20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان برای بسیاری از افراد قابل توجه و با اهمیت است، چرا که دانشگاه‌های کشور انگلستان در زمره با کیفیت‌ترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و با مهاجرت به انگلستان و تحصیل در یکی از دانشگاه‌هایِ انگلستان فرد می‌تواند به بهترین‌ها دست پیدا کند. ویزای Tier 4 انگلستان (ویزای تحصیلی) و هزینه تحصیل در انگلستان در مقاله‌‌های جداگانه‌ای توضیح داده شده اند.

تحصیل در انگلستان (ابتدایی)

آموزش اجباری تحصیل در مقطع دبستان انگلستان (Primary Education) در سن 5 سالگی شروع می‌شود. پس از آن ممکن است دانش آموزان تا 11 سالگی در مدرسه ابتدایی حضور داشته باشند. اما برخی از مقامات محلی مدارس ابتدایی را برای دانش آموزان 5 تا 8 ساله و 9 یا 10 ساله، مدارس متوسط با دامنه‌های سنی بین 8 تا 14 سال ایجاد کرده‌اند. در انگلستان و برخی از کشورهای دیگر اصطلاح اولیه به جای ابتدایی به کار می‌رود. دوره‌هایِ تحصیلی آموزش ابتدائی در کشور انگلستان از سپتامبر شروع شده و تا پایان ماه ژوئن ادامه دارد.

تحصیل در انگلستان (دبیرستان)

تحصیل در انگلستان در مقطَع آموزش متوسطه (Secondary Education) نیز شامل دو مرحله می‌باشد . سن 11 تا 14 سالگی و سنین 14 تا 16 سال . دانش آموزان در سن 11 سالگی وارد دبیرستان می شوند و مهمترین مَقطع تحصیلی برای آنان سنین 14 تا 16 سالگی است. که بعد از سن 16 سالگی تحصیل در کشور انگلستان اختیاری می‌گردد. فرد با این مدرک تحصیلی می‌تواند وارد بازار کار شود و یا تحصیلات خود را در مقاطع بعد ادامه دهد.

چارچوب تدریس دروس

چارچوب اصلی تدریس در این دوره دروس ریاضیات، انگلیسی و علوم ( زیست، شیمی، فیزیک و غیره) می‌باشد. در ولز زبان ولزی نیز به این چارچوب آموزشی افزوده میشود. در ضمن دروس پایه دیگری چون تاریخ، جغرافیا، هنر، موسیقی، ورزش، مطالعات تجاری و فناوری اطلاعات بسته به رشته تحصیلی که فرد برای تحصیل دانشگاه خود برمی‌گزیند نیز تدریس می‌گردد. در واقع دانش آموزان حدود ده تا یازده درس را بایستی در برنامه تحصیلی خود داشته باشند. در پایان این دوره ارزشیابی از فرد انجام شده و وی موفق به اخذ مدرک GCSE میگردد که طول مدت این دوره 2 سال است، لازم به ذکر است که این مدرک تحصیلی در اسکاتلند با نام Sce خوانده میشود. نمره دورۀ GCSE به صورت ۸۰ درصد نمرات امتحانات نهایی که به صورت سراسری در انگلستان برگزار می‌شود و ۲۰ درصد فعالیت‌های کلاسی دانش آموز محاسبه می‌گردد.

 

دوره‌هایِ پیش دانشگاهی

دورۀ A-Levels

این دوره مناسب برای سن ۱۵ سال به بالا و کسانی که خواستارتحصیل دردوره ‌های دارای اعتبار بین‌المللی و ورود به بهترین دانشگاه‌ها هستند می باشد. در این دورِه دانشجویان سه یا چهار درس را می‌خوانند و هرچه نمرۀ A-level کسب شده بالاتر باشد، شانس ورود دانشجو به دانشگاه رده بالا بهتر خواهد بود. ورود به اين‌ دوره‌ با شركت‌ در امتحانات‌ مربوط به سال دهم و اخذ گواهينامه ‌ (G.C.S.E) و پایان سال دهم (دوم دبیرستان در نظام آموزشی سابق ایران) امکان پذیر می‌باشد. كساني‌ كه‌ مايل‌ به‌ ادامه‌ تحصيل‌ در دورِه‌های دانشگاهی هستند، بايد پس‌ از گرفتن‌ گواهينامه‌ G.C.S.E ، دوره‌ A-Level را که دو سال به طول می‌انجامد، با موفقيت‌ بگذرانند. نمرات دروس دوره A-level به صورت  A.B.C.D.E درجه بندی شده است و کسانی که حداقل در دو درس نمره‌های A.B.C را کسب نمایند مستقیمأ وارد دانشگاه می‌شوند (رتبه دانشگاه ارتباط مستقیم با این نمرات خواهد داشت) و افرادی که نمره آنان E.D باشد نمی توانند وارد دورۀ لیسانس شوند و وارد دورِه های پایین‌تر H.N.D یا مراکزی با کیفیت پایین می‌شوند.

