20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

با شرکت در آزمون یوس، دانشجوی بهترین دانشگاه های ترکیه شوید!

آزمون یوس چیست؟ منابع آزمون + تاریخ ثبت نام 

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که کنکور برایتان عذابی تمام نشدنی بوده یا است؟ خواندن آن حجم از کتاب‌های تستی مختلف، یک سال، دو سال یا بیشتر عقب ماندن از یادگیری مهارت‌های جدید و ماندن در خانه برای آمادگی کنکور و درنهایت رتبه‌هایی که به‌سختی به‌دست می‌آیند! می‌خواهیم یک خبر خوب به شما بدهیم؛ ورود به دنیای پزشکی بدون کنکور هم امکان‌پذیر است! باورش سخت است؟ پس همراهمان باشید. 
در کشوری که در دو قدمی ایران عزیزمان قرار گرفته، کنکوری وجود ندارد! درواقع برای ورود به تاپ‌ترین رشته‌های دنیا هم تنها شرکت در یک آزمون کافی است. آزمونی که هر دانشگاه، نسخه منحصر به فرد خود را دارد و نمره قبولی در آن برای دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. 
حالا کشور موردنظرمان کجاست؟ جایی که مدارک بین‌المللی و معتبری ارائه می‌دهد و در اروپا و آمریکا هم ارزش بالایی دارد، جایی نیست جز ترکیه! و آزمونی که در رابطه با آن صحبت کردیم، آزمونی است به نام «یوس». برخی افراد آزمون یوس یا همان YOS را نوعی کنکور در ترکیه می‌دانند اما لازم است بدانید این آزمون که برای ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های این کشور است، به سختی کنکور ایران نیست. 
موسسه مهاجرتی حامی مهاجر، دارای مجوز رسمی وزرات علوم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور است. پس برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه با آزمون YOS یا حتی بدون شرکت در آن، با ما در تماس باشید. در ادامه مطالب، بخوانید که امتحان یوس ترکیه چیست.

آزمون یوس ترکیه در یک نگاه 

پیش از اینکه به سراغ توضیح کامل این آزمون برویم، اطلاعات کلی بودجه بندی آزمون یوس را در قالب جدولی برای شما گردآوری کرده‌ایم. البته در نظر داشته باشید امکان متفاوت بودن این اطلاعات برای هر دانشگاه وجود دارد؛ زیرا هر دانشگاه آزمون یوس مختص به خود را دارد. 

منابع آزمون یوس

ریاضیات پایه، هوش، هندسه

زبان آزمون

ترکی / انگلیسی

هزینه ثبت‌نام

بین 200 تا 2,000 لیر

تعداد برگزاری سالانه

1 بار

تعداد سوالات آزمون یوس

80 سوال چهارگزینه‌ای

ضریب سوالات آزمون یوس

متغیر (با توجه به هر دانشگاه)

زمان پاسخگویی به سوالات یوس

بین 80 تا 100 دقیقه (متغیر)

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس را می‌توان به نوعی کنکور ترکیه برای ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های این کشور دانست. یوس (YOS) در واقع مخفف عبارت ترکی Yabancı Uyruklu Ogrenci Sınavı و به معنای آزمون دانشجویان خارجی است. افراد خارجی برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه در این آزمون شرکت می‌کنند.

آزمون یوس چیست

برخی برای معرفی آزمون YOS از کلمه کنکور ترکیه هم استفاده می‌کنند. این نام‌گذاری کمی ترسناک است، ولی خیالتان راحت باشد! آزمون یوس ترکیه اصلا شباهتی به کنکور وحشتناک شناخته شده در ایران، ندارد و اگر ادامه مقاله را بخوانید، متوجه سادگی منابع و سوالات آزمون یوس خواهید شد.

آیا آزمون یوس سخت است؟ 

اگر بخواهیم این آزمون را با کنکور ایران مقایسه کنیم، باید بگوییم خیر، اصلا! کنکور ایران دارای منابع گسترده‌ای است و آمادگی برای آنها زمان‌بر و دشوار است؛ اما همانطور که گفته شد، یوس تنها دارای 3 منبع ریاضی، هندسه و هوش است و در برخی مواقع و برای دانشگاه‌ها تعدادی سوال فیزیک هم دارد.

