20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
آزمون تولک ایتالیا | تاریخ آن و جزئیات برگزاری هر آزمون

تحصیل در ایتالیا، همان رویای شیرینی‌ست که این‌روزها ذهن عدۀ زیادی را به خود مشغول کرده؛ به‌خصوص که با وجود دانشگاه‌های اسم‌ورسم‌داری مثل دانشگاه میلان یا دانشگاه ساپینزا، هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا بسیار معقول و مناسب است.

منتها چطور باید این رویای شیرین را محقق کنیم؟ راه رسیدن به آرزوهایمان، کدام‌طرفی‌ست؟! مگر می‌شود همین‌طور وارد سرزمین چکمه بشویم و سر کلاس‌های درس آن بنشینیم؟

معلوم است که نه! پس راه‌چاره چیست؟ پشت‌سر گذاشتن آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا، از جمله آزمونی به‌نام آزمون های تولک. همراهمان باشید تا از سیر تا پیاز ماجرا را برایتان تعریف کنیم.

آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا

ببینید! بهتر است همین اول‌کاری تکلیف یک موضوع مهم را مشخص کنیم؛ آن هم اینکه ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، بدون پشت‌سر گذاشتن آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا، امکان‌پذیر نیست! پس تحصیل بدون آزمون در این کشور را فراموش کنید. چنین اتفاقی صحت ندارد!\

البته گاهی پیش آمده که برایمان از تحصیل بدون آزمون در ایتالیا حرف زده‌اند. خوب قصه چه بوده؟ اینکه برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، از یک آزمون سراسری پیروی نمی‌کنند؛ مثلا ممکن است یک دانشگاه برای جذب دانشجو، اصلا نتیجه آزمون سراسری را ملاک قرار ندهد؛

منتها این به‌معنی تحصیل بدون آزمون نیست! چون در سمت دیگر ماجرا، همان دانشگاه حتما یک آزمون ورودی اختصاصی یا مصاحبه اسکایپی خواهد داشت. پس در هر حال اوضاع ما را ارزیابی می‌کند و توانایی‌های علمی‌مان را محک می‌زند؛ بنابراین می‌بینیم در این وضعیت هم، خبری از تحصیل بدون آزمون نیست؛ فقط جنس امتحان فرق می‌کند!

برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله شرایط تحصیل در ایتالیا سر بزنید.

خوب حالا اصلا دانشگاه‌های ایتالیا چند نوع آزمون ورودی دارند؟

آزمون تولک چیست

به‌صورت کلی، دو نوع:

1. آزمون آیمت (IMAT) که برای رشته‌های پزشکی‌ست.

2. آزمون TOLC که کاربردهای مختلفی دارد.

در این مطلب، قرار است دربارۀ آزمون تولک ایتالیا حرف بزنیم. پس بیایید با این شروع کنیم که اصلا، آزمون تولک چیست؟

آزمون تولک چیست؟

آزمون آنلاین تولک ایتالیا یا همان TOLC (با نام کامل Test Online CISIA)، یکی از دو نوع آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیاست که نتیجۀ نهایی آن، معیار ورود به تعدادی از رشته‌های دانشگاهی این کشور است؛ البته برای اینکه در برخی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا درس بخوانیم، نیازی به این آزمون نداریم؛ منتها در سایر دانشگاه‌ها، مدرک تولک از آن مدارک مهم است!

با این وجود، نیازی به نگرانی نیست! چون مباحث آزمون TOLC پیچیدگی خاصی ندارند. فقط کافی‌ست یک برنامه‌ریزی درست داشته باشیم تا بشود آنچه که باید! البته! باید این را هم بدانیم که سوالات آزمون تولک به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند؛ پس برگۀ امتحانی هیچ دو نفری شبیه به هم نیست؛ منتها از لحاظ سطح دشواری سوالات، همۀ آن‌ها یا یک چهارچوب مشخص انتخاب می‌شوند.

اما نکتۀ خوش‌حال‌کننده دربارۀ آزمون تولک ایتالیا چیست؟ اینکه قبل‌ها، این آزمون را فقط به‌زبان ایتالیایی برگزار می‌کردند؛ اما تقریبا از سال 2018 بود که مسئولین ایتالیا تصمیم گرفتند زبان انگلیسی را هم به زبان‌های امتحانی این آزمون اضافه کنند. چه بهتر از این؟!

