20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
دانشگاه میلان ایتالیا؛ شرایط پذیرش 2024

میلان، این مهد مد و فشن جهان، با لبخند پذیرای شماست!

می‌گویید نه؟ بسیار خوب! همراه ما شوید تا نشانتان دهیم که جملۀ بالا، تنها یک تعارف خشک‌وخالی نیست! زیرا بزرگ‌ترین مرکز آموزش‌عالی این شهر، یعنی دانشگاه میلان ایتالیا یا همان Università degli Studi di Milano، آغوشش را به روی تمام دانشجویان بین‌المللی باز و فضا را برای حضور آنان تسهیل کرده است؛

خوب این اتفاق چقدر هیجان‌انگیز است؟ انقدر که اگر کمی از این دانشگاه و جایگاه علمی‌اش بدانیم، بلافاصله دربارۀ تجربیات خارق‌العادۀ پیش رویمان رویاپردازی خواهیم کرد! اما خوب قبل از شال‌وکلاه‌کردن و رفتن به میلان، باید اول راجع‌به شرایط پذیرش دانشگاه میلان ایتالیا بخوانیم و از وضعیت رشته‌ها و مدارک و شهریه‌هایش باخبر شویم.

حالا این دانشگاه چه شرایطی دارد؟ می‌خواهیم بگوییم. پس کنارمان بمانید تا به‌اتفاق هم، همه‌چیز را دربارۀ تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا بررسی کنیم.

معرفی دانشگاه میلان

اگر بخواهیم از تاریخچۀ دانشگاه میلانو حرف بزنیم، باید سوار بر ماشین زمان بشویم و حدودا 100 سال به عقب برگردیم. بله، 100 سال! چون درست در روز هشتم دسامبر 1924 بود که لوئیجی مانگیاگالی، دانشمند ایتالیایی و شهردار میلان، از ساختمان دانشگاه میلان ایتالیا رونمایی کرد؛

البته در آغاز کار، دانشگاه میلانو تنها متشکل از دو موسسۀ اسم‌ورسم‌داری بود که سال‌ها قبل تاسیس شده بودند و در زمینۀ علوم انسانی و علوم پزشکی فعالیت می‌کردند؛ اما رفته‌رفته که نام این دانشگاه بر سر زبان‌ها افتاد و ارزش علمی‌اش سر به فلک کشید، تعداد دانشکده‌هایش افزایش یافت و در شاخه‌های علمی متعددی فعالیت کرد.

نشان‌به‌آن‌نشان که امروزه، دانشگاه میلان ایتالیا دارای 10 دانشکدۀ متمایز و صدها رشتۀ تحصیلی گوناگون است. طوری که در هرکدامشان، تعداد بسیار زیادی دانشجو مشغول به تحصیل و تحقیق و فعالیت‌اند؛ البته اگر راستش را بخواهید، وجود چنین جنب‌وجوشی عجیب نیست؛ زیرا اصلا شعار میلانوست که «دانش، ابزار شکوفایی شایستگی‌هاست»!

معرفی دانشگاه میلان

پس در راستای همین شعار، این دانشگاه پذیرای حدود 65هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی است که آمده‌اند استعدادهای خود را کشف و شایستگی‌هایشان را اثبات کنند؛ اما واقعا کجا آمده‌اند؟! منظورمان این است که بله! می‌دانیم دانشگاه میلان در شهر میلان قرار گرفته؛ اما کجایش؟ این دانشگاه چقدر تا مرکز شهر فاصله دارد؟ بگذارید درباره‌اش حرف بزنیم.

آدرس دانشگاه میلان ایتالیا

خبر خوش برای تمام دوست‌داران دانشگاه میلان ایتالیا!

آن هم اینکه ساختمان پردیس اصلی و باشکوه میلانو در قلب شهر میلان واقع شده. طوری که تنها با 10 دقیقه پیاده‌روی، می‌توانیم خودمان را به کلیسای پرآوازۀ این شهر برسانیم یا با 15 دقیقه راه‌رفتن، به گالری ویتوریو امانوئل برسیم که مشهورترین مرکز مد ایتالیاست. همین‌قدر رویایی!

