20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
دانشگاه فنی مونیخ؛ شرایط پذیرش و رشته های تحصیلی

دانشگاه فنی مونیخ آلمان (Technical University of Munich) که اغلب با نام دانشگاه مونیخ یا دانشگاه صنعتی مونیخ شناخته می‌شود، یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های آلمان به‌شمار می‌رود. این دانشگاه به‌دلیل داشتن سطح بالای سیستم آموزشی، شرایط تحصیل رایگان و اشتغال پس از فارغ التحصیلی، همواره مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. 

اما شرایط پذیرش دانشگاه فنی مونیخ آلمان چگونه است؟ اگر قصد دریافت پذیرش و ادامه تحصیل در این مرکز آموزش‌عالی را دارید، بهتر است از آخرین شرایط اپلای دانشگاه مونیخ آلمان و رشته‌های دانشگاه فنی مونیخ آگاه شوید. جهت آشنایی بیشتر با شرایط پذیرش، رشته‌های تحصیلی و هزینه تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ آلمان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. 

درباره دانشگاه فنی مونیخ

شاید درباره سرسره دانشگاه مونیخ (TUM) شنیده باشید، اما شهرت این مرکز آموزش‌عالی تنها به این خاطر نیست. این موسسه، یک دانشگاه دولتی با محور تحقیقاتی در شهر مونیخ آلمان است که توسط پادشاه لودویگ دوم بایرن در سال 1868 با نام دانشگاه پلی تکنیک مونیخ تاسیس شد و بعدها به دانشگاه فنی مونیخ تغییر پیدا کرد.

دانشگاه تکنیکال مونیخ دارای بیش از 600 عضو هیئت علمی است که موضوعات اصلی 15 دپارتمان و مدرسه را نمایندگی می‌کنند. علاوه‌بر اساتید دانشگاه فنی مونیخ، استادان افتخاری و اساتید کمکی در مورد جنبه‌های حرفه‌ای نیز در مرکز علمی فعالیت می‌کنند. 

دانشکده و پردیس های دانشگاه فنی مونیخ آلمان

به‌طورکلی، این دانشگاه دارای یک ساختمان مرکزی و 4 دانشکده است. همچنین، در سال 2001 یک پردیس تحت پوشش در کشور سنگاپور تاسیس شد. هر یک از این بخش‌ها دارای گروه های درسی متنوعی هستند که به‌شرح زیر است: 

پردیس های دانشگاه فنی مونیخ

دانشکده ها

ساختمان اصلی در مرکز شهر مونیخ

محاسبات و ریاضی، اطلاعات فناوری، مهندسی، مدیریت، پزشکی، علوم اجتماعی و سیاسی

گارچینگ در 10 کیلومتری شمال مونیخ

هوافضا، مهندسی زیست محیطی و ژئودزی (زمین سنجی)

ویهن استفان در 35 کیلومتری شمال مونیخ

دانشکده علوم زیستی

پردیس استراوبینگ نزدیک رودخانه دانوب

بیوتکنولوژی، اقتصاد زیستی و فناوری منابع بیوژنیک

هایلبرون در شمال بادن-وورتمبرگ آلمان

مدیریت فناوری اطلاعات و MBA

پردیس دانشگاه فنی مونیخ در سنگاپور

سال 2002 پردیس دانشگاه آلمانی مونیخ در سنگاپور (TUM Asia) با مشارکت دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه فناوری نانیانگ تاسیس شد. در سال 2010، این پردیس با همکاری موسسه فناوری سنگاپور، ارائه مدارک لیسانس را آغاز کرد.
این دانشگاه طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌کند. تا به امروز بیش از 2300 فارغ التحصیل واجد شرایط از مرکز آموزش‌عالی در مؤسسات و شرکت‌های تحقیقاتی پیشرو در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستند. 