در ادامه، نمایی از اطلاعات کلی آزمون تولک را می‌بینیم:

نام آزمون

آزمون تولک (TOLC)

شیوه برگزاری آزمون

به‌صورت آنلاین

محل برگزاری آزمون

در خانه، پشت لپ‌تاپتان!

مناسب برای...

متقاضیان رشته‌های مدیریت، حقوق، اقتصاد، مهندسی و داروسازی

دفعات برگزاری آزمون

چند بار در ماه

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون

سالی سه بار

زبان امتحانی

انگلیسی / ایتالیایی

زمان برگزاری آزمون

متغیر

نمره آزمون تولک

در جدول بالا گفتیم که هرکدام از ما، اجازه داریم سالی سه بار در آزمون tolc ایتالیا شرکت کنیم. منتها شیوۀ محاسبۀ نمرۀ تولک چگونه است؟ یعنی نتیجۀ کدام‌یک از این سه آزمون ملاک اخذ پذیرش ما قرار می‌گیرد؟

ببینید! باید رک‌وراست بگوییم که ملاک دریافت پذیرش، نتیجۀ آزمون تولک آخر است؛ یعنی چه یک مرتبه این امتحان را داده باشیم و چه دو یا سه مرتبه، فرقی ندارد! برای اینکه اپلای کنیم، باید از نمرۀ آخرمان مایه بگذاریم! ضمنا این موضوع استثنایی ندارد و در خصوص تمام انواع آزمون TOLC هم صدق می‌کند.

هرچند در سمت مقابل، آزمونی مانند آزمون تیل (TIL) را داریم که ملاک آن، بهترین نمره از مجموع سه نمرۀ کسب‌شده است. منتها این آزمون فقط مختص دانشگاه پلی‌تکنیک تورین و رشته‌های فنی‌مهندسی آن است؛ بنابراین برای سایر دانشگاه‌ها، باید نتیجۀ آخرین آزمون تولکتان را ارائه بدهید.

انواع آزمون تولک

انواع آزمون TOLC

اگر نیم‌نگاهی به جدول اطلاعات تولک بیندازیم، می‌بینیم که این امتحان برای چند رشتۀ به‌خصوص طراحی شده است؛ منتها نمی‌شود که با یک آزمون، چند دسته از متقاضیان را ارزیابی کرد! به همین خاطر، آزمون تولک را به چند شاخه تقسیم کرده‌اند تا متقاضیان هر رشته، بتوانند به‌راحتی توانایی علمی خود را محک بزنند.

انواع آزمون‌های تولک از این قرارند:

 • آزمون تولک I (تولک آی): رشته هوافضا و علوم مهندسی
 • آزمون تولک E (تولک ای): رشته‌های مدیریت، اقتصاد و حقوق
 • آزمون تولک F (تولک اف): رشته داروسازی

بیایید تا در ادامه، با سازوکار این آزمون‌ها بیشتر آشنا شویم.

آزمون تولک I

آزمون تولک I | آزمون تولک مهندسی

اگر در میان رویاپردازی‌های شبانه‌تان، گریزی هم به رویای تحصیل مهندسی در ایتالیا می‌زنید، احتمالا دیر یا زود با آزمون تولک آی (I) دست‌وپنجه نرم خواهید کرد! این آزمون که به آزمون تولک مهندسی هم معروف است، تنها برای رشته‌های علوم مهندسی و هوافضا طراحی شده است.

حالا مباحث امتحانی‌اش چیست؟ ریاضی، علوم، منطق و درک مطلب. البته علاوه بر این چهار مبحث، بخشی را هم برای ارزیابی دانش زبان انگلیسی طراحی کرده‌اند.

خوب مدت‌زمان پاسخگویی به سوالات آزمون تولک آی چقدر است؟ چهار مبحث اصلی، جمعا 110 دقیقه وقت دارند؛ اما با در نظر گرفتن 15 دقیقه‌ای که به سوالات زبان اختصاص پیدا می‌کند، مدت‌زمان پاسخگویی به آزمون تولک جمعا به 125 دقیقه می‌رسد.