آنچه می‌دانیم را خلاصه‌وار در جدول آورده‌ایم.

آدرس دانشگاه میلان ایتالیا

P.za del Duomo, 20123 Milano MI, Italy

تلفن دانشگاه میلان ایتالیا

+39 02 5032 5032

سایت دانشگاه میلان ایتالیا

www.unimi.it

رتبه دانشگاه میلان

بسیار خوب! حالا که این‌همه از مرکز آموزش‌عالی میلانو حرف زده‌ایم، بد نیست دربارۀ رتبه‌اش هم صحبت کنیم؛ اما پیش از اینکه رتبه دانشگاه میلان را به تفکیک منطقه بیان کنیم، باید یک نکتۀ مهم را بدانیم. آن هم اینکه این مرکز آموزش‌عالی، تنها دانشگاه ایتالیایی است که در لیگ دانشگاهی LERU قرار دارد.

حالا قضیۀ این لیگ چیست؟ ماجرا از این قرار است که 23 دانشگاه پیشرو در عرصۀ پژوهش‌های نوآورانه، گرد هم آمده‌اند که دستاوردهایشان را به اشتراک بگذارند و دنیای علم را متحول کنند. از جمله اسامی معروف حاضر در این لیگ، می‌توانیم به این دانشگاه‌ها اشاره کنیم:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه زوریخ
 • امپریال کالج لندن
 • دانشگاه بارسلونا
 • دانشگاه میلان

رنکینگ دانشگاه میلان

حالا رنکینگ دانشگاه میلان در چه وضعیتی است؟ در ادامه می‌بینیم:

رتبه دانشگاه میلان بر اساس رنکینگ جهانی QS

رتبه در ایتالیا

6

رتبه در اروپا

114

رتبه در جهان

276

شرایط پذیرش دانشگاه میلان ایتالیا

یکی از موضوعات مهم در قصۀ مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، این است که از شرایط دریافت پذیرش هر دانشگاه باخبر باشیم. خوب این قضیه در خصوص دانشگاه میلان هم صدق می‌کند؛ منتها پیش از پرداختن به این شروط، بد نیست بدانیم نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم، صرفا مخصوص دانشگاه میلان نیستند.

منظور این است که ما برای حضور در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح ایتالیا، به هر حال باید این شرایط را داشته باشیم. حالا یا دقیقا همان وضعیت را یا کمی متفاوت‌تر؛ پس اگر کمی دقیق‌تر فکر کنیم، می‌بینیم موضوعی برای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا این موارد، شرایطی همگانی هستند.

شرایط ورود به دانشگاه میلان

شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه میلان

بگذارید همین‌جا تکلیف یک موضوع مهم را مشخص کنیم. آن هم اینکه به‌رغم بسیاری از کشورهای دنیا، تحصیل در ایتالیا به خودی خود شرط معدل خاصی ندارد؛ منتها این‌طور هم نیست که با هر معدلی بتوانیم از دانشگاه‌های این سرزمین پذیرش بگیریم؛

پس در یک کلام، هرچند نمرۀ آزمون‌های ورودی برای اخذ پذیرش مهم‌تر است، اما برای تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا باید معدل نسبتا مناسبی هم داشته باشیم؛ اما اینکه دیگر چه معدلی مناسب است، تا حدی به مقطع و رشته و دانشگاه ما بستگی دارد.

اگر دوست دارید معدل مناسب برای هر مقطع را بدانید، به شما می‌گوییم! فقط کافی است با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید تا بسته به مقطع و رشته‌تان این موضوع را برایتان توضیح بدهیم.

شرط حداقل نمره زبان دانشگاه میلان

ببینید! حقیقت این است که نمره مدرک زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه میلان ایتالیا ضروری است. پس اینکه گاهی از تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا حرف می‌زنند، از پایه‌واساس اشتباه است!

