50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در روسیه 2024؛ تجربه جذاب و به صرفه

تحصیل در روسیه 2024: شرایط، بورسیه ها و مزایا

اگر قصد تحصیل ارزان همراه با بورسیه را داشته باشید، احتمالا نام کشور روسیه را هم شنیده‌اید!
روسیه، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد دارند با کم‌ترین هزینه در بهترین سیستم آموزشی تحصیل کنند. درس خواندن در این کشور الزامات بسیاری ندارد؛ حتی بدون آزمون ورودی یا گاهی بدون آزمون زبان هم می‌توانید در این سرزمین تحصیل کنید. 
پس کجا بهتر از روسیه؟ 
تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا درباره شرایط تحصیل، هزینه‌ها، بورسیه‌ها و مزایای تحصیل در این کشور سرسبز و زیبا بیشتر آشنا شوید!

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه تحصیل در اروپا، آمریکا و کانادا، فقط کافی‌ست از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

شرایط تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه، بسته به دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت است. اما به‌طور کلی الزامات دانشگاه‌های روسیه به شرح زیر است:

 • داشتن ریز نمرات مقطع قبلی
 • ترجمه روسی کلیه اسناد
 • قبولی در مصاحبه دانشگاه (در برخی موارد)

شرایط تحصیل در روسیه

همچنین داشتن مدرک زبان بین‌المللی بسته به دانشگاه شما متفاوت است و برخی دانشگاه‌های روسیه داشتن مدرک زبان انگلیسی یا روسی را ضروری نمی‌دانند؛ ولی داشتن آن مزیت بزرگی است. با این حال، یادگیری زبان روسی کمک بزرگی برای زندگی به عنوان یک دانشجوی بین المللی در روسیه خواهد بود.
علاوه‌بر این ممکن است برخی دانشگاه‌ها، الزام داشتن نمره برخی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های روسیه را داشته باشند. در این صورت طبق دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی مورد نطرتان باید برای اطلاع از نیازمندی‌ها و شرایط دانشگاه‌تان از طریق سایت دانشگاه اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیلی روسیه

در صورتی که شما تبعه کشوری هستید که برای ورود به روسیه نیازمند ویزا است، برای تحصیل در این کشور باید برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه اقدام کنید. دریافت این نوع ویزا معمولا برای ایرانیان مشکل نیست.
ویزای تحصیلی روسیه 90 روزه است و درصورت نیاز به اقامت بیشتر، دانشجو پس از ورود به روسیه می‌تواند ویزای خود را با کمک دانشگاه یا موسسه آموزشی خود تمدید کند. به‌طور کلی 2 نوع ویزا روسیه وجود دارد:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت (تا 90 روز): ویزای دانشجویی کوتاه مدت می‌تواند برای یک یا دو بار ورود معتبر باشد.
 • ویزای تحصیلی اقامت طولانی مدت (بیش از 90 روز): دانشجو باید پس از ورود به روسیه از طریق خدمات مهاجرت فدرال با کمک دانشگاه یا کالج خود برای دریافت این نوع ویزا اقدام کند.

بهترین دانشگاه های روسیه 

روسیه دارای برخی از بهترین دانشگاه‌های دنیا است که در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها نیز از رتبه خوبی برخوردارند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه لومونوسوف مسکو (Lomonosov Moscow State University)

دانشگاه دولتی M. V. Lomonosov مسکو یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مسکو، روسیه است. این دانشگاه شامل 15 موسسه تحقیقاتی، 43 دانشکده و بیش از 300 بخش و شش شعبه است. فارغ التحصیلان این دانشگاه شامل رهبران سابق اتحاد جماهیر شوروی و سایر دولت ها هستند.
همچنین طبق رتبه‌بندی usnews در سال 2023، این دانشگاه اولین دانشگاه برتر روسیه شناخته شده است و رتبه 355 را در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان دارد.

 • دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو (Moscow Institute of Physics & Technology)

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT) که به طور غیررسمی با نام Phystech شناخته می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در استان مسکو، روسیه است. این دانشگاه دانشجویان را به متخصصان فیزیک نظری و کاربردی، ریاضیات کاربردی و رشته های مرتبط تبدیل می‌کند. 
همچنین طبق رتبه‌بندی usnews در سال 2023، این دانشگاه دومین دانشگاه برتر روسیه است و رتبه 475 را در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان دارد.

بهترین دانشگاه های روسیه

 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای - موسسه مهندسی فیزیک مسکو (National Research Nuclear University MEPhI)

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI یک دانشگاه فنی دولتی در مسکو، روسیه است. این موسسه در سال 1942 به عنوان مؤسسه مکانیکی مهمات مسکو تأسیس شد، اما به زودی به مؤسسه مکانیکی مسکو تغییر نام داد. 
همچنین طبق رتبه‌بندی usnews در سال 2023، این دانشگاه سومین دانشگاه برتر روسیه است و رتبه 483 را در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان کسب کرده است.

 • دانشگاه ملی تحقیقات اقتصاد (HSE University)

دانشگاه HSE، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در سال 1992 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در مسکو، روسیه قرار دارد. این دانشگاه که به طور گسترده در میان معتبرترین دانشگاه‌های روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع شناخته می‌شود، در سال 2009 وضعیت "دانشگاه ملی تحقیقاتی" را به دست آورد. 
همچنین طبق رتبه‌بندی usnews در سال 2023، این دانشگاه چهارمین دانشگاه برتر روسیه است و رتبه 561 را در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان کسب کرده است.

 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در نووسیبیرسک روسیه واقع شده است. این دانشگاه در سال 1958 بر اساس اصول ادغام آموزش و علم، مشارکت اولیه دانشجویان با فعالیت های تحقیقاتی و مشارکت دانشمندان برجسته در برنامه های آموزشی خود تأسیس شد.
همچنین طبق رتبه‌بندی usnews در سال 2023، این دانشگاه پنجمین دانشگاه برتر روسیه است و رتبه 579 را در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان کسب کرده است.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در روسیه می‌تواند از موسسه‌ای به موسسه دیگر متفاوت باشد؛ اما با این حال، هزینه تحصیل نسبت به کیفیت بالای آموزش بسیار مقرون به صرفه است.
مقطع کارشناسی در روسیه می‌تواند از 220000 تا 240000 روبل (3385 تا 3690 دلار آمریکا) در سال هزینه داشته باشد.
مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند از 240000 تا 450000 روبل (3746 تا 8082 دلار آمریکا) در سال هزینه داشته باشد.
برای کمک به دانشجویان بین‌المللی در ادغام خود با جامعه روسیه، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است برنامه‌های مقدماتی را ارائه دهند که برای آموزش زبان، سنت‌ها و سبک زندگی روسی طراحی شده‌اند. هزینه متوسط یک برنامه 120000 روبل (2155 دلار آمریکا) است.

بورسیه تحصیلی در روسیه

روسیه علاوه‌بر هزینه پایین تحصیل، بورسیه‌های تحصیلی نیز برای دانشجویان بین‌المللی درنظر گرفته است تا بتوانند بدون نگرانی به تحصیل خود ادامه دهند.
بورسیه‌های تحصیلی روسیه در انواع مختلف ارائه می‌شوند؛ اما بهترین بورسیه‌ای که به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود، ویزای دولتی روسیه است.

بورسیه های تحصیلی روسیه

بورسیه های دولتی روسیه

برای واجد شرایط بودن بورسیه‌های دولتی روسیه، دانش آموزان بین‌المللی باید همان امتحانی را بدهند که دانش‌آموزان دبیرستانی روسیه می‌دهند؛ یعنی امتحان دولتی یکنواخت (EGE) را بگذرانند. 
بورسیه‌های دولتی روسیه شامل چه مواردی می‌شود:

 • شهریه رایگان در طول دوره تحصیلی شما
 • کمک هزینه 
 • خوابگاه (در صورت وجود)

بورسیه‌های دولتی چه مواردی را شامل نمی‌شود:

 • هزینه‌های زندگی
 • هزینه‌های سفر
 • بیمه‌نامه سلامت

همچنین بخوانید: انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

مزایای تحصیل در روسیه

برخی مزایای تحصیل در روسیه به شرح زیر است:

 • دانشگاه‌های روسیه در سراسر جهان از اعتبار خوبی برخوردار هستند

دانشگاه های روسیه هم در سطح داخلی و هم در سطح بین‌المللی از شهرت بالایی برخوردار هستند. همچنین برخی دانشگاه‌های روسیه در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان حضور دارند و در رشته‌هایی مانند فیزیک، مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعی از بقیه متمایز هستند.

