کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که تقریباً 10 میلیون کیلومتر مربع یا 3.8 میلیون مایل مربع مساحت دارد. در اکتبر 2008 ، جمعیت کانادا 33.4 میلیون نفر بود. تراکم جمعیت تنها در حدود 3.5 نفر در هر کیلومتر مربع است. در کل جمعیت به طور مساوی در سرتاسر کشور گسترش نیافته است ، زیرا دو نفر از سه کانادایی در 100 کیلومتری مرز جنوبی با ایالات متحده زندگی می کنند و بیش از 80 درصد از جمعیت در مراکز شهری زندگی می کنند و طبق آخرین آمار چهل و پنج درصد از جمعیت فقط در شش کلان شهر زندگی می کنند.

مسئولیت آموزش و پرورش

در 13 حوزه قضایی ، 10 استان و 3 قلمرو ، ادارات یا وزارتخانه های آموزش و پرورش مسئولیت هایی را بر عهده دارند که عبارت است از: سازماندهی، تحویل و ارزیابی آموزش در مقاطع ابتدایی و متوسطه ، آموزش فنی و حرفه ای و آموزش های بعد از دوره دوم. برخی از حوزه های قضایی دارای بخش ها یا وزارتخانه های جداگانه ای هستند ، یکی مسئولیت آموزش ابتدایی و متوسطه و دیگری مربوط به آموزش و مهارت های پس از دوره متوسطه است. تعداد فزاینده ای از حوزه های قضایی ، یادگیری و توسعه در اوایل کودکی را زیر نظر آموزش قرار داده اند.

اختلافات منطقه ای در سیستم آموزش و پرورش

در حالی که شباهت های زیادی در سیستم های آموزش استانی و سرزمینی در سراسر کانادا وجود دارد ، در حوزه های برنامه درسی ، ارزیابی و مسئولیت پذیری در بین حوزه های قضایی که بیانگر جغرافیا ، تاریخ ، زبان ، فرهنگ و نیازهای تخصصی مربوط به جمعیت هستند ، تفاوت های چشمگیری وجود دارد. ماهیت جامع ، متنوع و گسترده در دسترس سیستم های آموزش و پرورش در کانادا نشان دهنده اعتقاد جامعه به اهمیت آموزش است.

بودجه آموزشی

در سال 2006 هزینه های عمومی برای آموزش و پرورش از دولت های استانی ، سرزمینی ، فدرال و محلی 75.7 میلیارد دلار بود. هزینه برای تمام سطوح آموزش و پرورش ، که 16.1 درصد از کل هزینه های عمومی را نشان می دهد. از این آمار:

 • 40.4 میلیارد دلار برای آموزش ابتدایی و متوسطه بود.
 • 30.6 میلیارد دلار برای آموزش پس از دوره دوم بود.
 • 4.6 میلیارد دلار برای سایر انواع آموزش مانند آموزش ویژه و آموزش زبان برای تازه واردان بوده.

در سال 2002 تا 2003، هزینه های عمومی و خصوصی آموزش و پرورش 72.3 میلیارد دلار بود:

 • 42.7 میلیارد دلار برای آموزش ابتدایی و متوسطه
 • 5.2 میلیارد دلار برای تجارت و آموزش حرفه ای
 • 5.6 میلیارد دلار برای دانشکده ها
 • 18.8 میلیارد دلار برای دانشگاه ها
 • مخارج عمومی 82.3 درصد از کل بود و هزینه های خصوصی 17.7 درصد بود.

 (همه ارقام مربوط به دلار از شاخص های آموزش در کانادا گرفته شده است: گزارش برنامه شاخص های آموزش پان کانادایی 2007 و در سال 2001 دلار کانادایی ثابت برای مقایسه در دوره های زمانی می باشد.)

ساختار سیستمهای آموزشی

نمودار زیر ساختار سیستم آموزشی در هر حوزه قضایی را در مقاطع ابتدایی ، متوسطه و پس از دوره دوم نشان می دهد.

ساختار سیستم های آموزشی در کانادا

آموزش ابتدایی و متوسطه

نقش دولت  در آموزش ابتدایی و متوسطه

آموزش عمومی به کلیه کانادایی هایی که شرایط سنی و اقامت های گوناگونی را دارند ، رایگان ارائه می شود. هر استان و قلمرو دارای یک یا دو اداره / وزارتخانه مسئول آموزش و پرورش است که به ریاست وزیری تشکیل می شود که تقریباً همیشه عضو منتخب قوه مقننه است و توسط رئیس دولت صلاحیت آن به این سمت منصوب می شود. معاونان وزیران ، که متعلق به خدمات ملکی هستند ، مسئولیت عملکرد ادارات را بر عهده دارند. وزارتخانه ها و ادارات هم وظایف آموزشی ، اداری و مدیریت مالی و پشتیبانی مدرسه را بر عهده دارند و هم خدمات آموزشی ارائه شده را تعریف می کنند و هم چارچوب های سیاست گذاری و قانونی برای آموزش در حوزه قضایی را تعیین می کنند.

