یوس چیست | تاریخ ثبت نام | نمونه سوالات و دوره آمادگی

یوس چیست؟ توضیح آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه +نمونه سوال

برای ورود به دانشگاه های ترکیه و تحصیل در رشته مورد علاقه خود، باید در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کنید. این آزمون، یوس (Yos) نام دارد و در این مقاله قصد داریم درباره آزمون یوس و تمام نکات مربوط به آن، توضیحات کامل و جامعی را ارائه کنیم. با خواندن بخش‌های گوناگون مقاله درباره مسائل زیر اطلاعات کاملی کسب خواهید کرد.

آزمون یوس به چه زبانی است؟ نحوه ثبت نام آزمون یوس ترکیه چگونه است؟ تعداد سوالات و منابع آزمون یوس چیست؟ زمان ثبت نام و برگزاری آزمون یوس چه زمانی است؟ محل برگزاری آزمون یوس در ایران کجاست؟ آزمون یوس متمرکز یا TRYOS چیست و امسال اجرایی می‌شود یا خیر؟ نمره قبولی آزمون یوس برای رشته مختلف چقدر است؟

در انتهای مقاله نیز توضیح خواهیم داد که چه راه‌هایی برای افزایش شانس قبولی در آزمون یوس وجود دارد و آیا شرکت در کلاس های آزمون یوس و استفاده از خدمات تور آزمون یوس، راه مناسبی برای ورود به دانشگاه های ترکیه است یا خیر. بنابراین اگر به دنبال تحصیل رشته های مورد علاقه خود در ترکیه هستید و قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، حتما تا انتهای مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.

موسسه مهاجرتی حامی مهاجر، دارای مجوز رسمی وزرات علوم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور است. در صورت تمایل به استفاده از خدمات کارشناسان ما در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (حتی بدون مدرک زبان)، مقاله تحصیل در کانادا، تحصیل در ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ترکیه (حتی بدون شرکت در آزمون یوس)، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

آزمون یوس ترکیه چیست؟

آزمون یوس را می‌توان به نوعی کنکور ترکیه برای ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه های این کشور دانست. یوس (YOS) در واقع مخفف عبارت ترکی Yabancı Uyruklu Ogrenci Sınavı و به معنای آزمون دانشجویان خارجی است. افراد خارجی برای ورود به دانشگاه های ترکیه در این آزمون شرکت می‌کنند.

برخی برای معرفی آزمون YOS از کلمه کنکور ترکیه هم استفاده می‌کنند. این نام گذاری کمی ترسناک است، ولی خیالتان راحت باشد، آزمون یوس ترکیه اصلا شباهتی به کنکور وحشتناک شناخته شده در ایران، ندارد و اگر ادامه مقاله را بخوانید، متوجه سادگی منابع و سوالات آزمون یوس خواهید شد.

یوس آزمون ورودی دانشجویان خارجی به ترکیه است

منابع و سوالات آزمون یوس

اگر تا به حال درباره آزمون YOS ترکیه اطلاعاتی نداشته باشید، احتمالا اولین سوال شما این است که مفاد آزمون یوس چیست و سوالات آزمون یوس به چه شکل است؟ برای توضیح این مساله، قبل از هر چیز باید بدانید که آزمون یوس هم به صورت متمرکز و سراسری (TRYOS) برگزار می‌شود و هم اینکه هر یک از دانشگاه های ترکیه می‌توانند آزمون یوس مستقل خود را برگزار کنند. درباره امتحان YOS سراسری و تفاوت آن با کنکور ایران، در بخش های انتهایی مقاله توضیح خواهیم داد.

تا اینجا همین قدر اطلاع داشته باشید که شاید لازم باشد برای ورود به هر دانشگاه ترکیه، در آزمون یوس جداگانه‌ای شرکت کنید و امکان دارد امتحان یوس یک دانشگاه در تعداد سوالات، منابع آزمون و ضریب هر درس با یوس یک دانشگاه دیگر متفاوت باشد.

ولی به صورت کلی آزمون یوس معمولا شامل 80 سوال چهارگزینه ای است. سوالات تستی امتحان یوس شامل هندسه، ریاضیات پایه و هوش است، اما در برخی مواقع در امتحان یوس برخی دانشگاه ها شاهد سوال های فیزیک نیز هستیم. ضریب مربوط به هر درس نیز برای آزمون هر دانشگاه متفاوت است. ممکن است یک دانشگاه به ریاضیات پایه اهمیت بیشتری دهد و یک دانشگاه دیگر سوالات هوش را مهم تر بداند.

