50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه واترلو؛ مشارکت در یادگیری، نوآوری و مهارت آموزی

معرفی دانشگاه واترلو و قوانین پذیرش 2024

"بیایید با هم آینده را بسازیم" تا در هماهنگی با حقیقت بزرگترین تاثیرگذاری‌ها را بر سیمای علم جهان بگذاریم. اینها جملات نویسنده این مقاله نیست. خلاصه آنچیزی است که در سایت رسمی، کلیپ‌های تبلیغاتی و اهداف و چشم‌اندازهای دانشگاه بیان شده است. جملاتی زیبا و انگیزه بخش که همگی یک پیام مهم دارند. آن پیام این است: بدون همکاری هیچ آینده زیبایی نمی‌توان متصور بود.
همین تاکید بر همکاری یک شبکه جهانی از محققان و دانشجویان بین‌المللی را شکل داده است. همچنین باعث شده که آغوش دانشگاه رو به سوی دانشجویان خارجی باز شود. بنابراین همه چیز برای شکل‌گیری یک جهان وطنی محیاست. شما هم دوست دارید به این شبکه جهانی بپوندید؟ باید راهش را بلد باشید و رزومه خود را قوی کنید. اول از همه، ادامه این نوشته را بخوانید تا بعد به شما بگوئیم راه هموار ورود به این دانشگاه چیست؟

موسسه حامی مهاجر نیازی به معرفی ندارد. چون همه می‌دانند که اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستید، بهترین مشاوره تخصصی را در این خصوص انجام می‌دهد. شماره تماس: 02148000957 است. 

سیر یک دانشگاه از جنگ سرد تا عصر نوآوری

در سال 1957، دانشگاهی با تنها 74 دانشجوی مهندسی در شهر واترلوی کانادا تاسیس شد. هدف از تاسیس آن مقابله با ترسناک‌ترین چالش‌های جهان یعنی جنگ سرد بود. چون در این دوره رقابت بر سر اکتشافات علمی و مهندسی بسیار پررونق بود و کشورها از هر فرصتی برای پیشی گرفتن از یکدیگر استفاده می‌کردند. این دانشگاه قرار بود در خط مقدم رقابت‌های اکتشافی جنگ سرد باشد.
 

محل دانشگاه

کانادا، شهر واترلو

سال تاسیس

1957

نوع دانشگاه

تحقیقاتی

رنگ

سیاه، سفید، طلایی

شعار

در هماهنگی با حقیقت

مساحت دانشگاه

1000 هکتار

تعداد دانشجو

بیش از 42000

تعداد دانشجویان بین‌المللی

30000

سایت رسمی دانشگاه

www.uwaterloo.ca/international

امروزه، به طور سالانه بیش از 42000 دانشجو در این دانشگاه درس می‌خوانند و مشغول مهارت‌آموزی هستند. همچنین بیش از 30 هزار دانشجوی خارجی از 156 کشور جهان را پذیرش کرده است.
این مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی با شعار "در هماهنگی با حقیقت" از جنگ سرد تا کنون توانسته تبدیل به یک دانشگاه پیشرو در زمینه تحقیقات جهانی شود. همچنین سعی دارد فرهنگ یادگیری مشارکتی را ترویج دهد. در کنار همه این اقدامات خوب و موثر یک کارآفرین به تمام معناست. بنابراین دانشجویان کمترین دغدغه را برای یافتن شغل بعد از فارغ‌التحصیلی دارند.
درنهایت تحصیل در این دانشگاه، به معنای تحصیل در جامعه‌ای متشکل از رهبران کنجکاو، مشارکتی، نوآور و کارآفرین است که به دنبال درک و شناسایی راه حل‌های عادلانه و پایدار برای آینده بشریت و سیاره ما هستند.

رنکینگ دانشگاه واترلو در میان دانشگاه‌های برجسته جهان

این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2024 رتبه 112 را به خود اختصاص داد. این درحالیست که سال گذشته در جایگاه 154 قرار داشت. بنابراین شاهد یک جهش نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.
بر اساس نظام رتبه‌بندی تایمز، این دانشگاه در سال 2024 جایگاه 158 را از آن خود کرد. همچنین U.S. News & World Report نیز در سال 2023 رتبه 191 را به این مرکز تحقیقاتی و آموزشی اختصاص داده است. اگر می‌خواهید درباره سایر دانشگاه‌های برتر کشور کانادا بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله دانشگاه های کانادا به تفکیک ایالت ها را مطالعه کنید. 