نقش حکومت محلی در آموزش ابتدایی و متوسطه

مدیریت محلی آموزش و پرورش معمولاً به هیئت های مدارس ، مناطق مدرسه ، بخش های مدارس یا شوراهای آموزش و پرورش ناحیه واگذار می شود. اعضای آنها با رأی عمومی انتخاب می شوند. قدرت واگذار شده به مقامات محلی به اختیار دولت های استانی و سرزمینی است و عموماً شامل عملکرد و اداره (مالی) گروه مدارس درون هیئت یا بخشی از آن ها ، اجرای برنامه درسی ، مسئولیت پرسنل ، ثبت نام دانش آموزان است و به آغاز پیشنهادها برای ساخت و سازهای جدید یا سایر هزینه های اصلی سرمایه گذاری نیز می توان اشاره کرد.

مدارس و ثبت نام ها

طبق اطلاعات آماری کانادا ، تقریباً 15500 مدرسه در کانادا وجود دارد:

 • 10100 دوره ابتدایی
 • 3400 دوره متوسطه
 • 2000 دوره مختلط ابتدایی و متوسطه
 • میانگین کلی 350 دانش آموز در هر مدرسه است

در سال های 2004-2005 ، استان ها و سرزمین های کانادا گزارش داده اند که 5.3 میلیون دانش آموز در مدارس دولتی ابتدایی و متوسطه ثبت نام کرده اند.

آموزش اقلیت و زبان

کانادا یک کشور دو زبانه است و قانون اساسی فرانسه و انگلیسی را به عنوان دو زبان رسمی آن به رسمیت می شناسد. براساس سرشماری سال 2006 ، بیش از 85 درصد از کانادایی های فرانسوی در استان کبک زندگی می کنند: اقلیت دانشجویان فرانسوی در خارج از استان کبک و دانشجویان انگلیسی زبان ساکن استان کبک هستند. کبک در منشور حقوق و آزادیهای کانادا محافظت می شود. منشور شرایطی را تعیین می کند که براساس آن کانادایی ها می توانند به هر دو زبان اقلیت دسترسی به آموزش و پرورش بودجه عمومی بگیرند. هر استان و قلمرو برای مدیریت مدارس فرانسوی زبان اول ، تابلوهای مدرسه فرانسوی ایجاد کرده اند. در استان کبک ، همین ساختار در مورد آموزش در مدارس انگلیسی زبان به عنوان زبان اول نیز صدق می کند.

منابع بودجه

بودجه عمومی برای آموزش و پرورش یا مستقیم از طریق دولت استانی یا سرزمینی یا با ترکیبی از نقل و انتقالات استانی و مالیات های محلی جمع آوری شده توسط دولت محلی یا هیئت های دارای قدرت مالیات صورت می گیرد. آیین نامه های استانی و سرزمینی ، که سالانه مورد تجدید نظر قرار می گیرند ساختار کمک هزینه ای را ارائه می دهند که سطح بودجه هر هیئت مدیره مدرسه را بر اساس عواملی مانند تعداد دانش آموزان ، نیازهای ویژه و موقعیت مکانی تعیین می کند.

مربیان

در سال های 2004-2005 ، سیستم های مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا نزدیک به 310000 آموزگار استخدام کرد که بیشتر آنها چهار یا پنج سال تحصیلات بعد از دوره داشتند. این مربیان در درجه اول معلمان هستند ، اما مدیران ، معاونان و کارمندان غیر تدریس حرفه ای مانند مشاوران نیز در این برنامه حضور دارند. آنها دارای مجوز از طرف ادارات استانی و سرزمینی یا وزارتخانه های آموزش و پرورش هستند. بیشتر معلمان دوره متوسطه در دوره هایی که تدریس می کنند تخصص موضوعی دارند.

دوران کودکی اولیه یا آموزش مقدماتی

در هر حوزه قضایی برنامه های مهد کودک ، چه به صورت تمام روز و چه نیم روز ، اجباری یا داوطلبانه ارائه می شود. هشت حوزه قضایی مهدکودک تمام روزه را برای کلیه بچه های پنج ساله فراهم می کند. در سال 2014 ، CMEC چارچوب یادگیری و توسعه اولیه CMEC را منتشر کرد که یک دیدگاه پان کانادایی را برای یادگیری زودرس ارائه می دهد که می تواند با نیازها و شرایط منحصر به فرد هر استان و قلمرو سازگار باشد.

