20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
دریافت (شماره تامین اجتماعی آمریکا) برای دانشجویان

یکی از اولین و مهم‌ترین اقدامات متقاضیان تحصیل در آمریکا، پس از دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و ورود به خاک این کشور باید انجام دهند، اقدام برای دریافت کارت SSN آمریکا است. همه دانشجویان در حال تحصیل واجد شرایط برای دریافت شماره تامین اجتماعی آمریکا نیستند. دانشجویانی که قصد دارند در کنار تحصیل خود مشغول به کار شوند، باید برای دریافت شماره تامین اجتماعی اقدام کنند تا از مزایای SSN در آمریکا نیز برخودار شوند.

کارت SSN آمریکا برای دانشجویان تنها در صورتی صادر می‌شود که آنها از وزارت امنیت داخلی آمریکا (DHS) مجوز کار داشته باشند. به همین دلیل افراد متقاضی پیش از اقدام جهت دریافت شماره تامین اجتماعی، باید از واجد شرایط بودن و نحوه دریافت کارت سوشیال سکیوریتی نامبر آمریکا برای دانشجویان اطلاع پیدا کنند.

شماره تامین اجتماعی آمریکا (Social Security Number) یک شناسه مالیاتی 9 رقمی جهت ردیابی حقوق کارمندان در سیستم حقوق و دستمزد است. برای اطلاع از نحوه دریافت SSN آمریکا برای دانشجویان، شرایط دریافت این کارت، مزایای SSN در آمریکا و همچنین کاربرد شماره تامین اجتماعی آمریکا برای دانشجویان تا پایان این مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.

شرکت حامی مهاجر متخصص در زمینه تمامی خدمات دانشجویی مثل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، تحصیل در آمریکا بدون مدرک زبان، دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و مشاوره جهت اخذ اقامت دائم آمریکا است. در صورت نیاز به هر گونه خدمات تحصیلی و دانشجویی می‌توانید با کارشناسان و مشاوران ما با شماره 02149078 تماس حاصل فرمایید.

SSN آمریکا برای دانشجویان

SSN آمریکا برای دانشجویان

دانشجویانی که با ویزای تحصیلی آمریکا وارد خاک این کشور می‌شوند و به تحصیل می‌پردازند، برای آنکه بتوانند SSN آمریکا برای دانشجویان را دریافت کنند، باید از DHS اجازه کار داشته باشند. تمامی دانشجویان واجد شرایط برای دریافت شماره تامین اجتماعی نیستند و با توجه داشتن شرایط لازم، متقاضیان می‌توانند برای درخواست آن اقدام نمایند.

دانشجویانی که شرایط دریافت این شماره را دارند، باید پیش از درخواست از اداره تامین اجتماعی، مراحلی را طی کنند و مدارک مورد نیاز را در زمان درخواست از SSA ارائه نمایند.

شرایط درخواست SSN آمریکا برای دانشجویان

برای صدور SSN، اداره تامین اجتماعی نیاز به شواهدی دارد که دانشجویان متقاضی باید برای اثبات آنها اقدام نمایند. این شواهد باید نشان دهد:

 • دانشجو واجد شرایط کار در ایالات متحده آمریکا است.
 • متقاضی دانشجوی تمام‌وقت است.
 • دانشجوی متقاضی پیشنهاد رسمی استخدام در دانشگاه (OR) را دریافت کرده است.
 • دانشجو برای استخدام در خارج از دانشگاه از طریق آموزش عملی درسی، آموزش عملی اختیاری یا آموزش آکادمیک مجاز باشد.

همچنین اداره تامین اجتماعی باید مدارک هویتی، مدارک مهاجرتی و وضعیت دانشجو را از اداره مهاجرت استعلام کند و پیش از صدور SSN، آن را تایید نماید.

شرایط دریافت SSN آمریکا

شرایط دریافت SSN آمریکا

دانشجویان برای دریافت کارت سوشیال سکیوریتی نامبر آمریکا باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما داشته باشند.
 • در بیرون از دانشگاه یا داخل دانشگاه مشغول به کار باشند.
 • مجوز کار در ایالات متحده آمریکا را داشته باشند.
 • در ایالات متحده حضور داشته باشند.

