20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بهترین و ارزانترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل در سال 2024

بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل و زندگی دانشجویی

«رم، میلان یا بولونیا؟ مسئله این است!»

بیایید بی‌رودربایستی صحبت کنیم! به‌نظرتان انتخاب یک شهر مناسب برای درس‌خواندن، چقدر اهمیت دارد؟ منظورمان این است برای شما، انتخاب بهترین شهر ایتالیا برای تحصیل مهم‌تر است یا تصمیم‌گیری راجع‌به دانشگاهی که می‌خواهید پذیرشش را بگیرید؟

خوب راستش را که بخواهید، همه‌مان می‌دانیم «دانشگاه مناسب» چقدر مهم است؛ اما معمولا کمتر به اهمیت «شهر تحصیل» توجه می‌کنیم. در حالی که فی‌الواقع، محل‌تحصیل است که کیفیت زندگی‌مان را تعیین می‌کند. چطور؟ این‌طور که ما فقط چند ساعت دانشگاهیم؛ اما بقیۀ روزمان را با قدم‌زدن و کارکردن و زندگی در شهر سپری می‌کنیم؛ پس موقع مهاجرت تحصیلی، بررسی شرایط محل تحصیل، درست به همان اندازه مهم است که انتخاب رشته و دانشگاه.

بسیار خوب! با این مقدمه، بیایید برویم سراغ ایتالیا و بهترین شهرها را برای تحصیل در این سرزمین معرفی کنیم.

بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

قبل از اینکه هم‌مسیری‌مان را آغاز کنیم، بگذارید تکلیف یک موضوع مهم را مشخص کنیم. آن هم اینکه وقتی می‌گوییم «بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل»، به‌هیچ‌وجه منظورمان «ارزان‌ترین مناطق» نیست؛ چون اصلا در ادامۀ همین نوشته، موضوع ارزانترین شهر ایتالیا برای تحصیل را جداگانه بررسی می‌کنیم.

بهترین شهرهای دانشجویی ایتالیا

خوب پس بر چه اساس تعدادی شهر را به‌عنوان «بهترین شهرها» معرفی کرده‌ایم؟ سرتیتروار بگوییم. در این مقاله، چنین فاکتورهایی را مدنظر قرار داده‌ایم:

 • کیفیت زندگی در آن منطقه
 • امکانات دردسترس دانشجویان
 • سطح علمی دانشگاه‌های آن شهر
 • وجود تفریحات مناسب دانشجویان
 • تشابه و آسایش فرهنگی برای ایرانیان

پس این شهرهای دانشجویی ایتالیا که در ادامه می‌بینید، به خاطر عملکرد مناسبشان در این زمینه‌ها بوده که به‌عنوان بهترین شهرهای دانشجویی ایتالیا معرفی شده‌اند. بسیار خوب! برویم بشناسیمشان!

میلان، بهترین شهر ایتالیا برای تحصیل

مگر ممکن است حرف از ایتالیا بشود و ذهنمان سمت میلان نرود؟!

میلان از بهترین شهرها برای تحصیل در ایتالیا

میلان، این شهر پرزرق‌وبرقِ همیشه‌زنده، نه‌تنها بهترین شرایط تحصیل در ایتالیا را فراهم کرده، که یکی از دل‌فریب‌ترین شهرهای کل اروپاست برای اینکه «بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین» را حافظ‌وارانه تحقق ببخشیم!

چرایش را هم همه می‌دانیم؛ اما اگر بخواهیم کوتاه بگوییم، همین‌که میلان با داشتن موزه‌هایی هنری خارق‌العاده، گالری‌های فشن بی‌مانند، محله‌های لوکس پرنور، موقعیت استراتژیک جغرافیایی و... به یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای زندگی تبدیل شده است.

ضمنا وجود دانشگاه‌های معتبری مثل دانشگاه میلان یا پلی‌تکنیک میلان، به‌تنهایی کافی است که هرکداممان رویای تحصیل در این شهر را داشته باشیم. دیگر بگذریم از اینکه بازار کار دانشجویی در این شهر حسابی داغ است و به‌واسطۀ خطوط ریلی‌اش، ما می‌توانیم تعطیلات بین‌ترم‌ها را به‌سادگی در باقی کشورهای شینگن سپری کنیم.

