50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
دانشگاه کلمبیا؛ معرفی، نحوه اپلای و هزینه ها

 “A doubled magic” این را روی بسیاری از ویدئوهای تبلیغاتی دانشگاه کلمبیای آمریکا نوشته‌‎اند. انگار جادوی دانش در اینجا آنچنان سحرت می‌کند که هرآنچه استعدادش را داشتی و از آن بی‌خبر بودی را نمایان می‌سازد. برای همین است که در شعارش نوشته شده: در روشنایی‌ تو باید روشنایی را ببینیم. درواقع روشنایی جهان درگرو درک و پرورش ویژگی‌های مثبت انسان‌هاست. کاری که این دانشگاه خوب آن را بلد است.

Columbia University همیشه به دنبال جذب بهترین ذهن‌هاست. در مرکز جهانی یادگیری قرار دارد و معدنی از بهترین فرصت‌های علمی و شغلی را دارد. بنابراین چه به کاوش در پیچیدگی‌های روابط بین‌الملل علاقمند باشید یا صفر و یک‌های علوم کامپیوتر مجذوبتان کرده باشد. چه غرق در دنیای ادبیات باشید یا در دنیای ریاضی حل شده باشید، جای‌تان در این دانشگاه خالیست. کافیست با موسسه حامی مهاجر تماس بگیرید و مسیر مهاجرت تحصیلی به آمریکا را شروع کنید. شماره تلفن ما 02148000957 است.

دانشگاه کلمبیا کجاست؟ 

شهر نیویورک زادگاه یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه آمریکا و جهان است. درواقع قدیمی‌ترین کالج منطقه نیویورک به شمار می‌آید و پنجمین کالج قدیمی کل کشور است. همچنین در شمار برجسته‌ترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. تاسیس آن به سال 1754 برمی‌گردد و به دستور جرج دوم پادشاه وقت بریتانیا ساخته شده است. جدول زیر برخی از مشخصات اولیه این مرکز آموزشی ایالات متحده امریکا را معرفی کرده است:

سال تاسیس

1754

آدرس وبسایت

www.columbia.edu

موقعیت مکانی

نیویورک

شعار دانشگاه به انگلیسی

In Thy light shall we see light

شعار دانشگاه به فارسی

در روشنایی‌ات، روشنایی را خواهیم دید

رنگ دانشگاه

آبی و سفید

مدرک زبان مورد تائید

IELTS-TOFEL-GRE-DET

تعداد دانشکده‌ها

20

تعدا کل دانشجویان بین‌المللی

بیش از 17 هزار نفر

نوع دانشگاه

دانشگاه پژوهشی خصوصی

آیا این دانشگاه برای تحصیل دانشجویان ایرانی مناسب است؟

ایرانیان زیادی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. همچنین در گذشته آن اسامی بسیاری از ایرانیان به چشم می‌خورد. جامعه ایرانی این مرکز آموزشی به اندازه‌ای قدرتمند است که انجمنی مختص به خود را تشکیل داده‌اند. نام آن انجمن دانشجویان ایرانی کلمبیا است که کاملا یک سازمان غیرسیاسی و غیر مذهبی به‌شمار می‌آید. همچنین پذیرای افرادی از هر نژاد و قومیت است. هدف آن هدایت و برگزاری جلسات و رویدادهایی است که فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی را ترویج می‌کند.

دانشجویان بین المللی دانشگاه کلمبیا
علاوه بر این تشکل دانشجویی، دانشگاه کلمبیا یکی از مهم‌ترین مراکز تحقیقاتی جهان است. در عین حال یک محیط آموزشی متمایز برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در بسیاری از زمینه‌های علمی و حرفه‌ای فراهم می‌آورد. همچنین اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان آن از نقاط مختلف جهان هستند که یک محیط بین‌المللی و متنوع را پدید آورده است.
درواقع هدف دانشگاه کلمبیا تشویق دانشجویان و اساتید چند ملیتی، ایجاد انگیزه در تدریس و تحقیق و برقراری پیوندهای آکادمیک با کشورها و مناطق متعدد است. بنابراین نه‌ تنها دانشجویان ایرانی بلکه همه دانشجویان بین‌المللی آرزوی تحصیل در چنین محیطی را دارند.

چگونه وارد دانشگاه کلمبیای ایالات متحده آمریکا شویم؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از کسانی‌که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند، این است که "چگونه وارد دانشگاه کلمبیای آمریکا شویم؟" فرآیند پذیرش برای همه دانشجویان خارجی یکسان است. مراحل زیر شرحی مختصر و گام به گام برای پاسخ به این سوال است.