البته باید بدانید هر کشور دارای سهمیه در قبولی آزمون یوس است، برای مثال اگر دانشگاه مرمره قصد داشته باشد به 20 دانشجو پزشکی از طریق آزمون یوس پذیرش دهد، تنها تعدادی از آنها می‌توانند ایرانی باشند. بنابراین این مورد رقابت را سخت می‌کند. اما ناامید نشوید؛ در این شرایط به سراغ دانشگاه‌های خصوصی می‌رویم و بدون آزمون در این دانشگاه‌ها پذیرش دریافت می‌کنیم. 

آیا آزمون یوس سخت است

برای اینکه این آزمون برایتان راحت شود و مثل آب خوردن، در آن نمره موردنیازتان را کسب کنید، کافی‌ست در کلاس‌های آمادگی که در ادامه توضیح خواهیم داد شرکت کرده و دوره یوس را با حامی مهاجر بگذرانید. حامی مهاجر با تجربه چندین و چند ساله خود در اعزام دانشجو به ترکیه، توضیحات لازم و نحوه برگزاری یوس را به شما داده و سوالات مشابه را نیز در اختیارتان قرار خواهد داد تا بدون ترس و با اعتماد به نفس بالا در روز آزمون آماده شوید. 

شرایط آزمون یوس ترکیه 

مهم‌ترین شرط برای درخواست YOS این است که شهروند خارجی باشید درصورتی که شهروندی ترکیه را دارید، تحصیلات دبیرستانی خود را در خارج از ترکیه گذرانده باشید. اگر هر یک از این شرایط را داشته باشید، بقیه شرایط زیر را نیز خواهید داشت: 

 • وجود پاسپورت معتبر
 • عدم داشتن تابعیت ترکیه 
 • داشتن مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی

لازم به ذکر است از آنجایی که آزمون YOS برای متقاضیان خارجی است، در شروط درخواست برای شرکت در این آزمون، یادگیری زبان ترکی الزامی نیست و این آزمون هم به زبان انگلیسی و هم ترکی قابل انجام است. همچنین در مواقع محدودی (بسیار نادر) به زبان فارسی نیز برگزار می‌شود. 

زمان ثبت نام آزمون یوس ترکیه

از آنجا که هر دانشگاه YOS اختصاصی خود را برگزار می‌کند، نمی‌توان زمان کلی دقیقی برای ثبت‌نام یوس درنظر گرفت؛ اما اگر بخواهیم به‌صورت بازه بگوییم ثبت‌نام آن از فروردین‌ماه تا حدودا خرداد ماه است؛ یعنی از چند ماه قبل از برگزاری آزمون تا چند روز قبل از شروع آن.

زمان ثبت نام آزمون یوس ترکیه

پیشنهادمان این است در صورتی که قصد دارید زمان دقیق امتحان یوس دانشگاه مدنظرتان در سال‌های گذشته را بدانید، به مقاله زمان برگزاری آزمون یوس 2024 مراجعه کرده یا با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان ما در حامی مهاجر راهنماییتان کنند. 

در نظر داشته باشید با اینکه گفته شد هر دانشگاه آزمون یوس خود را دارد، اما برخی دانشگاه‌ها نمره یوس دانشگاه‌های دیگر ترکیه را نیز قبول دارند (فقط دانشگاه‌هایی که موردتایید خودشان باشد). همچنین شرکت در آزمون‌ها به رشته دیپلم شما بستگی ندارد؛ یعنی با دیپلم ریاضی، می‌توان در رشته پزشکی نیز تحصیل کرد؛ تنها کافی‌ست نمره موردنیاز را در آزمون یوس دانشگاه موردنظر کسب کنید. 

آزمون یوس کجا برگزار می شود؟

برخی آزمون‌های یوس در تبریز و تهران هم برگزار می‌شود اما توصیه کارشناسان همیشه این است که برای شرکت در آزمون یوس به ترکیه بروید و برای این موضوع چند دلیل مهم وجود دارد:

 • آزمون‌های یوس تمام دانشگاه‌ها در تهران و تبریز برگزار نمی‌شوند و تنها آزمون یوس تعداد محدودی از دانشگاه‌ها، در تبریز و تهران برگزار می‌شود؛ به همین دلیل نمی‌توانید احتمال قبولی در آزمون یوس خود را با شرکت در آزمون‌های متعدد افزایش دهید.
 • در سال‌های قبل بارها این موضوع پیش آمده است که به علت اتفاقاتی، آزمون یوس برگزار شده در ایران کنسل شده و آزمون متقاضیان شرکت‌کننده در ایران مورد قبول قرار نگرفته است. برای مثال دانشگاه‌های استانبول و آتاتورک در سال‌های گذشته، قصد برگزاری آزمون خود را در تهران و تبریز داشتند اما در اکثر موارد لغو شدند. 
 • در برخی مواقع مقامات ترک، ضریب سوالات آزمون‌های یوس برگزار شده در ایران را کاهش می‌دهند. اگر این اتفاق رخ دهد، نمره متقاضیانی که در ایران آزمون داده‌اند، نسبت به متقاضیانی که در ترکیه امتحان داده‌‌اند، کمتر خواهد شد. یعنی کسی که در ترکیه آزمون داده و تعداد سوالات مشابهی را جواب داده، نسبت به کسی که در یوس ایران شرکت کرده، ارجحیت خواهد داشت.