رشته های دانشگاه مونیخ آلمان

رشته های دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه مونیخ به‌عنوان یک دانشگاه فنی در رشته‌های مهندسی، فناوری، پزشکی، مدیریت علوم کاربردی و طبیعی دانشجو می‌پذیرد. از سال 2022، دانشگاه فنی مونیخ به هشت دانشکده و بخش سازماندهی تقسیم‌بندی شد که شامل موارد زیر است: 

 1. دانشکده محاسبات، اطلاعات فناوری شامل گروه ریاضی، مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر و مهندسی برق
 2. دانشکده مهندسی و طراحی شامل گروه هوافضا و ژئودزی (زمین سنجی)، معماری، مهندسی عمران، محیط زیست، مهندسی انرژی، مهندسی فیزیک و محاسبات، مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و ... 
 3. دانشکده علوم طبیعی شامل گروه علوم زیستی، شیمی و فیزیک
 4. دانشکده علوم زیستی شامل گروه علوم زیستی مولکولی و مهندسی علوم زیستی
 5. دانشکده مدیریت شامل اقصاد، سیاست، حسابداری، بازاریابی، استراتژی و رهبری 
 6. دانشکده علوم و فناوری اجتماعی شامل گروه علوم، فناوری و جامعه، سیاست حکومتی و علوم تربیتی
 7. دانشکده پزشکی گروه رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی 
 8. دانشکده ورزش و علوم بهداشتی شامل علوم ورزشی، مدیریت ورزش و علوم تربیتی در ورزش

شایان ذکر است که دانشگاه فنی مونیخ فاقد رشته‌های فلسفه و بسیاری از شاخه‌های علوم اجتماعی از‌جمله حقوق است. 

رتبه‌بندی دانشگاه فنی مونیخ آلمان 

دانشگاه مونیخ در کشور آلمان رتبه اول را در میان دانشگاه‌های این کشور به‌خود اختصاص داده است. علاوه‌بر این، در سطح جهانی نیز رنکینگ دانشگاهی دانشگاه فنی مونیخ در جایگاه بالایی قرار دارد. رتبه‌بندی دانشگاه های جهانی دانشگاه فنی مونیخ به‌شرح زیر است: 

 • رتبه 30 در سراسر جهان (اولین در آلمان) در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی Times Higher Education در سال 2023
 • رتبه 37 جهان بر اساس رتبه‌بندی QS در سال 2024
 • رتبه 59 در سراسر جهان (دومین در آلمان) در رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان 

رشته های دانشگاه فنی مونیخ به زبان انگلیسی

در دانشگاه مونیخ آلمان در تمام مقاطع تحصیلات، بخصوص کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌هایی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. اصلی ترین رشته‌های دانشگاه مونیخ آلمان به زبان انگلیسی به‌شرح زیر است

رشته دانشگاهی

مقطع

هوافضا

کارشناسی- کارشناسی ارشد

علوم کشاورزی

کارشناسی- کارشناسی ارشد

معماری

کارشناسی- کارشناسی ارشد

بیوشیمی

کارشناسی- کارشناسی ارشد

زیست شناسی

کارشناسی- کارشناسی ارشد

مهندسی عمران

کارشناسی- کارشناسی ارشد

فناوری اطلاعات

کارشناسی- کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک

کارشناسی- کارشناسی ارشد

علوم سیاسی

کارشناسی- کارشناسی ارشد

مهندسی انرژی

کارشناسی ارشد

MBA

کارشناسی ارشد

مدیریت مالی

کارشناسی ارشد

زمین شناسی

کارشناسی ارشد

بیوتکنولوژی صنعتی

کارشناسی ارشد

مهندسی مواد

کارشناسی ارشد

رباتیک

کارشناسی ارشد

سایت دانشگاه مونیخ آلمان

سایت رسمی دانشگاه فنی مونیخ آلمان به آدرس www.tum.de به دو زبان انگلیسی و آلمانی در دسترس است. در این سایت می‌توانید با دانشکده‌ها و پردیس‌های دانشگاهی آشنا شوید. همچنین، بخش انجمن، پژوهش‌ها، نوآوری، اخبار و رویدادها در این سایت قابل مشاهده است. 
شما می‌توانید با ورود به این صفحه از زمان ثبت‌نام و برنامه کلاس‌ها مطلع شوید. همچنین، برای اطلاع دقیق‌تر از شرایط پذیرش در دانشگاه مونیخ و اخذ ویزای تحصیلی آلمان با کارشناسان تیم حامی مهاجر، در ارتباط باشید. 

