50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه؛ از پذیرش تا شهریه

دانشگاه مصطفی کمال تركيه – رشته‌ها + شهریه‌ها

بهترین کیفیت را در سیستم آموزشی خود گنجانده است. نام رهبری جنبش استقلال‌طلبی ترکیه را با خود یدک می‌کشد و همین خود یکی دیگر از دلایل اهمیت دانشگاه مصطفی کمال ترکیه است. در میان سایر دانشگاه‌های این کشور جزء مقرون‌ به‌ صرفه‌ترین‌هاست و بسیاری از رشته‌های پرطرفدار را در خود جای داده است. 30 سال است که گام به گام، خود را توسعه داده است و حالا از تمامی ملیت‌ها دانشجو می‌پذیرد.

این راه به اروپا و آمریکا ختم می‌شود، شک نکنید! چون بعید است در دانشگاهی درس بخوانید که عضو انجمن دانشگاه‌های اروپایی باشد و مهر تایید بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا را در کارنامه خود داشته باشد و راه به‌ دانشگاهی بهتر و جهانی‌تر نبرید. البته اگر با تلاش آشنا باشید و بزرگ‌تر فکر کنید.

این مطلب دقیقا برای شما نوشته شده است. وقت آن است نام این دانشگاه را در میان دانشگاه‌هایی که برای تحصیل در ترکیه فهرست کرده‌اید، بگنجانید!

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه در یک نگاه

قبل از آنکه به شروع بحث بپردازیم و به تفصیل این دانشگاه را معرفی کنیم، بهتر است نگاهی به جدول اطلاعات کلی دانشگاه مصطفی کمال بیندازید. از تاریخ تاسیس تا نحوه پذیرش و آدرس دانشگاه، هر آنچه لازم است بدانید را به‌صورت مختصر و مفید در آن گنجاندیم:

نام دانشگاه

مصطفی کمال

نام دانشگاه به انگلیسی

Hatay Mustafa Kemal University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

انتاکیه

آدرس وبسایت

www.mku.edu.tr

رتبه

52 (در ترکیه) / 2772 (در جهان)

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون TR-YOS

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

13 دانشکده

معرفی دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

تاسیس آن به سال 1993 برمی‌گردد. به‌عنوان یک دانشگاه دولتی شروع به کار کرد و در ابتدا تعداد دانشجویانش اندک بود. در طول این 31 سال همواره ارتقاء کیفیت علمی یکی از اهداف مستمر این مرکز آموزشی قلمداد می‌شد. همین امر باعث شد که در سال 2001 به عضویت انجمن دانشگاه‌های اروپایی دربیاید و در سال 2004 در پیمان‌های اراسموس، داوینچی و... عضو شود. در ادامه فعالیت‌هایش در سال 2009 توانست یکی از اعضای انجمن هماهنگ‌کننده معاهده بولونیا لقب بگیرد. بنابراین روابط نزدیکی میان این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های اروپایی برقرار کرد. 

پس جای تعجب ندارد که سال به سال دانشجویان بیشتری راهی این دانشگاه شدند و نامش در میان سایر دانشگاه‌های دولتی ترکیه مانند دانشگاه آنکارا ، دانشگاه استانبول و غیره... ماندگار بماند. تاجاییکه هم‌اکنون، بیش از 25 هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی مشغول تحصیل در یکی از 13 دانشکده مصطفی کمال ترکیه هستند.

معرفی دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

دانشگاه مصطفی کمال کجاست؟

این دانشگاه در شهر انتاکیه، مرکز استان هاتای قرار دارد. در خصوص این استان نیز باید بگوییم که در کرانه شرقی دریای مدیترانه واقع شده است و با کشور سوریه مرز زمینی دارد. به‌نحوی که در طی سالیان اخیر، دانشجویان سوری زیادی راهی این دانشگاه شده‌اند.

اما بیشترین اهمیت شهر انتاکیه، نه به‌دلیل جغرافیای آن، بلکه به‌سبب تاریخ و قدمت آن است. البته جدا از آثار تاریخی، در این شهر جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز وجود دارد.

آدرس دانشگاه مصطفی کمال هاتای

ضمنا در خصوص محل قرارگیری دانشگاه مصطفی کمال نیز باید بگوییم که پردیس اصلی این دانشگاه، در 15کیلومتری مرکز انتاکیه واقع شده است. شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری آن، بر روی آدرس این دانشگاه در جدول زیر کلیک کنید. در ادامه، شماره تلفن دانشگاه مصطفی کمال و وب‌سایت رسمی این مرکز آموزشی آورده شده است:

شماره تلفن دانشگاه دانشگاه مصطفی کمال

+90 326 221 33 17

آدرس دانشگاه مصطفی کمال 

Tayfur Sökmen Kampüsü (31060) Alahan-Antakya/HATAY

رنکینگ دانشگاه مصطفی کمال

این دانشگاه پنجاه و دومین دانشگاه برتر ترکیه به‌شمار می‌آید. همچنین بر اساس تعداد و کیفیت تحقیقات و آموزش رتبه جهانی دارد. علاوه‌بر این، 50 درصد از رشته‌های دانشگاهی آن نیز در لیست بهترین‌های دنیا قرار دارد. جدول زیر جایگاه این دانشگاه را بر اساس نظام رتبه‌بندی Edurank در سال 2024 نشان می‌دهد:

رتبه داخلی

52

رتبه آسیایی

873

رتبه جهانی

2772

دانشکده های دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

این دانشگاه تنها با 7 دانشکده شروع به فعالیت کرد. اما امروزه تعداد این دانشکده‌ها به عدد 13 رسیده است که در تصویر زیر به تفکیک نام آورده‌ایم:

دانشکده های دانشگاه مصطفی کمال هاتای

علاوه‌بر دانشکده‌هایی که در بالا مشاهده می‌کنید، این مرکز دارای 3 مدرسه نیز است:

 • مدرسه زبان‌های خارجی
 • مدرسه مدیریت گردشگری و هتلداری
 • مدرسه ورزش و تربیت بدنی

رشته های پرتقاضا دانشگاه مصطفی کمال هاتای

حالا که با دانشکده‌ها آشنا شدید نوبت به معرفی رشته‌های پرتقاضای این دانشگاه رسیده است. چراکه دانستن چنین موردی، می‌تواند برای متقاضیان تحصیل در ترکیه بسیار مفید باشد و آن‌ها را در مسیر تحصیلی‌شان راهنمایی کند.

رشته های دانشگاه مصطفی کمال

ازآنجاکه رشته‌های متنوعی در دانشکده‌های سیزده‌گانه این دانشگاه تدریس می‌شود، مشخصا نمی‌توان همه آنها را معرفی کرد. بنابراین جست‌وجو در خصوص سایر رشته‌ها را به خود متقاضیان می‌سپاریم. زیرا آن‌ها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه که در بخش‌های پیشین ذکر کردیم، لیست کامل این رشته‌ها را مشاهده کنند. آنچه در ادامه آمده، برخی از این رشته های پرتقاضا دانشگاه مصطفی کمال ترکیه است:

پزشکی

دندانپزشکی

دامپزشکی

پرستاری

فیزیوتراپی

مهندسی عمران

معماری

مهندسی مکانیک

جامعه‌شناسی

روزنامه‌نگاری

ارتباطات

اقتصاد

گرافیک

نقاشی

مجسمه‌سازی

نحوه ورود به دانشگاه مصطفی کمال

تا قبل از سال 2024 هر متقاضی ورود به این دانشگاه ملزم به شرکت در آزمون یوس اختصاصی بود. اما از سال جدید این دانشگاه اعلام کرد که دیگر آزمون یوس اختصاصی برگزار نخواهد کرد و متقاضیان باید فقط در آزمون TR-YOS شرکت کنند. گفتنی‌ست یوس مرکزی از معتبرترین آزمون‌های علمی ترکیه به‌شمار می‌رود و کسب نتیجه قابل‌قبول در آن، ملاک پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح ترکیه است.

اگر متقاضی شرکت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی هستید نیز باید در آزمون‌های ALES و GRE شرکت کنید. همچنین پس از آنکه مدارک‌تان به تایید دانشگاه رسید باید در جلسه مصاحبه شرکت کنید. گفتنی‌ست هم امکان برگزاری مصاحبه حضوری وجود دارد و هم می‌توانید از طریق اسکایپ با اساتید این دانشگاه صحبت کنید.

زبان تحصیل در دانشگاه مصطفی کمال هاتای چیست؟

ازآنجایی‌که زبان آموزشی بسیاری از رشته‌های این دانشگاه ترکی است، دانشجویان ملزم به داشتن مدرک TOMER هستند. همچنین داوطلبان خارجی که برای ثبت نام در این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، ملزم به شرکت در آزمون مهارت زبان ترکی هستند که توسط خود دانشگاه برگزار می‌شود. نتایج این آزمون در قالب قبولی یا مردودی درجه‌بندی می‌شود و به افراد مردود یک سال زمان می‌دهند تا مهارت زبانی خود را تقویت کنند.

نکته: متقاضیان تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی بایستی حتما مدرک تسلط زبان انگلیسی IELTS یا TOFEL نیز ارائه دهند.

شهریه دانشگاه مصطفی کمال

اکنون که در خصوص این دانشگاه اطلاعات گوناگونی کسب کردیم و دانستیم که پرطرفدارترین رشته‌های آن کدام موارد هستند و شرایط پذیرش چگونه است، بهتر است راجع‌به شهریه نیز صحبت کنیم.