شیوۀ محاسبۀ نمراتش به چه صورت است؟ این‌طور که هر پاسخ صحیح یک امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط 0.25 امتیاز منفی دارد. سوالات بی‌پاسخ هم که تکلیفشان معلوم است؛ امتیازی ندارند.

هر کدام از مباحث امتحان تولک آی چند سوال دارند؟ در جدول پایین مشاهده می‌کنید.

مباحث آزمون تولک آی (I)

تعداد سوالات

مدت‌زمان پاسخگویی

ریاضیات

20 سوال

50 دقیقه

منطق

10 سوال

20 دقیقه

علوم

10 سوال

20 دقیقه

درک مطلب

10 سوال

20 دقیقه

دانش زبان انگلیسی

30 سوال

15 دقیقه

مجموعا

80 سوال

125 دقیقه

آزمون تولک E | آزمون تولک حقوق، اقتصاد و مدیریت

اگر دوست دارید رشتۀ حقوق، اقتصاد یا مدیریت را در دانشگاه‌های ایتالیا دنبال کنید، معرفی می‌کنیم: این شما و این، آزمون tolc e!

آیا سخت است؟ اگر نسبت به کنکور ایران می‌گویید، مسلما خیر! منتها می‌دانید دیگر! به هر حال این هم یک نوع آزمون است؛ پس برای برای موفقیت در آن، باید سه مبحث «ریاضیات، منطق و درک مطلب» را به‌خوبی مطالعه کنید.

آزمون تولک E

ضمنا نگران زمان پاسخگویی به سوالات هم نباشید؛ چون برای سه مبحثی که روی‌هم‌رفته 36 سوال دارند، 90 دقیقه وقت در نظر گرفته‌اند. تازه برای 30 سوال زبان انگلیسی هم، 15 دقیقۀ دیگر دارید؛ یعنی 105 دقیقه برای 66 سوال. چه اتفاقی بهتر از این؟!

راجع‌به نتیجۀ نهایی آزمون تولک E هم بد نیست بدانید مانند تولک آی، به یک شیوه محاسبه می‌شود؛ یعنی هر سوال درست یک نمرۀ مثبت و هر سوال غلط 0.25 نمرۀ منفی دارد. پس سوالات بی‌پاسخ چه؟ هیچ نمره‌ای ندارند.

خوب! در آخر بیایید نگاه دقیق‌تری به جزئیات آزمون تولک ای بیندازیم:

مباحث آزمون تولک E

تعداد سوالات

مدت‌زمان پاسخگویی

ریاضیات

13 سوال

30 دقیقه

منطق

13 سوال

30 دقیقه

درک مطلب

10 سوال

30 دقیقه

دانش زبان انگلیسی

30 سوال

15 دقیقه

مجموعا

66 سوال

105 دقیقه

آزمون تولک F | آزمون تولک داروسازی

نوبتی هم باشد، نوبت رشتۀ پرطرفدار داروسازی است؛ پس به‌گوش باشید و به‌هوش؛ که اگر می‌خواهید در ایتالیا داروسازی بخوانید، باید اول آزمون تولک F را پشت‌سر بگذارید!

حالا ساختار این آزمون تولک اف به چه صورت است؟ از پنج مبحث تخصصی و یک بخش مرتبط با دانش انگلیسی تشکیل شده است. آن پنج مبحث عبارت‌اند از: زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات، فیزیک و منطق.

مدت‌زمان برگزاری آزمون چقدر است؟ برخلاف آزمون‌های تولک ای و آی، تولک اف زمان کمتری دارد. دلیلش هم واضح است: رقابت بالا! یعنی به‌خاطر متقاضیان زیاد داروسازی در ایتالیا، چگونگی برگزاری آزمون هم با دیگر انواع تولک تفاوت دارد و کمی سخت‌تر است.

آزمون تولک f

با این حال، باز هم جای نگرانی نیست! چرایش را در بخش بعدی می‌گوییم اما همین‌قدر بدانید که با داشتن منابع آزمون تولک داروسازی، درصد موفقیتتان به‌طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

راجع‌به راه محاسبۀ نمره‌اش هم که دیگر نگوییم! مانند دو آزمون قبلی، پاسخ صحیح 1 امتیاز مثبت دارد و پاسخ غلط 0.25 نمره منفی. سوالات بی‌پاسخ هم امتیازی ندارند.