تازه ماجرا تنها به دریافت پذیرش در دانشگاه میلان ایتالیا ختم نمی‌شود؛ بلکه اگر نمره مدرک زبانمان پایین باشد یا اصلا مدرک زبان انگلیسی / ایتالیایی نداشته باشیم، سفارت ایتالیا هم یقه‌مان را می‌گیرد و درخواستمان را مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا رد می‌کند!

شرط آزمون ورودی برای دانشگاه میلان

شاید بیراه نباشد اگر بگوییم مهم‌ترین شرط ورود به دانشگاه میلان ایتالیا، کسب نمرۀ قابل‌قبول در آزمون‌های ورودی این سرزمین است؛ به‌خصوص که در طی چند سال اخیر، موضوع مهاجرت تحصیلی به ایتالیا حسابی داغ شده و دانشجویان زیادی تلاش می‌کنند خودشان را به سرزمین چکمه برسانند؛

پس دیگر می‌دانیم که اگر قرار است در دانشگاه میلان ایتالیا درس بخوانیم، مهم‌ترین اقداممان این است که با آمادگی کامل به مصاف غول آزمون برویم. شاید این‌طور، وقتی قصۀ هفت‌خانمان به‌پایان رسید، این ما باشیم که رستمِ پیروز ماجراییم و به اهدافمان رسیده‌ایم!

مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه میلان

حالا که شرایطش را دانستیم، بیایید از مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه میلان ایتالیا هم صحبت کنیم.

واقعیت این است که برای اخذ پذیرش چه در مقطع کارشناسی و چه در مقطع کارشناسی ارشد، یک‌سری مدارک مشترک داریم؛ مثل پاسپورت، مدارک هویتی و امثال آن؛ اما این بین، تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کنیم.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه میلان

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی میلان

 • مدرک زبان معتبر
 • اصل مدارک تحصیلی مقطع دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • ریز نمرات مقاطع قبل
 • ترجمۀ اصل مدرک و ریزنمرات
 • تاییدیه و جواب شرکت در آزمون تولک یا آیمت
 • تاییدیه یونیورسیتالی

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد میلان

 • مدرک زبان معتبر
 • اصل مدارک تحصیلی تمام مقاطع قبل
 • ریز نمرات تمام مقاطع قبل
 • ترجمۀ اصل مدرک و ریزنمرات
 • 2 توصیه‌نامه از استادان مقطع کارشناسی
 • تاییدیه یونیورسیتالی

رشته های دانشگاه میلان

این مبحث، از آن‌دست موضوعات جذابی است که همه می‌خواهیم درباره‌اش بدانیم؛ زیرا نه‌تنها به‌دنبال یافتن رشتۀ مدنظر خود در میان انبوهی از رشته‌ها هستیم، بلکه می‌خواهیم ببینیم آیا شاخۀ علمی جذابی وجود دارد که نظرمان را تغییر بدهد یا نه!

اما خوب این بین، نباید از واقعیت غافل شویم؛ چون تعداد این رشته‌ها به‌شدت زیاد است؛ پس اصلا فرصت نداریم تک‌تک آن‌ها را نام ببریم! در عوض، می‌توانیم یکی‌یکی دانشکده‌های دانشگاه میلان ایتالیا را نام ببریم و دوسه رشتۀ مهمش را معرفی کنیم. به این شرح:

 • دانشکده علوم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی: رشته‌های ارتباطات، مدیریت منابع انسانی، اقتصاد، علوم سیاسی، ارتباط بین‌الملل؛
 • دانشکده علوم انسانی: رشته‌های زبان‌شناسی، ادبیات ملل، فلسفه، باستان‌شناسی، موسیقی، تئاتر و سینما؛
 • دانشکده علوم کشاورزی و غذایی: رشته‌های علوم تغذیه، صنایع غذایی و اقتصاد محیط‌زیست؛
 • دانشکده پزشکی: رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، مراقبت بهداشتی و پزشکی مولکولی؛
 • دانشکده دامپزشکی: رشته‌های دامپزشکی، علوم‌وفنون دام‌پروری و تولیدات دامی؛
 • دانشکده ارتباطات فرهنگی: رشته‌های فرهنگ‌شناسی و ارتباطات میان‌فرهنگی؛
 • دانشکده داروسازی: رشته‌های داروسازی، بیوتکنولوژی و علوم بهداشتی؛
 • دانشکده علوم پایه: رشته‌های فیزیک، شیمی، ریاضی، زیست و آمار؛
 • دانشکده ورزش و علوم ورزشی: رشته‌های تربیت بدنی و علوم ورزشی؛
 • دانشکده حقوق: رشته‌های حقوق و حقوق بین‌الملل.

رشته های دانشگاه میلان به زبان انگلیسی

برخی از رشته‌های پراهمیت دانشگاه میلان را به تفکیک دانشکده معرفی کردیم؛ اما خبر بد این است که در میلانو، تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، فقط برای برخی رشته‌ها امکان‌پذیر است. حالا کدام رشته‌ها؟ همین سه موردی که در ادامه می‌بینید:

 • رشتۀ علوم سیاسی و حقوق بین‌الملل (کارشناسی)
 • رشتۀ هوش مصنوعی (کارشناسی)
 • رشتۀ پزشکی (کارشناسی)

اما خوب در سمت مقابل، خوش به حال دانشجویان ارشد است! زیرا دانشگاه میلان ایتالیا در مقطع ارشد، بسیاری از رشته‌هایش را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. حالا چند رشته؟ نمی‌توانیم بگوییم! زیرا تعدادشان خیلی زیاد است! فقط همین‌که برای مقطع ارشد، فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر گرایش‌های این دو گروه فراهم شده:

 • علوم مهندسی (کارشناسی ارشد)
 • علوم انسانی (کارشناسی ارشد)

رشته های انگلیسی دانشگاه میلان

شهریه دانشگاه میلان ایتالیا

راستش را بخواهید، نه فقط شهریه دانشگاه میلان، که شهریه هرکدام از بهترین دانشگاه های ایتالیا ثابت نیست. علتش هم واضح است؛ چون همان‌طور که در کشور خودمان هر رشته‌ای شهریۀ به‌خصوصی دارد، در دانشگاه میلان هم شهریۀ علوم مهندسی با علوم انسانی و... فرق می‌کند.

با این حال اگر بخواهیم نیم‌نگاهی به ارقام شهریه‌های این دانشگاه بیندازیم، می‌توانیم بگوییم متوسط شهریه دانشگاه میلان ایتالیا رقمی بین 2هزار تا 4هزار یوروست.

بورسیه دانشگاه میلان ایتالیا

احتمالا شما هم شنیده باشید که گاهی از تحصیل مجانی در ایتالیا حرف می‌زنند. حالا واقعیت این است که برخلاف کشوری مانند آلمان، تحصیل رایگان در سرزمین چکمه امکان‌پذیر نیست. بلکه در عوض، بورسیه‌ای وجود دارد تحت‌عنوان بورسیه استانی ایتالیا که عملا هزینه‌های تحصیل و زندگی افراد را پوشش می‌دهد.

بد نیست بدانیم این بورسیه، دانشجویان دانشگاه میلان ایتالیا را هم پشتیبانی می‌کند؛ یعنی با ارزش 5هزار تا 7هزار یورویی خود، به کمکمان می‌آید و از بار هزینه‌هایمان می‌کاهد. این، همان مهم‌ترین بورسیه دانشگاه میلان است.

