20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

با شرایط تحصیل رشته حقوق در کانادا آشنا شوید

تحصیل رشته حقوق در کانادا؛ معرفی الزامات، مدارک و هزینه ها

پس به وکیل شدن فکر می‌کنید؛
 ورود شما به صفحه این مقاله نشان‌دهنده آن است.
آیا می‌دانستید که می‌توانید رویای مهاجرت و علاقه خود را به هم پیوند بزنید؟ مهمتر از همه، می‌دانید که مهاجر بودن مانعی برای اشتغال به حرفه وکالت در کانادا نیست؟ می‌توانید یک وکیل ورزشی شوید یا کارشناس حقوقی در حوزه محیط زیست باشید. همچنین به‌عنوان وکیل حقوق بشر یا وکیل کیفری مشغول به کار شوید. هم‌اکنون که دارید این مقاله را می‌خوانید بسیاری از ایرانیان وکیل مهاجرت در کشور کانادا هستند و دارند از زندگی شغلی خود لذت می‌برند.


در کانادا تقریباً برای هر علاقه‌ای یک تخصص حقوقی وجود دارد. پس مشکلی بابت انتخاب گرایش‌های رشته خود نخواهید داشت. فقط یک نکته وجود دارد. بهترین راه وکیل شدن در کانادا مهاجرت تحصیلی به این کشور است. چون بذر دانش حقوقی را در همان کشوری را می‌کارید که قرار است نتیجه آن را درو کنید. قطعا خواندن این مقاله به تصمیم‌گیری‌تان کمک زیادی خواهد کرد. همراه‌مان باشید.

 

موسسه حامی مهاجر می‌تواند همراه خوبی برای شما جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا باشد. برای دریافت مشاوره تخصصی با این شماره تماس بگیرید:  02148000957


چگونه به یک وکیل حقوقی در کانادا تبدیل شویم؟

دنبال کردن حرفه‌ای رشته حقوق می‌تواند هم هیجان‌انگیز و هم سودمند باشد. چون یکی از بهترین رشته های تحصیلی کشور کانادا محسوب می‌شود. تلاش برای دریافت مدرک لیسانس حقوق اولین قدم شما برای دستیابی به این هدف است. این مدرک یک برنامه تقریبا سه ساله محسوب می‌شود که جنبه‌های مختلف قانون، از جمله مبانی سیستم حقوقی، تحقیقات و تجزیه و تحلیل حقوقی و اصول نگارش حقوقی را پوشش می‌دهد.
تلاش برای اخذ این مدرک نه تنها به شما کمک می‌کند که در مسیر حرفه پردرآمد وکالت حرکت کنید بلکه ظرفیت حل مسئله را نیز برای‌تان به‌وجود می‌آورد. در این شرایط است که می‌توانید در هر شغل و حرفه‌ای اعم از خدمات عمومی، اداری، دانشگاهی، پژوهشی یا سیاست، برتر باشید.

پنج گام وکالت در کانادا
رشته حقوق می‌تواند یک گزینه شغلی برای هر کسی باشد. برای آنکه صلاحیت ورود به دانشگاه‌های حقوق را کسب کنید تنها به مدرک لیسانس در یک رشته مربوطه نیاز دارید. ما در ادامه این مقاله فرایندهای مهم وکیل شدن را بررسی کرده‌ایم:

1.    تکمیل مدرک کارشناسی

برای ورود به دانشکده حقوق در کانادا به حداقل 90 ساعت (معادل سه سال ) مدرک لیسانس نیاز دارید. البته تکمیل یک مدرک چهار ساله به شما مزیتی مضاعف برای پذیرش می‌دهد.
رشته‌هایی نظیر مطالعات حقوقی، حقوق بشر، علوم سیاسی، جامعه شناسی، زبان انگلیسی، فلسفه و ارتباطات سکوهای پرتابی برای حرفه حقوق هستند. به‌طور کلی رشته‌های علوم انسانی فرصت‌های زیادی را برای تقویت مهارت‌های نوشتاری، ارتباطی و تفکر انتقادی ارائه می‎‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحصیل کارشناسی در کانادا؛ مراحل، رشته‌ ها و پیش نیازها را مطالعه کنید. 


2.    آزمون پذیرش دانشکده حقوق (LSAT) را طی کنید

پس از دریافت مدرک لیسانس باید برای آزمون LSAT آماده شوید. LSAT یک آزمون برای پذیرش در دانشکده‌های حقوق کانادا است که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. در این آزمون مجموعه مهارت‌های تحلیلی، استدلالی و درک مطلب ارزیابی خواهد شد.