تحصیلات ابتدایی

سن برای تحصیل اجباری از یک حوزه دیگر به صلاحیت متفاوت است ، اما بیشتر آنها نیاز به حضور در مدرسه را از سن 6 تا 16 سالگی دارند. در بعضی موارد ، تحصیل اجباری از 5 سالگی شروع می شود و در برخی دیگر تا 18 سالگی یا فارغ التحصیلی از دوره متوسطه ادامه دارد. در بیشتر حوزه های قضایی ، مدارس ابتدایی شش تا هشت سال تحصیل را شامل می شود. تقریبا 98 درصد دانش آموزان ابتدایی به سطح متوسطه می روند.

برنامه درسی در آموزش ابتدایی

برنامه درسی دوره ابتدایی بر موضوعات اصلی زبان ، ریاضیات ، مطالعات اجتماعی ، علوم ، بهداشت و تربیت بدنی و هنرهای مقدماتی تأکید دارد. برخی از حوزه های قضایی شامل یادگیری زبان دوم است. در بسیاری از استانها و قلمروها توجه ویژه ای به سوادآموزی به ویژه در مورد پسران صورت می گیرد ، زیرا نتایج آزمون نشان داده است که عملکرد آنها در مقایسه با دختران به زبان کاهش می یابد.

آموزش متوسطه

دوره متوسطه چهار تا شش سال آخر آموزش اجباری را شامل می شود. میزان فارغ التحصیلی دوره متوسطه در سال 2003 ، 74 درصد بود که 78 درصد دختران و 70 درصد پسران فارغ التحصیل شدند. نرخ فارغ التحصیلی کلی نسبتاً پایدار مانده است در حالی که نرخ ترک تحصیل طولانی مدت با کاهش دانش آموزان مسن تر تحصیلات متوسطه کاهش یافته است. در سال 2004-2005 ، میزان ترک تحصیل (افراد 20 تا 24 ساله بدون داشتن مدرک متوسطه و نه در مدرسه) به 10 درصد کاهش یافته است.

برنامه درسی در آموزش متوسطه

در سال های اول ، دانش آموزان بیشتر دوره های اجباری را پشت سر می گذارند ، با برخی گزینه هایی که به صورت تخصصی ارائه شوند. نسبت گزینه ها در سالهای بعد افزایش می یابد به طوری که دانش آموزان می توانند دوره های تخصصی را برای آمادگی در بازار کار یا تأمین نیازهای مختلف ورودی مؤسسات پس از گذراندن دوره های تخصصی در نظر بگیرند. دیپلم مدارس متوسطه به دانش آموزانی اعطا می شود که تعداد لازم دروس اجباری و اختیاری را پشت سر می گذارند. در بیشتر موارد ، برنامه های شغلی و دانشگاهی در همان مدارس متوسطه ارائه می شود. در سایر موارد ، برنامه های فنی و حرفه ای در مراکز آموزش حرفه ای جداگانه و اختصاصی ارائه می شود. برای دانشجویانی که علاقه به تجارت خاصی دارند برنامه هایی با طول کمتر از یک سال تا سه سال ارائه می شود که بسیاری از آنها منجر به دریافت دیپلم و گواهینامه می شوند.

مدارس جداگانه و خصوصی

قوانین و روشهای مربوط به ایجاد سیستم های آموزشی جداگانه و مؤسسات آموزشی خصوصی از صلاحیت دیگری برخور دار است. سه حوزه قضایی سیستم های مدرسه جداگانه تحت حمایت مالیاتی را ارائه می دهد که شامل آموزش ابتدایی و متوسطه نیز می باشد. این سیستمهای مدارس جداگانه نشانگر حق محافظت شده قانون اساسی از نظر قانون اساسی مذهبی برای كاتولیك های رومی یا پروتستان ها هستند ، در حالی كه هر یك از گروه ها اقلیت مذهبی در یك جامعه هستند. سیستم های مدارس دولتی و جداگانه که با بودجه عمومی تأمین می شوند ، حدود 93 درصد از کل دانش آموزان در کانادا را مدیریت می کنند. در صورت رعایت معیارهای خاص ، که بین حوزه های قضایی متفاوت است ، شش حوزه قضایی بودجه جزئی برای مدارس خصوصی تأمین می کند. هیچ بودجه ای برای مدارس خصوصی در سایر حوزه های قضایی فراهم نشده است.