رنکینگ دانشگاه کانادا

رزومه‌ای که با یک جایزه نوبل درخشان‌تر شد

نام سومین زن برنده جایزه نوبل فیزیک جهان با نام این دانشگاه گره خورده است. او دونا استریکلند است که پرفسور رشته فیزیک و نجوم بود. 
دکتر استریکلند به خاطر کار موفقیت‌آمیزش در تقویت پالس صدای جیک در لیزرها، که امکان توسعه فناوری مورد استفاده برای جراحی لیزر چشم، در چاپگرهای لیزری و اسکنرهای فروخته شده در فروشگاه‌های خرده‌فروشی را فراهم می‌آورد، شناخته شد.

واترلو چند درصد دانشجوی بین‌المللی دارد؟

همانطور که در ابتدا گفتیم این دانشگاه آمار پذیرش دانشجویان خارجی بالایی دارد. دست‌کم 19٪ دانشجویان کارشناسی و 41٪ دانشجویان کارشناسی ارشد بین‌المللی هستند. اما چرا دانشجویان بین‌المللی آن را انتخاب می‌کنند؟ پاسخ در موارد زیر خلاصه شده است:

 • شهرت برجسته
 • فرصت کارآموزی با حقوق
 • موفقیت شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی

دانشجویان بین المللی واترلو

شهرت برجسته

یکی از دانشگاه‌های پیشرو کانادا محسوب می‌شود که می‌تواند درهایی را به روی شغل و تحصیلات بیشتر باز کند. همچنین در گروه دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا به‌نام U15 عضو است.

فرصت کارآموزی با حقوق

بزرگترین برنامه تعاونی آمریکای شمالی را که به آن کارآموزی پولی نیز می‌گویند برای دانشجویان کانادایی و بین‌المللی فراهم کرده است. 
یک دانشجو، معمولاً چهار ماه در دانشگاه به‌صورت پاره وقت کار می‌کند. همچنین می‌تواند به‌مدت چهار ماه به کاری تمام وقت اشتغال داشته باشد.
این برنامه کارآموزی روشی شگفت‌انگیز برای یادگیری مهارت است. همچنین تمامی آنچیزی که در دوران تحصیل فراگرفته‌اید را به‌صورت عملی تجربه می‌کنید. چون بزرگترین مجموعه مشاغل به شما پیشنهاد می‌شود و می‌توانید استعداد و قابلیت‌های خود را کشف کنید. لازم به ذکر است میزان حقوق دوره کارآموزی بین 9000 تا 21500 دلار کانادا برآورده شده است.

موقعیت شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی

این دانشگاه در سال 2022 موفق به کسب رتبه اول در آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان شده است. شاید یکی از دلایل اصلی آن همان دوره کارآموزی باشد. چون با گذراندن دوره کارآموزی، دانشجویان با فضای شغلی رشته تحصیلی خود آشنا می‌شوند. همچنین می‌توانند شبکه ارتباطی بهینه‌ای با کارفرمایان برجسته شکل دهند.

مهمترین رشته های دانشگاه واترلو

این دانشگاه از 6 دانشکده تشکیل شده است. دانشکده‌های‌ علوم بهداشتی کاربردی، هنر، مهندسی، ریاضیات، علوم پایه و محیط زیست از جمله آنان است. همچنین 12 مدرسه وابسته دارد که محل برگزاری دوره‌های تخصصی برای دانشجویان است.
تقریبا می‌توان ادعا کرد که بهترین رشته هایی که برای مهاجرت تحصیلی به کانادا پیشنهاد می‌شود در لیست مهمترین رشته‌های تحصیلی این دانشگاه وجود دارد که به موارد زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • تجارت، حسابداری و امور مالی
 • محیط زیست و پایداری
 • مهندسی معماری و برنامه ریزی شهری
 • دولت، جامعه و قانون
 • سلامتی و سلامتی
 • زبان، فرهنگ و هنرهای عالی
 • ریاضی و محاسبات
 • علوم