منابع و سوالات آزمون یوس

جدول اطلاعات کلی آزمون YOS

شاخصه بررسی

اطلاعات کلی
(امکان تفاوت برای هر دانشگاه وجود دارد)

تعداد سوالات آزمون یوس

80 سوال چهار گزینه ای

زمان پاسخگویی به سوالات یوس

بین 80 تا 100 دقیقه (متغیر)

منابع سوالات آزمون یوس

ریاضیات پایه، هوش، هندسه (در برخی آزمون ها فیزیک نیز وجود دارد)

ضریب سوالات امتحان یوس

با توجه به دانشگاه متغیر است

نمره آزمون یوس

از صد نمره

زبان آزمون یوس

تک زبان و چند زبان ( در بخش بعدی توضیح داده شده است)

زبان آزمون یوس چیست؟

امتحان YOS ، همانطور که از نام آن نیز مشخص است، یک آزمون برای دانشجویان خارجی است. بنابراین باید به گونه ای باشد که افرادی که ترکی بلد نیستند نیز، بتوانند به سوالات آن پاسخ دهند. همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم، سوالات این آزمون ریاضی، هوش و هندسه هستند. بنابراین زبان بیشتر سوالات یوس، به زبان جهانی ریاضیات است که شامل اعداد و شکل‌ها و عملگرهای ریاضی است.
بنابراین متن سوالات بسیار کوتاه است. زبان نوشتار سوالات یوس برای دانشگاه‌های گوناگون متفاوت است. زبان آزمون یوس برخی دانشگاه ها فقط به زبان ترکی است (یوس تک زبانه) و زبان امتحان YOS برخی دانشگاه های دیگر، چند زبانه است. یعنی یک سوال به چند زبان ترکی، انگلیسی، روسی یا عربی نوشته شده است. برخی دانشگاه ها حتی سوالات یوس به زبان فارسی را هم ارائه می‌کنند.

تصویر زیر مربوط به سوالات یک آزمون یوس چند زبانه است، همانطور که می‌بینید یک سوال به چند زبان ترجمه شده است. البته اگر به زبان ترکی یا انگلیسی آشنا نیستید، جای نگرانی وجود ندارد. در بخش های بعدی توضیح خواهیم داد که با وجود ندانستن زبان خارجی، چه راهی برای پاسخ به سوالات آزمون وجود دارد.

نمونه ای از سوال آزمون یوس چند زبانه

 جدول آماری مربوط به زبان YOS

زبان آزمون

میزان رایج بودن

دو زبانه (ترکی و انگلیسی)

بسیار رایج

چند زبانه (ترکی، انگلیسی، روسی یا عربی)

رایج

تک زبانه (فقط به زبان ترکی)

محدود

آزمون یوس به زبان فارسی

محدود

نمره قبولی آزمون یوس

همانطور که گفتیم، نمره آزمون یوس از صد نمره است. یعنی بالاترین نمره در این امتحان، 100 است. حال هر دانشگاه با توجه به بالاترین نمره ای که متقاضیان در آزمون اخذ کرده‌اند، نمره قبولی امتحان یوس را تعیین می‌کند. مثلا فرض کنید، آزمون یوس دانشگاه ساکاریا برگزار شده است، بالاترین نمره ای که متقاضیان این آزمون کسب کرده‌اند، نمره 96 است. بنابراین دانشگاه ساکاریا با توجه به این نمره، نمره قبولی در رشته‌های گوناگون را تعیین می‌کند.

نیاز به گفتن نیست که نمره قبولی آزمون YOS در رشته های پرتقاضا بالاتر است. با توجه به صحبت‌های گفته شده، نمره قبولی برای هر یک از دانشگاه های ترکیه و در هر سال متفاوت است. اما برای آنکه حدودی از نمره قبولی یوس در رشته‌های مختلف بدانید، می‌توانید از جدول زیر کمک بگیرید که با کمک گرفتن از تجربیات کارشناسان حامی مهاجر، طراحی شده است. 

جدول نمره قبولی آزمون یوس برای رشته‌ های مختلف

رشته دانشگاهی

حدود نمره قبولی در آزمون YOS

رشته های پزشکی و دندانپزشکی

نمره بالاتر از 90

رشته داروسازی

نمره بالاتر از 85

سایر رشته های دیگر

نمره بالاتر از 50

در این مقاله به صورت خلاصه به نمره قبولی یوس پرداختیم. چنانچه تمایل دارید به صورت کامل و دقیق از حدود نمره قبولی یوس برای رشته‌های مختلف آگاه شوید. توصیه می‌کنیم که مقاله بررسی کامل نمرات قبولی آزمون یوس را بخوانید.

