20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

انواع خوابگاه های دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

خوابگاه دانشجویی در کانادا

نگرانی اصلی دانشجویان بین‌المللی هنگام یافتن دانشگاه مناسب و اقدام به مهاجرت تحصیلی، در مورد یافتن محل اقامت مناسب است. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد انواع محل سکونت دانشجویان در کانادا و هزینه آنها، آورده شده است.
در واقع در کانادا دو نوع اقامتگاه اصلی برای دانشجویان وجود دارد که مکان آنها در دانشگاه و خارج از دانشگاه است. هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا چه داخل و چه خارج از محیط دانشگاه، حدودا بین 6000 تا 16000 دلار کانادا در سال و تقریبا بین 700 تا 2200 دلار کانادا در ماه است.
دانشجویانی که برای دانشگاه‌ها درخواست می‌دهند، می‌توانند مسکن در محوطه دانشگاه را انتخاب کنند؛ اما برای کالج‌ها احتمال کمتری وجود دارد که داخل پردیس (محوطه دانشگاه) مسکن پیدا کنند. در این صورت می‌توانند یکی از گزینه‌های خوابگاه در خارج از دانشگاه مانند آپارتمان‌های اجاره ای، اقامت در خانه و ... را انتخاب کنند. در ادامه به توضیح کامل‌تر این موضوع می‌پردازیم. 

انواع محل سکونت در کانادا برای دانشجویان بین المللی

بسته به بودجه شما، انتظاراتتان از محیط سکونت و شرایط دیگر، دانشگاه‌های کانادا می‌توانند انواع گزینه‌های اقامت در داخل یا خارج از دانشگاه را به شما معرفی کنند. 

خوابگاه های دانشجویی در کانادا

اگر دانشجوی بین‌المللی باشید، اولین مکان برای شروع جستجوی محل اسکان، دفتر دانشجویان یا وب سایت دانشجویان بین‌المللی کالج یا دانشگاهی است که قصد دارید در آن شرکت کنید. اسکان استاندارد برای دانشجویان بین‌المللی در بین یکی از گزینه‌های زیر قرار می‌گیرد.
همانطور که گفتیم دو نوع خوابگاه در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که عبارتند از: خوابگاه در دانشگاه یا به اصلاح «On-Campus Housing» و خارج از دانشگاه یا اصطلاحا « Off-Campus Accommodation»

هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

هزینه خوابگاه در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بر اساس نوع ترجیح دانشجویان است، یعنی مسکن در دانشگاه و خارج از دانشگاه.

هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا

هزینه خوابگاه در محوطه دانشگاه حدودا بین 6000 تا 16000 دلار کانادا در سال است که شامل هزینه‌های غذا برای 8 ماه می‌شود و در خارج از دانشگاه حدودا بین 700 تا 2200 دلار کانادا در ماه است. هزینه ممکن است بسته به دانشگاه/کالج، مکان و امکاناتی که انتخاب می‌کنید متفاوت باشد.

خوابگاه های دانشجویی کانادا در محوطه دانشگاه

دانشگاه‌های کانادا خدمات اقامتی متنوعی را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند. اکثر دانشگاه‌های مورد تقاضا کانادا، خوابگاه در محوطه دانشگاه دارند. این نوع خوابگاه‌ها فرصتی را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا مسکن‌های متعلق به دانشگاه را اجاره کنند و از محل اقامت راحت و در دسترس اطمینان حاصل کنند.
این خوابگاه‌ها شامل خانه‌های شهری، سالن‌های مسکونی یا آپارتمان‌ها هستند. در جدول زیر، گزینه های اقامت در محوطه دانشگاه‌های معروف کانادا را بررسی می‌کنیم.

