20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

معرفی و تاریخچه‌ی دانشگاه آکسفورد

آکسفورد به عنوان قدیمی ترین دانشگاه دنیای انگلیسی زبان، دانشگاهی منحصر به‌فرد و تاریخی محسوب می‌شود. هرچقدر هم که به جستوجو بپردازید، نخواهید توانست تاریخ دقیق پایه گذاری این دانشگاه را بیابید، اما از حدود سال 1096 سابقه تدریس در این دانشگاه وجود داشته و سال 1167 زمانی که هنری دوم مانع حضور دانشجویان در دانشگاه پاریس شد، در پی ورود این دانشجویان به آکسفورد، این دانشگاه رشد پیدا کرد. بعد از ورود Emo of Friesland در سال 1190، آکسفورد اولین دانشجوی بین المللی خود را پذیرفت. در سال 1878 سالن‌های آموزشی برای خانم‌ها برگزار شد و بعد در سال 1920، خانم‌ها هم به عضویت کامل دانشگاه در آمدند. تا سال 1974 تنها پنج دانشکده وجود داشت که خانم‌ها را می‌پذیرفتند، اما اکنون همه‌ی دانشکده‌ها هم مردان و هم زنان را می‌پذیرند. نکته‌ی جالبی که درباره دانشگاه آکسفورد وجود دارد آن است که در موزه تاریخ علوم این دانشگاه می‌توانید تخته سیاهی که آلبرت انیشتین موقع تدریس از آن استفاده می‌کرده را بیابید، هنوز هم معادلات او روی این تخته موجود است. حدود 24000 دانشجو در دانشگاه آکسفورد مشغول به تحصیل هستند که 11747 نفر آنها دانشجوی دوره کارشناسی و 11687 نفر آنها دانشجوی دوره کارشناسی ارشد هستند. در تحقیق ملی دانشجویی که در سال 2016 صورت گرفت، در مقایسه با 81% میانگین دانشجویان کشور، 90% دانشجویان آکسفورد بیان کردند که از سطح کیفیت دروس‌ خود رضایت دارند.

دانشکده علوم انسانی

در این دانشکده آموزش و تحقیق با تاکید بیشتر بر مطالعات بین رشته‌ای ارائه می‌شود. کتابخانه‌های عالی مثل کتابخانه بادلیان (Bodleian) با 11 میلیون جلد کتاب و مجموعه نسخه‌های دست‌نویس گرانبها و موزه‌ هنر و باستانشناسی در آن وجود دارد. مدیر گروه این دانشکده کارن اوبراین (Karen O’Brien) است.

دانشکده ریاضی، فیزیک و علوم زیستی (MPLS)

این بخش شامل تمام دانشکده‌های علوم طبیعی و فیزیک در آکسفورد بوده و واحدهای بین رشته‌ای، دانشکده‌های دیگر و دامنه گسترده‌ای از عملیات فعالیت‌های دانشکده‌های دیگر از جمله امور مالی، پرسنل و آموزش مهارت های دانشجویی را حمایت کرده و به آنها مشاوره می‌دهد.

دانشکده علوم پزشکی

بیش از هفت قرن است که رشته‌ی علوم پزشکی در دانشگاه آکسفورد تدریس می‌شود. در طول این مدت، این دانشکده محققان و پزشکانی را آموزش داده است که فعالیت‌هایی انقلابی در جهان پزشکی ایجاد کردند. این دانشکده خانه‌ی آموزش‌ها و تحقیقات برجسته است.

دانشکده علوم اجتماعی

بخش علوم اجتماعی آکسفورد یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های دانشمندان علوم اجتماعی در جهان را دارد. در این دانشکده دپارتمان ها و مدارس متعهد به مبارزه با برخی از چالش‌های عمده در مقابل انسانیت، از جمله مدیریت منابع تجدید پذیر، مهاجرت، حکومت جهانی، عدالت، فقر و توسعه؛ گرد هم آورده شده‌اند.

ویژگی های دانشگاه آکسفورد

آکسفورد یکی از پایین‌ترین درصدهای‌ نمرات مردودی در انگلیس را دارد. طبق آمار منتشر شده در سال 2017 توسط آژانس آمار آموزش عالی، نسبت به 7.4% میانگین مردود شدگان کشوری، تنها 3.1 % از دانشجویان آکسفورد مردود شده‌اند. بیش از 91% دانشجویانی که آکسفورد را ترک می‌کنند، استخدام شده‌ و یا با مطالعه بیشتر شش ماه بعداز فارق‌التحصیلی استخدام شده‌اند.

