اسپانیا یک کشور محبوب برای دانشجویانی است که از برنامه اراسموس پیروی می‌کنند (اراسموس برنامه بورس آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست که با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است). همچنین برای افرادی که قصد دریافت مدرک دانشگاهی را دارند؛ این کشور خدمات اکادمیک فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهد. کشور اسپانیا به عنوان یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین المللی یاد شده است. بنابراین از انتخاب این کشور هیچگاه پشیمان نخواهید شد. حال اگر شما تصمیم به تحصیل در اسپانیا را دارید و ساکن یکی از کشور‌های اتحادیه اروپا یا ناحیه اقتصادی اروپا هستید نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارید. در غیر این صورت در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا پروسه اخذ ویزای تحصیلی در اسپانیا را بررسی نماییم.

انتخاب دانشگاه جهت اپلای کردن

قبل از پروسه درخواست دادن ویزا شما باید توسط دانشگاهی در اسپانیا پذیرفته شوید، سپس نامه پذیرشی مبنی بر درخواست ویزا از دانشگاه دریافت خواهید کرد.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

 • دانشگاه پمپئو فابرا
 • دانشگاه اتونوموس مادرید
 • دانشگاه والنسیا
 • دانشگاه de Jaén
 • دانشگاه سالامانسا

نوع ویزای تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

شما باید نوع خاصی از ویزای دانشجویی را با توجه به درس و رشته تحصیلی خود درخواست نمایید.

 • ویزای 180 روزه - اگر قصد دارید به مدت 3 الی 6 ماه در اسپانیا به تحصیل بپردازید
 • ویزای دانشجویی (  - ( type Dاگر قصد دارید بیشتر از 6 ماه در اسپانیا به تحصیل بپردازید

ویزای دانشجویی به شما این اجازه را می‌دهد تا کارت اقامت را تحت عنوان دانشجوی خارجی بدست آورید ( (TIE. TIE به شما تا مادامی که مشغول به تحصیل در اسپانیا باشید ویزای اقامت موقت می‌دهد. TIE نهایتا تا یک سال تحصیلی اعتبار دارد و این قابلیت را دارد که به طور سالیانه تمدید شود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر شما تحت عنوان ویزای کوتاه مدت در اسپانیا اقامت دارید قادر نخواهید بود ویزای دانشجویی را درخواست نمایید، زیرا این ویزا تنها زمانی که در وطن خود هستید قابل دریافت است. همچنین شما به محض ورود به اسپانیا دیگر نمی‌توانید نوع ویزای خود را تغییر دهید. تنها ویزای معتبر توسط سفارتخانه یا کنسولگری اسپانیا، در کشور مبدا و قبل از ورود به اسپانیا قابل دریافت است.

در کجا و در چه زمانی برای ویزای تحصیلی در اسپانیا اقدام نماییم؟

پس از پذیرش در دانشگاه، با کنسولگری یا سفارتخانه این کشور در منطقه خود ارتباط برقرار کنید و فهرست اسناد و مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را بررسی نمایید. مدارک مورد تقاضا سفارتخانه یا کنسولگری عمدتا به کشوری که در آن ساکن هستید بستگی دارد. بعضی از کنسولگری‌ها تقاضا تنطیم قرار ملاقات می‌کنند در حالی که ممکن است یک کنسولگری در کشور دیگر تنها مدارک را تحویل بگیرد. پیشنهاد می‌شود 7 الی 10 هفته قبل تر از آغاز مقطع تحصیلی قرار ملاقاتی را با کنسولگری تنطیم نمایید و مدارک مورد تقاضا را تحویل دهید؛ چرا که ممکن است پروسه درخواست ویزای شما مدت طولانی را طی کند.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

طبق مقررات اسپانیا مبتنی بر درخواست ادامه تحصیل در موسسات، هیچ اجباری برای اثبات مهارت در زبان اسپانیایی برای دانشجویان بین المللی که از یک دانشگاه در این کشور پذیرش شده‌اند وجود ندارد. با این حال، اغلب دانشگاه‌ها کلاس‌های زبان اسپانیایی را ارائه می‌کنند تا دانشجویان درک بسیار خوبی از زبان اسپانیایی پیدا کنند. اصلی ترین آزمون مورد قبول زبان اسپانیایی در دانشگاه و موسسات آموزشی  DELE است .(Diploma de Español Como Lengua Extranjera) همچنین اگر شما تصمیم گرفته‌اید یک مقطع آموزش انگلیسی را در اسپانیا سپری کنید و خود اهل کشور انگلیسی زبان نیستید باید مهارت خود را در این زبان از طریق آزمون ایلتس یا کمبریج ادونس که مورد پذیرش دانشگاه‌های اسپانیا هستند اثبات نمایید.      

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در اسپانیا

 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت – که باید در تمام مدت حضورشما  در اسپانیا اعتبار داشته باشد
 • دو قطعه عکس 2*2 که اخیرا گرفته شده باشد
 • نامه پذیرش از طرف یک دانشگاه در اسپانیا
 • اطلاعات مربوط به رشته تحصیلی (شرح دادن جزئیات مربوط به رشته تحصیلی در دانشگاه مانند، ساعات مورد نیاز برای مطالعه)
 • بیمه سلامت – حداقل مبلغ تحت پوشش 30000 یورو در تمامی مدت تحصیل است
 • اثبات برخورد دار بودن از تمکن مالی در حین اقامت در اسپانیا ( حداقل 900 یورو در ماه)
 • تاییدیه پزشکی
 • هزینه درخواست ویزا (60 یورو)
 • استعلام عدم سوء سابقه (که در 5 سال اخیر توسط مقامات مربوطه ثبت شده باشد)

درخواست مجوز کار دانشجویی در اسپانیا

به عنوان یک دانشجو بین المللی شما مجاز هستید تحت شرایط زیر مشغول به کار شوید:

 • ساعات کاری شما نباید بیشتر از ساعات تحصیلی باشد
 • تنها در سه ماه تعطیلات میان ترمی  قادر خواهید بود که به کارهای تمام وقت مشغول شوید
 • هر گزینه‌ای که برای کار کردن مد نظرتان است، قبل از آن باید به دریافت مجوز کار اقدام نمایید. مجوز صادر شده نباید بیشتر از مدت زمان تحصیل شما اعتبار داشته باشد. در رابطه با کارآموزی چه در موسسه دولتی چه خصوصی، تا زمانی که به رشته تحصیلی شما مربوط باشد و بخشی از توافق نامه بین شما و دانشگاه باشد نیازی به اخذ مجوز کار ندارید.

شرایط  درخواست برای مجوز ویزای تحصیلی در اسپانیا

صرف نظر از ملیت  اگر شما قصد اقامت در اسپانیا را برای بیش از 3 ماه  دارید، الزامی است که در ظرف یک ماه از ورود شما به اسپانیا در مقامات محلی نام نویسی کنید، تا یک گواهی اقامت با یک کد NIE (سند شناسایی که شامل مشخصات شخصی شما می‌شود) را دریافت کنید. برای طی کردن این مراحل به اداره پلیس اسپانیا رجوع کنید. هر مجوز اقامت 5 سال اعتبار خواهد داشت و قابلیت تمدید نیز دارد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1