20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه (Mustafa Kemal University)

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه | دانشکده‌ها، رشته‌ها و شهریه‌های آن

جدول اطلاعات کلی دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

نام دانشگاه

مصطفی کمال

نام دانشگاه به انگلیسی

Hatay Mustafa Kemal University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

انتاکیه

فاصله از استانبول

1100 کیلومتر (11 ساعت)

فاصله از آنکارا

670 کیلومتر (6:30 دقیقه)

رتبه (بر اساس رنکینگ 4ICU)

85 (در ترکیه) / 4181 (در جهان)

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس (مشاهده تقویم یوس) / بدون آزمون

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی

دانشکده‌ها

پزشکی، مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی

نمونه سوالات یوس

آرشیو سوالات یوس دانشگاه مصطفی کمال

معرفی دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

معرفی دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه، یکی از دانشگاه‌های دولتی این سرزمین است که حدود 30سال قبل، در شهر انتاکیه ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه که در ابتدا دانشجویان اندکی داشت، رفته‌رفته توانست کیفیت علمی خود را ارتقا دهد و در سال 2001، به عضویت انجمن دانشگاه‌های اروپایی دربیاید.

سپس در سال 2004، دانشگاه مصطفی کمال در پیمان‌های اراسموس، داوینچی و... عضو شد و در سال 2009، توانست یکی از اعضای انجمن هماهنگ‌کننده معاهده بولونیا لقب بگیرد. بنابراین روابط نزدیکی میان این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های اروپایی برقرار شد.

به نحوی که در طی سال‌های اخیر، هرساله دانشجویان بسیاری راهی دانشگاه مصطفی کمال شده‌اند تا با تحصیل در این دانشگاه، بتوانند راه خود را برای تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی هموار کنند. بنابراین به همین دلیل است که هم‌اکنون، بیش از 25هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی مشغول تحصیل در یکی از 13 دانشکده دانشگاه مصطفی کمال ترکیه هستند.

در خصوص علت نام‌گذاری این دانشگاه نیز باید بگوییم که اسم این مرکز علمی‌آموزشی، برگرفته از نام کمال مصطفی آتاتورک، رهبر جنبش استقلال ترکیه و بنیان‌گذار ترکیه نوین است. همین، خود یکی دیگر از دلایل اهمیت دانشگاه مصطفی کمال ترکیه است.

آدرس دانشگاه مصطفی کمال در ترکیه

دانشگاه مصطفی کمال کجاست؟

در بخش قبل گفتیم که دانشگاه مصطفی کمال ترکیه در شهر انتاکیه، مرکز استان هاتای قرار دارد. در خصوص این استان نیز باید بگوییم که در کرانه شرقی دریای مدیترانه واقع شده است و با کشور سوریه مرز زمینی دارد. به‌نحوی که در طی سالیان اخیر، دانشجویان سوری زیادی راهی این دانشگاه شده‌اند.

اما بیشترین اهمیت شهر انتاکیه، نه به‌دلیل جغرافیای آن، بلکه به‌سبب تاریخ و قدمت آن است. چرا که این شهر زمانی پایتخت تمدن سوریه محسوب می‌شده و پس از رم و اسکندریه، سومین شهر قدرتمند جهان باستان به‌حساب می‌آمده است.

همچنین انتاکیه تا پیش از فتح‌شدن به‌دست مسلمانان، محل استقرار کلیساهای متعدد دین مسیحیت بوده است. به‌نحوی که امروزه نیز در دل کوه‌های سنگی انتاکیه، آثاری از کلیسای سنت پیتر بر جای مانده است. نکته قابل‌توجه در خصوص کلیسای سنت پیتر، نقل‌قولی مشهور است که می‌گوید این کلیسا، نخستین کلیسای جهان بوده است.

البته جدا از آثار تاریخی، در این شهر جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز وجود دارد. از جمله آبشار هاربیه که روایتگر عشق افسانه‌ای میان آپولو (خدای روم) و دافنه است. به این معنی که در افسانه‌ها آمده است پس از دل‌باختگی آپولو، دافنه گریه‌کنان از وی می‌گریزد و از اشک‌های او، آبشار هاربیه پدید می‌آید.

ضمنا در خصوص محل قرارگیری دانشگاه مصطفی کمال نیز باید بگوییم که پردیس اصلی این دانشگاه، در 15کیلومتری مرکز انتاکیه واقع شده است. شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری دانشگاه مصطفی کمال، بر روی آدرس این دانشگاه در مربع زیر کلیک کنید:

Kastamonu University Address: Tayfur Sökmen Kampüsü (31060) Alahan-Antakya/HATAY

در ادامه، شماره تلفن دانشگاه مصطفی کمال و وب‌سایت رسمی این مرکز آموزشی آورده شده است:

شماره تلفن دانشگاه

+90 326 221 33 17

سایت دانشگاه

وبسایت رسمی دانشگاه مصطفی کمال

رشته های دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

دانشکده های دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

پیش از این در خصوص تعداد دانشکده های دانشگاه مصطفی کمال ترکیه صحبت کردیم و گفتیم که در حال حاضر، این دانشگاه 13 دانشکده دارد. در ادامه، تمامی این 13 دانشکده را به تفکیک نام آورده‌ایم:

 • دانشکده علوم اقتصادی و اجرایی
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده کشاورزی

رشته های مهندسی دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

رشته های پرتقاضا دانشگاه مصطفی کمال

تا اینجا دانستیم که دانشگاه مصطفی کمال در کدام شهر قرار دارد و دارای چند دانشکده است. بنابراین اکنون بهتر است در خصوص رشته‌های تحصیلی موجود در این دانشگاه نیز صحبت کنیم و به معرفی آن‌ها بپردازیم. چرا که دانستن چنین موردی، می‌تواند برای متقاضیان تحصیل در ترکیه بسیار مفید باشد و آن‌ها را در مسیر تحصیلی‌شان راهنمایی کند.