پذیرش دانشگاه فنی مونیخ

شرایط پذیرش دانشگاه فنی مونیخ

به‌طور کلی، شرایط عمومی برای درخواست پذیرش تحصیلی آلمان وجود دارد که شامل اعتبار مدرک تحصیلی، سطح زبان و داشتن ویزای تحصیلی می‌شود. اصلی‌ترین شرایط و مدارک اپلای برای دانشگاه فنی مونیخ به‌شرح زیر است: 

 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان 
 • ارائه مدارک تحصیلی مورد تایید نظام آموزشی آلمان 
 • داشتن مدرک معتبر تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی 
 • ترجمه معتبر اسناد و مدارک 
 • مدارک گپ تحصیلی و سوابق شغلی
 • ارائه بیمه‌نامه درمانی
 • قبولی در آزمون ورودی برخی از رشته‌ها مانند پزشکی

لازم‌به ذکر است، این مدارک جهت پذیرش در دانشگاه فنی مونیخ آلمان مورد نیاز است و برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیاز به مدارک دیگر از جمله اثبات تمکن مالی الزامی است. 

شرایط پذیرش دانشگاه فنی مونیخ برای کارشناسی 

هر مدرک تحصیلی متوسطه به‌طور مستقیم شما را واجد شرایط تحصیل در دانشگاه‌های آلمان نمی‌کند. اولین قدم برای دریافت پذیرش از دانشگاه مونیخ ارزیابی صلاحیت شما از طریق وبسایت‌های معرفی شده از سوی دانشگاه است. چنانچه مدرک تحصیلی دوره متوسطه شما از اعتبار کافی برخوردار نبود، می‌توانید در دوره‌های مقدماتی (Studienkolleg) اقدام کنید.
علاوه‌بر این، داشتن تسلط به زبان آلمانی در سطح B2 یا C1 و مدرک زبان آیلتس 6.0 به بالا یا تافل بالای 80 برای رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی ضروری است. 

شرایط پذیرش دانشگاه فنی مونیخ برای کارشناسی ارشد

برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس دانشگاه مونیخ آلمان، به سوابق مدارک قبلی از جمله لیسانس (همراه با ریز نمره) و دیپلم نیاز دارید. همچنین، داشتن سطح زبان آلمانی سطح B2 یا C1 و مدرک زبان آیلتس بالای 7 یا تافل با حداقل نمره 80 الزامی است. توجه داشته باشید که الزامات دقیق برای هر برنامه تحصیلی در آیین‌نامه دانشگاهی و آزمون بیان شده است.

شرایط پذیرش دانشگاه فنی مونیخ برای دکتری

برای شرایط پذیرش رسمی برای تحصیل در مقطع دکتری برای دانشگاه مونیخ آلمان مدارک قبلی فوق لیسانس و لیسانس به همراه ریز نمرات الزامی است. همچنین، داشتن مدرک معتبر سطح زبان آلمانی یا انگلیسی، رزومه، پروپوزال، انگیزه‌نامه و مقاله علمی برای مقطع دکتری الزامی است. 

مهلت پذیرش دانشگاه فنی مونیخ

مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه فنی مونیخ آلمان

آخرین زمان‌بندی پذیرش دانشگاه مونیخ آلمان برای سال تحصیلی 2023 – 2024 به‌شرح زیر است:

 • آخرین مهلت لیسانس (زمستان): 15 جولای 2023 
 • آخرین مهلت کارشناسی ارشد (زمستان): 31 مه 2023 
 • آخرین مهلت کارشناسی ارشد (تابستان): 30 نوامبر 2023 

برنامه‌های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، مهلت‌های متفاوتی دارند که باید از طریق سایت پذیرش بررسی شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه مونیخ آلمان

دانشگاه فنی مونیخ یک دانشگاه دولتی آلمان است، از این رو، هیچ شهریه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کند. با‌این حال، بسته به پردیس انتخابی، دانشجویان مشمول پرداخت هزینه هستند. شایان ذکر است، هزینه تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ آلمان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا مانند دانشجویان ایرانی با‌توجه به رشته و مقطع تحصیلی متغییر است. 