 • متوسط هزینه زندگی ماهانه در میلان:  965 یورو

رم، این شهر دانشجویی ایتالیا

شما هم می‌شنوید؟ این صدای قدم‌های تاریخ است که به گوشمان می‌رسد!

رم از بهترین شهرهای دانشجویی ایتالیا

ژولیوس سزار، اسپارتاکوس، فرانچسکو توتی، دنیله د روسی! می‌بینید؟! هرچیزی که به رم ارتباط داشته باشد، همین‌طور است: باصلابت و مظهری از شکوه و قدرت! حتی راستش را بخواهید، زندگی در پایتخت ایتالیا هم همچین احوالی دارد!

یعنی فقط لازم است در این شهر قدم بزنیم تا با برخوردن به بناهایی مثل کولوسئوم یا کاخ دوریا پامفیلی، غرور و افتخار وجودمان را پر کند و طعم لذیذ زندگی را بچشیم! تازه از دانشگاه‌هایش هم که نگوییم! چون دانشگاهی مثل تورورگاتا یا دانشگاه ساپینزا که از دانشگاه های برتر ایتالیا محسوب می‌شوند، حسابی به ما چشمک می‌زنند!

 • متوسط هزینه زندگی ماهانه در رم:  870 یورو

پس اگر بخواهیم حرفمان را کوتاه کنیم، می‌توانیم بگوییم رم یکی از بهترین شهرهای دانشجویی ایتالیا است، چون:

 • به‌واسطۀ تاریخ اعجاب‌آور خود، تجربۀ متفاوتی را برای دانشجویان رقم می‌زند؛
 • با سطح علمی دانشگاه‌هایش، نیازهای علمی دانش‌دوستان را ارضا می‌کند؛
 • بابت فضای چندفرهنگی خود، به تمامی افراد فرصت تطبیق می‌دهد؛
 • با امکانات تفریحی، رفاهی و علمی‌اش، زندگی را برای همه آسان می‌کند!

بولونیا، از بهترین شهرهای دانشجویی ایتالیا

به هر سویی نگاه کنید، دانشجویان را می‌بینید؛ چون اینجا، بولونیاست!

بولونیا از شهرهای دانشجویی ایتالیا

کمی که از مرکز ایتالیا فاصله بگیریم و به سمت شمال این سرزمین پیش برویم، در میانۀ راه به استانی برمی‌خوریم که هم‌اسم با مرکزش است: بولونیا! اما خوب چرا این شهر از بهترین مناطق ایتالیایی برای تحصیل به‌حساب می‌آید؟

چون اگر در کل ایتالیا فقط یک شهر باشد که در طول تاریخش همواره بار علم‌ودانش را به دوش کشیده، آن بولونیاست! نشان‌به‌آن‌نشان که در عهد رنسانس هم، این بولونیا بود که مرکز تعلیم آموزه‌های نو شناخته می‌شد.

اصلا می‌خواهید واقعیت هیجان‌انگیزتری را بگوییم؟ آن هم اینکه دانشگاه بولونیا، به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر اروپا، در واقع قدیمی‌ترین دانشگاه در سرتاسر تاریخ است و حدود 900 سال قدمت دارد! پس حالا دیگر می‌دانیم چرا این شهر، مناسب دانشجویان است؛

چون نه‌تنها تاریخش به علم‌ودانش گره خورده، که همین الان نیز مرکز علم‌پروری است. طوری که اگر در سطح شهر راه برویم، دانشجویان بسیاری را می‌بینیم که با برگزاری تجمعات علمی، جشنواره‌های استارتاپی و... مشغول علم‌سازی و چه بسا تاریخ‌سازی‌اند!

 • متوسط هزینه زندگی ماهانه در بولونیا: 900 یورو

فلورانس، از بهترین شهرها برای تحصیل در ایتالیا

به هنر و معماری علاقه دارید؟ چمدان‌هایتان را به مقصد فلورانس ببندید!