نحوه پذیرش از دانشگاه واترلو

برای اخذ پذیرش این دانشگاه بایستی به فاکتورهای مختلفی توجه کنید. اولین موضوع این است که رقابت بر سر پذیرش در رشته‌های مهندسی و ریاضیات بسیار تنگاتنگ است. چراکه دانشگاه سخت‌گیری‌های مضاعفی در این خصوص دارد.
دومین موضوع فعالیت‌های فوق برنامه است. این دانشگاه ارزش زیادی برای فعالیت‌های داوطلبانه و خارج از برنامه رسمی تحصیلی قائل می‌شود. بنابراین سعی کنید این مورد را حتما در رزومه خود بگنجانید.
سومین موضوع نحوه پر کردن اطلاعات پذیرش یا همان (AIF) است. حتما دقت لازم را در پر کردن آن داشته باشید و چیزی خلاف واقع ثبت نکنید.
موارد دیگری همچون ریزنمرات مدرک تحصیلی و کمیت و کیفیت مقالات تخصصی نیز به همان نسبت موارد بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. همچنین در زمان مصاحبه سعی کنید آمادگی لازم را داشته باشید و تا می‌توانید درباره تجربیات مصاحبه دانشجویان قبلی تحقیق کنید.

نحوه پذیرش در دانشگاه واترلو

مدارک لازم برای دریافت پذیرش در دانشگاه واترلو

این دانشگاه دارای بیش از 100 رشته کارشناسی و 190 برنامه تحصیلات تکمیلی است. مدارک عمومی که برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی نیاز است به قرار زیر است:

 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات دوره دبیرستان
 • مدرک زبان
 • فرم اطلاعات پذیرش
 • نمونه کارهایی که نشان‌دهنده مهارت و انگیزه و علاقه فرد متقاضی باشد.

تقریبا 40 درصد دانشجویان کارشناسی ارشد را دانشجویان خارجی تشکیل داده است. موارد زیر مدارک لازم برای پذیرش در این مقطع را نشان می‌دهد:

 • مدرک کارشناسی 4 ساله
 • ریزنمرات دروس کارشناسی
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه
 • مقالات تخصصی 
 • رزومه شغلی و تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • تکمیل اطلاعات پذیرش

توجه داشته باشید که تکمیل فرم اطلاعات پذیرش برای کسانی‌که میانگین نمرات پایینی دارند بسیار می‌تواند کمک کننده باشد. چون در این فرم فرد متقاضی این امکان را دارد که نقاط قوت خود را برجسته کند.

بورسیه دانشگاه واترلو

در دانشگاه واترلو، فرصت‌های مالی بسیار خوبی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. برنامه‌های بورسیه این دانشگاه به موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • جایزه بین المللی دانشجوی دکترا (IDSA)
 • جایزه بین المللی برتری استاد (IMAE)
 • بورسیه تحصیلی انتاریو (OGS)
 • بورسیه های بنیاد ترودو
 • بورسیه تحصیلی Vanier کانادا

شهریه دانشگاه واترلو برای دانشجویان بین‌المللی

شهریه تمام وقت برای سال تحصیلی 2023 و 2024 تقریباً در حدود 67941 دلار کانادا به اضافه هزینه‌های جانبی است. البته هر رشته مبلغ جداگانه‌ای برای شهریه دارد که ما تنها به‌طور میانگین و براساس رشته‌هایی که بیشترین میزان شهریه را دارند این مبلغ را آورده‌ایم. بنابراین اگر به لیست ارزانترین دانشگاه های کانادا رجوع کنیم نام این دانشگاه را نخواهیم دید. به‌همین دلیل معمولا این مبلغ در 3 قسط از دانشجویان دریافت می‌شود. هر قسط برابر با 22647 دلار کانادا در ماه اوت (قبل از شروع برنامه در سپتامبر)، دسامبر و آوریل است.
علاوه‌بر هزینه شهریه باید هزینه‌های جانبی تحصیل را نیز در بگیریم. این هزینه‌ها شامل کتاب‌های درسی، هزینه‌های زندگی، لپ تاپ و هزینه‌های جانبی اضافی هستند. میزان هزینه‌های جانبی معمولا بین 2000 تا 3000 دلار آمریکا محاسبه می‌شوند. اما دانشجویان رشته هنر و معماری باید مبلغی بیش از این بپردازند که بالغ بر 4000 دلار کانادا است. 