 • مرحله 1: ACT/SAT را بگذرانید

اگر می‌خواهید واجد شرایط پذیرش شوید باید نتایج SAT/ACT خود را ارسال کنید. هر دوی این‌ها جزو آزمون‌های بین‌المللی آمریکا هستند که موسسه کالج برد برگزار می‌کند. نمره این آزمون‌ها شرط پذیرش بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا به‌شمار می‌آید.

 • مرحله 2: آزمون GRE و GMAT را بگذرانید

این مرحله مختص دانشجویان خارجی علاقمند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است. به‌خصوص اگر متقاضی تحصیل در رشته MBA باشید، هیچ راهی به جز گذراندن این آزمون ندارید.

مراحل ورود به دانشگاه کلمبیا

 • مرحله 3: مدرک زبان بگیرید

ارائه مدرک زبان برای دانشجویان خارجی الزامی است. فرقی نمی‌کند کدام آزمون را انتخاب می‌کنید. این دانشگاه مدارک زبان TOEFL/IELTS/DET را قبول می‌کند.

 • مرحله 4: فرایند درخواست را کامل کنید

نحوه ارسال درخواست پذیرش از طریق وب سایت رسمی دانشگاه امکان‌پذیر است. همچنین در موقع تکمیل فرم درخواست بایستی همه مدارک خود را بارگذاری کنید.

 • مرحله 5: هزینه درخواست را بپردازید و منتظر نامه پذیرش باشید

پس از پرداخت هزینه درخواست، منتظر بمانید تا نامه پذیرش شما برسد. هزینه درخواست با توجه به مقطع، متفاوت است. شما می‌توانید از طریق وبسایت این هزینه را پرداخت کنید. جزئیات نحوه پرداخت را از کارشناسان باتجربه بپرسید.

 • مرحله 6: مصاحبه 

در صورت انتخاب شدن، مصاحبه‌ای با هیئت مدیره دانشگاه خواهید داشت.

 • مرحله 7: ترم خود را شروع کنید

پس از اتمام مصاحبه و کسب جایگاه در دوره مورد نظر، نوبت به پرداخت شهریه با توجه به مقررات دانشگاه و برنامه زمانی آن می‌رسد. دیگر وقت شروع ترم است. موفق باشید!

بیشتر بخوانید: دانشگاه اوهایو؛ خلق دنیایی که هم اکنون به آن احتیاج داریم

مدارک برای اخذ پذیرش در دانشگاه کلمبیا

برای تنظیم و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای مهاجرت و اپلای در این دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی باید شرایط لازم را داشته باشند این مجموعه مدارک می‌تواند به شما برای اخذ پذیرش کمک کند:

 • ارائه مدارک تحصیلی دوره دبیرستان (برای مقطع کارشناسی)
 • ارائه مدرک تحصیلی دوره کارشناسی (برای مقطع ارشد)
 • امتیازات ACT/SAT
 • نمرات GRE/GMAT
 • نتایج آزمون‌های مهارت انگلیسی مانند TOEFL/IELTS
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه علمی و شغلی 
 • ویزای تحصیلی آمریکا
 • کپی پاسپورت
 • عکس
 • تمکن مالی

شرایط پذیرش دانشگاه کلمبیا برای دانشجویان بین المللی

توجه داشته باشید که این دانشگاه فقط نمرات و عملکرد آزمون شما را در نظر نمی‌گیرد. بلکه به دنبال متقاضیانی با فکر خلاق و  تلاش‌های علمی برجسته است. همچنین به دنبال دانشجویانی با شخصیت اخلاقی قوی هستند که انگیزه کافی را برای ایجاد تغییر در جهان دارند. این دانشگاه در یک دانشجو به دنبال ویژگی‌های زیر است:

 • نمرات بالا در دبیرستان و دانشگاه
 • وضعیت خانوادگی و شبکه‌های اجتماعی قابل قبول
 • انجام فعالیت‌های داوطلبانه مطابق با خیر اجتماعی و علایق شخصی و علمی
 • ثبات روانی و اخلاقی 
 • توصیه نامه‌هایی که نشان دهنده کنجکاوی فکری و پیشرفت باشد.
 • مقالات جذاب بنویسید.

مهلت پذیرش در دانشگاه کلمبیای آمریکا (2023)

ددلاین‌ها و تاریخ ارسال درخواست پذیرش در این دانشگاه مطابق با جدول زیر است:

ددلاین‌های مهم دانشگاه کلمبیای آمریکا

تاریخ

آخرین مهلت برای درخواست‌های تصمیم‌ گیری زودهنگام

1 نوامبر

آخرین مهلت برای درخواست کمک مالی تصمیم زودهنگام

15 نوامبر

پذیرش و تصمیمات کمک مالی به صورت آنلاین برای نامزدهای تصمیم اولیه

اواسط دسامبر

آخرین مهلت برای درخواست‌های تصمیم‌ گیری منظم

1 ژانویه

مهلت درخواست تعویق ثبت‌نام

15 می

الزاماتی برای آزمون‌های موردنظر دانشگاه

معدل وزنی یا GPA که برای ورود به کلمبیا نیاز دارید بین 4.1-4.5 است. این معیار همان معدل تحصیلی در ایران است که برای تعیین سطح توانایی تحصیلی دانشجویان در سیستم آموزشی آمریکا به کار می‌رود. اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید مقاله GPA چیست را در سایت حامی مهاجر مطالعه کنید. نه تنها نمرات دبیرستان، بلکه تعداد زیادی از آزمون‌های استاندارد نیز برای ورود به این دانشگاه اهمیت دارد. ما امتیازات مورد نیاز برای آزمون‌های مختلف را در جدول زیر آورده‌ایم:

امتیاز

آزمون

4.1-4.5

GPA

33-35

ACT

1490-1580

SAT

310

GRE

717

GMAT

105

TOFEL

7.5

IELTS

135

DET (Duolingo English Test)

بورسیه دانشگاه کلمبیا

امکانات بورسیه‌ای این دانشگاه برای دانشجویان ورودی در مقطع کارشناسی بسیار متنوع و گسترده است. جدول زیر بخشی از بورسیه‌های این دانشگاه را نشان می‌دهد.

نام بورسیه

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

مزایا

Need-Based Financial Aid

*

 

 

فول فاند

Graduate Assistantships

 

*

*

فول فاند

Lemann Fellowship

 

*

 

پرداخت بخشی از شهریه

Abby O’Neill Fellowship

 

*

 

48000 دلار

GSAAP Admission Scholarship

 

*

 

پرداخت بخشی از شهریه

البته برخی از این بورسیه‌ها علاوه‌بر پرداخت شهریه، مزایای دیگری نیز دارند. به عنوان مثال بورسیه Graduate Assistantships 1238 دلار در هر ترم برای دستیاری دوره و بیش از 4 هزار دلار برای دستیاری تدریس و تقریبا 9 هزار دلار به دستیاران تحقیقاتی اختصاص می‌دهد.

رشته‌ های دانشگاه کلمبیا

دانشگاه کلمبیا دارای طیف گسترده‌ای از دوره‌های منحصر به فرد است. این دانشگاه رشته‌های متعددی از علوم انسانی گرفته تا مهندسی، علوم پزشکی و هنر را در بر می‌گیرد. تنوع دوره‌ها دانشجویان را با دیدگاهی جامع آشنا می‌کند و قادرشان می‌سازد تا به طور مؤثر در دنیای واقعی مشارکت کنند. مهمترین رشته‌های تحصیلی این دانشگاه به قرار زیر است:

مطالعات آمریکا

روزنامه‌نگاری

تاریخ شفاهی

مردم‌شناسی

مطالعات منطقه‌ای

فلسفه

تاریخ هنر

ریاضیات

علوم‌سیاسی

باستانشناسی

هنر مدرن

علوم‌اجتماعی

بیوتکنولوژی

مطالعات مدرن اروپایی

آمار

مطالعات کلاسیک

ادبیات تطبیقی

حقوق‌بشر

هواشناسی

زبان آلمانی

اقتصاد

دندانپزشکی

محیط‌زیست

تاریخ و ادبیات

مکانیک

برق

عمران

علوم کامپیوتر

حسابداری

انفورماتیک

مهندسی پزشکی

مهندسی صنایع

پزشکی

تئاتر

هنرهای تجسمی

موسیقی

تربیت بدنی

روانشناسی

شیمی

رقص

زیست‌شناسی

مطالعات زنان

بازاریابی

معماری

نجوم

نگاهی به جایگاه دانشگاه کلمبیا در رتبه‌بندی QS

این دانشگاه از سال 2021 بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود. هرچند که در سال 2024 این جایگاه یک پله نسبت به 2023 تنزل پیدا کرده و رتبه 23 را کسب کرده است.
بر اساس نظام رتبه‌بندی US News & World Report این مرکز آموزشی رتبه هفتم را در میان بهترین دانشگاه‌های جهانی دارد. شاخص‌هایی که برای هدف رتبه بندی در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از: امتیاز جهانی، شهرت پژوهشی جهانی، شهرت تحقیقات منطقه‌ای، انتشارات، کتاب‌ها، کنفرانس‌ها و غیره است.