خوابگاه دانشگاه میلان ایتالیا

خوابگاه دانشجویی میلان

شاید این موضوع، در ذهن شما هم سوال ایجاد کرده باشد که خوب «باشد! اصلا بورسیه استانی شهریه‌مان را پرداخت کند؛ اما پول خوابگاه چه؟ وضعیت خوابگاه دانشگاه میلان ایتالیا به چه صورت است؟»

ببینید! اول از همه باید بدانیم که در دانشگاه میلان خوابگاه به ما تعلق می‌گیرد؛ اما نه از همان بدو ورود؛ بلکه از سال دوم به‌بعد! یعنی باید دو ترم تحصیلی را پشت‌سر بگذاریم تا واجد شرایط دریافت خوابگاه بشویم. این از این!

اما دربارۀ هزینۀ خوابگاه دانشگاه میلان ایتالیا، یک شگفتانه برایتان داریم! آن هم اینکه بورسیه دانشگاه میلان، تنها حساب بانکی‌تان را پر نخواهد کرد؛ بلکه هزینه خوابگاهتان را هم خواهد پرداخت! پس دانستید چه شد؟ شما بورسیه را که بگیرید، دیگر احتیاجی نیست اجارۀ خوابگاه را پرداخت کنید! همین‌اندازه دل‌چسب!

 • جمع‌وجور کنیم!

خودتان کلاهتان را قاضی کنید! مگر نه اینکه وقتی به میلان فکر می‌کنید، تصاویر پرزرق‌وبرق خیابان‌هایش در ذهنتان ورق می‌خورد؟ مگر جز این است که تصور زندگی در این شهر، حسابی سر ذوقتان می‌آورد؟ خوب همین است دیگر! تحصیل در این شهر، یعنی بغل‌کردن این رویاهای شیرین؛

اما برای اینکه در دانشگاه میلان ایتالیا درس بخوانیم، شرایطی هست و مدارکی و قصه‌هایی! مثل چی؟ مثل اینکه باید بدانیم وضعیت خوابگاه دانشگاه میلان به چه صورت است. یا اصلا شهریه این دانشگاه چقدر است. یا حتی در مقاطع کارشناسی و ارشد، این دانشگاه کدام رشته‌ها را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

به همین خاطر هم در طول نوشته، مدام دربارۀ این موارد صحبت کردیم و هرآنچه لازم بود را گفتیم. دیگر شما بگویید! سوالی و نظری و انتقادی بود، هم در کامنت‌ها پذیرایش هستیم و هم از طریق شمارۀ 02148000957.

سوالات متداول درباره دانشگاه میلان در ایتالیا

خوب! دیگر همه‌چیز را گفته‌ایم. فقط مانده تعدادی سوال پرتکرار دربارۀ تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا. برویم ببینیم قصه چیست.

دانشگاه میلان کجاست؟

چنان‌که در ضمن معرفی دانشگاه میلان گفتیم، Università degli Studi di Milano در قلب شهر میلان واقع شده. طوری که فاصله‌اش با مراکز مهم اقتصادی‌گردشگری این شهر، تنها چند دقیقه است. برای پی‌بردن به آدرس دقیق و شماره‌تلفن این دانشگاه، می‌توانید معرفی‌نامۀ این دانشگاه را در بخش آغازین مطلب مطالعه کنید.

حداقل نمره زبان برای پذیرش دانشگاه میلان چقدر است؟

اگه خلاصه‌وار بگوییم، حداقل نمره زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه میلان به این صورت است:

 • آیلتس 6به‌بالا
 • تافل 78به‌بالا

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه میلان ایتالیا چگونه است؟

حقیقت این است که برخلاف ظاهر ساده‌اش، دریافت پذیرش تحصیلی فرایندی حساس است؛ چون حتی بر اثر اشتباهات کوچک، ممکن است شانس اخذ پذیرش از بین برود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای اطلاع از مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه میلان ایتالیا، از راهنمایی‌های مشاوران ما در مجموعۀ حامی مهاجر استفاده کنید.

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه میلان وجود دارد؟

بله. در ضمن متن هم توضیح داده‌ایم که با بورسیه دانشگاه میلان ایتالیا، امکان تحصیل رایگان در این دانشگاه وجود دارد. برای کسب اطلاعات تکمیلی، می‌توانید به متن مقاله مراجعه کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0