20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

چگونه در ایتالیا کار دانشجویی پیدا کنیم؟ 2024

کار دانشجویی در ایتالیا؛ درآمد و بهترین مشاغل

به‌نظرم باید با یکدیگر روراست باشیم! چون احتمالا همه‌مان، مثل هم فکر می‌کنیم! این‌طور که هرچند درس‌خواندن در ایتالیا هیجان‌انگیز است و سر ذوقمان می‌آورد، اما کمی هم دل‌واپس هزینه‌های تحصیل در این سرزمینیم؛

چون به هر حال بورسیه هم تا حد معقولی می‌تواند از ما پشتیبانی کند؛ اما اگر موقعیتی اضطراری پیش بیاید که به پول بیشتری احتیاج داشته باشیم چه؟ آیا با کارهای دانشجویی در ایتالیا می‌توانیم این هزینه‌ها را پوشش بدهیم؟ اصلا مهم‌تر از همه، آیا کار دانشجویی در ایتالیا ممکن و قانونی است؟!

بگذارید پله‌پله درباره‌اش حرف بزنیم.

شرایط کار دانشجویی در ایتالیا

بله! درست می‌شنوید! به‌رغم برخی کشورهای دنیا، کار کردن در ایتالیا به‌عنوان دانشجو کاملا قانونی است؛ منتها در این بین باید اصول و شرایط کار دانشجویی در ایتالیا را خوب مطالعه کنیم و حسابی جدی‌اش بگیریم.

حالا این شرایط (یا بهتر است بگوییم 2 شرط) مهم برای فعالیت دانشجویی در ایتالیا کدام‌اند؟

قوانین کار دانشجویی در ایتالیا

اول. ساعت کار دانشجویی در ایتالیا

ماجرا از این قرار است که اگر شرایط تحصیل در ایتالیا را پذیرفته‌ایم و ویزای دانشجویی این سرزمین را دریافت کرده‌ایم، فقط و فقط می‌توانیم تا 20 ساعت در هفته کار کنیم؛ پس دوباره تکرار می‌کنیم! چه برای تحصیل در مقطع کارشناسی به ایتالیا رفته باشیم و چه ارشد، اجازه کار دانشجویی در ایتالیا حداکثر 20 ساعت است.

نکته: دانشجویان دکتری می‌توانند تا 30 ساعت در هفته کار کنند.

دوم. آشنایی با زبان ایتالیایی

یکی دیگر از شرایط کار دانشجویی در ایتالیا، آشنایی اولیه با زبان ایتالیایی است؛ چون احتمالا شنیده‌اید که ایتالیایی‌ها چندان با زبان انگلیسی دوست نیستند!

پس هم برای اینکه راحت‌تر در این کشور جا بیفتیم و هم برای اینکه سریع‌تر به وضعیت کار دانشجویی در ایتالیا تسلط پیدا کنیم، آشنایی با زبان ایتالیایی می‌تواند حسابی کمک‌حالمان شود! البته منظور این نیست که بتوانیم بلبل‌وار ایتالیایی حرف بزنیم. نه! اما همین‌که منظور خود را برسانیم، کافی است.

بسیار خوب! الان شرایط شغل دانشجویی در ایتالیا را می‌دانیم؛ اما اصلا در ایتالیا به چه کارهایی می‌توانیم مشغول شویم؟

انواع کار دانشجویی در ایتالیا

به‌شکل کلی، انواع شغل های دانشجویی در ایتالیا را به سه دسته تقسیم می‌کنیم:

 • کار خارج از دانشگاه با حساب بین‌المللی
 • کار خارج از دانشگاه بدون حساب بین‌المللی
 • کار (کارآموزی) دانشجویی‌تحقیقاتی در دانشگاه

فرقشان را هم گفتیم دیگر! در کار خارج از دانشگاه که پول به حسابمان واریز می‌شود، درست مثل کار پژوهشی داخل دانشگاه، تنها می‌توانیم 20 ساعت فعالیت کنیم؛ اما برای مشاغلی که حقوقمان را نقدی دریافت می‌کنیم، می‌توانیم ساعات بیشتری کار کنیم؛ منتها این بین، باید حواسمان به تعادل بین کار و درس هم باشد؛

زیرا کار ممتد می‌تواند باعث دوری ما از فضای درس و عقب‌افتادگی تحصیلی شود. از سوی دیگر، باید بدانیم اشتغال به کار دانشجویی یا تحقیقاتی در خود دانشگاه هم چندان ساده نیست؛ زیرا اولا بسیاری از کرسی‌های کاری دانشگاه‌ها پر هستند و ثانیا شما به‌عنوان یک دانشجو، باید اصول‌وضوابط ویژۀ دانشگاه را رعایت کنید.

