50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل مهندسی در ایتالیا؛ از شرایط تا هزینه‌ها

تحصیل مهندسی در ایتالیا؛ رشته ها و بهترین دانشگاه های مهندسی

غرق شدن در دنیای صفر و یک، مقیاس، اضلاع و زاویه؛ آن‌هم درست در همانجایی که گالیله با کمک همین اعداد و ارقام بزرگترین راز جهان را کشف کرد. وسوسه شدید؟

مگر نمی‌خواهید مدرک مهندسی‌تان را از یکی از دانشگاه‌های اروپایی بگیرید؟ هزینه‌ها یا مقررات سخت پذیرش سرعتتان را در مسیر تحقق این آرزو کند کرده است؟ چرا به ایتالیا فکر نمی‌کنید؟ این کشور دانشگاه‌های مهندسی عالی دارد که راه ورودشان چندان سخت نیست. شما می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید؛ هم در اروپا تحصیل کنید، هم ارزان تحصیل کنید و هم راحت پذیرش بگیرید.

این مقاله را بخوانید شاید ایتالیا توانست شما را به رویایتان برساند!

شرایط تحصیل مهندسی در ایتالیا

روشن است که قبل از انتخاب کشور محل تحصیل خود باید شرایط را بسنجید. اینکه برنامه‌های درسی به چه زبانی ارائه می‌شود یا آیا آزمون ورودی دارد یا خیر؟ همگی در تصمیمات شما تاثیرگذار است. ادامه این بخش را به معرفی شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در رشته مهندسی اختصاص داده‌ایم. بخوانید تا بیشتر بدانید:

آزمون ورودی مهندسی در ایتالیا

مهندسان ایتالیا با آزمون TOLIC آشنا هستند. به‌خصوص TOLIC-I که برای رشته‌های مهندسی، معماری و هوافضا طراحی شده است. بدون شرکت در این آزمون شانس ورود به دانشگاه را ندارید. پس خودتان را برای پاسخ به سوالات ریاضی، علوم، منطق آماده کنید. فرقی نمی‌کند نمره زبان‌تان چقدر است. به‌هرحال بخشی از سوالات آن طراحی شده است تا سطح تسلط‌تان را به زبان انگلیسی‌ ارزیابی کند. 

اگر به‌دنبال تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا هستید، باید با پیچ‌وخم‌های آزمون TIL آشنا شوید. دانشگاه پلی‌تکنیک تورین این آزمون را برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی رشته‌های معماری و مهندسی طراحی کرده است. از دو بخش تشکیل شده که هم به ارزیابی دانش پایه اختصاص دارد و هم آمادگی افراد را در رشته موردنظر ارزشیابی می‌کند.

زبان تحصیل رشته مهندسی در ایتالیا

در دانشگاه‌های مهندسی این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد. اگر به زبان ایتالیایی آشنایید و توانایی درک مطلب و صحبت به این زبان را دارید، جای شما در کلاس‌های درس مهندسی به زبان ایتالیایی محفوظ است. فقط یک شرط مهم دارد، اینکه سطح زبان‌تان حداقل B2 باشد.

خوشبختانه تحصیل در ایتالیا به‌معنای تسلط به زبان رسمی این کشور نیست. بنابراین برای شمایی که هیچ اطلاعی درباره زبان ایتالیایی ندارید هم فرصت آموزش و تحصیل وجود دارد. اگر مدرک IELTS و TOFEL یا PTE داشته باشید.

زبان تحصیل مهندسی در ایتالیا

توجه: حداقل نمره IELTS نمره 5.5  تعیین شده است و حداقل نمره TOFEL نمره 70 است.

شرط معدل برای تحصیل رشته مهندسی در ایتالیا

شرط معدل هر دانشگاهی متفاوت است. دانشگاه‌های معروفی مانند پلی تکنیک میلان، حداقل معدل را 14.5 از 20 نمره تعیین کرده است. البته این حداقل نمره برای دانشجویان ایرانی و بر اساس اصول نمره‌دهی سیستم آموزشی ایران صدق می‌کند.

برخی از دانشگاه‌های ایتالیا براساس سیستم نمره‌دهی آمریکا GPA شرایط معدل را بررسی می‌کنند. یعنی باید نمره GPA شما حداکثر 2.8 از 4 باشد که معادل نمره 14 یا 15 در ایران است.

تبدیل معدل ایران به GPA

16-20

نمره A

14-15

نمره B

12-13

نمره C

10-11

نمره D

0-9

نمره F

شرایط سنی لازم برای تحصیل رشته‌های مهندسی در ایتالیا

معمولا محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در این رشته وجود ندارد. اما قطعا تاثیر پنهانی خود را می‌گذارد. چون تجربه ثابت کرده که افرادی بالای 35 سال شانس کمتری برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی دارند. شرایط سنی در مقطع ارشد و دکتری برای هر دانشگاهی متغیر است. بسیاری از دانشگاه‌ها برایشان فرقی نمی‌کند که در چه محدوده سنی قرار دارید. حتی دانشجویان بالاتر از 40 سال را پذیرش می‌کنند. اما سن ایدئال همان 35 تا 40 سال است.

