50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

با تحصیل در دانشگاه ارجیس، به موفقیت برسید!

دانشگاه ارجیس تركيه – شهریه، پذیرش و رشته‌ ها

اگر بخواهید در یک کشور مدرن و دانشگاه پیشرفته با امکانات تحقیقاتی بالا تحصیل کنید، کدام دانشگاه و کدام کشور را انتخاب می‌کنید؟ از آنجایی که مهاجرت تحصیلی، نیاز به هزینه و شرایط خاصی دارد، برخی به‌دنبال راحت‌ترین کشور برای مهاجرت هستند؛ اما حامی مهاجر اینجاست که به شما بگوید انتخاب کشور و رشته با شما، اخذ پذیرش از دانشگاه با ما! 
در میان کشورهایی که ایرانیان تمایل به مهاجرت به آن را دارند، ترکیه یکی از مقاصد محبوب است! شرایط مهاجرت به ترکیه به‌دلیل نزدیکی با ایران و همچنین نزدیکی با اروپا بسیار خوب است و پلی برای رسیدن به اهداف والاست و به‌دلیل کیفیت آموزشی خوب در کنار هزینه تحصیل پایین، انتخاب همه‌ساله متقاضیان شده است. 
حالا، قصد معرفی دانشگاهی را داریم که نام آن برگرفته از کوهی آتشفشانی است که در فاصله 30 دقیقه‌ای آن قرار دارد؛ دانشگاهی به نام ارجیس «Erciyes»! 
دکتر فاتح، رئیس دانشگاه ارجیس ترکیه می‌گوید، هدف این دانشگاه «تولید فناوری‌های نوین، بهره‌گیری از علم به‌نفع آگاهی، پیشتازی در عرصه تحقیقات و حفظ ارزش‌های انسانی» است؛ به‌نحوی که پرچم شهر قیصریه همواره برافراشته بماند و شایسته لقب «عالم‌پروری» باشد.
داستان جالب شد! بیاید ببینیم این دانشگاه چه ویژگی‌های دارد که توانسته این هدف را دنبال کند و در این مسیر موفق شود. 

دانشگاه ارجیس ترکیه 

دانشگاه ارجیس، یکی از دانشگاه‌های دولتی این سرزمین و موردتایید وزارت علوم ایران است (مانند دانشگاه مرمره). فعالیت این دانشگاه از سال 1978 شروع شده و درحال‌حاضر 52,957 دانشجو دارد که از این تعداد 3,430 نفر دانشجویان بین‌المللی و بیش از 1,400 نفر در عضو هیئت علمی هستند. لازم به ذکر است برای ورود به دانشگاه‌های دولتی، نیاز به شرکت در آزمون یوس است و این دانشگاه نیز از این قاعده مستثنی نیست! 

دانشگاه ارجیس ترکیه 

با اینکه دانشگاهErciyes  در ابتدای فعالیت تنها در رشته‌های پزشکی و اقتصاد دانشجو می‌پذیرفت، اما امروزه این دانشگاه از 18 دانشکده، 4 کالج، 9 مدرسه حرفه‌ای، 7 موسسه، 6 بخش و بیش از 37 مرکز تحقیقاتی تشکیل شده است و از سال 1984 تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ارجیس، بسیار مهم شد.
یکی از مراکز تحقیقاتی آن، بیمارستان تحقیقاتی بسیار توسعه‌یافته است که شامل بیش از 1500 تخت با یک بیمارستان عمومی (بیمارستان گوهر نسیبه) و همچنین بیمارستان بیماری‌های قلب و عروق، بیمارستان پیوند اعضا و دیالیز، بیمارستان انکولوژی، بیمارستان کودکان و مرکز پیوند مغز استخوان و سلول‌های بنیادی است. همچنین این دانشگاه یکی از تأثیرگذارترین مراکز بهداشتی در منطقه را دارد.

نگاهی کلی به دانشگاه Erciyes

نام دانشگاه به ترکی

Erciyes Üniversitesi

نوع دانشگاه

دولتی

محل دانشگاه

کایسری/قیصریه

فاصله از استانبول

780 کیلومتر (8 ساعت)

فاصله از آنکارا (پایتخت)

345 کیلومتر (4 ساعت)

رتبه دانشگاه در سال 2024

1489 جهانی/ 30 در ترکیه

زبان تحصیلی

ترکی/انگلیسی

نحوه پذیرش دانشجو

آزمون ورودی یوس

دانشگاه ارجیس ترکیه کجاست؟

دانشگاه پرطرفدار ارجیس، در ۱۵ کیلومتری جنوب‌غربی کایسری یا قیصریه واقع شده است و 8 ساعت با استانبول فاصله دارد. این شهر که در مرکز ترکیه قرار دارد، از جمله شهرهای باستانی ترکیه محسوب می‌شود و دومین شهر پراهمیت روم در زمان سلجوقیان بوده است.

