بهترین دانشگاه های ایتالیا در سال 2023

ایتالیا، زادگاه ژولیوس سزار و مارکوس اورلیوس، محل حکمفرمایی پاستا و پپرونی (!)، کشور شب‌های پرنور و زندگی‌بخش، قلمرو دره‌های توسکانی و دریاچه‌های منحصربه‌فرد، سرزمین دانشمندانی مانند الساندرو ولتا و گالیلئو گالیله، یکی از دل‌چسب‌ترین تجربه‌های زندگی دانشجویی را برای شما رقم خواهد زد. چگونه؟ به‌واسطه همۀ این‌ها که گفتیم!

یعنی این کشور شما را در دل قصه‌های تاریخی خود غرق خواهد کرد، با غذاهای دل‌چسبش به استقبالتان خواهد آمد، شوروشوق زندگی را در وجودتان زنده خواهد کرد، با طبیعت خیره‌کننده‌اش روحتان را جلا خواهد داد و دروازه‌های علم‌ودانش خود را به روی شما باز خواهد کرد!

همین مورد آخر، یعنی دنیای علمی ایتالیا و گستردگی قلمروی آن، موضوع بحث ما است. چرا که در جای‌جای این سرزمین، دانشگاه‌هایی اسم‌ورسم‌دار وجود دارد و بزرگان بسیاری در آن‌ها پرورش یافته‌اند.

آیا دوست دارید این دانشگاه‌ها را بشناسید؟

بسیار خوب! این شما و این، معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا.

شروع ترم تحصیلی در ایتالیا

ترم تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا از چه تاریخی شروع می‌شود؟ شهریورماه؟ آبان‌ماه؟ یا...

ترم تحصیلی دانشگاه های ایتالیا کی شروع میشود

واقعیت این است که مانند بسیاری از کشورهای جهان (از جمله ایران)، شروع ترم تحصیلی در ایتالیا می‌تواند ترم پاییز یا بهار باشد. یعنی چه؟ یعنی شما به‌عنوان دانشجویی که قرار است در یکی از دانشگاه‌های این سرزمین درس بخوانید، می‌توانید در آزمون تولک ایتالیا یا آزمون IMAT شرکت کنید و در ماه سپتامبر (مهرماه) یا فوریه (بهمن‌ماه) سر کلاس‌های درسی خود حاضر شوید.

اما در این مورد، یکی از نکات قابل‌توجه آن است که معمولا ترم پاییز برای شروع ترم تحصیلی در ایتالیا (سپتامبر) گزینه بی‌دردسرتر و مطمئن‌تری است؛ پس اگر می‌خواهید در ایتالیا درس بخوانید، پیشنهاد می‌کنیم «مراحل اخذ پذیرش و دریافت ویزا» را به‌گونه‌ای پیش ببرید که به ترم پاییز برسید.

چه؟! نمی‌دانید از چه مراحلی حرف می‌زنیم؟ اینکه نگرانی ندارد! همین الان با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر، شما را از سیرتاپیاز ماجرای تحصیل در ایتالیا آگاه کنند. ضمنا برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، می‌توانید به مقاله راهنمای تحصیل در ایتالیا به‌صورت گام‌به‌گام هم سری بزنید.

ددلاین دانشگاه های ایتالیا

گفتیم که شروع ترم تحصیلی در تمام دانشگاه‌های ایتالیا، معمولا ماه سپتامبر یا فوریه است. اما ددلاین دانشگاه های ایتالیا چه؟ آیا می‌توانیم بگوییم همه دانشگاه‌های این سرزمین، بازه زمانی یکسانی را برای اخذ پذیرش تعیین کرده‌اند؟ واقعیت این است که خیر!

چرا؟ چون هر دانشگاه، ایالتی‌ست خودمختار! البته نه اینکه تفاوت این بازه‌های زمانی به‌اندازۀ شب‌وروز باشد، نه! چون به‌صورت کلی، ددلاین دانشگاه های ایتالیا از اوایل ژانویه تا اواخر ژوئن است؛ اما به هر حال این بازه‌های زمانی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

 به‌عنوان مثال، مهلت اخذ پذیرش از دانشگاه پلی‌تکنیک میلان را در ادامه می‌بنید:

مهلت اولیه برای اخذ پذیرش در ترم پاییزه دانشگاه پلی‌تکنیک میلان 2023_ پایان‌یافته

آغاز پروسه پذیرش آنلاین

8 سپتامبر 2022

پایان پروسه پذیرش آنلاین

8 نوامبر 2022

 

مهلت پایانی (ددلاین) برای اخذ پذیرش در ترم پاییزه دانشگاه پلی‌تکنیک میلان 2023_ پایان‌یافته

آغاز پروسه پذیرش آنلاین

10 ژانویه 2023

پایان پروسه پذیرش آنلاین

2 مارس 2023

 

مهلت اولیه برای اخذ پذیرش در ترم بهاره دانشگاه پلی‌تکنیک میلان 2023_ پایان‌یافته

آغاز پروسه پذیرش آنلاین

18 می 2023

پایان پروسه پذیرش آنلاین

18 جولای 2023

مزیت تحصیل در ایتالیا چیست؟

اگر بخواهیم خلاصه‌وار بگوییم، برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا به شرح زیر هستند:

 • وجود بورسیه های تحصیلی متعدد در ایتالیا
 • امکان انجام کار دانشجویی تحت چهارچوبی مشخص
 • امکان کارکردن در ایتالیا پس از فارغ‌التحصیلی
 • هزینه پایین‌تر تحصیل در ایتالیا و...

آنچه خواندید، تنها چند مورد از ویژگی‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا بود. برای آشنایی کامل با این مزایا، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله تخصصی تحصیل در ایتالیا چه مزایا و معایبی دارد مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

بسیار خوب! دیگر نوبت آن است تا به موضوع اصلی بحثمان، یعنی معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا بپردازیم.