سالانه بیش از 14.000 دانشجو برای آموزش پیوسته در دانشکده‌های آن نام نویسی می‌کنند. همین امر منجر شده که آکسفورد به یکی از بزرگ‌ترین ارائه دهندگان آموزش پیوسته در انگلیس تبدیل شود.

دانشگاه آکسفورد از دانشکده‌ها و مطبوعات آکسفورد تشکیل شده که بزرگ‌ترین کارفرمای آکسفورد شایر به حساب می‌آید. این دانشگاه از بیش از 30.000 شغل در کشور حمایت می‌کند و سالانه بیشتراز 2.3 میلیارد پوند به اقتصاد منطقه تزریق می‌کند.

نحوه پذیرش گرفتن و ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه آکسفورد

آکسفورد دانشگاهی با رقابت بالا است. در ورودی سال 2017، نزدیک به 20.000 نفر برای 3.200 ظرفیت کارشناسی درخواست دادند. این بدان معناست که آکسفورد به طور میانگین برای هر ظرفیت در دسترس بیش از 7 درخواست‌نامه دریافت می‌کند.

اکثر دانشجویان کارشناسی آکسفورد از مدارس دولتی می‌آیند. آخرین آمار و ارقام نشان می‌دهند که از بین ظرفیت‌های ارائه شده برای داوطلبان انگلیسی، بالای 58% دانشجویان ظرفیت‌های کارشناسی به مدارس دولتی می‌رفته‌اند. آکسفورد در طول دوره‌ی دو هفته‌ای مصاحبه در دسامبر، از حدود 10.000 متقاضی خود بیش از 24.000 مصاحبه به عمل ‌آورد.

این دانشگاه بعلاوه‌ی هزینه 10 میلیون پوند برای حمایت‌های مالی، سالانه بیش از 6 میلیون پوند هم برای فعالیت‌های سیار هزینه می‌کند. آکسفورد سالانه با گروه‌هایی از سنین ابتدایی به بالا بیش از 3000 فعالیت سیار برگزار می‌کند. این فعالیت‌ها شامل مدارس تابستانی، بازدیدهای مدرسه‌ای، طرح سایه دانش‌آموز، آموزش الکترونیکی، روزهای انگیزشی و رویدادهایی برای معلمان است.

برنامه‌ی پرچم‌دار برای دسترسی به آکسفورد، مدرسه تابستانی UNIQ است. از زمان بازگشایی این برنامه در سال 2010، حدود 5500 دانش‌اموز از مدارس دولتی در آن شرکت کرده‌اند. همچنین بیش از 1100 نفر از آنها هم برای این دانشگاه درخواست فرستاده‌اند.

نسبت به 20% کل داوطلبان دانشگاه آکسفورد، به 34.6% دانش‌آموزان UNIQ که برای آکسفورد درخواست داده بودند ظرفیت داده شد. (این آمار مربوط به شرکت کنندگان UNIQ تابستان 2017 می‌باشد.)

حمایت مالی برای دانشجویان مقطع کارشناسی

آکسفورد یکی از سخاوتمندانه ترین حمایت‌های مالی بدون قید و شرط را برای دانشجویان انگلیس و اروپا با درآمد خانوادگی اندک دارد. دانشجویانی با کمترین درامد خانوادگی، سالانه حداقل 3.700 پوند دریافت می‌کنند. این دانشگاه اخیرا 9 میلیون پوند برای حمایت از دانشجویان مقطع کارشناسی هزینه کرده است.

نحوه گرفتن پذیرش و حمایت مالی برای مقطع کارشناسی ارشد

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی، تقریباً 49% کل دانشجویان آکسفورد را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه بیش از 350 مدرک تحصیلی مختلف برای تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. آکسفورد بالای 26.500 درخواست نامه از حدود 5500 نقطه جهان برای ورودی تحصیلات تکمیلی سال 18-2017 دریافت کرد. 63% از کل دانشجویان فارق التحصیل شده‌ی فعلی آکسفورد از خارج از انگلیس هستند. بیش از 1100 کمک هزینه کامل برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری سال 18-2017 در دسترس است.