دوره فاندیشن Foundation

فاندیشن یک دورِه تمام وقت برای دانشجویان خارجی كه دورِۀ دبیرستان را پشت سر گذاشته‌اند و در دوره دیپلم نمره‌های خوبی گرفته‌اند برنامه ریزی شده است. فاندیشن جهت افرادی كه تمایل برای ورود مستقيم به دانشگاه های انگلستان را دارند و بدلیل تفاوت‌های سیستم آموزشی انگلستان و ایران واجد شرايط نيستند نیز توصیه میشود. دانشجو جهت ورود به اين دوره IFP بایستی بتواند مداركی دال بر نشان دادن وضعیت هوشی خوب و استاندارد و درجه زيادی از انگیزه و سطح مناسبی از زبان انگلیسی از خود نشان دهد. برای ورود به فاندیشن حداقل سطح زبان intermediate مورد نیاز می‌باشد که حدود IELTS 4.5 می باشد و یک دوره ۹ تا ۱۲ماهه می باشد که شامل سه یا چهار ترم تحصیلی ۳ ماهه است که دو بار در سال شروع می شود که بار اول از سپتامبرو بار دوم از ژانویه می باشد.

تحصیل در انگلستان (کارشناسی)

برای ورود به‌ دانشگاه‌های انگلستان‌ در مقطع لیسانس (دوره Bachelor)، گذراندن‌ موفقیت‌ آمیز امتحانات‌ دورهA-Level  حداقل‌ در سه درس‌ و یا گذراندن دوره Foundation و در خیلی رشته‌ها داشتن مدرک پیش دانشگاهی از ایران الزامی است . طول دوره سه‌ سال‌ تحصیل‌ یا چهار سال‌ تحصیل‌ توأم با کار(Sandwich Course)  است. البته‌ داوطلبین‌ بدون‌ دارا بودن‌ نمره‌A-Level می‌توانند در برخی از دانشگاه‌ها دوره‌ Bachelor را به‌ شرط‌ پشت‌ سر نهادن‌ يك‌ سال‌ ابتدایی(Foundation Year)  آغاز كنند كه‌ در مجموع‌ این‌ دوره‌ چهار سال‌ تحصیلی است. معمولاً نمره زبان مورد نیاز جهت ورود به دوره لیسانس آیلتس آکادمیک با نمره ۶ می‌باشد. شخص دانشجو مجوز به همراه بردن خانواده خویش را در این مقطع تحصیلی نخواهد داشت . دانشجو در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت، حدوداً 10 ساعت در هفته را دارد.

 

 

تحصیل در انگلستان (کارشناسی ارشد)

دوره MSc

یکی از دوره‌هایی که دانشجویان فارغ التحصیل لیسانس می‌توانند برای خواندن دوره کارشناسی ارشد انتخاب نمایند، دوره MSc یا MA می‌باشد. معمولاً برای دانشجویانی که می‌خواهند سریعتر فوق لیسانس بگیرند و جذب کار شوند و یا دانشجویان خارجی که نظام آموزشی آنها به صورت حضور در کلاس است، این دوره انتخاب مناسب‌تری برای خواندن دوره فوق لیسانس می‌باشد. دوره MA یا MSc یک دوره ۱۲ ماهه است که به صورت حضور در کلاس و انجام پروژه پایانی برگزار می‌شود. به این منظور ابتدای دوره با حضور در کلاس و شرکت در امتحانات انجام شده و پس از آن دانشجویان می‌توانند زیرنظر استاد راهنما در یکی از موضوع‌های مرتبط با رشته خود به تحقیقات بپردازند. معمولاً ۶ ماه از ۱۲ ماه به صورت درس و امتحان و ۶ ماه برای پروژه می‌باشد. دانشجویان فارغ التحصیل دوره لیسانس ایران برای گذراندن دوره فوق لیسانس می توانند وارد دوره MSc یا MA انگلستان شوند. برای ورود به این دوره ها داشتن IELTS 6.5 به بالا الزامی است، البته دانشگاه‌ها برای افرادی که نمره پایین‌تر را کسب نموده‌اند نیز برنامه ریزی‌هایی خواهد داشت (امتحانات دیگر از قبیل تافل قابل قبول نمی‌باشد).