نحوه نمره دهی آزمون یوس

نحوه نمره دهی آزمون یوس

همانطور که توضیح دادیم، آزمون های یوس معمولا 80 سوال دارند، ولی نمره آن‌ها از صد نمره است. از این شرایط می‌توانید متوجه شوید که برخی از دروس ضریب بالاتری دارند و جواب درست به سوالات آن‌ها، می‌تواند نمره شما را بالاتر ببرد. نحوه نمره دهی آزمون یوس و اینکه کدام درس ضریب بالاتری داشته باشد، به دانشگاه بستگی دارد.

امکان دارد یک دانشگاه به ریاضیات پایه اهمیت بیشتری دهد، به همین دلیل در آزمون یوس خود ضریب بیشتری را به این درس اختصاص دهد. البته گفتنی است این قضیه برای آزمون یوس متمرکز (یوس سراسری) صادق نیست که در بخش مربوط به خود آن را توضیح می‌دهیم.  

شانس قبولی در آزمون یوس

شانس قبولی در آزمون یوس

آیا آزمون یوس سخت است؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که YOS ترکیه از آن چیزی که تصور می‌کنید، بسیار راحت تر است. متاسفانه وجود آزمون کنکور در ایران، باعث شده است که نسبت به هر آزمون ورودی دانشگاه حس بسیار بدی داشته باشیم و تصور کنیم که همه آزمون های ورودی دانشگاه بسیار سخت هستند.

در صورتی که برای ایرانیانی که تجربه کنکور را داشته‌اند، شانس قبولی در آزمون یوس بسیار بالاست. در بخش های قبلی هم گفتیم که آزمون یوس معمولا فقط هشتاد سوال دارد و شامل سوالات سطح متوسطی از ریاضیات پایه، هوش و هندسه است. خودتان تصور کنید که شانس قبولی شما در چنین آزمونی چقدر بالاست و احتمال زیاد می‌توانید نمره بالایی در آن کسب کنید.

حتی اگر پس از کسب نمره آزمون نتوانستید در رشته مورد نظر خود قبول شوید، باز هم جای نگرانی نیست. چرا که دانشگاه ها یک مرحله تکمیل ظرفیت دارند و عده زیادی از شرکت کنندگان در امتحان، می‌توانند در این مرحله، از رشته مورد علاقه خود پذیرش بگیرند.

مرحله تکمیل ظرفیت در دانشگاه های ترکیه با ایران تفاوت دارد. چرا که متقاضیان خارجی، در چندین آزمون یوس برای دانشگاه های گوناگون شرکت می‌کنند. بنابراین امکان این وجود دارد که یک متقاضی در چندین آزمون نمره بالا کسب کند، ولی در نهایت فقط یک دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کند. به این ترتیب جایگاه او در دانشگاه‌های دیگر خالی می‌ماند و سایر دانشجویان می‌توانند در مرحله تکمیل ظرفیت، در رشته مورد علاقه خود پذیرش بگیرند. به این ترتیب، باز هم شانس قبولی در آزمون یوس افزایش می‌یابد.

خطر دست کم گرفتن آزمون YOS

هر چه سطح دانشگاه بالاتر باشد، سوالات امتحان یوس آن نیز سخت تر است و حتی امکان دارد زمان بیشتری را نیز برای پاسخگویی به سوالات در نظر بگیرند. حتی بعضی از دانشگاه ها سوالات فیزیک را نیز در یوس خود جای می‌دهند.

از طرف دیگر برای قبولی در رشته های پرتقاضا، نیاز به اخذ نمره بالا در آزمون یوس دارید. توجه کنید که ثبت نام در این آزمون هزینه دارد، گاهی باید در چندین آزمون یوس برای دانشگاه های مختلف ثبت نام کنید و گاهی برای شرکت در آزمون ها باید به ترکیه بروید. بنابراین اصلا منطقی نیست که بدون کسب آمادگی در این امتحان شرکت کنید. چرا که امکان هدر رفتن هزینه و وقت شما وجود دارد.

آزمون یوس نسبت به کنکور ایران بسیار ساده و راحت است، ولی نباید درباره آن ساده لوحی به خرج دهید و آن را دست کم بگیرید. شما نمی‌توانید در همه آزمون ها ثبت نام کنید، چرا که تعداد آن‌ها بالاست و حتی ممکن است زمان برگزاری برخی از آن‌ها با یکدیگر همپوشانی داشته باشد و نتوانید در دو امتحان همزمان شرکت کنید.

بنابراین باید گزینشی در تعدادی از آزمون های یوس شرکت کنید و به خوبی برای پاسخ به سوالات آن آمادگی داشته باشید. درباره سطح سوالات یوس در قسمت بعدی توضیح خواهیم داد، ولی آگاه باشید که بدون دریافت مشاوره از افراد با تجربه، کار شما برای قبولی در یوس سخت است و ریسک از دست رفتن هزینه و وقت شما وجود دارد.