اما پیش از ورود به موضوع، باید یک نکتۀ مهم را بدانید. اینکه ما برای هر شاخه علمی، تلاش کرده‌ایم حداقل یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را معرفی کنیم؛ اما منظورمان این نیست که آن دانشگاه معرفی‌شده، فقط در همان زمینۀ علمی شناخته‌شده است، نه!

به این خاطر که تمام این دانشگاه‌ها، از ممتازترین مراکز آموزش‌عالی ایتالیا محسوب می‌شوند و  سطح علمی فوق‌العاده‌ای دارند. پس مسلما سایر رشته‌ها هم با کیفیت بسیار بالایی در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.

در ادامه، این دانشگاه‌ها را معرفی می‌کنیم. همراهمان باشید.

دانشگاه ساپینزا، از بهترین دانشگاه های دولتی ایتالیا

دنبال یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ایتالیا می‌گردید؟ بسیار خوب! دانشگاه ساپینزای رم میزبان شما خواهد بود!

نام دانشگاه

ساپینزا

نام دانشگاه به ایتالیایی

Sapienza – Università di Roma

شهر

رم

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 3 در ایتالیا
 • 171 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

2.800 یورو

دانشکده‌ها

 

11 دانشکده

آدرس دانشگاه ساپینزا (بر روی آن کلیک کنید)

Piazzale Aldo Moro 5

00185 - Roma , RM , Italia

شماره تماس دانشگاه ساپینزا

(+39) 06 49911

سایت دانشگاه ساپینزا

https://www.uniroma1.it/en

ابتدا، بهتر است کمی از قصۀ هیجان‌انگیز تاسیس این دانشگاه بگوییم!

واقعیت این است که دانشگاه ساپینزا، در سال 1303 میلادی به‌دستور پاپ بونیفاس هشتم تاسیس شد. اما چرا؟ دلیل این تصمیم پاپ چه بود؟ ماجرا از این قرار است که این اقدام غیرمنتظره بونیفاس، ریشه در رابطه شکرآبی داشت که میان او و فیلیپ چهارم (پادشاه وقت فرانسه) برقرار شده بود.

جریان چه بود؟ اینکه فیلیپ چهارم پس از به‌تخت‌رسیدن، با تصویب قوانینی تازه، روحانیون کلیسا را هم ملزم به پرداخت مالیات کرده بود. اما مگر چنین تصمیمی به مذاق پاپ و هم‌کیشان او خوش می‌آمد؟ مسلما نه!

پس پاپ بونیفاس چه کرد؟ بیانیه‌ای علیه پادشاه فرانسه صادر و او را تکفیر کرد! اما از آنجایی که دوران حاکمیت مطلق کلیسا گذشته بود و آن‌ها دیگر پشتیبانی صددرصدی مردم را نداشتند، پاپ به فکر راه‌حلی افتاد تا بتواند در این مبارزه اعتماد مردم را جلب کند.

خوب این راه‌حل چه بود؟ تاسیس دانشگاهی در قلب رم! با این تفاوت که این‌بار، دانشگاه دیگر در داخل واتیکان و برای تعلیم روحانیون ساخته نشد. بلکه سنگ‌بنای آن در خارج از دیوارهای واتیکان گذاشته شد تا سایرین هم بتوانند راهی این مرکز علمی بشوند و با فراگرفتن علوم کلیسایی، از این «سخاوت و بخشندگی پاپ» بهره ببرند!

دانشگاه ساپینزای رم

القصه از همان روزی که این دانشگاه برای اهداف سیاسی ساخته شد تا امروز که پذیرای بیش از 120هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی است، ساپینزا یکی از سرنوشت‌سازترین دانشگاه های دولتی ایتالیا بوده و نقش زیادی در ارتقای علم و فرهنگ و هنر ایتالیا داشته.

طوری که اگر به لیست فارغ‌التحصیلان این دانشگاه نگاهی بیندازیم، اسامی مطرحی به چشممان خواهد خورد؛ از جمله سرجو ماتارلا (رئیس‌جمهور حال حاضر ایتالیا)، فدریکا موگرینی (وزیر سابق امورخارجه ایتالیا)، امیلیو سگره (برندۀ جایزه نوبل فیزیک)، برناردو برتولوچی (کارگردان ایتالیایی برندۀ جوایز اسکار و گلدن گلوب) و...

پس حرف آغازینمان را دوباره تکرار می‌کنیم. آیا به‌دنبال یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ایتالیا هستید؟ آیا دوست دارید در دانشگاهی درس بخوانید که در تمام زمینه‌های علوم طبیعی، انسانی، ریاضیات، هنر و... سرآمد ایتالیا است؟ آیا به‌دنبال دانشگاهی با کلاس‌کاری منحصربه‌فرد هستید؟ بسیار خوب! دانشگاه ساپینزا، همانی است که دنبالش می‌گردید!

دانشکده های دانشگاه ساپینزا رم

 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی عمران و صنایع
 • دانشکده مهندسی اطلاعات، علوم کامپیوتر و آمار
 • دانشکده فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی
 • دانشکده پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشکده روان‌شناسی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده علوم سیاسی، علوم ارتباطات و جامعه‌شناسی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده حقوق
 • موسسه آموزشی مهندسی هوافضا

دانشگاه پلی تکنیک میلان، از جمله بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی

حرف از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی بشود و اسمی از پلی‌تکنیک میلان به‌میان نیاید؟ غیرممکن است!

نام دانشگاه

پلی‌تکنیک میلان

نام دانشگاه به ایتالیایی

Politecnico di Milano

شهر

میلان

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 1 در ایتالیا
 • 139 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه پلی تکنیک میلان

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

3.500 یورو

دانشکده‌ها

12 دانشکده

آدرس دانشگاه پلی تکنیک میلان (بر روی آن کلیک کنید)

Politecnico di Milano
Piazza Leonardo da Vinci, 32
20133 Milano

شماره تماس دانشگاه پلی تکنیک میلان

+39 02 23991

سایت دانشگاه پلی تکنیک میلان

https://www.polimi.it

میلان، این شهر باشکوه، پایتخت مد و فشن جهان، در زمینه علم‌ودانش هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. چرا این حرف را می‌زنیم؟ برگردید و جدول بالا را دقیق‌تر مطالعه کنید. می‌بینید؟! از نظر رنکینگ معتبر QS، این دانشگاه پلی‌تکنیک میلان است که بهترین دانشگاه ایتالیا لقب گرفته. پس دیگر جای حرفی باقی نمی‌ماند!