اما از آنجا که رشته‌های متنوعی در دانشکده‌های سیزده‌گانه این دانشگاه تدریس می‌شود، مشخصا نمی‌توان همه این رشته‌ها را بیان کرد. به همین خاطر، ما تنها به صحبت‌کردن در خصوص رشته های پرتقاضا دانشگاه مصطفی کمال ترکیه بسنده می‌کنیم و جست‌وجو در خصوص سایر رشته‌ها را به خود متقاضیان می‌سپاریم.

زیرا آن‌ها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه مصطفی کمال که در بخش‌های پیشین ذکر کردیم، لیست کامل این رشته‌ها را مشاهده کنند. آنچه در ادامه آمده، برخی از این رشته های پرتقاضا دانشگاه مصطفی کمال ترکیه است:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • پرستاری
 • فیزیوتراپی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی معماری
 • مهندسی مکانیک
 • جامعه‌شناسی
 • روزنامه‌نگاری
 • ارتباطات
 • اقتصاد
 • گرافیک
 • نقاشی
 • مجسمه‌سازی

شهریه دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

شهریه دانشگاه مصطفی کمال

اکنون که در خصوص دانشگاه مصطفی کمال ترکیه اطلاعات گوناگونی کسب کردیم و دانستیم که پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه مصطفی کمال کدام موارد هستند، بهتر است راجع‌به شهریه این رشته‌ها نیز صحبت کنیم و نمایی کلی از شهریه دانشگاه مصطفی کمال ترکیه ارائه دهیم.

به همین خاطر، تقسیم‌بندی تمام رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در سه گروه «پزشکی، پیراپزشکی و سایررشته‌ها»، بهترین روش است تا تمام اطلاعات لازم درباره شهریه دانشگاه مصطفی کمال را به‌شکلی مختصر و مفید عرضه کنیم. به این ترتیب:

نام رشته

مبلغ شهریه

پزشکی

شروع از 35.000 لیر

پیراپزشکی

شروع از 6.000 لیر

سایر رشته‌ها

شروع از 4.500 لیر

آزمون یوس دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

نحوه ورود به دانشگاه مصطفی کمال

پس از آشنایی با دانشگاه مصطفی کمال ترکیه و آگاهی از رشته‌های تحصیلی موجود در این دانشگاه، ممکن است این سوال در ذهن برخی از متقاضیان تحصیل در ترکیه ایجاد شده باشد که نحوه ورود به دانشگاه مصطفی کمال ترکیه به چه صورت است.

به همین خاطر، ما قصد داریم با اختصاص‌دادن این بخش به همین موضوع، در رابطه با شیوه‌های تحصیل در دانشگاه مصطفی کمال ترکیه صحبت کنیم و در همین ابتدای کار، یکی از ایدئال‌ترین روش‌ها برای تحصیل در ترکیه، یعنی تحصیل بدون آزمون را معرفی کنیم.

به این معنی که افراد می‌توانند بدون ارائه رزومه یا شرکت در آزمون، در دانشگاه مقصد خود درس بخوانند. البته لازم‌به‌ذکر است تحصیل بدون آزمون شرایطی دارد که شما می‌توانید برای کسب اطلاعات دقیق از این شرایط، به مقاله تخصصی تحصیل بدون آزمون در ترکیه مراجعه کنید.

اما روش بعدی ورود به دانشگاه مصطفی کمال ترکیه کدام شیوه است؟ این روش که از جمله مطمئن‌ترین راه‌های تحصیل در ترکیه نیز محسوب می‌شود، شرکت در آزمونی به نام آزمون یوس است. گفتنی است که یوس، از معتبرترین آزمون‌های علمی ترکیه به‌شمار می‌رود و کسب نتیجه قابل‌قبول در آن، ملاک پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح ترکیه است.

با این حال، متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه باید بدانند که میزان پیچیدگی آزمون یوس به‌مراتب از کنکور ایران کم‌تر است. منتها به‌سبب تعداد بالای شرکت‌کنندگان در آزمون یوس و برقراری یک رقابت علمی سطح بالا، افراد تنها با مطالعه مستمر منابع آزمون و تقویت پایه‌های علمی خود می‌توانند به نتیجه دل‌خواه خود برسند.

با این وجود، متقاضیان نباید نگران آزمون خود باشند. چرا که ما در موسسه حامی مهاجر، با فراهم‌کردن خدماتی مانند ثبت‌نام در یوس، ارائه منابع آموزشی آزمون یوس، آموزش کامل دروس یوس از پایه تا پیشرفته، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید مطرح علمی و... تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعینمان با اخذ بهترین نتیجه در این آزمون، بتوانند در رشته موردنظرشان تحصیل کنند.

ضمنا شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات یوس حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون یوس، شما می‌توانید به صفحه یوس ترکیه چیست مراجعه کنید و ضمن مطالعه این مقاله، نمونه‌سوالات آن را نیز مشاهده بفرمایید.

هزینه ثبت نام در آزمون آمادگی آزمون یوس ترکیه

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0