نام دانشگاه

نوع خوابگاه

هزینه ماهانه

دانشگاه مک گیل

آپارتمان/ اتاق خواب

حدودا بین 900 تا 1000 دلار

دانشگاه تورنتو

اتاق یک نفره/ اتاق دو نفره

حدودا بین 14000 تا 16000 دلار

دانشگاه آلبرتا

اتاق یک نفره/ اتاق دو نفره

حدودا بین 5000 تا 9000 دلار

دانشگاه وسترن

اتاق یک نفره/ اتاق دو نفره

حدودا 9000 دلار

دانشگاه سنکا

سالن با یک اتاق خواب برای مقطع کارشناسی/ سالن با دو اتاق خواب

حدودا بین 1000 تا 3000 دلار

دانشگاه اتاوا

آپارتمان/ سالن/ اتاق یک نفره/ اتاق دو نفره

حدودا بین 8000 تا 23000 دلار

دانشگاه مک مستر

اتاق یک نفره/ اتاق دو نفره/ آپارتمان

حدودا بین 6000 تا 11000 دلار

دانشگاه کوئینز

اتاق یک نفره/ سالن چهارخوابه/ اتاق دو نفره

حدودا بین 9000 تا 17000 دلار

کالج جورج براون

اتاق خواب اختصاصی

بین 900 تا 10000 دلار

خوابگاه یا کاندومینیوم

خوابگاه‌ها یا کاندومینیوم‌ها بهترین انتخاب برای دانشجویان بین‌المللی خواهد بود که مایل به انتخاب گزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی کانادا هستند. خوابگاه‌ها اقامتگاه‌هایی هستند که در داخل یا نزدیک محوطه دانشگاه قرار دارند و دارای اتاق‌هایی هستند که چندین دانشجو می‌توانند در آن زندگی کنند.

خوابگاه های در محوطه دانشگاه کانادا

 کاندومینیوم‌ها آپارتمان‌های مستقلی هستند که عموماً کوچکتر از خوابگاه‌ها هستند و سه تا پنج دانشجو می‌توانند با هم باشند. هزینه این نوع اقامت حدودا 625 دلار در ماه است. 
خوابگاه‌ها شامل اتاق‌های یک نفره یا مشترک با فضاهای مشترک مانند اتاق نشیمن و غذاخوری، امکانات اینترنت، مبلمان اولیه و وعده‌های غذایی است.
کاندومینیوم‌ها اتاق‌های تک ظرفیتی هستند که ممکن است تا 6 اتاق خواب داشته باشند. در این مورد، فضای جداگانه‌ای برای آشپزخانه و قسمت نشیمن وجود دارد. هر دوی این اقامتگاه‌ها به طور جداگانه شامل یک کافه تریا یا فودکورت هستند.
دانشجویانی که قصد دارند 1 یا 2 ترم را بگذرانند، می‌توانند به جای خوابگاه خارج از دانشگاه، این گزینه‌های اقامتی را انتخاب کنند. این نوع اقامت مزایای زیادی دارد؛ برای مثال از آنجایی که در نزدیکی محوطه دانشگاه قرار دارد، می‌توانید از سایر امکانات دانشگاه مانند کتابخانه نیز استفاده کنید.
در صورت تمایل به اقامت در خوابگاه پس از دریافت نامه پذیرش به واحد اسکان دانشجویی دانشگاه مراجعه نمایید. همچنین، به یاد داشته باشید که برنامه‌های مسکن و برنامه‌های غذایی در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

خانه های دانشجویی شهری برای دانشجویان بین المللی در کانادا 

خانه‌های شهری نوعی از محل اقامت ارائه شده توسط دانشگاه‌های کانادایی هستند که دارای خانه‌های سه یا پنج خوابه هستند و در محوطه دانشگاه یا در نزدیکی آن قرار دارند. 

این مسکن شامل اتاق‌های یک نفره یا مشترک، مبلمان اولیه، تجهیزات آشپزخانه، فضای مشترک مشترک و WI-FI است. این نوع خوابگاه معمولا به دانشجویان سال سوم یا چهارم کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. هزینه این نوع اسکان دانشجویی حدودا 800 دلار در ماه است.

خوابگاه های کانادا خارج از محیط دانشگاه

در دسترس بودن و هزینه گزینه‌های مسکن خارج از دانشگاه بسته به مکان متفاوت است. صرف‌‌نظر از مکان، هر دو گزینه مسکن کوتاه مدت و بلندمدت خارج از دانشگاه معمولا در دسترس هستند. در حالی که اکثر دانشگاه‌ها به دانشجویان سال اول توصیه می‌کنند در محوطه دانشگاه بمانند، ممکن است برخی از آنها بخواهند که محل اقامت خارج از دانشگاه پیدا کنند. 