دوره های آمادگی در آزمون یوس ترکیه

نمونه سوالات یوس و سطح سوالات

بزرگترین چالشی که برای متقاضیان ایرانی شرکت در YOS وجود دارد، سوالات هندسه و هوس است. دانش آموزان ایرانی قبلا با چنین سوالاتی سنجیده نشده‌اند و امکان دارد این سوالات برای آن‌ها تازگی داشته باشد. این سوالات سخت نیستند، ولی با توجه به زمان کمی که برای زدن تست ها دارید، باید قلق هر سوال را به خوبی بدانید و آمادگی جواب سریع به هر کدام را داشته باشید.

بنابراین اولین قدم این است که نمونه سوالات یوس را ببینید و کمی با آن آشنایی داشته باشید. برای آشنایی بیشتر شما با سطح سوالات آزمون یوس، صفحه جداگانه‌ای ایجاد کرده‌ایم و در آنجا نمونه سوالات آزمون یوس را به تفکیک دانشگاه های مختلف ترکیه و سال برگزاری آن قرار داده‌ایم. جهت مشاهده این پکیج کامل از نمونه سوالات آزمون YOS ، به مقاله نمونه سوالات امتحان یوس مراجعه کنید.

قدم دوم و تکمیلی این است که سطح خود را بیشتر ارتقا دهید تا بتوانید در رقابت رشته‌های پرتقاضا موفق شوید. خبر خوب این است که نیاز به چندین سال درس خواندن و تست زدن ندارید. فقط با شرکت در دوره های آمادگی یوس، می‌توانید به هدف خود برسید. در انتهای مقاله درباره کلاس های یوس، تور آزمون یوس و خدمات مربوط به آن توضیح داده‌ایم. برای رسیدن به هدف خود، حتما آن بخش ها را بخوانید.

آزمون یوس کجا برگزار می شود؟

همانطور که می‌دانید، برخی از آزمون های بین المللی همچون آیلتس و تافل در ایران نیز برگزار می‌شدند. بنابراین این سوال برای متقاضیان پیش می‌آید که آزمون یوس ترکیه در تهران نیز برگزار می‌شود؟ در جواب باید بگوییم که امکان برگزاری یوس در ایران وجود دارد. برخی آزمون های یوس در تبریز و تهران هم برگزار می‌شود و امسال هم قرار است این اتفاق بیافتد.

آزمون یوس کجا برگزار می شود؟

البته توصیه کارشناسان همیشه این است که برای شرکت در آزمون یوس به ترکیه بروید و برای این موضوع چند دلیل مهم وجود دارد :

 • اول اینکه آزمون های یوس تمام دانشگاه ها در تهران و تبریز برگزار نمی‌شوند. تعداد محدودی آزمون یوس در تبریز و تهران برگزار می‌شود و به همین دلیل نمی‌توانید شانس قبولی خود را با شرکت در آزمون های متعدد افزایش دهید.
 • دوم اینکه در سال‌های قبل بارها این موضوع پیش آمده است که به علت اتفاقاتی، آزمون یوس برگزار شده در ایران کنسل شده است و آزمون متقاضیان شرکت کننده در ایران مورد قبول قرار نگرفته است. همین قضیه ریسک را بالا می‌برد. مسلما شما دوست ندارید که نتیجه زحماتتان پس از پایان مهلت آزمون ها از بین برود.
 • سوم اینکه در برخی مواقع مقامات ترک، ضریب سوالات آزمون های یوس برگزار شده در ایران را کاهش می‌دهند. اگر این اتفاق رخ دهد، نمره متقاضیانی که در ایران آزمون داده اند، نسبت به متقاضیانی که در ترکیه امتحان داده ‌اند، کمتر خواهد شد. یعنی کسی که در ترکیه آزمون داده و تعداد سوالات مشابهی را جواب داده، نسبت به کسی که در یوس ایران شرکت کرده، ارجحیت خواهد داشت.

در نتیجه توصیه کارشناسان همواره بر این موضوع است که برای شرکت در آزمون های یوس به ترکیه بروید. بهترین کاری که یک متقاضی تحصیل در ترکیه می‌تواند انجام دهد، این است که از خدمات اختصاصی تورهای آزمون یوس استفاده کند که شامل خدمات بسیار عالی برای این آزمون هستند. در انتهای مقاله به صورت کامل درباره تور یوس و خدمات آن توضیح داده‌ایم.