انواع کار دانشجویی در ایتالیا

خوب پس تکلیف چیست؟ بهترین نوع کار همزمان با تحصیل در ایتالیا چیست؟

بهترین کارهای دانشجویی در ایتالیا

بی حرف پس‌وپیش، این شما و این فهرستی از بهترین کارهای دانشجویی در ایتالیا:

 • کارشناس خدمات مشتریان
 • فعالیت به‌عنوان باریستای کافی‌شاپ
 • فعالیت به‌عنوان پیش‌خدمت رستوران
 • پاسخگوی مرکز تماس (Call Center)
 • کارشناس حسابداری
 • کتاب‌دار دانشگاه
 • کارشناس آی‌تی
 • فروشنده بوتیک
 • کارشناس تولید
 • دستیار فروش
 • مشاور املاک
 • تدریس زبان
 • آرایشگری
 • و...

البته حواستان باشد منظور از بهترین مشاغل، لزوما پردرآمدترین‌ها نیستند. بلکه این لیست، شامل مشاغلی است که دانشجویان را راحت‌تر به‌عنوان کارآموز یا کارشناس می‌پذیرند. با این حال جای نگرانی نیست! چون در بخش‌های بعدی به مشاغل دانشجویی پردرآمد ایتالیا هم می‌پردازیم.

درامد کار دانشجویی در ایتالیا

اگر بخواهیم مستقیما درباره حقوق کار دانشجویی در ایتالیا صحبت کنیم، باید چنین جدولی را برای آن ترسیم کنیم:

متوسط حقوق کار دانشجویی در ایتالیا

به‌ازای هر ساعت

بین 7 تا 10 یورو

هفتگی

بین 140 تا 200 یورو

ماهیانه

بین 560 تا 800 یورو

اما خوب همان‌طور که در جدول هم می‌بینید، این «میانگین» درامد کار دانشجویی در ایتالیاست؛ ولی بسته به شغل انتخابی و ساعات کاری، میزان پرداختی‌ها می‌تواند فرق کند؛ مثلا جدول درامدی دانشجویی که به‌عنوان معلم زبان انگلیسی فعالیت می‌کند، به این صورت است:

متوسط حقوق معلم زبان خصوصی در ایتالیا

به‌ازای هر ساعت

30 یورو

هفتگی

600 یورو

ماهیانه

2400 یورو

تازه گاهی مواقع، برخی شرکت‌ها هم دانشجویان را به‌عنوان کارآموز استخدام می‌کنند و به آن‌ها حقوقی بین 500 تا 1000 یورو می‌پردازند؛ منتها واقعیت این است که دانشجویان به‌ندرت می‌توانند به کارآموزی با حقوق مشغول شوند.

درآمد دانشجو در ایتالیا

مشاغل دانشجویی پردرآمد ایتالیا

از شغل های پاره وقت دانشجویی در ایتالیا حرف زدیم و آن‌هایی که دردسترس‌تر بودند را معرفی کردیم. حالا دیگر نوبت آن است مشاغل دانشجویی پردرآمد ایتالیا را هم به شما معرفی کنیم؛ پس این شما و این، آن‌دسته مشاغلی که باعث می‌شوند هزینه درس خواندن در ایتالیا حسابی کم شود!

نوع فعالیت

متوسط حقوق (به یورو)

مدرس زبان انگلیسی

ماهانه 2400 یورو

مشاور فروش

ماهانه 1100 یورو

کار پژوهشی دانشجویی

ماهانه بین 1000 تا 1200 یورو

خدمات مشتری

ماهانه 780 تا 870 یورو

کنترل‌کننده بسته

ماهانه 670 تا 730 یورو

کارگر ماهر

ماهانه 660 تا 720 یورو

کار اداری نیمه‌وقت

ماهانه 720 یورو

تحویل‌دهندۀ بسته

ماهانه 615 تا 620 یورو

متصدی فروش

هفتگی 43 تا 47 یورو

کاریابی شغل های دانشجویی در ایتالیا

بسیار خوب! آنچه لازم بود را گفتیم؛ اما اصلا برای کار در حین تحصیل در ایتالیا ار کجا باید اقدام کنیم؟

بیایید خلاصه‌وار، چند نکتۀ مهم را در خصوص کاریابی شغل های دانشجویی در ایتالیا بررسی کنیم:

1. اگر به موضوعات گردشگری علاقه‌مندید، خوب جایی آمده‌اید! به این خاطر که ایتالیا خانۀ دوم مسافران است! کمی دانش انگلیسی‌تان را بهبود دهید و به‌عنوان راهنمای گردشگری فعالیت کنید.