آزمون یوس کجا برگزار می شود

این دلایل باعث شده تا ما در حامی مهاجر تور ویژه آزمون یوس برگزار کرده تا شما عزیزان آزمونی راحت و بدون ریسک را در کشور ترکیه انجام دهید. در ادامه خدمات مربوط به این تور نیز گفته می‌شود.  حوزه برگزاری آزمون YOS در ترکیه با توجه به اطلاعات سایت سنجش آموزش ترکیه (osym.gov.tr)، مشخص می‌شود.

به‌طور معمول آزمون‌های یوس دانشگاه‌های ترکیه در شهرهای بزرگ ترکیه برگزار می‌شوند و دیده شده است که معمولا هر دانشگاه این آزمون را در محوطه خود برگزار می‌کند. دانشگاه‌های شهرهای بزرگ شهرهایی مانند آنکارا، استانبول، ازمیر، وان و غیره هستند که جزء حوزه‌های برگزاری آزمون معرفی می‌شوند. 

نحوه ثبت نام آزمون یوس ترکیه

هر آزمون هزینه ثبت‌نام مخصوص به خود را دارد که باید در تاریخ ثبت‌نام آن، پرداخت شود. برای شرکت در آزمون YOS ابتدا باید در وب سایت ÖSYM ثبت‌نام کنید. شما باید اطلاعات شخصی خود از جمله نام، تاریخ تولد و آدرس خود را ارائه دهید و همچنین باید هزینه ثبت‌نام را بپردازید.

نحوه ثبت نام آزمون یوس ترکیه

پس از ثبت‌نام، یک ایمیل تایید و شماره ثبت‌نام دریافت خواهید کرد که باید در آزمون همراه خود داشته باشید. در روز امتحان، باید حداقل یک ساعت قبل از شروع، در مرکز آزمون حاضر شوید تا زمان لازم برای بررسی و مراحل امنیتی در نظر گرفته شود.
از آنجایی‌که تعداد آزمون‌های یوس زیاد است و هر کدام شرایط و زمان برگزاری مخصوص به خود را دارند و برای شرکت در هرکدام باید هزینه پرداخت کنید، توصیه می‌کنیم که ثبت نام آزمون یوس ترکیه را تحت نظارت کارشناسان با تجربه انجام دهید، تا به بهینه‌ترین حالت ممکن، فقط در آزمون‌های موثر و مهم که مناسب با رشته موردعلاقه‌تان باشد، شرکت کنید.

هزینه آزمون YOS

هر دانشگاه هزینه ثبت‌نام مخصوص به خود را برای آزمون یوس دارد و تقریبا هر سال این هزینه‌ها تغییر می‌کند. پرداخت این هزینه معمولا به حساب دانشگاه انجام شده و به همین دلیل نیاز است تا پرداخت ارزی صورت گیرد. برای سهولت انجام این کار، می‌توانید روند ثبت‌نامی خود را به کارشناسان حامی‌مهاجر بسپارید. 

منابع آزمون YOS

بزرگترین چالشی که برای متقاضیان ایرانی شرکت در آزمون YOS نمونه سوال وجود دارد، سوالات هندسه و هوش است. دانش آموزان ایرانی قبلا با چنین سوالاتی سنجیده نشده‌اند و امکان دارد این سوالات برای آن‌ها تازگی داشته باشد. این سوالات سخت نیستند، ولی با توجه به زمان کمی که برای زدن تست‌ها دارید، باید قلق هر سوال را به خوبی بدانید و آمادگی جواب سریع به هر کدام را داشته باشید.