3.    برای پذیرش یکی از دانشکده‌های حقوق در کانادا اقدام کنید

پس از قبولی در آزمون LSAT می‌توانید برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های حقوقی اقدام کنید. اکثر دانشکده‌ها تخصص‌هایی مانند قانون تجارت، قانون اساسی، حقوق سلامت یا حقوق بین الملل را ارائه می‌دهند. تعدادی از آنها تخصص‌های ویژه‌ای مانند حل تعارض، قانون بومی، نوآوری و کارآفرینی را دارا هستند.


4.    مقاله بنویسید و با یک شرکت حقوقی همکاری داشته باشید

پس از دریافت مدرک حقوقی خود، باید به مدت نه ماه تا یک سال برای یک یا چند شرکت حقوقی، آژانس دولتی یا سازمان غیرانتفاعی دوره کارآموزی بگذرانید.
در این مرحله، باید تصمیم بگیرید که در کجای کانادا می‌خواهید وکالت را شروع کنید. زیرا انجمن‌های حقوقی استانی و منطقه‌ای که مجوز وکلا را صادر می‌کنند، همگی شرایط متفاوتی برای کارآموزی دارند.
به عنوان مثال، انجمن حقوق نیوفاندلند و لابرادور از افراد می‌خواهد که یک دوره هفت هفته‌ای وکالت را بگذرانند. همچنین در انتاریو، می‌توانید برنامه هشت ماهه قانون را در دانشگاه متروپولیتن تورنتو (به زبان انگلیسی) یا دانشگاه اتاوا (به زبان فرانسوی) انتخاب کنید.


5.    امتحانات پذیرش وکالت را بگذرانید

انجمن‌‎های حقوقی استانی آزمون وکالت را برای منطقه خود برگزار می‌کنند. بنابراین قبل از هر کاری باید استانی که قصد دارید در آن به شغل وکالت بپردازید را مشخص کنید. چون سیستم آزمون‌ها در هر منطقه‌ای متفاوت است.

چرا تحصیل رشته حقوق در کانادا؟

کانادا سابقه‌ای قوی در ارائه آموزش‌های حقوقی با کیفیت بالا دارد. کالج‌ها و دانشگاه‌های آن به دلیل جایگاه علمی که دارند در سیستم حقوقی این کشور قابل احترام هستند. علاوه بر این، کانادا دارای برخی از بهترین دانشکده های حقوق در جهان است. از دانشگاه معتبر تورنتو تا دانشگاه بریتیش کلمبیا، فرصتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا علاقه خود را دنبال کنند و تجربیات ارزشمندی را در زمینه بین‌المللی به دست آورند.
موارد زیر از جمله مهمترین دلایل تحصیل حقوق در این کشور است:

 • فرصت‌های تحقیقاتی فشرده برای دانشجویان در اکثر دانشگاه ها و کالج‌های کانادا موجود است.
 • فرصت‌های شغلی متعددی را در بخش حقوقی وجود دارد.
 • سیاست‌های مهاجر دوستانه کانادا مجوز کار را برای دانشجویان بین‌المللی صادر می‌کند.
 • دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی با ویزای کار به اقامت خود ادامه دهند.

چرا در کانادا رشته حقوق بخوانیم؟

مدارک تحصیلی رشته حقوق در کانادا

در کانادا انواع مختلفی از مدارک حقوقی وجود دارد. هر کدام از آنها هدف و دلیلی برای ارائه به دانشجویان دارد. به جدول زیر نگاهی بیندازید:

نوع مدرک

نام اختصاری

توضیحات

مدرک دکتری حقوقی

Juris Doctor Degree

JD

 رایج‌ترین مدرک حرفه‌ای رشته حقوق است و دوره سه ساله دارد.

لیسانس حقوق

Bachelor of Laws

LLB

در کشورهای بریتانیا، استرالیا و نیوزلند ارائه می‌شود. دوره آن 3 ساله است.

کارشناسی ارشد حقوق

Master in Law Degree

LLM

الزام به داشتن مدرک JD یا LLM دارید. حوزه خاصی از قانون را در بر می‌گیرد و دوره آن 1 یا 2 ساله است.

کارشناسی ارشد مطالعات حقوقی

Master of Legal Studies

MA

پیش نیاز آن مدرک JD یا LLB است. 1 تا 2 سال زمان می‌برد و مناسب افرادی‌ست که قصد وکیل شدن ندارند.