آموزش متوسطه

دامنه موسسات

آموزش متوسطه در هر دو مؤسسه با حمایت دولتی و خصوصی در دسترس است ، که بسته به ماهیت مؤسسه و طول برنامه ، مدرک ، دیپلم ، گواهی و گواهینامه ارائه می دهند. محیط پس از دوره ی متوسطه طی چند سال گذشته تحول پیدا کرده است ، زیرا دانشگاه ها دیگر تنها موسسات اعطای مدرک در برخی از حوزه های قضایی نیستند. یک موسسه پسابرجام شناخته شده ، یک مؤسسه خصوصی یا دولتی است که با یک اقدام عمومی یا خصوصی دادگستری استان یا سرزمین یا از طریق یک مکانیزم تضمین کیفیت با مجوز دولتی ، به وی اختیار کامل داده است.

تعداد موسسات

کانادا دارای 163 دانشگاه دولتی و خصوصی (از جمله مدارس کلامی) و 183 دانشکده و مؤسسه دولتی شناخته شده می باشد. علاوه بر مؤسسات شناخته شده ، 68 موسسه در سطح دانشگاه و 51 مؤسسه در سطح کالج نیز به عنوان مؤسسات مجاز فعالیت می کنند که فقط برنامه های منتخب تحت برنامه های تضمین کیفیت تعیین شده خاص تأیید می شوند.

منابع مالی

آمار کانادا گزارش کرده است که هزینه های عمومی برای آموزش پس از دوره متوسطه در سال های 2006- 30.6 میلیارد دلار (در سال 2001 دلار ثابت) بود.

بودجه دولت فدرال ، استانی ، ارضی و شهری ، از جمله بودجه تحقیق ، 54.2 درصد از درآمد را به خود اختصاص داده است ، اگرچه این میزان از 38.4 درصد در نوا اسکوشیا به 68.1 درصد در کبک رسیده است. هزینه دانشجویی بیش از 20 درصد از کل را تشکیل می داد. جوایز ، کمکهای مالی ، کمکهای غیردولتی ، فروش محصولات و خدمات و سرمایه گذاری های دیگر 25 درصد را شامل می شود.

شهریه

هزینه های شهریه در دانشگاه ها در سال های 2008 به طور متوسط ​​4524 دلار بوده است ، و هزینه های دانشجویان بین المللی برای یک برنامه کارشناسی ارشد که میانگین سالانه حدود 14000 دلار است. در کالج ها و مؤسسات (در 9 استان خارج از کبک) میانگین شهریه حدود 2400 دلار بوده است (ساکنان کبک شهریه دانشگاه را نمی پردازند). آموزش و پرورش نیز از طریق پولی که دولت ها از طریق وام ، کمک هزینه و اعتبار مالیاتی به دانش آموزان منتقل می کنند ، تأمین می شود.

روند حضور و غیاب و فارغ التحصیلی

مشارکت در آموزش پس از دوره متوسطه در چند سال گذشته افزایش یافته است ، چه با تعداد ثبت نام ها و چه با نسبت جمعیت هر گروه سنی معین که در کالج یا دانشگاه شرکت می کنند ، اندازه گیری می شود. در حالی که زنان همچنان بیشتر دانشجویان را در دانشگاه و دانشکده های دانشگاه تشکیل می دهند ، در تجارت ماهر همچنان در اقلیت هستند.

حضور و غیاب دانشگاه از نظر دانشگاه های کانادا ، در سال 2005 ، 806000 دانشجوی تمام وقت دانشگاه (افزایش تقریباً 150000،در چهار سال گذشته) و همچنین 273000،دانشجوی نیمه وقت بود. در سال 2005 ، دانشگاه های کانادا حدود 175700 مدرک لیسانس ، 33000 مدرک کارشناسی ارشد و 4200 مدرک دکترا اعطا کردند.

مدیریت دانشگاه

دانشگاه های با بودجه عمومی عمدتا خودمختار هستند. آنها استانداردهای پذیرش و شرایط تحصیلی خود را تعیین می کنند و انعطاف پذیری قابل توجهی در مدیریت امور مالی و پیشنهادات برنامه دارند. مداخله دولت به طور کلی محدود به بودجه ، ساختار هزینه ها و معرفی برنامه های جدید است. اکثر دانشگاه های کانادا دارای یک سیستم حاکمیتی دو لایه هستند که شامل یک هیئت فرماندار و سنا می شود. هیئت مدیره معمولاً مربوط به نگرانی های کلی در مورد امور مالی و سیاسی است. سنا های دانشگاهی مسئولیت برنامه ها ، دوره ها ، شرایط پذیرش ، مدارک تحصیلی و برنامه ریزی دانشگاهی را بر عهده دارند. تصمیمات آنها منوط به تصویب هیئت مدیره است. دانش آموزان اغلب در هر دو مورد همانطور که فارغ التحصیلان و نمایندگان جامعه در کل حضور دارند ، نماینده هستند.