شهریه دانشگاه مصطفی کمال

به همین خاطر، تقسیم‌بندی تمام رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در سه گروه «پزشکی، پیراپزشکی و سایررشته‌ها»، بهترین روش است تا تمام اطلاعات لازم را به‌شکلی مختصر و مفید عرضه کنیم. با ذکر این نکته که دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از امکانات بورسیه دولتی استفاده کنند که به بورسلاری ترکیه معروف است. به این ترتیب:

نام رشته

مبلغ شهریه (سالانه)

پزشکی

شروع از 165000لیر

پیراپزشکی

شروع از 20000 لیر

سایر رشته‌ها

شروع از 20000 لیر

در جدول بالا تمامی گرایش‌های پزشکی را در یک گروه قرار دادیم. اما واقعیت آن است که هزینه تحصیل در رشته پزشکی تفاوت زیادی با هزینه دندانپزشکی ترکیه دارد. به‌طوریکه برای رشته پزشکی عمومی باید 165 هزار لیر بپردازید و درحالیکه رشته دندانپزشکی 50 هزار لیر هزینه دارد.

امکانات رفاهی دانشگاه مصطفی کمال هاتای

به‌واسطه آنکه با یک دانشگاه دولتی سروکار داریم، امکانات و خدمات رفاهی آن بسیار متنوع است. همین امکانات باعث شده است که یک زندگی دانشجویی مفرح در این دانشگاه شکل بگیرد. بنابراین تمامی دانشجویان همه نیازهای خود را در داخل همین دانشگاه رفع می‌کنند. چه اهل ورزش باشند یا اهل مطالعه، چه علاقمند به وقت‌گذرانی در کافه تریا و رستوران باشند چه دوست داشته باشند در فضای سبز به معاشرت و درس خواندن بپردازند.

علاوه‌بر همه اینها یک بیمارستان با ظرفیت 550 تخت هم دارد. این بیمارستان به عنوان یک بیمارستان تحقیقاتی و آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به مردم ساکن در هاتای و سایر شهرهای مجاور خدمات بهداشتی ارائه می‌دهد. در ادامه امکانات رفاهی مرکز آموزشی مصطفی کمال را به‌صورت فهرست‌وار آورده‌ایم:

 • سالن ژیمناستیک
 • سالن ورزشی سربسته
 • میدان‌های باز بسکتبال، فوتبال و والیبال
 • خوابگاه
 • کتابخانه
 • بیمارستان دانشگاهی
 • سالن غذا خوری
 • کافه تریا و رستوران
 • فضای سبز
سخن پایانی

در این محتوا شما را با شرایط پذیرش، آزمون ورودی، رتبه دانشگاه، بهترین رشته‌ها و دیگر امکانات این دانشگاه آشنا کردیم. قبل از هرچیز باید بدانید که آزمون ورود به این دانشگاه چندان پیچیده نیست و به‌مراتب از کنکور ایران راحت‌تر است. هرچند ممکن است به‌خاطر مقرون به‌صرفه بودن هزینه‌های تحصیل در آن رقابت بر سر پذیرش بیشتر باشد اما قطعا با مطالعه مستمر و تقویت پایه‌های علمی می‌توانید برنده باشید.

ما در موسسه حامی مهاجر، با فراهم‌کردن خدماتی مانند ثبت‌نام در یوس و TR-YOS، ارائه منابع آموزشی، آموزش کامل دروس یوس از پایه تا پیشرفته، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید مطرح علمی و... تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعینمان با اخذ بهترین نتیجه بتوانند در رشته موردنظرشان تحصیل کنند.

می‌توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی با مشاوران کاربلد موسسه حامی مهاجر در ارتباط باشید. شماره تماس ما 02148000957 است. همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل و نحوه مهاجرت به ترکیه و دانشگاه‌های برتر آن می‌توانید به سایت این موسسه مراجعه کنید.

سوالات پرتکرار راجع‌به دانشگاه مصطفی کمال هاتای

در این بخش مهمترین پرسش‌هایی که متقاضیان تحصیل در این دانشگاه مطرح می‌کنند را آورده‌ایم و به هر کدام پاسخ‌های کوتاه و مختصر داده‌ایم. چنانچه شما هم ابهامی در این خصوص دارید که هنوز رفع نشده است، از قسمت نظرات همین صفحه استفاده کرده و آن را مطرح کنید.

میزان قبولی در دانشگاه مصطفی کمال چقدر است؟

نرخ پذیرش این دانشگاه 66 درصد است.

امکان پذیرش بدون آزمون در دانشگاه مصطفی کمال هاتای وجود دارد؟

خیر. در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی امکان تحصیل بدون آزمون ورودی وجود ندارد.

آیا دانشگاه مصطفی کمال مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران قرار دارد؟

خیر. متاسفانه این دانشگاه علی‌‍‌رغم اینکه عضو انجمن دانشگاه‌های اروپایی است اما تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران را ندارد. همچنین اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی را دارید، باید بدانید که این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هم نیست.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0