دانشگاه ارجیس ترکیه کجاست

آدرس دانشگاه ارجیس و  پردیس اصلی آن در منطقه تالاس، واقع در جنوب مرکز شهر قیصری است.
نکته دیگری که در خصوص قیصریه وجود دارد، وجود یک فرودگاه بین‌المللی در این شهر است که ارکیلت نام دارد و در فاصله ده‌کیلومتری از دانشگاه ارجیس قرار گرفته است؛ ضمن اینکه همه‌روزه، پروازهای متعددی از فرودگاه ارکیلت به مقصد دیگر شهرهای ترکیه (به‌خصوص استانبول و آنکارا) وجود دارد. همچنین افراد می‌توانند برای جابه‌جایی در ترکیه و سفر به دیگر شهرهای این سرزمین، از خطوط ریلی راه‌آهن قیصریه نیز استفاده کنند.    

 رنکینگ دانشگاه ارجیس

دانشگاه Erciyes در رتبه 1489 در بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار دارد. همچنین این دانشگاه در شهره تحقیقات جهانی پزشکی بالینی در رتبه 534 قرار گرفته و در شهرت تحقیقات منطقه‌ای مهندسی، رتبه 191 را دارد. 

شرایط ثبت نام و پذیرش در دانشگاه ارجیس کایسری 

دانشجویان بین‌المللی معمولاً باید از طریق وب‌سایت و پورتال آنلاین آن درخواست دهند. روند درخواست ممکن است بسته به برنامه و سطح تحصیل متفاوت باشد. همچنین بیشتر برنامه‌های این دانشگاه به زبان ترکی است اما رشته‌هایی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی ارائه داده می‌شوند. 

شرایط ثبت نام و پذیرش در دانشگاه ارجیس

برای برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی، تسلط به زبان انگلیسی (نمرات تافل یا آیلتس) الزامی است و برای برنامه‌های آموزش زبان ترکی، تسلط به زبان ترکی (TÖMER) یا معادل آن ضروری است.
دیپلم دبیرستان برای متقاضیان مقطع کارشناسی و مدرک لیسانس (به‌همراه ریزنمرات) برای کارشناسی ارشد لازم است.  همچنین بسته به رشته موردنظر، نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی خاص یا ارائه نمرات از آزمون‌هایی مانند  YÖS،  SAT، GRE یا GMAT است.
همچنین در درخواست برای تحصیلات تکمیلی، ممکن است بیانیه هدف، توصیه نامه‌ها، پروپوزال تحقیقاتی (به ویژه برای متقاضیان دکتری) و گاهی‌اوقات مصاحبه لازم باشد. 

ددلاین درخواست پذیرش در دانشگاه ارجیس استانبول 

ورودی اصلی برای برنامه‌‌های کارشناسی در ترم پاییز است که معمولاً از سپتامبر شروع می‌شود. برخی از برنامه‌ها ممکن است از فوریه شروع شود، اما این کمتر رایج است.

ددلاین درخواست پذیرش در دانشگاه ارجیس

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی اغلب دارای دو دوره پذیرش هستند، پاییز (سپتامبر) و بهار (فوریه)، اما مهم است که رشته خاص خود را بررسی کنید؛ زیرا برخی ممکن است فقط یک دوره در پاییز داشته باشند. 
مهلت‌های درخواست می‌تواند به‌طور قابل توجهی بسته به برنامه و سطح تحصیل متفاوت باشد. به‌طور کلی، برای ترم پاییز، درخواست‌ها ممکن است در حدود ماه مه تا ژوئن ارائه شود، درحالی‌که برای ترم بهار، مهلت‌ها ممکن است حدود نوامبر تا دسامبر باشد. 

دانشکده های دانشگاه ارجیس ترکیه 

دانشگاه ارجیس با 19 دانشکده، دارای تنوع تحصیلی بالایی است و تقریبا تمامی رشته‌های تحصیلی را دارد؛ این دانشکده‌ها عبارت‌اند از: 

دانشکده دندانپزشکی و پزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده ادبیات

دانشکده تعلیم و تربیت

دانشکده علوم

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده هوا و فضانوردی

دانشکده حقوق

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده الهیات

دانشکده ارتباطات

دانشکده معماری

دانشکده مهندسی

دانشکده علوم بهداشت

دانشکده علوم ورزشی

دانشکده کشاورزی  

دانشکده گردشگری

دانشکده دامپزشکی

رشته های دانشگاه ارجیس استانبول 

اکنون که تمام دانشکده‌های 19گانه دانشگاه ارجیس ترکیه را معرفی کردیم، رشته‌های پرتقاضا را بررسی می‌کنیم؛ چرا که آگاهی از رشته‌های تحصیلی دانشگاه مقصد، از ضروری‌ترین مواردی است که متقاضیان تحصیل در آن دانشگاه باید بدانند.