فعالیتهای دانشگاه

اکثر موسسات اعطای مدرک تحصیلی در کانادا به تدریس و تحقیق توجه می کنند. در سال های 2004-2005 ، دانشگاه های کانادا 8.9 میلیارد دلار تحقیق و توسعه انجام دادند ، که نزدیک به 35 درصد از کل ملی است. تدریس عملکرد اصلی دیگری است ، چه در دانشگاه های کوچک هنرهای لیبرال که فقط مدرک دانشگاهی را می پذیرند و چه در موسسات بزرگ و جامع. ثبت نام از حدود 2000 دانشجو در برخی مؤسسات تا ثبت نام تمام وقت بیش از 62000 دانشگاه .دانشگاه تورنتو ، بزرگترین دانشگاه انگلیسی زبان است.

برنامه های دانشگاه

بیش از 10000 ، برنامه کارشناسی ارشد ارائه شده در دانشگاه های کانادا و همچنین برنامه ها و گواهینامه های مدرک حرفه ای وجود دارد. بیشتر موسسات به زبان انگلیسی یا فرانسوی آموزش می دهند. در سال 2005 ، دانشگاه های کانادا نزدیک به 40000 ، عضو هیئت علمی تمام وقت را استخدام کردند.

مدارک دانشگاه

دانشگاه ها و دانشکده های دانشگاهی روی برنامه های مدرک تمرکز دارند اما ممکن است برخی از دیپلم ها و گواهینامه ها را نیز ، اغلب در معارف حرفه ای ارائه دهند. مدارک دانشگاهی در سه سطح متوالی ارائه می شود:

 • دانش آموزان پس از اتمام موفقیت آمیز در دوره متوسطه یا برنامه cégep دو ساله در کبک ، در مقطع لیسانس وارد می شوند. بیشتر دانشگاه ها همچنین برای دانشجویان بالغ الزامات ورودی و مسیرهای ویژه ای دارند. دوره های لیسانس به طور معمول بسته به استان و اینکه آیا این برنامه عمومی یا تخصصی است ، به سه یا چهار سال تحصیل تمام وقت نیاز دارند.
 • دوره کارشناسی ارشد به طور معمول نیاز به دو سال تحصیل بعد از لیسانس دارد.
 • برای مدرک دکترا ، سه تا پنج سال مطالعه و تحقیق اضافی به علاوه پایان نامه از شرایط طبیعی است.

چارچوب صلاحیت های مدرک کانادا سطح مدارک را با جزئیات بیشتر تشریح می کند. در حرفه های تنظیم شده ، مانند پزشکی ، حقوق ، آموزش و کار ، کارآموزی عموماً برای به دست آوردن مجوز تمرین لازم است.

حضور و فارغ التحصیلی در دانشکده ها و موسسات

کالج ها و مؤسسات کانادا گزارش کرده اند که ، در سال 2004-2005 ، ثبت نام کالج عمومی و مؤسسات تمام وقت تقریباً 515000،دانشجو بوده است. از جمله دانشجویان تمام وقت و نیمه وقت ، حدود یک میلیون دانشجو در برنامه های اعتباری و حدود 500000 نفر در برنامه های غیر اعتباری حضور داشتند. در سال 2004-2005 بیش از 173000،دانشجو از دانشکده ها و موسسات دولتی فارغ التحصیل شده اند.

حاکمیت در کالج ها و موسسات

در دانشکده ها و موسسات با بودجه عمومی ، مشارکت دولت می تواند به سیاست های پذیرش ، تصویب برنامه ، برنامه درسی ، برنامه ریزی نهادی و شرایط کاری گسترش یابد. بیشتر دانشکده ها دارای هیئت مدیره ای هستند که توسط دولت استانی یا سرزمینی منصوب می شوند و نمایندگان مردم ، دانشجویان و مربیانی دارند. برنامه ریزی برنامه شامل نمایندگان مشاغل ، صنایع و نمایندگان کار در کمیته های مشاوره کالج است.