اما چه شد که این دانشگاه تاسیس شد؟ در سال 1863 میلادی بود که فرانچسکو بریوشی، ریاضی‌دان برجسته ایتالیایی، تصمیم گرفت دانشگاهی را در زادگاه خود، یعنی شهر میلان احداث کند. بریوشی که خود تحصیل‌کردۀ دانشگاه پاویا بود و بعدها به ریاست آکادمی ملی ایتالیا درآمد، به ضرورت وجود یک دانشگاه فنی‌مهندسی در میلان پی برده بود.

به همین خاطر بود که او تصمیم گرفت دانشگاه پلی‌تکنیک میلان را، با نام ابتدایی موسسه فنی میلان بنا کند و تا آخر عمرش به کار در این مرکز آموزش‌عالی بپردازد. ضمنا گفتنی‌ست که در سال‌های ابتدایی فعالیت این مجموعه، تنها سه رشتۀ معماری، مهندسی عمران و منهدسی صنایع در این دانشگاه تدریس می‌شد.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

اما امروزه، دانشگاه Politecnico di Milano با دارابودن حدود 50هزار دانشجوی داخلی و بین‌المللی، تقریبا تمام رشته‌های علوم مهندسی را ارائه می‌دهد و بهترین یا یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی محسوب می‌شود. طوری که دانشکده‌های آن شهرت بین‌المللی دارند و هرساله، دانشجویان زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب می‌کنند.

ضمنا رابطه این دانشگاه با بازار کار هم رابطه‌ایست تماشایی! چرا که به‌سبب اعتبار علمی و کیفیت آموزشی دانشگاه پلی‌تکنیک میلان، شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر جهانی همواره در پی این هستند که فارغ‌التحصیلان ممتاز این دانشگاه را به‌کار بگیرند.

پس یادتان نرود! اگر دنبال یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی بودید، با این تفکر که بعد از اتمام تحصیلاتتان به شغل مناسبی مشغول شوید، دانشگاه پلی‌تکنیک میلان می‌تواند اولین گزینه شما باشد.

دانشکده های دانشگاه پلی تکنیک میلان

 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده معماری و مطالعات شهری
 • دانشکده معماری، محیط‌زیست و مهندسی ساخت‌وساز
 • دانشکده مهندسی عمران و علوم زیست‌محیطی
 • دانشکده علوم و فناوری هوافضا
 • دانشکده شیمی مواد و مهندسی شیمی
 • دانشکده الکترونیک، اطلاعات و زیست‌مهندسی
 • دانشکده مدیریت، اقتصاد و مهندسی صنایع
 • دانشکده طراحی
 • دانشکده انرژی

دانشگاه تورورگاتا، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی و دندانپزشکی

باز هم رم و یک دانشگاه دیگر! این بار دانشگاه دولتی تورورگاتا، از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی و دندانپزشکی.

نام دانشگاه

تور ورگاتا

نام دانشگاه به ایتالیایی

Università degli Studi di Roma Tor Vergata

شهر

رم

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 13 در ایتالیا
 • 499 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه تورورگاتا

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

3.500 یورو

دانشکده‌ها

8 دانشکده / 18 دپارتمان

آدرس دانشگاه تورورگاتا (بر روی آن کلیک کنید)

Via Cracovia, 50, 00133 Roma RM, Italy

شماره تماس دانشگاه تورورگاتا

+39 06 7259 3099

سایت دانشگاه تورورگاتا

https://web.uniroma2.it

حدودا 40 سال پیش بود که در دل شهر ابدی (لقب رم)، یکی از برجسته‌ترین و بهترین دانشگاه های ایتالیا بنیان‌گذاری شد. بله! از دانشگاه دولتی تورورگاتا حرف می‌زنیم؛ دانشگاهی وسیع، خوش‌منظره و پرآوازه که با وجود قدمت نه‌چندان زیاد خود، توانسته یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی نام بگیرد.

علتش چیست؟ اینکه هدف‌گذاری این دانشگاه از روز تاسیسش، چیزی بیشتر از تعلیم علم‌ودانش بوده؛ یعنی در دانشگاه تورورگاتا از شما نمی‌خواهند که فقط به‌خاطرسپارنده و به‌کارگیرندۀ علوم باشید. نه! بلکه سعی تورورگاتا بر این است که ضمن آموزش‌دادن علوم‌وفنون به دانشجویانش، خلاقیت آن‌ها را هم برانگیزد و ایشان را به نوآوری علمی ترغیب کند.

به عبارت ساده‌تر، دانشگاه تورورگاتا یک مجموعۀ مصرف‌کننده نیست! بلکه دانشگاهی‌ست که می‌خواهد چیزی به جهان دانش اضافه کند؛ به‌خصوص در زمینه علوم پزشکی و سازه‌های مرتبط با آن. پس اگر شما هم چنین روحیه سازنده‌ای دارید، شاید بهتر است ساکتان را برای سفر به رم ببندید و ماجراجویی علمی خود را در این دانشگاه آغاز کنید.

دانشگاه تورورگاتای رم

ضمنا نکتۀ مهم در خصوص دپارتمان‌های آموزشی دانشگاه تورورگاتا این است که تمام آن‌ها، در قالب 8 گروه کلی تقسیم‌بندی شده‌اند. این 8 دانشکده عبارت‌اند از: «هنر و علوم‌انسانی، تجارت و اقتصاد، حقوق، علوم پایه، مهندسی و فناوری، مهندسی کامپیوتر، علوم زیستی و علوم بالینی‌وبهداشتی».