2. چنانچه به زبان انگلیسی تسلط دارید، در اولین فرصت به موسسات آموزش زبان ایتالیا مراجعه کرده و فعالیت خود را شروع کنید. خیالتان هم راحت! ایتالیایی‌ها حسابی به مدرسان زبان نیاز دارند!

3. به تحقیق و پژوهش علاقه دارید؟ از قضا دانشجوی تحصیلات تکمیلی هم هستید؟! همین الان راهی دانشگاهتان شوید و فرم کار تحقیقاتی را پر کنید!

4. از کارهای تخصصی و پیچیده خوشتان نمی‌آید؟ ایرادی ندارد که! فعالیت‌هایی مانند پخش روزنامه، کار در کافه، رستوران و... نیز دردسترس است.

5. اگر هیچ‌کدام از این فعالیت‌ها را هم دوست نداشتید، می‌توانید از طریق سایت‌های کاریابی شغل های پاره وقت دانشجویی در ایتالیا را بیابید.

تدریس زبان در ایتالیا

سایت های کاریابی دانشجویی در ایتالیا

چه بخواهید شغل آنلاینی برای خود دست‌وپا کنید و چه به مشاغل حضوری دانشجویی علاقه داشته باشید، لیست زیر می‌تواند کمک کند؛ زیرا آنچه می‌بینید، 10 مورد از بهترین سایت های کاریابی دانشجویی در ایتالیا است:

 • Amazon Jobs
 • Lavoroturismo
 • Cliccalavoro
 • Jobsinmilan
 • EXpatjobs
 • glassdoor
 • Careerjet
 • Thelocal
 • Linkedin
 • Adzuna
جمع‌وجور کنیم!

درست است که رویای تحصیل رایگان در ایتالیا تا حدی با بورسیه استانی این سرزمین محقق می‌شود، اما موضوع کار در حین تحصیل در ایتالیا و کسب درآمد، آن‌قدر پرطرفدار است که می‌توانیم یک‌ریز درباره‌اش صحبت کنیم؛ منتها از آنجایی که درگیر بُعد زمان و مکانیم، بهتر است همین‌جا حرف‌هایمان را به پایان برسانیم!

فقط پیش از اتمام بحث، بگذارید یک بار دیگر سرتیتروار موضوعات بحثمان را مطرح کنیم. در این مطلب، دربارۀ چنین موضوعاتی حرف زدیم:

 • شرایط کار دانشجویی در ایتالیا
 • انواع کار دانشجویی در این سرزمین
 • بهترین کارهای دانشجویی در سرزمین چکمه
 • مشاغل دانشجویی پردرآمد ایتالیا
 • و سایت‌های مناسب برای کاریابی دانشجویی در ایتالیا

در آخر اگر سوالی دارید، خوش‌حال می‌شویم آن را بشنویم؛ به این صورت که ما هم در بخش دیدگاه‌ها شوندۀ حرف‌هایتان هستیم و هم از طریق شماره‌تماس 02148000957 به پرسش‌هایتان پاسخ خواهیم داد.

پاسخ به سوالات متداول راجع‌به کار دانشجویی در ایتالیا

عرضمان تمام! فقط مانده دوسه سوال مهم و پرتکرار راجع‌به کار هزمان با تحصیل در ایتالیا. بیایید ببینیم ماجرا از چه قرار است!

بهترین و پرطرفدارترین شغل های دانشجویی در ایتالیا کدامند؟

عموما مشاغلی مانند تدریس زبان یا کار در رستوران‌ها که دردسترس‌ترند، از پرطرفدارترین شغل های پاره وقت دانشجوی در ایتالیا محسوب می‌شوند. با این حال، ما لیست بهترین مشاغل و نیز پردرآمدترین کارهای دانشجویی ایتالیا را جداگانه در ضمن مطلب آورده‌ایم. اگر دوست داشتید، بخوانیدش.

میانگین درآمد ساعتی دانشجویان در ایتالیا چقدر است؟

اگر بخواهیم متوسط حقوق کار دانشجویی در ایتالیا را بیان کنیم، باید بگوییم عموما برابر 7 تا 10 یورو به‌ازای یک ساعت کار است.

آیا کارآموزی در ایتالیا با حقوق است؟

فقط گاهی اوقات؛ زیرا شرکت‌های محدودی هستند که دانشجویان را به‌شکل کارآموزی با حقوق استخدام کنند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0