مدارک لازم برای تحصیل رشته مهندسی در ایتالیا

وقتی صحبت از مدارک می‌شود باید دو موضوع را از هم تفکیک کنید. مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی متفاوت از مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا است. هنوز که برای دریافت ویزا اقدام نکرده‌اید، پس اول باید برای پذیرش تحصیلی مدارک خود را جمع‌آوری کنید. این چند مورد را حتما تهیه کنید:

مدارک لازم برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های مهندسی ایتالیا

بهترین رشته های مهندسی در ایتالیا

صنعت فناوری ایتالیا روزبه‌روز دارد رشد می‌کند و موقعیت مهندسان بهتر از قبل شده است. شهرهای میلان، رم و تورین مبداء این تغییرات است و فرصت‌های زیادی را در اختیار کسانی قرار می‌دهد که دوست دارند از فرصت‌های موجود در بخش فناوری اروپا استفاده کنند. اینکه در چه رشته‌هایی می‌توانید موفق‌تر باشید و کشور ایتالیا در کدامیک بهترین مدرک دانشگاهی را ارائه می‌دهد، در تصویر زیر می‌بینید:

بهترین رشته های مهندسی در ایتالیا

  • رشته مهندسی کامپیوتر ایتالیا: برای پذیرش در این رشته نیاز به مدرک خاصی ندارید و امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم وجود دارد.
  • رشته مهندسی عمران: تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا برای مقطع کارشناسی 3 سال زمان می‌برد و برای کارشناسی ارشد 2 سال است.
  • رشته مهندسی پزشکی: رشته مهندسی پزشکی در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شود و مدت زمان تحصیل کارشناسی آن 4 سال است.
  • رشته مهندسی نفت: برای تحصیل مهندسی نفت در ایتالیا تنها دانشگاه پلی تکنیک تورین این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد.
  • رشته مهندسی هوافضا: تحصیل مهندسی هوافضا در ایتالیا یک موقعیت عالی برای متقاضیان ادامه تحصیل است. زیرا ایتالیا در این رشته روبه پیشرفت است.
  • رشته مهندسی مکانیک در ایتالیا: هزینه تحصیل این رشته به نسبت سایر کشورها پایین‌تر است. همچنین گرایش‌های متنوعی در کشور ایتالیا وجود دارد.

بهترین دانشگاه های مهندسی ایتالیا

به‌دنبال برترین‌ها هستید؟ طبیعی هم است. شما که قصد دارید مسیر طولانی مهاجرت تحصیلی را طی کنید باید هم به فکر تحصیل در بهترین دانشگاه های فنی مهندسی ایتالیا باشید. این 8 عنوانی که در جدول زیر آمده است را به‌خاطر بسپارید. هرکدام برای خود صاحب نامند و مهندسان برجسته زیادی را تربیت کرده‌اند:

نام دانشگاه

رشته ها

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

Polytechnic University of Milan

معماری و شهرسازی-مهندسی شیمی-علوم فناوری و هوافضا.

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین

Polytechnic University of Turin

مهندسی کامپیوتر-مهندسی الکترونیک- مهندسی مکانیک-مهندسی مکاترونیک-مهندسی خودرو.

دانشگاه ناپل فدریکو دوم

University of Naples Federico II

مهندسی عمران مهندسی شیمی مهندسی مکانیک.

دانشگاه ساپینزا رم

Sapenzia University of Rome

مهندسی عمران صنایع مهندسی فناوری اطلاعات- مهندسی هوافضا

دانشگاه پادوآ

University of Padua

مهندسی سیستم‌های کنترل- مهندسی ریاضی- مهندسی محیط‌زیست.

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر

همانطور که در جدول بالا می‌بینید، بهترین دانشگاه‌ ایتالیا برای رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه پلی‌تکنیک تورین است. البته تقریبا سایر دانشگاه‌های برتر این کشور این رشته را ارائه می‌دهند اما بهترین آنها همان دانشگاه تورین است که آزمون ورودی اختصاصی خود را دارد.

ارزان ترین دانشگاه های مهندسی ایتالیا

با هزینه‌هایی که مهاجرت تحصیلی به دانشجویان تحمیل می‌کند، همه به‌دنبال ارزان‌ترین‌ها هستند. برای همین است که کشور ایتالیا در سالهای اخیر ترند تحصیلی شده است. چون دانشگاه‌های ارزان و مقرون‌به‌صرفه زیاد دارد. 
ارزان ترین دانشگاه های مهندسی ایتالیا

هزینه تحصیل مهندسی در ایتالیا

دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اگر موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه دولتی شوید باید بین 156 تا 3500 یورو بپردازید. این درحالیست که برای دانشگاه‌های خصوصی باید نزدیک به 20000 یورو هزینه کنید.