خوابگاه های خارج از محوطه دانشگاه در کانادا

انتخاب محل اقامت خارج از دانشگاه می‌تواند یک انتخاب عالی باشد، زیرا فرصت‌های مختلفی را ارائه می‌دهد؛ به طور مثال می‌توانید با افراد جدید ملاقات کنید، دوستان جدید پیدا کنید و مکان‌های جدیدی در کانادا را تجربه کنید.
علاوه‌بر سال اول، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است همچنان محل اقامت خود را در محوطه دانشگاه ارائه دهند؛ اما در سال دوم، دانشجویان اغلب یک خانه یا آپارتمان خارج از دانشگاه را با دانشجویان دیگر به اشتراک می‌گذارند تا هزینه‌های کمتری داشته باشند.

آپارتمان های اجاره ای برای دانشجویان در کانادا 

آپارتمان‌های اجاره‌ای اقامتگاه‌های خصوصی مبله هستند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تنها یا با دوستان خود بمانند. اگر می‌خواهید کانادا را کاوش کنید و از محوطه دانشگاه دور بمانید، می‌توانید خانه‌های آپارتمانی را انتخاب کنید.

هزینه اجاره این نوع خانه دانشجویی حدودا 1000 دلار در ماه است. البته این مبلغ بسته به موقعیت مکانی، امکانات رفاهی و موارد دیگر متفاوت است. در بیشتر موارد هزینه‌های اضافی مانند برق، آب و غذا به همراه اجاره اضافه نمی‌شود. 
برخی از آپارتمان‌ها کاملا مبله هستند و برخی از آنها اینطور نیستند. بنابراین هنگام رزرو اطمینان حاصل کنید؛ چون قبل از نقل مکان به آپارتمان و تحویل گرفتن آن، باید قراردادی را امضا کنید.

آپارتمان های مشترک برای دانشجویان بین المللی کانادا 

آپارتمان‌های مشترک خارج از دانشگاه شبیه خانه‌های شهری هستند. این آپارتمان شامل اتاق‌های یک نفره یا مشترک است که می‌توانید با یک یا چند هم اتاقی در آنها زندگی کنید. 

آپارتمان های مشتری دانشجویی در کانادا

این خانه دارای یک فضای مشترک مانند فضای نشیمن، آشپزخانه و ناهار خوری است. در نظر داشته باشید برای پیدا کردن این نوع خوابگاه در خارج از دانشگاه، باید خودتان تلاش کنید؛ زیرا دانشگاه‌ها کمک زیادی به شما نمی‌کنند. البته برخی از دانشگاه‌ها با مراجعه به آژانس‌های خارجی، می‌تواننید شما را در این مسیر همراهی کنند.
هزینه اجاره ممکن است برای هر شهر مانند تورنتو، کلگری، ونکوور، مونترال و غیره متفاوت باشد. همچنین بسته به برنامه غذایی، هزینه مسکن خارج از دانشگاه متفاوت است.

اقامت در خانه (Home Stay)

خانه‌نشینی نوعی اسکان دانشجویی است که دانشجویان در کنار یک خانواده کانادایی زندگی می‌کنند و ماهیانه مبلغی را به آنها می‌دهند. 
در این نوع اسکان شما یک اتاق خصوصی و روزانه 3 وعده غذایی خواهید داشت و باید فضاهای مشترک را با اعضای خانواده استفاده کنید. دانش‌آموزانی که می‌خواهند فرهنگ کانادا را بشناسند و در مورد این منطقه بیاموزند، می‌توانند این گزینه را انتخاب کنند.
 یکی از امن‌ترین گزینه‌ها نیز همین مورد است که به عنوان خانواده‌ای در کنار هم زندگی می‌کنید و به شما کمک می‌شود. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که شما باید حداقل 30 تا 50 دقیقه در روز، برای رفت‌وآمد به دانشگاه صرف کنید؛ زیرا معمولا دانشگاه‌ها و کالج‌ها از مناطق مسکونی دور هستند.