ریزجزئیات آزمون تولک F را در ادامه مشاهده می‌کنید.

مباحث آزمون تولک F

تعداد سوالات

مدت‌زمان پاسخگویی

زیست‌شناسی

15 سوال

20 دقیقه

شیمی

15 سوال

20 دقیقه

ریاضیات

7 سوال

12 دقیقه

فیزیک

7 سوال

12 دقیقه

منطق

6 سوال

8 دقیقه

دانش زبان انگلیسی

30 سوال

15 دقیقه

مجموعا

80 سوال

87 دقیقه

ثبت نام آزمون TOLC

بسیار خوب! گفتیم که برای شرکت در آزمون تولک، نیازی نیست اضطراب داشته باشید. چرا؟ چون قرار نیست تنهایتان بگذاریم! یعنی چه زمان ثبت نام آزمون TOLC و چه موقع برنامه‌ریزی برای مطالعۀ آن، ما در کنارتان خواهیم بود. تازه حضور ما از این هم گسترده‌تر است!

می‌خواهید بدانید چگونه؟ به همین ترتیب که در نقشۀ راه حامی مهاجر برای تحصیل در ایتالیا می‌گوییم:

 • مشاورۀ تحصیلی
 • نگارش CV و SOP
 • انجام ثبت نام آزمون TOLC
 • انجام ثبت‌نام اصلی دانشگاه
 • ارائه منابع تخصصی آزمون تولک
 • انجام پیش‌ثبت‌نام در یونیورسیتالی
 • پیگیری مرحله‌به‌مرحله مراحل آزمون
 • ارسال لینک اختصاصی شرکت در آزمون
 • اخذ پذیرش یکی از دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به نتیجه آزمون تولک
 • دریافت بورسیه استانی ایتالیا 

پس دیگر نیازی به گفتن نیست. اگر در خصوص ثبت نام در آزمون تولک سوال دارید یا می‌خواهید در این امتحان نام‌نویسی کنید، فقط کافی است با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب ما در مجموعه حامی مهاجر، تمام مراحل ثبت‌نام شما را پیش ببرند.

منابع آزمون تولک

منابع آزمون تولک

از جمله مزایای تحصیل در ایتالیا این است که آزمون‌های TOLC و IMAT، هیچ‌کدام به سختی کنکور ایران نیستند! پس طبیعتا منابع امتحانی آن‌ها هم از غول کنکور محدودتر است. یک‌هیچ به نفع شما!

با این وجود، اگر می‌خواهید نتیجۀ دل‌خواهتان را در این آزمون‌ها کسب کنید، باید منابع آزمون تولک و آزمون IMAT را به‌دست آورده و آن‌ها را به‌دقت مطالعه کنید؛ اما دراین‌بین یک مشکلی وجود دارد. آن هم اینکه برخلاف کنکور ایران، کمبریج منابع مشخصی را برای آزمون TOLC تعیین نکرده؛ پس یک‌یک مساوی!

اما صبر کنید! بازی هنوز تمام نشده! چرا؟ چون ما در مجموعۀ حامی مهاجر، به‌واسطۀ تجربۀ طولانی‌مدت خود در زمینۀ اعزام دانشجو به خارج از کشور (و البته کمک‌گرفتن از تجربیات دانشجویان موفق خود)، توانسته‌ایم منابع دقیق آزمون تولک را گردآوری کنیم تا آن‌ها را در اختیار شما بگذاریم.

این‌طوری نه‌تنها نیاز نیست خودتان دنبال منابع بگردید، که در وقتتان هم صرفه‌جویی می‌کنید و سریع‌تر به نمرۀ دل‌خواه خود می‌رسید. پس نتیجۀ نهایی، سه‌یک به نفع شماست! برای دسترسی به این منابع آزمون تولک، تنها لازم است با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

نمونه سوال آزمون TOLC

آیا نمونه سوال آزمون TOLC وجود دارد؟ بله!

آیا فقط مطالعۀ نمونه سوال آزمون تولک برای شرکت در این آزمون کافی است؟ به‌هیچ‌وجه!

