20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
معرفی فرصت ها و شرایط تحصیل پزشکی در کانادا 2024

این روزها واژه مهاجرت پزشکان و پرستاران را زیاد می‌شنویم. می‌دانید پس از مهاجرت با چه سختی‌هایی مواجه هستند؟ فقط به‌خاطر اینکه در ایران تحصیل کردند و مطابق با استانداردهای آموزشی این کشور تخصص گرفتند. تعجبی هم ندارد چون رشته پزشکی با سلامت عمومی در ارتباط است و کشورها بایستی اصول مشخص و منحصربه‌فردی برای جذب آنان داشته باشند. بنابراین طبیعی‌ست اولین خواسته آنها از پزشکان خارجی، طی کردن دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های مورد قبول خودشان باشد.
لطفا ناامید نشوید. این شرایط برای کسانی‌ست که در ایران درس خواندند و قصد مهاجرت کاری دارند. راه برای شما که یکی از مشتاقان رشته پزشکی هستید و قصد مهاجرت تحصیلی دارید، باز است. به‌خصوص اگر کشور کانادا را برای ادامه این مسیر انتخاب کنید. در این مقاله راهنمایی‌تان می‌کنیم که چگونه در این رشته در کانادا تحصیل کنید. خود را برای چه شرایطی آماده کنید و چه پیش‌نیازهایی را احتیاج دارید.

موسسه حامی مهاجر در مهاجرت تحصیلی کانادا حرفه ای‌ست. همچنین در این زمینه مشاوره تخصصی ارائه می‌دهد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که تلفن را بردارید و با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

چه چیزی در مورد مدرک پزشکی در کانادا متفاوت است؟

اگر مقاله بهترین رشته های تحصیلی کانادا را مطالعه کرده باشید حتما نام رشته پزشکی را در آن دیده‌اید. این رشته طرفداران زیادی دارد اما باید بدانید که کمی متفاوت با ایران و سایر نقاط جهان است. شما نمی‌توانید بدون داشتن پیشینه تحصیلی در یکی از رشته‌های علوم تجربی، علوم زیستی یا روانشناسی برای تحصیل پزشکی اقدام کنید. همچنین مدرکی که در پایان دوره دریافت می‌کنید MD (دکترای پزشکی) است.
 MD یا دکترای پزشکی بالاترین مدرک تحصیلی برای جراحان و پزشکان است. درواقع معادل دکترای حرفه‌ای پزشکی محسوب می‌شود که در ایالات متحده آمریکا و کانادا رواج دارد.

آخرین شرایط تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم 2024

اگر با مدرک دیپلم قصد مهاجرت تحصیلی دارید باید در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا دوره کارشناسی رشته علوم تجربی، زیست‌شناسی یا روانشناسی را بگذرانید. در این مقطع به مدت 4 سال در کنار سایر دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی تحصیل خواهید کرد. تنها تفاوت شما با آنها این است که هدف‌تان ادامه تحصیل در رشته پزشکی است.
به محض اینکه دوره کارشناسی خود را گذراندید باید برای آزمون MCAT آماده شوید. کسب نمره قبولی در این آزمون شرط لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشکده‌های پزشکی کانادا است.
توجه داشته باشید که اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دیپلم، بسیار رقابتی است. بنابراین کسی می‌تواند موفق به دریافت نامه پذیرش شود که نمرات بالاتری در مقطع دیپلم کسب نماید. البته نوع دانشگاه‌ها نیز در این امر دخیل است. چراکه برخی از دانشگاه‌های این کشور اصول و استانداردهای مشخص و متفاوتی برای موافقت یا عدم موافقت خود دارند.