چه کسانی واجد شرایط دریافت SSN آمریکا هستند؟

چه کسانی واجد شرایط دریافت SSN آمریکا هستند؟

همانطور که گفته شد دانشجویان بدون داشتن مجوز کار یا استخدام، واجد شرایط دریافت SSN کارت نیستند. دانشجویانی که برای دریافت کارت تامین اجتماعی آمریکا واجد شرایط هستند، شامل گروه‌های زیر می‌شوند:

دانشجویان F-1

دانشجویان F-1 پیش از درخواست برای دریافت SSN آمریکا، به مجوز استخدام در آمریکا یا پیشنهاد شغلی نیاز دارند. 3 دسته از دانشجویان F-1 می‌توانند مجوز کار دریافت کنند و برای SSN درخواست دهند.

 1. دانشجویانی که در محوطه دانشگاه استخدام می‌شوند که می‌توانند فورا برای درخواست اقدام نمایند.
 2. دانشجویانی که مجوز کار خارج از دانشگاه از طریق آموزش عملی درسی دارند که پس از یکسال (تمام‌وقت) می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.
 3. دانشجویانی که مجوز کار خارج از دانشگاه از طریق آموزش عملی اختیاری دارند که پس از یکسال یکسال (تمام‌وقت) می‌توانند برای کارت SSN آمریکا درخواست دهند.

دانشجویان J-1

دانشجویان J-1 نیز شرط مجوز استخدام یا پیشنهاد شغلی را باید داشته باشند. 2 دسته از این دانشجویان می‌توانند مجوز کار داشته باشند و برای کارت سوشیال سکیوریتی نامبر درخواست دهند.

 1. دانشجویانی که در محوطه دانشگاه استخدام می‌شوند که می‌توانند فورا برای درخواست خود اقدام نمایند.
 2. دانشجویانی که خارج از دانشگاه از طریق آموزش آکادمیک (AT) استخدام می‌شوند که پس از یکسال یکسال (تمام‌وقت) می‌توانند درخواست خود را ثبت نمایند.

J-1 Scholars

افراد دارای این وضعیت واجد شرایط درخواست شماره تامین اجتماعی در هر زمان هستند. باید توجه داشت که این افراد حداقل 10 روز پس از ورود به آمریکا باید برای درخواست خود اقدام نمایند.

J-2  وابسته

همسران و فرزندان تحت تکفل متقاضی اصلی (J-1) که تحت عنوان J-2 هستند، پس از دریافت مدرک مجوز کار، برای درخواست شماره تامین اجتماعی واجد شرایط هستند.

نحوه اقدام دانشجویان برای دریافت SSN

نحوه اقدام دانشجویان برای دریافت SSN

دانشجویان پیش از درخواست شناسه تامین اجتماعی، باید مراحلی را طی کنند که شامل موارد زیر می‌شود:

مرحله اول: اثبات وضعیت دانشجو

تایید وضعیت دانشجویان باید به صورت آنلاین توسط نماینده اداره تامین اجتماعی قابل دسترس باشد. اطلاعات وضعیت دانشجو از اداره مهاجرت به SSA منتقل نمی‌شود مگر اینکه دو شرط زیر توسط دانشجو انجام شده باشد:

10 روز از ورود به آمریکا گذشته باشد

دانشجوی متقاضی برای درخواست خود باید حداقل 10 روز از ورودش به خاک آمریکا به صورت Active Record گذشته باشد. ممکن است انتقال اطلاعات از اداره مهاجرت به اداره تامین اجتماعی و به روزرسانی آن 10 روز به طول بیانجامد.

تایید شدن در SEVIS

اگر دانشجویان وضعیت F-1 یا J-1 دارند، باید در SEVIS ثبت‌نام یا تایید شده باشند. هنگامی دانشجو برای اولین بار وارد خاک آمریکا می‌شود، باید توسط OIA (نماینده تعیین شده توسط دانشگاه) بررسی و تایید شود. در اکثر موارد این کار از طریق یک فرم و به صورت آنلاین انجام می‌شود. هنگامی که این روند به پایان رسید، سابقه دانشجو در SEVIS به ثبت می‌رسد.