زمان ثبت نام آزمون یوس ترکیه

زمان ثبت نام آزمون یوس ترکیه

باز هم یادآوری می‌کنیم که هر دانشگاه ترکیه، آزمون مخصوص به خود را برگزار می‌کند. بنابراین زمان ثبت نام آزمون یوس، زمان برگزاری آزمون یوس و زمان اعلام نتیجه آزمون یوس برای هر دانشگاه متفاوت است. ولی اگر بخواهیم بازه کلی در نظر بگیریم، می‌توانیم تقویم آزمون یوس را در جدول زیر خلاصه کنیم.

نوع رویداد آزمون یوس

حدود تاریخ

تاریخ ثبت نام آزمون های یوس

از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد

تاریخ برگزاری آزمون های یوس

از اوایل خرداد تا اواخر تیر

تاریخ اعلام نتیجه آزمون های یوس

از اواسط خرداد تا اواسط مرداد

البته به این موضوع توجه کنید، برخی دانشگاه های ترکیه آزمون های یوس را در نوبت های مختلف برگزار می‌کنند و امکان دارد چند زمان ثبت نام، چند زمان برگزاری آزمون و چند زمان اعلام نتیجه برای آزمون یوس یک دانشگاه وجود داشته باشد.

برای مشاهده تقویم کامل آزمون های یوس، به همراه جزییات دقیق تاریخ ثبت نام، برگزاری و اعلام نتیجه آزمون های یوس دانشگاه های ترکیه، به صفحه تقویم کامل آزمون های یوس امسال مراجعه کنید. در این صفحه جدول پر جزییاتی از زمان بندی آزمون یوس ترکیه مشاهده خواهید کرد که تاریخ‌های آن همیشه به روز هستند.

آزمون یوس متمرکز یا TRYOS

آزمون یوس متمرکز یا TRYOS

یوس امسال یک تفاوت بزرگ با سال های قبل دارد و این تفاوت، اضافه شدن آزمون یوس سراسری یا TR-YOS است. به این آزمون، یوس متمرکز یا یوس مرکزی نیز می‌گویند. از امسال، علاوه بر اینکه هر دانشگاه یوس خود را برگزار می‌کند، یک آزمون سراسری یوس نیز توسط مرکز ارزیابی، گزینش و جایابی ترکیه (OSYM) برگزار شود.

تاریخ برگزاری TR-YOS 2023 ؛ 29 ژانویه 2023 (9 بهمن 1401) است و مهلت ثبت نام در آن تمام شده است. بعد از برگزاری این آزمون و اعلام نتایج آن، دانشگاه های ترکیه هر یک به صورت مستقل اعلام می‌کنند که تا چه میزان نمره این آزمون یوس متمرکز را قبول دارند.

برخی از دانشگاه ها ممکن است، نمره یوس متمرکز را به نمره یوس خودشان ارجحیت بدهند. برخی از دانشگاه ها نیز امکان دارد که نمره یوس برگزار شده توسط خود دانشگاه را مهم تر بدانند و ارزش کمتری برای نمره TR-YOS قائل شوند.

در نتیجه متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، امسال هم می‌توانند از شانس قبولی در یوس متمرکز و هم شانس قبولی در YOS اختصاصی دانشگاه های ترکیه، بهره مند شوند. 

اطلاع از نحوه ثبت نام در یوس مرکزی ترکیه و نکات آن : راهنمای فارسی و کامل آزمون یوس سراسری ترکیه یا TR-YOS

هزینه ثبت نام در آزمون یوس ترکیه

نحوه ثبت نام آزمون یوس ترکیه

از آنجا که هر دانشگاه امتحان YOS مخصوص خود را برگزار می‌کند. برای شرکت در آزمون ها باید به صورت جداگانه در هر آزمون یوس ثبت نام کنید. هر آزمون هزینه ثبت نام مخصوص به خود را دارد که باید در تاریخ ثبت نام آن، پرداخت شود.

همانطور که قبلا گفتیم تعداد آزمون های یوس زیاد است و هر کدام شرایط و زمان برگزاری مخصوص به خود را دارند. از آنجا که برای شرکت در هرکدام باید هزینه پرداخت کنید. توصیه می‌کنیم که ثبت نام آزمون یوس ترکیه را تحت نظارت کارشناسان با تجربه انجام دهید، تا به بهینه ترین حالت ممکن، فقط در آزمون های موثر و مهم شرکت کنید و حتما فراموش نکنید که از خدمات تور آزمون یوس نیز استفاده کنید.

هزینه ثبت نام در آزمون یوس ترکیه

هر دانشگاه هزینه ثبت نام مخصوص به خود را برای آزمون یوس دارد و تقریبا هر سال این هزینه ها تغییر می‌کند. به همین دلیل لیست جامعی و دقیقی از هزینه ثبت نام یوس دانشگاه های ترکیه آماده کرده‌ایم که به صورت مداوم به روزرسانی می‌شود. برای مشاهده این لیست، به صفحه جدول کامل هزینه ثبت نام آزمون های یوس ترکیه (نسخه به روز) مراجعه کنید.