رشته های دانشگاه ارجیس استانبول

آنچه در ادامه نوشته شده است، تعدادی از همین رشته‌های پرطرفدار هستند:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • رادیولوژی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی هواپیما
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی عمران
 • حقوق
 • فلسفه
 • ارتباطات
 • جهانگردی
 • معماری

برای اطلاع از باقی رشته‌ها مانند تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه نیز می‌توانید با کلیک برروی کلمه مرتبط، مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید. 

شهریه دانشگاه ارجیس 

شهریه دانشگاه ارجیس، تا حد زیادی به مقطع تحصیلی بستگی دارد و بعد از آن به رشته انتخابی شما وابسته است. شهریه این دانشگاه دولتی حدودا بین 300 تا 25,000 دلار در سال است که کمترین آن برای رشته‌های مقطع دکترا و بیشترین آن برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است. 
در ادامه به برخی از رشته‌های پرطرفدار همراه با شهریه آنها اشاره شده است: 

مقطع

رشته

شهریه سالانه به دلار آمریکا

کارشناسی

داروسازی

بین 15,000 تا 20,000

مهندسی مکانیک/برق/عمران

بین 1,000 تا 2,500

مدیریت کسب‌وکار

بین 1,000 تا 2,000

کارشناسی ارشد

زیست‌شناسی مولکولی، ژنتیک

بین 1,000 تا 2,500

مهندسی کامپیوتر

بین 1,000 تا 3,000

معماری

بین 1,000 تا 3,000

دکترا

مهندسی زیست‌پزشکی

بین 300 تا 600

 

مدیریت دولتی

اقتصاد


 از لحاظ هزینه زندگی نیز باید گفت در مقایسه با بسیاری از شهرها، هزینه زندگی در قیصری نسبتاً پایین است و مدیریت هزینه‌های خود را برای دانشجویان آسان‌تر می‌کند.

بورسیه دانشگاه ارجیس ترکیه 

باید گفت که شهریه دانشگاه ارجیس، اصلا نگران‌کننده نیست! زیرا با بورسیه‌هایی که این دانشگاه ارائه می‌دهد، بخش زیادی از هزینه‌های دانشجویان کاهش پیدا می‌کند.

بورسیه دانشگاه ارجیس ترکیه

در جدول زیر انواع بورسیه این دانشگاه را می‌بینید: 

نوع بورسیه

شرح بورسیه

شرایط دریافت بورسیه  

بورسیه تحصیلی دولت ترکیه

شهریه، خوابگاه، بیمه درمانی و کمک هزینه ماهانه را پوشش می‌دهد.

دانشجویان بین‌المللی، بر اساس برتری علمی، سطح تحصیلی موردنظر و کشور مبدا.

بورسیه‌های دانشگاه

ممکن است هزینه‌های تحصیل را به‌طور جزئی یا کامل پوشش دهد. برخی ممکن است شامل کمک هزینه ماهانه نیز باشند.

مبتنی بر شایستگی یا نیاز محور؛ در دسترس دانشجویان بین‌المللی و داخلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.

بورسیه‌های دپارتمان

مخصوص دانشکده‌ها یا بخش‌های خاص، پوشش شهریه یا ارائه کمک هزینه تحصیلی.

بر اساس عملکرد تحصیلی در بخش خاص؛ ممکن است نیاز به مشارکت در پروژه‌های دپارتمان یا تحقیقات داشته باشد.

بورسیه‌های تحقیقاتی

به دانشجویان تحصیلات تکمیلی درگیر در پروژه‌های تحقیقاتی، پوشش شهریه و ارائه کمک هزینه ارائه می‌شود.

قابل استفاده در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری. دانشجویان درگیر در تحقیق؛ اغلب نیاز به کار بر روی پروژه‌های تحقیقاتی خاص دارد.

بورسیه‌های همکاری بین‌المللی

با مشارکت نهادها، دولت‌ها یا سازمان‌های بین‌المللی ارائه می‌شود.

متفاوت است؛ اغلب برای دانشجویانی از کشورها یا مناطق خاص، یا کسانی که در رشته‌های خاص تحصیل می‌کنند.

امکانات دانشگاه ارجیس 

دانشگاه ارجیس برنامه‌های متنوع و امکانات ویژه‌ای دارد که تمامی دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، می‌توانند علایق خود را دنبال کنند.

