50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

فیزیوتراپی بدون کنکور ترکیه؛ مسیری برای موفقیت!

رشته فیزیوتراپی در ترکیه (درس ها، هزینه، بازار کار و درآمد)

با وجود کنکور ایران، تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی که اتفاقا طرفداران زیادی هم دارند، برای برخی علاقه‌مندان آن تبدیل به رویا شده است! یعنی متقاضیانی که شبانه‌روز، تصور پوشیدن لباس سفید پزشکی را داشتند، بعد از روز کنکور با یأس و ناامیدی، آینده موردعلاقه خود را از دست می‌دهند! اما نه؛ این پایان قصه شما نیست! ما در حامی مهاجر، حامی تصورات شیرین شغلی و آینده شما هستم. چگونه؟ همراهمان باشید. 
همانطور که می‌دانید درآمد رشته‌های پیراپزشکی، عالی است؛ درنتیجه انتخاب کشوری دیگر برای تحصیل در یکی از این رشته‌ها و سرمایه‌گذاری برای آینده‌تان، کار بسیار معقولی است. پیشنهاد ما برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در این رشته‌ها را دارند، ترکیه است! یکی از پول‌سازترین رشته‌ها، رشته فیزیوتراپی در ترکیه است که شرایط تحصیلی عالی آن در ترکیه فراهم است و فیزیوتراپی بدون کنکور ترکیه نیز امکان‌پذیر است. 
فیزیوتراپی یکی از مشاغل پرطرفدار نه تنها در ترکیه، بلکه در کل جهان است. رشته فیزیوتراپی در ترکیه روز به روز بازار کار جهانی بهتری پیدا می‌کند و نیاز به نیروی انسانی و فعالیت در این زمینه بیشتر می‌شود.
حرفه فیزیوتراپی استفاده از روش‌های فیزیکی و تخصصی برای کاهش درد و اختلال عملکرد در انواع آسیب‌ها، بیماری‌ها و افزایش سن است که باعث اختلالات حرکتی می‌شود. 
در ادامه شرایط تحصیل در این رشته، هزینه تحصیل و بازار کار آن را بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است با حامی مهاجر اخذ پذیرش در تمامی رشته‌های دانشگاه‌های ترکیه، امکان‌پذیر است. 

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام در رشته فیزیوتراپی

قبل از هرچیز باید بدانید، هر چیز خوبی، نیاز به پرداخت بهایی دارد! رشته فیزیوتراپی هم با دلیل بازار کار عالی و درآمد خوبی که دارد، پرتقاضا است و ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه، تنها با شرکت در آزمون یوس ترکیه امکان‌پذیر است.
در آزمون آمریکا دو دفترچه به زبان انگلیسی و ترکی به شما داده می‌شود. برای ورود به دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون YOS شرکت کنید. این آزمون تا سال 2011 در سطح کشور ترکیه برگزار می ‌شد اما از سال 2012 به صورت مستقل در دانشگاه‌ها توسط دانشگاه برگزار می‌‌شود.

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام در رشته فیزیوتراپی

آزمون SAT نیز یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه است. این آزمون یک آزمون آمریکایی برای سنجش مهارت‌های ریاضی و زبان داوطلبان است. آمریکا برای ورود به دانشگاه‌های خود از این آزمون استفاده می‌کند و ترکیه نیز از این آزمون برای پذیرش دانشجو استفاده می‌کند.
البته نگران نشوید! تحصیل این رشته جذاب بدون آزمون هم انجام خواهد شد، منتها در دانشگاه‌های خصوصی که شرایط آن و بورسیه آن نیز در ادامه گفته شده است. برای دریافت بورس تحصیلی در ترکیه، روی حامی مهاجر می‌توانید حساب باز کنید! حامی مهاجر، مفتخر به دریافت بورسیه‌هایی با سقف پوشش بالا برای دانشجویان خود است. 
برای دریافت پذیرش و تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه، اولین قدم ارائه مدارک مورد نیاز به دانشگاه است. توجه داشته باشید که هر دانشگاه می‌تواند مدارک مختلفی را از شما درخواست کند. اما به‌طور کلی ارائه مدارک زیر برای ورود به دانشگاه برای متقاضیان الزامی است:

 • کپی پاسپورت معتبر
 • عکس در اندازه پاسپورت با پس‌زمینه سفید 
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان (ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ترکی، بسته به دانشگاه انتخابی)
 • ارائه ریز نمرات سه سال تحصیلی گذشته
 • ارائه مدرک زبان ترکی tomer یا انگلیسی tofel و نمره کسب شده
 • ارائه نمره آزمون YOS یا SAT برای دانشگاه‌هایی که نیاز به آزمون دارند. (برای اطلاع از اینکه آزمون YOS ترکیه چیست، مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید)

(در صورت عدم ارائه مدرک معتبر زبان، باید در آزمون مهارت زبان انگلیسی یا ترکی دانشگاه شرکت کرده و موفق به کسب حداقل نمره قابل قبول شوید. اگر نتوانستید در این مراحل موفق شوید، نگران نباشید، باید در دوره‌های آموزش زبان به نام هاشتلیک شرکت کنید)

تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط پذیرش رشته فیزیوتراپی بدون کنکور در ترکیه

همانطور که گفته شد پذیرش در رشته فیزیوتراپی، با توجه به نوع دانشگاه، بدون آزمون یا از طریق آزمون، انجام می‌شود. 
باید بدانید اکثر دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون، دانشجو می‌پذیرند و شما می‌توانید با مدرک دیپلم، در رشته مورد نظر خود تحصیل کنید. البته ممکن است برای پذیرش در رشته‌های پیراپزشکی، دانشگاه مدنظر، شرط معدل داشته باشد که در این صورت داشتن معدل بالای 12 و در برخی دانشگاه‌ها بالای 14 موردنیاز است. 

در طول تحصیلات دانشجویی برنامه‌های ویژه‌ای مانند اراسموس و اراسموس پلاس را تجربه خواهید کرد. کشورهای اروپایی با اکثر دانشگاه‌های ترکیه همکاری می‌کنند و با این برنامه اراسموس می‌توانید در ترم‌های آخر به دانشگاه‌های اروپایی سفر کرده و واحدهای آموزشی خود را در آنجا بگذرانید. 
همانطور که می‌دانید مدارک تحصیلی ترکیه نیز مانند ارزش پاسپورت ترکیه، در کل جهان معتبر و شناخته‌شده است و با داشتن آن می‌توانید در هر جای دنیا مشغول به کار یا ادامه‌تحصیل شوید. 

درس های فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکترا ارائه می‌شود. دوره کاردانی حدودا 2 سال و کارشناسی حدودا 4 ساله است. رشته فیزیوتراپی در ترکیه نیز مانند رشته‌های دیگر پیراپزشکی، دروس پیش‌نیازی مانند شیمی، زیست و ریاضیات دارد. درس های فیزیوتراپی در ترکیه، در مقطع کارشناسی عبارت‌اند از: 
سال اول تحصیلی:
فیزیولوژی انسان 
عملکرد اندام‌ها 
سیستم تنفسی، ادراری و گوارشی 
بیوشیمی
سیستم اسکلتی و سیستم عصبی
عملیات داخلی بدن 
مبانی فیزیوتراپی و توانبخشی 
مبانی آناتومی

درس های فیزیوتراپی در ترکیه

سال دوم تحصیلی: 
استقامت عضلانی و انعطاف‌پذیری بدن 
تکنیک‌های مرتبط با فیزیوتراپی
نورولوژی و تغذیه 
اندازه‌گیری بدن انسان 
ساختار بدن 
سال سوم تحصیلی: 
استفاده از وسایل کمکی 
علوم ورزشی و دارویی 
تکنیک‌های رادیوگرافی 
توانبخشی ریه 
بیومکانیک بالینی 
کاربردهای مختلف فیزیوتراپی 
توانبخشی کودکان 
فیزیوتراپی حرفه‌ای
تقویت استخوان
توانبخشی متفاوت 
سال چهارم تحصیلی: 
تشخصی بالینی و موارد مختلف 
روش‌های تحقیق در زمینه 
اپیدمیولوژی 
تدوین و اجرای راهبردهای درمانی مناسب 
علاوه‌بر دروس تئوری که آموزش داده می‌شود، دروس عملی و دوره کارآموزی نیز در این رشته قرار دارد. 