دپارتمان‌های دانشکده های دانشگاه تورورگاتای رم

 • دپارتمان فیزیک و نجوم
 • دپارتمان آمار و ریاضیات
 • دپارتمان مهندسی عمران
 • دپارتمان مهندسی عمومی
 • دپارتمان مهندسی شیمی
 • دپارتمان مهندسی کامپیوتر
 • دپارتمان مهندسی برق و الکترونیک
 • دپارتمان مهندسی مکانیک و هوافضا
 • دپارتمان علوم زیستی
 • دپارتمان شیمی
 • دپارتمان علوم بهداشتی
 • دپارتمان پزشکی و دندانپزشکی
 • دپارتمان زبان، ادبیات و زبان‌شناسی
 • دپارتمان حسابداری و امور مالی
 • دپارتمان اقتصاد و اقتصادسنجی
 • دپارتمان تاریخ، فلسفه و الهیات
 • دپارتمان تجارت و مدیریت
 • دپارتمان حقوق

دانشگاه پلی تکنیک تورین، نامی مطرح در میان بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر

اگر رویای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر را در سر خود دارید، این قسمت مخصوص شماست! می‌خواهیم به دانشگاه پلی تکنیک تورین بپردازیم؛ یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر.

نام دانشگاه

پلی‌تکنیک تورین

نام دانشگاه به ایتالیایی

Politecnico di Torino

شهر

تورین

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 6 در ایتالیا
 • 325 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه پلی تکنیک تورین

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

2.800 یورو

دانشکده‌ها

11 دانشکده

آدرس دانشگاه پلی تکنیک تورین (بر روی آن کلیک کنید)

Corso Duca degli Abruzzi, 24, 10129 Torino TO, Italy

شماره تماس دانشگاه پلی تکنیک تورین

+39 011 090102

سایت دانشگاه پلی تکنیک تورین

https://www.polito.it/en

تورین، این شهر شمالی ایتالیا، محل قرارگیری کارخانجات فیات و آلفا رومئو، خاستگاه دو تیم فوتبال «یوونتوس» و «اف. سی. تورینو»، یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ایتالیا را در دل خود جای داده است: پلی‌تکنیک تورین، با حدود صد سال سابقه علمی!

البته راستش را که بخواهید، قدمت این دانشگاه به بیش از 160 سال هم می‌رسد. چون نخستین بار، در سال 1859 بود که با تصویب «قانون کاساتی»، مدرسه فنی‌مهندسی تورین تاسیس شد. اما تبدیل‌شدن این مجموعه به یک مرکز دانشگاهی رسمی، در سال 1906 میلادی صورت گرفت.

حالا محتوای قانون کاساتی چه بود؟ اینکه زنان به‌عنوان عضو جریان‌سازی از جامعه، باید به آموزگاران نسل جدید بدل شوند و آموزش‌های لازم را در این خصوص دریافت کنند. بنابراین از همین‌جا مشخص است که دانشگاه پلی‌تکنیک تورین، جدا از اهمیت علمی خود، چه نقش مهمی در تاریخ جنبش‌های اجتماعی ایتالیا ایفا کرده.

دانشگاه پلی تکنیک تورین

امروزه هم، این دانشگاه با 11 دانشکده و 40هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی خود، نقشی حیاتی در رشد جامعۀ ایتالیایی ایفا می‌کند. چطور؟ این‌گونه که دانشگاه پلی تکنیک تورین با بالاترین نرخ پذیرش دانشجوی بین‌المللی در میان تمام دانشگاه‌های ایتالیا، به حفظ فضای چندفرهنگی این سرزمین کمک کرده و تغییرات مثبتی را در دل اجتماع رقم می‌زند.

در ضمن گفتیم که! این مرکز آموزش‌عالی، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر و دیگر انواع مهندسی‌هاست. طوری که به‌واسطه کلاس علمی متمایز و شهرت جهانی آن، هرساله دانشجویان بسیاری از اروپا، آمریکا، آسیا و... راهی این دانشگاه می‌شوند و پس از تحقق رویای خود، فعالیتشان را در بازار کار آغاز می‌کنند.

آیا دلتان می‌خواهد در پلی تکنیک تورین درس بخوانید؟ بسیار خوب! این دانشگاه درهای خود را به روی شما باز کرده است. تنها کافی‌ست از طریق شماره 02148000957، این موضوع را به ما اطلاع بدهید و بند پوتینتان را برای سفر به رم محکم کنید! ما پرونده تحصیلی‌تان را پیش خواهیم برد و فاصلۀ میان شما و آرزوهایتان را کم خواهیم کرد.

دانشکده های دانشگاه پلی تکنیک تورین

 • دانشکده علوم ریاضی
 • دانشکده معماری و طراحی
 • دانشکده مهندسی کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا
 • دانشکده مهندسی سازه، ژئوتکنیک و ساختمان
 • دانشکده مهندسی محیط زیست، زمین و زیرساخت
 • دانشکده مخابرات و الکترونیک
 • دانشکده مدیریت و مهندسی تولید
 • دانشکده مطالعات و برنامه‌ریزی شهری
 • دانشکده علوم کاربردی و فناوری
 • دانشکده انرژی

دانشگاه فدریکو دوم، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری

نوبتی هم که باشد، نوبت شهرهای جنوبی ایتالیاست! پس این شما و این دانشگاه فدریکو دوم ناپل، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری.

نام دانشگاه

ناپل فدریکو دوم

نام دانشگاه به ایتالیایی

Università degli Studi di Napoli Federico II

شهر

ناپل

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 8 در ایتالیا
 • 416 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه ناپل فدریکو دوم

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

2.500 یورو

دانشکده‌ها

26 دپارتمان

آدرس دانشگاه فدریکو دوم (بر روی آن کلیک کنید)

C.so Umberto I, 40, 80138 Napoli NA, Italy

شماره تماس دانشگاه فدریکو دوم

+39 081 253 1111

سایت دانشگاه فدریکو دوم

http://www.international.unina.it

اولین چیزی که با شنیدن نام «ناپل» به ذهنتان می‌رسد چیست؟ بله! معمولا اولین قابی که از واژۀ ناپل به خاطرمان می‌رسد، تصویر اسطورۀ فقید فوتبال جهان، دن دیگو آرماندو مارادوناست که پیراهن آبی‌آسمانی تیم فوتبال ناپولی را به تن کرده و بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازوی چپ خود بسته است.