فعالیت های کالج

هزاران دانشکده و مؤسسه دولتی و خصوصی در کانادا وجود دارد. از این تعداد ، بیش از 150 دانشکده و مؤسسه عمومی شناخته شده اند. این مؤسسات آموزشی را می توان کالج های عمومی ، مؤسسات تخصصی ، کالج های جامعه ، مؤسسات فناوری ، کالج های هنرهای کاربردی و فناوری نامید. کالج های خصوصی اغلب کالج های شغلی نامیده می شوند.

برنامه های کالج

کالج ها و موسسات طیف وسیعی از برنامه های حرفه ای گرا را در طیف گسترده ای از زمینه های حرفه ای و فنی از جمله تجارت ، بهداشت ، هنرهای کاربردی ، فناوری و خدمات اجتماعی ارائه می دهند. برخی از موسسات تخصصی هستند و در یک زمینه واحد مانند ماهیگیری ، هنر ، فناوری پیراپزشکی و کشاورزی آموزش هایی را ارائه می دهند. دانشکده ها همچنین برنامه های سوادآموزی و ارتقاء تحصیلی ، برنامه های قبل از کارآموزی و بخش های درون کلاس برنامه های ثبت نام کارآموزی را ارائه می دهند. همچنین ، بسیاری از کارگاه های مختلف ، برنامه های کوتاه و ارتقاء برای کارگران ماهر و متخصصان در دسترس هستند.

مدارک دانشگاهی

معمولاً برای تکمیل موفقیت آمیز برنامه های دانشگاهی و انستیتوی دو و سه ساله دیپلم ها اعطا می شوند ، در حالی که برنامه های صدور گواهینامه معمولاً تا یک سال طول می کشد. مدارک دانشگاه و مدرکهای کاربردی در برخی دانشکده ها و موسسات ارائه می شود و برخی دیگر برنامه های انتقال دانشگاه را ارائه می دهند. دانشگاه ها در کبک برنامه های دانشگاهی دو ساله را ارائه می کند که پیش نیاز تحصیل در دانشگاه یا برنامه های فنی سه ساله است که دانشجویان را برای بازار کار یا برای تحصیلات بعدی بعد از دوره دوم آماده می کند.

دانشکده های جامعه خود

دانشکده ها در ارائه خدمات توسعه حرفه ای و برنامه های تخصصی بسیار نزدیک با بخش های تجاری ، صنعت ، نیروی کار و بخش خدمات عمومی همکاری می کنند و بطور گسترده تری با جوامع خود برای طراحی برنامه های منعکس کننده نیازهای محلی همکاری می کنند.

ارزیابی و تشخیص یادگیری قبلی

حدود 80 درصد دانشکده ها حداقل در برخی از برنامه های خود ارزیابی و یادگیری قبلی (PLAR) را می شناسند. برخی دانشگاه ها نیز آن را تشخیص می دهند و تعداد فزاینده ای از استان ها PLAR را به بزرگسالان در سطح متوسطه ارائه می دهند. PLAR فرآیندی است که به بزرگسالان کمک می کند تا یادگیری خود را که در خارج از تنظیمات رسمی بدست آورده اند ، نشان دهند و به رسمیت بشناسند.

آموزش و آموزش حرفه ای

ارائه دهندگان عمومی

آموزش حرفه ای به یک برنامه چند ساله یا یک سلسله دوره هایی است که آموزش تخصصی را در یک مهارت یا یک تجارت ایجاد می کند و قصد دارد دانش آموز را به طور مستقیم به یک حرفه یا برنامه بر اساس آن مهارت یا تجارت سوق دهد. این برنامه در مدارس متوسطه و در مقطع بعد از دوره دوم در کالج ها و مؤسسات دولتی ، کالج های خصوصی برای سودآوری و در محل کار از طریق برنامه های کارآموزی ارائه می شود. در سطح متوسطه ، برنامه های حرفه ای ممکن است در مدارس جداگانه ، تخصصی یا به عنوان برنامه های اختیاری در مدارس ارائه شود که هم رشته های دانشگاهی و هم حرفه ای را ارائه می دهند. برنامه های دوره متوسطه دانش آموز را برای نیروی کار ، یک برنامه بعد از دوره متوسطه یا کارآموزی آماده می کند. نقش کالج های عمومی در بالا توضیح داده شده است.

ارائه دهندگان خصوصی

کالج های خصوصی ممکن است توسط دولت های استان مجوز بگیرند یا ممکن است به عنوان اشخاص بدون مجوز فعالیت کنند. آنها ممکن است بودجه عمومی دریافت کنند اما عمدتاً از طریق شهریه تأمین می شوند و برنامه هایی را در زمینه هایی مانند تجارت ، علوم بهداشتی ، خدمات انسانی ، هنرهای کاربردی ، فناوری اطلاعات ، الکترونیک ، خدمات و تجارت ارائه می دهند. برنامه ها معمولاً به یک یا دو سال تحصیل نیاز دارند ، اگرچه برخی دانشکده های حرفه ای خصوصی برنامه هایی با مدت زمان کمتری ارائه می دهند.