کلاس های آمادگی آزمون یوس ترکیه

کلاس های آمادگی یوس

حتی اگر در حل مسائل ریاضی و هوش بسیار توانمند هستید، باید بدانید که برای قبولی در دانشگاه های برتر ترکیه و تحصیل در رشته‌های پرتقاضایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید در رقابت سنگینی شرکت کنید و در آزمون نمره بالا کسب کنید. بنابراین برای آمادگی بیشتر، نباید فقط به توانمندی های حال حاضر خود اکتفا کنید و باید خود را قوی تر کنید.

استفاده از جزوه ها و کتاب های آموزشی آزمون یوس در کنار استفاده از تجربه اساتیدی که به شما آموزش می‌دهند، چطور در زمان کم بیشترین تعداد تست صحیح را بزنید، شانس قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرتان را بسیار افزایش خواهد داد.

خوشبختانه آزمون یوس بسیار ساده تر از کنکور ایران است و با شرکت در دوره های کوتاه مدت کلاس های یوس، می‌توانید شانس بسیار بالایی برای قبولی در این آزمون داشته باشید. از جمله بهترین دوره های آمادگی آزمون یوس، می‌توان به کلاس های آزمون یوس حامی مهاجر اشاره کرد که خدمات زیر را به متقاضیان شرکت در این آزمون، ارائه می‌دهد:

 • برگزاری آزمون تعیین سطح برای دسته بندی متقاضیان شرکت در یوس : اگر سطح دانش بالایی داشته باشید، وقت شما برای یادگیری مسائل پایه تلف نخواهد شد. اگر سطح شما پایین باشد، در کلاس هایی شرکت داده خواهید شد، که همه چیز را از ابتدایی ترین حالت ممکن به شما آموزش می‌دهند.
 • آموزش کامل زبان ترکی : با شرکت در کلاس های حامی مهاجر، زبان ترکی را نیز به صورت کامل یاد خواهید گرفت. بنابراین مشکلی با متن سوالات یوس نخواهید داشت. این برای کسانی که به زبان انگلیسی یا ترکی مسلط نیستند، یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید.
 • آموزش کامل دروس یوس از پایه : بزرگترین نقطه ضعف شرکت کنندگان در آزمون یوس، درس هندسه است که شاید در ایران به اندازه کافی جدی گرفته نشده و آموزش های کافی درباره آن ارائه نشده است. به همین علت اساتید ما به طرز ویژه‌ای روی این درس می‌کنند و همه چیز را پایه‌ترین حالت ممکن آموزش خواهند داد تا تمام نقاط ضعف متقاضیان حل شود.
 • ارائه تمام منابع آموزشی : در کلاس های یوس حامی مهاجر، ابزارهای آموزشی کاملی همچون جزوه، کتاب، نمونه سوال و ... ارائه می‌شود. بنابراین هیچ نگرانی بابت منابع آزمون یوس وجود ندارد.
 • حضور بهترین اساتید آزمون یوس : هدف ما از برگزاری دوره آمادگی یوس، ارائه بهترین خدمات ممکن است. بنابراین برای این دوره ها از بهترین اساتید یوس کمک گرفته ایم.
 • برگزاری دوره آمادگی آزمون یوس در تهران و شهرستان : اگر در تهران هستید، به صورت حضوری در کلاس های یوس حامی مهاجر شرکت می‌کنید و اگر در شهرهای دیگر ایران هستید، می‌توانید به صورت آنلاین از خدمات دوره های آمادگی آزمون یوس حامی مهاجر بهره‌مند شوید.

برای مشاهده زمان برگزاری کلاس های یوس، هزینه کلاس ها و سایر اطلاعات مربوط به آن، به صفحه دوره های آمادگی یوس حامی مهاجر مراجعه کنید.

خدمات تور آزمون یوس ترکیه

تور آزمون یوس

اگر تا اینجا با ما همراه بوده اید، حتما متوجه شده اید که برای افزایش شانس قبولی در یوس و تحصیل در رشته های پرتقاضا، احتیاج دارید که آزمون های یوس دانشگاه های گوناگون ترکیه شرکت کنید و در ضمن خواندید که به دلیل هزینه آزمون ها و زمان برگزاری آن‌ها، منطقی نیست که در تمام آزمون های یوس ترکیه ثبت نام کنید.

از طرف دیگر همانطور که در قسمت های قبلی مقاله توضیح دادیم، برای شرکت در آزمون های یوس بهتر است به ترکیه بروید. پس برنامه‌ریزی شما باید به گونه‌ای باشد که مدتی در ترکیه اقامت داشته باشید و در طی این مدت، در چندین آزمون یوس مهم دانشگاه های ترکیه شرکت کنید.