اما ناپل تنها در تیم فوتبالش خلاصه نمی‌شود! چرا که دانشگاه فدریکو دوم هم باقدرت در قلب این شهر قد علم کرده و اعتبار زیادی به این بندر پرجنب‌وجوش بخشیده. اما چه شد که این دانشگاه تاسیس شد؟ ماجرا از این قرار است که امپراتور مقدس رم، فردریک دوم، این دانشگاه را برای مقابله با شورشیان داخلی‌وخارجی عصر خود تاسیس کرد.

یعنی پنجم ژوئن 1224 میلادی بود که فردریک تصمیم گرفت برای تربیت قضات و کارگزاران دستگاه حکومتی، دانشگاهی را در شهر ناپل بنا کند تا ضمن کمک به توسعۀ علم‌وفرهنگ، از سفرهای پرخرج و شورش‌آفرین به خارج از کشور جلوگیری کند.

ضمنا او این کار را در شهر جنوبی ناپل انجام داد تا افراد برای تحصیل علوم‌وفنون، دیگر راهی بولونیا یا سایر شهرهای شمالی کشور نشوند. زیرا اهالی این مناطق مخالف پادشاه بودند و به قدرت امپراتور هیچ اعتنایی نداشتند!

دانشگاه ناپل ایتالیا

به هر ترتیب این دانشگاه احداث شد و با گذر زمان، به یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ایتالیا تبدیل شد؛ خصوصا که امروزه، از آن به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری یاد می‌شود.

طوری که در حال حاضر، دانشگاه فدریکو دوم پذیرای بیش از 80هزار دانشجوی داخلی و خارجی‌ست و به‌واسطۀ امکانات علمی‌رفاهی به‌روز، کیفیت آموزشی قابل‌توجه، محیط تحصیلی مجذوب‌کننده، انجمن‌های دانشجویی فعال، خدمات کتابخانه‌ای گسترده و... هرساله دانشجویان بیشتری را به خود جذب می‌کند.

پس اگر سودای تحصیل در رشته معماری را در سر دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای سفر به یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری، همین الان باروبندیلتان را ببندید!

دانشکده های دانشگاه فدریکو دوم

 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده مدیریت و اقتصاد
 • دانشکده آمار و اقتصاد
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده زیست‌شناسی
 • دانشکده علوم کشاوری
 • دانشکده زمین، محیط زیست و علوم منابع طبیعی
 • دانشکده علوم شیمیایی
 • دانشکده کاربردی‌سازی علوم پزشکی
 • دانشکده پزشکی بالینی و جراحی
 • دانشکده پزشکی مولکولی و بیوتکنولوژی پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی، علوم اعصاب و علوم تولیدمثل
 • دانشکده دامپزشکی و تولیدات دامی
 • دانشکده علوم زیست‌پزشکی پیشرفته
 • دانشکده سلامت عمومی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده ریاضی
 • دانشکده سازه‌های مهندسی و معماری
 • دانشکده مهندسی شیمی، مهندسی مواد و مهندسی تولید
 • دانشکده مهندسی عمران، مهندسی ساختمان و مهندسی محیط زیست
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده مهندسی صنایع

دانشگاه پادوا، اولین انتخاب از بین بهترین دانشگاه های ایتالیا برای روانشناسی

چنانچه قصد تحصیل در رشته روانشناسی را دارید، اولین پیشنهادمان همین است: دانشگاه پادوا، از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای روانشناسی.

نام دانشگاه

پادووا

نام دانشگاه به ایتالیایی

Università di Padova

شهر

پادوا

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 4 در ایتالیا
 • 243 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه پادوا

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

2.500 یورو

دانشکده‌ها

8 دانشکده / 32 دپارتمان

آدرس دانشگاه پادوا (بر روی آن کلیک کنید)

Via VIII Febbraio, 2, 35122 Padova PD, Italy

شماره تماس دانشگاه پادوا

+39 049 827 5111

سایت دانشگاه پادوا

https://www.unipd.it/en

دومین دانشگاه پرسابقه ایتالیا و پنجمین دانشگاه پرقدمت جهان؛ به دانشگاه دولتی پادوا، خوش آمده‌اید!

ابتدا بگذارید کمی از خود شهر بگوییم. پادوا، یکی از شهرهای شمال‌شرق ایتالیا، آمیزه‌ایست از طبیعت منحصربه‌فرد، فرهنگ غنی چندصدساله و کلیساهای تاریخی اعجاب‌انگیز؛ یعنی اگر در کوچه‌پس‌کوچه‌های این شهر قدم بزنید، در آن واحد می‌توانید هم در دل تاریخ و فرهنگ و هنر ایتالیایی غرق شده و هم از مناظر خیره‌کننده طبیعی لذت ببرید.

دانشگاه پادوا ایتالیا

تازه خود دانشگاه پادوا هم، یکی از همین بناهای تاریخی به‌حساب می‌آید! زیرا گفتیم که! این دانشگاه، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های باقی‌مانده در دنیای امروز است. کی تاسیس شده؟ سال 1222 میلادی، حدودا 800 سال پیش!

ضمن اینکه جدا از اهمیت تاریخی، دانشگاه پادوا پایگاه علمی بسیار مهمی محسوب می‌شود. خودتان هم که می‌بینید! طبق رده‌بندی سایت معتبر QS، این دانشگاه چهارمین دانشگاه برتر ایتالیا و یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای روانشناسی است. بنابراین بی‌دلیل نیست که امروزه، حدود 60هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند.

تازه در طول تاریخ هم همواره همین بوده! نشان‌به‌آن‌نشان که دانشمندان برجسته‌ای مانند نیکولاس کوپرنیک، فرانسیس والزیگهام، ویلیام هاروی و... همه از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. کسی چه می‌داند؟! شاید فارغ‌التحصیل سرشناس بعدی، شما باشید!