آزمون MCAT چیست؟

 MCAT یک آزمون تستی استاندارد است که به‌منظور ارزیابی توانایی‌های دانشجویان برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های پزشکی طراحی شده است. مهمترین مباحثی که در این آزمون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، موضوعاتی نظیر تکنیک‌های حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم علوم طبیعی، رفتاری، اجتماعی و پیش ‌نیازهای تحصیل پزشکی را دربرمی‌گیرد. مجری آن انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا (AAMC) است که نمرات را در چهار بخش در نظرمی‌گیرد:

 • اصول بنیادی زیست‌شناسی و بیوشیمی سیستم‌های زنده
 • اصول بنیادی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌‌های زیست ‌شناسی
 • اصول بنیادی فیزیولوژیکی، اجتماعی و زیست ‌شناسی رفتار
 • مهارت‌های تحلیل و استدلال انتقادی

کمتر دانشکده پزشکی در کانادا وجود دارد که از شما نمره MCAT نخواهد. البته دانشگاه‌های کبک، اتاوا و انتاریو شمالی و دانشکده پزشکی مک‌گیل از این امر مستثنی هستند. همچنین به تاریخ آزمون نیز توجه زیادی می‌کنند. چون معمولا کارنامه آزمون پس از سه سال منقضی می‌شود و بایستی مجددا برای گذراندن آن اقدام کنید.
اگر برایتان سوال پیش آمده که شکل برگزاری آزمون MCAT چگونه است؟ باید بگوئیم این آزمون به‌صورت آنلاین اجرا می‌شود. البته بایستی در مراکز رسمی آن در کانادا، ایالات متحده یا سایر کشورهایی که مجاز به برگزاری MCAT هستند، مستقر باشید. مدت زمان آن چهار ساعت و نیم است و چیزی بالغ بر 300 دلار بایستی برای آن هزینه کنید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

سن یکی از فاکتورهای مهم تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های کانادا است. اگر در حدود سنی 18 تا 20 سال هستید، پس نگران نباشید. شما صلاحیت سنی لازم را برای تحصیل در این رشته دارید. اما اگر بالاتر از این بازه سنی هستید، شانس‌تان صفر نمی‌شود. اما بدانید که نسبت به سایرین شانس کمتری برای پذیرش تحصیلی دارید.
البته توجه داشته باشید، هیچ محدودیت سنی برای پذیرش تحصیلی پزشکی مشخص نشده است. اما ازآنجایی‌که نباید گپ تحصیلی داشته باشید، افرادی که بیشتر از 30 سال سن دارند، طبیعتا گپ تحصیلی بیشتری نسبت به افراد 18 تا 20 سال دارند.

سایر فاکتورهایی که برای پذیرش تحصیلی رشته پزشکی مهم هستند

مدرک تحصیلی، ریزنمرات، مدرک آیلتس، نمرات آزمون MCAT از جمله مواردی هستند که برای تحصیل پزشکی در نظر می‌گیرند. اما چیزی که معمولا کمتر بیان می‌شود، سایر فاکتورهای پذیرش است. جالب است بدانید، آنچه که برای دانشگاه اهمیت دارد سلامت جسمی و روانی دانشجویان پزشکی است. برای همین است که توصیه می‌شود حتما گواهی سلامت پزشکی خود را ارائه دهید.
علاوه‌بر این، نگارش تخصصی انگیزه‌نامه قوی نیز را حتما در دستور کار خود قرار دهید. این نیز جزو مهمترین مدارک است و نقش تعیین‌کننده‌ای در پذیرش دانشجو دارد. همچنین چهارچوب آموزشی برای دانشجویان این رشته به گونه‌ای طراحی شده که تمرکز فقط روی دانش نیست. بلکه سابقه شخصی و اجتماعی متقاضی تحصیل نیز اهمیت دارد. همه این موارد در مصاحبه‌های حضوری و آنلاین دانشگاه‌ها مشخص خواهد شد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در پزشکی در کانادا

مانند بسیاری از رشته‌های تحصیلی، دریافت پذیرش پزشکی نیازمند یک سری مدارک است. در ادامه این مطلب فهرستی کلی این مدارک را ذکر کرده‌ایم. اما حتما قبل از هر کاری سایت دانشگاه مورد نظر خود را مطالعه کنید. چون ممکن است مدارکی مازاد بر لیستی که ما منتشر کرده‌ایم از شما بخواهند.