توجه کنید که برخی از دانشگاه های ترکیه، نمرات یوس دانشگاه های دیگر را قبول می‌کنند، بنابراین با انتخاب آزمون درست، می‌توانید با یک تیر، چند نشان بزنید و انتخاب رشته خوبی داشته باشید. هماهنگی تمام مواردی که در بالا گفتیم، به وسیله خدمات تور یوس امکان پذیر است و با این تور، می‌توانید شانس قبولی در آزمون یوس را بسیار بالا ببرید.

موسسه مهاجرتی حامی مهاجر، از چند مجموعه شرکت تشکیل شده است و علاوه بر خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور، خدمات گردشگری و تور مسافرتی نیز به متقاضیان محترم ارائه می‌شود که تمام این خدمات مسافرتی با مجوز رسمی از وزارت گردشگری ارائه می‌شود. بنابراین حامی مهاجر برای آسودگی متقاضیان شرکت در آزمون YOS، اقدام به ایجاد تورهای آزمون یوس نموده است که شامل خدمات زیر می‌شود.

خدمات تور یوس حامی مهاجر

تورهای آزمون یوس حامی مهاجر شامل خدمات زیر می‌شود :

 • ثبت نام متقاضی در 7 یا 8 آزمون مهم یوس (آزمون هایی که شانس قبولی در رشته مورد علاقه شما را بالا می‌برد.)
 • 28 روز اقامت در استانبول همراه صبحانه و ناهار ایرانی
 • برگزاری کلاس‌های یوس با اساتید مجرب (در طول مدت اقامت در ترکیه)
 • برگزاری رفع اشکال با دانشجوهای برتر سال قبل
 • تهیه بلیط هواپیما برای رفت و برگشت
 • ترانسفر فرودگاهی
 • ترانسفر تا محل آزمون‌ها (متقاضیان تا محل آزمون همراهی می‌شوند و سپس به محل اقامت بازگردانده خواهند شد.)

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه تور یوس، زمان برگزاری و جزییات بیشتر در مورد محل اقامت و برنامه تور، می‌توانید صفحه اختصاصی تورهای یوس را مشاهده کنید.

‌سخن پایانی

با مطالعه کامل این مقاله درباره تمام ابعاد و نکات آزمون یوس ترکیه اطلاعات کاملی به دست خواهید آورد. در این مطلب تمام نکات مربوط به دروس موجود در آزمون یوس، آزمون یوس مرکزی یا TR-YOS ، نمره قبولی در آزمون YOS ، دوره های آمادگی و تور یوس و بسیاری جزییات دیگر بررسی شد.

البته توجه کنید که اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، آزمون یوس تنها راه برای تحصیل در ترکیه نیست و می‌توانید با خواندن مقاله تحصیل در ترکیه بدون آزمون درباره این موضوع، اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر سوالی در زمینه امتحان YOS ترکیه دارید، می‌توانید جواب آن را در متن مقاله یا در قسمت سوالات متداول پیدا کنید. اگر باز هم سوال دیگری داشتید، در قسمت نظرات آن را از حامی مهاجر بپرسید، پاسخگوی شما هستیم.

موسسه مهاجرتی حامی مهاجر، دارای مجوز رسمی وزرات علوم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور است. در صورت تمایل به استفاده از خدمات کارشناسان ما در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (حتی بدون مدرک زبان)، اخذ ویزای تحصیلی کانادا، تحصیل در ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ترکیه (حتی بدون شرکت در آزمون یوس)، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

سوالات متداول در زمینه آزمون یوس ترکیه

با قبولی در آزمون یوس در چه رشته هایی می توان تحصیل کرد؟

بسته به نمره ای که در آزمون یوس کسب می‌کنید، می‌توانید در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، هنر و سایر رشته های دیگر تحصیل کنید.

من دیپلم ریاضی دارم، می‌توانم در ترکیه پزشکی بخوانم؟

بله. این موضوع امکان پذیر است. فقط کافی است نمره کافی در آزمون ورودی دانشگاه ها را کسب کنید.

با نمره یوس یک دانشگاه ، می‌توان در یک دانشگاه دیگر پذیرش گرفت؟

بله. برخی دانشگاه ها نمره یوس دانشگاه های دیگر ترکیه را نیز قبول دارند.

آیا لازم است در امتحان یوس تمام دانشگاه های ترکیه شرکت کنم؟

خیر. این موضوع را پیشنهاد نمی‌کنیم. شرکت در تمام آزمون ها نه تنها هزینه بسیار زیادی را به شما تحمیل می‌کند، بلکه امکان این وجود دارد که زمان برگزاری آزمون ها نیز در یک روز باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای انتخاب آزمون ها، حتما از مشاوره کارشناسان مجرب کمک بگیرید.