دوره کار آموزی

برنامه های کارآموزی در کانادا به طور کلی به بزرگسالان اختصاص داده شده است ، و جوانان به طور فزاینده ای در برخی حوزه های قضایی درگیر می شوند. صنعت مربوطه وظیفه آموزش عملی را دارد که در محل کار تحویل داده می شود و مؤسسه آموزشی مؤلفه های نظری را ارائه می دهد. ثبت نام کارآموزی افزایش مداوم را نشان داده است و در سال 2005 به تقریبا 300000،رسیده است. بیشترین افزایش در معاملات ساخت و ساز ساختمان بوده است.

آموزش و مهارتهای لازم در بزرگسالان

بسیاری از مؤسسات ، دولت ها و گروه ها در ارائه برنامه های آموزش مهارت آموزی و مهارت های بزرگسالان مشارکت دارند که ارائه دهندگان آنها بر حسب صلاحیت متفاوت هستند. دانشکده ها آموزش نیروی انسانی و مهارت آموزی را برای نیروی کار ارائه می دهند. ادارات دولتی مسئول سواد آموزی ، آموزش مهارت ، یادگیری زبان دوم و سایر برنامه های بزرگسالان است که ممکن است مدرک هایی را تهیه کنند. که برخی از حوزه های قضایی مراکز اختصاصی یادگیری بزرگسالان را ایجاد کرده اند.

سازمان های مستقر در جامعه ، غیر انتفاعی و داوطلبانه ، هیئت مدیره مدارس و برخی شرکت های خصوصی ، که عمدتا توسط دولت های استانی ، سرزمینی یا فدرال تأمین می شوند ، سوادآموزی و سایر نیازهای یادگیری برای همه بزرگسالان را برطرف می کنند ، که برخی از آنها روی مواردی از این جمله تمرکز دارند: گروه های خاص مانند جمعیت روستایی ، جوامع بومی ، مهاجران ، کارگران آواره و افراد با سطح سواد یا تحصیلات کم.

 دولت فدرال با بودجه بسیاری از برنامه های آموزش مهارت و برنامه های زبان دوم انگلیسی و فرانسه با دولت های استانی و سرزمینی همکاری می کند.برنامه ارزیابی بین المللی صلاحیت های بزرگسالان (PIAAC) ، 2012 ، نشان داد كه كانادایی ها از جمله مجهزترین مهارتهای جدید مورد نیاز قرن بیست و یكم بودند. کانادا همچنین یکی از ماهرترین و تحصیل کرده ترین نیروهای کار در OECD را داشت.

با این حال ، چندین زیر گروه از جمعیت سطح نامناسب مهارت در سواد ، تعداد و حل مسئله را در محیط های غنی از فناوری داشتند ، که مهمترین افرادی که دبیرستان را تمام نرده بودند ، مهاجران و بومیان بودند.

فعالیت های دولت کانادا

مشارکت فدرال

دولت فدرال کانادا از آموزش مالی بعد از دوره متوسطه و آموزش دو زبان رسمی حمایت مالی می کند. علاوه بر این ، دولت فدرال وظیفه آموزش بومیان کانادایی در زمینه ذخیره ی پرسنل نیروهای مسلح و گارد ساحلی و زندانیان در مراکز تصحیح فدرال را بر عهده دارد.

آموزش بومی در مقاطع ابتدایی و متوسطه

دولت فدرال مسئولیت ارائه آموزش به كودكانی را كه معمولاً در جایی اقامت دارند که با حضور در مدارس استانی ، فدرال یا گروههای عامل اداره می شود را بر عهده دارند. در 2006-2007 ، امور هند و شمالي كانادا از آموزش 120000،دانشجوي K-12 ملل اول كه در سراسر كانادا زندگي مي كردند ، حمايت كرد. مدارس باند مستقر در انبارها تقریباً 60 درصد دانش آموزانی را که در انبارها زندگی می کنند ، آموزش می دهند ، در حالی که 40 درصد از مدارس تحت نظارت استانی ، معمولاً دارای مدارس متوسطه نیستند.