نام دانشگاه

مبلغ شهریه (یورو)

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

888-3900

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین

2600

دانشگاه ناپل فدریکو دوم

3800

دانشگاه ساپینزا رم

1000-2500

دانشگاه پادوآ

2500

تحصیل مهندسی در ایتالیا با بورسیه

به لیست محبوبیت‌های تحصیل مهندسی در کشور ایتالیا برنامه‌های بورسیه هم اضافه کنید. چون بورسیه‌های این کشور فرصت‌های رفاهی مناسبی برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. یکی از آنها خوابگاه است. دانشجویان بورسیه‌ای راحت‌تر به امکانات خوابگاهی دسترسی دارند. همچنین متناسب با نیاز مالی کمک هزینه تحصیلی به آنها تعلق می‌گیرد.

بورسیه رشته مهندسی در ایتالیا

البته اینجا یک شرط وجود دارد و آن اینکه حتما باید درس‌تان خوب باشد. یعنی تعداد واحدهایی که برداشتید را با موفقیت پاس کنید و پیشرفت تحصیلی داشته باشید.

مزایای بورسیه تحصیلی ایتالیا به شرح زیر است:

  • پوشش هزینه شهریه سالیانه به مبلغ 5000 یورو در سال
  • کارت غذای رایگان برای استفاده در ناهار
  • بهره‌‌مندی از خوابگاه دانشجویی

اقامت پس از تحصیل رشته مهندسی در ایتالیا

اگر دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری هستید، امکان اقامت پس از فارغ‌التحصیلی را دارید. این دوره 6 تا 12 ماهه است و در این بازه زمانی فرصت دارید که شغل پیدا کنید. متاسفانه باید بگوئیم چنانچه نتوانید مشغول به کار شوید باید به کشور خود بازگردید.

البته به نشدن‌ها فکر نکنید، شما دانشجوی مهندسی هستید و فرصت کار زیادی دارید. سعی کنید با نمره عالی فارغ‌التحصیل شوید و رزومه علمی‌تان را قوی کنید. همچنین 12 ماه اجازه کارآموزی دارید و می‌توانید مهارت خود را بالا ببرید. در کنار همه این موارد زبان ایتالیایی را فراموش نکنید. کارفرمایان ایتالیایی به این نکته اهمیت زیادی می‌دهند.

چه گفتیم و چه خواندید؟

این مطلب کوتاه گزیده‌ای بود از هر آنچه‌ که مشتاقان ادامه تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه‌های ایتالیا با آن مواجه می‌شوند. سعی کردیم شرایط را از ابتدای ورود به دانشگاه توضیح دهیم و شما قدم به قدم آوردیم تا به مرحله کار پس از تحصیل برسید.

هرچند موضوعات مهم این مبحث را مطرح کردیم. اما ممکن است چیزی از قلم افتاده باشد که ذهن‌تان درگیر آن است. بنابراین پیشنهاد ما این است که پس از خواندن مقاله حتما با کارشناسان موسسه حامی مهاجر صحبت کنید. پس تلفن را بردارید و با شماره 02148000957 تماس بگیرید. شاید شما یکی از مشتریان خوش شانس ما برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باشید. 

سوالات متداول درباره تحصیل مهندسی در ایتالیا

در این بخش سوالات پرتکرار کاربران فضای مجازی را آورده‌ایم. سعی کردیم پاسخی مختصر و مفید به آنها دهیم و از زیاده‌گویی بپرهیزیم. چنانچه سوال شما در ادامه نیامده است، می‌توانید در بخش نظرات همین مقاله آن را ثبت کنید. کارشناسان ما پاسخ شما را می‌دهند.

آیا امکان تحصیل رایگان مهندسی در ایتالیا وجود دارد؟

بله. فقط درصورتی‌که بورسیه کامل شوید. دانشگاه با توجه به درآمد خانواده و نیاز مالی شما مبلغ بورسیه را تعیین می‌کند. برخی از برنامه‌های بورسیه نیز شهریه کامل را می‌پردازند.

بهترین رشته مهندسی در ایتالیا کدام است؟

رشته‌های مهندسی متنوع هستند. اما از آنجا که این کشور دارد در حوزه فناوری پیشرفت می‌کند، بنابراین رشته‌های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات بهترین‌ها هستند.

چه دانشگاه‌هایی در ایتالیا رشته‌های مهندسی را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند؟ 

بسیاری از دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا برنامه درسی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. به خصوص دانشگاه پلی‌تکنیک میلان و دانشگاه تورین.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0