منابع آزمون YOS

خبر خوب این است که آمادگی برای آزمون یوس، نیاز به چندین سال درس خواندن و تست زدن ندارد. فقط با شرکت در دوره‌های آمادگی یوس و کار کردن نمونه سوالات آزمون یوس، می‌توانید به هدف خود برسید. در این آزمون حدودا 35 سوال ریاضی، 40 سوال هوش و 5 سوال هندسه قرار دارد که در کلاس‌های آمادگی یوس حامی مهاجر، نحوه پاسخگویی به این سوالات و منابع آزمون YOS به شما آموزش داده می‌شود. 

خدمات یوس حامی مهاجر 

حامی مهاجر مفتخر است که دانشجویان بسیاری را برای تحصیل در ترکیه اعزام کرده است. دانشجویانی که در رشته دلخواه خود مشغول به تحصیل هستند و اکثر آنها بورسیه‌های زیادی نیز دریافت کرده‌اند. اگر شما هم قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه را دارید، می‌توانید قدم اول را با حامی مهاجر برای ثبت‌نام در آزمون یوس، شرکت در دوره یوس و دریافت تور آزمون یوس برداشته و سپس با اعلام نتیجه، در دانشگاه و رشته موردعلاقه‌تان ثبت‌نام کنید و مسیر مهاجرت تحصیلی را آغاز کنید. 
لازم به ذکر است دوره‌های آمادگی یوس حامی مهاجر به صورت آنلاین نیز برگزار می‌شود و می‌توانید از تمام خدمات موسسه بدون نیاز به مراجعه به تهران استفاده کنید.

کلاس های ویژه آمادگی یوس

استفاده از جزوه‌ها و کتاب‌های آموزشی آزمون یوس در کنار استفاده از تجربه اساتیدی که به شما آموزش می‌دهند تا چگونه در زمان کم بیشترین تعداد تست صحیح را بزنید، شانس قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرتان را بسیار افزایش خواهد داد.
خوشبختانه آزمون یوس بسیار ساده‌تر از کنکور ایران است و با شرکت در دوره‌های کوتاه مدت کلاس‌های یوس، می‌توانید شانس بسیار بالایی برای قبولی در این آزمون داشته باشید. با شرکت در کلا‌س‌های آمادگی آزمون یوس، موارد زیر نسیبتان خواهد شد: 

 • برگزاری آزمون تعیین سطح برای دسته بندی متقاضیان شرکت در یوس و طبقه‌بندی سطح کلاس‌ها بر اساس توانایی متقاضی (از آموزش پایه گرفته تا پیشرفته)
 • آموزش کامل زبان ترکی
 • آموزش کامل دروس یوس از پایه 
 • ارائه تمام منابع آموزشی 
 • حضور بهترین اساتید آزمون یوس
 • برگزاری دوره آمادگی آزمون یوس در تهران و شهرستان (یعنی به‌صورت حضوری و آنلاین)

برای اطلاع از زمان برگزاری کلاس های یوس، هزینه کلاس‌ها، آزمون YOS نمونه سوال و سایر اطلاعات مربوط به آن، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

تور ویژه آزمون یوس

همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله توضیح دادیم، برای شرکت در آزمون‌های یوس بهتر است ریسک را کنار گذاشته و به ترکیه بروید. پس برنامه‌ریزی شما باید به گونه‌ای باشد که مدتی در ترکیه اقامت داشته باشید و در طی این مدت، در چندین آزمون یوس دانشگاه‌های مهم ترکیه شرکت کنید تا شانس قبولی در یک مورد را داشته باشید. 
توجه کنید که برخی از دانشگاه‌های ترکیه، نمرات یوس دانشگاه‌های دیگر را قبول می‌کنند؛ بنابراین با انتخاب آزمون درست، می‌توانید با یک تیر، چند نشان بزنید و انتخاب رشته خوبی داشته باشید. اقامت حدودا  ماهه برای شرکت در آزمون‌های یوس مختلف، نیاز به محل سکونت و ترانسفر رفت‌وبرگشت دارد تا آرامش خاطر را برای دوره آزمون فراهم کند. حامی مهاجر در تور آزمون یوس خود این شرایط را برایتان مهیا کرده است. 

نمره قبولی آزمون یوس 

آزمون‌های یوس معمولا از صد نمره هستند، هر چه رشته مورد نظر شما پرتقاضاتر و رقابت بر روی آن بیشتر باشد، باید نمره بالاتری برای قبولی در رشته مورد نظر اخذ کنید. 