آموزش بومی

این بودجه نیز برای کمک ها و برنامه های بعد از دوره دوم ، برای دانشجویانی که مقیم هند هستند تأمین می شود ، زیرا امور مربوط به هند و شمال کانادا سالانه تقریباً 23000،دانشجو را برای شهریه ی کتاب و کمک هزینه های زندگی پشتیبانی می کند. این بخش همچنین از برخی مؤسسات پس از دوره متوسطه برای توسعه و تحویل دوره های دانشگاهی که به منظور دستیابی به پیشرفت تحصیلی بعد از دوره دوم هندی ها طراحی شده اند ، پشتیبانی می کند.

پشتیبانی بودجه فدرال برای آموزش پس از دوره ی متوسطه

دولت فدرال علاوه بر تأمین درآمد برای دانشگاه ها و دانشکده ها از طریق پرداخت نقل و انتقالات ، پشتیبانی مستقیم دانشجویان را نیز ارائه می دهد. این برنامه ها و بسیاری از برنامه های مشابه ارائه شده توسط استان ها و سرزمین ها ، به گونه ای طراحی شده اند که آموزش بعد از دوره متوسطه را به طور گسترده تری در دسترس قرار داده و بدهی دانشجویی را کاهش دهد:

 • همه ساله ، برنامه وام های دانشجویی کانادا و برنامه های مربوطه ، کمک های مالی و بخشش بهره برای بیش از 350000،دانشجو بعد از دوره ارائه می شود.
 • بنیاد بورس تحصیلی هزاره کانادا هر سال 350 میلیون دلار بورس و بورس تحصیلی به حدود 100000 دانشجو در سراسر کانادا اهدا می کند.
 • در سال 2009-2010 ، برنامه کمک هزینه دانشجویی کانادا بنیاد را جایگزین می کند ، و کمک های مالی مبتنی بر درآمد را برای دانشجویان پس از دوره دوم فراهم می کند.

زبان های رسمی

با انعکاس تاریخ و فرهنگ خود ، کانادا قانون رسمی زبان ها را تصویب کرد ، اولین بار در سال 1969 تصویب شد و در 1988 تجدید نظر شد ، که هم فرانسه و هم انگلیسی را به عنوان زبان های رسمی کانادا تأسیس کرد و حمایت از اقلیت های انگلیسی و فرانسه را دنبال داشت. براساس سرشماری سال 2006 ، 67.6 درصد از مردم فقط انگلیسی صحبت می کنند ، 13.3 درصد فقط به زبان فرانسه صحبت می کنند ، و 4/17 درصد هم به زبان فرانسه و هم انگلیسی صحبت می کنند. جمعیت فرانسوی زبان در کبک متمرکز است ، در حالی که هر استان و قلمرو دیگر دارای اقلیت فرانسوی زبان است. کبک جمعیت اقلیت انگلیسی زبان دارد.

آموزش زبان

سیاست و برنامه های بودجه زبان رسمی دولت فدرال شامل کمک به دو مؤلفه مرتبط با آموزش و پرورش - آموزش زبان اقلیت و آموزش زبان دوم است. دولت فدرال از طریق برنامه رسمی زبان ها در آموزش و پرورش ، بودجه این فعالیت ها را بر اساس توافق نامه های دو جانبه و عمومی که به حوزه های مسئولیت و نیازهای منحصر به فرد هر حوزه قضایی احترام می گذارد ، به استانها و سرزمین ها منتقل می کند. توافق نامه های دو جانبه مربوط به این مشارکتها براساس پروتکل که از طریق شورای وزیران آموزش و پرورش ، کانادا (CMEC) تهیه شده ، مذاکره می شوند. دو برنامه با حمایت مالی فدراسیون پان کانادا ، با هماهنگی CMEC ، جوانان را برای تبادل و تحصیلات تابستانی برای ارتقاء مهارت های زبان دوم خود فراهم می کند.

شورای وزیران آموزش و پرورش ، کانادا

شورای وزیران آموزش و پرورش ، کانادا (CMEC) در سال 1967 توسط وزرای استانی و سرزمینی مسئول آموزش و پرورش تشکیل شد تا یک مجمع فراهم کند تا در آن بتوانند موضوعات مورد علاقه متقابل را مورد بحث قرار دهند ، ابتکارات آموزشی را به صورت مشارکتی انجام دهند و منافع استان ها را نمایندگی کنند. و سرزمین هایی با سازمان های ملی آموزش ، دولت فدرال ، دولتهای خارجی و سازمان های بین المللی را ایجاد نمایند. CMEC یک صدای جمعی برای آموزش در کانادا است و از طریق CMEC ، استان ها و سرزمین ها با هدف مشترک در طیف گسترده ای از فعالیت ها در مقاطع ابتدایی ، متوسطه و پس از دوره دوم همکاری می کنند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0