مهمترین گرایش های رشته حقوق در کانادا

دانشگاه‌های کانادا رشته‌های تخصصی متنوعی را به دانشجویان بین‌المللی رشته حقوق ارائه می‌دهند. برخی از محبوب‌ترین دوره‌های آن عبارتند از:

 • حقوق بین الملل
 • حقوق اداری
 • مطالعات حقوقی
 • حقوق شرکتی
 • مطالعات حقوق
 • مطالعات حقوق جزا
 • حقوق بین رشته‌ای
 • حقوق تجارت
 • قانون و آیین دادرسی کیفری

گرایش های تحصیل رشته حقوق در کانادا

معیارهای واجد شرایط بودن و شرایط پذیرش برای تحصیل حقوق در کانادا

همانطور که اشاره کردیم، دانشگاه‌های کانادا تنها کسانی را پذیرش می‌کنند که یک دوره سه ساله لیسانس را گذرانده باشند. دانشجویانی که مایل به ثبت نام در این رشته هستند باید معیارهای واجد شرایط بودن را رعایت کنند. در زیر به برخی از این الزامات اشاره کرده‌ایم:

 • مدرک و ریز نمرات دیپلم باید 60 درصد امتیازات لازم را کسب کنند.
 • حداقل نمره GPA باید بالاتر از 3.0 باشد.
 • حداقل نمره آزمون آیلتس بایستی 7.0-7.5 باشد.
 • میانگین نمره آزمون LSAT نباید کمتر از 160 باشد.

چه مدارکی برای پذیرش در رشته حقوق کانادا نیاز داریم؟

دانشگاهی که برای پذیرش انتخاب می‌کنید، بسته به نوع مقطع و نوع دانشگاه مدارک متفاوتی را درخواست خواهند کرد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید دقیقا چه مدارکی باید آماده کنید بهتر است سایت دانشگاه را بررسی دقیق نمایید. در ادامه مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های حقوق را با توجه به مقطع بررسی کرده‌ایم:

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته حقوق

برای دریافت مدرک کارشناسی رشته حقوق نیازمند آزمون LSAT و مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های علوم انسانی هستید. قبل از هر کاری لیست زیر را آماده کنید:

 • پاسپورت معتبر
 • بیانیه هدف یا انگیزه‌نامه
 • ریز نمرات تحصیلی
 • توصیه نامه از کالج/کارفرمای قبلی (بر حسب مورد)
 • رزومه به روز شده
 • ویزای تحصیلی معتبر
 • نتایج ازمون آیلتس
 • نتایج آزمون LSAT

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد رشته حقوق کانادا

موارد زیر را برای دریافت پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی بایستی به دانشگاه ارائه دهید:

 • پروپوزال یا مقاله تحقیقاتی 
 • ریز نمرات و کارنامه تحصیلی
 • بیانیه شخصی 1000 کلمه‌‎ای
 • توصیه نامه 
 • رزومه شغلی و تحصیلی

مدارک پذیرش رشته حقوق در کانادا

5 دانشگاه برتر رشته حقوق در کشور کانادا

کانادا با افتخار چندین دانشگاه و کالج حقوقی درجه یک را در خود جای داده است که بسیاری در لیست بهترین دانشگاه های کانادا قرار دارند. این مراکز دانشگاهی آموزش‌های حقوقی را با کیفیت بالا به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. در زیر لیستی از برترین کالج‌های حقوقی کانادا آمده است که در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند:

نام دانشگاه

رتبه QS

Canada law rank 2023

دانشگاه ترنتو

34

1

دانشگاه مک‌گیل

31

2

دانشگاه بریتیش کلمبیا

47

3

دانشگاه مونترال

116

4

دانشگاه اتاوا

237

5

چگونه در رشته حقوق دانشگاه های کانادا بورسیه شویم؟

دولت کانادا، دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر سازمان‌ها انواع بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند. بنابراین همه دانشجویان خارجی به راحتی این امکان را دارند که برای دریافت بورسیه درخواست دهند. برخی از محبوب‌ترین بورسیه‌های ارائه شده به دانشجویان بین‌المللی برای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای رشته حقوق عبارتند از:

نام بورسیه

مقطع

بورسیه لیسانس QS

کارشناسی

جایزه دانش آموخته کلید طلایی

کارشناسی

بورسیه بین المللی ورودی دانشگاه مموریال نیوفاندلند

کارشناسی

بورسیه ورودی بین المللی - کالج جورجیا

کارشناسی

بورسیه تحصیلی انتاریو

کارشناسی ارشد و دکتری

بورس تحصیلی JN Tata Endowment

کارشناسی ارشد و دکتری

بورسیه های دکتری بنیاد پیر الیوت ترودو

دکتری

هزینه تحصیل رشته حقوق در کشور کانادا چقدر است؟

هزینه‌ تحصیل این رشته در کانادا برای هر دانشگاهی متفاوت است. اما در اکثر دانشگاه‌های این کشور چیزی بین 14000 تا 28000 دلار کانادا تخمین زده می‌شود. البته این هزینه ممکن است با توجه به رتبه دانشگاه، موقعیت آن در کانادا و نوع دوره ارائه شده، فرق کند.

هزینه تحصیل رشته حقوق در کانادا

فرصت های شغلی رشته حقوق پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های کانادا

چشم انداز یک مسیر شغلی پرسود برای دانشجویان رشته حقوق کانادا در سراسر جهان وجود دارد. برای همین است از ابتدا گفتیم که این رشته در کشور کانادا جذابیت‌های زیادی دارد که نمی‌توان از آن گذشت.
فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان وکیل ثبت اختراع کسبف درآمد کنند یا در شرکت‌های بزرگ حقوقی مشغول به کار شوند. در اینجا برخی از مشاغل حقوقی محبوب در کانادا برای فارغ التحصیلان آورده شده است:

 • وکیل
 • وکیل دادگستری
 • منشی قانون
 • کارشناس مالکیت فکری
 • کمک قانونی
 • وکیل دادگستری
 • معاون پژوهشی
 • وکیل با مربی حقوقی

متوسط دستمزد سالانه برای فارغ التحصیلان حقوق از دانشگاه‌های کانادا بین 37000 تا 294000 دلار کانادا تخمین زده می‌شود. با این حال، این پیشنهاد ممکن است بر اساس شرکت، شهر محل کار، سال‌ها تجربه و سوابق تحصیلی دانشجو/نامزد متفاوت باشد.


سخن پایانی

اکنون یک قدم به دانشجویان رشته حقوق در کشور کانادا نزدیک شدید. دیگر می‌دانید که چه مراحلی را پشت سر گذاشته‌اند و چه مدارکی را برای ورود به دانشگاه ارائه داده‌اند. یا اینکه متوسط هزینه‌ای که برای پرداخت شهریه کنار می‌گذارند چقدر است و آیا برنامه بورسیه‌ای برای آنان در نظر گرفته شده است یا خیر؟
دانستن همه موارد برای شروع فرایند مهاجرت تحصیلی لازم است. اگر مواردی وجود دارد که دوست دارید درمورد آن بیشتر بدانید، در قسمت نظرات این مقاله از ما بپرسید. شاید خواندن مقاله تحصیل در کانادا؛ مزایا، شرایط، هزینه و نحوه اقدام نیز به شما کمک کند. اگر هم خواستید سوالات تخصصی‌تر را بپرسید راه تماس با ما را در ابتدای این نوشته ذکر کرده‌ایم.

سوالات متداول درباره تحصیل رشته حقوق در کانادا

شرایط قاضی شدن در کانادا چیست؟

این شغل رتبه بالایی در کانادا دارد. بنابراین کسانی‌که تجربه کاری بالا دارند می‌توانند برای این حرفه درخواست دهند. طبیعتا مدرک تحصیلی‌ باید معادل‌سازی شود و نهاد تصمیم‌گیرنده در این خصوص Judge ECA است.

چه تفاوتی بین مدرک دکتری حرفه‌ای حقوق JD و لیسانس حقوق LLB وجود دارد؟

مهمترین تفاوت این است که برای شروع یک مدرک LLB، معمولاً فقط به دیپلم دبیرستان نیاز دارید. درحالی‌که برای پذیرش در JD، باید یک مدرک کارشناسی حداقل 3 ساله را تکمیل کرده باشید.

آیا کانادا قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد؟

بله، بدون شک. اما اگر علاقه واقعی به قانون داشته باشید و منظم و با انگیزه باشید موفقیت‌تان در این رشته حتمی است.

مهاجرت به کانادا با رشته حقوق امکان‌پذیر است؟

صددرصد. هم‌اکنون دانشجویان زیادی از سراسر جهان در رشته حقوق کانادا تحصیل می‌کنند. حتی می‌توانند از برنامه‌های بورسیه‌ای نیز استفاده کنند. اگرچه کمی رقابت در این رشته سخت است.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0