نمره موردنیاز آزمون یوس برای پزشکی

95 به بالا (از 100)

نمره موردنیاز برای قبولی در دندانپزشکی

90 به بالا

نمره موردنیاز برای قبولی در داروسازی  

90 به بالا

نمره موردنیاز برای قبولی در پیراپزشکی

85 به بالا

نمره موردنیاز برای قبولی در مهندسی

75 به بالا

نمره موردنیاز برای قبولی در سایر رشته‌ها

60 به بالا

البته این نمره از هر دانشگاه به دانشگاهی دیگر و در هر سال متفاوت است. مثلا فرض کنید آزمون یوس دانشگاه ساکاریا برگزار شده است، بالاترین نمره‌ای که متقاضیان این آزمون کسب کرده‌اند، نمره 96 است. بنابراین دانشگاه ساکاریا با توجه به این نمره، نمره قبولی در رشته‌های گوناگون را تعیین می‌کند! 

زمان اعلام نتایج آزمون یوس 

همانطور که مشاهده کردید زمان ثبت‌نام آزمون یوس حدودا از فروردین تا چند روز قبل از برگزاری آزمون است.

زمان اعلام نتایج آزمون یوس 

تاریخ اعلام نتایج هم با توجه به زمان برگزاری آزمون هر دانشگاه تعیین می‌شود و تقریبا از اواسط خرداد تا اواسط مرداد ماه است تا متقاضیان در صورت قبولی، روند خود را برای ثبت‌نام در دانشگاه و حضور در ترم پاییز شروع کنند.

اعتراض به نتیجه آزمون یوس 

تفاوت دیگری که آزمون یوس با کنکور ایران دارد این است که امکان اعتراض به نتیجه آزمون وجود دارد. یعنی اگر درصورت مشاهده نمره‌تان اعتراضی داشتید، می‌توانید هزینه‌ای به دانشگاه پرداخت کنید تا نتیجه آزمون شما مجددا بررسی شود. درصورتی‌که اعتراض شما به‌جا باشد و تایید شود، مبلغ به شما بازمی‌گردد و در غیر این‌صورت، هزینه برگشت داده نخواهد شد. 

یوس مرکزی

در سال‌های گذشته تنها یک آزمون یوس برگزار می‌شد که اختصاص به هر دانشگاه داشت اما از سال 2023 به بعد، آزمونی به نام تی آر یوس یا TR-YOS شکل گرفت که آزمونی متمرکز و سراسری است.  به این آزمون، یوس مرکزی نیز می‌گویند. از امسال، علاوه بر اینکه هر دانشگاه یوس خود را برگزار می‌کند، یک آزمون سراسری یوس نیز توسط مرکز ارزیابی، گزینش و جایابی ترکیه (OSYM) برگزار شود.

یوس مرکزی

بعد از برگزاری این آزمون و اعلام نتایج آن، دانشگاه‌های ترکیه هر یک به صورت مستقل اعلام می‌کنند که تا چه میزان نمره این آزمون یوس متمرکز را قبول دارند. همچنین برخی از دانشگاه‌ها ممکن است، نمره یوس متمرکز را به نمره یوس خودشان ارجحیت بدهند. برخی از دانشگاه‌ها نیز امکان دارد که نمره یوس برگزار شده توسط خود دانشگاه را مهم تر بدانند و ارزش کمتری برای نمره TR-YOS قائل شوند.
در نتیجه متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، امسال هم می‌توانند از شانس قبولی در یوس متمرکز و هم شانس قبولی در YOS اختصاصی دانشگاه‌های ترکیه، بهره مند شوند. 
تفاوت دیگر یوس مرکزی با یوس اختصاصی این است که از سال 2024 به بعد 2 بار در سال برگزار می‌شود (برخلاف آزمون یوس اختصاصی که یک بار در سال است). همچنین زمان دقیقی برای برگزاری آزمون خود دارد (زیرا به دانشگاه‌ها وابسته نیست) و زمان آن یک بار در اردیبهشت ماه و یک بار در آبان سال 1403 است. 
‌سخن پایانی
پس دانستید که برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه، نیاز به شرکت در آزمون یوس است که بسیار از کنکور ایران راحت‌تر است. ممکن است در ابتدا دیدن منابع ریاضی، هوش و هندسه آن دشوار به نظر برسد اما توضیح دادیم که این مطالب با شرکت در دوره‌های یوس حامی مهاجر و داشتن نمونه سوالات، آسان شده و زمان‌بندی تست‌ها کاملا دستتان خواهد آمد. 
همچنین در نظر داشته باشید برای تحصیل مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های ترکیه، نیازی به شرکت در آزمون یوس نیست. حتی در مقطع کارشناسی نیز برخی دانشگاه‌های ترکیه بدون نیاز به یوس، پذیرش می‌دهند. پس پیشنهاد می‌کنیم چه برای آمادگی آزمون یوس، چه دریافت تور یوس و چه اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه بدون آزمون با شماره 02148000957 تماس گرفته تا در مشاوره تخصصی که با کارشناسان ما خواهید داشت ابتدا رشته مناسبتان و سپس دانشگاه مناسب با شرایطتان معرفی شود و سپس نیاز با عدم نیاز به شرکت در آزمون یوس گفته شود.

