50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

گپ تحصیلی چیست؟ + راه های توجیه گپ تحصیلی

گپ تحصیلی یکی از مهم ترین پارامترهایی است که باید برای تحصیل در خارج از کشور در نظر بگیرید. اهمیت گپ تحصیلی برای تحصیل در بعضی از کشورها بسیار بالاست (مثل تحصیل در کانادا) و برخی دیگر از کشورها نیز وجود دارند که اهمیت چندانی به این موضوع نمی‌دهند (مثل ترکیه).

در این مقاله به صورت کامل توضیح می‌دهیم که منظور از گپ تحصیلی چیست؟ و در صورتی که دارای گپ تحصیلی بالا باشیم، چه راه هایی برای جبران آن وجود دارد. اگر علاقه مند به اپلای و تحصیل در خارج از کشور هستید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.

موسسه اعزام دانشجو حامی مهاجر، جز معدود شرکت های مهاجرتی است که دارای مجوز رسمی وزارت علوم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور است. در صورت تمایل به استفاده از خدمات حامی مهاجر در زمینه مهاجرت تحصیلی به آمریکا، کانادا، ایتالیا، ترکیه، روسیه و قبرس، فقط کافی است که با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

مفهوم گپ تحصیلی در اپلای چیست؟

گپ تحصیلی چیست؟

گپ در زبان انگلیسی به معنی فاصله یا وقفه است. در فرآیند اپلای، به هرگونه وقفه زمانی بین فارغ التحصیلی در یک مقطع تا شروع مقطع تحصیلی جدید، گپ تحصیلی گفته می‌شود. به طور مثال اگر مدرک لیسانس خودتان را در سال 1385 دریافت کرده باشید و در سال 1401 قصد شروع تحصیل در مقطع ارشد را داشته باشید، میزان گپ تحصیلی شما 6 سال خواهد بود.

اهمیت گپ تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

جواب به این سوال در یک کلمه قابل بیان نیست. همه چیز بستگی به کشور یا دانشگاهی دارد که قصد تحصیل در آن را دارید. برای گرفتن پذیرش از برخی دانشگاه ها گپ تحصیلی اهمیت زیادی دارد، ولی برخی دانشگاه ها اصلا اهمیتی به میزان گپ تحصیلی نمی‌دهند.

اهمیت گپ تحصیلی بیشتر برای گرفتن ویزای تحصیلی است. برای اخذ ویزای تحصیلی باید افسر پرونده را قانع کنید که هدف شما واقعا تحصیل است و قصد دیگری ندارید. هنگامی که گپ تحصیلی شما زیاد باشد، اثبات این موضوع سخت می‌شود.

دقت کنید که در جمله بالا از کلمه سخت استفاده کردیم. بنابراین به این معنا نیست که گرفتن ویزای تحصیلی با گپ تحصیلی زیاد، غیرممکن است. راه هایی بسیار خوبی برای توجیه گپ تحصیلی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید افسر پرونده را قانع کنید. در ادامه تعدادی از این راه ها را بیان خواهیم کرد.

روش های توجیه گپ تحصیلی

اگر گپ تحصیلی بالا دارید و قصد گرفتن ویزای تحصیلی دارید، باید به شیوه های مختلف آن را توجیه کنید و افسر پرونده خود را قانع کنید که به دلایل موجه، میان مقطع های تحصیلی شما فاصله افتاده است و واقعا قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید.

برخی از راه های عمومی و رایج که به منظور جبران گپ تحصیلی استفاده می‌شود، شامل موارد زیر است:

خدمت سربازی برای آقایان

یکی از بهترین دلایل برای توجیه گپ تحصیلی آقایان، خدمت سربازی است. ولی توجه کنید که خدمت سربازی حداکثر 24 ماه است و فقط میتواند دو سال از گپ تحصیلی آقایان را پوشش بدهد. در ضمن آگاهی داشته باشید که به منظور استفاده از آن باید اصل و ترجمه کارت پایان خدمت معتبر را ضمیمه مدارک کنید. همچنین لازم است بدانید مشکل سربازی سپاه ویزای آمریکا قابل حل است و نگران این موضوع نیز نباشید. 

داشتن بیماری خاص

داشتن یک بیماری خاص برای ادامه ندادن تحصیلات از دیگر دلایل قابل توجیه برای گپ تحصیلی است. دلایل پزشکی اغلب مورد پذیرش دانشگاه‌ها و افسر کنسولی قرار می‌گیرد. برای استفاده از این روش باید مدرک پزشکی معتبر ارائه کنید.

ازدواج

توجیه تاهل و برگزاری مراسم ازدواج، یکی دیگر از دلایلی است که می‌توانید برای توجیه گپ تحصیلی استفاده کنید، اما با این روش هم نهایت دو سال از گپ توجیه خواهد شد.

طی کردن دوره‌های زبان

در فاصله بین تحصیل می‌توانید از توجیه یادگیری و گذراندن دوره‌های آمادگی برای شرکت در کلاس‌های زبان  و اخذ مدرک های زبان (آیلتس یا تافل و ...) استفاده کنید.

فعالیت‌های شغلی

یکی دیگر از توجیه ها برای گپ تحصیلی، فعالیت شغلی است. می‌توانید اشاره کنید که فعالیت شغلی شما مرتبط با رشته تحصیلی شماست و مدارک لازم در این خصوص را ارائه کنید.

بارداری برای خانم‌ها

برای خانم‌ها، بارداری و نگه داری از کودک می‌تواند دلیل مناسبی برای توجیه مدت مشخصی از گپ تحصیلی باشد.

سخن پایانی

در این مقاله مفهوم گپ تحصیلی و راه های جبران آن را توضیح دادیم. اما توجه کنید که روش های گفته شده در این مقاله صرفا تعدادی روش عمومی برای توجیه گپ تحصیلی بود. به جز این روش ها، برای هر فرد راه های اختصاصی دیگری نیز برای جبران گپ تحصیلی وجود دارد.

حتی اگر گپ تحصیلی شما زیاد است، نباید ناامید باشید. شما با ترکیبی از روش های مختلف می‌توانید آن را توجیه کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتما در این مورد با کارشناسان مجرب و متخصص حامی مهاجر مشورت کنید.

کارشناسان ما با بررسی دقیق پرونده شما، راه هایی را به شما پیشنهاد می‌کنند که به کمک آن شانس گرفتن ویزای تحصیلی شما بالا خواهد رفت. همکاران ما در حامی مهاجر پرونده های موفق زیادی در اخذ ویزای تحصیلی دارند، که گاها شخص متقاضی دارای گپ تحصیلی بالای 12 سال بوده است.

بنابراین مطمئن باشید، که برای همه افراد راهی برای جبران این موضوع وجود دارد. فقط کافی است که با شماره 02148000957 تماس بگیرید و با کارشناسان حامی مهاجر مشورت کنید. پاسخگوی شما هستیم.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0