 • توصیه‌نامه
 • ریزنمرات مدرک دیپلم
 • ریزنمرات دوره لیسانس
 • کپی پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • مدرک آزمون آیلتس یا تافل
 • مدرک آزمون MCAT  ،CASper
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه شغلی و تحصیلی

شرط معدل برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پزشکی کانادا چیست؟

واضح است که برای پزشک شدن بایستی مدرک دیپلم خود را با نمرات خوبی گذرانده باشید. به همین دلیل است که شرط معدل را برای متقاضیان تحصیل در این رشته درنظر گرفته‌اند. معدل دیپلم‌تان نباید کمتر از نمره 16 باشد. علاوه‌بر این، نمرات درس شیمی، زیست‌شناسی و فیزیک نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند. پس اگر در این درس‌ها قوی بوده‌اید، شانس بیشتری دارید. در جدول زیر نگاهی انداخته‌ایم به حد نصاب نمرات آزمون‌هایی که برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های پزشکی ضروری هستند:

حداقل نمره

نوع آزمون

6.5 - 7

IELTS

85

TOFEL

472

MCAT

6.5-7.5

CASper

همانطور که در جدول بالا می‌بینید، آزمون CASper یکی از آزمون‌هایی است که دانشجویان پزشکی باید آن را بگذرانند. این آزمون جزء الزامات تحصیلی دانشگاه‌‌های مهم و برتر کانادا است. همچنین در دانشگاه‌های آمریکا، استرالیا، قطر و انگلستان نیز کاربرد دارد.
آزمون کسپر به شکل آنلاین برگزار می‌شود و حوزه روانشناسی را در برمی‌گیرد. همچنین پس از 2 الی 3 هفته نیز جواب آن به دانشگاه‌ها ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید که آزمون کسپر فقط برای پذیرش یک دانشگاه کاربرد دارد و شما نمی‌توانند آن را برای همه دانشگاه‌ها استفاده کنید.

بهترین دانشگاه های پزشکی در کانادا

دانشگاه‌های پزشکی کانادا اعتبار جهانی دارند. همچنین بهترین امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و استادان برجسته این رشته در آنجا تدریس می‌کنند. دانشکده پزشکی تورنتو رتبه اول را در میان سایر دانشگاه‌های کانادا دارند. رتبه دوم را دانشگاه بریتیش کلمبیا از آن خود کرده است. همچنین دانشگاه مک مستر، مک‌گیل، آلبرتا و دانشگاه مونترال رتبه 3 تا 5 را در کشور کانادا دارند. جدول زیر لیست بهترین دانشگاه‌های کانادا را در این رشته همراه با رتبه‌ جهانی آنان معرفی کرده است:

نام دانشگاه

رتبه جهانی در میان دانشگاه های پزشکی

دانشگاه تورنتو University of Toronto 

4

دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia

34

دانشگاه مک مستر McMaster University

36

دانشگاه مک‌گیل McGill University

41

دانشگاه آلبرتا University of Alberta

83

دانشگاه مونترال Universite de Montreal

88

دانشگاه کلگری University of Calgary

90

دانشگاه اتاوا  University of Ottawa

108

دانشگاه انتاریو غربی   Western University

164

دانشگاه دالاهو Dalhousie University

225

بورسیه های پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

در اینجا لیستی از بورسیه‌های پزشکی با بودجه کامل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد به صورت رایگان در کانادا تحصیل کنید:

 • بورسیه‌های ورودی بین المللی دانشگاه یورک
 • بورسیه تحصیلی Chevening
 • برنامه بورسیه تحصیلی انتاریو
 • برنامه بورسیه پرستیژ در دانشگاه کارلتون
 • بورسیه‌های بین‌المللی دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • بورسیه‌های دولتی کانادا

البته کسانی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی کانادا می‌شوند که رزومه و عملکرد تحصیلی مناسبی داشته باشند. همچنین پتانسیل بالایی در انجام پژوهش و کار تحقیقاتی داشته باشند. نمره بالای مدارک زبان نیز در این امر تاثیر به سزایی دارد. در آخر نیز نمرات آزمون ورودی عامل تعیین کننده‌ای به شمار می‌آید.