دانشکده های دانشگاه پادوا

 • دانشکده علوم کشاورزی و دامپزشکی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم انسانی، علوم اجتماعی و میراث فرهنگی
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی
 • دانشکده روان‌شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم پایه

دانشگاه بولونیا، سرآمد بهترین دانشگاه های ایتالیا برای حقوق

می‌خواهید در رشتۀ علوم قضایی ادامه‌تحصیل بدهید؟ بسیار هم عالی! دانشگاه بولونیا، از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای حقوق، شما را فرا می‌خواند!

نام دانشگاه

بولونیا

نام دانشگاه به ایتالیایی

a Mater Studiorum Università di Bologna

شهر

بولونیا

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 2 در ایتالیا
 • 167 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه بولونیا

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

2.600 یورو

دانشکده‌ها

5 دانشکده / 31 دپارتمان

آدرس دانشگاه بولونیا (بر روی آن کلیک کنید)

Via Zamboni, 33, 40126 Bologna BO, Italy

شماره تماس دانشگاه بولونیا

+39 051 209 9111

سایت دانشگاه بولونیا

https://www.unibo.it/en

همین اول‌کاری، بگذارید یک حقیقت مهم را بیان کنیم! اینکه هرچند دانشگاه بولونیا یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای حقوق است، در سایر شاخه‌های علمی هم سری در میان سرها دارد و جایگاهش بسیار قابل‌احترام است!

این را از کجا می‌دانیم؟ از رتبه‌ای که در میان دانشگاه های ایتالیا به خود اختصاص داده! زیرا اگر یک بار دیگر برگردیم و جدول بالا را مشاهده کنیم، می‌بینیم که وب‌سایت جهانی QS، دانشگاه بولونیا را دومین دانشگاه ممتاز ایتالیا می‌داند.

دانشگاه بولونیا ایتالیا

گذشته از این موضوع، دانشگاه بولونیا از نظر تاریخی هم حائز اهمیت است. چرا؟ چون این مرکز آموزش‌عالی با بیش از 930 سال سابقه، قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان غرب محسوب می‌شود. تازه جالب است بدانید که دانشگاه بولونیا در سال تاسیسش (1088 میلادی)، کار خود را به‌عنوان «دانشکده حقوق» آغاز کرده بود.

پس شاید به همین دلیل است که رشته علوم قضایی دانشگاه بولونیا از دیرباز زبانزد خاص‌وعام بوده و این مرکز را یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای حقوق می‌دانند. به هر ترتیب هرچه که هست، امروزه هم دانشگاه بولونیا با نزدیک به 90هزار دانشجوی فعال خود، به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های پویا و موثر در دنیای علم شناخته می‌شود.

تازه این دانشگاه، امکانات متنوعی را هم برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. از جمله تخفیفات دانشجویی در زمینه‌های گوناگون، تبادل دانشجویان با دیگر دانشگاه‌های ممتاز اروپایی، ارائه محتوای آموزشی با به‌روزترین شیوه‌های تدریس مطالب و...

بنابراین مجددا تکرار می‌کنیم. آیا رویای قضاوت و وکالت را در سر دارید؟ بسیار خوب! بلیتی به مقصد شهر تاریخی بولونیا تهیه کرده و با تحصیل در دانشگاه آن، آرزوهایتان را در آغوش بکشید!

دپارتمان‌های دانشکده های دانشگاه بولونیا

 • دپارتمان شیمی
 • دپارتمان شیمی صنعتی
 • دپارتمان ریاضیات
 • دپارتمان فیزیک و نجوم
 • دپارتمان مهندسی صنایع
 • دپارتمان علوم و مهندسی کامپیوتر
 • دپارتمان مهندسی برق، الکترونیک و اطلاعات
 • دپارتمان مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست و مهندسی مواد
 • دپارتمان علوم آماری
 • دپارتمان معماری
 • دپارتمان علوم غذایی و کشاورزی
 • دپارتمان علوم زیستی، زمین‌شناسی و محیط زیست
 • دپارتمان علوم زیست‌پزشکی و عصبی‌حرکتی
 • دپارتمان علوم پزشکی و دامپزشکی
 • دپارتمان داروسازی و بیوتکنولوژی
 • دپارتمان علوم پزشکی و جراحی
 • دپارتمان لغت‌شناسی کهن و مطالعات ایتالیایی
 • دپارتمان زبان‌ها، ادبیات و فرهنگ‌های مدرن
 • دپارتمان جامعه‌شناسی و حقوق تجارت
 • دپارتمان مطالعات فلسفه و ارتباطات
 • دپارتمان مطالعات آموزش و پرورش
 • دپارتمان علوم سیاسی و اجتماعی
 • دپارتمان مطالعات کیفیت زندگی
 • دپارتمان مطالعات حقوقی
 • دپارتمان تاریخ و فرهنگ
 • دپارتمان ترجمه و ترجمه
 • دپارتمان میراث فرهنگی
 • دپارتمان روانشناسی
 • دپارتمان مدیریت
 • دپارتمان اقتصاد
 • دپارتمان هنر

دانشگاه فلورانس، از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای هنر

مشخص است دیگر! در میان دانشگاه های دولتی ایتالیا، مرکز آموزش‌عالی فلورانس همانی‌ست که به‌عنوان بهترین یا یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای هنر شناخته می‌شود!

نام دانشگاه

فلورانس

نام دانشگاه به ایتالیایی

Università degli Studi di Firenze

شهر

فلورانس

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 11 در ایتالیا
 • 460 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه فلورانس

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

1.900 یورو

دانشکده‌ها

21 دپارتمان

آدرس دانشگاه فلورانس (بر روی آن کلیک کنید)

P.za di San Marco, 4, 50121 Firenze FI, Italy

شماره تماس دانشگاه فلورانس

+39 055 27571

سایت دانشگاه فلورانس

https://www.unifi.it

اصلا نیاز به فکرکردن ندارد! همین‌که نام فلورانس به گوشتان بخورد، بی‌اختیار به دنیای هنرومعماری می‌روید و تصویر کاخ‌های شکوهمند آجری، گالری‌های هنری مسحورکننده، کلیساهای پرنقش‌ونگار کاتولیک‌ها و... در پیش چشمتان رژه می‌رود.