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه

اگر موفق به قبولی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه شدید، شهریه‌ کمی پرداخت خواهید کرد، به‌طوری که به نظر می‌آید مشغول به تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه هستید! اما دانشگاه‌های خصوصی شامل شهریه سالانه حدود 3,000 تا 9,000 دلار هستند. البته بورسیه‌های ارائه شده توسط این دانشگاه‌ها، تا سقف بالایی از هزینه را پوشش می‌دهند.

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه

این درحالی‌ست که دانشجویان اجازه کار در کنار تحصیل خود نیز دارند و می‌توانند بخشی از هزینه‌شان را از طریق حقوق کار دانشجویی در ترکیه به دست آورند.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای فیزیوتراپی

با تحصیل در ترکیه در رشته فیزیوتراپی می‌توانید از امکانات آموزشی و رفاهی فوق‌العاده دانشگاه‌های این کشور بهره‌مند شوید. در اکثر دانشگاه‌های معتبر، رشته فیزیوتراپی به زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شود.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای فیزیوتراپی

دانشگاه‌های دولتی مانند آتا ترک، حاجت تپه، قاضی، باغازیچی و ... دارای آزمون هستند و برای ورود به دانشگاه باید نمره شما به حد نصاب برسد. دانشگاه‌های خصوصی بدون کنکور هستند و پذیرش آنها بسیار آسان است. در ادامه اسامی بهترین و برترین دانشگاه‌ها را برای شما ذکر کرده‌ایم: 

 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه یدیتپه
 • دانشگاه آتلیم
 • دانشگاه هالیک
 • دانشگاه مدیپل استانبول
 • دانشگاه ایستینیه

همچنین دانشگاه کارابوک، دانشگاه علوم کاربردی ساکاریا، دانشگاه کاستامونو که یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است، تجربه مستقیم با برنامه شبیه‌سازی شده بیمار را به شما می‌دهد. 

بازار کار و درآمد فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپیست مسئول حفظ حداکثر توانایی حرکتی افراد در طول زندگی و بازیابی آنها در صورت از دست دادن این توانایی است. از این رو بازار کار عالی و اهمیت بالای این رشته تحصیلی، افراد زیادی را مشتاق تحصیل در این رشته کرده است. 
زمانی که از بخش فیزیوتراپی فارغ‌التحصیل می‌شوید، در تمام زمینه‌های سیستم اسکلتی، اختلالات عضلانی، آسیب سیستم عصبی و اختلالات عملکردی تسلط کافی دارید. اگر به مدت 2 سال در دانشگاه کاستامونو تحصیل می‌کنید، عنوان تکنسین فیزیوتراپی را دریافت می‌کنید و اگر 4 سال تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی ساکاریا یا دانشگاه کارابوک داشته باشید، عنوان فیزیوتراپیست را کسب می‌کنید. علاوه‌بر این، می‌توانید از بخش فیزیوتراپی ۲ ساله با آزمون «YOS» که به مدت ۴ سال در ترکیه شرکت خواهید کرد، قبول شوید.