هزینه ‌های رشته پزشکی در کانادا برای دانشجویان خارجی

به‌طورکلی، تحصیل پزشکی در هیچ نقطه جهان ارزان نیست. کشور کانادا نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. با این‌حال، دانشکده‌های پزشکی کانادا با وجود اینکه مرز مشترکی با آمریکا دارند، در مقایسه با آن، نسبتاً ارزان‌تر هستند.
کانادا یکی از مقرون به صرفه‌ترین کشورها برای دانشجویان پزشکی است. یک دانشجوی بین‌المللی به‌طور سالانه بین 30000 تا 125000 دلار کانادا برای شهریه و هزینه‌های زندگی دانشجویی خرج می‌کند. البته دانشگاه با دانشگاه متفاوت است و اینکه کجا اقامت دارید و سبک زندگی‌تان چگونه است نیز در این میزان هزینه تاثیر دارد.

درآمد پزشکان در کانادا

به محض اینکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدید و دوره رزیدنتی را طی کردید، کمترین چالش را برای کار و درآمد خواهید داشت. چون رشته پزشکی در لیست مشاغل پردرآمد کانادا قرار دارد و پزشکان از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردارند.
متوسط حقوق سالانه پزشکان باتوجه به محل کار، نوع تخصص و میزان سابقه کار متفاوت است. به طور میانگین یک پزشک در کانادا حدود 280 هزار دلار کانادا در سال دریافت می‌کند. این مبلغ از 100 هزار دلار شروع می‌شود و تا حداکثر 470 هزار دلار متغیر است. جدول زیر میزان درآمد را با توجه به گرایش پزشکی مشخص کرده است:

شغل

میزان درآمد (دلار کانادا)

متخصصین

465000

پرستاران

55000 تا 65000

دندان‌پزشکان

120000 تا 240000

داروسازان

120000تا 90000

پزشکان عمومی

240000تا120000

دامپزشکان

120000تا80000

برای پزشک شدن در کانادا آماده‌اید؟

تا اینجا فهمیدید که تحصیل در این رشته چندان آسان نیست. شما باید از آزمون‌های مختلفی عبور کنید و صلاحیت خود را به دانشگاه مدنظرتان ثابت نمائید. اما ارزشش را دارد. چون پزشک شدن در یکی از بهترین کشورهای دنیا کار هرکسی نیست. پس اگر سختی را به جان بخرید آینده روشنی در انتظارتان است. وظیفه ما در موسسه حامی مهاجر کاهش بخشی از چالش‌ها و دل نگرانی‌های کسانی‌ست که آرزوهای بزرگی در سر دارند. ما متخصص در مهاجرت تحصیلی کانادا هستیم. مطمئن باشید که اعتماد به ما صرفه‌جویی در زمان و هزینه است. منتظرتان هستیم.

سوالات متداول درباره رشته پزشکی در کانادا

کسانی که خارج از کانادا در پزشکی عمومی تحصیل کردند می‌توانند برای دریافت تخصص در این کشور اقدام کنند؟

بله. باید اول اقدام به معادل‌سازی مدرک تحصیلی خود کنید. البته علاوه‌بر این، معدل دوره عمومی و نمره زبان اهمیت زیادی دارد. پس از معادل‌سازی در آزمون‌های عملی و تئوری مخصوص رشته تخصصی خود شرکت نمائید و اگر امتیاز لازم را کسب کردید می‌توانید گرایش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

آیا در کانادا امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان پزشکی وجود دارد؟

بله. دانشجویان پزشکی مجازند حدود 20 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. مشاغل پاره وقت در کانادا متنوع هستند و با وجود درآمد کم اما می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل را جبران کنند. البته باید در این مورد به دانشگاه رجوع کنید. چون بعضی از دانشگاه‌ها مجوز کار به دانشجویان نمی‌دهد.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0