چرا؟ اول اینکه هرچند سطح تولک از کنکور پایین‌تر است، باز هم آزمون است! یعنی پیچیدگی‌های خودش را دارد؛ پس باید در کنار نمونه‌سوالات، منابع TOLC را هم خوب مطالعه کنید؛ دوم اینکه قبل‌تر هم گفتیم سوالات تولک به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند؛ پس اکتفاکردن به نمونه‌سوال کافی نیست.

در این صورت فایدۀ نمونه سوالات TOLC چیست؟ اینکه کمکتان می‌کند یک آمادگی تقریبی داشته باشید و روز آزمون، از طراحی سوالات غافلگیر نشوید.

خوب آیا ما این نمونه سوالات را در اختیار شما قرار خواهیم داد؟ با کمال میل! با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید تا راهنمایی‌تان کنید.

ختم کلام!

اگر دوست دارید در دانشگاه‌های ایتالیا درس بخوانید، باید در یکی از دو نوع آزمون ورودی دانشگاه‌های این سرزمین شرکت کنید. اسم این دو آزمون چیست؟ آیمت و تولک. دربارۀ همین آخری، یعنی تولک، گفتیم سه شاخه دارد که مختص رشته‌های داروسازی، مهندسی، هوافضا، حقوق، مدیریت و اقتصاد است.

اما اینکه هر آزمون چند سوال دارد، جزئیاتش چیست، چند دقیقه وقت دارد و... همه‌اش را در بخش معرفی انواع آزمون تولک گفته‌ایم. حتی دربارۀ این هم حرف زده‌ایم که ثبت نام در آزمون تولک را از چه طریق باید انجام بدهیم. پس تا جایی که در توانمان بود، درباره تولک و مختصاتش صحبت کردیم.

با این حال، اگر همچنان پرسش بی‌پاسخی در ذهن شماست، خوش‌حال می‌شویم آن را از طریق قسمت نظرات مطرح کنید. اگر هم نیاز به کمک داشتید، می‌دانید دیگر! از طریق شمارۀ 02148000957 همراهتان خواهیم بود.

پاسخ به سوالات متداول درباره آزمون تولک ایتالیا

در ادامه سوالات پرتکرار در خصوص آزمون tolc ایتالیا پاسخ داده شده است. چنانچه پرسش دیگری دارید؛ آن را در انتهای صفحه، بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع‌وقت پاسخ دهند.

آزمون تیل چیست؟

همان‌طور که در ضمن مقاله هم به آن اشاره کردیم، آزمون TIL فقط مختص رشته‌های فنی‌مهندسی دانشگاه پلی‌تکنیک تورین است. تازه شما می‌توانید 3 بار در این آزمون شرکت کنید و در نهایت، بهترین نتیجۀ کسب‌شده را ارائه بدهید.

آزمون تولک پزشکی چیست؟

آزمون تولک پزشکی یا تولک مد (Med)، مختص آن‌دسته از متقاضیانی است که قصد دارند به زبان ایتالیایی درس بخوانند؛ اما برای متقاضیانی که می‌خواهند پزشکی را به‌زبان انگلیسی بخوانند، آزمون IMAT طراحی شده است.

آزمون تولک دندانپزشکی چیست؟ 

آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ایتالیایی را دارند، باید در آزمون تولک مد (Med) شرکت کنند. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی رادارند، باید برای آزمون ایمت ثبت‌نام کنند. 

هزینه آزمون تولک چقدر است؟

شما باید برای ثبت‌نام آزمون TOLC به صورت آنلاین از طریق وب سایت CISIA ثبت نام کنید و هزینه ای معادل 30 یورو بپردازید. پرداخت هزینه آزمون تولک به 2 روش انجام می‌شود که عبارت‌اند از:

 • پرداخت از طریق MAV
 • پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری (توسط مراکز خدمات ارزی آنلاین)

آیا تحصیل بدون آزمون در ایتالیا امکان‌پذیر است؟

خیر! برای ورود به مقطع کارشناسی در ایتالیا، حتما باید آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا را پشت‌سر بگذارید. این موضوع را در ذیل عنوان «آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا» در همین مقاله توضیح داده‌ایم.

تاریخ آزمون تولک چه زمانی است؟

تاریخ برگزاری آزمون تولک ثابت نیست؛ چرا که تولک تا چند بار در ماه برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات تکمیلی، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0