بازار کار و درآمد فیزیوتراپی در ترکیه

همچنین فارغ‌التحصیلان برنامه ممکن است تحصیلات خود را در سطوح کارشناسی ارشد یا دکترا ادامه دهند و "فیزیوتراپیست متخصص" یا "دکتر فیزیوتراپی" شوند.
تکنسین‌های فیزیوتراپی می‌توانند در بیمارستان‌ها، موسسات بهداشتی خصوصی، مراکز آموزش ویژه، مراکز ورزشی/بهداشتی، باشگاه‌های ورزشی، خانه‌های سالمندان و اسپاها و امکانات حرارتی و هتل‌ها برای گردشگری سلامت کار کنند و درنهایت می‌توانند با آزمون انتقال عمودی (DGS) به دپارتمان‌های فیزیوتراپی و توانبخشی، پرستاری و خدمات بهداشتی و مدیریت سلامت در مقطع کارشناسی منتقل شوند.
فیزیوتراپیست‌ها مستقیماً با استفاده از فناوری که روزبه‌روز درحال توسعه است. بازار کار فیزیوتراپی در ترکیه، با ایجاد برنامه‌های ورزشی شخصی و اجرای برنامه‌هایی برای از بین بردن مشکلات سلامتی گسترش پیدا کرده است. بخش فیزیوتراپی که بر کیفیت زندگی بیماران تمرکز دارد، با بسیاری از بیماری‌ها از فتق کمر گرفته تا فلج سروکار دارد، بنابراین فیزیوتراپ‌ها با پزشک وارد عمل می‌شوند.
حقوق فیزیوتراپیست بسته به موسسه‌ای که در آن کار می کند و تجربه او، متفاوت است. اما امروزه یکی از رشته‌هایی که بیشترین میزان اشتغال را در دنیا و ترکیه دارد، بخش فیزیوتراپی است و حداقل درآمد فیزیوتراپی در ترکیه 6,000 لیر، حداکثر 25,000 لیر و میانگین درآمد 16,000 لیر است.
جمع بندی
پس دانستیم که فیزیوتراپیست‌ها در مراکز توانبخشی، واحدهای فیزیوتراپی و در بخش کلینیک ویژه نقش مهمی دارند و امروزه میزان استقبال از آنها نیز بالا رفته است. به همین دلیل تحصیل در این رشته در ترکیه، طرفداران زیادی دارد و اگر قصد قبولی در دانشگاه‌های دولتی را دارید، نیاز است تا برای شرکت در آزمون yos یا sat آماده شوید.
لازم به ذکر است موسسه حامی مهاجر، کلاس‌های آمادگی آزمون یوس ترکیه برگزار می‌کند! برای اطلاع از این کلاس‌ها و دریافت مشاوره تخصصی راجع‌به تحصیل در ترکیه، همین حالا با شماره 02148000957 تماس گرفته تا با کارشناسان مجرب حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

سوالات متداول درباره رشته فیزیوتراپی در ترکیه

مثل همیشه سوالات شما برای ما باارزش است و در ادامه به سوال‌های پرتکرار پاسخ داده‌ایم. شما هم می‌توانید از طریق شماره بالا یا در قسمت دیدگاه، سوالتان را با در میان بگذارید! 

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه چند سال است؟

مدت زمان تحصیل مقطع کاردانی فیزیوتراپی که پس از فارغ‌التحصیلی عنوان تکنسین فیزیوتراپ داده می‌شود، 2 سال است و تحصیل در مقطع کارشناسی که فیزیوتراپیست نام دارد، 4 سال است. 

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه چقدر است؟

همانطور که گفته شد هزینه تحصیل در این رشته به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد که دولتی باشد یا خصوصی! به‌صورت کلی میانگین شهریه رشته فیزیوتراپی در ترکیه بین 3,000 دلار تا 9,000 دلار در سال است که با دریافت بورسیه‌های شایستگی، می‌توان آن را به یکی از ارزان ترین راه مهاجرت به ترکیه تبدیل کرد. 

آیا کشور ترکیه برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی خوب است؟

ترکیه با داشتن کیفیت آموزشی بالا و ارائه مدارک معتبر در اروپا و کل جهان، یکی از بهترین کشورها هم برای تحصیل و هم برای کار در زمینه فیزیوتراپی است. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0