آیا هر دانشگاه فقط یک آزمون یوس برگزار می‌کند؟

خیر. برخی دانشگاه ها در یک سال چند آزمون یوس و در زمان های مختلف برگزار می‌کنند.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون یوس دانشگاه های ترکیه چه زمانی است؟

از آنجا که هر دانشگاه YOS اختصاصی خود را برگزار می‌کند، نمی‌توان در یک خط به این سوال پاسخ داد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از جدیدترین و به روزترین تاریخ های ثبت نام و برگزاری آزمون ها، تقویم آزمون های یوس امسال را مشاهده کنید.

برای بالا بردن شانس قبولی در آزمون یوس چه کار کنیم؟

به یک آزمون یوس اکتفا نکنید و در 7 یا 8 آزمون یوس شرکت کنید. برای بالا بردن توانمندی های خود، حتما در کلاس های آمادگی یوس شرکت کنید. به این منظور می‌توانید از کلاس های یوس حامی مهاجر یا خدمات تور یوس استفاده کنید.

یوس مرکزی چیست و سرنوشت یوس های قدیمی دانشگاه ها چه می‌شود؟

از امسال آزمون YOSسراسری یا TR-YOS نیز به یوس های ترکیه اضافه شده است. یوس های دانشگاه ها همانند سابق برقرار هستند و در نهایت دانشگاه ها تصمیم می‌گیرند که نمره کدام یوس برای آن‌ها مهم تر است. امکان دارد برخی دانشگاه ها نمره یوس سراسری را مهم تر بدانند و برخی دیگر نیز نمره آزمون خود را مهم تر بدانند.

آیا شرکت در آزمون یوس برای ورود به دانشگاه های ترکیه ضروری است؟

برای تحصیل مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه های ترکیه، نیازی به شرکت در آزمون یوس نیست. حتی در مقطع کارشناسی نیز تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون نیاز به یوس امکان پذیر است و در این رابطه می‌توانید با کارشناسان مجرب حامی مهاجر مشورت کنید.

آیا آزمون یوس در ایران هم برگزار می‌شود؟

بله. برخی از آزمون های یوس در تهران و تبریز هم حوزه امتحانی دارند. ولی حوزه های داخل ایران برای شرکت در یوس، توصیه نمی‌شوند. دلیل آن در مقاله توضیح داده شده است.

زبان آزمون یوس چیست؟

بیشتر آزمون های یوس چند زبانه هستند و سوالات آن به زبان های ترکی و انگلیسی ترجمه شده است. تعداد کمی از آزمون های یوس نیز فقط به زبان ترکی هستند. گفتنی است که امکان دارد برخی از آزمون های یوس نیز به زبان فارسی باشند.

آزمون یوس چند سوال دارد؟

آزمون های یوس معمولا 80 سوال دارند.

دروس و منابع آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس معمولا شامل مباحث ریاضیات پایه، هوش و هندسه است. در امتحانات یوس برخی دانشگاه ها امکان دارد سوالات فیزیک نیز وجود داشته باشد.

نمره قبولی آزمون یوس چند است؟

آزمون های یوس معمولا از صد نمره هستند، هر چه رشته مورد نظر شما پرتقاضاتر و رقابت بر روی آن بیشتر باشد، باید نمره بالاتری برای قبولی در رشته مورد نظر اخذ کنید. درون مقاله بحث بیشتری درباره نمره قبولی آزمون یوس برای رشته های مختلف انجام شده است.

بهترین آموزشگاه یوس کجاست؟

به آموزشگاهی اعتماد کنید که تمام خدمات آزمون YOS را به شما ارائه می‌دهد. آموزشگاهی که علاوه بر کلاس های آموزشی و ارائه جزوه، بتواند شما را در انتخاب و ثبت نام آزمون های یوس مهم کمک کند و حتی بتواند برای حضور شما در ترکیه و شرکت در آزمون، تور مناسب برگزار کند. انتخاب نهایی با خود شماست. باید کیفیت و تعداد خدمات را مقایسه کنید و در نهایت بهترین را انتخاب کنید. ولی فراموش نکنید که حتما اطلاعات کافی را درباره خدمات یوس حامی مهاجر کسب کنید.

برای شرکت در کلاس های آمادگی یوس باید به تهران بیایم؟

خیر. دوره های آمادگی یوس حامی مهاجر به صورت آنلاین نیز برگزار می‌شود و می‌توانید از تمام خدمات موسسه بدون نیاز به مراجعه به تهران استفاده کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0