بله! این فلورانس است! پایتخت هنری ایتالیا و زادگاه رنسانس. پس مشخص است که چرا دانشگاه این شهر را، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای هنر می‌دانند. تازه! خود دانشگاه فلورانس هم در همان عهد رنسانس (سال 1321 میلادی) راه‌اندازی شده.

پس چه اتفاقی بهتر از این که موقع قدم‌زدن در دانشگاه، در هر گوشه‌وکنار، بقایایی از دوران رنسانس را مشاهده کنید و از این تاریخ‌نوردی خود غرق در لذت شوید؟!

دانشگاه فلورانس ایتالیا

البته باید بدانید که دانشگاه فلورانس، تنها ارائه‌دهنده رشته‌های هنری نیست. بلکه این دانشگاه در بسیاری از زمینه‌های علمی فعالیت دارد و هدف‌گذاری‌اش، همکاری تحقیقاتی با دیگر موسسات پژوهش‌محور بین‌المللی‌ست.

بنابراین چه قصد تحصیل در رشته‌های هنری را داشته باشید و چه نه، می‌توانید به 50هزار دانشجوی دیگر دانشگاه فلورانس بپیوندید و ضمن لذت‌بردن از دوران حضورتان در این شهر زیبا، ادامه‌تحصیل خود را هم پی بگیرید.

دانشکده های دانشگاه فلورانس

 • دپارتمان هنرهای زیبا، هنرهای نمایشی، تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی
 • دپارتمان آموزش، زبان و ادبیات، فرهنگ‌های بین‌المللی
 • دپارتمان علوم سیاسی و اجتماعی
 • دپارتمان اقتصاد و مدیریت
 • دپارتمان علوم حقوقی
 • دپارتمان ریاضیات و علوم کامپیوتری
 • دپارتمان آمار و علوم کامپیوتری
 • دپارتمان فیزیک و نجوم
 • دپارتمان زیست‌شناسی
 • دپارتمان علوم زمین
 • دپارتمان شیمی
 • دپارتمان معماری
 • دپارتمان تغذیه، کشاورزی، جنگل‌داری و محیط زیست
 • دپارتمان مهندسی عمران و محیط زیست
 • دپارتمان مهندسی صنایع
 • دپارتمان مهندسی اطلاعات
 • دپارتمان علوم اعصاب، روان‌شناسی، تحقیقات دارویی و سلامت کودک
 • دپارتمان علوم بالینی و تجربی زیست‌پزشکی
 • دپارتمان پزشکی تجربی و پزشکی بالینی
 • دپارتمان علوم بهداشتی

دانشگاه میلان، معروف‌ترین نام در میان بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مدیریت

عجیب نیست که شهر میلان با ظرفیت خارق‌العادۀ خود، بیش از یک نماینده در میان بهترین دانشگاه های ایتالیا داشته باشد!

در ادامه به دانشگاه میلان، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مدیریت خواهیم پرداخت.

نام دانشگاه

میلان

نام دانشگاه به ایتالیایی

Università degli Studi di Milano

شهر

میلان

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 5 در ایتالیا
 • 324 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه میلان

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

2.400 یورو

دانشکده‌ها

10 دانشکده

آدرس دانشگاه میلان (بر روی آن کلیک کنید)

Via Festa del Perdono, 7, 20122 Milano MI, Italy

شماره تماس دانشگاه میلان

+39 02 5032 5032

سایت دانشگاه میلان

https://www.unimi.it/en

«بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ممتاز، کمک‌هزینه مالی برای سال‌اولی‌ها، خوابگاه‌های به‌روز و استاندارد، باشگاه‌های ورزشی مجهز و...» این‌ها، تنها بخشی از خدمات اقتصادی‌رفاهی دانشگاه میلان برای دانشجویانش است!

اما چه شد که پنجمین دانشگاه برتر ایتالیا تاسیس شد؟ حدودا 100 سال پیش بود که مسئولان شهر میلان تصمیم گرفتند از ادغام دو موسسه آموزشی معتبر آن‌زمان، یعنی موسسه مطالعات علمی‌ادبی و موسسه مطالعات بالینی، دانشگاه بزرگ میلان را احداث کنند.

بعد هم رفته‌رفته شاخه‌های تحصیلی این دانشگاه را افزایش دادند و با ارتقای کیفیت آموزشی، به پرورش افراد مطرحی پرداختند. اگر بخواهیم به چند نفر از آن‌ها اشاره کنیم، می‌توانیم این اسامی را نام ببریم: ریکاردو جیاکونی (برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک)، انریکو بمبیری (برنده مدال جهانی فیلدز)، کارلوس پاپولیاس (رئیس‌جمهور سابق یونان) و...

دانشگاه میلان ایتالیا

امروزه هم اوضاع فرقی نکرده! یعنی این دانشگاه همچنان سعی می‌کند مطابق با آخرین شیوه‌های علمی‌آموزشی، برای 65هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی خود دوره تحصیلی باکیفیتی را تدارک ببیند تا در نهایت، بتواند فارغ‌التحصیلان تاثیرگذاری را راهی جامعه کند.

به‌خصوص که دانشگاه میلان، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مدیریت است و برخی از مهم‌ترین مدیران سال‌های اخیر ایتالیا، در این مرکز آموزش‌عالی تحصیل کرده‌اند. نمونۀ بارز آن، سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا و مالک سابق تیم فوتبال «آ.ث. میلان» است که در دوره مسئولیت او، کشور ایتالیا و تیم میلان روزهای درخشانی را سپری کردند.

آیا شما هم عملکرد چنین مدیرانی را تحسین می‌کنید؟ راهی دانشگلاه میلان شوید تا دفعۀ بعد، این خودتان باشید که در قامت یک مدیر موفق موردتحسین قرار می‌گیرید!