 • تحصیل و زندگی در روسیه مقرون به‌صرفه است

در مقایسه با همتایان غربی خود، دانشگاه‌های روسیه بسیار مقرون به‌صرفه هستند. همچنین هزینه‌های زندگی در این کشور نیز بسیار پایین است.

مزایای تحصیل در روسیه

 • داشتن بورسیه تحصیلی 

در سال‌های گذشته، روسیه سرمایه‌گذاری زیادی برای جذب استعدادهای بین‌المللی انجام داده است و هزاران دانشجو از نقاط مختلف دنیا، برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند. داشتن بورسیه‌های بسیار خوب به دانشجویان این امکان را می‌دهد که نگران هزینه‌های زندگی خود نباشند و بدون نگرانی به تحصیل بپردازند.

 • داشتن امکانات و پردیس های مدرن 

دانشگاه‌های روسیه دارای فناوری‌های پیشرفته و آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پردیس‌های بسیار مدرن و به‌روزی هستند. این امکانات به دانشجویان در دستیابی به اهداف تحصیلی‌شان کمک می‌کند.

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

اگر هیچ اطلاعاتی از زبان روسی ندارید یا اگر روسی شما هنوز به اندازه کافی خوب نیست، نگران تحصیل در روسیه نباشید؛ زیرا دانشگاه‌های روسیه آموزش به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

کار حین تحصیل در روسیه

ویزای دانشجویی روسیه به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا هنگام تحصیل به کار پاره‌وقت نیز مشغول شوند؛ اما برای این کار باید مجوز کار از سرویس مهاجرت فدرال (FMS) دریافت کنند. این مجوز مستلزم تحصیل تمام وقت در یک دانشگاه معتبر و داشتن حداقل 18 سال سن است. همچنین اعتبار این نوع مجوز کار 1 سال است و معمولا 10 روز طول می‌کشد تا خدمات مهاجرت فدرال منطقه این مجوز را صادر کند.
گفتنی است در صورتی که بخواهید در دانشگاه یا موسسه آموزشی خود کار کنید، نیاز به دریافت مجوز کار ندارید و بدون داشتن آن می‌توانید مشغول به کار شوید.
علاوه‌بر این، در صورتی که بخواهید خارج از دانشگاه و موسسه آموزشی خود مشغول به کار شوید باید دو عامل را در نظر بگیرید:
زبان روسی
برای کار در روسیه باید از دانش زبانی خوبی برخوردار باشید؛ به‌خصوص در خارج از دانشگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، اکثر مردم به زبان روسی صحبت می‌کنند.
صلاحیت ها
ممکن است لازم باشد گواهینامه های آموزشی و حرفه ای خود را توسط مترجمان رسمی به روسی ترجمه کنید، به علاوه در فرآیندی به نام نوستریفیکاسیون شناسایی و تأیید شود.

سخن پایانی
با توجه به مطالعه و بررسی شرایط تحصیلی روسیه، می‌توان به این نتیجه رسید که تحصیل در این کشور یکی از گزینه‌های عالی برای دانشجویان بین‌المللی است. همچنین پرداخت شهریه‌های نسبتا کم در مقایسه با دیگر کشورها، امکان دسترسی به برنامه‌های تحصیلی متنوع روسیه، وجود دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی روسیه، داشتن بورسیه تحصیلی و اعتبار بالای مدارک تحصیلی روسیه، از جمله عواملی است که جذابیت تحصیل در این کشور را برای دانشجویان بین‌المللی افزایش می‌دهد.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3 | کل دیدگاه های تایید شده: 0