بورسیه های دانشگاه فنی مونیخ آلمان

دانشگاه مونیخ آلمان یکی از بهترین دانشگاه‌ها جهت اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. در حال حاضر 2 نوع بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فنی مونیخ به دانشجویان ارائه می‌شود که همگی باتوجه به شرایط، مزایا و روند درخواست متقاضیان متفاوت هستند. 
کمک هزینه تحصیلی یا کمک دانشجویی، یک بورسیه تحصیلی است که متقاضیان برای دریافت آن باید برخی شرایط را داشته باشند. بورسیه تحصیلی بدون شهریه هم به تعداد کمی از دانشجویان ارائه خواهد شد که واجد شرایط دانشگاه فنی مونیخ باشند. 

خوابگاه دانشگاه فنی مونیخ آلمان 

خوابگاه دانشگاه فنی مونیخ در محوطه دانشگاه نیست و مکان‌هایی برای دانشجویان تعیین شده است. این خوابگاه‌ها معمولا یک اتاق یک نفره (فقط برای یک نفر) در یک آپارتمان بزرگتر است و حمام و آشپزخانه آن با دیگر دانشجویان مشاع خواهد بود. 
دانشجویانی که مشمول دریافت بورسیه شهریه رایگان هستند، هزینه‌ای برای خوابگاه‌های اتحادیه دانشجویی پرداخت نمی‌کنند. دانشجویانی که بورسیه شهریه رایگان دریافت نکرده‌اید، ممکن است برای دریافت خوابگاه هزینه بین 200 تا 600 یورو (باتوجه به امکانات خوابگاه) پرداخت کنند. 

سخن پایانی

دانشگاه فنی مونیخ آلمان (TUM) با داشتن جایگاه اول در آلمان و رتبه 30 در رکنیگ دانشگاه‌های جهانی، مقصد مناسبی برای دانشجویان به‌شمار می رود. رشته های دانشگاه فنی مونیخ آلمان شامل گروه‌های فناوری، پزشکی، مهندسی، مدیریت علوم کاربردی و طبیعی می‌شود. 
در صورت داشتن هرگونه سوال درباره شرایط تحصیل، پذیرش از دانشگاه فنی مونیخ آلمان و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب موسسه حامی مهاجر در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباره شرایط اپلای دانشگاه فنی مونیخ

در ادامه می‌توانید پاسخ به سوالات پر تکرار درباره دانشگاه صنعتی مونیخ را مشاهده کنید. چنانچه سوال یا نظری دارید در بخش دیدگاه‌ها ثبت کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه دانشگاه فنی مونیخ وجود دارد؟ 

امکان تحصیل رایگان در دانشگاه صنعتی مونیخ آلمان با دریافت بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی امکان‌پذیر است. البته برخی از بورسیه‌ها کل هزینه تحصیل و زندگی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. 

دانشکده های دانشگاه فنی مونیخ چه تعداد است؟

در حال‌حاضر، دانشگاه صنعتی مونیخ 8 دانشکده پزشکی، فناوری، مهندسی، علوم طبیعی، علوم زیستی، مدیریت، علوم اجتماعی و ورزش است. 

بهترین و پرطرفدارترین رشته های دانشگاه فنی مونیخ چیست؟ 

فیزیک و نجوم، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، شیمی، معماری، علوم کامپیوتر، مهندسی عمران و سازه، کشاورزی، علم مواد، ریاضیات و علوم زیستی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه فنی مونیخ به‌شمار می‌رود. 

شرط معدل دانشگاه فنی مونیخ چه نمره‌ای است؟ 

برای پذیرش در مقطع لیسانس در دانشگاه فنی مونیخ، باید حداقل معدل 2.0 (معدل 15 به بالا) در دبیرستان داشته باشید و باید مدرک زبان آلمانی را ارائه دهید. متقاضی برای پذیرش در برنامه تحصیلات تکمیلی ارشد باید حداقل معدل 3.6 (معدل 18 به بالا) در مقطع کارشناسی را کسب کرده باشد.
 

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0