امکانات دانشگاه ارجیس

در ادامه تمامی ویژگی‌ها و امکانات خاص این دانشگاه را می‌بینید: 

 • فرصت‌های تحقیقاتی: ارجیس، دانشجویان را به شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی تشویق می‌کند و فرصت‌هایی را برای کار در کنار اعضای هیئت علمی با تجربه فراهم می‌کند.
 • خوابگاه‌های داخل پردیس و خوابگاه‌های خصوصی: خوابگاه‌های دانشگاه، اتاق‌های مشترک برای ۲ تا ۴ دانشجو دارد که اغلب با آشپزخانه و قسمت نشیمن مشترک است و شامل مبلمان اولیه و دسترسی به اینترنت است. هزینه این خوابگاه بین 100 تا 200 دلار در ماه است.
 • خوابگاه‌های خصوصی که در نزدیکی محوطه دانشگاه قرار دارند، امکانات بیشتری مانند حمام خصوصی، اتاق مطالعه، کافه تریا و گاهی اوقات مراکز تناسب اندام را ارائه می‌دهند و هزینه آن بین 150 تا 300 دلار در ماه است. همچنین شما می‌توانید با خرید خانه در ترکیه، اقامت دائم این سرزمین را نیز به‌دست آورید. 
 • همچنین آپارتمان‌هایی برای اجاره نیز در دسترس است که خارج از دانشگاه برای اجاره در شهر در دسترس هستند. قیمت‌ آنها بر اساس اندازه، مکان و شرایط بسیار متفاوت است و هزینه بین 200 تا 400 دلار در ماه دارد. 
 • امکانات مدرن: دانشگاه Erciyes دارای امکانات مدرن، از جمله کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌های مجهز است که محیط آموزشی مساعدی را تضمین می‌کند.
 • ورزش و تفریح: پردیس دارای امکانات ورزشی گسترده‌ای از جمله سالن‌های ورزشی، زمین فوتبال، زمین بسکتبال و استخرهای شنا است که سبک زندگی سالم را در بین دانشجویان ترویج می‌کند؛ از باشگاه‌های فرهنگی و دانشگاهی گرفته تا ورزش و هنر! 
 • رویدادها و فعالیت‌ها: دانشگاه به طور منظم رویدادهایی مانند کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها، جشنواره‌های فرهنگی و مسابقات ورزشی را سازماندهی می‌کند و تجربه پردیس را افزایش می‌دهد.

سخن نهایی

همانطور که گفته شد شیوه ورود به دانشگاه دولتی ارجیس، ثبت‌نام در آزمون یوس ترکیه و کسب نتیجه قابل‌قبول در آن است. لازم‌به‌ذکر است که این آزمون، از جمله معتبرترین آزمون‌های علمی سراسر ترکیه به‌شمار می‌رود و نتیجه نهایی آن، ملاک پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح این سرزمین است.

با این حال، ذکر این نکته الزامی است که پیچیدگی آزمون یوس به‌مراتب از کنکور ایران کمتر است. منتها تنها راه کسب نتیجه مناسب در این آزمون، تقویت اصولی پایه‌های علمی و مطالعه مستمر منابع یوس است. زیرا رقابت بالایی در آن وجود دارد. 

اما نگران نباشید؛ چرا که ما در موسسه حامی مهاجر، با فراهم‌سازی خدماتی مانند ثبت‌نام افراد در آزمون یوس، ارائه منابع آموزشی این آزمون، تدریس کامل دروس یوس از پایه تا پیشرفته، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید ممتاز این امر، ارائه تور یوس و... کوشیده‌ایم که مراجعینمان نتیجه مناسبی در این آزمون اخذ کنند و بتوانند در دانشگاه موردنظرشان درس بخوانند. پس همین حالا با حامی مهاجر تماس گرفته تا مشاوره تخصصی در خصوص تحصیل در ترکیه، دریافت کنید. 

سوالات پرتکرار درمورد دانشگاه ارجیس ترکیه 

در ادامه سوالات متداول پاسخ داده شده‌اند. درصورت داشتن هرگونه سوال، در قسمت دیدگاه یا از طریق شماره 02148000957 در خدمتتان هستیم!

آیا دانشگاه Erciyes به زبان انگلیسی تدریس می کند؟

بله، این دانشگاه هم به زبان انگلیسی و هم ترکی تدریس دارد. 

دانشگاه Erciyes دولتی است یا خصوصی؟

دانشگاه Erciyes یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی در قیصری، ترکیه است.

بخش های دانشگاه Erciyes کدامند؟

دانشگاه Erciyes یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین موسسات آموزش عالی در ترکیه است و برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشکده‌های زیر ارائه می دهد: کشاورزی، معماری، هنر، ارتباطات، دندانپزشکی، اقتصاد و علوم اداری، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، بهداشت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0