مرحله دوم: دریافت مدارک واجد شرایط بودن استخدام

دانشجویان برای واجد شرایط بودن دریافت SSN، باید مدارکی مبنی بر اشتغال خود به اداره تامین اجتماعی ارائه دهند. مدارکی که دانشجویان ارائه می‌دهند، با توجه به نوع وضعیتی که دارند و نوع مجوز کار متفاوت است. وضعیت و نوع مجوز کاری که دانشجویان درخواست می‌دهند شامل موارد زیر است:

استخدام در محوطه دانشگاه (دانشجویان F-1 و J-1)

کارفرمای محوطه دانشگاه، باید یک نامه بر روی سربرگ به همراه تاریخ، امضای خود و امضای سرپرست مستقیم دانشجو تنظیم نماید. سپس دانشجو باید فرم درخواست نامه پشتیبانی OIA را برای درخواست SSN تکمیل کند.

استخدام آموزش عملی درسی (دانشجویان F-1)

برای دریافت مجوز در این مورد، دانشجو باید مراحل تایید CPT را در صفحه دوم I-20 طی کند. پیش از درخواست برای شماره تامین اجتماعی، دانشجوی متقاضی باید CPT I20 را داشته باشد. مجوز CPT به عنوان گواهی برای پیشنهاد شغلی و مجوز کار دانشجو به حساب می‌آید و نیازی به نامه کارفرما نیست.

استخدام آموزش عملی اختیار (دانشجویان F-1)

در این مورد 2 راه برای درخواست SSN با OPT وجود دارد:

 1. متقاضی درخواست کارت تامین اجتماعی خود را همزمان با درخواست OPT، با تکمیل اطلاعات آن در فرم OPT I-765 اعلام نماید.
 2. متقاضی تا دریافت کارت EAD از طریق پست منتظر بماند و حداکثر 30 روز پس از تاریخ شروع OPT به دفتر SSA مراجعه نماید.

استخدام آموزش آکادمیک (دانشجویان J-1)

برای درج مجوز AT بر روی DS-2019، متقاضی باید مراحل تایید AT را طی کند. علاوه بر این به یک نامه از طرف OIA نیاز دارد.

مرحله سوم: مراجعه به اداره تامین اجتماعی (SSA)

پس از انجام مراحل گفته شده، دانشجو باید شخصا و به صورت حضوری به یکی از دفاتر تامین اجتماعی مراجعه کند. برای یافتن نزدیکترین دفتر اجتماعی، متقاضی می‌تواند کد پستی خود را در مکان‌یاب SSA وارد کند.

مرحله چهارم: دریافت رسید و انتظار برای دریافت کارت SSN

فرد متقاضی پس از انجام مراحل و ثبت درخواست خود، یک رسید دریافت می‌کند که شامل نامه‌ای است که تایید می‌کند او درخواست شناسه SSN را ارسال کرده است. در صورت تایید و پذیرفته شدن درخواست متقاضی، پس از 2 تا 3 هفته کاری کارت تامین اجتماعی آمریکا به دست او خواهد رسید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت SSN

مدارک مورد نیاز جهت دریافت SSN

دانشجویان هنگام مراجعه به دفتر تامین اجتماعی باید مدارک اصلی زیر را ارائه دهند:

 • فرم تکمیل شده درخواست شماره تامین اجتماعی
 • پاسپورت معتبر
 • برچسب ویزای F-1 یا J-1
 • پرینت پرونده الکترونیکی فعلی I-94
 • فرم معتبر I-20 یا DS-2019
 • گواهی اشتغال به کار و مجوز کار

درخواست برای دریافت ssn آمریکا

سخن پایانی

داشتن SSN آمریکا برای دانشجویان الزامی نیست اما افرادی که قصد اشتغال در آمریکا در کنار تحصیل خود را دارند، باید برای دریافت شماره تامین اجتماعی آمریکا درخواست بدهند. برای درخواست این شماره، متقاضیان باید از DHS مجوز کار دریافت کرده باشند که مراحل دریافت مجوز کار در طول مقاله توضیح داده شده است.  دانشجویان با داشتن کارت SSN می‌توانند از مزایای رفاهی و خدماتی آمریکا استفاده نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص SSN، نحوه دریافت کارت تامین اجتماعی، ساختار و مشخصات آن و موارد امنیتی در خصوص این شناسه می‌توانید مقاله شماره تامین اجتماعی برای برندگان لاتاری را مطالعه نمایید.

برای استفاده از خدمات مهاجرت تحصیلی آمریکا حامی مهاجر مثل پذیرش از بهترین دانشگاه‌های آمریکا، دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و تمامی خدمات پرداخت بین‌المللی می‌توانید با کارشناسان و مشاوران ما با شماره 02149078 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0