حال اگر شما موفق به اخذ آیلتس مورد نظر نشده باشید می‌توانید از دوره‌های شش ماهه Pre-Master در این کشور که با آیلتس 5.5 برگزار می‌شود بهره‌مند شوید. فرد دانشجو در این دوره یکساله، اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارد و بواسطۀ ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد شما می‌توانید خانواده خویش را به عنوان همراه با خود ببرید. ناگفته نماند که همراه شما نیز اجازه کار تمام وقت را در کنار شما در این کشور خواهد داشت.

دورۀ پژوهشی

دورۀ دیگر، دوره فوق لیسانس پژوهشی است. اما معمولاً دانشجویانی این دوره را انتخاب می‌نمایند که خواستار خواندن دکترای پیوسته باشند. در این دوره هیچگونه کلاسی برگزار نمی‌شود و طول دوره ۲ سال بوده و به دانشجویانی که این دوره را می‌گذرانند مدرک Mphil (فوق لیسانس پژوهشی) داده می‌شود. وزارت علوم ایران این دوره را معادل فوقِ لیسانس ارزشیابی می‌کند.

تحصیل در انگلستان (دکترا)

تحصیل در انگلستان در مقطع دکترا نیز در مقایسه با سایر کشورها بجای 4 تا 5 سال، در کشور انگلستان بیشتر از 3 سال نخواهد بود. چنانچه شما فارغ التحصیل دانشگاه‌های کشور انگلستان یا خارج از این کشور باشید، می‌توانید جهت اخذ پذیرش جهت مقطع دکترای کشور انگلستان اقدام نمایید. معمولا ارائه مدرک آیلتس با نمره ۷ نیز الزامی است. افرادی که پروپوزال یا استاد راهنمای خویش را هنوز مشخص نکرده اند می‌توانند در بدو ورود از دوره های Pre-PhD استفاده نمایند و پس از گذراندن دوره هایِ شش ماهه و قوی کردن دانش مقاله نویسی خویش مقطع دکترا را به نحو احسن پشت سر گذارند. در ضمن دانشجویان در 90 درصد مواقع با تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان بواسطه آشنائی با اساتید، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی مختلف برای مقطعِ دکترا بهره مند شوند.

دانشگاه‌های معتبر انگلستان

انگلستان دارای تعدادی زیادی دانشگاه می باشد که از این تعداد ۱۲۶ دانشگاه انگلستان مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در سال ۲۰۱۸ می باشد. در زیر 10 دانشگاه معتبر انگلستان معرفی شده‌اند.

  • دانشگاه کمبریج University of Cambridge
  • دانشگاه آکسفورد  University of Oxford
  • کالج دانشگاهی لندن University College London (UCL)
  • کالج ایمپریال لندن   Imperial College London
  • کینگز کالج لندن  King's College London
  • دانشگاه ادینبورو  The University of Edinburgh
  • دانشگاه منچستر  The University of Manchester
  • مدرسهٔ اقتصاد و علوم سیاسی لندن London School of Economics and Political Science (LSE)
  • دانشگاه بریستول   University of Bristol
  • دانشگاه وارویک  The University of Warwick

 

مزایای تحصیل در انگلستان

معمولاً امتحان ورودی کنکور ندارد

نسبت به سایر کشورها، دورۀ تحصیل آن کوتاه‌تر است

پس از 6 ماه حضور در انگلستان، بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی رایگان است

از ده دانشگاه برتر دنیا چهار دانشگاه آن در انگلستان قرار دارند

 پس از فارغ‌التحصیلی، مدرک تحصیلی شما از انگلستان، پایه‌ای محکم برای ساختن آینده کاری ‌تان در ایران، انگستان و یا هر نقطه دیگری در جهان خواهد بود

فاصله کم، زمان و هزینه تردد شما و خانواده شما به ایران و از ایران را کاهش می دهد

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0