دانشکده های دانشگاه میلان

 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد، علوم سیاسی و علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم کشاورزی و تغذیه
 • دانشکده علم و فناوری
 • دانشکده زبان‌های واسطه و ارتباطات میان‌فرهنگی

دانشگاه جنوا، از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای بورسیه و پذیرش

رسیدیم به آخرین دانشگاه لیستمان! این شما و این دانشگاه جنوا، از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای بورسیه و پذیرش.

نام دانشگاه

جنوا

نام دانشگاه به ایتالیایی

University of Genoa

شهر

جنوا

نوع دانشگاه

دولتی

زبان علمی دانشگاه

 • انگلیسی
 • ایتالیایی

رتبه (بر اساس رنکینگ جهانی QS)

 • 18 در ایتالیا
 • 650 در جهان

میانگین شهریه دانشگاه جنوا

(این رقم بسته به نوع رشته و شرایط متقاضی فرق می‌کند.)

2.300 یورو

دانشکده‌ها

5 دانشکده / 22 دپارتمان

آدرس دانشگاه جنوا (بر روی آن کلیک کنید)

Via Balbi, 5, 16126 Genova GE, Italy

شماره تماس دانشگاه جنوا

39 01020991+

سایت دانشگاه جنوا

https://unige.it/en

دغدغۀ اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا را دارید؟ نگرانید که مبادا درخواستتان موردموافقت دانشگاه مقصد قرار نگیرد؟ مدام به این فکر می‌کنید که اگر با درخواست بورسیه‌تان موافقت نشود، باید چه کار کنید؟ نگران نباشید. دانشگاه جنوا اینجاست!

زیرا این دانشگاه که در سال 1481 میلادی توسط جمهوری جنوا تاسیس شد، یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای بورسیه و پذیرش محسوب می‌شود. البته نه اینکه هر درخواستی را موردموافقت قرار دهد، نه! اما برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، نسبت به دیگر مراکز آموزش‌عالی ایتالیا، شرایط راحت‌تری دارد.

دلیلش چیست؟ اینکه یکی از اهداف اصلی دانشگاه جنوا، حضور فعال در زمینه‌های بین‌المللی و کارآفرینی در سطح جهانی‌ست. به همین خاطر هم مسئولان این دانشگاه، برنامه‌ای ویژه برای پذیرش دانشجویان از جوامع آسیایی، اروپایی، آفریقایی و... تدارک دیده‌اند تا این‌گونه، راه خود را برای ورود به عرصه‌های جهانی هموارتر کنند.

دانشگاه جنوا ایتالیا

درباره سطح علمی دانشگاه جنوا هم، همین بس که ایتالو کالوینو، مهم‌ترین نویسنده ایتالیایی قرن گذشته و صاحب کتاب خواندنی «بارُون درخت‌نشین»، بخشی از دوره تحصیلی خود را در این دانشگاه سپری کرده. بنابراین فرقی ندارد که چه رویایی را در سر می‌پرورانید؛ مهندسی، قضاوت یا نویسندگی؟ تفاوتی نمی‌کند! دانشگاه جنوا، به شما فرصت تحقق آرزوهایتان را می‌دهد!

دپارتمان‌های دانشکده های دانشگاه جنوا

 • دپارتمان زمین، محیط زیست و علوم زیستی
 • دپارتمان شیمی و شیمی صنعتی
 • دپارتمان ریاضیات
 • دپارتمان فیزیک
 • دپارتمان مطالعات ایتالیایی، مطالعات رومی، آثار باستانی، هنر و سرگرمی
 • دپارتمان آثار باستانی، فلسفه و تاریخ
 • دپارتمان زبان‌ها و فرهنگ‌های مدرن
 • دپارتمان علوم سیاسی و بین‌المللی
 • دپارتمان علوم تربیتی
 • دپارتمان اقتصاد
 • دپارتمان حقوق
 • دپارتمان علوم کامپیوتر، مهندسی زیستی، رباتیک و مهندسی سیستم
 • دپارتمان مهندسی مکانیک، مدیریت، انرژی و حمل‌ونقل
 • دپارتمان مهندسی دریایی، برق، الکترونیک و مخابرات
 • دپارتمان مهندسی عمران، شیمی و محیط زیست
 • دپارتمان معماری و طراحی
 • دپارتمان علوم اعصاب، توان‌بخشی، چشم‌پزشکی، ژنتیک و علوم مادروکودک
 • دپارتمان علوم یکپارچه تشخیصی و جراحی
 • دپارتمان داخلی و تخصص‌های پزشکی
 • دپارتمان علوم بهداشتی
 • دپارتمان پزشکی تجربی
 • دپارتمان داروسازی

ختم کلام!

هدفمان چه بود؟

اینکه به کمک شما بیاییم و بگوییم از میان دانشگاه های مطرح ایتالیایی، کدام‌یکی عملکرد بهتری دارند و در زمینه‌های علمی گوناگون شناخته‌شده‌ترند. بنابراین بحث را هم با موضوع شروع ترم تحصیلی در ایتالیا آغاز کردیم تا مبادا مهلت تعیین‌شده برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این سرزمین بگذرد و فرصت درس‌خواندن در این مراکز آموزش‌عالی را از دست بدهید.

ضمنا در خصوص برخی از مزایای تحصیل در ایتالیا هم حرف زدیم و در رابطه با شاخه‌های علمی گوناگون، مانند هنر و حقوق و پزشکی و...، حداقل یک دانشگاه را به‌عنوان مطرح‌ترین نام در آن عرصه معرفی کردیم.

بنابراین مبحث بهترین دانشگاه های ایتالیا را از جهات مختلف موردبحث قرار دادیم و تا حد امکان، آن را به‌شکلی جزئیات‌محور بررسی کردیم. از اینجا به‌بعد، دیگر شمایید و انتخابتان! برای ادامه‌تحصیل در ایتالیا، کدام دانشگاه را انتخاب می‌کنید؟ از طریق شماره 02148000957 این موضوع را به ما اطلاع بدهید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0