فلورانس بهترین شهر ایتالیا برای تحصیل

اگر به ما بگویند می‌توانیم در شهری زندگی کنیم که منشا مکاتب هنری است، چه حسی دارد؟ مثلا هیجان‌انگیز نیست اگر موقع پیاده‌روی در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر، تمام داستان‌های رئالیسم و امپرسیونیسم را در آغوش بگیریم؟

خوب زندگی در فلورانس، همین است! یعنی تجربۀ زیستن در شهری که ملقب به خانۀ رنسانس است، تماما غوطه‌ورشدن در دنیای هنر و تاریخ و معماری است! اما علاوه‌بر این فضا، و اصلا جدا از امکانات شهری مناسبش، آیا فلورانس چیز دیگری هم برای عرضه دارد؟

بله! این‌طور که با وجود دانشگاه اسم‌ورسم‌دار فلورانس، بازار علم و فلسفه در این شهر حسابی داغ است. ضمنا جنب‌وجوش اهالی فلورانس هم زبانزد خاص‌وعام است؛ یعنی شما هر ساعتی از شبانه‌روز دلتان بگیرد، فقط کافی است به‌هوای قهوه‌خوردن از خانه بیرون بزنید تا سازوآواز فلورانسی‌ها، حسابی سر ذوقتان بیاورد.

 • متوسط هزینه زندگی ماهانه در فلورانس: 925 یورو

تورین، از مناسب‌ترین شهرهای دانشجویی ایتالیا

به تورین خوش آمده‌اید! شهری که به‌جای خون، در رگ‌هایش «صنعت» جاری است!

تورین یکی از بهترین شهرها برای تحصیل در ایتالیا

شاید بیراه نباشد اگر بگوییم شهر تورین، بیشتر به تیم‌های فوتبال خود شهرت دارد؛ یعنی دو باشگاه قدیمی یوونتوس و اف‌سی تورینو؛ منتها شهرت این شهر فقط در بحث ورزش خلاصه نمی‌شود. حالا چرا؟

چون اصلا تورین قطب صنعت خودروسازی ایتالیاست! دربارۀ توان خودروسازی ایتالیا هم همین بس که این سرزمین، زادگاه کارخانجات فراری و لامبورگینی و مازراتی و فیات و آلفارومئو بوده است. حالا از همین لیستی که نام بردیم، دو مورد آخر، یعنی کارخانجات فیات و آلفارومئو در تورین احداث شده‌اند!

ضمنا جدا از این صنعتی‌بودن که فرصت کار دانشجویی را فراهم می‌کند، این شهر با وجود دانشگاه پلی‌تکنیک تورین، به‌عنوان یکی از قطب‌های علوم مهندسی در سرتاسر ایتالیا نیز شناخته می‌شود.

علاوه‌بر این، یک نکتۀ جالب‌توجه دیگر راجع‌به تورین این است که هرساله میزبان رویدادها، کنسرت‌ها و فستیوال‌های فراوانی است و همه‌جوره اسباب آرامش، آسایش و تفریح شهروندان خود را فراهم می‌کند. تازه دیگر از موقعیت جغرافیایی‌اش هم نمی‌گوییم که در دامنۀ کوه آلپ و طبیعت بی‌مانندش قرار گرفته!

 • متوسط هزینه زندگی ماهانه در تورین: 810 یورو

ارزانترین شهر ایتالیا برای تحصیل

بسیار خوب! 5 گزینۀ اول از لیست بهترین شهرها برای تحصیل در ایتالیا را معرفی کردیم؛ اما همان‌طور که دیدیم، هرچه کیفیت زندگی در یک شهر بهتر باشد، هزینه‌هایش هم بالاتر می‌رود؛ پس در این میان، نیاز است دربارۀ ارزانترین شهر ایتالیا برای تحصیل هم حرف بزنیم.

پس این شما و این، لیستی از 5 شهر کم‌هزینه برای درس‌خواندن در سرزمین چکمه:

 • شهر کاتانیا
 • شهر پالرمو
 • شهر ناپل
 • شهر کالیاری
 • شهر ریمینی

ارزانترین شهرهای دانشجویی ایتالیا

ارزانترین شهر ایتالیا برای زندگی دانشجویی

بیایید 5 شهری را که در بخش قبلی معرفی کردیم با هم مقایسه کنیم تا ببینیم کدام‌یکی، ارزانترین شهر ایتالیا برای زندگی دانشجویی است. به این ترتیب:

شهرها

هزینه‌ها (ماهانه)

اجارۀ آپارتمان تک‌خوابه (در مرکز شهر)

اجارۀ آپارتمان تک‌خوابه (حاشیۀ شهر)

خدمات عمومی (آب و گاز و...)