برای تحصیل در دانشگاه کلمبیا چقدر باید هزینه کنیم؟

کل هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه از مقطعی به مقطع دیگر متفاوت است. با این حال، هزینه عمومی کالج برای هر دانشجوی خارجی با مدرک لیسانس 498 دلار و برای کارشناسی ارشد و دکترا 508 دلار در هر ترم است. 
شهریه تحصیل کارشناسی در این دانشگاه بیشتر از 60000 دلار در سال است. درحالیکه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بایستی تقریبا 70000 دلار در سال شهریه بپردازند. البته این مبلغ با توجه به نوع رشته و برنامه تحصیلی متغیر است و به طور میانگین و تقریبی بیان شده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه کلمبیا
سایر هزینه‌ های تحصیل در آمریکا که ممکن است هر دانشجوی خارجی بپردازد مربوط به محل اقامت، رفت و آمد به دانشگاه، خرید کتاب و اشتراک‌های مربوطه، هزینه‌های عمومی زندگی و فعالیت‌های فوق برنامه است. شهر نیویورک از نظر اقامت و حمل و نقل بسیار گران است. اجاره معمول برای یک سوئیت کوچک حدود 600 تا 800 دلار در ماه برآورد می‌شود. مشکلی بابت حمل‌ونقل نخواهید داشت. شما می‌توانید مانند اکثر نیویورکی‌ها از مترو استفاده کنید.

اقامت دانشجویی و امکانات خوابگاهی دانشگاه کلمبیای آمریکا

قبل از هرچیز بدانید که اولویت خوابگاه با دانشجویان جدیدالورود کارشناسی است. البته امکانات خوابگاهی برای دانشجویان خارجی متفاوت از دانشجویان بومی است. از سال 1924،  I-Houseبه‌عنوان زیرمجموعه این دانشگاه پذیرای دانشجویان خارجی بسیاری از سراسر دنیا بوده است. 
این موسسه علاوه‌بر ایجاد مسکن ایمن و راحت در نیویورک، مجموعه‌ای منحصربه‌فرد از برنامه‌ها و فرصت‌هایی را ارائه می‌دهد که ارتباط بین فرهنگی را تقویت می‌کند. ظرفیت آن تقریباً 700 نفر است که از 100 کشور جهان در این مکان ساکن شده‌اند. همچنین چندین کمک هزینه تحصیلی را برای ساکنان منتخب ارائه می‌دهد.

ورود به دانشگاه کلمبیای ایالات متحده آمریکا چقدر سخت است؟

ورود به این دانشگاه کاملاً رقابتی است. میزان پذیرش در سال جاری 5.2%  بود. چون در میان بهترین کالج ها و دانشگاه‌های کشور، در رتبه سوم قرار دارد. فقط پنج نفر از هر 100 متقاضی برای سال 2023 پذیرفته شدند که نرخ پذیرش بسیار پایینی است. جدول زیر نرخ پذیرش در مقطع کارشناسی را طی سالهای 2021 و 2022 نمایش می‌دهد.

 

2021

2022

تعداد درخواست

60551

60374

تعداد پذیرش

2355

2255

ثبت‌نام نهایی

1560

1463

درصد پذیرش

4 درصد

4 درصد

افتخارات دانشگاه کلمبیا

یکی از مهمترین دستاوردها و افتخارات این دانشگاه، تعداد بالای برندگان جایزه نوبل است. تاکنون بیش از 82 جایزه نوبل به فارغ‌التحصیلان، محققان و اساتید آن اختصاص یافته است. معروفترین آن میلتون فریدمن بود که موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد شد. همچنین جایزه پولیتزر که معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در آمریکا به‌شمار می‌آید نیز با نظارت این دانشگاه اعطا می‌شود. جالب است بدانید که انتشار دانشنامه ایرانیکا  نیز به‌ عهده این مرکز آموزشی است که یک مرجع معتبر در زمینه ایران شناسی محسوب می‎شود.

خلاصه کلام

تا اینجا با شرایط تحصیل، رشته‌ها و هزینه‌های این دانشگاه آشنا شدید. حالا دیگر می‌دانید که این مرکز آموزشی در کجای جهان دانشگاهی قرار دارد و چه راه‌هایی برای ورود به آن وجود دارد. همانطور که گفتیم، این دانشگاه بهترین‌ها را گزینش می‌کند. شما هم بهترین هستید ولی اگر می‌خواهید بی‌نقص قدم بردارید چاره‌ای جز کمک گرفتن از مشاوران مهاجرتی باتجربه ندارید. موسسه حامی مهاجر بهترین کارشناسان را دارد که متخصص در مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی برای دانشگاه‌‎های آمریکا هستند. به ما اعتماد کنید.

سوالات متداول درباره ورود به دانشگاه کلمبیا

چه کارهایی برای افزایش شانس پذیرش در دانشگاه کمبیا باید انجام دهیم؟

بله، اگر خودتان را در فعالیت های خارج از کلاس درس بکار گیرید، به خوبی روی برنامه شما منعکس خواهد شد.

دانشگاه کلمبیا بهتر است یا هاروارد؟

در کلمبیا برتری علمی بیشتری دارد. همچنین دنیایی از تجربیات را در شهر نیویورک ارائه می‌دهد.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0