برای گرید 9 تا 12 ملزم به ارائه نمره آزمون تافل جونیور است که حداقل این نمره، از مدرسه به مدرسه متفاوت است.

تحصیل در کالج و دانشگاه های آمریکا

قوانین و شرایط تحصیل در دانشگاه ها و کالج های آمریکا و حتی تحصیل در موسسات آموزش عالی آمریکا متفاوت از تحصیل در مدارس آمریکا است اما در روال قانونی مشابه هستند. یعنی ویزای تحصیلی برای دانشجو مانند دانش آموز از نوع ویزای F1 است. برای همسر دانشجو و فرزند دانشجو ویزای F2 تعریف شده است.

اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا از نظر مالی به سه صورت Self-Fund، Full Fund و Partial Fund است. البته تقسیم بندی دیگری هم از نظر مدرک زبان انگلیسی وجود دارد که شامل Conditional Admission به معنای پذیرش مشروط و پذیرش مستقیم میشود.

تفاوت پذیرش Self-Fund و Full Fund و Partial Fund

در پذیرش تحصیلی Self-Fund، شما تمام هزینه های تحصیل و زندگی در طول تحصیل در آمریکا را، خودتان شخصا تامین میکنید. در پذیرش تحصیلی Full Fund که برای مقطع Post Graduate در دسترس است، دانشگاه تمام هزینه های تحصیلی و زندگی شما را تامین میکند. در پذیرش نوع Partial Fund، همانطور که از نامش پیداست، دانشگاه بخشی از هزینه تحصیل در آمریکا و هزینه زندگی در آمریکا را برای شما تامین میکند. البته در این وب سایت، آموزش فاند گرفتن را نیز قرار دادیم.

پذیرش مشروط یا پذیرش کاندیشنال چیست؟

کسانی که مدرک زبان برای اخذ پذیرش به صورت مستقیم از دانشگاه آمریکایی را ندارند، میتوانند به صورت مشروط درخواست کنند. یعنی پس از گذراندن دوره زبان فشرده در آمریکا و قبولی در آزمون زبان در آن دانشگاه، شروع به تحصیل در رشته اصلی که پذیرش مشروط گرفته اند میکنند.

مطالعه بیشتر در مورد تحصیل در کالج ها یا دانشگاه های آمریکا

تحصیل دوره های فشرده زبان در آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا حتی برای دوره های زبان انگلیسی فشرده که اغلب بین دو تا چهار ماه هستند نیز صادر میشود. البته شانس صدور ویزای تحصیلی برای فقط دوره زبان، پایین تر از شانس صدور ویزای تحصیلی برای پذیرش مستقیم است.

مطالعه بیشتر در مورد تحصیل دوره فشرده زبان انگلیسی در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا، شامل هزینه مدرسه یا دانشگاه یا کالج به همراه هزینه زندگی در آمریکا است. در این رابطه مقاله ای کامل آماده کردیم. برای مطالعه بیشتر درباره هزینه تحصیل در مدارس آمریکا و هزینه تحصیل در موسسات، کالج ها و دانشگاه های آمریکا روی لینک ها کلیک کنید.

ویزای تحصیلی آمریکا

برای تحصیل در آمریکا، پس از اخذ پذیرش تحصیلی، باید برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید. قبل از اقدام برای اخذ وقت سفارت آمریکا باید نسبت به پرداخت هزینه سویس یا SEVIS FEE اقدام نمایید. سپس وقت سفارت بگیرید و برای مصاحبه آماده شوید.

در مقاله ویزای تحصیلی آمریکا اطلاعات کاملی در رابطه با مصاحبه  دانشجو و دانش آموز در سفارت آمریکا نوشتیم و مدارک مورد نیاز برای سفارت آمریکا را نیز در آن مقاله لیست کردیم.

اجازه کار دانشجوی بین المللی در آمریکا

دانشجوی بین المللی اگر فاند نداشته باشد، میتواند هفته ای 20 ساعت و در تعطیلات هفته ای 40 ساعت کار کند. البته دانشجویان ایرانی، هندی و پاکستانی در آمریکا غیر از این ساعات مجاز کاری، نسبت به کار سیاه یا کار بدون بیمه و بدون اطلاع دولت آمریکا، اقدام میکنند.

یک سال اول ساعات مجاز کاری باید داخل محیط دانشگاه باشد اما از سال دوم، میتوانید در خارج از دانشگاه مشغول به کار شوید. کار خارج از دانشگاه به دو گروه CPT و OPT تقسیم میشود. CPT کار در رشته خودتان در طول دوران تحصیل است مثل یک اینترن یا یک کارآموز. اما OPT کاری است که پس از پایان تحصیل انجام میدهید. یک دانشجو مجاز است حداکثر یک سال پس از پایان تحصیل در آمریکا در خارج از دانشگاه، با مجوز، به صورت تمام وقت اشتغال به کار داشته باشد.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 2
ناشناس
با سلام و خسته نباشید و تشکر از اطلاعات کامل و جامع شما ۱ببخشید دخترم پزشکی شون رود دانشگاه فردوسی تموم کردند طرحشون رو گذراندند و مدرک پزشکی رو هم ازاد کردند از دانش اموزان استعدادهای درخشان بودند و جز نفرات برتر کنکور بودند رتبه سیصد بیست وشش امتحان ایلتس دادند نمره کل هشت ودا هستش ایا برای دانشگاههای امریکا گرفتن فاند و ویزای تحصیلی برای تخصص نمره کل ایلتس مد نظر هستش یا هر اسکیل جداگانه ریدینگ و لیسنیگ ۹ اسپیکینگ هفت و راستین شش و نیم خواهشمندم راهنمایی بفرمائید ممنون
ناشناس
سلام خسته نباشید من یه سوال فوری دارم خیلی ممنون میشم تو ایمیل جواب بدید من کنکوری هستم اگر کنکور رتبه ی عالی بگیرم و در دانشگاه تراز اول یک سال درس بخونم و نمرات عالی کسب کنم میتونم برای امریکا پذیرش بگیرم؟ به علاوه مدارک زبان