دوره دکتری

در دانشگاه‌هایی مثل اکسفورد و کمبریج مدت زمان معمول برای دوره دکتری، سه سال است؛ اما ممکن است چهار سال هم به طول بیانجامد. معادل PhD در دانشگاه آکسفورد DPhil است که هر دوی آنها اختصاراتی برای دکترای فلسفه Doctor of Philosophy هستند. برای گرفتن پذیرش در این مقطع باید مراحلی را طی کنید. فهرست کامل رشته‌ها در وبسایت دانشگاه آکسفورد را مرور کنید، لازم است که اشتیاق فراوانی نسبت به حوزه‌ی تحصیلی خود داشته باشید، در دوران متوسطه نمرات بالایی کسب کرده باشید، برای خود اصول اخلاقی محکمی ایجاد کنید، دانشکده‌ای که قصد ورود به آن را دارید انتخاب کنید، شرایط ورود به رشته تحصیلی مورد نظرتان را یافته و هرچه سریع‌تر نسبت به پر کردن درخواست نامه‌ی آنلاین اقدام کنید.

آکسفود، دانشگاهی بین المللی

41% از کارمندان این دانشگاه شهروندان کشورهای خارجی بوده و از حدود 100 کشور مختلف می‌آیند. دانشجویان بین المللی، بیش از 43% کل دانشجویان را تشکیل می‌دهند که 20% آنها دانشجوی مقطع کارشناسی و 64% آنها دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هستند. دانشجویان از 150 کشور و سرزمین مختلف به آکسفورد می‌آیند. بیشترین تعداد مربوط به دانشجویان بین المللی از ایالات متحده آمریکا، چین، آلمان، ایتالیا، کانادا، هند، فرانسه، استرالیا، سنگاپور و ایرلند است.

مطبوعات دانشگاه آکسفورد (OUP)، بزرگ‌ترن مطبوعات دانشگاهی جهان بوده و در 50 کشور شعبه دارد. این مطبوعات مطالب خود را حدوداً به 100 زبان مختلف منتشر می‌کند. سالانه بیش از 33 میلیون دانشجو برای یادگیری زبان انگلیسی از منابع آموزش زبان OUP استفاده می‌کنند.

جوایز و رتبه دانشگاه آکسفورد

استادان دانشگاه آکسفورد شامل 80 همکار از اعضای انجمن سلطنتی و بیش از 170 همکار از دانشگاه انگلیس هستند. در سال 2018، شش نفر از پروفسورهای آکسفورد برای عضویت در انجمن سلطنتی برگزیده شدند. همچنین در همان سال دو نفر از پروفسورهای آکسفورد برای عضویت در انجمن علوم اجتماعی و هفت پروفسور برای عضویت در انجمن علوم پزشکی انتخاب شدند. در سال 2017 هم هشت پروفسور آکسفورد برای عضویت در انجمن انگلیس، چهار پروفسور برای عضویت در انجمن سلطنتی مهندسی برگزیده شدند.

آکسفورد برای آموزش عالی، 10 جایزه سالانه کوئین برنده شده است، که این تعداد از تمام دانشگاه‌های دیگر بیشتر است. تازه ترین جایزه در سال 2015 به موسسه مهندسی پزشکی اهدا شد. در سال های 2017 و 2018، آکسفورد در رتبه بندی دانشگاه تایمز (THE) رتبه‌ی اول جهان را کسب کرد. در همین رتبه بندی مربوط به سال 2018، دانشگاه آکسفورد برای هفتمین سال متوالی در حوزه‌های بالینی، پیش بالینی و سلامتی رتبه اول را کسب کرد. همچنین در زمینه علوم اجتماعی رتبه اول جهانی را به خود اختصاص داد. آکسفورد در زمینه علوم کامپیوتری رتبه سوم جهانی و رتبه اول انگلیس را از آن خود کرد. برای مهندسی، تکنولوژی، آموزش، تجارت و اقتصاد رتبه سوم جهان و رتبه دوم در انگلیس را بدست آورد. در رشته‌های هنر و علوم انسانی هم رتبه چهارم جهان و اول انگلیس و در رشته حقوق رتبه ششم جهانی و دوم انگلیس را کسب کرد. در رتبه بندی جهانی QS سال 2017، آکسفورد رتبه ششم داشت. در رده بندی ساندی تایمز (Sunday Times)، گاردین وComplete University Guide مربوط به سال 2017، آکسفورد رتبه دوم انگلیس را بدست آورد.

ترجمه از خانم سیندخت سرلک

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0