خوابگاه دانشجویی در کانادا بر اساس شهرها

هزینه زندگی در کانادا بسته به شهری که می‌خواهید در آن زندگی کنید متفاوت است. کلان‌شهرها معمولا تنوع مسکن بیشتری دارند اما در مقایسه با شهرهای سطح دوم یا سوم هزینه‌های بالاتری دارند. یافتن ارزان‌ترین محل اقامت در کانادا کار سختی است. ما لیستی از شهرهای برتر و هزینه اقامت آنها را در زیر آورده ایم.

شهر

میانگین هزینه

تورنتو

حدودا بین 1700 تا 8000 دلار

مونترال

حدود بین 1000 تا 4000 دلار

ونکوور

حدودا بین 3000 تا 6000 دلار

کلگری

حدودا بین 1500 تا 4500 دلار

اتاوا

حدودا بین 800 تا 2000 دلار

کبک

حدودا بین 700 تا 2000 دلار

واترلو

حدودا بین 1400 تا 4000 دلار

نکات مهم در مورد اقامت برای دانشجویان بین المللی در کانادا

  • مراقب کلاهبرداری در برخی وب سایتها مانند Craigslist باشید و هرگز قبل از دیدن آپارتمان یا ملاقات چهره به چهره ، پول ارسال نکنید!
  • دانشگاه‌ها ممکن است خدمات اسکان در منزل را ارائه دهند یا دانشجویان را به یک آژانس مسکن ارجاع دهند و یا از دانشجویان انتظار داشته باشند که خودشان محل اقامتشان را پیدا کنند. چگونگی عمل دانشگاه را در این مورد متوجه شوید و فعال باشید.
  • در مورد امکانات ارائه شده توسط ارائه دهنده اقامتگاه، از جمله امکانات رفاهی مانند آب گرم، تلویزیون و اینترنت پرس و جو کنید.

امکانات خوابگاه های دانشجویی در کانادا

  • اگر قصد دارید در محوطه دانشگاه بمانید، جزئیات برنامه غذایی را تأیید کنید و آن را انتخاب کنید، زیرا ممکن است پیش پرداخت لازم باشد.
  • کالج یا دانشگاه را در مورد هر گونه نیاز یا معلولیت خاص مطلع کنید تا مطمئن شوید که آنها می‌توانند محل اقامت و خدمات مناسب را ارائه دهند.
  • زودتر رسیدن به محوطه دانشگاه می‌تواند شانس شما را برای تامین محل اقامت افزایش دهد و به شما امکان می‌دهد با زندگی پردیس آشنا شوید.
  • در مورد حقوق، وظایف و مسئولیت‌های خود به عنوان مستاجر تحقیق و درک کنید، زیرا قوانین و مقررات در استان‌های کانادا متفاوت است.
  • مشخص کنید که چه چیزی در محل اقامت گنجانده شده است، مانند غذا، مسئولیت‌های مربوط به خانه، تعمیرات و خدمات.
  • هنگام انتخاب محل اقامت، هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای حمل و نقل به کالج و بازگشت را در نظر بگیرید.

سخن نهایی 
در این مقاله تمامی مزایا و معایب خوابگاه در پردیس دانشگاه و خوابگاه خارج از دانشگاه را بررسی کردیم. در محوطه دانشگاه، می‌توانید از امکانات دانشگاه استفاده کنید، از حمایت جامعه دانشجویی بین‌المللی یعنی حمایت مسکن و هزینه‌هایی از جمله غذا و آب و برق برخوردار شوید.

در خوابگاه‌های خارج از دانشگاه، می‌توانید مکان را خودتان را انتخاب کنید، کانادا و فرهنگ آن را کشف کنید، گزینه‌های ارزان‌تری را بر اساس بودجه پیدا کنید و موارد ضروری را بر اساس امور مالی برنامه‌ریزی کنید. از این رو، انتخاب محل اقامت مناسب شما کاملاً بر اساس انتخاب، نیازها و بودجه شما است.

اگر نیاز به کمک در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ پذیرش و ویزا داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در حامی مهاجر تماس بگیرید. تلفن تماس مجموعه 02148000957

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0