حمل‌ونقل عمومی

یک وعده غذا در رستوران مقرون‌به‌صرفه

کاتانیا

481 یورو

350 یورو

182 یورو

35 یورو

12 یورو

پالرمو

487 یورو

350 یورو

164 یورو

31 یورو

10 یورو

کالیاری

633 یورو

480 یورو

186 یورو

32 یورو

15 یورو

ریمینی

633 یورو

570 یورو

171 یورو

33 یورو

15 یورو

ناپل

641 یورو

393 یورو

154 یورو

36 یورو

15 یورو

بسیار خوب! حالا که وضعیت این 5 شهر را با هم قیاس کردیم، دیگر می‌دانیم پالرمو و کاتانیا دو شهری هستند که می‌توانند ارزانترین شهر ایتالیا برای زندگی دانشجویی لقب بگیرند.

بهترین شهرهای ایتالیا برای کار دانشجویی

سوال: آیا فعالیت دانشجویی در ایتالیا امکان‌پذیر است؟

جواب: بله! منتها قوانین خاصی دارد که همه‌اش را در مقالۀ کار دانشجویی در ایتالیا آورده‌ایم. اگر دوست داشتید، بخوانیدش.

بهترین شهرهای ایتالیا برای کار دانشجویی

خوب! حالا بهترین شهرهای ایتالیا برای کار دانشجویی کدام‌اند؟ فهرست‌وار می‌گوییم:

 • میلان
 • رم
 • تورین
 • بولونیا
 • برگامو
 • وارزه
 • مونتزا
 • کرمونا
 • پاویا

خلاصه کنیم!

بله! انتخاب رشته و دانشگاه مهم است؛ اما قبل از اینکه ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنیم، اول باید راجع‌به وضعیت شهرهای این کشور مطالعه کنیم؛ زیرا همان‌طور که چند مرتبه هم گفتیم، انتخاب بهترین شهر ایتالیا برای تحصیل است که کیفیت زندگی‌مان را تعیین می‌کند.

به همین خاطر هم، ما بحثمان را حول‌محور همین موضوع پیش بردیم؛ یعنی این‌طور که از شروع صحبتمان، راجع‌به وضعیت شهرهای مختلف سرزمین چکمه حرف زدیم و ضمن معرفی 5 شهر برتر ایتالیا برای تحصیل، از 5 شهر کم‌هزینۀ این سرزمین هم اسم بردیم.

ضمنا وضعیت هزینه‌ها را هم در این 5 شهر قیاس کردیم و گفتیم که ارزانترین شهر ایتالیا برای زندگی دانشجویی کدام است؛ بنابراین فکر می‌کنیم هرآنچه نیاز بود را بیان کردیم. دیگر نوبت شماست! اگر سوالی داشتید، هم در «دیدگاه‌ها» به‌انتظارتان نشسته‌ایم و هم از طریق شمارۀ 02148000957 پاسخگویتان هستیم.

سوالات پرتکرار در زمینه بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

حرفمان تمام شد. فقط مانده چند سوال متداول در خصوص شهرهای دانشجویی ایتالیا که به آن‌ها می‌پردازیم.

بهترین شهرهای ایتالیا برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟

چنین موضوعی عموما به سلیقۀ دانشجو بستگی دارد؛ منتها شهرهایی مانند رم، میلان، بولونیا و فلورانس معمولا بهترین شهرهای ایتالیا برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شوند.

بهترین شهر ایتالیا برای زندگی ایرانیان کدام است؟

عموما شهرهای جنوبی‌تر ایتالیا مثل ناپل، کالابریا، کاسینو و... به‌خاطر تشابهات فرهنگی، شهرهای مناسبی برای زندگی ایرانیان هستند.

میلان بهتر است یا رم؟ کدام برای زندگی دانشجویی بهتر است؟

اگر صرفا هزینه‌ها را ملاک قرار بدهیم، رم مقصد مناسب‌تری است؛ زیرا کم‌خرج‌تر است. با این حال میلان نیز قلب تپندۀ ایتالیاست و زندگی در آن، تجربۀ زیستی فوق‌العاده‌ای را رقم می‌زند. برای درک بهتر این تفاوت‌ها، به خود مقاله مراجعه کنید.

آیا شهر فلورانس برای تحصیل مناسب است؟

فلورانس مظهر هنر و معماری است و یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را در دل خود جای داده. ضمنا امکانات شهری مناسبی نیز دارد و مردمش بسیار خوش‌برخورد هستند؛ لذا می‌تواند یکی از گزینه‌های برتر برای تحصیل در ایتالیا باشد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0