 سوالات پرتکرار راجع به آزمون یوس ترکیه

سوالات شما برایمان اهمیت بالایی دارد. در ادامه سوالا پرتکرار پاسخ داده شده است و شما هم می‌توانید با شماره بالا تماس گرفته یا در قسمت دیدگاه، سوالتان را برایمان بنویسید. 

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟ 

بسته به نمره ای که در آزمون یوس کسب می‌کنید، می‌توانید در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، هنر و سایر رشته های دیگر تحصیل کنید.

شانس قبولی در آزمون یوس چقدر است؟

آزمون یوس معمولا فقط هشتاد سوال دارد و شامل سوالات سطح متوسطی از ریاضیات پایه، هوش و هندسه است. درنتیجه احتمال کسب نمره بالا در آن، بسیار زیاد است. همچنین با توجه به اینکه می‌توانید به یک آزمون یوس اکتفا نکنید و در 7 یا 8 آزمون یوس شرکت کنید، شانس قبولیتان بالا می‌رود. اما اطلاع از اینکه در کدام آزمون‌ها شرکت کنید تا شانس بالایی داشته باشید، با دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان باتجربه امکان‌پذیر است. 
علاوه‌بر این دانشگاه‌ها یک مرحله تکمیل ظرفیت دارند و عده زیادی از شرکت‌کنندگان در امتحان، می‌توانند در این مرحله، از رشته مورد علاقه خود پذیرش بگیرند. تکمیل ظرفیت به این دلیل است که امکان این وجود دارد که یک متقاضی در چندین آزمون نمره بالا کسب کند، ولی در نهایت فقط یک دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کند. به این ترتیب جایگاه او در دانشگاه‌های دیگر خالی می‌ماند و سایر دانشجویان می‌توانند در مرحله تکمیل ظرفیت، در رشته مورد علاقه خود پذیرش بگیرند. 

نحوه نمره دهی آزمون یوس به چه صورت است؟ 

همانطور که توضیح دادیم، آزمون های یوس معمولا 80 سوال دارند، ولی نمره آن‌ها از صد نمره است. از این شرایط می‌توانید متوجه شوید که برخی از دروس ضریب بالاتری دارند و جواب درست به سوالات آن‌ها، می‌تواند نمره شما را بالاتر ببرد. نحوه نمره دهی آزمون یوس و اینکه کدام درس ضریب بالاتری داشته باشد، به دانشگاه بستگی دارد.
امکان دارد یک دانشگاه به ریاضیات پایه اهمیت بیشتری دهد، به همین دلیل در آزمون یوس خود ضریب بیشتری را به این درس اختصاص دهد. البته گفتنی است این قضیه برای آزمون یوس متمرکز (یوس سراسری) صادق نیست که در بخش مربوط به خود آن را توضیح می‌دهیم.  

آزمون یوس چند بار در سال برگزار می‌ شود؟ 

آزمون یوس اختصاصی تنها یک بار در سال برگزار شده و زمان آن در فصل بهار است (روز دقیق آن با توجه به هر دانشگاه متفاوت است که برای برخی از دانشگاه‌های مهم موردتایید وزارت علوم، در مقاله گفته شده است).

آیا آزمون یوس شرایط سنی دارد؟ 

خیر محدودیت سنی ندارد و تنها با داشتن دیپلم 12 ساله دبیرستان و عدم داشتن تابعیت ترکیه، می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
امید
برای ثبت نام این آزمون باید چی کارکنم؟ قبل از پذیرش می تونم آزمون بدم یا باید منتظر نامه پذیرش باشم؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز؛

این آزمون در هر دانشگاهی به صورت مجزا برگزار میشود. بنابراین اول باید دانشگاه خود را انتخاب کنید سپس کارهای ثبت نام را انجام دهید. زمان و شیوه دقیق ثبت نام در سایت رسمی دانشگاه ها اعلام میشود. همچنین بسیاری از دانشگاه های معروف ترکیه در بازه فروردین تا خرداد این آزمونن را برگزار میکنند.