امکان زندگی در یک شهر دانشگاهی و سرزنده

شهر واترلو را به‌عنوان یک شهر دانشگاهی می‌شناسند. این شهر پذیرای 50000 دانشجو است که از استان‌های مختلف کانادا و کشورهای سراسر جهان این منطقه را خانه می‌نامند. به‌همین دلیل بافت جمعیتی جوانی دارد و تمامی امکانات شهری آن مطابق با نیازهای جوانان برنامه‌ریزی شده است. 
فصلی نیست که فستیوال یا جشنواره‌های مختلف برگزار نشود. همچنین تمامی فروشگاه‌ها و رستوران‌ها کاملا دانشجویی هستند. همچنین کافه‌های بسیار سرزنده‌ای هم دارد.
در شهر واترلو، شما خود را در جمع رویاپردازان، کارآفرینان، و خلاقان خواهید یافت. این شهر که اغلب به‌عنوان سیلیکون ولی Silicon Valley  شمال آمریکا از آن یاد می‌شود، مکانی است که ایده‌های بزرگ در آن شکل می‌گیرد.

درباره مهاجرت تحصیلی به دانشگاه واترلو فکر می‌کنید؟

تا اینجا با این دانشگاه مشهور استان انتاریوی کانادا آشنا شدیم. حالا دیگر می‌دانیم که برای تحصیل در این دانشگاه به چه پیش‌نیازهایی نیاز داریم و به‌طور میانگین چه مبلغی بایستی برای شهریه بپردازیم. همچنین اطلاعات لازم را درباره جایگاه جهانی آن کسب کردیم.
اگر بعد از خواندن این مقاله وسوسه مهاجرت تحصیلی به سراغتان آمده، تعجب نکنید. این روزها کمتر کسی است که به این موضوع فکر نکند. به‌خصوص اینکه دانشگاهی را هدف قرار دهند که در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان قرار دارد و آینده کاری شما را تضمین می‌کند. اگر می‌خواهید تصمیم خود را جدی کنید، موسسه حامی مهاجر در کنارتان است. ما متخصص در زمینه ویزای تحصیلی کانادا هستیم.

سوالات متداول درباره دانشگاه واترلو

آیا پذیرش در دانشگاه واترلو سخت است؟

آمار پذیرش این دانشگاه 53 درصد است. یعنی از هر 100 نفری که درخواست خود را ارسال می‌کنند 53 نفر پذیرش می‌شوند.

حداقل معدل برای ورود به این دانشگاه چه نمره‌ای است؟

معدل مورد نیاز  70 درصد معیارهای پذیرش این دانشگاه است. درواقع یک دانشجوی قوی در این دانشگاه اینگونه تعریف می‌شود: "متقاضی که نمراتش درجه فوق‌العاده بالایی از موفقیت را نشان می‌دهد." یعنی هنگام تعیین پذیرش شما، کل سوابق تحصیلی شما را در نظر می‌گیرد.

آیا ورود به این دانشگاه بسیار رقابتی محسوب می‌شود؟

میانگین پذیرش این دانشگاه از دهه 80 تا اواسط دهه 90 متغیر بوده است. همچنین بسته به تعداد درخواست‌ها، تعداد فضاهای موجود در هر برنامه و نمرات افراد متقاضی، می‌تواند متفاوت باشد. قطعا برنامه‌های کوچکتر یا بسیار رقابتی محدوده پذیرش بالاتری خواهند داشت.

این دانشگاه بیشتر در چه رشته‌هایی مشهور است؟

بسیاری آن را برای رشته‌های علوم، علوم کامپیوتر، مهندسی و ریاضی می‌شناسند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0